JAN RAAS BEST GEPLAATSTE NEDERLANDSE RENNER PSV-opponent Dynamo Kiev: SPEL GEENT OP WESTERSE STIJL Wiersma alleen op kop Het zal je lot maar wezen Joegoslaaf tart Ali „FISCHER WEIGERT” Elke maand de f500.000, in de Staatsloterij T‘1 V Daarom dus zelfbediening vandaag. En de kwart-miljoen en zo’n 20 keer de ton. ws INVENTUM Wanneer kunt u loten kopen? een miljoen gulden aan prijzen 1 jf i Hoe gaat het per postgiro? WOENSDAG 2 SPORT APRIL 19 7 5 19 •- llii Woede i 8 i# - - 1 V? fl elke week te winnen in onze puzzelaktie - - -1-2 4-0 3-3 2-0/Ö-Ö 0-0 2-2 1-1 0-1 (Van onze sportredactie) I Fischer: niet op deze voorwaarden- 5 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) basistip Alle informatie: 070 - 653955. o- toto-tips 70- V 2- Maertens ondanks valpartij nog leider in Ronde van België De verkoop begint elke eerste maandag van de maand en duurt anderhalve week. In juli wordt geen loterij gehouden. De selectie van Dynamo Kiev, inclusief de technische en medische staf. Midden- links staat chef-coach Lobanovski, midden-rechts teamleider Basilevitsj. tsse: ropa iro 2 VO 2 De jury plaatste alle renners, die in groepjes vanuit de chaos naar de finish reden, in dezelfde tijd als Theo Smit (die als tweede eindigde en vervolgens in een Maertens bofte. En al de anderen die door zijn toedoen tegen het macadam smakten. De Friese jeugdkampioen Jannus van der Wal gaat rechtstreeks op de nationa le jeugdtitel af. Met zijn spectaculaire spel boekte hij vandaag zijn vijfde over winning en wel op de sterke Zwolse jeugddammer Peter van Harten, Teleur stellend zijn de verrichtingen van titel houder Cor Hofstee. lang bij rivaal Torpedo Moskou in dienst, beschikken over getalenteerde spelers als Szabo, Biba en Serebrjani- kov. iecr «nee 3-2 The >tie- Be- laan AMSTERDAM (ANP). In de vijfde ronde in het toernooi om het nationaal damkampioenschap heeft Harm Wiersma alleen de leiding genomen. Zelf .won hij van Douwe de Jong in een goede aan- valspartij, terwijl Jeroen Goudt zonder mankeren door Jan de Ruiter naar de nederlaag werd gespeeld. Door deze re sultaten kwam Wiersma met twee pun ten voorsprong alleen aan de leiding en kreeg Goudt gezelschap van Bergsma, die Germain klopte. d e n n n ir le al r f 1 d n rd in ;ar He te ke 11. act lat on E- set an an. en er- 1-8. te kte de eld ijk 10- gaf rele de de De en set ilt ii- S- te et In de ce og n- zelfde wedstrijden in de afgelopen drie seizoenen en ver volgens een basistip, d.w.z. een advies met welke cijfers u de beste kans heeft. De op een na laatste kolom geeft aan wat uw kansen in percentages zijn bij 1, 2 of 3 en tenslotte een advies voor degene die zes kolommen in wil vullen. "T73~ 1 TVT 2/3 1 3/2 1 T73- 3/1 1 1 1/3 advies voor zes kolommen 111111 13 3 111 111111 3 3 112 2 2 2 2 2 2 3 111114 3 2 3 2 3 3 111111 3 3 3 1 1 1 113 3 11 111111 111111 1 3 113 3 thuis wedstrijden 14 7 2 4 17 14 12 0 3 24 14 5 8 1 18 14 7 5 2 19 14 5 4 5 14 14 9 4 1 22 15 7 6 2 2Ö 15 8 2 5 18 16 7 3 6 17 15 8 6 1 22 15 6 2 7 14 15 13 1 1 27~ 15 10 4 1 24 Kees Rijvers, oefenmeester van PSV, zal niet voor het Europa-Cuptreffen tegen Dynamo Kiev naar Rusland gaan om zijn tegenstander te observeren. Rijvers: „Het heeft weinig zin om nu naar Rusland te gaan, omdat momenteel de competitie stil ligt. Dynamo Kiev speelt wel een aantal vriendschappelijke wedstrijden, maar in dergelijke ontmoetingen is het nauwelijks doenlijk om een juist beeld van de ploeg te krijgen". Wiersma had in een aanvallende stijl een gunstig eindspel