■kim Ontslagen Inbraken aan de Arabieren zelf bij Volkswagen Strandweg aan benzine- onvermijdelijk pomp Kind overreden Broer en neef van Spinola vrijgelaten Overlevingsplan gaat niet door op parkeerplaats assistente loonadministratie I di AANGEPAST PLAN „NIEUWE WOONVORMEN” nelis uitgeest r .J 1 Luidsprekers vakbekwame beton-timmerlieden Uitzendbureau L J Ml L 8SSE SESSE! EE! SB metnico scheepmaker V M H. Gorterprijs voor Elisabeth Eybers Instuif met eigen werk van Rob Smit UNIE BLHP WIL POLITIEK NIET AFHANKELIJK ZIJN G a. VIERLING GEBOREN wow Diversen eebbbbe™™: Uitzendbureau |i 65+ het bureau voor gepensioneerden van 55 jaar en ouder vraagt met spoed 10 admin. medewerkers voor eenvoudige, maar accurate kantoorwerkz., voor de middaguren van 13-17 uur. Ziekenfonds „Spaarneland” EEN ASSISTENT(E) b. EEN ASSISTENT(E) te M BINNEN» EN BUITENLAND MAANDAG 7 APRIL 1975 6 PLAATSELIJK NIEUWS I Voorwaarde Si fis OkMW OWHWlQfO m OM Hollandsche Beton Maatschappij b.v. Gezelligheid Haarlem Kruisstraat 38 023-3220 05 or ki V€ ee G. er re w nc ze zo al A: B; se N. nc ou al •p L va gÈS* E&- SRf” f Co Olffl z::j:; --4' SsJ GS akkoord met bouw van 86 woningen in Spaarndam-oost Het terrein waar de woningen komen. j (Van een onzer verslaggeefsters) (Van onze correspondent) (Van onze correspondent) (Van een onzer verslaggeefsters) ges Aanmelden telefonisch 020-44.82.25 bij onze hoofuitvoerder de heer Kroese. vraagt voor haar werk te Buiten- veldert Gelukkig zorgde Alexander Pola, als gecoördineerde prater, af en toe voor een beetje opluchting. „Als het niet goed ging met je ouders, dan ging het niet goed met je ouders”, herinnerde hij zich uit zijn jeugdjaren, eraan toevoegend: „En het ging in mijn tijd nooit goed met Ten behoeve van onze afdeling Loonadministratie zoeken wij een Assistente die in teamverband een deel van de afdelingswerkzaamheden wil verrichten. Heeft u een MAVO-diploma en bent u gewend om zelfstandig te werken dan is deze baan misschien iets voor u. als ze in zijn allerprilste jeugd met zijn vader naar de schouwburg ging die vlak bij huis was, in de pauze vlug naar huis terug om de kleine Bram te voeden, want dat deden ze toen nog persoonlijk, zoals Pola vertelde. De woningen en de wijk krijgen een vormgeving en een plattegrond, die nog al afwijken van de gebruikelijke eento nige woonwijken, die als een grijze schimmel om de steden en dorpen woe- Daarmee wil men voorkomen dat alweer een groep woningzoekenden wordt afge scheept met een geestdodend rijtje con- fectiehuizen, waar men zich op straffe van woningnood maar in dient te schikken. Ook wil men van begin af aan de wijk zodanig opzetten dat er een zekere gezelligheid ontstaat. De woningen zijn dan ook gegroepeerd rondom een aantal binnenpleintjes, die het buren-verkeer tussen de bewoners kunnen bevorderen. Dakterrassen en balkonnetjes waarbor gen anderzijds dat de bewoners als zij willen ook „vrij” zitten ten opzichte van elkaar. De woningen zijn bestemd voor de ingezetenen van de gemeente die drin gend behoefte hebben aan een huis. Het oorspronkelijke plan van de stichting Nieuwe Woonvormen voorzag ook in de huisvesting van de economisch gebon- denen. Het provinciaal bestuur was daar echter tegen, op grond van de „overloop politiek”, die beoogt de mensen die wer ken in het Amsterdam-Noordzeekanaal- gebied te huisvesten in Alkmaar, Hoorn, Purmerend en Almere. Burgemeester IJsselmuiden is met va kantie en voor commentaar op de goed keuring van het woningbouwplan niet bereikbaar. ter no. Ru dri 1 Da Co an