AZ moest zich FBOACTIE VOOR SHIRTRECLAME AJAX DRAAIDE PAS NA OPENINGSTREFFER VAN VAN DEN BERG Velsenaren speelden tegen PSV een uitstekende tweede helft RIJVERS DEED TELSTAR MET ZIJN KRITIEK ONRECHT AAN 1 I I “Ns“ i rechtvaardigen w sËi r j: I I a Sii ■ji! IÉ ■h .Il I I ïr ■k ^0-1 SPORT 11 MAANDAG 7 APRIL 1975 - Veranderingen J P ■I I Fouten F Boycot IF i o Slap Ajax Initiatief Raffinement 'ouranl 4 w ir t. l- IS [blad Niet angstig ff w f -W >e Cour fel ir WW Jl/ SPORTIEF >at u lat la (Van onze sportredactie) i 7 10 121 it 3 Haarlem snel it M it 101 80 de verenigingen ten goede 7 13 aangeslagen Voor de In >7 ig (Van onze sportredactie) In: S3 snelle uitval werd niet met een doelpunt bekroond. 7 T- dreef 11 Gasthui I »*F J :‘:i 5 >lad Haarlems ontgoocheling ten voeten uit: Rob Boersma en Jan Fransz hebben het nakijken en hun gelaatsuitdrukking zegt vol doende. L 'eg S0 rdenh. (Van onze sportredactie) o PIETER MUL 30 n 157 weg 120 58 3 31 MARC SERNÉ i 1 nweg 3 31 O? :-W: düïnf WK W oek Zeewi tihuls Problemen leverde tevens het voor gestelde verplichte lidmaatschap voor de duur van vijf jaar op. De samen stellers van het plan willen daarmee bereiken dat men gedurende de loop tijd van het vijfjarenplan verzekerd zal zijn van de steun van de 36 leden (het huidige aantal). Een niet geringe groep had daar in Utrecht echter zwaarwegende principiële bezwaren tegen. Men wilde ten alle tijde vrij blijven uit de FBO te treden. een krijgen alleen organisatorisch vaak gebeurt maar onafhankelijk kunnen andere woorden: dat uit profactiviteiten den die Helling en Jonker na afloop nog wel een wedstrijd spelen. Energie had den ze niet verbruikt.” doelman, die onmiddellijk terugmoet in het Nederlands elftal, de bal corner. Rob Rc ersma lijkt het voor alle zekerheid nog even te willen controleren of de Ajacieden wel reden voor hun vreugde hebben. Notten kopte zojuist de tweede Ajax- treffer in: Steffenhagen (links) en Brokamp huldigen op gepaste wijze. HAARLEM Heel even heeft Haarlem zich in het duel met Ajax in de zevende hemel mogen wanen. Dat was gelijk in de eerste minuut na rust toen de degradatie kandidaat het presteerde de Amsterdammers op een 10 achterstand te zetten. In de volgende minuten kreeg het team zelfs nog een prima gelegenheid de score op te voe ren, maar een snelle uitval werd niet met een doelpunt bekroond. a raat 196 id 7 •tW fuf ld it 83 93 id Voorts was men het eens over de invoering van volledige shirtreclame en besloot men de sectie betaald voetbal te verzoeken dit punt op de agenda van de komende vergadering (10 mei) te plaatsen. Omdat daar opnieuw vrijwel dezelfde clubverte- genwoordigers aanwezig zullen zijn als zaterdag op de FBO-bijeenkomst, staat het daardoor vrijwel vast dat volledige shirtreclame ingevoerd zal worden. EINDHOVEN. Je kunt je zo lang zamerhand afvragen of PSV er ooit in zal slagen om een echte topclub te worden. Misschien is het elftal qua pres taties nu al zover, maar aan de mentali teit van de leiding schort nog wel het éen en ander. Laar dit voorop staan: de technische kwaliteiten van een trainer als Rijvers zijn boven iedere twijfel verheven. Zijn Brabantse instelling en zijn capaciteiten betekenden een welko me aanvulling op het aanwezige talent in Eindhoven. Zo zeer zelfs dat het elftal dat nog kans heeft op de Europa-cup II nu na de 1-0 overwinning tegen Telstar met nog vijf wedstrijden te gaan de voornaamste kandidaat