ONDANKS GROTE BEZWAREN TEGEN HET PLAN Scholieren week op bezoek in DDR en West-Duitsland EERSTE VOLLEYBALKAMPIOEN DISTRICT DERTIEN BEKEND Ondanks initiatiefdodende reactie van BSCR Burgemeester Schön veertig jaar in overheidsdienst BUURTHUIS Algemeen Vrouwen Comité bouwt programma steeds verder uit blauwtje gelopen? stimorol kopen! zw- m g R - VERGADERING NVV- INDUSTRIEBOND LEDENVERGADERING REDDINGSBRIGADE i DINSDAG 4 8 APRIL 197 5 NIEUWS PLAATSELIJK Grondprijzen Vertraging Zwart gat Onaanvaardbaar itK,**rca I Financiën g« V bi w oi ju b( st VI zi h< V! g< Averechts Verwijzing Programma Bibliotheek Bevreemdend i Te beperkt Sterk punt Bate - I ’MIS PvdA-fraktie wil geen extra vergadering over Neksloot (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) de (ADVERTENTIE) I van liet STIMO buurtcentrum Schans 10-12. De PvdA-fraktie is van mening, dat er al een veel te grote vertraging in het plan is opgetreden. Ten onrechte is de inspraak hier als „schuldige” aangewe zen”, aldus de verklaring van de PvdA, die vervolgens de zaak nog eens op een rijtje zet. „In november 1973 startten de eerste bijeenkomsten met inwoners van Heemskerk, georganiseerd door de Ge meenschapsraad. Dat resulteerde in een drietal tekeningen van het plan-Nek- sloot, opgesteld door de stedebouwkundi- ge dienst. Deze werden in de maanden april en mei 1974 besproken. De PvdA-fraktie vindt dit niet aan vaardbaar, bij het bouwen van wijken dient men zich niet alleen af te vragen hoe de wijk is, maar ook of deze na een aantal jaren nog wel bewoonbaar is. Na afloop van de vergadering kwam echter de wens van het CDA naar voren om in een extra raadsvergadering de grondprijzen in Neksloot te behandelen. „Tijdens de laatste gemeenteraadsver gadering van 27 maart heeft de PvdA- fraktie geprobeerd om te discussiëren over het plan Neksloot, met name over de in dit plan te hanteren grondprijzen voor huur- en koopwoningen. Het CDA weigerde echter om hierop in te gaan en verschool zich hierbij achter een „penningmeesterachtige” for maliteit, door te stellen dat het formeel niet aan de orde was. Het eerste kampioensteam van district dertien van de Nederlandse Volleybal Bond is Europa Meubel/Odin 3 dames. De stand in de bibliotheek heeft ook tot effect gehad, dat er door de aanwezi ge dames in de stand vele gesprekken zijn gevoerd met bezoekende dames, die leidden tot een signalering van een aan tal problemen, die vrij algemeen blijken te zijn. Het Algemeen Vrouwen Comité wil nagaan in hoeverre daaruit taken voor de gezamenlijke vrouwenorganisa ties kunnen voortvloeien. Financieel krijgt het Algemeen Vrou wen Comité inmiddels enige basis. Bij de gemeente is een begroting ingediend. BEVERWIJK. Op uitnodiging van het gemeentebestuur van Neuwied zul len burgemeester en mevrouw Bruinsma woensdag 9 april de festiviteiten rond het ambtsjubileum van Oberbürgermeis- ter L. Schön bijwonen. De heer Schön is woensdag aanstaan de precies veertig jaar in overheids dienst. Ter gelegenheid van dit feit zal hij door het Neuwieder gemeentebestuur worden gehuldigd. Voor de districtsraad zijn de heren Van Heijst, Zegwaard en De Jong kandi daat gesteld. Als kandidaat voor de C- commissie jongerenzaken heeft zich op gegeven Martin Krab. Tevens zullen tijdens de vergadering, die om 20 uur aanvangt, de reeds inge diende of nog in te dienen wijzigings voorstellen voor het huishoudelijk regle ment en de overige reglementen worden behandeld. k< in be VI w W m l 1 1 ren. Daarom heeft opnieuw vergaderen geen zin. De PvdA-fraktie past ervoor om verantwoordelijk gesteld te worden voor een nog grotere vertraging van het plan Neksloot. Tot nu toe is de onbegrij pelijke vertraging en het toetale misluk ken van de inspraak zeker niet aan de PvdA te wijten”, zo besluit de uitvoerige verklaring van de PvdA-fraktie, die is ondertekend door Martien de Groot en Frank Perquin. De PvdA-fraktie heeft aan zo’n extra vergadering die dan eind april-begin mei, gehouden zou moeten worden, geen enkele behoefte meer en wel om de volgende redenen, a. Het CDA heeft de PvdA tijdens de commissie-vergadering niet gesteund en met name de CDA- wethouder Roozen niet, in ons streven om via de grondprijzen te komen tot de bouw van betaalbare huureengezinswo- ningen. b. Wethouder Roozen heeft in de commissie-vergadering verklaard dat elk plan dat nu weer opgezet zou moeten worden een vertraging van ongeveer vijf maanden zou geven. 