NIEUWE PREMIER VAN FORMOSA WERD NAAR SIBERIË VERBANNEN Na verklaring generaal Brown over Zuid-Vietnam IRA handhaaft bestand burgemeester van Den Haag Zeker 40 doden na grote lawines Parijs voelt niets voor Vietnam: laatste fase koude oorlog Bloedige maan- dag in W.-Duitsland „CIA wilde Papa Weer KVP’er als Doe vermoorden” Atlantische top a F achtergrond s /MWj dinsdag Alpengebied zwaar getroffen Amerikaanse journalist Van der Stoei terug uit Israel 3 BINNEN» EN BUITENLAND 197 5 8 APRIL (Van onze Haagse redactie) boren noord ’etitie dank isserii ologii tisder Brand urtpot (Van onze redacteur in Washington, mr. H. L. Leffelaar) itetaxi icuties Ver vooruit jologie niging :ondag Suriname WASHINGTON Het debacle in Cambodja en Zuid-Vietnam kan een keerpunt worden in de Amerikaanse buitenlandse politiek. Dat keerpunt is het best aan te duiden als de laatste fase van de koude oorlog. Het is het opgeven van een fictie en de confrontatie met de werkelijkheid. Deze werkelijkheid is, dat de Verenigde Staten, zoals Groot-Brittannië dat heeft ondervonden, de notie moet opgeven dat wat goed is voor Amerika, ook goed is voor de rest van de wereld. [BH r*-.- Verwarring op het Pentagon (Van onze redacteur in Parijs) is op DUBLIN (UPI). De militante „pro visionele” vleugel van de IRA heeft gis teren bekendgemaakt dat het negen we ken oude bestand in Noord-Ierland zal worden gehandhaafd. In de verklaring wordt echter gezegd dat er nieuwe orders zijn uitgegaan naar de IRA-eenheden na de gevechten die sinds zaterdag aan elf mensen in Belfast het leven hebben ge kost en waarbij tachtig anderen zijn gewond. ijk aan im dan- jnheden shouden ligingen erbran- en I960 n bijna uik be slechte Iraakse ng van j kaap- ronder- jeschie- ht zijn jd is in /oor de gereed ruimte- tatische lelie ii Thomas i New- :ee had Teimeri defoon- gstadji lar eni ipenen Doori derdf draaien ■noords middag colle en de en on Ier keer bieder ran de In Hamburg schoot een 28-jarige Hon gaar de eigenaar, diens vrouw en een verkoopster neer bij een overval op een juwelierszaak. De echtgenote overleed even later aan ernstige hoofdwonden. In Neurenberg schoot een 33-jarige man na een inbraak in een radiowinkel een politieman dood en verwondde diens collega levensgevaarlijk. Bij het gevecht dat daarna bij zijn arrestatie ontstond schoot hij zichzelf dood. In Düsseldorf kwam het tot een schiet partij die een half uur duurde tussen 17 politiemannen en twee 20-jarige mannen die wegens roof werden gezocht. Eén der gangsters werd hierbij gedood. Het Amerikaanse' congres is gisteren teruggekeerd van paasreces om het debat te beginnen over de door de regering- Ford gevraagde aanvullende hulpverle ning voor Zuid-Vietnam en Cambodja. DAT WAS het geval in Guatemala, Korea. Chili, de Dominicaanse Repu- De jongere Tsjang is in zijn omgang met anderen beminnelijk, hoewel hij hard en meedogenloos optreedt tegen degenen die van zijn politieke lijn afwijken. Voor de meeste buitenstaan ders vormt hij een raadselachtige fi guur. Hij werd reeds vóór de ziekte van zijn vader als de sterke man van Formosa beschouwd. Men gelooft niet dat er wat dit betreft verandering zal komen wanneer hij te zijner tijd de nieuwe president zal opvolgen. kolonialisme had ingezet, in het laat ste deel der twintiger jaren naar de Sovjet-Unie om daar militair en poli tiek te worden geschoold. Hij bleef twaalf jaar in de Sovjet-Unie, waar van hij zeven jaar wegens Trotskis tische opvattingen in de kolenmijnen van Siberië