voor de landsti tel is. Maar Rijvers maakt geen verschil meer. Hij heeft het hele seizoen al gefulmineerd tegen de verregaande spel- verruwing waar alleen zijn PSV het slachtoffer van dreigde te warden, maar wat kwalijker is; Rijvers maakt geen enkel onderscheid meer als er een mid denmoter of sub-topper in Eindhoven komt voetballen. Bezwaren tegen eigen leven van profsectie Castenmiller had gelijk. Telstar voet balde zoals mocht worden verwacht in Eindhoven. Helemaal niet overdreven angstig of met elf spelers voor het eigen doel. Al na dertig seconden keek PSV namelijk al bijna tegen een achterstand aan. De hardwerkende Stout, die ook in het verdere verloop van de wedstrijd een uiterst nuttige rol vervulde, verraste drie verdedigers en schoot plotseling op Van Beveren. Een minder klasserijke doelman had deze bal wel kunnen ver geten. Maar niet één van ’s werelds beste keepers. Met een enorme reflex sloeg de de toch wel zo knap dat André gelijk had toen hij steldé: „Dit was voor PSV toch echt niet de wedstrijd van de gemiste kansen. Want zoveel hebben ze er niet gehad.” Scheidsrechter Van der Kroft, schouwers. Gele kaart: Marijt. Maar er was meer. Bloem herstelde zich na een aarzelend begin voortreffe lijk. Van Esser blijkt een steeds be trouwbaarder laatste man, op het mid denveld tikten Fens en Helling PSV bij vlagen suf, daarmee het tempo uit de PSV-acties halend en op de vleugels werkten verdedigend en aanvallend mensen als Driesen, Bischot, Stout, maar ook André, negentig minuten lang op een lofwaardige wijze. Alleen Van Kooten had zijn avond niet. Zowel in de lucht als in de duels op de grond was hij kansloos tegen PSV’s zwakste verde digingspunt, het centrale duo Van Kraay-Nordqvist. Maar Telstar voetbal- enhuls traat Polikllnlo 'kenhuli ourant Zoals te verwachten was, passeerde de bestuursmededeling dat men niet wenst samen te werken met het bu reau Inter Football, zonder commen taar van de aanwezigen. Aansluitend kwam men echter overeen dat de Die tijd werd de lange Haarlemmer ni rust wél gegund, toen de Duitse ausput- zer en zijn doelman elkaar de eer lieten een hoge bal weg te werken. Van den Berg gleed dankbaar de openingstreffer in. René Notten: „Dat doelpunt maakte ons wakker. Pas daarna is het elftal gaan draaien, daarvóór was het niet best”. Of de tegenstanden nu Roda JC of Telstar heet, Rijvers heeft steeds het zelfde verhaal. Na afloop tegen Telstar wist de Brabantse oefenmeester bijvoor beeld: „Als je zoals Telstar als snel hier met 1-0 achterkomt en je blijft constant op balbezit spelen op een manier zoals Telstar dat doet dan begrijp ik dat niet meer. Het is onbegrijpelijk voor mij dat een ploeg die al verzekerd is van inter - totovoetbal en in de competitie volko men veilig staat geen enkel initiatief ontwikkelde. Goede voetballers als Jon ker en Helling, die echt wel iets meer in hun mars hebben, beperken zich nu tot risicoloos breedtespel. Volgens mij kon- ALKMAAR. De wedstrijd AZ ’67— De Graafschap had weinig om het lijf. De Alkmaarders waren in de afgelopen week door trainer Brand op het trai ningsveld letterlijk door het slijk ge haald, omdat de ploeg NAC een over winning cadeau had gedaan. De ploeg moest zichzelf rechtvaardigen tegenover het publiek en De Graafschap werd daarvan het kansloze slachtoffer. Hoe wel AZ ’67 bepaald niet goed speelde en bijvoorbeeld in de eerste helft veel bal verlies leed, was het team toch