Gewetensonderzoek PESSIMISTISCH RAPPORT GENERAAL WEYAND Franse ministers Belfast Twintig doden en vermisten door lawines NOODKREET DASSAULT Zwakke Kwo Min Tang-leider vervreemdde van Chinese volk Turkije blijft Pronk terug uit Soedan Zeer bloedig weekeinde in „NAV O trouw IM mJ Half miljoen schade bij fabrieksbrand BINNEN- EN BUITENLAND 3 1975 7 APRIL MAANDAG n (Van onze redacteur in Wahington) d n rs (Van onze redactie buitenland) 9? Harde rots Donderdag >D irt- igd 7an de ior- oor iar tus •or un es P )0 s- er e- m te .w :n. Tsjang Kai Sjek heeft er nooit aan getwijfeld dat hij eens als glorieuze overwinnaar van de communisten aan het hoofd van zijn regering van getrouwen in Peking terug zou komen, toegejuicht door driekwart miljard verheugde Chinezen. Maar Tsjang is na een lang en bewogen leven ge storven op Formosa, zonder dat zijn droom in vervulling is gegaan. Lange mars WASHINGTON Generaal Frederick Weyand, de chef-staf van de Amerikaanse strijdkrachten die een tiendaags bezoek bracht in Zuid-Vietnam, heeft volgens be richten een pessimistisch verslag uitgebracht aan president Ford. Dit werd ook duidelijk tijdens een pers-- conferentie van minister Kissinger, die in bijna uitsluitend negatieve bewoordingen sprak over het lot van Saigon. Mao’s macht van de oorlog blijkt macht geweldig te zijn toegeno- lie van Tsjang is evenredig afge- ook ai behoorde hij tot één van rotc Vier”. n- te én I Tegoed 1 VS verwachten val Thieu (Van onze redacteur in Parijs) om !I1 (Van onze redacteur in Parijs) Tsjang Kai Sjek wilde na nederlaag als Peking terugkeren overwinnaar in IN 1624 WORDT Tsjang Kai Sjek het einde Minister Kissinger ziet blijkbaar nog een mogelijke oplossing in het Franse voorstel dat Parijs stappen zou willen ondernemen om de Parijse akkoorden van 1973 te activeren. Na de overwinning op de Japanners wil den Tsjang Kai Sjek (rechts) en Mao Tse Toeng nog wel een toast uitbrengen op elkaar. ANKARA (Reuter) Suleyman De- mirel, de nieuwe conservatieve premier van Turkije, heeft gisteren de trouw van zijn regering aan de NAVO betuigd. De brand brak om ongeveer half twee uit in de beits- en lakafdeling. Vermoe delijk is bij het afsteken van oude beits een vonk ontstaan. Het vuur greep snel om zich heen. De gehele lakafdeling als mede de aangrenzende produktieafdeling brandde geheel uit. De brandweer die het vuur met 42 manschappen en groot ma terieel bestreed wist de vuurzee tot deze beide afdelingen te beperken. Tsjang Kai Sjek die zaterdag na een hartaanval overleed, noemde zich presi dent van China en in de eerste jaren na de communistische overwinning zag ook de wereld hem als de enige wettige vertegenwoordiger van het Chinese volk. Maar naarmate hij ouder werd, erken den steeds minder staten de aanspraken van Tsjang op het Chinese leiderschap. Hij werd een machteloze balling, herin nering aan een afgesloten hoofdstuk uit de Chinese historie. PARIJS. Het afgelopen weekeinde hebben alle Franse ministers onder lei ding van president Giscard d’Estaing in het kasteel van Rambouillet bij Parijs de balans van hun activiteiten over de HET WANTROUWEN en de achter docht van het Chinese volk tegen Tsjang kunnen zeker voor een belangrijk ge deelte toegeschreven worden aan de re putatie van zijn echtgenote, Mei Ling, waarmee hij in 1927 getrouwd is. Mei Ling stamt uit de beruchte familie van de Soengs. laatste maanden opgemaakt die ze aan een collectief gewetensonderzoek hebben onderworpen. In ver an de ren het HELMOND (ANP). Een felle uit slaande brand heeft zaterdagmiddag voor een half miljoen gulden