Twee meta-realisten in Galerie Eijlders Gesualdo-kwintet met boeiende oude muziek Textiele kunst in Gebouw Noord-Holland Weer passiespel Rijk koopt kunst voor 7,5 ton Wayenberg in puntgaaf recital Jan de Noord met verhalen uit Peru F in Tegelen I s a a a a a J w reau r In Teylers Museum Veelzijdig programma Gestolen schilderijen teruggevonden reai in. kers Stap terug I F M 7 KUNST 7 197 5 MAANDAG APRIL 6 grote liefde voor vakbekwaamheid en een zeer verantwoorde „knappe” manier van schilderen. 38 05 ZAND VOORT Hoe groot de onderlinge verschillen in uitdruk kingswijze kunnen zijn tussen toch verwante schilders, wordt weer eens duidelijk gedemonstreerd in Galerie Eijlders. Daar exposeren tot en met 9 mei twee typische meta- realisten, beiden dus symbolische werken creërend, beiden ook wat je noemt „gladschilders” en met toch zeer grote onderlinge verschillen, zowel wat hun voorstellingswereld als hun techniek betreft. Het zijn Axel Kreher uit Wijdenes en Imre Balint uit Hoorn. De eerste is Duit ser van oorsprong, maar sinds lang Nederlander, de tweede is Hongaar, nog maar kort in ons land. Hun overeenkomst is overigens, dat ze allebei perfectionisten zijn met een mW - F F wil e P- >PP L Axel Kreher en Imre Balint symbolen in eigen beeldtaal JOHAN VAN KEMPEN HEIN STEEHOUWER HEIN STEEHOUWER. De poppenspeler en de andere wereld JAN DE NOORD I JOHAN VAN KEMPEN ;n: zijn „Reïncarnatie”, een schilderij met Peru aanse cultuurelementen, door Axel Kreher. den van culturen en volkeren te vertel len, zodat ze meer kunnen doen met de stroom informatie die op hen afkomt. Er Pavane van Marco Facoli en de „Versi Spirituali” van Antonio Valente door Gerard Dekker tot leven gewekt, terwijl hij op dezelfde stijlvolle en technisch vaardige wijze Sweelinck’s Ballo del Granduca en een Fantasia van Anihoni van Noord vertolkte. Het passiespel wordt door ruim 300 medewerkers uit alle lagen van de Te- gelse bevolking opgevoerd. Het is mooi werk, grotendeels ontspro ten aan een uitgesproken versierlust: mooie materialen als gaas, tule, goud draad en dergelijke tegen achtergronden, alles in non-figuratieve vormen. Natuur lijk is reliëf toegepast door de opge brachte stoffen ruim te plooien en ook kom je open wandkleden tegen, dan kan ook de wand erachter - of de ruimte als ze vrij hangen - in de compositie wor den betrokken. zoeker naar schoonheid, die het agressieve verzoent, althans binnen het beeld aanvaardbaar maakt. Een verademing.is daarnaast zijn hang naar kleurenrijkdom en vakmanschap. TEGELEN (ANP). In het Noord- Limburgse Tegelen wordt op zondag 12 juli voor de twaalfde maal begonnen met een reeks opvoeringen van het pas siespel. Tegelse passiespelen die tot wijd over de grenzen bekend zijn beleefden hun eerste opvoering in 1931 en trokken in de 50-er jaren honderdduizenden toe schouwers per vijfjaarlijks speelseizoen. g riem jn ak üs ;n, ik, tal »k- pe- ig- in jen dat ad- ten aen te »nd mp ren mij Lgië irkt zij ien, pot im- olle den de dit nt- ?e- at- ik ro- iat zas sa- de ze- nt- ar- >n- 3e- in iet iet en tar it- rer op oe an ns likt ien •oor ■den ouder aoed iige, ate kz., guren ur. (Van een medewerker) AMSTERDAM Een weemoe dige fluit begint te spelen, af en toe klinkt een trom. Tegen de achter wand van de zaal zit poppenspeler Jan de Noord, op zijn hurken, iedere vezel van zijn lichaam ge spannen. Dan staat hij op, loopt naar voren, een grote zak met pop pen om zijn lichaam gehangen, kijkt zijn jeugdige publiek aan en zegt: „We gaan op reis, we paan on reis. Waar gaan we naar tee? Naar peru. Peru”. MILAAN (AP). In een leegstaande milanese woning zijn zondag 28 schil derijen teruggevonden die in februari uit het gemeentemuseum van Milaan waren gestolen. Het waren impressionistische schilderijen die een waarde van 1 5 tot 3 miljoen dollar vertegenwoordigen. Vol gens de politie warén de doeken onbe schadigd. De werken waren ondei meer van Cezanne, Van Gogh, Gaugin, Renoir, Corot en andere Franse, Duitse en Itali aanse schilders. „Paradijsdroom mét zelfportret” van Irme Balint. is aanvulling nodig