nog goed genoeg om niet in de problemen te komen. Te meer niet, omdat Suurendonk na acht minuten volkomen vrij kon inkoppen uit een vrije trap van Ny gaard. Kort na de pauze kon de herstelde Meister de score verhogen. Kist bepaal de de eindstand op 3-0. Veranderingen waarvan veel club bestuurders, zich af vragen of het voor hun vereniging ook inderdaad verbe teringen zullen zijn. Een sterk argu ment is in dat geval dat de sterkste teams in Nederland (PSV, Feijenoord en Ajax) nog altijd uit een vereni- gingsvorm worden voortgebracht. FBO-directeur Van der Klink: „Veel verenigingen hebben het daar erg moeilijk mee. Binnen de clubs heb ben de ledenraden het natuurlijk nog voor het zeggen. We hebben dit punt verder laten rusten; we wachten eerst af welke adviezen de raad voor het betaalde voetbal hiervoor zal ge ven.” Kees Rijvers deed met deze redenering Telstar een groot onrecht aan. Het elftal speelde, gezien de mogelijkheden, in Eindhoven zowel technisch als tactisch een meer dan goede wedstrijd. Joop Castenmiller had een heel wat waar heidsgetrouwere verklaring toen hij be dacht: „Ik heb maar twee echte spitsen momenteel. Jonker is geen linksbuiten maar een middenvelder. Ik wil dat niet als excuus gebruiken voor ons voetbal hier, maar dat betekent wel dat je je concept moet aanpassen. En dat is uit stekend gelukt. We kunnen niet constant initiatief nemen. Dat is nou net het verschil tussen een topclub als PSV en Telstar. Als wij net zo gemakkelijk constant druk kunnen uitoefenen zoals PSV dan staan wij pok bovenaan.” Direct hierna ontfutselde De Kip de voormalige Twentenaar nog wel de bal, maar zijn voorzet was te onzuiver om een tweede Haarlemtreffer op te leve ren. In de negende minuut was het echter met Haarlem gedaan. Eerst speel de de aarzelende Peys de bal vanaf de zijlijn onnodig en te zacht op zijn keep er terug. De sprintende Boersma was iets sneller dan Brokamp, maar uit de daaruit voortkomende inworp verkreeg Ajax zijn gelijkmaker. Een hoge voorzet van Blankenbdrg werd door Boersma makkelijk gepakt maar even simpel los gelaten. Geels stond er beter voor dan Marijt en Ajax was langszij: 11. Die tegenslag was Haarlem te veel- De achterhoede aarzelde en maakte fouten die aanvankelijk nog ongestraft bleven. Anderzijds hadden de Haarlem-midden- vèlders geen macht meer het versnellen de Ajax bij te benen. Van den Berg en spits Hoeben vielen alleen nog maar op door buitenspel te staan. De opstomende Ajacieden rukten de Haarlem-defensie steeds vaker uit elkaar en uiteindelijk betekenden twee voorzetten vanaf de zijkanten (van Mulder en Notten) even zovele goals van Notten en Geels. De uit Haarlem afkomstige topscorer breidde vlak voor tijd zijn produktie nog uit met een schuiver: 4—1. Boersma zocht daarna wanhopig steun bij de paal meer rest Haarlem op dit moment niet. Barry Hughes heeft zich vastgegre pen aan het Wageningenshirt maar het wordt met de week twijfelachtiger dat het aangeslagen Haarlem zich daaraan kan optrekken. rant traat 427 PSV kreeg weliswaar wat meer moge lijkheden, de overwinning was tenslotte niet onverdiend, maai’ Fens (uit een corner) en Van Kooten (een te zachte kopbal) kregen toch gelijkmakerskansen. Daarom mocht PSV uiteindelijk niet on tevreden zijn en wist Castenmiller: „Het is jammer natuurlijk. Zeker na zo’n tweede helft. Toen zat PSV door ons voetbal duidelijk vast. En dan zie je ook dat zo’n PSV niet voldoende