Vissers blokkeren Newhaven Coalitie-regering verwacht onder Cao Ky Geruchten over vrijwilligers Flessen en stenen voor invasie in Portugal naar Sjelepin Estel neemt deel in Enraf- Nonius Koerden door sjah verraden VN-officier op Cyprus doodgeschoten r p achtergrond SPAANSE HOOFDREDACTEUR NA MELDING GEARRESTEERD EX-KGB-CHEF VANDAAG IN GLASGOW Sjah naar Venezuela Britse journalist moet Ethiopië verlaten H b „HEILIGE MOEDER” VERSTOOT ZOON 3 BINNEN- EN BUITENLAND 1975 WOENSDAG 2 APRIL (Vervolg van pagina 1) Mariniers John Scali leres Uitreis-visum zet” jrker Onder dwang Marinebasis oden Briel ■illen List Akkoord Geen tijd unch rand Teleurgesteld nring :aïne L* hr Amerikaanse druk op president Thieu ïd =j I De VS, aldus Scali gisteren tegen (Van onze redacteur in Londen) ALEXANDER SJELEPIN nmei- (Van onze speciale verslaggeefster) maar over gegeven i -j 't WASHINGTON. Het wachten in Washington is op de terugkeer deze week van de chef van de Amerikaanse strijdkrachten, generaal Frederic Weyand, die in opdracht van president Ford in Zuid-Vietnam een onder zoek instelt. Aldus meldt onze redacteur in Washington, mr. H. L. Leffe- laar. SEVILLA Voor het eerst sinds in 1966 de censuur op de pers of ficieel werd „afgeschaft”, is in Span je een hoofdredacteur achter de tra lies gezet wegens de publikaties van een bericht dat door de regering als „staatsgevaarlijk” werd beschouwd. In de afgelopen negen jaar zijn er heel wat Spaanse hoofdredacteuren met hoge boetes bestraft en werden kranten en tijdschriften tijdelijk of voorgoed gesloten, of zelfs gedwon gen hun hoofdredacteur te ontslaan, maar tot gevangenisstraffen was het tot nu toe niet gekomen. situatie in het Midden-Oosten wel weer veranderd zijn. jrker, Desj zijn ■adio- voer- andse zijn thou- Deze nieuwe regering zou misschien geleid worden door ex-president Cao Ky, die als eerste taak zou hebben het leger te reorganiseren en het nationale moreel te herstellen. Radio-Hanoi eiste gisteren opnieuw de afzetting van Thieu. Op basis van déze politieke verande ringen en op basis van het militaire rapport van generaal Weyand zal het Congres gevraagd worden een nog groter bedrag dan de al voorgelegde 700 mil joen gulden ter beschikking te stellen van Saigon. ONDANKS het optimisme over het voortbestaan van de Koerdische be de op Britse vissers die zich boos maken over de import van goedkope vis uit landen die niet zijn aangesloten bij de EEG, heb ben gisteren de haven van Newhaven in credi- i Co- het hoe- Sta- NICOSIA (DPA). Een Canadese of ficier van de VN-vredesmacht op Cy prus is gisteren bij een vuurgevecht aan de demarcatielijn in Nicosia doodgescho ten. jk ï- 10 nster 1 het itrum rouw, steert van f van gele- jende atest- e tijd neen- te lu fi n ds ti et le fi rn m B- a- le Engeland geblokkeerd. Hiervandaan va ren veerboten op en neer naar Dieppe in Frankrijk. Toeristen werden hierdoor ge- dwonger langer in Engeland te blijven Op 25 maart publiceerde hij een be richt van een medewerker in Cadiz, dat op de marinebasis Rota (die officieel Spaans is maar in werkelijkheid wordt gecontrolerd door de Amerikaanse mari ne voor haar kernonderzeeërs) niet min der dan 7000 „vrijwilligers” aangekomen waren voor een „invasie” in Portugal. Ten slotte nog een chronologisch over zicht van de Zuidvietnamese provincies die in de loop van dit jaar door Voorlopige Revolutionaire Regering de troepen van Saigon zijn veroverd: n het ussen i met g in :htof- zaten sloten atwa- ia de Eind- mee, l was TOEN de Aryamehr terugkwam in zijn woonplaats, had hij de eerste dagen echter geen tijd voor zijn „broeder Barzani”. Een Australisch staatsbezoek ging vóór het inlichten van de Koerden over de gevolgen van het akkoord; dat is althans de Iraan- se lezing voor het uitstellen van het gesprek tussen de twee leiders. Veel leverde het gesprek ten slotte niet op. De sjah vertelde de