verkregen tegen De Jong, die misschien nog remise had kun nen bereiken via een heel moeilijke variant. Eveneens zeer aanvallend speel de De Ruiter tegen Goudt, die in het eindspel geen enkele remisemogelijkheid meer bezat. Een fraaie overwinning van Het Nederlandse damesvolleybalteam ver* sloeg in een oefenduel Frankrijk met 3-2. In Monaco ging de driedaagse conferentie van start over de spelverruwing en andere problemen in het betaald voetbal. stortvloed van boze woorden zijn woede over Maertens ventileerde) in de etappe- uitslag. Maertens bijvoorbeeld ging als 69e over de streep, op minstens 1 mi nuut van etappewinnaar Jean-Pierre Danguillaume. De jury baseerde zich echter op artikel 66 van de UCI-bepahn- gen voor etappewedstrijden. Dat regle ment schrijft voor dat renners die bin nen een kilometer van de finish het slachtoffer worden van bijvoorbeeld val partijen, niet meer tijd verliezen dan zij op het ogenblik van de val bezaten. DEN HAAG De Russische bekerkampioen Dynamo Kiev, tegenstander van PSV in de halve finales van het toernooi om de Europa Cup II, heeft een grote overeenkomst met de Eindhovenaren. Ondanks het feit dat Dynamo Kiev enkele jaren geleden de hegemonie van de Moskouse clubs Dynamo. CSKA, Spartak en Torpedo doorbrak en voor het eerst zowel de beker als het kam pioenschap van de Sovjet-Unie buiten de Russische hoofdstad terechtkwam, wordt Dynamo Kiev in Rusland nog altyd niet beschouwd als een serieuze topclub, hoewel het team steevast aan de top meedraait. SOIGNIES. Zal Freddy Maertens, leider in het algemeen klassement in de Ronde van België, er nog bij zijn in de 5e etappe (Soignies-Waremme» om zijn blauwe leiderstrui te kunnen verdedi gen? Die vraag bleef gisteravond onbe antwoord na een valpartij in Soignies, zo’n 800 meter voor de finish. Maertens sleurde in zijn val zestien renners mee, en betaalde voor de roekeloosheid waar mee hij een gunstige uitgangspositie voor de eindsprint zocht, een hoge prijs. Hevig bloedend uit wonden in zijn ge zicht bleef hij kermend liggen. In de onderstaande kolommen treft u aan: de wedstrij den, daarachter de resultaten van de thuisspelende clubs in eigen huis (vorig seizoen of dit seizoen als de betref fende vereniging tenminste deze competitie al thuis ge speeld heeft), de resultaten van de uitspelende club op dezelfde basis, in de vierde kolom de resultaten van de- „Roy schoot als uit een katapult door de lucht”- Schuiten zelf: „Mijn pion sloeg over en daar ging ik. Mijn linkerknie ligt helemaal open. Ze spoten er ijs in om de pijn te verdoven”. Aan de finish leek het met Schuiten allemaal wel met te vallen. „Ze moeten me kennelijk altijd hebben.mopperde hij. Het algemeen klassement ziet er na vijf etappes uit als volgt: 1. Maertens (Bel) 13 uur 12 minuten 19 seconden, 2. Pollentier (Bel) op 20 sec., 3. Verbeeck (Bel) op 27 sec., 4. Knudsen (Noo) op 30 sec., 5. Raad (Ned) op 39 sec., 6. Swerts (Bel) op 45 sec., 1. Gijsemans (Bel) op 45 sec., 8. Priem (Ned) op 57 sec., 9. Demeyer (Bel) op 1.16, 10. Osler (Ita) op 1.30, 11. Thurau (WDL) op 1.56, 12. De Waal (Ned) op 2.03, 13. Teirlinck (Bel) op 2.06, 14. Karstens (Ned) op 2.12, 15. Zelck (Bel) op 2.13. L Alleen Moutian hoort inmiddels nog tot de groep die Dynamo Kiev in het verleden naar de top hebben gevoerd. Alle anderen zijn meit voet ballen gestopt of zijn overgegaan naar een andere club, zoals Bannikov, die nu het doel verdedigt van Torpe- Jan Raas handhaafde zich opvallend gemakkelijk in de kop van het algemeen