Hof behandelt naaktstrand Zandvoort Cambodja wenst akkoord met Rode Khmer 1 Koffie goedkoper Thee duurder 2.98 IÉ SPORTIEF zoon nieuwe leider Sojoez maakte noodlanding Tsjang Kai-Sjek dood; LISTEN HOUEN kleverpark. van ostadestraat I KEURSLAGER RES TELEFOON 11016 D l Guur BLANKE HAMLAPPEN Auto-ltalië MAGAZIJNRUIMTE Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN AMERIKAANSE STAFCHEF: J' AGENDA pagimi 4 Rijvers had kritiek op Telstar Alleen Adelaar maakte verwachtingen waar Stemming bij Feyenoord explosief „EEN VAN DE OPLOSSINGEN” ’n mantel voor die frisse voorjaarsdagen kunt u niet missen... Haarlem snel aangeslagen Interieurverzorging D. SLECHT Breestraat 100-102 Telefoon 02510—2 79 51 f IJmuider Courant Tollens: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Honing Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 11,80 p. mnd., f 33,90 p.-kwartaal (p. post f 40,—), p. jaarf 133,10, (p. post f 155,—Losse nummers 55 ct. Definitief geen nieuwe Vietnam: VS zouden weg Haarlem-Zandvoort willen ingrijpen (Van onze redactie buitenland) I en wij ien ge- ling ge- van (ADVERTENTIE) Deze krant bestaat uit achttien pagina’s Weerrapporten 2 Weersverwachting van het KNMI Beverwijk tot dinsdagavond: Binnen- en buitenland 2, 3 Achtergrond 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 6 Kastje kijken 6 500 gram Kunst 7 3n; Beurs 8 Radio en televisie 9 Strips 9 En rekent d' uitslag niet, maar telt het doel alleen. Vannacht regen en minima van ongeveer twee graden. Overdag nu en dan buien, sommige met hagel of natte sneeuw, maar ook enkele opklaringen en maxima circa zes graden. Krachtige tot harde wind tussen zuid en west, morgen ruimend naar noordwest en nst- ondei tters van raai prijzen. Het besluit tot prijsverlaging is genomen door de Unie van Koffiebran- ders. MAANDAG 7 APRIL 1975 65e jaargang nummer 129 nieuwe presi dent, Yen Tsjia Kan Tsjang’s zoon Tsjang Tsjing Koeo De regering zou overwegen het Ame rikaanse Congres te laten weten geen militaire hulp meer nodig te hebben en vervolgens waarnemers van de Verenig de Naties en het Internationale Rode Kruis laten komen. Daarna zouden de troepen -opdracht krijgen de strijd te staken. Een man en zijn gewonde vrouw, in af wachting van eerste hulp in een zieken huis in Pnom Penh. Jansweg hoek Parklaan (023-320232) Kantoor: Lange Nieuvvstraat 427, IJmuiden. postbus 18; tel. adm.: 15437 en 16450, tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 postgiro: 273107; voor abonnementen adm, 3203571. (Zie verder pagina 3) Gevraagd in Haarlem-Noord of omgeving: van 250 tot 600 m2. Aanbiedingen: telef. 26 50 89. B.V., en, slaan DINSDAG- EN WOENSDAGREKLAME 3.49 2.98 136 -JkiAü De Zuidvietnamese "regering heeft ge weigerd verder uitreisdocumenten voor Vietnamese oorlogswezen te verstrekken. Daarmee komt in feite de „operatie babylift” tot stilstand. PSV-trainer Kees Rijvers sprak er zijn misnoegen over uit dat een elftal als Telstar, volkomen veilig en al van intertotovoetbal verzekerd, zich in Eindhoven zo voorzichtig presenteer- DJAKARTA „In Vietnam wordt een rechtstreekse Amerikaanse mili taire interventie op het ogenblik ernstig overwogen”. Dit heeft vrijdag de chef van de Amerikaanse generale staf voor de strijdkrachten, generaal George Brown, in Djakarta gezegd. Brown noemde een opnieuw ingrijpen van de Amerikanen in Vietnam „een van de oplossingen. Ik weet zeker, dat een dergelijke interventie op het ogenblik wordt overwogen”. raketten uitgeruste kruiser „Long Be ach” toegevoegd aan de vloot bestaande uit vliegdekschepen, torpedojagers, amfi- bievaartuigen en bevoorradingsschepen. Duizenden mariniers worden gereed gehouden „om in Saigon de evacuatie van ongeveer 6000 Amerikanen te ga randeren” als de Zuidvietnamese hoofd stad zou worden aangevallen door troe pen van de Voorlopige Revolutionaire Regering. Het tien dagen geleden opgerichte Zuidvietnamese „Actiecomité voor natio nale redding”, dat de steun heeft van- ex-premier Ngoeyen Cao Ky heeft giste ren voor het eerst het onmiddellijke aftreden van president Thieu geëist. PNOM PENH (AP). Troepen de Rode Khmer hebben vandaag nieuwe aanvallen gedaan op de linies bij de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh. PSVTelstar 10. Deykers (midden) scoort het winnende doelpunt voor PSV, Driessen (links) en doelman Bloem zijn geslagen. De Amerikaanse president Ford heeft De verklaard diep bedroefd te zijn over Tsjangs dood. Hij prees de leider van Formosa als „een man van standvastige integriteit, grote moed en diepe politieke overtuiging”. Het optreden van de Nederlandse judoka’s tijdens de open Nederlandse kampioenschappen judo in Kerkrade was teleurstellend. 