doorbracht. Toen hij als plaatsvervangend pre mier in 1970 New York bezocht, ont snapte hjj ternauwernood aan de dood, toen een strijder voor de onafhanke lijkheid van Formosa een-kogel op hem afvuurde, die zjjn doel miste. Dit incident herinnerde aan de donkere zijde van het regime van de Nationa listische regering, welke opmerkelijke economische successen op het eiland had geboekt. de communisten als de Formosaanse Nationalisten te breken. Twee Vietnamese weesjes worden in éen kartonnen doos naar een militair transport vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht op de luchthaven van Saigon gedragen. De Amerikaanse vrouw die de baby’s draagt zal er zelf één van adopteren. Toen hij de zaak meldde op de Ameri kaanse ambassade in Port-Au-Prince had een diplomaat geregeerd met de woor den: „Is niet alles beter dan de huidige situatie?”. Indien die Atlantische topconferentie volgende maand dus metterdaad bijeen mocht komen, zou Frankrijk in plaats van door het staatshoofd dan ook slechts door premier Chirac kunnen worden ver tegenwoordigd. ondleg- ■land en. Hij aan de bonden, s eerste ave. de de uni- Pernis ’ewoed elijk if van de nstalla- ell had onder ersoon- Volgens i Ernst le ea toppa plaat- r over eschikt tl slik- t kalf- atbaar. Jtrecht t dier. drs. S ift „de ren ad- ■htend- -finan- taatsen socio- i. WASHINGTON (AFP, Reuter) De verklaring van generaal George Brown, chef van de generale staf van de Amerikaanse strijdkrachten volgens welke een rechtstreekse militaire interventie van de V.S. in Viet nam thans zou worden overwogen heeft op het Pentagon zichtbaar ver warring gewekt. et mi- op de lingse- lar het i-damse jelopei Het van de behulp cht et speci- politie, et wa- Toen Tsjang drie jaar geleden pre mier werd, trachtte hij de sympathie te winnen van de 13 miljoen Formo- sanen, die 85 percent van de bevol king uitmaken, maar administratief onder de duim werden gehouden door :en be- -mminj ’an df krijget garna tjlszora 3razilii :houwt ar vooi tweedf >st pet HAMBURG (DPA). Hamburg, Dus seldorf en Neurenberg hebben een bloe dige maandag beleefd: bij overvallen en schietpartijen zijn vier mensen gedood en zeven deels levensgevaarlijk gewond. PARIJS. Het Amerikaanse denkbeeld om de halfjaarlijkse NAVO-conferentie die volgende maand in Brussel moet wor- JËRUZALEM (ANP) Minister Van der Stoel is gisteren, na een officieel be zoek aan Israel, dat werd gekenmerkt door een bijzonder hartelijke ontvangst, uit Jeruzalem naar Nederland terugge keerd. Zijn Israëlische ambtgenoot Yigal Allon, met wie hij langdurige bespre kingen heeft gevoerd over de toestand in het Midden-Oosten en Europese pro blemen, zal op een later te bepalen tijd stip Nederland bezoeken. Parijs vreest dat door zo’n Atlantische bijeenkomst op het hoogste niveau de tegenstellingen in Europa tussen Oost en West slechts zullen worden verscherpt, terwijl de Fransen samen met de Russen ze juist willen overbruggen. Behalve Frankrijk voelen trouwens ook Turkije en Griekenland door onder meer de Cy- prus-kwestie, momenteel weinig of niets voor een topconferentie van de Noord- atlantische verdragsorganisatie waarmee hun relaties de laatste maanden inder daad niet al te best meer zijn. De Hongaar sloeg daarna op de vlucht en schoot nog eens vijf mensen neer voordat hij na een schietpartij met de politie in een kelder kon worden over meesterd. Hij werd daarbij in hoofd en arm geraakt en is stervende. DEN HAAG Hoewel Yen Tsjang-Ken, de 70-jarige vice- president van