Gouden TVS-volleybaltoernooi stand Wandelen met het Rode Kruis Paasconcert klinkt goed in Spaarnekerk I j N n 1 te Ipwi DOO-UTRECHT TWEEMAAL WINNAAR Parochiekoor met solisten Plattelandsvrouwen naar Van Gogh Kort IJmondnieuws I met nico scheepmaker I Hli fel--. DINSDAG 1 APRIL 19 75 PLAATSELIJK NIEUWS (Van een medewerker) BEVERWIJK ÖNDERTROUWD: GEHUWD: OVERLEDEN: JAARVERGADERING VROUWENBOND NVV GENEALOGEN HOUDEN JAARVERGADERING EN FORUMDISCUSSIE s. §1 a VREEMDE PLANTEN IN HET BUITENLAND IJMUIDEN De afgelopen da gen zijn bij de vishandel bekend ge worden als de „goede week”, waar bij de vraag gewettigd is of deze naam hier wel in alle opzichten op van toepassing is geweest. Want de aanvoer is bijzonder tegengevallen, met als gevolg sterk opgelopen prij zen. Op deze wijze moest dinsdag voor de platvis al ruim tien gulden per bak worden betaald, waar twee of drie kotters behoorlijk van heb ben geprofiteerd. I H Julia i iii JIF K «ik IM!' .IB! I iffiyy WL «Jiff [irf j losplank GEBOREN: (Van een onzer verslaggevers) X. ipe (Van onze stadsredactie) (Van onze stadsredactie) aan (Van onze stadsredactie) (Van onze stadsredactie) van P.ZWAANSWIJK Deze luidde: Rode loop eier krruis (met dubbel R geschreven voor de speciale gelegenheid). Bij de categorie 8-11 jaar ging de eerste en tweede prijs naar Lute en Pieter Brommer; in de categorie van 12 tot 14 jaar ging de eerste prijs naar Margot Brommer en bij de wandelaars van veertien jaar en ouder was deze eer voor mevrouw A. Mertens. De baten van deze wandelmiddag zijn bestemd voor het gehandicapte kind. De organisatie was in handen van het Jeugd Rode Kruis. Op de foto enige deelnemers aan de wandelpuzzeltocht voor wie geen moeite teveel was. Zelfs de wandelwa gen mocht mee. De paasdriedaagse bood redelijk veel vertier voor de tv-kijkers (de Hitchcock- film The Birds, de Strauss-operette Eine Nacht in Venedig en de Sonneveld-show uit 1972), met als extra surprise „De Verrassing”, een weer goed door Jan Keja in beeld gebracht Roald Dahl- verhaal, waarin ook weer goed geacteerd werd. Maar ik wou met uw welnemen deze recensie toch vooral aan een twee tal actualiteitenprogramma’s wijden. Waar nodig zorgde de organist Adam Waasdorp voor uitstekend bij de koor zang aansluitende begeleidingen, waarbij hij het orgel, dat zo men kan weten aan een grondige algehele restauratie toe is, zo gunstig als maar mogelijk bleek liet klinken. Met bijzondere slagvaardigheid heeft hij zo ook de registratie gekozen Een opname van de finalestrijd van de heren tussen het Utrechtse D.O.O. en het Santpoortse TVS-team. De Utrechtenaren bleken de sterksten te zijn. De afdelingsmiddag wordt vier dagen later, op dinsdag 8 april gehouden. Me vrouw De Jong vertelt over het land goed Elswout, aanvang 13.30 uur in het Schoter Rechthuis aan de Vergierdeweg. Op donderdag 10 april brengen de dames een bezoek aan de Grafische School in Schalkwijk. HAARLEM. Zolang er geen zeker heid bestaat over het lot van de Spaar- ne-kerk heeft het zeker zin om te blij ven bewijzen hoe groot de betekenis van het kerkgebouw zou kunnen worden als centrum voor muziekuitvoeringen van verschillend karakter en bij dit streven telkens weer te wijzen op de voortreffe lijke akoestiek, waarover dan beschikt zou kunnen worden. Geen spreekuur. Alle leden van het Velsense college van Burgemeester en Wethouders zullen in de week van dins dag 1 tot en met vrijdag 4 april geen spreekuur houden. U. D. Lendowitsch en W. Jongejans; S. Vegter en W. J. Heijveldt; H. H. van