Voorbereiding van Mertens kondigt maatregel aan: energieconferentie in Parijs begonnen Eenheid Europa leidt tot bankconcentraties Landbouwschap luidt noodklok 9t vergelijken waard! Q3O/ 04/0 Verbijstering om faillissement van financier TELEFUNKEN r Kasbiljetten aan toonder van BankMees Hope 1 ■J PHILIPS* BankMees Hope nv lEKMWGELD Jaarverslag bank Mees en Hope OVER INKOMEN NEDERLANDSE AGRARIËRS Registreer het geluid van een vallende speld. A A cassetterecorders. Advies winkelsluiting op koninginnedag en bevrijdingsdag 11 DINSDAG 8 ECONOMIE APRIL 1975 Coupures 1.000,- Kostenstijging 5.000,- 10.000,- IBMHI Haarlem, Houtplein 8, tel. 023 - 3159 50. NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST mantelspecialist De kasbiljetten aan toonder van Bank Mees Hope onderscheiden zich steeds in gunstige zin. De ene vorm van sparen is nu eenmaal beter dan de andere. De rente bij een looptijd van 2 jaar is 63/4%, bij 5 jaar 8V2%, en bij 8 jaar zelfs Daar hebt u natuurlijk wel even een perfecte cassetterecorder voor nodig. Gelukkig dat-ie er is. Telefunken maakt 'm. Hij is uiterst gevoelig. Handzaam in het gebruik. En fraai om te zien. Stap eens binnen bij uw winkelier en ontdek zelf de voortreffelijke kwaliteiten van Telefunken cassette recorders. Heel veel mensen weten het al, Philips batterijen gaan heel lang mee. Voor wie ’t nog niet weet, Philips batterijen gaan heel lang mee. ZIE DE SPECIALE TELEFUNKEN CORNER BIJ MARCON SPECIAALZAAK Alle typen voorradig. Barrevoetestraat 8, Haarlem, 150 meter vanaf parkeergar. Raaks leest) euw8, suwsi Oent nieui ng. P, pet jchte rToodei ;toch ooitv Looptijd 2 jaar 5 jaar 8 jaar 2 jaar 5 jaar 8 jaar 2 jaar 5 jaar 8 jaar Maatregelen Aankoopbedrag 877,53 665,05 511,17 ƒ4.387,67 ƒ3.325,23 ƒ2.555,85 ƒ8.775,34 ƒ6.650,45 ƒ5.111,71 PHILIPS! B SI' BW* (ADVERTENTIE) Stimuleringspremie 16-jarigen voor (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ■rlenini (Van onze financiële redactie) Indiër.;' (ADVERTENTIE) .30 ut X (ADVERTENTIE) (Van onze redactie economie) bevrijdingsdag de hele dag open (ADVERTENTIE) Haarlem Concertgebouw BEETHOVENCYCLUS 1975 vrijdagen 16, 23 en 30 mei dirigenten: ANDRE VANDERNOOT HEIN JORDANS solisten: In het jaarverslag houdt dr. Grapper- haus een pleidooi voor samenwerking van Voor het lopende jaar verwacht de di rectie, gezien de algemene economische gang van zaken voor het bankwezen, een moeilijk jaar. (Van onze redacteur in Parijs, Frank Onnen) JÖRG DEMUS piano THEO OLOF viool ANNETTE DE LA BIJE, MARIANNE DIELE* MAN, LODE DEVOS, HENK SMIT zang m.m.v, Toonkunstkoor Amsterdam 5 /rij e: inacks Ma. 3akh. larlen le 2 a de vo ‘rans I ne in» elszakf krachtig kartel” noemde. Tussen die- twee extremen heeft Frankrijk zich opgesteld om te pogen water en vuur te verzoe nen. (Van onze redacteur in Brussel, Henk Kolb) BRUSSEL. In Brussel zijn gisteren onderhandelingen begonnen met een groep Arabische geldschieters die het onlangs failliet verklaarde „Manhatten Centre” wil overnemen. In de afgelopen maanden is het duidelijk geworden dat de Arabieren in Europa naar mogelijkhe den zoeken om hun oliedollars onder te brengen in onroerende goederen. Zij heb ben naar verluidt al grote gebouwen ge kocht in Frankfurt en Parijs. cling, terne r bekt or sl ’oor of i 17,50, i Bovi Bel 1-32497! Uit te voeren werken: ouverture Coriolan/Pianoconcert no. 3/ Vioolconcert/Symfonie no. 3, 5 en 9. Abonnement 3 concerten f 16,— (a.i.) losse kaarten f 8,— (a.i.) cjp geldig, cjp-abonnement f 8,— (a.i.). Abonnementsverkoop vanaf dinsdag 15 april aan de kasse van het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13, van 10-15 uur. Telefonisch 320994 van 12-15 uur. DEN HAAG. Het Landbouwschap luidt de noodklok over het inkomen van de Nederlandse agrariërs. Uit een onder zoek van het Landbouw Economisch In stituut is gebleken dat dat inkomen het afgelopen jaar, ondanks een aantal rege