'Alleen zwaarge wicht Peter Adelaar behaalde twee titels. De atmosfeer tussen bestuur, trai ner en spelers van Feyenoord is na het gelijke spel van Feyenoord tegen Sparta, waardoor de Rotterdammers opnieuw verder achter raakten op PSV, zo vijandig dat trainer Wiel Coerver niet probeerde te verbloemen waar dat aan lag. Hij maakte zijn spelers en bestuur de zwaarste ver wijten. „Altijd krijgt de trainer maai de schuld”, aldus Coerver, „maar als we niet kampioen worden wordt het hoog tijd dat de spelers en het be stuur de hand eens in eigen boezem steken”. 4 gepaneerde schnitzels 250 gram zachte biefstuk en donderdag onze bekende biefstukdag AMSTERDAM (ANP). De thee wordt woensdag duurder. Per pakje van honderd gram wordt de prijs vier cent hoger en per doosje van twaintig thee zakjes moet dan drie cent meer worden betaald dan nu. De prijsverhoging wordt veroorzaakt door stijging van de grond stof fenprij zen. Don Scott, hoofd van „World Vision” in Vietnam, zei dat een hoge medewer ker van de minister van Sociaal Welzijn, Phan Quang Dan, dit hem heeft meege deeld. Gisteren zijn nog bijna 300 Viet namese kinderen, onder wie een aantal ernstig zieke, naar nieuwe tehuizen in Groot-Brittannië, Canada en de VS overgebracht. Weeshuisbestuurders in Vietnam hebben de Amerikaanse rege ring verweten de wezen te gebruiken als pressiemiddel op het Congres en het Amerikaanse volk zonder zich bezig te houden met hun toekomst. FORMOSA (AFP). President Tsjang Kai-Sjek, de leider van Formosa is zaterdag aan een hartaanval overle den. Hij was 87 jaar. Gisteren is Yen Tsjia-Kan beëdigd als president van Formosa. De 70-jarige ingenieur zal op deze post waarschijn lijk hoofdzakelijk een ceremoniële func tie vervullen. Tsjang Kai Sjeks zoon, de 65-jarige Tsjang Tsjing Koeo is de afge lopen jaren als de onbetwiste leider van Formosa naar voren getreden. Inkoop Verkoop JUWELEN R idderstraat 5 Haarlem Tel. 023 - 320274. (Van onze streekredactie) AMSTERDAM. Het nog onofficiële Zandvoortse naaktstrand zal morgen aan de orde komen bij het Amsterdamse gerechtshof. Daar staan dan twee men sen, uit Breukelen en Leiden, in hoger beroep terecht wegens „openbare schen nis van de eerbaarheid”, omdat zij in augustus naakt op het Zandvoortse Zuiderstrand hebben vertoefd. Zij wer den in september 1974 door de Haarlem se rechtbank tot 50 boete veroordeeld. De twee worden verdedigd door mr. M. M. M Flesseman uit Amsterdam. De Zandvoortse raad nam in het voor jaar van 1974 met grote meerderheid een motie aan om een stuk van het Zuiderstrand voor naaktrecreatie aan te wijzen. Het Strandschap ging daarmee akkoord. De politie bleef echter vorige zomer ingrijpen. De justitie meent, dat in Zandvoort de situatie anders is dan op het meer afgelegen naaktstrand van Callantsoog. Op het Callantsoger strand werd de naaktrecreatie gelegali seerd nadat het gerechtshof had beslist, dat hier niet van „openbare schennis” kon worden gesproken. MOSKOU (UPI). De Sovjet-Unie heeft gisteren meegedeeld dat een ruim tevoertuig met twee kosmonauten zijn vlucht zaterdag heeft moeten afbreken en kort na de lancering een noodlanding in het gevaarlijke berggebied van West- Siberië heeft gemaakt. Het persbureau Tass deelde mee dat de twee ruimtevaarders, kolonel Valisi Lazarev en de burger Oleg Makarov, de moeilijkheden hebben overleefd en het nu goed maken. De mislukte missie is een nieuwe slag voor het Russische ruimtevaartprogram- ma en werpt nieuwe twijfel op over de gezamenlij ke Russisch-Amerikaanse ruimtévlucht die voor 15 juli op het pro gramma staat. Tass deelde mee dat de missie misluk te toen de derde trap van de raket te veel var de vastgestelde koers afweek waarna de Sojoez automatisch werd los gekoppeld. De Sojoez landde bij Gorno- Altaisk. Het was de bedoeling dat beide ruim tevaarders een koppeling met het Russi sche ruimtestation SaIjoet-4 tot stand zouden brengen. Zandvoort mag van minister Gruij- ters niet groeien buiten de huidige bebouwingsgrenzen. De in het streek plan voorziene uitbreiding zou