Wijngaarden en J. Post; M. P. M. de Goede en Th. M. M. Kuijs; A. van der Linde en Th. M. Franse; R. W. Smit en K. van Santen; A. H. M. Aiders en I. Molenbroek. HAARLEM. Op maandag 14 april houdt de Vrouwenbond van het NVV ’s middags om twee uur in de zaal van de Remonstrantse Gemeente aan de Wil- helminsastraat 22 zijn jaarvergadering. Op de agenda staan onder meer de jaarverslagen van secretaris en penning meesters, het verslag van de kascontrole commissie, het bestuursbeleid, en verkie zingen. Dolf Hulsbergen, de trompettist, gaf gevolg aan de oproep van Purcells duet met het spelen van de bekende „Trum pet Tune”, waarbij de welluidende, zui vere klank van zijn instrument voor treffelijk klonk bij de klank van het orgel, dat nu handig gespeeld werd door Jan Schouten. Robertus G. W., z.v. J. M. Lutgerink en M. A. M. van der Geest; Daniëlle, d.v. J. L. Webster en M. C. M. Kok; Lidia, d.v. C. Herrera Hernandez en M. Perez Luis; Istvan, z.v. W. J. van Tiel en C. Groeneweg; Michael A., z.v. A. A. Pleij- ster en G. Rook. Om tien uur werden de gasten door het TVS-bestuur ontvangen en werden vaantjes, stickers en consumpties uitge deeld. Niet lang daarna begon de eigen lijke strijd, welke in een redelijk tempo verliep. Het gevolg was, dat in de na middag op het tevoren vastgesteld tijd stip de finales konden beginnen. Dat werd de strijd voor zowel de dames als de heren om de eerste prijs: de door de IJmuider Courant beschikbaar gestelde fraaie zuilen. Bij de heren ging het tussen DOO (Utrecht); TVS en Sport bond IJmuiden. Na een spannende strijd eindigde DOO op de eerste plaats en mocht de aanvoerder de zuil in ont vangst nemen. TVS kwam op de tweede C. E. van Zij 11 de Jong, oud 67 jaar, geh. m. A. Drijver; J. W. Walrabenstein, oud 75 jaar, geh. gew. m. P. Groenhart; J. Grapendaal, oud 50 jaar, geh. m. C. J. G. Groenewolt; J. Douma, oud 66 jaar, geh. m. J. van der Zandt; M. A. M. Dieters, oud 82 jaar, geh. gew. m. A. de Wit; B. Groot, oud 72 jaar, geh. gew. m. J. de Ruijter; N. F. Kuenen, oud 71 jaar, geh. m. A. F. Zwarts; J. A. Mohr, oud 62 jaar, geh. gew. m. A. F. Zwarts; G. A. S. Heimering, oud 26 jaar, geh. m. H. Schoemaker; L. J. A. Dauphin, oud 76 jaar, geh. m. A. M. van Rijssen. i paasei zeer op DAARBIJ ZIJN ook de vangsten van uit de noordelijke Noordzee buitenge woon gering geweest, zodat alleen de KW’70 „Annie Hillana” zo gelukkig was enige grote schelvis buit te maken. Wel iswaar was deze voorraad niet o pval- lend groot, maar in ieder geval werd de bemanning hierdoor toch aan een be somming van ruim 40.000 geholpen. Mede omdat men ook nog over een mooie hoeveelheid wijting, kabeljauw en gul mocht beschikken. De handel toonde zich hier donderdag zeer dankbaar over, omdat de aan voer vrijdag weinig of niets meer heeft voorgesteld. VOORTS ARRIVEERDE deze week van de westkust van Ierland, de KW49 met een lading makreel, weer even ge ring als die van de IJM 36 „Egmond”. Vandaar dat deze kleine makreel in hoofdzaak door de visverwerkende in dustrie werd opgenomen. IJMUIDEN. Onder vrij grote be langstelling heeft de gouden Turnvereni ging Santpoort (T.V.S.) de eerste van een aantal sportieve jubileumactiviteiten ge houden. Het betrof een volleybaltoernooi in de Sporthal van Zeewijk, waaraan door elf ploegen werd deelgenomen en waarvan van de zijde van de deelnemers en deelneemsters hoge verwachtingen werden gekoesterd. Niet ten onrechte, want de eindstrijd leverde zelfs nog een aantal zeer enerverende ogenblikken op. Het