raffinement heeft om dat te doorbreken. Dan mist het elftal duidelijk een spelbepaler. Hoe snel hun voetbal ook is en hoe knap hun breedtepasses ook zijn.” Iets wat nogmaals accentueerde dat PSV met zijn snelle aanvalsspel eigenlijk een ideaal elftal voor de counter heeft. In uitwed strijden scoort het team ook veel ge makkelijker. De Rus Lobanovski, trainer van Dyna mo Kiev, die gisteravond spionneerde is ervoor gewaarschuwd als zijn elftal woensdagavond op de Krim een goed uitgangspunt moet zien te behalen voor de wedstrijd op 23 april m Eindhoven. Rag IS*- Toen Haarlem-keeper Rob Boersma een afschuwelijke fout beging, waardoor Geels de gelegenheid kreeg de gelijkma ker te scoren, was het met de ploeg van Barry Hughes gedaan. Een tempoverho- ging van een weer in zichzelf gelovend Ajax leverde halverwege de tweede helft twee doelpunten op terwijl Geels in de slotfase Haarlems terugval met nog een goal accentueerde: 14. De 12.000 toeschouwers waren onge twijfeld vanwege dat interessante uit gangspunt gekomen. Twee ploegen tegen over elkaar die het zich niet kunnen veroorloven te verslappen. Haarlem deed dat de eerste 45 minuten ook niet, maar de Amsterdammers lieten het lelijk lig gen. Het verschil in kwaliteit tussen beide teams was nog altijd groot genoeg om niet door de elf van Hughes te worden overspeeld, maar Ajax als ge heel liep te slaapwandelen. Er zat wei nig beweging in de ploeg die verzuimde over de vleugels aan te vallen. Het wegvallen van Suurbier en het ontbre ken van een echte linkerspits mocht daarvoor geen excuus zijn. Het gat aan de linkerkant kon ook niet door Krol een der beteren worden opgevuld omdat de aanvoerder te veel met Sadek moest meezwerven- Brokamp was ditmaal weliswaar volij verig, maar zijn dribbels strandden te vaak en zijn combinaties mislukten voortdurend. De Limburger kreeg na goed werk van Steffenhagen een mooie scoringskans maar zijn kopbal ging net over. Éénmaal kopte de Duitser zelf, maar Boersma kon de te zachte inzet plukken. Haarlem had via Wentink en vooral Van den Berg in de eerste helft moge lijkheden een voorsprong te nemen. Eerst klaarden Schrijvers en Blanken burg met enig geluk de situatie, daarna had Van den Berg te veel tijd nodig om aan te leggen. Telstar: Bloem; Driesen, Van Essen, André, Bischot; Fens, Helling, De Wit; Stout, Van Kooten, Jonker. Scheidsrechter Corver. 20.000 toeschouwers. De opstellingen: Haarlem.' Boersma, Wentink, Marijt, Fransz, Derksen, Wetzel, van den Berg, Peys, Sadek, Hoeben en De Kip. Ajax: Schrijvers, Suurbier (33 Van Oord), Dusbaba, Blankenburg, Krol, Steffenhagen, Notten, M hren, Mulder, Geels en Brokamp. Daarna domineerde PSV. Met name Van der Kuylen strooide kwistig met lepe passes, die onder meer resulteerden in kansen voor Edström, Lubse en Van de Kerkhof. Toen Krijgh daarna de opgekomen Deijkers, die met een vernie tigend hard schot Bloem passeer de, bediende leek Telstar een enorm moeilijk avondje tegemoet te gaan. Ze ker gezien het feit dat de Felstar-protes- ten bij Corver voor buitenspel niet hiel pen en dit doelpunt al na elf minuten tot stand kwam. Maar het pakte anders uit. Het was Telstars verdienste dat het PSV langzaam maar zeker het initiatief uit handen trok. Hoewel Rijvers ook daar een andere verklaring voor had. Rijvers: „We hebben vergeten 2-0 te maken in een periode dat dat nog ge makkelijk kon. Dat komt door Edström. Die probeert Van der Kuylen de