klassement. De vraag of hij, gezien zijn gunstige positie, een aanval op leider Freddy Maertens ondernemen zou, be antwoordde hij zo: „Ik zou wel willen. Niet alleen ik, maar de gehele ploeg rijdt goed. Het zou het proberen waard zijn, maar onderschat de kracht van vooral die Belgische ploegen niet. Die zullen ons niet zomaar laten gaan”. Een spectaculair slot van een monoto ne etappe, waarin Roy Schuiten toch aan de start verscheen; waarin hij zelfs de eerste aanvaller van de dag was en waarin hij, in de eindfase, een val maakte die later Raas deed uitroepen: do Moskou, De spelers waaromheen het tegenwoordige Dynamo Kiev is opgebouwd, zijn naast routinier Vale ri Moutian de even ervaren Viktor Onitsjenko en Oleg Blochin. Het Dynamo-elftal van Kiev, een stad van bijna twee miljoen inwo ners, werkt zijn thuiswedstrijden af in het Loezniki-stadion, dat plaats biedt aan 60.000 toeschouwers. Een betrekkelijk klein stadion dus als men weet dat het Lenin-stadion in Moskou en het Kirow-stadion in Le ningrad over meer dan 100.000 toe- schouwersplaatsen kunnen beschik ken. Dynamo Kiev (opgericht in 1927) is een van de 90.000 clubs die de Russische voetbalbond (bijna twee miljoen leden) telt. Rusland kent geen officieel profvoetbal, hoewel het merendeel van de spelers in de eerste divisie en de drie tweede divisies desondanks als staatsamaturs van een redelijk goed inkomen verzekerd zijn. Als u een postgiro-rekening hebt, kunt u hele loten per giro bestellen. Dan maakt u zoveel maal f 25,- over als u loten hebben wilt. Wanneer uw overschrijving vóór ’t eind van deze maand binnen is, speelt u de volgende maand al mee. Een paar dagen’voor de eerste trekking krijgt u dan uw lotnummer(s) thuisgestuurd. Noteërhet gironummer: 5151 t.n.v. Collecteur Directie Staatsloterij, Den Haag. U künt de Staatsloterij dok machtigen voor automatische afschrijving (11 keer per jaar of 6 keer per jaar). Incassomachtigingen kunt u telefonisch aanvragen: 070 - 653955. De per giro gewonnen prijzen worden na de derde trekking automatisch op uw rekening gestort. U kunt ook bij de meeste verkoop kantoren loten per bank of giro bestellen. De reden is gelukkig eenvoudig. Ans, het koffiemeisje, speelde in de Staatsloterij. En. won een. prijs.En is daar om vandaag ’n dagje winkelen. Dat kan u ook gebeuren. Tenslotte zijn in de Staatsloterij gemiddeld 4 op de 10 loten prijs. Da’s ’n kans van gemiddeld 1 op 2’/j.op een van die honderdduizenden prijzen. De loten kunt u kopen bij een van de plaatselijke loterij- kantoren. De adressen staan in de beroepen- gids. Een heel lot kost f 25,- en een „vijfje” f 5,-. Zo’n vijfje geeft recht op een 5e deel van een gewonnen prijs. Met elk lot speelt u maar liefst drie trekkingen mee. De trekkingen vinden plaats halverwege de maand op woensdag, de maandag daarna en twee dagen later wéér op woensdag. De uitslagen komen op de t.v. en in de kranten. De trekkingen zijn openbaar: Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag om 18.00 uur. Alle prijzen worden na de derde trekking uitbetaald. laatste* 3 seiz Uitslagen Engelse competitie: Derby-Man chester City 2-1, Ipswich-Birmingham 3-2, Sheffield-Leeds 1-1. Ipswich, Everton en Derby gaan met 46 punten aan de leiding maar eerstgenoemde club heeft 38 wedstrijden ge speeld de andere twee een duel minder. Uitslagen Duitse competitie: Hertha-Ein- tracht Braunschweig 3-1, Fortuna D.-Eintracht Frankfurt 2-2, FC Köln-Wuppertal 4-0, Kickers Offenbach-Werder Bremen 5-1. Borussia Monchengladbach blijft aan de kop ondanks de afgelasting van de ontmoeting met Bayern München. -x.