ringsmaatregelen, weer is gedaald. In een brief aan premier Den Uyl vraagt het Landbouwschap nu om een gesprek met een delegatie uit het kabinet. end. i naands id afi Hill, Het initiatief tot de markt is genomen door de heer De Bruin, directeur van de gemeentelijke sociale dienst, die in het feit dat 100 jaar geleden de Kinderwet van Van Houten tot stand kwam, aanlei ding zag om een tenoonstelling te orga niseren. Zuiver scheerwollen jersey mantels. Diverse modellen Inde mode kleuren. M: 38/52 Het „Manhattan Centre'1 is een zeer omvangrijk en luxueus opgezet gebou wencomplex nabij het Brusselse Nbord- station. Het biedt onder meer onderdak aan het Sheratonhotel en een aantal win kels. Met het onlangs uitgesproken fail lissement tegen de financier Leone Levy waren miljarden Belgische franken ge moeid. Levy had de erfpacht van het Sheratonhotel, maar kon zijn verplich tingen niet nakomen tegenover de Brus selse agglomeratiegemeente Sint Joost ten Node. Die gemeente echter had weer hon derden miljoenen franken geleend van de bank Gemeentekrediet en de staat op zijn beurt had die lening gegarandeerd. Om zich tegen alle mogelijke gevolgen te dekken bracht de staat 80 percent van zijn risico onder bij de Generale Bank- maatschappij. (Van onze redactie economie) DORDRECHT Ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid bereidt de regering voor gedeeltelijk leer plichtige 16-jarigen een stimule ringspremie voor plaatsing voor. Staatssecretaris Mertens (Sociale Zaken) deelde dit gistermiddag mee, toen hij in het Dordrechtse stadskantoor een tijdelij ke sociale supermarkt opende. Hij verklaarde ook dat het aantal va caturebanken bij gewestelijke arbeidsbu reaus met ten minste 60 zal worden uit gebreid en dat de dienst arbeidsvoorzie ning van het ministerie met vier bussen het land in gaat, naar werkzoekende mensen toe. Verder deelde de staatssecre taris mee, dat de werkingsduur van de Tijdelijke Arbeidsplaatsenregeling (TAP), waarbij werklozen met 100 pet subsidie bij overheidsdiensten of daarmee gelijk gestelde instellingen kunnen worden ge- plaats, is verlengd tot 1 januari 1977. De termijn waarvoor de plaatsing kan gel den, is voor de 45-jarigen en ouderen verdubbeld en bedraagt nu één jaar. De sociale markt is een landelijke pri meur. Hij wordt van 7 tot 12 april in Dordrecht gehouden en is bedoeld om bij belanghebbenden de drempelvrees weg te nemen bij het inwinnen van in formatie. Er werken verschillende instel lingen aan mee, zoals de Raad van Ar beid, het Gemeenschappelijk Administra tie Kantoor, het Gewestelijk Arbeidsbu reau, het Algemeen Ziekenfonds, de so ciale dienst van de gemeente Dordrecht, het Veiligheidsinstituut, de Arbeidsin spectie, de Stichting Het Ivoren Kruis en plaatselijke maatschappelijke stichtingen en verenigingen, zoals de Dordtse stich ting Bejaardenwerk. Het ministerie van Sociale Zaken en het Voorlichtingscentrum Sociale Verze keringen in Amsterdam, die achter het initiatief staan, hopen dat de markt door andere steden wordt overgenomen. overheid en financieringsinstellingen om een oplossing te bieden voor de proble men waarvoor industrie en handel veelal geplaatst worden bij het verkrijgen van noodzakelijke financieringsmiddelen. Grapperhaus denkt daarbij onder meer aan een in het leven te roepen nieuwe fi- nancieringsinstelling. Voor de Mees en Hope-groep is 1974 een jaar van voortgaande groei geweest en dat gold voor de meeste sectoren van het bedrijf. De netto-winst van de drie werkmaatschappijen, bank Mees en Hope, Assurantie Beheersmaatschappij en Mees en Hope Investeringen, steeg van 25 tot 27,6 miljoen gulden. Zorgen maakt de di rectie zich over de ontwikkeling van de kosten, die in steeds geringere mate door de provisie worden terugverdiend. Een aantal tarieven zal in de loop van het jaar dan ook verhoogd moeten worden, maar veel meer dan een deel van de in flatie inhalen is dat