Zoutzuur op de weg Bellevue wordt verbouwd voor Vietcong: Luchtbrug dient voor wapens Nihil-beding bij echtscheiding van de baan ^eïsoorjlijke leningeit rwfc I Sithole vrij j /paarbank Centrum Na 30 jaar Aantrekkelijk door onze concurrerende voorwaarden we/t nadadand W /- Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Stoom-maniak ACU- SNOEP VANDAAG IN Nanne Bekkema PUNC TUUR Hogewoning en de OUDERS EN SCHOOL bondscoach Kunstfilosofieën van nu apekool I 99 Ld». O i A Unie BLHP aanvaardt E. H. C. O. b.v. AGENDA pagina 4 Sirica verbiedt Nog vrij koud zie onze voordelige tarieven elders in dit blad 11 grammofoonplaat Nixon-bandjes Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 - 319245 2 3 5 4 7 4 7 BERENDSEN B.V. Plaatwerkerij en Spuiterij M.L. Tectyleerstation EDISONSTRAAT 4 Telefoon 15544 IJmuiden Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 van der Vooren's Luxe Broodsoorten FINGERLICKING GOOD!" 1 'CT. iiiiiiiiiiiiminiiimimimimiiiimiiiiiii openbaarheid inkomens 9 10, I’ K Palestijnse staat y\ HM IJmuider Courant Jacques Perk: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 11,80 p. mnd., f 33,OOp.-kwartaal (p. post f 40,—), p. Jaar f 133,10, (p. post f 155,—). Losse nummers 55 ct. opgehouden Pvda wil nog een injectie in economie (Van onze parlementsredactie) iiiiimiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiigiiii de I ADVERTENTIES (Zie verder pagina 3) (Van onze parlementsredactie) k i V W apenleverantie aan Israël I Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s, waarin opgenomen „Erbij” Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk nieuws 4, Kerkdiensten Radio en teievisie Kastje kijken Strips Economie Sport Uw roeping is, te zijn zoals ge zijt. ZATERDAG 5 APRIL 1975 65e jaargang nummer 128 qua ver- -{I John Peters, onderwijsdeskundige aan de Groningse universiteit, heeft de laatste tijd markante uit spraken gedaan over ouderemanci- patie. Peter Wolfsbergen zocht hem op. Op het verkeersplein Kooimeer in de gemeente Alkmaar is vanochtend rond kwart over vier een tankauto geladen met 25 ton zoutzuur gekanteld. Dat ge beurde, nadat de chauffeur te snel de rotonde was opgereden. De tankwagen kwam met de rechterzijkant in een grep pel terecht. Daarbij brak een ontluch- tingspijp, waaruit naar schatting van de Alkmaarse politie iets minder dan een ton zoutzuur stroomde. De brandweer zag snel kans de pijp met een stuk hout te dichten. Met water heeft de brand weer het zoutzuur verdund. Staten heeft gedaan. Het geringe moreel onder de Zuidvietnamese soldaten en burgers weet hij aan de weigering van het Amerikaanse Congres om voldoende fondsen voor zijn land beschikbaar te stellen. Een storing trekt met nog wat regen naar het zuidwesten weg. Geleidelijk enkele opklaringen. Middagtemperaturen beneden tien graden. Oostenwind. senj achten op alles wat onder een linkse noemer kan worden gebracht kan de anti-democratische hinderlaag die fana tici van heel andere afkomst oprichten, wel eens over het hoofd worden gezien. Veel zal afhangen van de grote nuchtere middengroepen, die zowel in de SPD als de CDU en de liberale partij aanwezig zijn. Maar als de strijd om de macht deze nuchterheid doorkruist en de mid dengroepen splijt, kan de polarisatie tot gevolgen leiden die voor Duitsland en Europa wezenlijk catastrofaal zouden kunnen zijn. Het grote gevaar van het linkse extremisme en terrorisme zit meer in het opblazen en uitbuiten van de ontstane angst, dan in de criminele praktijken zelf. t Het wat omvang en gevolgen betreft imelijk geringe ultra-linkse extremisme In Duitsland, zoals dat van de Baader- '-inhoigroep en diverse andere kernen politiek-radicale neigingen heeft in bondsrepubliek een verbazingwek- sterke reactie