—«Him-nHnimniiuiitnnuiumnMniiiiiiiriin n;nii isszz £5 - «ST!5 Datzelfde is min of meer het geval met PSV dat in eigen land achter Ajax en Feyenoord ondanks de voortijdige eliminatie in de Europa Cup en de nu ook weer niet zo imponerende nationale competitiere- Sultaten van beide clubs nog altijd genoegen moet nemen met een derde plaats. De toppositie op de eredivisie- ranglijst en de eclatante successen in de Europa Cup (10-0 tegen Ards, 5-1 tegen Legia Warschau en de 2-1 te gen Benfica o.a.) hebben daar nog altijd geen verandering in kunnen brengen. Toch bezit Rusland waar de competitie momenteel stil ligt en bin nenkort zal worden hervat in Dy namo Kiev een ploeg van grote klas se. Het elftal kent nauwelijks zwakke plekken, is conditioneel vreselijk sterk en speelt technisch en tactisch in feite on-Russisch voetbal. Het spel van Dynamo Kiev is duidelijk geënt op dat van de Westeuropese topclubs. De man hij is overigens inmid dels opgevolgd door Basilevitsj die Dynamo Kiev indertijd naar de top voerde, was Viktor Maslov, een voet baltrainer die als eerste in Rusland het 4-4-2-systeem introduceerde. Dat wekte in de Sowjet-Unie nogal wat opzien, omdat het 4-3-3-systeem tot dan toe als het enig zaligmakende werd beschouwd. Maslov, die op de eerste, plaats homogeniteit in het elftal nastreeft en daarbij geen plaats wil inruimen voor individualisten, hoe vaardig ook met de bal, bouwde de Oekraïnse club uit tot een bijzonder knap col lectief geheel met de internationals Medvid en Moutian als de grote ar chitecten op het middenveld, Viktor Bannikov als een briljante doelman en met Khmelnitzki en«Bichevetz als veel goals producerende spitsspelers. Daarnaast kon Maslov, tevoren jaren- t*),. j v. een Inventum éénpersoons elektrische onderdeken ter waarde van f 133,50; een geschenk van Kon. Fabriek inventum, Bilthoven. uit wedstrijden 14 1 5 8 7 14 2 7 5 11 14 1 6 8" 13 0 7 6 T 14 7 4 3 1Ö 14 1 211” 4 15 7 2 6 16 15 0 5 10 6 15”3 6 6 12 15 6 3 6 15 15 2 3 10 7 14 5 4 5 14 15 1 597 NEWBURGH (AFP). Bobby Fischer zal niet met de Rus Anatoli Karpov schaken om het wereldkampioenschap. Dit heeft Edmund Edmondson, direc teur van de Amerikaanse schaakbond, dinsdag verklaard in Newburgh (New York). Edmondson heeft de afgelopen week met Fischer gepraat in Pasadena (Cali fornia), waar de wereldkampioen in ab solute afzondering zijn dagen slijt. Uit deze gesprekken is volgens Edmondson, die onlangs tijdens het FIDE-congres in Bergen als woordvoerder van Fischer optrad, duidelijk geworden dat de titel houder er niets voor voelt volgens de huidige reglementen de strijd aan te binden met uitdager Karpov. „Het is jammer voor de schaaksport, voor Fi scher en Karpov”, aldus de heer Ed mondson, „Ik heb zelfs het gevoel dat Fischer helemaal niets van zich zal laten horen”. De Amerikaan kon nog tot vanmorgen negen uur (Nederlandse tijd) melden of hij akkoord gaat met de door de FIDE vastgestelde voorwaarden voor de twee kamp tegen Karpov. 1e wedstr. dit seiz. 3- 1 1-1 1-1/2-1 0-1 0-4 ---/Ö-4 4- 0 - - - 2-1 5-0 TT Tl 1-0/ 0-Ö 01 1-0 - - - 0-1 0-01-2 1-2 2-0 1-0 2-1/0-3 7TT 4-2 5-3 ---/0-1 SPORT-TOTO Nr. 14 j 1, ftoda JC - Excelsior 2. Feyenoord Sparta 3. GA Eagles - MVV 1 4. FC Utrecht - Den Haag 5. Haarlem Ajax t 6. AZ '67 - óraafschap 7. SVV - PEC Zwolle 8. Volendam - Veendam 9. Cambuur FC Den Rosch 10. NEC - Heerenveen 11. Willem II - Helm. Sport 12. Groningen Eindhoven 13. Vitesse - Heracles ■- rjr percentages 1 2 3 "50 2Ö 3Ö" "50 Tö TO" Tü 3Ö 31T ■35 3Ö 35" Tö 55 35" "5D 20 30" "30 30 40" "50 20 30" TO 20 40" 40 20 40 50 20. 