Koerd alleen maar dat hij drie mogelijkhe den had: doorvechten, met zijn volk als gast naar Iran komen, of amnes tie vragen in Irak, maar dan kon hij de sjah niet garanderen dat de oude man niet opgehangen zou wór den. TEHERAN Generaal Moestafa Barzani, zijn zoons Idris en Mas- soed, en de andere militaire en politieke leiders van wat eens een vrij en autonoom Koerdistan in het noorden van Irak was, zijn on dergebracht in een militair tentenkamp bij het plaatsje Nagadeh in het westen van Iran. Het kamp wordt van buiten gecontroleerd door Perzische militairen, maar binnen kunnen de Koerdische autoritei ten en enkele Pesj Merga’s zich vrij bewegen. journalisten, zijn van mening dat het appel dat Waldheim maandag tot beide partijen in het Vietnamese conflict heeft gericht, onvoldoende is geweest. Waldheim vroeg „de elkaar bestrijdende partijen” al het nodige te. doen om „het lijden van onschuldigen, ontheemden in begrepen, te verlichten”. Diplomatieke waarnemers nemen aan dat Waldheid geen rechtstreeks appel ten behoeve van de vluchtelingen tot beide partijen heeft gericht om deze twee mogendheden niet voor het hoofd te stoten. t gis- lie hij I verlies j het en en :nten- i, die over door 1. De oog- kun- dure” tot de oog- etdes- arvan ?den- vedu- en in ig ge- uikte tel in her- Briel a het •d. In amse ge- ider- j han- Sand- ehal- I (aqua ralste I evuld ering ,e in aldus Vanmorgen had de TUC-leiding een list bedacht om hun omstreden gast voor beschadiging te vrijwaren. Terwijl een duistere limousine voor het vakbondsge- bouw stil hield en een kale man uitstap te die er typisch als een KGB’er uitzag, verdween Sjelepin ongezien door een zijdeur. Het lokaas werd door het 600 man Het Congres is na de val van de helft van Zuid-Vietnam echter weinig geneigd de financiering van een gedemoraliseerd leger voort te zetten. Het is dan ook zeer waarschijnlijk dat Vietnam nog maar korte tijd op Amerikaanse hulp kan rekenen. dagen iateri- grote zater- ■k uit, aande door groot In Teheran wordt vernomen dat de drie landen Barzani zelfs gedreigd zouden hebben met een gezamenlijk militair optreden als hij de revolutie niet onmiddellijk zou stoppen. Na ontvangst van dit dreigement zouden de Koerden dan ook besloten hebben hun strijd te staken. In Saigon wachtten gisteren grote aantallen buitenlanders voor de paspoor tenkantoren om een uitreisvisum aan te vragen. Het lijk van de Canadees, de tiende VN-militair die na de Turkse invasie in juli van het vorig jaar op Cyprus het leven liet, werd pas uren na het vuurge vecht op het balkon van een hotel gevonden CARACAS (AFP). De sjah van Iran brengt zondag een bezoek van vijf dagen aan Venezuela. Hij wil de banden tussen -de twee olieproducerende landen verstevigen. OP 18 MAART echter besloot het politburo van de KDP de strijd plot seling te staken. Er was iets vrese lijks voorgevallen. Er waren krachten aan het werk geweest waartegen no toire bergstrijders als de Koerden zelfs niet opkonden. ADDIS ABEBA (Reuter). De Ethi opische autoriteiten hebben gisteren de correspondent van Reuter, de 33-jarige Bernd Debusmann, bevel gegeven het land vandaag te verlaten. Debusmann was door de politie gister middag voor zijn kantoor aangehouden en daam; verhoord over een bericht dat hij maandag had verzonden. Daarin meldde hij dat vijf Ethiopische officieren na een proces voor de krijgsraad in Eritrea waren terechtgesteld. Sjah bleef hij echter toch in de Iraanse hoofdstad, omdat hij het staatshoofd van Iran beslist moest spreken over een aantal zaken. Groot was de ontsteltenis onder de Koerden toen op 6 maart het akkoord tussen Iran en Irak openbaar werd gemaakt. De VS hebben via hun ambassadeur bij de volkenorganisatie, John Scali, se- cretaris-generaal Waldheim van de Ver enigde Naties verzocftit een beroep op alle partijen in het Vietnamese conflict te doen om de massale evacuatie