gehad, die tot naden- emt. UTRECHT (ANP). De uit het NKV getreden Unie BLHP (Unie van Beam- ten, Leidinggevend en Hoger Personeel) is van mening dat niet valt te ontkomen aan geïntegreerde cao’s en openbaarheid van inkomens. Dit heeft voorzitter Toon Hubben vrijdag aan de vooravond van het eerste congres van zijn organisatie in Utrecht tijdens een persconferentie verklaring. ROTTERDAM. De Partij van Arbeid is voorstander van een nieuwe aanzienlijke bestedingsinjectie in de eco nomie ter bestrijding van de werkloos heid. Gezien het voortdurende overschot op de betalingsbalans is er voldoende ruimte om met name de investeringen in de bouwsector extra op te voeren, zo meent de partij. Vandaag over twee weken worden de eerste diploma’s uitgereikt ter afsluiting van het eerste jaar van de eerste Nederlandse cursus acu punctuur. Alphons van der Burg, stuwende kracht achter de cursus, betreurt het gebrek aan research op dit gebied. SALISBURY (Reuter). De Rhodesi- sche regering heeft erin toegestemd de Afrikaanse nationalistische leider ds. Si thole uit hechtenis vrij te laten opdat hij de conferentie kan bijwonen, die de organisatie van Afrikaanse eenheid OAE volgende week in Dar Es Salaam houdt. Dit heeft premier Ian Smith van Rhode- sië gisteravond in Salisbury bekend ge maakt. WASHINGTON (Reuter). De Ame rikaanse regering heeft gisteren bekend gemaakt dat zij overeengekomen wapen- leveranties aan zij zich bezint aanzien van het Midden-Oosten. Het ophouden van de levering van o.a. ultramoderne landraketten en de F-15- straaljager, weerspiegelt het misnoegen van de Amerikaanse regering over het standpunt dat Israel heeft ingenomen tijdens de laatste en mislukte bemidde lingspoging van minister van Buiten landse Zaken, dr. Henry Kissinger. Ook wordt het ophouden van de wa- penileveranties gezien als een pressiemid del om Israel ertoe te bewegen een plooibaarder houding in te nemen, zon der nochthans de indruk te vestigen dat Amerika zich onttrekt aan zijn verplich ting om Israels voortbestaan te bescher men. Washington heeft ook een Israëlische suggestie afgewezen om minister van suggestie afgewezen om minister van Defensie Peres een bezoek aan de Vere nigde Staten te laten brengen. Dat be zoek moet wachten totdat Amerika zich op zijn Midden-Oostenpolitiek heeft be zonnen. AMSTERDAM (ANP). B. en W. van Amsterdam vragen de raad een krediet van 392.000 om het studio complex Bellevue aan de Marnix- straat, tot voor enige tijd nog in gebruik bij de NOS, te verbouwen tot theater. De Toneelgroep Centrum, tot nu toe gevestigd in de Haarlemse stadsschouwburg, zal het theater gaan bespelen. De wind was „in goede richting" waar door omwonenden geen gevaar liepen De damp dreef over een weiland weg. Tegen zeven uur zag men met twee kraanwagens kans de wegreus weer op z’n wielen te zetten, nadat eerst de ka bels van beide kraanwagens waren af gebroken. De tankauto is volgens de politie geheel vernield: de kabine is in gedrukt en de tank gedeukt. De Amerikaanse senator George Mc Govern heeft gisteren een pleidooi ge houden voor een onafhankelijke Pa lestijnse staat naast Israel. Een der gelijke staat zou op de westelijke oever van de Jordaan en in de streek van Gaza opgericht kunnen worden. De Amerikaanse senator bevestigde berichten volgens welke de leider van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO), tot zondag- weerkundige DEN HAAG. De regering is ak koord gegaan met enkele belangrijke verbeteringen in de alimentatieregeling voor de gescheiden vrouw en haar gezin. Een fundamentele verandering van het huidige systeem is daarbij niet aan de orde, maar de regering wil wel op korte termijn de mogelijkheid onderzoeken om de kinderbijstand onder te brengen in de sociale