0 In buurthuis Wijk aan Duin aan de Wilgenhoflaan 2c wordt donderdag weer een kienavond georganiseerd. Belangstel lenden zijn van harte welkom. Het kien- gebeuren vangt om 20 uur aan. WIJK AAN ZEE. Donderdagavond 24 april houdt de Wijk aan Zeeër Red dingsbrigade haar vijftigste algemene le denvergadering. Tijdens de vergadering, die om 20 uur in hotelrestaurant „De Wijck” aanvangt, zal een bestuursverkie zing worden gehouden. Aftreden en niet herkiesbaar zijn de De PvdA-fraktie voelt niets voor een nog grotere vertraging van de realisering van het plan, door in de maand mei nog eens te gaan praten over de grondprij zen. Dat had in een veel eerder stadium moeten gebeuren. Tijdens de laatste raadsvergadering had het nog wel ge kund, omdat toen het overleg met ver schillende instanties nog nauwelijks be gonnen was. leden W. Zeeuw, N. Franck en R. van Wilgenburg. Als penningmeester bedankt de heer R. M. Burger Kandidaten voor een bestuursfunctie kunnen tot uiterdijk 20 april schriftelijk bij de secretaresse van de WRB, mevrouw Warmendam, worden ingediend. De PvdA-fraktie vindt, dat voor die koophuizen, die qua bestemming en qua ligging uitsteken boven een vergelijkba re woning in de huursector, een over eenkomstig hogere grondprijs gehanteerd zou moeten worden. uitdrukkelijk adviseren door de deskun digen. Daarom is de teleurstelling bij de werkgroep nu zo groot, dat, nu alles klaar ligt voor uitvoering, men van des kundig geachte zijde zo’n volkomen ne gatieve reactie krijgt in zo’n laat stadi um. De aanbevelingen die mej. Guinee doet waren al in het werkplan opgeno men. De algemene conclusie was maandag morgen, dat de deskundigen blijkbaar deskundig met elkaar van mening kun nen verschillen. Vastgësteld kon worden, dat de biblio- theekactie een succes is geworden. In de Centrale Bibliotheek is geruime tijd een speciale stand ingericht, waarin een gro te groep vrouwen uit de vrouwenvereni gingen bij toerbeurt zitting hield. In de stand was informatie te krijgen qver alle onderwerpen aie speciaal betrekking hebben op de vrouw en natuurlijk ook over de activiteiten van de vrouwenor ganisaties ter plaatse. Zeer gewaardeerd is de medewerking van de bibliotheek- staf, die zich veel moeite heeft gegeven om de literatuurstand op een doelmatige wijze in te richten en bovendien de moeite nam een literatuurlijst voor de vrouw samen te stellen, die veel aftrek vond en waar nog steeds naar wordt gevraagd. Op een of andere manier blijkt deze werkgroep zich van de wijs te hebben laten brengen door mej. I. Guinee van de BSCR tijdens een bespreking, die niet werd bijgewoond door de voorzitster -en grote promotor van de actie die moge lijk enig tegenwicht had kunnen bieden. Of mej. Guinee dat nu zo bedoeld heeft is een moeilijk te achterhalen zaak, maar het effect van haar „inbreng” is in elk geval geweest, dat zij kans heeft gezien om bij de werkgroep die al zoveel werk hao verzet, elk enthousiasme de bodem in te slaan, waardoor men maan dagmorgen dermate teleurgesteld in de vergadering van het Algemeen Comité kwam, dat men eigenlijk al van plan was maar niets meer te doen. Mej. Guinee verwijst verder naar een algemene enquête, die er in de wijken Meerestein, Oosterwijk, Zuidbroek en Zwaansmeer door onder meer de BSCR is gehouden en waarin ten dele dezelfde vragen verwerkt zijn. In de periode van mei 1974 tot no vember 1974 is er sprake van een „zwart gat” is de procedure. Het is nog niet duidelijk wat er nu