schade aange richt in Hartmann’s Meubelfabriek Hel mond B.V. in Helmond. Er hebben zich geen persoonljjke ongelukken voorge daan. m ’s ade nse □p- ter. de per che ag- de vde oor en” het ake im- en :tie- akt 50- te zen eft de zan ae- ■ei- ien !en fd- dy en iet lat de rd ;e- iw ie- •e- an se fan rie lag le- rin ike tiet ol- en De ing no- >r jn in te ie ag fd lie u- a- o- op ig ij ?e in ts te it r- ig in jn ;n PARIJS. In een gespierd communi qué hebben zaterdag de Dassault-fabrie- ken de defensieministers van Nederland, België, Noorwegen en Denemarken ge antwoord, die vorige week in Brussel ter vervanging van de Starfighters hun voorkeur aan de Amerikaanse F-16 bo ven de Franse Mirage hebben gegeven. Demirel die een uiteenzetting gaf van de politiek van zijn 6 dagen oude rege ring, liet echter het parlement weten dat Turkije ernaar zal streven onafhankelijk van de VS te worden wat de wapenle- veranties betreft en „noodzakelijke maatregelen” zal nemen als Washington zijn wapen-embargo tegen Turkije niet opheft. Niet gespeend van gevoel voor publici teit liet president Ford van de Verenigde Staten zich in het weekeinde fotografe ren met een Zuidvietnamees oorlogs- weesje dat uit Saigon in San Francisco was aangekomen. commandant van de militaire academie Whampoa in Kanton. Geholpen door de Russische adviseur Blücher wijdt hij zich aan het reorganiseren en moderni seren van de Chinese krijgsmacht. Na de dood van Soen Jat Sen in 1925 wordt Tsjang leider van de Kwo Min Tang. Twee jaar later komt er een einde aan de samenwerking tussen communis ten en nationalisten in deze partij. Soen Jat Sen was er in geslaagd beide groepe ringen in één partij te verenigen, Tsjang lukt dat niet. Hij opent een onbezonnen Niet iedereen is het eens met het beleid zo veel mogelijk Zuidvietnamese kinde ren naar de Verenigde Staten en andere westerse landen te sturen. Deze pleeg moeder in Saigon, vastgeklauwd aan een autobus, ziet met afschuw het kind waar op ze heeft gepast, naar de Verenigde Staten vertrekken. Inmiddels is de „ope ratie babylift” tot stilstand gekomen nu het regime in Saigon heeft geweigerd nog uitreisdocumenten voor oorlogswe zen te verstrekken. De Amerikaanse minister van Defensie James Schlesinger zou rekening houden met de mogelijkheid dat Amerikaanse mariniers in Zuid-Vietnam aan land ge zet moeten worden voor de „evacuatie” van 6000 Amerikanen in en om Saigon. Hij heeft aangedrongen op een voortzet ting van de wapenleveranties- Minister Kissinger heeft zich echter duidelijk uit gesproken tegen Amerikaanse hulp in de vorm van bombardementen op de linies van het Bevrijdingsfront. Tsjangs troepen trekken in 1928 Pe king bmnen. Generaal Tsjang Kai Sjek wordt voorzitter van de nationalistische regering van de Republiek China. IN 1930 opent Tsjang zijn eerste grote aanval op Mao en de zijnen, die zich teruggetrokken hebben in het Tsjing- kansjan-gebergte. Het offensief loopt op niets uit en ook pogingen in de daarop volgende jaren de communisten te ver slaan, mislukken. In 1933 hebben Tsjangs pogingen Mao uit zijn bolwerk te ver- BOVENDIEN wordt Thieus keuze van de nieuwe premier, Nguyen Ba Can de voormalige president van het Zuid vietnamese parlement gezien als een teken van zwakte. De nieuwe premier is volgens berichten weinig competent als leider en werd voornamelijk gekozen door zijn onvoorwaardelijke trouw aan Thieu. GENÈVE (AP). Na een weekeinde van hevige sneeuwval en lawines zijn in Zwitserland zeker twintig mensen als dood of vermist opgegeven. TSJANG Kai Sjek wordt geboren op 31 oktober 1887 in het dorpje