meest gefascineerd werd ik door het steekspel tussen de Amerikaanse journalist Mike Wallace en de voorma lige rechterhand van Richard Nixon, Bob Haldeman. De laatste lijkt, sinds hij zijn stekelvarkenshaar door een meer normale haardracht heeft vervan gen, sprekend op Robert Wagner, die wij beter kennen als „De dief van Washing ton”, een gelijkenis dus met een symbo lische betekenis. Het betrof een door de BBC bewerkt programma van het Ame rikaanse CBS, dat minder op een inter view dan op een kruisverhoor leek. Mike Wallace wist kennelijk van de hoed en de rand, bovendien wist hij ook steeds of de hoed Haldeman paste of niet. DE SCHELVIS van de KW 170 deed velen herinneren aan de prachtige par tijen, welke destijds door de maandag overleden schipper Albert van Pel aan land werden gezet. Vooral na zijn reizen met de trawler „Bloemendaal”. Het was van deze oud-schipper een goede ge woonte reeds om zeven uur in de hallen present te zijn, zodat zijn totale vangst klaar voor de verkoop kon worden uit gestald. Een geestdriftige solo-vertolking heeft deze organist nog gegeven van een Fan tasie over twee Paasliederen van Felke Asma, waarbij duidelijk bleek hoe bij zonder vertrouwo Schouten is met de eigen stijl van deze muziek. Er werd voor dit concert wederom een grote belangstelling getoond. HAARLEM. De afdeling Kenne- merland van de Nederlandse Genealogi sche Vereniging houdt op vrijdag 18 april haar jaarvergadering in de zaal van de Vrijzinnige Hervormde Gemeente aan de Vestestraat 1. Aanvang acht uur. Op de agenda van de stambomen uit pluizers staan de jaarverslagen van se cretaris en penningmeester en de aan wijzing van een lid van de kascommis sie. Na afloop volgt een forumdiscussie over „De bronnen voor de gegevens van de twintigste eeuw”. De registers van de burgerlijke stand zijn openbaar tot en met 1892. en vooral voor jonge amateur- genealogen is het interessant te weten hoe men aan de informatie uit de ruim tachtig jaar daarna moet komen. HAARLEM. Voor een bezoek het Van Goghmuseum in Amsterdam heeft de afdeling Haarlem van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrouwen vrijdag 4 april uitgetrokken. Zij ver trekken om negen uur vanaf het station. De heer Schakel was in „Een op zondag” haar tegenspeler. Geen bemoe digende vertoning. Hij verdedigde de BVD omdat wij, als democratie, „wel goed maar niet gek” zijn. Hijzelf leek eerder „wel goed, maar niet op de hoogte”, en in ieder geval in hoge mate naïef. De belangstelling van de politie voor anti-juntabetogingen legde hij uit als bescherming voor deze anti-fascisten tegen ongewenste elementen, zoals in de oorlog ook de illegale groepen zich ge dekt wisten door de brede massa van medestanders. Over zo’n vergelijking kan ik urenlang nadenken zonder de slaap te kunnen vatten. MET HET OVERLIJDEN van deze schipper is weer een van die markante figuren uit het prille begin van de IJmuidense vissersvloot heengegaan. Vooral wanneer men de moderne sche pen in aanmerking neemt verdienen de ze pioniers nog altijd het grootste res pect, want zij slaagden er toch maar in zich alleen met behulp van de oktant en de sextant feilloos naar de juiste vis gronden te begeven. Bovendien moesten zij zich met het dieplood behelpen, ter wijl men zich thans kan bedienen van decca-apparatuur, radar, radio en andere geperfectioneerde middelen. Hij scheen ook te menen dat de gewo ne politie alleen maar iets doorgeeft aan de BVD als ze toevallig ergens tegenaan loopt, alsof ik zelf al niet in 1957 