precies gebeurd is, maar er verschijnt een nieuwe tekening. Deze tekening wordt opnieuw met dege nene die aan het overleg hebben deelge nomen besproken. De conclusie is, dat er van de inbreng van de betrokkenen weinig is overgebleven. Tijdens de commissievergadering op 17 februari 1975 werd als bij donderslag uit heldere hemel meegedeeld, dat de huren van de huurhuizen volgens het laatse plan ongeveer 650 per maand zouden bedragen. Het is voor onze fraktie onbegrijpelijk, dat dit feit pas in februari 1975 naar voren is gekomen, terijl het plan zeker wat het aantal woningen en de globale plaats betreft, al in mei 1974 bekend was. De fraktie kan zich bijna niet aan de indruk onttrekken, dat dit een welbe wuste poging is geweest om de huurwo ningen in discrediet te brengen. Het gevolg van deze jobstijding is geweest, dat in het plan Neksloot twintig percent meer woningen gebouwd zullen worden dan oorspronkelijk was vastge steld. Natuurlijk heeft dit grote gevolgen voor het plan zelf. Er zal minder groen zijn dan in het voorlaatste al karig bedeelde plan. Er is sprake van een zeer compacte bebouwing. Van de inspraak is niets meer over. In het kader van het jaarprogramma konden een aantal afspraken worden vastgelegd. Op 6 oktober komt de be kende schrijfster Harriet Freezer op uit nodiging van het Algemeen Comité in „De Schouw” te Velsen-Noord. Cobie Schreijer heeft toezeggingen gedaan voor de slotmanifestatie in het Jaar van de Vrouw, die in de laatste weken van november in het Stadskantoor wordt gehouden Zij verleende ook medewer king aan de landelijke opening van het Jaar. Maar eerst komt op 16 april mevrouw mr. Vera van Hamm-Rijsdijk (op initia tief van het Katholiek Vrouwengilde) naar „De Vrijburcht” in Heemskerk. Zij was in 1970 en 1971 Nederlands afge vaardigde in de Verenigde Naties die het jaar var. de Vrouw instelden. Zij is thans onder meer secretaresse van het landelijk Comité Jaar van de Vrouw. Zij zal over beide funkties spreken. Wat zijn de consequenties van een beleid dat extra goedkope grond aan huurwoningen geeft? De consequentie zal zijn, dat dan andere grond in het plan extra duur gemaakt moet wor den. Dat moet natuurlijk niet gelden Af gezien van de vaste programmapun ten volgi het plaatselijk Comité met veel aandacht allerlei ontwikkelingen - via onder meer de eigen knipseldienst - van initiatieven die ook plaatselijk nader uitgewerkt zouden kunnen worden. Eén van de onderwerpen die de belangstel ling hebben is de zogenoemde „open school”. HEEMSKERK. Naar aanleiding van uitlatingen van wethouder H. J. M. Roozen en daaruit voortvloeiende pers- publikaties heeft de PvdA-fraktie in de gemeenteraad haar standpunt samenge vat ten aanzien van de woningbouw in het plan Neksloot. Dat luidt als volgt. Na deze bibliotheekactiviteit hebben het Algemeen Comité verschillende ver zoeken bereikt om ook elders stands in te richten, onder andere in Heemskerk en tijdens een bijeenkomst in het kader van het Jaar van de Vrouw van de Kritische Gemeente IJmond. De werk groep bibliotheek gaat, gezien het effect van de als eenmalig bedoelde activiteit, verder met het ontwikkelen van plan nen. Daarbij wordt een beroep gedaan op de besturen van de plaatselijke vrou wenorganisaties meer foldermateriaal over de eigen afdeling ter beschikking te stellen, want daaraan is een duidelijk tekort ontstaan. voor de koopwoningen in de sociale sector. HEEMSKERK. Woensdagavond 9 april vergadert de afdeling Heemskerk van de Industriebond NVV in „De Vrij burcht”. Aan de orde komen de kandi daatstelling van leden voor de districts raad, de bondsraad en de C-commissies. BEVERWIJK. Het Algemeen Vrou wen Comité voor het Jaar van de Vrouw, voortgekomen uit het overleg tussen alle vrouwenorganisaties in Be verwijk en voor zover de afdelingen hun ledenbestand ook in Heemskerk hebben tevens in deze gemeente, heeft maandag morgen weer een werkvergadering ge houden in Huize Scheybeeck. Donderdagavond