vanuit geheel andere hoeken. Kinderen, en ook grote mensen, kunnen weinig met- informatie doen als ze er niet emotioneel bij betrokken ra ken”. Die emotionele betrokkenheid is bij Jan de Noord na drie maanden Peru overduidelijk aanwezig. Een betrokken heid die ontstaan is door drie maanden lang onder de Peruanen zelf te leven. Jan de Noord: „Ik had daar vreselijk last van muskieten. Totdat een man me op een dag aan de hand nam, en net zo lang met me praatte over muskieten totdat al mijn angst voor die beesten verdwenen was. Toen had ik er opeens stukken minder last van, je schijnt dan iets uit te stralen of een andere geur te verspreiden”. De poppen die Jan de Noord uit Peru meenam, maakte hij daar zelf meestal op markten, onder grote belangstelling van de plaatselijke bevolking die hem pirate” (Petrarca) van Luca Marenzio, maakten deze madrigalen indruk, speci aal ook door de staaltjes van trefzekere a-capella-zang, welke door het ensemble werden getoond en die de prachtige polyfonie der ten gehore gebrachte wer ken in een helder daglicht stelde. Ook „Cruda Amarilli” van Pallavicino, even als Monteverdi’s „O chiome d’or” kregen op die manier de grootste mogelijke aandacht bij de toehoorders. Vorige maand exposeerde Nel Klaas- sen hier haar keramische fabeldieren in. gezelschap van de olieverven van haar man. Die fabeldieren passen ook zo goed in het kader van de nu aanwezige meta- realistische schilderijen, dat de expositie daarvan als een welkome aanvulling is geprolongeerd. allerlei materialen aandroeg. Ook speel de hij er een programma over Neder land, „Eerlijk delen en eerlijk spelen”. Jan de Noord: „Het enige wat ze van Nederland wisten Was dat er veel koeien waren, dat komt door de melkpoeder die ze uit Nederland kregen”. OOK HEEFT HET verblijf in Peru Jan de Noord tot andere gedachten ge bracht over wat we hier ontwikkelings samenwerking noemen: „We moeten zelf een stap terug doen en de mensen in dé Derde Wereld met rust laten, hun de mogelijkheden geven om langzaam van de oude structuur naar een nieuwe te gaan, zonder die zwart-wit tegenover elkaar te stellen. Die mensen hebben vier eeuwen lang in een overlevings- economie geleefd. Langzaam breekt daar nu het besef door dat men uit eigen kracht een nieuwe wereld kan bouwen. We moeten iets minder bemoeizichtig doen en iets minder hebberig zijn tegen over die zaken, die die mensen nog niet verloren hebben. We kunnen nog veel van ze leren, vanuit hun leefsituatie kun je een aantal zaken putten die hier sterk zijn achtergebleven”. Verder pratend over de kinderen voor wie hij zijn voorstelling brengt: „De omgeving hier is voor het kind vreselijk vervormd. Het wordt in een auto naar school gebracht en er weer vandaan gehaald, Daarom heb je hier die sterke nadruk op de creatieve ontwikkeling van het kind. In de Derde Wereld is dat anders, je leeft er nog heel sterk in een familie-situatie waar iedereen deel van uitmaakt. Als je er komt, moet je weer op een heel andere manier leren leven en eten. Als je daar op de markt speelde zaten alle vaders en moeders vooraan, omdat ze zich er sterk bij betrokken voelden. Hier zitten ze allemaal achter aan om te kijken hoe leuk Jan en Pietje het wel niet vinden^’. Het poppentheater mag zich in Neder land in een groeiende populariteit ver heugen, een ontwikkeling waar Jan de Noord wel een paar vraagtekens bij zet: „Het is hier in twee jaar een complete kindercrèche geworden, allemaal met grote snoepzakken van het verjaardags feestje op schoot. Dan schrik je je wel rot. Er is nu wel een groter publiek, maar inhoudelijk is er weinig veranderd. En dat terwijl het poppentheater zulke grote mogelijkheden biedt”. HARRY HUIZING 1 I en ten slotte sinds een jaar zijn verblijf in ons land. Een mens kan zichzelf niet ontvluch ten. Daarom vind je in het werk van Imre Balint invloeden uit zijn jeugd terug. Naar vorm en kleur herinneren zijn zeer kleurrijke olieverven aan de barok- en later rococo-schilderingen in Midden-Europese kerkjes, plafondschil deringen, decoraties van kerkorgels en dergelijke. Hij