Donovan onderdrukte revolutie van jeugd KRITIEK OP CRM-PLAN ORGANISATIESTRUCTUUR Expositie over Hans Andersen Bekerwinnaar Creiff steekt uw voortreffelijk in het pak :r man trim je fit met stimorol kauwgom starmix GUISIHE MODERNE „Commercie in popmuziek K iKM A LP EN SHOW MET HEEL APARTE FILOSOFISCHE ACHTERGROND Contactorgaan Nederlandse orkesten: Descartes-expositie Nieuwe beiaardmuziek DUROMATIC Zondagsschilders in „De Engelenbak” voor Zeeuwse torens il« «cm J| js KUNST 15 APRIL 1975 WOENSDAG 2 y (Van onze correspondent) Profetie stand 347 NOORDHOLLANDS PH1LHARMONISCHORKEST Vandaar dat ik, om de zaken van tijd tot tijd enigszins in evenwicht te brengen, ook graag aandacht besteedt aan onze lieve, stoere en sportieve mannen. U ziet, discri minatie is mij vreemd. AMSTERDAM. Donovan is terug. Met Salvation Stomp in Toppop. Vorig jaar met een grote tournee door Amerika, binnenkort met twintig concerten in Europa en bovenal met zijn nieuwe elpee 7-Tease. Donovan is trots als een pauw op zijn laatstgeborene. Tijdens zijn bezoekje aan Nederland wil hij vrijwel niemand ontmoeten. Hij heeft nü eenmaal dat imago van de ongenaakbare. Maar ook Nederland moet weten dat Donovan opnieuw van zich doet spreken. In zijn hotelkamer geuren de bloemstukken. Overal is fruit. De fragiele Britse zanger is rustig en vriendelijk. Heldere ogen tussen donkere krullen. Een wat bleek, ingevallen gezicht. Een smal en klein postuur. Hij hinkt. Donovan gaat zitten en praat. Vragen heeft hij nauwelijks nodig. Het is alsof hij een soort evangelie verkondigt. Hij heeft het vooral over zijn nieuwe elpee en de diepere gedachte erachter. Een mannetje dat diep heeft nagedacht over allerlei zaken in de popmuziek. Dat is wel duidelijk. In de USA heeft hij 7-Tease al vele malen op het podium gebracht. Het is een soort musical met een heel eigen Donovan-filosofie over het recente pop- gebeuren. Eruit en terug WAT BETEKENT HET jaar van de vrouw nu eigenlijk binnen het regelmatige (grafische) kader van ons modejournaal? Om onder ons helemaal eerlijk te blijven, helemaal niets! Alles wat maar modieus met ons vrouwen samen hangt, domineert er toch al in. all round machinale keukenhulp antikleefpannen - snelbraadpannen op de huishoudbeurs volg de demonstratie van de RESTAURANT L O? r J (ADVERTENTIE) ■x olitie, s iture, etbal- nacht Het DONOVAN L (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) bij dat A-38 onder redactie van Bé ter Maat Bekerwinnaar 1975! Greiff vervaar digde dit- kostuum van zijdeglanzende mohair met wol in zwart en donker blauw. hout men- i zien jstick ifrag- Donovan is een tijdlang in de verge telheid gedoken. Met opzet. „Ik was het allemaal behoorlijk zat”, geeft hij nu als verklaring. „Ik wilde wel eens een keertje lui zijn, ik kotste van dat zakelijke gedoe en ik trouwde. Mensen willen altijd dat je je succes vportzet. Je verdient ergens nummi»uuivunmutniMHiuiuiuuiauu>uu:iu:i:::;.:: ^uuiuiinntttnnnstiittmsmntnnrnnmnttntnttn Dat de minister bereid is ruime garan ties te stellen voor de muzikale basis voorziening per regio, en dat hij naar euws. 1. ey J verk- el en zs uit •5 (K) Jour- 5 (K) (Z/W) meri- CK) arcus I Ak- med. 20.00 richt, misch iojak, 21.45 22.30 ar en 18.55 19.00 Pro- arcus. Pro- 21.15 22.00 mma. Jour- haar e. 1. r het Grote Houtstraat 21 HAMBURGERS 2.10 STEEDS VERSE KOFFIE 70 Cent rs de Katoenen tinneroy is het materiaal van deze pantalon met bijpassend vest, eveneens uit de collectie van Greiff. MM J111"rw' ''inWMMMMB— GREIFF LAAT ONZE VRIENDEN trouwens ook