verzekering. Israel ophoudt, terwijl op haar politiek ten De Amerikaanse president heeft zich van hetzelfde voorwendsel bediend, al dus de Vietcong, om Amerikaanse sche pen en mariniers illegaal in Vietnamese wateren te laten opereren. Luitenant-generaal Nguyen Van Minh. commandant van het regeringsleger voor Saigon en omstreken, heeft vandaag ge zegd dat inwoners van de hoofdstad die geruchten verspreiden of proberen het land illegaal te ontvluchten, gearresteerd zullen worden. Minh heeft evacuatie uit Saigon en het binnentrekken in de stad van vluch telingen, verboden. Intussen vrezen Amerikaanse officiële kringen in Saigon een anti-Amerikaanse stemming als gevolg van de aanvallen die Van Thieu vrijdag op de Verenigde SAIGON (Reuter). De Vietcong heeft president Ford beschuldigd van het organiseren van een luchtbrug op Zuid-Vietnam om illegaal meer wapens en militair materieel te kunnen invoeren onder het voorwendsel van hulp aan vluchtelingen. Sithole, leider van de Afrikaanse Nati onale Unie van Zimbabwe (Zanu), werd op 4 maart aangehouden op de beschul diging van samenzwering tot het doden v.an sommige van zijn politieke tegen standers en van voortgezette steun aan terrorisme in Rhodesië, in weerwil van het bestand met de nationalistische guer rillastrijders. Een speciale rechtbank heeft woens dag in Salisbury de hechtenis van Sitho le bevestigd en „volkomen gerechtvaar digd” genoemd. nëméL ...150 g suiker,7 eieren, 50 g margarine, 150 g ongeschilde amandelen of andere noten, 50 g pure chocolade, geraspte citroen schil, 50 g paneermeel, flinke mespunt bakpoeder, poedersuiker. Napoleon-taart Amandelen en chocolade goed fijn malen, 6 eiwitten zéér stijf slaan, 50 g suiker erdoor kloppen, 6 ei-gelen plus het extra ei en de overigelOO g suikergoed schuimig roeren, afgekoelde gesmolten margarine, gemalen amandelen en chocolade, het met bakpoeder vermengde paneermeel en citroen schil erdoor roeren. Tot slot het zeer stijve eiwit er voorzichtig door Scheppen. De taartvorm invetten, met paneermeel bestrooien en vullen. Langzaam bakken bij 170° ongeveer 45 min. A1 uur. De afgekoelde taart bestuiven met poedersuiker. Smulpapen kunnen een boekje met de nieuw ste Zuidvruchten-recepten aanvragen bij antwoordnummer 3212, Amsterdam (geen postzegel nodig). 1 Jasser Arafat, hem in Beiroet had ver klaard, dat de PLO met Israel zou willen samen werken bij de vestiging van een Palestijnse staat en Arabische guerrilla- aanvallen op Israëlische doelen zou sta ken indien een dergelijke staat tot stand zou komen. De voormalige kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap zei verder op een persconferentie, dat er met de Palestijnen rekening gehouden diende te worden bij een eventuele algemene vre desovereenkomst voor het Midden-Oos ten. „Zij hebben recht op een onafhan-' kelijk eigen vaderland,” aldus McGo- vem. Weersverwachting avond van onze medewerker: Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. postbus 18; tel. adm.: 15437 en 16450, tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. I kan zich niet aan de indruk r .kken dat zowel socialistische rege ringspartij als de christen-democratische oppositie een soort politieke doosdangst ertoont, die in geen enkele verhouding aat tot de werkelijk criminele ultra- ikse misdragingen. Zonder aan het cri minele karakter van de extremistische wandaden iets af te doen, moet toch worden vastgesteld dat de omvang daar van niet in redelijke verhouding staat tot wat politiële en justitiële autoriteiten der het gezag van de SPD-regering n activiteit ten toon spreiden, noch de felheid van de CDU- en U-campagnes tegen alles wat links Mens WASHINGTON (AFP). Federaal rechter John Sirica, de voorzitter van het Watergateproces, heeft