Tsjikow, in de oostelijke kustprovincie Tsekiang. De officiële naam, die hij bij zijn ge boorte meekrijgt, is Tsjung Tsjang, maar zijn roepnaam wordt Kai Sjek, „harde rots”. Tsjangs vader is handelaar in zout. Al op zeer jeugdige leeftijd voelt Tsjang zich aangetrokken tot het mili taire leven. In 1907, 19 jaar oud, gaat hij naar de militaire academie van Poating. Hij blijkt een goede leerling te zijn en weldra mag hij naar de militaire acade mie van Tokio. Daar maakt Tsjang ken nis met Soen Jat Sen, de legendarische hervormer van China. Als in 1911 Soen Jat Sens revolutie tegen het keizerlijk bewind uitbreekt, keert Tsjang Kai Sjek terug naar China om zich aan te sluiten bij de Kwo Min Tang, de Nationale Volkspartij van Soen Jat Sen, die zich ten doel heeft gesteld in China de repu blikeinse staatsvorm te vestigen. duizenden soldaten komen om het in de strijd die Tsjang inzet tegen Vele soldaten en officieren lopen raar de communisten. Corruptie, ie en angst grijpen snel om zich ■n verlammen de Chinese samenle- Een bemiddelingspoging tussen en Mao, ondernomen door een nt van president Truman, mislukt oktober 1949 verovert Mao de in China. Tsjang Kai Sjek spoedt iet zijn volgelingen naar het ei- formosa voor de Chinese kust, heeft hij zijn nederlaag erkent. if Formosa, heette het in 1949, trina weldra heroverd worden op nmunisten. Tsjang heeft vergeefs ht op de overwinning. doodgeschoten. jaar. De vrees bestaat dat het Ierse Re publikeinse Leger (IRA) nu een einde zal maken aan zijn bestand dat al zeven weken van kracht is. Eerst werd een bomaanslag gepleegd op een rooms-katholiek café, waar 200 mensen keken naar een televisieverslag van Engelse paarderennen. Er vielen twee doden en vijftien gewonden. Enkele uren later was een protestants café het doel wit van vermoedelijk een wraakactie. Drie jongelui vuurden schoten af door de ruit en wierpen daarna een bom naar binnen. Daarbij vonden vier mensen de dood en werden er zestig gewond. Maar zelfs wanneer het Congres mocht besluiten de door president Ford gevraagde 700 miljoen ter beschikking te stellen, zal het nog weken duren voordat de eerste leveranties daarvan Saigon zullen bereiken. Gevreesd wordt dat het regime van Thieu dan niet meer op de been zal zijn. Een van de zorgen van de Amerikaan se regering is het toenemen van het anti-Amerikaanse sentiment onder de DE LAATSTE grote tegenslag die Tsjang Kai Sjek kreeg te verwerken was -China’s lidmaatschap van de Verenigde Naj.ie.s- en het uitstoten van Formosa uit de volkenorganisatie. De formele erken ning var de onmogelijkheid, dat Tsjang Kai Sjek zijn aspiraties ooit zou kunnen verwezenlijken. Waarnemers zijn echter van mening dat het ook daar te laat voor is, tenzij Theiu op zeer korte termijn het veld ruimt en plaats maakt voor de coalitie regering waarmee de voorlopige revolu tionaire regering bereid zou zijn te on derhandelen. President Ford zal donderdag in een rede voor het Congres zijn visie geven op de huidige Amerikaanse buitenlandse politiek. Daarin zal hij vermoedelijk ook aankondigen wat, na weken van beslui teloosheid aan de top van de Ameri kaanse regering, Washingtons houding is ten aanzien van Zuid-Vietnam. Ver wacht wordt dat hij opnieuw om mili taire hulpverlening zal vragen als een laatste gebaar om Amerika’s „eer” te redden. SCHIPHOL (ANP). De 25 miljoen gulden, die Nederland voor 1975 beschik baar heeft gesteld voor Soedan, zal voor al worden besteed aan de oprichting van een opleidingscentrum voor mensen werkzaam in de zich ontwikkelende sui kerindustrie, aan een