een rechercheur van de Amsterdamse ge meentepolitie over de vloer kreeg, mede omdat ik een overigens „anti-stalinis- tisch” boek uit het Russisch had ver taald, echter voor de communistische uitgeverij Pegasus. Ik kon hem toen melden dat deze, door een dame doorge belde inlichting, niet alleen fout was (Pegasus had juist een proces tegen mijn uitgeverij aangespannen, mijn vertaling verscheen met de potsierlijke omslag „Niet-communistische vertaling”), maar dat hij dit ook in iedere boekhandel had kunnen nagaan. plaats en Sportbond IJmuiden eindigde als derde. Voor beide laatstgenoemde ploegen waren er medailles. Bij de dames ging de belangrijkste strijd uiteindelijk tussen Sportbond IJ muiden en DOO. De IJmuidenaren gooi den de hoogste ogen, maar omdat zij in competitie-verband meespeelden hebben zij bijzonder sportief de hun toekomende zuil afgestaan aan de tweede prijswin- nares DOO waardoor deze vereniging met twee zuilen naar huis kon terugke ren. De TVS-dames viel de derde prijs ten deel. In de loop van de middag werd nog een aantal demonstraties gegeven in vrij volleybal en mixed, hetgeen met grote aandacht werd gadegeslagen. Aan het slot werd bij de prijsuitreiking aan alle deelnemende ploegen nog een aangeboden, een geste welke prijs werd gesteld. Voor TVS betekende deze start van de jubileumactiviteitenreeks een zeer ge slaagd begin, welke hoopgevend is voo? de rest van het jaar. Ik moet zeggen dat Haldeman op zijn beurt geen onsympathieke indruk maakte. Hij kwam weliswaar niet als moeders slimste uit dit kruisverhoor te voorschijn, maar dat nam eerder voor hem in dan dat het afstootte. Het aan trekkelijke van de Amerikaanse televisie is toch wel dat zulke programma’s er mogelijk zijn, maar vooral; dat ook de slachtoffers (de aangeklaagden) blijk baar geen kans zien om met goed fat soen uit de handen van hun „beul” te blijven en zich gewillig aan zo’n derde- graadsverhoor onderwerpen. .A Ongeveer vijftig geestdriftige wandelaars deden op de middag van tweede paasdag mee aan de wandelpuzzeltocht van het Rode Kruis. Deze tocht, die tevens de opening was van het vierde Sport-Speel- festijn van het Rode Kruis afdeling IJmuiden-Veisen, voerde door het park Velserbeek. Volgens het zogenoemde ,,bolletje-pijltje systeem’’ moesten de wandelaars aan een bepaalde zin komen. Op het concert, dat op de middag van de tweede Paasdag in de kerk gegeven werd, heeft men van de verrassende, sublimerende werking van deze akoes tische gesteldheid weer met succes ge bruik kunnen maken. Het parochiële zangkoor „Cantate Domino” begon het concert met de uitvoering van het Kyrië uit de Kronings-mis van Wolfgang Amadeus Mozart. In aansluiting hierop liet de dirigent Arnold Goossens zijn koor het bekende „Gij Herder Israëls” van Bortnianski zingen en bracht zo met mooi genuanceerde verzorgde klank een Slavisch liturgische muzieksfeer, die treffend bewaard bleef bij de vertolking van het „Onze Vader”. Een knappe pres tatie leverde het koor met de uitvoering van het „Magnificat” van Hendrik An- driessen, het lang niet eenvoudige „Lau- date Dominum” van Albert de Klerk en maakte indruk met het befaamde Halle- lujah-koor uit Handels „Messiah”, waar mede hgt concert besloten werd. P. Beentjes en A. A. Minneboo; P. Wigchert en H. M. Ahuis; L. M. Blom en C. A. Q. Stengs; G. M. Zonneveld en C. C. E. Stam. HAARLEM. Het „Herkennen vreemde planten in het buitenland” is de titel van de laatste lezing in het winter seizoen