Formosa, Tsjang Kai-Sjek is opgevolgd, berust de werkelijke macht bij Tsjang Tsjing-Kwo, de 65-jarige premier en zoon van de overleden presi dent. Gedurende de laatste twee jaar moest generaal Tsjang Kai- Sjek in een rolstoel zitten en de laatste maanden verkeerde hij vrijwel steeds in een coma. Naar mate de invaliditeit van zijn va der toenam gingen meer en meer taken op zijn zoon over. Ontgoocheld keerde hij in 1937 met zijn Russische vrouw naar China terug. Hij voegde zich bij zijn vader, die trachtte de communisten die -zich daar schuil hielden, uit de provincie Kiangsji te verdrijven, De strijd tegen de communisten had reeds 40 jaar ge duurd. Toen de Nationalisten zich in 1949 op Formosa terugtrokken deinsde de jonge Tsjang er niet voor terug een hardvochtig politie-apparaat te ge bruiken om de tegenstand zowel van Het was president Roosevelt, die besloten had dat Frankrijk niet in staat gesteld moest worden om na de oorlog opnieuw Indo-China te koloni seren, maar hij stierf voordat hij er iets aan had kunnen doen. Zijn opvolger, president Truman, gaf ge neraal De Gaulle de vrije hand, ook al was dat in strijd met da belofte van het Atlantische Handvest. wezen nog steeds denkt in termen van een periode die voorbij is. en de Verenigde Staten (die uiteraard en de Verenigde Staen (die uiteraard op een zo laag mogelijk pitje worden gehouden, maar niettemin zeer realis tisch zijn) beginnen hoe langer hoe me^r ideologische conflicten te wor den. Men praat steeds minder dezelfde golflengte. De resultaten daarvan zijn te zien geweest op de Wereldvóedselconferentie in Rome, op Kissingers olieconferentie in Washin- ton, op de conferentie van de ont wikkelde landen in Peru. De grootste gemene deler van de conflicten is, eenvoudig gezegd, dat Amerika in Terwijl Washington met het fana tisme van missionarissen dieper en dieper in het Indochinese moeras zonk, vond in West-Europa de pijnlij ke ^aanpassing plaats aan het kolonie- loze tijdperk met zijn ingeboete in ternationale macht, invloed en zeg genschap. Deze aanpassing leidde ten slotte tot nieuwe opvattingen over de Derde Wereld met onderontwikkelde landen en het besef dat het geïndus trialiseerde Westen bepaalde verant woordelijkheden op zich moest ne men. DE TRAGISCHE gebeurtenissen in Indo-China zijn mogelijk het begin van Amerika’s aanpassing aan een pijnij)k.e realiteit waarin de doiiar niet meer almachtig is, de Arabische olielanden een internationale econo mische crisis kunnen veroorzaken, waarin Amerikaans oorlogsmaterieel geen oorlog kan winnen, en waarin de Amerikaanse buitenlandse politiek uit de pas is geraakt. Het is niet onmogelijk dat zijn vaak agressieve redevoeringen een strate gische camouflage vormden voor ver zoenende stappen jegens Peking. Of deze theorie juist is zal wellicht in de naaste toekomst blijken. In Japanse diplomatieke kringen ge looft men echter niet dat er een wij ziging zal komen in Formosa’s opvat ting van „één onverbrekelijk China” in plaats van één China en een auto noom Formosa. De premier is minder toegeeflijk ten opzichte van Japan dan zijn vader dit was. Hij viel Tokio fel aan tóen dit in 1972 diplomatieke banden met Peking aanging en sloot vorig jaar de lucht lijn tussen Formosa en Tokio uit pro test tegen de tussen Tokio en Peking afgesloten luchtvaartovereenkomst. DEN HAAG. Het is vrijwel zeker dat Den Haag opnieuw een KVP’er als burgemeester zal krijgen. De meeste po litieke partijen vinden een dergelijke keuze het meest voor de hand