doel punten te laten maken omdat hij top scorer in de competitie is. Dan krijg je situaties dat Ralf het zelf gemakkelijk kan afmaken maar toch Van der Kuylen de kansen biedt.” FBO met andere belangenverenigin gen binnen de KNVB overleg zal plegen over de noodzaak van een bemiddelingsbureau. Blijkt dat het geval te zijn, dan willen de clubs, liefst in samenwerking met de VVCS en eventueel andere belangengroepen, komen tot de oprichting van een onafhankelijk instituut, waarvan zo wel de spelers als de clubs adviezen en gegevens over transfers kunnen betrekken. t if PSV: Van Beveren; 12.000 toe- PSV: Van Beveren; Deijkers, Van Kraay, Nordqvist, Krijgh- Van der Kuylen, Quaars, W. van de Kerkhof; Edström, Lubse, R. van de Kerkhof. Manager Hans Kraay had na afloop uiteraard alle reden tot lachen maai’ de vreugde over de zege, gevoegd bij het gelijkspel van Feyenoord, stond een kri tische kijk ten aanzien van de prestatie van Ajax in de eerste helft kennelijk in de weg. „In de rust was het al een bekeken zaak”, meldde hij doodleuk. „Met name Peys en Wetzel hebben te veel moeten geven om na de pauze nog goed mee te kunnen draaien”- Helemaal ongelijk had Kraay niet, want het genoemde duo draaide in de tweede act inderdaad minder, maar in de periode kort na de hervatting was het Ajax dat wankelde. De treffer van Van den Berg, die reageerde terwijl Schrij vers, Dusbaba en Blankenburg op elkaar wachtten, was een late beloning voor de inzet die de thuisclub de eerste helft had getoond. De ommekeer die het elftal verleden week tegen Wageningen kon realiseren hoewel het uitvallen van Wellerdieck daaraan mee hielp voor kwam dat Haarlem geheel uitgeblust aan de strijd tegen Ajax begon. Verwonder lijker echter dan Haarlems onbevangen spel was het optreden van de titelpretendent. Want dat staat bij Kraay nog altijd voorop: Ajax is nog volop in de race om het landskampioen schap. Het team mag dan klasse verlo ren hebben, hard werken mag dan vaak onvoldoende zijn, het puntenverlies van de concurrentie houdt de Amsterdamse hoop levend. PSV moet met drie punten voorsprong nog bij Ajax op bezoek en Feyenoord had zondag de lastige ont moeting tegen Sparta voor de boeg. In zo’n situatie verwacht je een uiterst geladen Ajax dat zich gretig op de staartclub in dit geval Haarlem stort. UTRECHT. Niet alle punten van het vijfjarenplan (’75-’8O) van de Fe deratie van Betaald Voetbal Organi saties (FBO) zijn op de buitengewone ledenvergadering van de Federatie met instemming ontvangen. Met na me op het in het plan geopperde voornemen om de profsecties binnen alle Nederlandse verenigingen los te maken van de amateurafdelingen, stuitte op massale tegenstand. De sa menstellers van het plan dat in Utrecht ter sprake kwam, willen met die interne splitsingen van de clubs bereiken dat de profs een eigen rechtspersoonlijkheid krijgen en daardoor niet zoals nu al ook financieel opereren. Met alle inkomsten ook werkelijk aan het betaalde voet bal in komen. voetbalorganisaties die reeds in stichtingen zijn veranderd (o.a. AZ, Telstar, FC Twente en FC Utrecht) zou doorvoering van dit voornemen slechts beperkte conse quenties hebben. Zij stootten hun amateursecties immers al af en be wegen zich reeds als zelfstandige prof- organisatie. Voor de verenigingen zou die verandering echter ingrijpen de wijzigingen tot gevolg hebben. s -M I' jftxi

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11