van vluchtelingen in Zuid-Vietnam onge stoord te laten verlopen, zo meldt het Franse persbureau AFP. In het buitenland is een begin ge maakt met het organiseren van een grootscheepse hulpactie voor de vluchte lingen in Zuid-Vietnam. Het Internationale Comité van het Rode Kruis in Genève maakte gisteren bekend dat het hiermee bezig is. Een Franse officiële woordvoerder verklaarde dat Frankrijk humanitaire hulpverleningsmaatregelen bestudeert, die op last van president Giscard d’Es- taing met spoed gerealiseerd dienen te worden. - A- De mariniers „zullen niet aan land gaan”, maar belast worden met de be scherming van de vluchtelingen en „het ordelijk verloop van de evacuatie”. Het afgelopen weekend kwamen zeker 25 mensen om toen Zuidvietnamese militai ren zich schietend en vechtend een weg baanden naar een Amerikaans schip dat de burgers uit Da Nang had moeten evacueren. De twee transportschepen zullen evenals vier al ingeschakelde vrachtschepen worden benut bij de eva cuatie. Het persbureau van het Zuid Vietname se Be vrij dings front heeft bekendgemaakt dat de Zuidvietnamese brigade-geueraal Nguyen Van Diem van de troepen van Saigon om het leven is gekomen terwijl hij per helikopter van Hoeé naar Da Nang vloog. De helikopter werd ten zuiden van Hoeé neergeschoten. Die geheimzinnige troepen zouden de mislukte rechtse staatsgreep van 11 LONDEN. De Russische vak bondsleider Alexander Sjelepin is bij zijn bezoek aan Engeland met stenen, melkflessen en scheldwoorden ontvan gen. Aan de komst van de „vakbonds man” waren weken van heftige discussie in de pers voorafgegaan. Ten slotte ver scheen de vroegere baas van de Russi sche geheime dienst, de KGB, als een dief in de nacht onverwacht maandag avond op het vliegveld Heathrow. In een verklaring zegt de moeder van Maharaj Ji, die bij zijn volgelingen be kend staat als de „volmaakte meester”, dat haar zoon niet langer recht heeft op deze titel en per vandaag is afgezet als geestelijk leidsman over de missie van het goddelijk licht. Zijn moeder, die de titel Shri Mataji (heilige moeder) voert, zegt dat haar zoon op instigatie van „enkele verdorven elementen in de Amerikaanse missie van het goddelijk licht zich bij herhaling tegen mijn wil heeft gekeerd door het aanvaarden van een verachtelijke en niet-geestelijke levenswijze.” De Verenigde Staten amfibie-transportschepen Vietnam gestuurd met Zowel de Spaanse regering als de Amerikaanse ambassade in Madrid spra ken het bericht in de Correo de Andalu- cla heftig tegen. In een officiële nota van het ministerie van voorlichting werd bovendien met een proces tegen de krant gedreigd. Phuoc Long, 7 januari, Darlac, 13 maart, Kontoem,16 maart, Pleikoe, 16 maart, Phoe Bon, 18 maart, Binh Long, 18 maart, Kwang Tri, 19 maart, Kwang Doec, 22 maart, Kwang Tin, 24 maart, Kwang Ngai, 24 maart, Thua Thien, 25 maart, Lam Dong, 28 maart, Kwang Nam, 30 maart, Binh Dinh, 31 maart, Khajih Hoa, 1 april. Volgens speculaties van politieke waarnemers in Washington zal de Ame rikaanse regering besluiten tot pressie op president Thieu om af te treden ten behoeve van een coalitieregering waarin ook vertegenwoordigers van de oppositie zijn opgenomen. Vóór en na het Iraaks-Iraanse ak koord in Algiers zijn ze buiten alle informatie gehouden, en op geen en kel punt betrokken geweest bij het overleg. Toen ze met hun neus op de feiten werden gedrukt, kregen ze bo vendien geen enkele garantie voor hun eigen bestaan. Naar nu wordt vernomen, was ge neraal Barzani vermomd in wes terse kleding in de eerste prille dagen van maart al in Teheran voor een routinebezoek, om zaken betref fende de voortzetting van de Koerdi sche revolutie met de hulp van de sjah te bespreken. De Aryamehr had echter geen tijd voor de 72-jarige generaal, en op 3 maart vertrok hij naar Algiers om de OPEC-conferentie bij te wonen. Barzani had er geen idee van dat