van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde. Ir. E. E. Harmsen is de spreker: hij illustreert zijn betoog met dia’s. De bijeenkomst wordt gehouden op dinsdag 17 april in de aula van de Coornhert- scholengemeenschap aan de Tempeliers- straat, ingang Koninginneweg. Aanvang acht uur. In „Een op zondag” zat de Rotterdam se mevrouw Kalma-Staal (die hoognodig tot ereburgeres van Rotterdam moet worden uitgeroepen) niet tegenover iemand van de BVD, maar tegenover AR- kamerlid Schakel, die burgemeester is van een plaatsjè dat Noordeloos schijnt te heten. Mevrouw Kalma, zoals bekend de echtgenote van een Rotterdamse poli- tie-inspecteur en de dochter van een oud-hoofdcommissaris (dat dit er steeds met enige verbazing bij gezegd moet worden, is op zichzelf al een pleidooi tegen de eenzijdige samenstelling van het Nederlandse politiekorps), heeft de BVD en de gemeentepolities verweten dat zij overbodige belangstelling aan de dag leggen voor alles wat demonstreert, zich links opstelt en zich richt tegen fascistische regimes. Zo wees zij zondag op de ongerijmdheid dat minister Van der Stoel gevierd werd als bestrijder van het Griekse kolonelsregime, terwijl te tijd een anti-dictatoriale Griek hier te lande om die reden door de Utrechtse politie aan een verhoor werd onderworpen. Ik haal deze oude koe maar even uit de sloot om aan te tonen dat al zo’n twintig jaar geleden de gemeentepolitie zulk „inlichtingenwerk” verrichtte, niet alleen tegen buitenlanders, maar ook tegen normale Nederlanders en dat mevrouw Kalma dus alle gelijk van de wereld heeft. Het is dan verontrustend te merken dat een doorgefourneerd Ka merlid, dat zich voor de televisie op werpt als gesprekspartner over dit on derwerp, van z’n gezond niet blijkt af te weten. Waar het mevr. Kalma om ging, was dat de belangstelling van de BVD en de politie eenzijdig gericht is (er zijn legio gevallen bekend waarin getracht is studenten ertoe te bewegen alle ver dachte opmerkingen op colleges-Russisch door te spelen, ik durf er wat om te verwedden dat dit nooit getracht is ten aanzien van colleges-Spaans), en dat er in de praktijk geen controle mogelijk is. De heer Schakel ontkende dit. Hij ried iedereen die klachten had aan hem daarover te schrijven, dan zou hij het uitzoeken. Hij woont dus in Noordeloos. Watergate werd nog eens helemaal uit eengerafeld en Mike Wallace spaarde zijn gesprekspartner allerminst, noch wat diens blunders betreft, noch wat bijvoorbeeld de hem aangewreven „wreedheid” aangaat. voor de vertolking van het Preludium in f kleine terts en het Preludium in G grote terts van Johann Sebastian Bach, twee fraaie orgelwerken, die mede dank zij de gave uitvoering in deze kerk met grote duidelijkheid van tekening klon ken, zelfs met een mild barok-timbre. Adam Waasdorp had ook de begelei ding op zich genomen van drie vocale solisten. Het waren de sopraan Isabella van der Meulen, die met heldere stem het „Alleluja” uit Mozarts „Exsultate Jubilate” en het schone „Benedictus” (St. Johannes de Deo) van Joseph Haydn ten gehore bracht, de alt Cobi Woerde, die met zorg de aria „Art Thou Troubled” van Handel zong en de tenor Jan Slen ders, die zijn mooie stem met uitstekend resultaat liet klinken bij de voordracht van „Obmbra mai fu” uit Handels opera „Xerxes”. Een minder overtuigende indruk maakte de vertolking van „Sound the trumpet” van Henry Purcell door de beide zangeressen. ii'ihi® i.i, t.> ui il j, is"» i -■ ■b -... Ll,ï.i Mffl'ïi' •HHitól’ 11'

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9