opleidingscentrum voor veterinaire deskundigen en aan een project voor vleesinspectie ter bevorde ring van de kwaliteit van de vleespro- duktie. Daarnaast zal ook een gedeelte aan programhulp worden besteed. Dit heeft minister Pronk van Ontwik kelingssamenwerking gisteravond op Schiphol verklaard na zijn aankomst uit de Soedanese hoofdstad Khartoem, waar hij met de Soedanese regering heeft ge sproken over de besteding van de Neder landse ontwikkelingsgelden. De minister maakte de reis in het kader van zijn be zoeken aan landen, die in het Nederlandse ontwikkelingsbeleid tot de concentratie- landen worden gerekend en waar ook Soedan toe behoort. Minister Pronk is eerder in de Afrikaanse staten Kenia en Tanzania geweest. Op de luchthaven schetste minister Pronk zijn indrukken van Soedan, waar hij zes dagen is geweest, als: „Een erg arm land, een land met een unieke Afro- Arabische samenwerking, die misschien model zou kunnen staan voor een Afro- Arabische samenwerking in zijn totaliteit’ die tot nu toe in de wereld alleen met woorden wordt beleden, en een land waar een heel behoorlijk ontwikkelingsbeleid wordt gevoerd”. drijven succes. De communisten moeten wijken voor de Kwo Min Tang-legers en beginnen aan de roemruchte Lange Mars, een tocht vol ontberingen van 10.000 km naar Sjen Si in het noorden van China, die een jaar duurt. In de eerste jaren na 1928 lijkt het Tsjang Kai Sjek voor de wind te gaan. Hij kan rekenen op steun van de Sov- jet-Unie (Moskou erkent Mao’s commu nisten nog niet), geniet de sympathie van het Westen en slaagt er in steeds meer regionale machthebbers aan zijn bewind te onderwerpen. Tsjang is, ondanks zijn persoonlijke onkreukbaarheid en zijn Spartaanse le vensstijl, een zwakke leider, die zijn landgenoten in toenemende mate van zich vervreemdt. heksenjacht op alles wat communistisch lijkt. In 1926 begint Tsjang een militair offensief tegen de regionale heersers en tegen de regering in Peking. Aan het hoofd van zijn strijdkrachten trekt hij naar het noorden. In 1927 heeft de chaos in China een hoogtepunt bereikt: China is drie regeringen rijk: de traditionele regering in Peking, de communistische in Hankau en Tsjang Kai Sjeks regering in Nanking. rs, és en ;e- to- >0- ng un tie un (e- ui- an In Witte-Huiskringen is men van me ning dat er in dit stadium nog weinig is dat de VS kunnen doen. Saigon heeft nog 400 miljoen gulden te goed aan wapenleveranties uit bestaande af spraken en deze worden nog aangevoerd. Uit andere aanwijzingen blijkt dat Washington rekening houdt met de mo gelijkheid dat het Zuidvietnamese regi me op korte termijn zal vallen. Dit wordt onder meer afgelezen uit de traagheid waarmee president Thieu, na het aan de dijk zetten van zijn kabinet, een nieuwe regering vormt. De conclusie is vooral geweest dat nog meer zal moeten worden gedaan om voor het vernieuwingsstreven, waaraan president Giscard d’Estaing zijn staat kundige handelsmerk heeft verbonden, bij brede lagen van het volk begrip en steun te verwekken. Na het staatshoofd dat zich iedere maand met een praatje bij de open haard al tot de Fransen placht te richten, zullen in het vervolg nu ook de voor naamste ministers aan het publiek ope ning van zaken geven. Door de slotsom die de regering uit haar concilie heeft getrokken zal, zo verwacht men, het bewind van Giscard d’Estaing in het vervolg een nog presidentiëler karakter krijgen. Want volgens de klassieke re gels van de democratie is het eerder de taak van het parlement een klankbodem te vormen voor de opvattingen die zowel door de regering als de oppositie