liggend, hoewel men over het algemeen nog meer waarde hecht aan de eis, dat de opvolger van de zaterdag overleden bur- gemeestei Marijnen een man met grote bestuurlijke kwaliteiten moet zijn. Dr. Dan zei dat er meer zullen volgen, maar dan in kleinere groepen. De proce dure hiervoor zal worden ‘versneld. Het was naar zijn mening belangrijk, dat de autoriteiten er zeker van waren dat de kinderen geen ouders hebben of dat deze bereid zijn afstand van de kinderen te doen. De Zuidvietnamese premier, Nguyen Ba Can, die vrijdag door president Thieu is aangewezen voor het vormen van een oorlogskabinet, heeft gisteren elk voor uitzicht op onderhandelingen met de re volutionaire troepen van de hand ge wezen. Voor de nationale vergadering, waar- Amerika heeft nooit meer dan symbolische belangstelling gehad voor het welzijn van de Derde Wereld, en waar het zijn economische hulp heenstuurde wordt het onvermijdelijk gekoppeld aan militaire bijstand, of politieke infiltratie. De oorzaak wordt gezien in het feit dat zaterdag 70 cm. sneeuw was gevallen en dat daarna de temperatuur snel ging stij gen. Gisteren werden een vrouw en vier kinderen gered die langer dan 24 uur onder de sneeuw hadden gelegen in het alpenplaatsje Acla, waarop een lawine te recht was gekomen. In Oostenrijk zijn vermoedelijk veer tien mensen gedood. Door een aardver schuiving die op een huis bij Döbriach in het zuiden van het land terecht kwam, zijn mogelijk vier doden gevallen. Dat gebeurde toen redders juist het twaalfde en laatste slachtoffer hadden opgegraven van een lawine die zondag een huis bij Tamsweg in Oostenrijk had bedolven. Tien Duitse toeristen zijn verdwenen na een lawine die zondagmiddag in Solda bij Bolzano los kwam. In Italië worden nieuwe lawines ge vreesd, nu de temperatuur blijft stijgen en de regen de sneeuwmassa’s los maakt die de laatste dagen zijn gevallen. Bij de grens met Zwitserland groeven zondag avond redders de twee lijken op van Duitse toeristen die in hun auto onder een lawine terecht waren gekomen. Trein- en wegverbindingen met Oosten rijk zijn gestremd en veel Italiaanse berg dorpen zitten zonder elektriciteit en tele foon. van hij voorzitter is, verklaarde hij: „De veranwoordelijkheid tot verdediging van het land berust niet bij één enkele per soon of één enkele groep van personen, maar zij berust bij ons allen”. Can zei dat er „nooit kwestie van onderhande lingen zal zijn daar het enige wat de communisten willen, de annexatie van heel Zuid-Vietnam met geweld is”. Het had bij de Franse nederlaag in 1954 in Dien Bien Phoe kunnen blij ven, maar de reactionaire Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken John Foster Dulles liep van de vredesconferentie in Genève weg om te voorkomen dat hij zijn handteke ning onder het akkoord zou moeten zetten. Dulles had religieuze opvattingen over de rol die Amerika in de wereld diende te spelen tegen het „goddeloze communisme”, en hij was dan ook vastbesloten om van Zuid-Vietnam een „bastion van vrijheid te maken”. Tsjang Tsping Kwo heeft een zeer gevarieerde loopbaan achter de rug. Als scholier was hij een radicaal, die al op 15-jarige leeftijd in Sjanghai in botsing was gekomen met de Britse politie. Terwijl zjjn vader bezig was zijn leiderschap te consolideren, ging de jonge Tsjang, die zich tegen het Mike Mansfield, de invloedrijke leider van de democraten in de senaat. liet met een al de waarschuwing aan het adres van president Ford horen niet elkaar ver wijten te gaan maken over de