niet. nog aanwezige bedrijfsvermogen ernstig inteert en de financiële positie van de agrarische bevolking verder dreigt te verslechteren”, aldus de brief. Het Landbouwschap wil verbetering van de inkomenspositie via fiscale en sociale maatregelen. Daarvoor moet de belastingdruk en de premieheffing meer worden afgestemd op de positie van het inkomen van de zelfstandige onderne ming. Het kabinet wordt erop gewezen, dat in ons land de zwaarste belasting- en premiedruk bestaat van de gehele EEG. Voorts wordt gepleit voor: een belastingvrijstelling van het agrarische bedrijfsvermogen tot 100.000; een verhoging van het reserverings- percentage voor de fiscale oudedagsre- serve van 10 tot 15 percent; vrijstelling van premieheffing voor volksverzekeringen voor hen wier inko men beneden een algemeen erkend mini mum blijft; fle inkomensgrens voor de vrijwillige ziektekostenverzekering moet worden verhoogd tot het wettelijk minimumloon Met de sociale markt wil men in drie sectoren werkzaam zjjn. Zo is er een ex positie, die een overzicht geeft van het totaal aan sociale voorzieningen en de rechten die de mensen daaraan kunnen ontlenen. Alle bezoekers wordt informa tiemateriaal aangeboden. Op de tentoon stelling kan men ook direct met zjjn eigen problemen terecht. Van alle deelnemende instellingen zijn nameljjk ambtenaren aanwezig. Dat slaat overigens niet op de groene betaalcheque, hoewel ook daar geld bij moet. Bij een gemiddelde rekening van 2900 gulden en 100 betaalchequemutaties per jaar is de netto-rente bij lange na niet voldoende om de kosten te dekken. De minister-president wordt erop ge wezen dat het hier gaat om 160.000 boe ren- en tuindersgezinnen en 30.000 gezin nen van agrarische werknemers. „Zij’ zijn de belangrijkste leveranciers van de grondstoffen voor een verwerkende in dustrie en van een dienstverlening welke in totaal nog eens 160.000 arbeidsplaat sen omvat. Tevens vormen zij de basis voor de agrarische export, die in 1974 meer dan 17 miljard gulden heeft bedra gen”, aldus het Landbouwschap. Het Landbouw Economisch Instituut heeft berekend dat het gemiddelde inkomen voor de grotere veehouderij bedrijven, uitgaande van 3100 arbeids uren over' 1974 is gedaald tot 29.000 in het noordelijke klei- en veeweidegebied, tot 16.000 in het westelijke weidegebied, tot 17.000 in de zandgebieden. Het inko men van de kleinere weidebedrijven daalde tot 12.000. Voor de gemengde be drijven met overwegend vee wordt een arbeidsopbrengst berekend van nul, resp. 8000. AMSTERDAM (ANP). De advieskoersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam op de vol gende werkdag luiden heden: Amerikaanse dollar 2,37-2,47, Engelse pond 3,64-5,94, Belgische fr. (100) 6,62-6.92, Duitse mark (100) 100,00-103,00, Ital. lire (10.000) 36,00- 39,50, Portugese esc. (100) 8,50-10,00, Canadese dollar 2,36-2,46, Franse fr. (100) 55,25-58,75, Zwit serse fr. (100) 93,50-96,50, Zweedse kroon (100) 59,00-62,00, Noorse kroon (100) 47,00-50,00, Deense kroon (100) 42,50-45,50, Oostenr. sch. (100) 14,29- 14,59, Spaanse pes. (100) 4,16-4,46, Griekse drachme (100) 7,40-8,90,Finse mark (100) 66,25- 69,25, Joegosl. dinar (100) 13,25-16,25. plus de minimum vakantietoeslag, plus het werkgeversaandeel van de sociale- verzekeringspremies een zelfde verhoging van de inko mensgrens moet plaatsvinden voor de Kinderbijslagwet Kleine Zelfstandigen. PARIJS De tien delegaties bij de voorbereidende energieconferentie heb- ben gisteren in Parijs unaniem dé Franse vertegenwoordiger bij de UNO, Louis de Guiringaud, tot hun voorlopige voorzitter gekozen. In zijn openingswoord verklaar de de nieuwgekozen president, dat de op zet van het beraad alleen met succes be kroond zal kunnen worden als „we niet al te veel tijd verdoen met wederzijdse beschuldigingen inzake de verantwoorde lijkheden voor de huidige wanorde”. Die opzet is tegen juli een ministeriële conferentie