worden gehuldigd. Over de rol van de volksvertegen woordiging schijnen de ministers in Rambouillet echter weinig woorden te hebben vuilgemaakt. Zuidvietnamese bevolking dat, denkt men, bij het ontrafelen van Theiu’s bewind kan omslaan in een bloedige hetze. Thieu heeft zelf daarvoor al de basis gelegd in zijn rede waarin hij Amerika van „verraad” beschuldigde wanneer het de leveranties zou stopzet ten. Dat die Amerikaanse jagerwaarvan alleen nog maar een prototype bestaat technisch superieur aan de Mirage zou zijn, wordt door Dassault met kracht ont kend. Dertien jaar geleden, zo herinnert het communiqué, kozen alle Europese lan den op Frankrijk na, de Starfighter. Die keuze hebben ze duur moeten betalen: tweehonderd van die Amerikaanse ja gers zijn verongelukt en sindsdien heb ben de Amerikanen geen Starfighter meer kunnen verkopen. Daarentegen hebben zich nog twintig andere landen bij Frankrijk gevoegd en werden 1500 Mirages verkocht die vooral in de Zesdaagse oorlog in hét Midden oosten hun superioritiet afdoende heb ben bewezen. De Dassault-fabrieken doen ten slotte nog een laatste en bijna wanhopige po ging om de vier landen voor hun ver antwoordelijkheid te plaatsen ten aan zien van de toekomt van een Europese luchtvaartindustrie. Door de aankoop van de Amerikaanse F16 zal Europa, zo waarschuwd Dassault, vrijwillig afstand van een eigen vliegtuigindustrie moeten doen. De kans lijkt echter niet groot dat Dassault met deze noodkreet op het laatste moment het getij alsnog zal kunnen doen keren. BELFAST (Reuter en AFP). Bij bomaanslagen op twee café’s in de Noord- ierse hoofdstad Belfast zijn zaterdag zes mensen om het leven gekomen en 75 gewond. In de nacht van zaterdag op zondag werden nog twee personen op straat doodgeschoten. Het was het bloedigste weekeinde in Noord-Ierland sinds één Niet alleen Mei Ling, maar ook haar beide zusters spelen een belangrijke rol in de Chinese politiek. Ai Ling („Vrien delijkheid en Lange Levensduur”) wordt secretaresse van Soen Jat Sen. De sluwe Ai Ling heeft liefhebberij in financiële speculaties en wordt alom gevreesd om haar meedogenloosheid en nepotisme. Zij wordt wel gezien als de belangrijkste aanstichtster van het kwaad, dat de ge zusters Soeng hebben aangericht. Zij huwt Koeng, die later tot veler ontevre denheid premier en minister van Finan ciën wordt. De derde Soeng-dodhter, Tsjing Ling („Geluk en lange levensduur”) trouwt met Soen Jat Sen. Na de dood van haar echtgenoot breekt zij met Tsjang Kai Sjek, omdat ze diens politiek te rechts en niet in overeenstemming met die van haar man vindt. Zij sluit zich aan bij Mao en wordt later vice- president van de Chinese Volksrepu bliek. De Kwo Min Tang is sinds 1927 steeds conservatiever geworden. De noodge dwongen samenwerking tussen Kwo Min Tang en Mao’s Chinese communistische van 1937 tot 1941 tegen de ge- :happelijke vijand Japan, is een nootschap vol wederzijds wan- De Zwitserse lawinedienst heeft de staat van alarm afgekondigd nadat op sommige hoger gelegen plaatsen twee meter verse sneeuw was gevallen. Alle grote Alpenpassen zijn gesloten. In grote delen van het Alpengebied kwam het weg- en treinverkeer volledig tot stilstand. Ook het treinverkeer door de Gotthardtunnel ligt stil. In Livinio in de buurt van het Como- meer zaten zondagavond zevenduizend toeristen opgesloten. De telefoonverbin dingen zijn op vele plaatsen verbroken en de stroom is ook vaak uitgevallen. Vele dalen in Zwitserse kantons zijn van de buitenwereld afgesloten. over W en w

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3