verslech terde situatie in Indo-China. de Chinese Nationalisten, die van het vasteland waren gevlucht. De premier schonk een aantal mi nisterposten en belangrijke functies in de provincie aan plaatselijke groot heden en bond de strijd aan tegen cor ruptie en andere misbruiken. Hij pro beerde ook aan populariteit te winnen door werkbezoeken aan het platteland. Door zijn noga] teruggetrokken ka rakter en een zekere verlegenheid weet men nog steeds niet wat men aan hem heeft. Het waas van mysterie dat hem omgeeft deed herhaaldelijk geruchten ontstaan over geheime on derhandelingen tussen Tsjang en Pe king. Evenals zijn vader onderschrijft hij officieel het credo van de Nationa listen van een herovering van het Chinese vasteland. Utrech: met 31 houde: 'op d stra dl !r wer uit d: BERN (Reuter). Bij de lawine die de laatste drie dagen in de Zwitserse alpen zijn voorgekomen zijn zeker veer tig mensen omgekomen. In Zwitserland wordt het dodental op dertien geschat. Zwitserse alpenkenners zeggen, dat der gelijke lawines zo laat in het jaar nog niet eerder zijn voorgekomen. Mansfield uitte de waarschuwing in een poging de geprikkeldheid weg te nemen over wat veel congreslëjien zien als een strategie van de regering met een be schuldigende vinger naar hen te wijzen inzake de klappen die het Zuidvietna mese leger heeft moeten incasseren. Aan de luchtbrug voor het vervoer van Zuidvietnamese weeskinderen is gisteren een einde gekomen, maar het omstreden adoptieprogram wordt voortgezet, zij het in een langzamer tempo. Dit heeft de vice-premier dr. Phan Quang Dan van de vorige week afgetreden Zuidvietnamese regering verklaard. Met verontwaardiging wees hij beschul digingen van de hand als zou de evacuatie van wezen worden gebruikt als propa ganda ten gunste van het bewind van president Nguyen Van Thieu. Volgens hem hadden vele landen spontaan gerea geerd op de nood van de weeskinderen, waardoor 1.400 kinderen het land hadden kunnen verlaten, nadat aan alle voor schriften was voldaan. De laatste groep van 200 wezen vertrok gisteren naar de Ver. Staten. De komende periode van aanpas sing zal nog meer offers vergen. Even onvermijaeiijk als het debacie m In do-China zullen de Amerikaanse bui tenposten Formosa en Zuid-Korea aan de beurt komen. De grondslag daar voor is gelegd door het entente met China en het detente met de Sovjet- Unie. Ook Thailand zal zien steeds meer van Washington afwenden. Voor zover uit de berichten is op te maken heeft Amerika echter al zijn nieuwe werkterrein af gebakend: <fe landen rondom de Perzische Golf, waar al ruim 10.000 Amerikaanse „adviseurs” zijn gestationeerd, die evenveel adviseren als „adviseurs”, die destijds naar Zuid-Vietnam werden gezonden en die de kwartiermakers van een heel leger bleken te zijn. President Ford heeft minister Kis singer opdracht gegeven de Ameri kaanse buitenlandse politiek onder het mes te nemen. Dat kan een begin zijn van een nieuwe koers, maar gezien de visie die Kissinger is toege daan, waarbij de wereld als een drre- bandenspel wordt gezien tussen Wash ington, Moskou en Peking, is er weinig hoop dat de Verenigde Staten zijn politieke achterstand op korte termijn zal inhalen. Franse regeringskringen herinneren echter aan het feit dat president Giscard d’Estaing vorig jaar al geweigerd had persoonlijk aan een NAVO-top deel te nemen. In het eerste geval hadden agenten van de CIA geprobeerd een met Duva lier bevriende pianist, Robert Pritchard, te bewegen om de president te vergifti