schildert dan ook nooit binnen een rechthoekig vlak. Wolken, de vormen van een landschap of iets anders vormen de begrenzingen van uitgezaagde panelen en en uit die wolken of land- schapsfragmenten ontstaan dan zijn visi onaire verbeeldingen naar het middel punt van het schilderij toe, waardoor hij komt tot perspectivische vergezichten, die bepaald meeslepend zijn- Elk schilderij is een uitnodiging om met hem zo’n droom als het ware bin nen te stappen. Soms is het een bijzon der paradijselijke droom, een andere keer zijn er ook angstaanjagende ele menten. Symbolisch is een schilderij dus „leesbaar”, anderzijds heel poëtisch en Wenen,Zeemi- mysterieus. De grote betekenis van deze compo nist, naar wie het hier optredende kwin tet vernoemd is, werd eerst in de loop van onze eeuw, mede onder invloed van .Strawinsky, in bredere kring onderkend. Tezamen met het wel heel bijzondere, aansluitend gezongen „O voi thé sos De leden van het Gesualdo-kwintet hebben stemmen die in alle liggingen de vereiste zuiverheid en rondheid van klank behouden, om deze oude zang kunst op muzikale en stijlzuivere wijze weer te geven. Bovendien ontstaat ho mogeniteit in de totaalklank en worden de dynamische expressiemogelijkheden ten volle benut. Nadat besloten was met drie chansons van Sweelinck, bracht het zeer geboeide publiek dan ook in royaal applaus waarin terecht ook nog de clavecinist Gerard Dekker werd betrok ken zijn dank tot uitdrukking, waar op het laatstgezongen en geestige „Tu as tout seul”, gebisseerd werd. HAARLEM. In het weliswaar niet meer zo gave, maar door zijn bewaarde authenticiteit zo sfeervolle interieur van Teylers Museum, werd zondagmiddag geconcerteerd onder auspiciën van de Stichting Huygens-Fokker. Het vocaal kwintet Gesualdo di Venosa zong hier (naar oude gewoonte tijdens de zanguit voering aan tafel gezeten) zestiende- en zeventiende-eeuwse madrigalen en chan sons, afgewisseld met clavecimbelspel door Gerard Dekker. HAARLEM. In Gebouw Noord- Holland van de Provinciale Planologi sche dienst heeft Fiorentia Scheerboom uit Amstelveen t.e.m. 22 april de grote hal tot haar beschikking gekregen om er haar textiele kunst te tonen. Overwe gend is het applicatiewerk, aangevuld met borduurwerk, maar ook met andere elementen als kraaltjes, stukjes metaal en dergelijke. Door het Vokaal kwintet Gesualdo di Venosa, bestaande uit Hea Verhagen- Landheer, sopraan; Catharina Hessëls, alt; Gerard de Vos, al to; Frans Muller, tenor 'en Piet van der Meulen bas, werd begonnen met „Non mai non cagero” en „Sento te nel partire” van Gesualdo. Na het teleurstellend aantal bezoekers in 1973 (vijftienduizend) werd besloten om toch in 1975 weer met opvoeringen verder te gaan. De tekst van de in 1969 overleden pater Jac. Schreurs, in de loop der jaren sterk gewijzigd en aangepast, zal ook dit jaar gebruikt worden. Hij is dan ook bepaald geen vreemde ling in de wereld van de beeldende kunst, ook al exposeerde hij tot nü toe weinig in ons land. Als graficus werkte hij in Frankrijk, in zijn vaderland won hij een affiche-prijsvraag en hij expo seerde vaak in het buitenland. Zijn lief de voor het metier, dreef hem ook tot het beschilderen van grote halfedelste nen, voorstellingen op doorsneden van agaten, hier nu geëx-oseerd, maar voor heen ook gemaakt op verzoek van Gale rie Cartier in New York en Christie in Londen. Het zijn met recht juwelen. Imre Balint is een Hongaar. Hij heeft de strijd in Boedapest in 1956 als der tienjarige jongen zeer bewust meege maakt, waarna hij met zijn vader - vluchtte,eerst -naar Weu«hZeemi- iiiysxiarieus. greerden later naar Australië, geen kli- Baiïnt is een typisch, maat voor een emötioneel mens, die schoonheid, die het agres vanaf zijn vijfde jaar zijn dromen schil derde. Daarna volgden, omdat het schil- deten een „must” was studiereizen door Italië, Oostenrijk, Frankrijk, Engeland Eerst Axel Kreher, die ook het groot ste deel van de wanden in Galerie Eijlders vult. Over de techniek het vol gende: qua factuur is hij modern. Afge- zien van de symbolische voorstellingen