nil rei scl tol rru ee rij' SOI av mé hel de de on au V J :va be: hij voi ee: en toi me sei scl op wa we po< tie te UTRECHT (ANP). De van het NKV afgescheiden Unie BLHP wil zich poli tiek onafhankelijk opstellen, zo heeft voorzitter Toon Hubben zaterdag ver klaard op het eerste congres van z(jn bond. LISSABON (AFP). Een broer en een neef van de Portugese ex-generaal Spi nola, die op 11 maart werden gearresteerd hebben het fort Caxias, bjj Lissabon, waar zij waren opgesloten, verladen. Het is nog niet bekend, of zij voor waardelijk dan wel definitief in vrijheid zijn gesteld. keren, als een aantasting van zowel het eigen karakter van steden en dorpen, als van het land daar rondom. Met een inspraak-procedure is geprobeerd de toe komstige bewoners mee te laten beslis sen over de vormgeving en de voorzie ningen van de woningen en de wijk. Gedeputeerde Staten verbinden aan de goedkeuring wel de voorwaarde, dat er met de overschrijding geen woning méér wordt gebouwd. Ook mag het feit dat de provincie goed vindt dat de blauwe lijn ten behoeve van een betere verkaveling wordt overschreden, niet worden aange grepen voor verdere uitbreiding van de wijk. Het parkeerterrein dat bij de wo ningwetwoningen komt is in de voor waarden die GS stellen eveneens aan strenge beperkingen gebonden. (van een onzer verslaggevers) SPAARNDAM/HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noorct- Holland zijn in beginsel akkoord met de bouw van 86 huizen in Spaarndam-Oost. Het betreft de plannen voor woningwetwoningen, ontworpen door architect Van Klun- der van de stichting Nieuwe Woon vormen, op het meest oostelijk ge legen stuk woningbouwgrond in Spaarndam-Oost. GS zijn bereid om woningbouw toe te laten twaalf meter buiten de bekende „blauwe lijn” op het bestemmingsplan. Daar mee zou een betere verkaveling van de grond mogelijk worden. De „blauwe lijn” op het bestemmings plan gaf het gebied aan, waaraan de Kroon goedkeuring had onthouden. Zo als bekend was de lijn aanvankelijk verkeerd op de door de Kroon goedge keurde kaart getekend. De gemeente trok daaruit de conclusie dat de Kroon geen bezwaar had tegen de aanvankelijk nog ambitieuze plannen, om er in Spaarndam Oost zo’n driehonderd wonin gen bij te bouwen. De provincie protes teerde daartegen en de Kroon verklaar de een vergissing te hebben begaan. Zaterdagavond zond de TROS een en kele malen bekroonde Amerikaanse TV- film uit: „Donkere zomer”, die ons liet zien hoe het probleem van de homosek sualiteit op een intelligente manier kan worden uitgebeeld zonder dat iemand zich gekwetst, geïrriteerd of geschokt hoeft te voelen. Een goede film, men begrijpe mij goed, gemaakt trouwens door Richard Levinson en William Link (scenario en produktie), die ook aan de wieg hebben gestaan van Columbo. U begrijpt verder, dat Vietnam dit weekend niet op het programma ont brak. Brandpunt was er geheel aan ge wijd, Panoramiek idem dito. In het laat ste programma ving ik (net voordat ik mij uit zelfbescherming tot Sonja’s pro gramma wendde) de verklaring op dat een Vietnamees meisje, dat gewond was geraakt toen een landmijn ontplofte, sa men met haar dorpsgenoten door de Amerikanen als „menselijke mijnenve gers” vooruit was gestuurd bij een ont- bladeringsactie. In de eerste wereldoor log gebruikten ze daar afgerichte hon den voor, want toen had de dierenbe scherming nog niet zoveel invloed in Amerika. Maar als u Archie Bunker zou vragen wat hij van „Donkere zomer” vond, dan zou hij die film de hemel in prijzen en met alle denkbare