de sjah in Algiers met beider aarts vijand Saddam Hoessein el-Takriti, vice-pesident van Irak, zou praten en over zijn lot zou beslissen.Tijdens de afwezigheid van Mohammed Reza tellende publiek flink onder handen ge nomen. Kreten als: „Sieg Heil” en „Vuile moordenaar” schoten door de lucht, ter wijl een melkfles tegen de zwarte auto sloeg en een steen door de lucht vloog. Vandaag is Sjelepin, naar men ver moedt, in Glasgow en men verwacht bovendien dat hij dan meteen naar huis zal vliegen in zijn zwaar bewaakte Toe- polev-machine. Daarop beging hoofdredacteur Villa- gran de „doodzonde” om weliswaar de officiële ontkenning af te drukken, maar met het commentaar dat hij dit onder dwang deed en nog altijd ernstige twij fels heeft of de „troepenbewegingen” op de basis Rota niet toch iets met de situatie in Portugal te maken hadden. Dit was de druppel die de emmer deed overlopen, en de hoofdredacteur werd op bevel van de speciale politieke recht bank van Madrid, het Tribunaal voor Verwacht wordt, aldus Enraf-Nonius, dat nog deze maand Hoogovens IJmui- den voor 5 pet zal deelnemen in het aandelenkapitaal van Enraf-Nonius en wel tegen een koers van 450 pet (ƒ225 per aandeel van 50). Met deze deelne ming is een bedrag van ca. 1,3 mln gemoeid. Verder is voorzien in de mogelijkheid, dat deze deelneming in de komende jaren zal uitgroeien tot 20 pet, waardoor Estel dan naast de beide andere grootste aandeelhouders Akzo en DSM ook voor 20 pet zou deelnemen in het aandelen kapitaal van de Delftse onderneming. Ook bij deze nieuwe samenwerking zal Estel kennis en nieuwe ontwikkelingen op het gebied van de instrumentenbouw ter beschikking van Enraf-Nonius stel len ter uitwerking en commercialisering. Hierbij wordt speciaal gedacht aan ont wikkelingen, die in de researchafdelin gen van Estel plaatsvinden op het gebied van meetapparatuur voor de ijzer- en staalindustrie. Openbare Orde, gevangen gezet. De hoofdredacteur kan volgens deskundigen een gevangenisstraf krijgen die kan op lopen tot zes jaar. Overigens wordt door goedingelichte bronnen in Madrid verzekerd dat op de basis Rota geen bijzondere troepenver plaatsingen plaatsvinden. De Spaanse re gering zou bovendien op dit moment zeker geen toestemming geven voor te gen het bewind in Lissabon gerichte activiteiten. DELFT (ANP) Besprekingen tus sen Estel NV (Hoesch-Hoogovens) en Enraf-Nonius hebben ertoe geleid, dat Hoogovens IJmuiden BV voor het Estel- concern zal deelnemen in het aandelen kapitaal van de Nederlandsche Instru mentenfabrieken Enraf-Nonius In Delft. Zij hebben hun wapens, kogelrie- men en dolken, die eens hun trots waren, moeten afleggen. Volgens Koerdische kringen in de hoofdstad van Iran, is nog steeds niet beslist over het lot van Barzani en de zijnen. Aangenomen kan worden dat hij, net als de 300.000 Koerdische mannen, vrouwen en kinderen die uit Irak gevlucht zijn, de gast zal zijn van de Aryamehr („Het Licht der Ariërs”), de meest gebruikte titel hier voor de sjah. Hoofdredacteur Federico Villagran van Sevilla’s plaatselijke dagblad „Cor reo de Andalucia”, die in de nacht van 31 maart door de politieke politie gear resteerd en op 1 april naar de provincia le gevangenis overgebracht werd, had het in de ogen van het Franco-regime ook wel erg bont gemaakt. weging zijn de Koerden diep teleur gesteld over de houding van de Per zen tijdens de beslissing over hun toekomst. Sjelepin is in Engeland op uitnodiging van het Britse overkoepelende vakver bond, de TUC. Meteen nadat de plannen voor zijn bezoek bekend waren, kwamen er protesten, met name van de zijde van de grote gemeenschap van Oekraïners, en van joden met familie in de Sovjet unie. Sjelepin was als KGB-chef onder meer direct verantwoordelijk voor de moord op de leider van de Oekraïners, Stephan Bandera. Hij werd in München doodgeschoten. Toen Sjelepin afgelopen januari in de