zeer modieus hun vrije tijd in wandelen. En of zij dat nu doen in jersey, tinneroy of jeans, het ziet er altijd subliem uit. Zo zag ik voor hen leuke blousonpakken met grote opgestikte zakken en ton sur ton sierstiksels, terwijl de jasjes, het zij met knopen, dan wel met ritsen konden worden gesloten. In het vrije veld of in het bos komt Adam even eens prima uit de voeten gestoken in een tinneroy pantalon met bijpassend vest. Het vest ir voorzien van opge stikte zakken met klep, zodat daarin eventueel nog iets kan worden ver stopt wat zonodig mee moet. goed geld mee, dus ga je er mee door. Maar ik kreeg in de gaten dat ik al dat geld toch niet nodig had. En dan wil je eruit. Ik had tijd nodig om mezelf een beetje te leren begrijpen”. Waarom ben je eigenlijk teruggeko men? „Het geven van concerten is een uitstekende manier om weer onder de mensen te komen. In ’72 en ’73 heb ik wel LP’s gemaakt, maar daar gebeurde verder niets mee, omdat ik in een over- (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. In de ontwerpschets van minister Van Doorn (CRM) voor een nieuw orkestenbestel schuilt een streven naar centralisatie dat niet verenigbaar is met het democratiseringsproces, dat on denkbaar is ook ten aanzien van de cultuur zonder een doelgerichte decen tralisatie. Zo luidt het eerste commen taar van het contactorgaan van Neder landse orkesten op het schrijven van de minister aan het Subsidiëntenoverleg. De tentoonstelling bestaat naast de Deense bijdrage ook uit een Nederland se. Het Deense deel omvat 30 panelen die Andersens loopbaan als schrijver belichten. In het Nederlandse deel, dat 16 panelen beslaat, worden de bezoeken van Andersen aan Nederland en de Ne derlandse illustraties van zijn boeken in collagevorm in beeld gebracht- De tentoonstelling begint in Deventer omdat dit de eerste stad was die Ander sen op zijn eerste Nederlandse reis in 1847 aandeed. Na Deventer zal de ten toonstelling nog te zien zijn in Eindho ven, Heemskerk, Den Burg, Middelburg, Amsterdam, Den Haag, Zutphen, Nijme gen en Laren (N-H). Twee sportieve pakken uit de collec tie van Greiff. 18.30 ïand- jram- mers. eente. oord- Kom- lal en Pro- chön- meri- 22.25 anko- ug in baas- I linsde heb- m de Wee I or de DEVENTER (ANP). In de hal van het stadhuis van Deventer wordt vanaf vandaag tot en met 16 april een ten toonstelling gehouden ter herdenking van het honderdste sterfjaar van de Deense schrijver Hans Christiaan An dersen. Deze tentoonstelling is onder auspiciën van het Deense Genootschap in Nederland en in samenwerking met het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken en de Deense ambassade in Den Haag. riep beer n ne rts fris rastiek n”. KOM OP, DAMES, VANDAAG gaan wij dan mijnheer maar eens fijn in het mooie en sportieve pak steken. Aandacht derhalve voor het Duitse merk Greiff; voor velen overi gens al een begrip door de perfecte afwerking, zowel van binnen als van buitei. Waarom nu juist Greiff in het zonnetje gezet? Wel, een internatio nale jury heeft haar onderscheiden met de King Edward Hl Chalice- beker, een zilveren bokaal voor het beste klassieke kostuum van 1975, uitgevoerd in zijdeglanzende mohair met wol in zwart en donkerblauw. Het colbert is voorzien Van jeugdige stiknaden en zijsplitten, terwijl het rechtgesneden vest met een dubbele ij kropen sluit. Naast dit klassieke kostuum zijn er echter nog tal van andere mogelijkheden. Zie daarvoor de zeer lichtgewichtige, halfgevoerde modellen in uni, doch ook met stre pen en verschillende ruit-dessins. AMSTERDAM (ANP). Vrijdag avond 4 april- wordt in „De Engelenbak" in Amsterdam een jubileumtentoonstel ling geopend van de Vereniging Zon dagsschilders, die veertig jaar bestaat. Alle leden hebben hiertoe een of twee werkstukken ingeleverd. De expositie is tot en met 12 april te bezichtigen. De toegang is gratis. MIDDELBURG. (ANP) Jeugd en Muziek Zeeland wil zes componisten op dracht geven muziek te componeren speciaal voor de Zeeuwse beiaarden. Het is de bedoeling, dat de composities vanaf juli aanstaande worden gespeeld vanaf de Zeeuwse torens. Zé mogen acht mi nuten duren; drie voor het hele en halve uur en de resterende twee minuten voor elk kwartier- Andere voorwaarden zijn: de composi ties moeten speelbaar en hoorbaar zijn voor het brede publiek. Voorts mogen de carillons niet kapot gaan „aan het ge weld van de hedendaagse muziek”, aldus een woordvoerder van Jeugd en Muziek, dat denkt 66.000 nodig te hebben voor dit experiment. Componisten als Louis Andriessen, Conrad Bomer, Willem Breuker, Gelius Bergeyk, Daan Monnike en Piet Broerse hebben volgens Jeugd en Muziek al enthousiast gereageerd. lan. a de Donovan: „Ik doe het tijdens mijn Europese tournee alleen met begeleiding van een gitarist. De hele band meene men is een te kostbare zaak. Maar de show is een verhaal, dat nog in een beginnend stadium verkeert. Bij mijn optredens vult mijn publiek het verhaal als het ware aan. Zo bouw ik het steeds uit. Op een gegeven moment wordt het een musical met dans, kleuren en lich ten. Dan is het een soort Hair. Daar reken ik wel op”. Donovans stemgeluid is ook pratend erg herkenbaar. Warm en welluidend. Hij legt uit dat zijn elpee (en dus ook de theatershow) uit vier gedeelten bestaat. Vier basis-ideeën, die op het podium worden uitgebeeld door vier grote schil derijen als decor. Het eerste deel is de groei naar de volwassenheid in de vroe ge jaren ’60, daarna het bewust deelne men aan de samenleving, vervolgens het uittreden uit die samenleving en ten slotte het vanuit jezelf weer naar buiten komen. Een beetje ingewikkeld misschien, maar Donovan gaat het allemaal uitleg gen. „Ik ben een van de eersten die de waarde van de jaren ’60 heeft onder kend. Het begint met de nozems. In die periode hebben we rock-muziek. Dat beleeft een bloei en krijgt in het begin van de jaren ’60 een knauw. Maar dan doet de folk-music haar intrede in de popmuziek. Er volgt een muzikale ex plosie en nu is het weer stervende. Die rode draad loopt er door mijn verhaal. Dat gaat over een gewone familie in een geïndustrialiseerde samenleving. Ze wen den zich af van het materialisme, het stoffelijke en willen het spirituele, het geestelijke”. De bezwaren van het contactorgaan richten zich met name tegen de voorge stelde schaalvergroting van de organisa tiestructuur, waarbij samenwerkingsver banden van twee of meer orkesten wor den bepleit die grotere regio’s als regel meerdere provincies zouden moeten omvatten. Terwijl de minister blijkbaar naar horizontale integratie wil, zijn de orkesten juist voorstander van de verticale integratie. De beoogde socia le spreiding zou eerder worden bereikt als er binnen de huidige regio’s samen werkingsverbanden zouden ontstaan tus sen orkest, conservatorium, muziekscho len, instellingen voor kunstzinnige vor ming en de amateuristische sector. DE HELE COLLECTIE, waarin voor elk wat wils en ook voor iedere gelegenheid, is een lust voor het oog. 1. Eddy „In deel twee is er die strijd tussen de jeugd en hun ouders. De ouders die het bezit wensen en hun kinderen, die