gen. Volgens Pritchards getuigenverkla ring voor de presidentiële commissie die de activiteit van de CIA onderzoekt, had de pianist geweigerd mee te werken. AMERIKA DEED dat niet door het bezetten van landen, maar door politieke infiltratie een ande re en misschien verderfelijker vorm van neo-kolonialisme. Ook al zullen de werkelijke feiten nooit volledig aan het licht komen, de gegevens die nu bekend zijn, wettigen de veron derstelling dat er in de afgelopen dertig jaar weinig politieke omwente lingen in het buitenland plaatsvon den, of werden geblokkeerd, waar de VS niet de hand in hadden met dollars, politiek geëngageerde infil tranten, huursoldaten of zelfs recht streeks met Amerikaanse troepen. bliek, in Kongo, Irak, het voormalige Brits-Guyana en andere landen op het Latijns-Amerikaanse en Afri kaanse continent (agenten van de CIA zijn bijvoorbeeld al geruime tijd werkzaam in Suriname). Indo-China was het duidelijkste en openlijkste voorbeeld ervan. WASHINGTON (Reuter) De kro niekschrijver Jack Anderson van de „Washington Post” heeft gisteren geschre ven, dat de Amerikaanse geheime dienst (CIA) in 1966 en in 1968 pogingen heeft gedaan om wijlen president Francois Duvalier ,,Papa Doc” van Haïti uit de weg te ruimen. den gehouden, tot een topberaad van staats- en regeringsleiders te verheffen, is in Pargs in slechte aarde gevallen. Zolang dit idee nog niet in een formele uitnodiging is gekristalliseerd, ziet de Franse regering ook geen reden al een officieel standpunt bekend te maken. Het einde van de Tweede Wereld oorlog betekende ook het einde, al zou dat in sommige gevallen langer duren, van de koloniale mogendhe den. Maar voor de Verenigde Staten was dit het begin van zijn status als een internationale politieke en mili taire mogendheid. In die capaciteit nam het in wezen de invloed over van de koloniale mogendheden en zette het de ideologie voort dat de wereld geregeerd wordt door het Westen. WEST-EUROPA is daarmee de Verenigde Staten ver vooruit, zoals het Amerika ook jaren vooruit is op het gebied van sociale voorzieningen en opvattingen over de maatschappe lijke structuur. De woordvoerders zeiden desgevraagd dat ~ij de opmerkingen slechts uit pers berichten kenden. Zij herinnerden er met nadruk aan dat de wet elk inschakelen van militairen in het buitenland zonder toestemming van het congres verbiedt. In privé-gesprekken voegden zij er aan toe dat een der gelijke goedkeuring in de huidige situatie ondenkbaar is. De KVP meent een dergelijke man wel te kunnen leveren. CDA-fractielei- der Wim du Chatiniei- uit de Haagse gemeenteraad (tevens Tweede-Kamerlid voor de KVP): „Het zou landelijk gezien wel tegen de politieke verhoudingen in druisen als niet een van de burgemees tersposten in de vijf grote steden door een CDA-man werd ingenomen”. In KVP-kring worden al een aantal namen genoemd als mogelijke kandi daat. Daarbij zijn de namen van ex- premier De Jong, de vroegere KVP- leider ei: minister van Buitenlandse Za ken Norbert Schmelzer, de Utrechtse wethouder Vergeer en de vroegere Rot terdamse wethouder De Vos. Ook de naam van ex-premier Biesheuvel (AR) wordt genoemd. De VVD is van plan zelf kandidaten naar voren te schuiven. Men denkt aan de Groningse commissaris der koningin Toxopeus en de Brusselse topambtenaar dr Nord. Als een VVD-burgemeester niet haalbaar is, dan zal de VVD de KVP- kandidatuur steunen. Algemeen wordt aangenomen dat de VVD geen enkele kans heeft.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3