is zijn wijze van schilderen sterk ver want aan wat de foto- of hyperrealisten doen. Dat wil bij hem zeggen, dat hij al schijnt het anders net niet foto grafisch juist schildert. In details lijkt het dan zo, maar niet in het totaalbeeld, omdat contrasten iets kunnen zijn aan gezet of als tegenstelling soms ook afge- zwakt en belangrijker nog het kleurengamma anders is afgestemd dan we van de kleurenfotografie kennen. Axel Kreher’s voorstellingswereld steunt op twee pijlers. Ten eerste ont leent hij zijn beelden aan verscheidene oude en nieuwe culturen binnen één schilderij, ten tweede toont hij een dui delijke hang naar het tijdeloze, zo men wil, het kosmische. Je komt in een bepaald schilderij de mummie van een Indiaans kindje uit Peru tegen, ontleend aan een vrij be kende foto in boeken over die cultuur. Die mummie is heel precies geschilderd foto-realistisch dus weer. Daarbo ven het gezicht van een „moderne” baby en er omheen eh erachter voorstellingen van Indiaanse cultuur-resten in een poë tische „vertaling”. „Reïncarnatie” heet zo’n schilderij en die titel maakt de symbolische inhoud dan duidbaar. Dat is dan ook hef meta-realistische facet bin nen zo’n schilderij- De onderscheidene cultuurelementen ontleent Axel Kreher, soms aan het midden-oosten, soms aan de evolutie, vanaf het voorwereldelijke dier tot aan de ruimtevaart toe. Bijna altijd verklaarbaar, soms ook weer niet, maar wel steeds met grote finesse ge schilderd. WAT DAN VOLGT, heeft weinig meer te maken met een traditionele poppen kastvoorstelling. Of poppenkast? Zoiets is wel een weidse benaming voor de twee lappen jute, gespannen tussen twee takken die bomen moeten voorstellen. Maar Jan de Noord en ziin publiek hebben er voldoende anp TJii stelt eerst zijn poppen voor- Ru-a. de held van bet verhaal, wiens paardje verdwenen is, zijn zusje, het vriendje van ziin zusje en symbolische figuren als de Vrouw van het Leven, de Clown en de Condor, de vogel die geluk brengt. De kinderen hebben er volstrekt geen moeite 'mee. Geboeid luisteren ze naar de sterk beeldende en poëtisch geladen teksten van Jan de Noord en kijken ze naar „Het verhaal van Peruaanse Runa en zijn paardje”. Over de bewoners van Peru, met hun chicha (maisbier), grin- go’s (vreemdelingen), de bus die eens per week langs komt en de ruilhandel op de markt. Zo’n tien jaar geleden debuteerde de in Meppel geboren Jan de Noord (29) met zijn poppentheater in het voormali ge Vestzaktheater in Groningen. Jan de Noord: „Ik was als kind altijd al met poppen bezig, poppen maken en dan verhalen fantaseren. Later begon ik me sterk te interesseren voor het verband tussen de theaterillusie en de werkelijk heid. De oervormen van het theater vind je overal in het poppenspel terug. Het is niet voor niets, dat een man als Goethe zijn theaterstukken eerst met poppen speelde en schrijvers als Lorca en Bredht in hun stukken ook van poppen gebruik maken”. „De pop is een transformatie van de werkelijkheid, maar blijft iets kinder lijks. iets naïefs. En dat kinderlijke is aan de ene kant heel blij in zijn vrolijk heid, maar aan de andere kant weer heel diep in zijn verdriet. Het is alle maal heel tastbaar, heel dichtbij. Dat zelfde vind je bij kinderen: als ze ver drietig zijn, dan zijn ze ook verdrietig en willen ze als zodanig herkend worden, ze willen het niet verbergen”. i JAN DE NOORD beschouwt S HAARLEM. Vrijdagavond heeft Daniël Wayenberg in de Gemeentelijke Concertzaal zijn alzijdig ontwikkelde pi- anistiek weer eens getoond in een tech nisch en muzikaal puntgaaf verzorgd recital. Onderling qua karakter zo ver schillende composities van Brahms, Bar- tok, Ravel en Moussorgsky, kregen alle met eenzelfde meesterschap gestalte, in een overtuigende artistieke uitbeelding. Aan de acht Klavierstücke opus 76 .'van Johannes Brahms, waarmee Wayen berg zijn piano-avond opende, verleende hij direct al een grote innigheid aan de voordracht; vanaf de zangerigheid in het eerste Capriccio (met gevoelvol rubato) en de beweeglijkheid- (met fluweelzacht 'toucher) in het tweede, tot