vrijdag de verspreiding of verkoop op grammofoon platen verboden van de roemruchte band- op namen uit het Witte Huis van ex- president Nixon. y Sirica meent dat die publiciteit nadelig zou uitwerken voor Watergateveroor- deelden die in hoger beroep zouden wil len gaan. Carel van Laere, beeldend kunste naar, ontwerper van snoep, vindt dat de vervlak king ook in de suikerwarenindu- strte heeft toege slagen. Het snoep goed wordt vormgeving waarloosd. Hoe groot de overheidsinjeetie zou moeten zijn, wil de PvdA nog in het midden laten. Het bedrag van 2 miljard dat onder andere door de bouwbond NVV is genoemd, is in elk geval te hoog. De regering zou niet zozeer moeten kij ken hoeveel financiële ruimte er be schikbaar is, als wel welke nuttige pro-, jecten er op korte termijn uitgevoerd kunnen worden. De regering moet zich daarbij vooral concentreren op bouw projecten in streken, waar de werkloos heid het hoogst is. Het pvdA-Kamerlid Poppe deelde dit gisteravond mee in Rotterdam op een gewestelijke vergadering van zijn partij over de werkgelegenheid. Soortgelijke vergaderingen hebben vandaag plaatsge vonden in Amsterdam. Tilburg, Deventer en Emmen. Premier Den Uyl zal aanwe zig zijn op de vergadering in Emmen, evenals minister Vredeling en het Ka merlid Van der Doef, terwijl fractie voorzitter Van Thijn de vergadering in Tilburg zal bijwonen. De PvdA wil op deze manier de meningsvorming over het werkloosheidsprobleem stimuleren, ter voorbereiding van het debat over de werkgelegenheid dat dinsdag 15 april in de Tweede Kamer begint. (Zie verder pagina 2) De preciese inhoud van de regeling zal vplgende week in een brief aan de Tweede Kamer bekendgemaakt worden. Premier Den Uyl wilde gisteren alleen kwijt, dat via een wijziging van het Burgerlijk Wetboek en de Bijstandswet het zgn. „nihil-beding” onmogelijk ge maakt zal worden. WASHINGTON (ANP). In de Vere nigde Staten zijn nu ongeveer acht mil joen mensen zonder werk. Naar het ministerie van Arbeid in Washington meedeelt is de werkloosheid in maart toegenomen tot 8,7 percent. Zo hoog is het percentage na de oorlog nog niet geweest. In februari stond het op 8,2. I Deze situatie herinnert op angstwek kende wijze aan wat zich in Duitsland in de dertiger jaren af speelde, toen in het politieke pokerspel om de macht zondebokken werden gezocht en gevon den, waarna een officieel extremisme onder leiding van de Nazi-kliek losbarst te. De zondebokken waren toen de joden en alles wat links genoemd kon worden. Er werd een kunstmatige angstpsychose verwekt die nagenoeg een heel volk aan tastte en verdoofde, zodat de tirannie vrij spel kreeg. De omstandigheden zijn nu geheel an ders, nationaal zowel als internationaal, maar sommige verschijnselen zijn de- i zelfde. En men mag nooit vergeten dat de Bondsrepubliek pas dertig jaar erva- I ring in de handhaving van dc democra tie heeft, een ervaring die wellicht niet sterk genoeg is om de ondermijnende I gevaren duidelijk te onderscheiden. Als de Duitse politici zich doodstaren op het l éne gevaar het ultra-linkse terroris me en zich laten leiden of beïnvloe den door het andere hetzes en hek- „De aanvankelijke verwachting dat het Amsterdamse publiek de premiè res en verdere voorstellingen in Haar lem zou gaan bezoeken is "ongegrond gebleken. Dit heeft tot gevolg'gehad dat door gebrek aan accommodatie voor het regelmatig optreden van dit gezelschap in onze stad het Amster damse publiek in te geringe mate ken nis heeft kunnen nemen van zijn toneelprodukties”, aldus B. en W. Voor de subsidiëring van het gezel schap als onderdeel van de stedelijke toneelvoorziening, zullen B. en W. nog nadere voorstellen doen. Gedroogde J, Zuidvruchten

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1