30 "5Ö 20 3Ö" 40 20 40 De Ruiter. Bergsma en Germain ver keerden in hevige tijdnood, toen beiden een doorbraak naar de damlijn bereik ten. Het resterende eindspel bevatte schijfwinst voor Bergsma die knap spe lend de prijs voor zich opeiste. Bijzonder teleurgesteld moet Frank Drost zijn geweest toen hij In een kun dige aanvalspartij de winststelling had bereikt en toen jammerlijk een eenvou dige combinatie overzag, waardoor hij nog verloor van Schotanus. Terwijl onder meer Cees Priem, Fedor den Hertog. Jan van Katwijk, Jan Kre kels en Gerard Kamper uit de chaos van tierende, luid klagende mannen en verwrongen racefietsen kropen, zette men Maertens met moeite weer in het zadel. Ploegmakker Wilfried David hield hem vast, en duwde hem langzaam en zigzaggend over de eindstreep. In een ambulance werd de leider snel wegge voerd. Berichten uit het ziekenhuis Maertens liep geen fracturen op, maar tal van schaafwonden aan gezicht en rug. Later op de avond keerde hij naar zijn in hotel Amigo in Masnuy logeren de ploegmakkers terug. Men vroeg zich onmiddellijk na de finish van deze eentonige etappe ook af, of Cees Priem in staat zou zijn vandaag de „koninginnerit” in de Ronde van België te rijden. Priem kwam over de eindstreep en zakte vervolgens in elkaar. Frisol-ploegleider Piet Liebregts echter: „Het valt a chteraf allemaal wel mee. Priem heeft een bloeduitstorting aan zijn linkerknie en schaafwonden aan zijn schouders. Ik geloof wel dat hij zal starten. De massale valpartij reconstruerend, kwam men tot deze conclusie: op de eerste plaats bevinden zich in het drie en een halve kilometer lange circuit in de straten van Soignies welgeteld tien scherpe bochten, in breedte scherp va riërend- Terecht riepen Wim Scheepers, Gerben Karstens en Jan Raas in koor uit dat een dergelijk parcours, waarop dé meute renners positie zoekt voor de eindsprint, onverantwoord gevaarlijk is. Op de tweede plaats verhoogde leider Maertens zelf het gevaar door, op een punt waarop het parcours beduidend smaller werd, Theo Smit aan diens trui te trekken. Maertens raakte daarbij de fiets van Cees Priem. Een oogwenk later was de massale valpartij een feit, Piet Liebregts verbolgen: „De renners worden niet hard genoeg gestraft, zij blijven dus hun poten uitsteken. BELGRADO (AP). De 35-jarige Joegoslavische vrachtautochauffeur Itija Cetnik heeft de Amerikaanse wereld kampioen in het zwaargewicht Muham mad Ali uitgedaagd voor een tweestrijd: „boksen, worstelen of wat hij maar wil”, aldus meldde dinsdag het blad Vecernje Novosti. Cetnik had gelezen dat Ali twee Ja panse worstelaars had uitgedaagd met blote handen tegen hem in het krjjt te treden, maar omdat hij „genoeg had van Clay’s opschepperij” (Ali’s ware naam luidt Cassius Clay) had de Joegoslaaf hem uitgedaagd. „De Amerikaan is een goede bokser, dat zal je mij niet horen tegenspreken, maar wat praat die man zijn mond voorbij. Ik durf hem aan. Ik ben er zeker van dat ik sterker ben en ik lust hem waar dan ook, wanneer dah ook”. Ilija is ruim 2 meter lang en weegt 120 kilo. Hij is beroemd in vakkringen als „de man die geen krik nodig heeft”. Als hij een lekke band heeft krijgt hij zijn wagen op eigen kracht de hoogte in. Dan schuift hij met de voet een stuk steen onder een van de assen en kan de band worden afgenomen.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19