onderscheidingen om hangen. Want homo’s vindt hij natuur lijk vieze flikkers, maar zulke heterofie- le homo’s, die zich zo verstandig gedra gen en zulke interessante, schone beroe pen uitoefenen en zo graag schaak spe len, die kan hij veel (zo niet alles) vergeven. Als elite-homo’s horen die er immers bij, zoals trouwens ook elite- negers (de tramconducteur was in feite zo’n wijze, verstandige elite-neger) en elite-joden erbij horen. VELSEN-NOORD. Op de parkeer plaats van voetbalvereniging KIC in Velsen-Noord is zondagmiddag een 3- jarig jongetje door een achteruitrijdende auto overreden. Het hoofd van het jon getje werd door een achterwiel geraakt. Omstanders hebben het kind naar het ziekenhuis gebracht. GLOUCESTER (UPI). Een meisjes school in het Engelse Gloucester heeft een overlevingsexperiment afgelast na een storm van protesten van natuur- en dierenbeschermers. mi] gei set vai Omgeving Zijlweg, Haarlem Voor alle inlichtingen: Bij „Sonja ’s’avonds” (die twee apo strofs op het decor in ’s’avonds intrige ren mij in hoge mate) ontbrak de eigen lijke hoofdpersoon deerlijk: de moeder van Mary Michon- Mary Michon heeft een boek geschreven, getiteld: „Zou ik niet mijn moeder eren?” en daar ging deze samenspraak over. Daar hielp geen moedertje-lief aan, laat staan dat Alexander Pola en René van Nie er iets aan konden veranderen. Zelfs Sonja Ba rend kon er deze keer, met het zweet in haar handen, geen vat op krijgen, kreeg ik de indruk. lU I I lil lil tp dj AMSTERDAM. Het bestuur van de stichting Amsterdams Fonds voor de Kunst heeft de Herman Gorterprijs 1974 (een bedrag van 6.000) toegekend aan Elisabeth Eybers voor haar bij Querido verschenen bundel poëzie „Kruis of munt”. Elisabeth Eybers is een Zuidafri- kaanse, die al geruime tijd in ons land woont en publiceert. Haar eerste bundel verscheen in 1957. DOETINCHEM (ANP). In het St. Jozefziekenhuis in Doetinchem is zater dag een vierling geboren: drie jongens en een meisje. Volgens de behandelend arts zijn drie van de baby’s in goede conditie. Over de vierde maakte hij zich zorgen. De baby’s wogen bij de ge boorte resp. 2080, 1080, 1300 en 1700 gram. Schrijft u ons een briefje: t.a.v. afdeling Personeels zaken Molenstraat 1, Uitgeest. Telefonische inlichtingen worden u gaarne verstrekt door de hr G. Brands, tel. 02263 - 1891 na 19.00 uur). HAARLEM. Woensdag 16 april a.s. leest Rob Smit in het literair café Het Melkwoud voor uit eigen werk- Rob Smit is inmiddels een vertrouwde figuur geworden, zowel op de Instuif als in het tijdschrift „Zomaar wat gedichten en vertellingen”. Behalve voor Rob Smit is er ook voor anderen gelegenheid uit eigen werk te lezen of er iets over te vertellen. De avond begint om 20.00 u in Het Melkwoud, Zijlstraat 63, Haarlem. Het eerstvolgende nummer van „Zo maar wat gedichten en vertellingen” verschijnt half mei. Kopij voor dit num mer kan tot 16 april a.s. worden ingele verd bij Yvonne Koldewijn, Engeland- laan 802, Haarlem, tel. 023-339689, die ook alle inlichtingen omtrent de Instuif kan verschaffen. - i Se: I gei tec f eni we „S< "va: vo] Als gevolg van het feit dat zoveel mogelijk woningen een plaats moesten vinden op een terrein dat aanvankelijk bedoeld was voor de bouw van bunga lows, is de bebouwingsdichtheid zeer groot. De dichtheid zal ongeveer 90 a 100 huizen per hectare zijn. Dat is een minder ideale situatie, als het geval zou zijn geweest, wanneer het oorspronkelij ke plan van direhonderd woningen meer oostelijk van de bestaande nieuwbouw te verwezenlijken was geweest. BONN. In