ten koste gaan van duingebied, van be lang als recreatie- en waterwinge bied. Zandvoort mag overigens bin nen de huidige grenzen nog slechts bouwen tot het inwonertal van 18.000 is bereikt. (van Haarlem-Hoog naar Zandvoort) zou aantasting aan een fraai duinge bied betekenen, stelt de minister. Het Zuidelijk deel van het natuurweten schappelijk bijzonder waardevolle landgoed De Koningshof zou moeten worden doorsneden en bovendien zou de drinkwatervoorziening worden be dreigd. Ook de weg bezuiden Heemstede (vanuit de Haarlemmermeer via De Glip naar de Herenweg) moet uit het streekplan verdwijnen. Minister Gruij- ters vindt dat de functie die deze weg zou vervullen gering is. Aansluiting ervan op de Herenweg zou gepaard gaan met aantasting van het wandel- Het persbureau Nieuw-China in Pe king noemde hem in het overlijdensbe richt „de leider van de reactionairen van de Kwo-Min-Tang” en de „gemeen schappelijke vijand” van het Chinese volk. eHt volk van Formosa werd opge roepen zich te verenigen met de Chine zen op het vasteland. Ajax-manager Hans Kraay ver klaarde na afloop van Haarlem-Ajax doodgemoedereerd dat hij in de rust van het duel al had geweten dat Haarlem in de tweede vijfenveertig minuten in zou storten. Maar zo sim pel lag dat niet. Toen Piet van den Berg Haarlem een minuut na rust aan een voorsprong hielp wankelde Ajax, dat in de eerste helft zwak opereerde, aan alle kanten. Een blun der van de Haarlem-defensie bracht, zoals al zo vaak dit seizoen, de om mekeer. In een kort tijdsbestek stort te Haarlem in elkaar. Geels (drie doelpunten) en Notten konden van de enorme chaos profiteren. Noord-Hollands grootste collectie klassieke meubelen vindt u bij Plaatsvervangend president Saukham Khoy zou wachten op de terugkeer van premier Long Boret voordat stappen worden ondernomen in de richting van een akkoord met de Rode Khmer. Long Boret, die president Lon Nol op zijn reis naar Indonesië heeft vergezeld en daarna naar Thailand is gereisd, zou vanmiddag in de Cambodjaanse hoofd stad terugkeren. bos Groenendaal en bij doortrekking naar de nieuwe noord-zuidweg langs de spoorbaan Haarlem-Leiden zou het waardevolle landgoed ’t Manpad doorsneden moeten worden. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De Weg benoorden Aerdenhout is nu definitief geschrapt uit het streekplan Zuid-Kennemer- land. Minister Gruijters heeft het provinciaal bestuur van Noord-Hol- land de aanwijzing gegeven tot her ziening van het streekplan. De pro vincie wilde een nieuwe weg naar Zandvoort om met name het recrea- tieverkeer beter te kunnen afwikke len. De minister is - zoals eerder gemeld - van mening dat volstaan moet worden met een beperkte aan passing van de Zandvoortselaan. De Weg benoorden Aerdenhout AHe auto-uitlaten —30 Alle Fiat plaatwerk —20 MERKACCU’S alle 99,— Fiat onderdelen tot —50 °/o de. „Helling en Jonker konden na afloop nog wel een wedstrijd spelen. Zo weinig energie hebben ze met hun risicoloze breedtepasses verbruikt” bromde Rijvers. Een onterecht ver wijt. Vooral in de tweede helft speel de Telstar namelijk toch wel zo goed dat PSV volledig het initiatief uit handen werd gegrist. Een doelpunt van Deijkers (elfde minuut al) bracht PSV tenslotte een verdiende 1-0 overwinning. DEN HAAG (ANP). De koffie wordt woensdag a.s. afhankelijk van de kwaliteit vijf tot tien cent per half pond goedkoper. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken is de prijsverlaging een gevolg van gedaalde grondstoffen- Generaal Brown is in de Indonesische hoofdstad waar hij heeft gesproken met president Soeharto. Militairen van het Zuidvietnamese Be- vrijdingsfront hebben vanmorgen voor steden van. Saigon beschoten. De aanval werd gedaan op Nha Be, op nog geen tien kilometer van de Zuidvietnamese hoofdstad. Chon Thanh, een districtshoofdstad op 70 kilometer van Saigon is vandaag opgegeven. Het garnizoen van g.000 man werd pvergebracht naar Lai Khe, ten zuiden van Saigon. De troepen van het Bevrijdingsfront concentreren zich nu vooral op de Mekong-delta. Voor de kust van Zuid-Vietnam is een sterke Amerikaanse vloot samengetrok ken. Ondanks ontkenningen van het Amerikaanse ministerie van Defensie in Washington blijkt de Amerikaanse ze vende vloot zich voor Zuid-Vietnam voortdurend te versterken. Zo is de met SA w F 1

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1