bijeen te roepen die dan de onderlinge spelregels voor producenten en consumenten en derde-wereldlanden moet opstellen waardoor de huidige we reldcrisis zou kunnen worden beteugeld. Dat de weg naar dat doel lang en moei lijk zal zijn, is het enige punt waarover alle deelnemers het eens zijn. De vier olieproducerende naties Algerije, Saoedi- Arabië, Iran en Venezuela, hadden met de drie derde-wereldlanden Brazilië, India en Zaïre, in het afgelopen weekein de al gepoogd een eenheidsfront te sme den. Ook de drie overige deelnemers, Amerika, Japan en de EEG, hebben tevo ren getracht hun onderlinge belangen en inzichten op één en dezelfde noemer te plaatsen. In die beide kampen kunnen dan weer Algerije voor de olieproducerende en Amerika voor de rijke geïndustraliseerde landen, als voortrekkers worden aange merkt. Algerije beschouwt als jonge so cialistische staat de kapitalistische landen als de gemeenschappelijke vijand die door de olieproducenten nu op de knieën zou moeten worden gebracht. Het wil dat niet alleen olie, maar alle grondstoffen ter sprake zullen komen. De Amerikanen lijken wel geneigd te zijn die uitnodiging te aanvaarden. Hun delegatieleider Enders’ bepleitte het einde van de OPEC, dat hij een „ongewoon DEN HAAG (ANP) Het Centraal Overleg Detailhandel (werkgevers en werknemers) heeft de Nederlandse win keliers geadviseerd hun winkels op be vrijdingsdag, maandag 5 mei aanstaande, te sluiten. Voor koninginnedag (woens dag 30 april) vraagt het de winkels na 13.00 uur te sluiten. De winkeliers zijn overigens geheel vrij dit advies al dan niet op te volgen, aldus een woordvoerder van het overleg orgaan, maar in de praktijk komt het er op neer, dat de meeste het navolgen. Wet. telijk mogen de winkels op koninginne dag en 1- zijn. AMSTERDAM De bank Mees en Ho pe, met een in 1974 met 17 percent geste gen balanstotaal van 5,5 miljard gulden, voor Nederlandse begrippen een middel grote bank, heeft geen plannen om nu of in do nabije toekomst aansluiting te zoe ken bij een grotere partner in Nederland of daarbuiten. Dit vertelde dr. F. H. M. Grapperhaus, voorzitter van de direcie van de bank, naar aanleiding van het ver schijnen van het jaarverslag. Dr. Grapperhaus was wel van mening, dat de voortgaande eenwording van Euro pa automatisch zal leiden tot verdere bankconcentraties en tot grotere eenhe den. De kleinere banken zullen het dan vooral moeten zoeken in een verdere spe cialisatie. Grapperhaus noemde de stap van het bankiershuis Pierson om zich bij de AMRO-bank aan te sluiten, zeer ver standig, maar een soortgelijke samenwer king van de bank Mees en Hope zag hij op dit moment niet zitten. In tegenstelling tot zjjn meeste collega- bankiers had dr. Grapperhaus weinig be zwaren tegen de oprichting van een post bank, mits die niet op oneerlijke wjjze de bestaande bankinstellingen zou gaan be concurreren. Haarlem, Grote Houtstraat 180; Winkelcentrum Schalkwijk, Rivièradreef 26 Zet tionale gast w zats at u r m. Tel van 20.00: jsloten, De kasgroenteteelt in 1974 gecon fronteerd met een kostenstijging van 22 percent levert een gemiddelde ar beidsopbrengst van f 11.800 per bedrijf, de snijbloemen van f 20.900, terwijl de champignonbedrijven een negatieve ar beidsopbrengst hebben. Voor 1975 wordt een kleine verbetering verwacht, doch dit zal weinig soelaas bieden. Er wordt reke ning mee gehouden dat de inkomens van de eigenaarsbedrijven nog 2500 tot 18.000 lager zullen liggen. „Waneer men er rekening mee houdt dat, als gevolg van de voorthollende in flatie, steeds grotere bedragen moeten worden aangewend ten behoeve van de instandhouding van de arbeidsplaats en aanpassing van het landbouwbedrijf, ter wijl ook de kosten van levensonderhoud van het agrarisch gezin een voortdurende stijging ondergaan, dan is het duidelijk dat het bij de huidige inkomenssituatie S&, -

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11