het geestelijke willen. In deel drie verlaten de jongeren die samenleving met mu ziek. Zo gebeurde dat ook. Het is histo rie. In deel vier hebben ze een persoon lijke vrijheid bereikt door zichzelf van binnen te verkennen”. „Denk nog maar eens terug aan het begin van die jaren ’60. De Stones waren beatniks, een soort nozems. Overal had je toen kleine groepjes revolutionairen. Elke hoofdstad had zo’n minderheid. Die minderheid kreeg entree in de popscene en hun ideeën werden populair. „De jaren ’60 hebben met die revolutie ook heel wat slachtoffers gemaakt. Lief hebbers van de vrijheid zijn te gevoelig om met bezit, veel bezit, om te gaan. Die druk leidt soms tot het gebruik van heroine. Dat zie je bij popsterren ook. Gevoelige naturen, die de druk niet kunnen verwerken gaan aan de hard drugs”. „Ik ben daar geen slachtoffer van geworden, omdat ik een sterke geest heb. Bovendien had ik iemand van wie ik hield. Dat was Linda, mijn vrouw. En vergeet niet dat ik al twee jaar met muziek op pad was, voordat ik een plaat maakte. Ik kende de drugs en alle problemen al, voordat ik beroemd werd. „In het begin van de jaren ’60 hadden we een ondergrondse revolutie. Die kwam bovengronds, iedereen nam er bezit van en dan is het geen revolutie meer. Tegenwoordig is er geen beweging meer. Er is geen enkele zanger meer die de revolutie preekt. Ik bedoel, de bank directeur heeft nu ook lang haar. Wat blijft er van de revolutie over?”. een meer flexibele formule wil voor de wijze waarop het rijkssubsidie wordt bepaald, wordt gewaardeerd. Er is echter twijfel of het beoogde resultaat op be vredigende wijze kan worden bereikt door middel van het geschetste norma tieve dienstensysteem. Dit systeem gaat ervan uit dat alle „taken” van een orkest kunnen worden uitgedrukt in aantallen diensten (repetities en uitvoe ringen), waarbij elke individuele musi cus 350 diensten per seizoen kan ver richten. Dit theoretische uitgangspunt acht het contactorgaan echter ongeschikt als ba sis voor een gecompliceerd systeem van financiering. Nog afgezien van het ge vaar dat de formule niet alleen voor de vaststelling van het subsidie zal worden gehanteerd, maar indirect ook voor de salariëring der musici, kan de voorge stelde berekeningswijze gemakkelijk lei den tot een geforceerde, fabrieksmatige produktie. In een orkest kunnen niet alle musici op een rekenkundige manier worden ingeschakeld. Dat de orkesten in de visie van de minister hun taak ruimer moeten opvat ten en meer aandacht moeten schenken aan de kamermuziek en de educatieve sector, zonodig ten koste van de symfo nische concertpraktijk, daarmee kah het contactorgaan zich verenigen. Ook moe ten de belangwekkende voorstellen die minister Van Doorn aan de lagere over heden heeft gedaan, ernstig bestudeerd worden. Welke revolutie bedoel je nou precies. Donovan: „Die van het geestelijke hoger achten dan het bezit. We waren op de goede weg. Wij hebben als jeugd een waarschuwende profetie aan de geïndus trialiseerde samenleving laten horen. We zeiden tegen onze ouders dat ze het fout deden. Dat hebzucht alleen maar naar nog meer wensen leidt. Nu zijn we op een punt gekomen dat we accepteren wat onze ouders fout deden. Dat bedoel ik als ik zeg dat de revolutie is doodge bloed”. „De omverwerping werd commercieel. Dat is droevig. De jeugd wist niet wie ze in huis haalde, toen ze de Beatles popu lair maakten. Maar daarmee begon de commercie. Gebouwen van platenmaat schappijen zijn tegenwoordig net zo groot als die van de Verenigde Naties. „Wij