de discussie over massa ontslagen bij het Volkswagen-concern heeft voor het eerst de president-direc- teur van dit concern, Toni Schmücker, toegegeven dat ontslagen onvermijdelijk zyn. Hjj wilde echter geen concrete getallen noemen, „omdat de plicht tot loyaliteit ten aanzien van de raad van commissarissen” dit volgens hem niet toestond. if' Later bereikten burgemeester IJssel muiden van Haarlemmerliede en Spaarnwoude en de gedeputeerde Van der Knoop overeenstemming over de bouw van 86 woningen in een aangepast plan (dicht bij de bestaande nieuw bouw). Deze overeenstemming tussen de gedeputeerde en de burgemeester is dus nu door het hele college van gedepu teerde staten bekrachtigd. „Onze leden verlangen niet van de Unie, dat zij politieke stemadviezen geeft, een standpunt inneemt ten aanzien van het abortusvraagstuk, het Kalkarproject afwijst, oordeelt over vraagstukken van oorlog en vrede, Outspan-sinaasappelen in de ban doet. Zij kunnen als staats burgers best zelf wel oordelen hoe in dit soort politieke zaken te handelen. Een paternalistische bevoogding van hun or ganisatie is er dus niet bij”, aldus de heer Hubben. Het congres verenigde zich met het visie- en activiteitenprogram, dat de af gelopen maanden uitgebreid met de achterban is besproken. Enfin, zo waren er natuurlijk nog tal van interessante programma’s dit week end, bijvoorbeeld de opmerkelijke ope ra „Change the World”, en een belang wekkende aflevering van „De wereld in oorlog” over de strijd in Birma (een goedlachse Japanse officier vertelde dat de Japanners geen voedselprobleem had den gehad in het oerwoud: mensen eten hetzelfde als apen, dus wat de apen lieten staan moest je ook niet eten). De adviescommissie, bestaande uit me vrouw H. Michaelis en de heren A. Morriën en K. L. Poll, is van oordeel, dat Elisabeth Eybers er in gselaagd is „een bewonderenswaardige literaire vorm te vinden voor de ervaringswereld van iemand, die als emigrant en immi grant leeft tussen het verlaten kinder land van vroeger en het vreemde, altijd onvertrouwd blijvende land, waarin zij zelf niet is opgegroeid en haar omgeving wel”. De bij de prijs behorende oorkonde zal aan Elisabeth Eybers op vrijdag 2 mei tijdens een feestelijke bijeenkomst van de stichting in het Stedelijk Mu seum worden uitgereikt. Dan worden tevens de oorkonden overhandigd aan Anton Koolhaas (Multatuliprijs 1974), Willem Breuker (Matthijs Vermeulen- prijs 1974) en de toneelgroep „Proloog” (Albert van Dalsumprijs). Relaxen? Massage-instituut „Mevar”, Geopend van 10- 23 uur. Lichaamsmassage 25. Tel. 023-260733. Een van de drijvende krachten achter het Arabische plan voor eigen benzine pompen is de ambassadeur in Londen van de Verenigde Arabische Emiraten, de 42-jarige biljardair Mohammed Mahdi al-Tajir, aldus The Observer. In het zon dagblad verklaart de ambassadeur: „Wij willen bereiken dat de consument zijn olie zo goedkoop mpgelijk krijgt en de enige manier waarop dat kan, is zélf de distributie in handen te nemen. Als de mensen merken, dat wij ze kunnen voor zien van olie die goedkoper is dan'dë olie van de grote maatschappijen, zullen ze niet langer vasthouden aan het geloof dat de Arabieren er op uit zijn de westerse economie kapot te maken”, aldus de am bassadeur. LONDEN. Een groep Arabische in vesteerders wil een keten van benzine pompen in West-Europa in eigen beheer gaan nemen, aldus meldde gisteren het Londense weekblad The Observer. De benzine zou tegen lagere prijs worden aangeboden dan de grote Westeuropese en Amerikaanse