en met het majestueuze slotcapriccio, met alle tus senliggende delen in een even rijke schakering. Aansluitend kwam de Suite opus 14 van Bela Bartpk tot klinken, waarin alle grilligheid tot gave eenheid werd gebracht. Soms agressief, dan weer poëtisch, alles steeds in de juiste propor ties, gaf Wayenberg aan deze interessan te compositie reliëf. In Maurice Ravel's Vaises Nobles et Sentimentales worden de mogelijkheden van het walsritme, op deze componist zo geheel eigen-geaarde manier, geëxploi teerd. Op het inleidende deel na, dat enigszins meedogenloos uit de vleugel werd geslagen, gaf Wayenberg met „Schwung” een gedistingeerde vertolking van dit heerlijk excentrieke pianowerk" vol impressionistische tinten. In het algemeen past Fiorentia Scheerboom dus alle technieken toe, die je momenteel door veel anderen ook<ziet gebruiken. OrigineT is ze dus niet, uit voering en beeldvorming zijn aan de mode van de dag onderworpen. Sterk de coratief werkt ze wel, vooral door het nogal uitbundige kleurgebruik. DEN HAAG. Minister Van Doorn van CRM heeft voor dit jaar een bedrag van 750.000 beschikbaar gesteld voor rijksaaji,kopen beeldende kunst. De .aan te. kopen kunstwerken \vorden opgeno- mén ih collecties voor tentoonstellingen, die in Nederland in roulatie komen. Alle Nederlandse beeldende kunstenaars krij gen een brochure, waarmee zij worden ingelicht over de wijze, waarop aan de rijksaankopen kan worden deelgenomen. Na de pauze hoorde men de Schilde rijententoonstelling van Modeste Mous sorgsky, „pièce de resistance” vgn de avond. Daniël Wayenberg gaf er nog maals blijk van een muzikale visie te hebben, die het mogëlijk maakt constant de spanning vast te houderi. Mede door de steeds treffend-juist gekozen tempi, ontstond een vertolking die volledig de authentieke Russische geest ademde. Toegiften waren onvermijdelijk. Ach tereenvolgens presenteerden zich ook nog Chopin, Skrjabin' (weer met echt Russisch karakter) en ..Strawinsky, alle drie door middel van eén Etude. Laatstegenoemde clavecinist verraste het publiek allereerst met interessante en uiterst welluidende muziek van een zestiende-eeuwse Italiaanse anonieme componist, in een treffend-artistieke voordracht, met smaakvolle afwisseling door- middel van enkele in het luitregis- ter gespeelde passages, rijk aan fioritu- ren en guirlandes. Zo werden ook een WE LEZEN IN het programma: „In de zomer van 1974 is de Amsterdamse poppenspeler Jan de Noord naar Peru gereisd om na een verblijf van drie maanden terug te keren met een pop penspel over Zuid-j'merika. Hij deed dit in opdracht van het Tropenmuseum, met de bedoeling in het Tropenmuseum Ju nior de kinderen via een poppenspel over het land en de mensen in Zuid- Amerika te vertellen. Jan heeft kast en poppen in Peru gemaakt. Hij gaf ook een voorstelling, reisde met zijn poppen kast door de dorpen, sprak met de mensen over het spel en doet dit na afloop van de voorstelling ook met de kinderen hier”. nieuwste programma over Peru als een overgang in zijn werk van de „gedroom de werkelijkheid” naar de „geleefde werkelijkheid”. Zijn doel: „De kinderen laten nadenken over andere mensen met andere leefwijzen en gewoonten, met name in de Derde Wereld”. En hbewel het Zwartboek Chili en de jongste poli tieke gebeurtenissen in Zuid-Amerika één van de motieven was om naar Peru te gaan, blijft bij Jan de Noord de theaterillusie in zijn programma voorop staan: „Ik wil met mijn voorstelling per se niet in het politieke geharrewar te recht komen. Ik wil het allemaal zo herkenbaar en zo mooi maken, dat je in je .voorstelling dan over een hele hoop zaken niet meer hoeft te praten. Dan kunnen de mensen vanuit hun eigen situatie er verder aan sleutelen, het zelf uitzoeken”. ..Daarom kondig ik mijn programma ook nadrukkelijk aan als een familie voorstelling, zodat de kinderen er later thuis met hun ouders over kunnen pra ten. In een wereld, die zoveel vensters open wil maken, is heit nodig om de kinderen ook meer van de achtergron- ’Sm ?*fiu 'ws

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7