hebben ons ook vergist. Wij groeiden op met de massamedia, met televisie. Daarom wilden wij ook een plotselinge ommekeer van de massa. De massamedia spiegelden ons de illusie voor dat we dat met behulp van publici teit, TV en platen wel konden doen. John Lennon wilde net zo gemakkelijk de vredesboodschap aan de man brengen als Coco Cola in een TV-reclame. Dat was fout. Je kan de revolutie niet ver kopen. De verandering voltrekt zich niet zo snel. Nu is die beweging waarschijn lijk weer ondergronds. Op mijn LP heb ik die overgang van ondergronds naar bovengronds willen signaleren en de trieste afloop daarvan. In de hoop dat we er wat van kunnen leren”. Wat moeten we er precies van leren? Donovan: „Dat je eerst zelf van binnen moet veranderen. Toen de oudere gene ratie naar buiten trad, uit de materie, door de ruimtevaart, trad de jeugd naar binnen met behulp van drugs. Ook de popmuziek heeft ons geleerd bij onszelf naar binnen te kijken. Hoe meer je bij jezelf naar binnen kijkt, hoe beter je ziet dat je onvolmaakt bent. Je moet dus eerst met jezelf beginnen en dan pas in heel kleine kring in je omgeving”. gangsperiode zat. Die heb ik nu achter de rug. Ik heb het gevoel dat de muziek zoals ik die nu maak, weer in een behoefte voorziet. Nu weet ik dat ik met de Donovan-muziek weer een functie heb voor 'de mensen. Voor het publiek. Mijn succes is altijd geweest de sterke band die er tussen mij als zanger en het publiek als luisteraar was. Dat mensen gewoon ophielden met werken en zich vrij maakten om naar mij als ballade- zanger te luisteren, bewees dat er iets magisch uit mijn muziek sprak. Ik ge loof dat het ’n kalmerend effect was. Dat was de oorzaak van mijn succes”. Concertgebouw Haarlem - woensdag 16 april 1975 20.15 uur BIJZONDER CONCERT ten bate van het Haarlem-Park in Israël AVOND DER PIANO’S dirigent: YOAV TALMI solisten: JAN WIJN MICHEL BLOCK I DANIEL WAYENBERG, piano programma: Mozart - Pianoconcert in d KV 466 Beethoven - Pianoconcert no 4 Grieg - Pianoconcert entrée ƒ15,en ƒ10,(a.i.) cjp geldig kaartverkoop en plaatsbespreken vanaf zaterdag 5 april aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13 van 10-15 uur; telefonisch 320994 van 12-15 uur AMSTERDAM. (ANP) In Maison Descartes in Amsterdam wordt van 8 april tot 16 mei onder de titel „Daumier et ses compagnons” een tentoonstelling gehouden van litho’s, boeken en plaquet tes van karikaturisten ten tijde van Louis-Philippe (1830-1835). De tentoon stelling is georganiseerd door het Insti- tut Francais in ons land met medewer king van het Gemeentemuseum in Den Haag, de Stichting Atlas van Stolk in Rotterdam en de heer J. R. Kist in Den Haag. Het mannelijke karakter gaat be paald niet ten koste van de toegepas te verfijning en elegantie van de outfits. Iedere man zal zich er happy in voelen, opdat u dat maar bij voorbaat weet. Bovendien moet worden gevreesd, al dus het contactorgaan, dat grotere hori zontale structuren bijdragen tot nivelle ring, die artistiek schadelijk moet wor den geacht. Het is te betreuren als de orkesten hun identiteit zouden verliezen voor de gemeenschap waaruit zij zijn ontstaan. Een groot bezwaar tegen de hudige vorm van subsidiëren door ver schillende overheden vormen de moei lijkheden, verbonden aan de vaak ge compliceerde verdeelsleutels. Het ligt voor de hand dat deze problematiek, aldus het contactorgaan, zich in ver sterkte mate zal doen gelden, waar het streven is gericht op de vorming van grotere regio’s. -

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15