oliemaatschappijen er voor vragen. Het de komende maanden op te richten Arabische marketing bu reau betekent een eerste stap op weg naar de droom van de Arabieren om eigen olie ook zelf te distribueren. De Arabieren stellen dat de westerse olie maatschappijen hun klanten te veel la ten betalen. Maar ik wil toch besluiten met te wijzen op een klein detail in de Berend Boudewijn Kwis. Daarin was een lamp uitgevallen, waardoor een der echtparen in het halfdonker zat- Dit was voor mij het bewijs dat de uitzending in België was opgenomen. De Belgische TV werkt namelijk met minder lampen, die zij echter op volle kracht laten loeien, waardoor er altijd wel eentje kapot springt. In Nederland worden meer lam pen gebruikt, die echter niet op volle sterkte aan staan, waardoor er zelden eentje knapt. Wie van de twee is nu de je ouders”. Overigens ging zijn moeder, zuinigste? Oostvest 60 - Haarlem Wij zoeken op korte termijn: voor de verstrekkingen afdeling. Leeftijd tot 35 jaar, minimaal Mavo-di- ploma en type-ervaring. Enige boekhoudkundige kennis strekt tot aanbeveling. voor de afdeling verzekerden admini stratie. Leeftijd tot 25 jaar, minimaal Mavo-op- leiding en type-ervaring. Uw schriftelijke reaktie gericht aan de di- rektie, zien wij gaarne tegemoet. T—- Een biologieleraar, dr. Peter Driver, wilde met zes leerlingen een week in een park doorbrengen op een dieet van mussen, spreeuwen, stekelvarkens en muizen. „Voor het geval het spaak mocht lo pen in de wereld moeten wij weten wat we in de natuur kunnen eten en hoe het gevangen en gedood moet worden”, zo had Driver gezegd. Maar natuurbescher mers vonden het een „heilloos idee”. j mi] dei hei «MwMWMMII vai Nieuw, nieuw, nieuw. Rela xen in centrum van de stad op privé-basis. Dus geen club. Alle mogelijkheden aanwezig tegen normale prijzen. Vrijblijvend ken nismaken is bij ons nor maal. Toch alles gezellig en sfeervol. Geopend van 11.00-24.00 uur. za. 12.00- 18.00 uur. Voor inl. tel. 023- 251715. Ondertussen heeft de CDU-Bondsdag- afgevaerdigde Hans Edgar Jahn ver klaard uit welingelichte bronnen verno men te hebben, dat bij de Volkswagen- fabrieken 16.300 personeelsleden en bij het gehele concern (waartoe ook Audi- NSU behoren) 34.300 personeelsleden ontslagen zullen worden. Schmücker noemde deze getallen „mateloos overdre ven”. Volgens inlichtingen die het West- duitse persbureau DPA uit Stuttgart ontving, moeten bij Volkswagen en Au- di-NSU tot 1976 ongeveeer 26.00 perso neelsleden worden ontslagen. VELSEN Bij het bedrijf Stolk op het blokkenterrein tussen de Badweg en de Strandweg is op verschillende plaat sen ingebroken. Uit het directiegebouw werd een rekenmachine (ter waarde van 700 gulden) en twee walkie-talkies (ter waarde van 2.400 gulden) meegenomen. Uit een ander deel van het gebouw werd gereedschap gestolen. Ook de deuren van een derde ge bouwtje en een schaftkeet werden open gebroken, maar daar wordt niets ver mist. --v Mary Michon zei, dat ze iemand niet gelukkig kon maken als ze zelf niet gelukkig was (en dat was dan weer een kwestie van grondtonen; ik zie haar eerdaags wel bij Jacques van Belle zit ten), waar Alexander Pola tegenover stelde, dat hij de mensen er juist op wees hoe ongelukkig ze waren en hoe dom dat was. Als logisch uitvloeisel van deze benaderingswijze bleek hij eens voorspeld te hebben: „Over 20 jaar bij ten we elkaar in de tram”, wat dunkt me waard is om als aforisme in een citatenomnibus te worden opgenomen. J* “Vhi-h!- liF<

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 6