Bondsrepubliek was, probeerde de wedu we van Bandera een arrestatiebevel te gen de Rus te laten uitvaardigen. Het hoge gerechtshof moest eraan te pas komen om dit te verhinderen. TUC-leider Len Murray en de com- munistisch-gezin.de Britse vakbondsleider die Sjelepin ontvingen, en eergisteravond met hem dineerden in de Russische ambassade, zullen met deze manoeuvre weinig sympathie verwerven. Heit hoofdkwartier van de TUC is al weken buitengewoon nors tegen de pers zodra het over het bezoek van de Rus gaat. Murray is in een woede-aanval uitgebarsten en heeft de journalisten van een hetze beschuldigd. En dat ter wijl zowel minister van Binnenlandse Zaken Jenkins die het visum moest verlenen als premier Wilson zijn ab soluut gebrek aan enthousiasme over de komst van de KGB-man niet onder stoelen of banken heeft gestoken. In het kamp bij Nagadeh hebben de Koerdische militairen en politici gisteren een grote vergadering gehou den, bijgewoond door zo’n honderd man. Zij hebben de toekomst van hun revolutie besproken. Voorlopig wordt afgezien van het gebruik van militaire middelen om het doel van de revolutie: autonomie binnen een democratisch Irak, te bereiken. De Koerdische Democratische Partij (KDP) is overeind gebleven en zal versterkt worden. NEW DELHI (AP). Maharaj Ji, de 17-jarige Indiase religieuze leider die momenteel, gehuwd met een Ameri kaanse, in de Verenigde Staten woont is gisteren door zijn moeder verstoten om dat deze hem niet langer als een „man des geestes” maar als een „playboy” beschouwt. dan ze van plan waren. De vissers drei gen in de loop van de week alle havens langs de Engelse zuidwest kust te zullen blokkeren. Want van 15 tot 17 maart werkten de ministers van Buitenlandse Zaken van Algerije, Irak en Iran de details van het akkoord van 6 maart verder uit. Iran en Irak besloten een geza menlijke grensbewaking in te stellen. Ze zouden elkaar op de hoogte hou den van Koerdische bewegingen op hun grondgebied, en deze zelfs neer slaan. Per speciale koerier werd Bar zani na afloop van de ministersverga- dering op de hoogte gebracht van de beslissing. Aan de boodschap was echter een nog veel belangrijker en voor de Koerden waarschijnlijk beslissende mededeling gehecht: Turkije zou, hoewel niet betrokken bij het ak koord van Algiers, ook bereid zijn mee te doen om aan zijn grens de Koerdische rebellie neer te saan. hebben twee naar Zuid- zevenhonderd Amerikaanse mariniers die moeten assis teren bij de evacuatie van burgervluch telingen, zo heeft het Amerikaanse mi nisterie van defensie dinsdag bekendge maakt. maart in Portugal alsnog dunnetjes gaan overdoen. Ditmaal had de Spaanse regering goe de redenen om woedend te worden over een politiek bericht, want weinige uren tevoren had de militaire bevelheb ber van Oporto al verzekerd dat zich in Spanje een fascistisch „bevrijdingsleger voor Portugal” bevond; die twee be schuldigingen samen konden de toch al gespannen verhouding met Lissabon nog verder verlechteren. De Spaanse regering heeft sinds de Portugese, revolutie keer op keer verze kerd dat zij het nieuwe regime in Por tugal volledig erkent, en daarmee de „traditionele vriendschapsbanden tussen beide landen” wil aanhouden. Tot nu toe wijst alles erop dat Madrid zijn uiterste best doet niet in botsing te komen met de nieuwe democratie in Portugal. Op de avond van de 12e keerde Bar zani terug in zijn hoofdkwartier in Koerdistan. Hij en het voltallige cen trale comité van de KDP besloten door te vechten. Tot grote vreugde van de Koerden behaalden de Pesj Merga’s in de eerste week na het akkoord, toen de Irakezen een gewel dig offensief inzetten en de Iraanse militaire steun was teruggetrokken, behoorlijke successen. Men dacht het zeker nog een jaar zonder steun van buitenaf tegen Irak te kunnen volhouden. Tegen die tijd zou de

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3