speelden de dames, die uitkomen in de tweede klasse, in de Sporthal Heemskerk tegen Falentijn/Vol- uit 3. Na eerst met 2-0 te hebben achtergestaan bleek de ploeg over vol doende mentaliteit en kracht te beschik ken om er een 2-2 gelijkspel uit te halen. Door deze eindstand kon de ploeg door de concurrentie niet meer worden ingehaald. wald. Hier zullen zij een lezing krijr gen over de,door het nationaal-socia- lisme gebruikte methoden tot vernie tiging van (joodse) mensenlevens. Hoe Hitler de oorlog heeft voorbereid en hoe daaraan vooraf het nationaal- socialisme in het Duitsland van de jaren dertig aan de macht kon ko men, zullen zij zien én horen in het Museum voor Duitse Geschiedenis in Oost-Berlijn en het Gustav Strese- mann Instituut te Keulen. Het gezelschap scholieren zal niet elke dag met de oorlogsverschrikkin- gen van weleer worden geconfron teerd. Er zijn ontmoetingen met leef tijdsgenoten, zowel in Oost- als in West-Duitsland. Voorts bezoeken zij het Brechttheater, het Goethehuis in Weimar, de Bondsdag’ in Bonn en cabaretvoorstellingen in Keulen. Zaterdag verzamelden de scholieren zich in Arnhem waar met prof. dr. B. Sijes van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie en drs. D. de Boer, geschiedenisleraar aan het Vossius Gymnasium te Amsterdam werd ken nis gemaakt. De scholieren komen zaterdag 12 april in Nederland terug. Door een andere wijze van grondkos- tenberekeniing is het eveneens mogelijk om te komen tot lagere huren, maar dan met behoud van meer speelruimte. Wet houder Roozen zegt, dat het niet kan, omdat met de normen van de minister dienaangaande niet te spotten valt (zie oa Beverwijkse Courant van 27 februari 1975). In de commissievergadering is daarentegen ook door de CDA-leden toegegeven, dat de wijze van grondprijs berekening een politieke zaak kan zijn. Afgesproken is, dat de werkgroep ge woon doorgaat. Bevreemdend werd het geacht dat een opbouworgaan als de BSCR zo initiatiefdodend te werk kan gaan, waarbij werd gesteld, dat het al leen al een belangrijk effect is, dat door de enquête de verwerking en de be spreking daarvan een zeer grote groep vrouwen met het onderwerp bezig is, daarbij betrokken raakt en zich althans bewust wordt van een aantal problemen. De werkgroep, die haar enthousiasme hervond, zal zich nu intern beraden over verdere opstelling en werkwijze. Maandagmorgen werd opgemerkt dat de resultaten van die enquête nog steeds niet bekend zijn en dat dit onderzoek zich heeft beperkt tot de nieuwe wijken met een in verhouding jonge bevolking, waarin de problemen van de ouder wor dende vrouw mogelijk minder spelen dan in de rest van Beverwijk en Heems kerk. Een rapport van het Sociaal Cultureel planburo, waar mej. Guinee naar ver wijst. blijkt niet beschikbaar te zijn. De statistieken van het Centraal Buro voor Statistiek, waar ook naar wordt verwezen, waren er ook wel, toen de werkgroep zich tot BSCR, gewestelijk arbeidsbureau, sociografisch bureau en zovoort wendde om advies. Dat advies de deskundigen luidde toen juist: stel een enquête in. De werkgroep zich op sleeptouw nemen en inzake de aard van de vragen, dus voor het ont werp van de vragenlijst, liet men zich Andere kampioenen in district 13 zijn: het eerste meisjesteam van The Smash, dat kampioen werd van de afdeling West en het eerste herenteam van Falen- tijn/Voluit, kampioen van de eerste klas se heren. Eén van de punten was, dat mej. Guinee waarschuwt voor veel werk. Maar één van de sterke punten van de vrouwenorganisaties is nu juist, dat men uit het eigen ledenbestand net zo veel vrouwen kan requireren als men maar nodig heeft om dat werk onbetaald te verzetten. „U krijgt dat werk dit jaar niet meer klaar”, was een andere waar schuwing. Maar het Algemeen Vrouwen comité stelt zich op het standpunt, dat er dit jaar tenminste nog iets zou kun nen gebeuren en dat men in het Jaar van de Vrouw een aanzet wil geven tot het tot ontwikkeling brengen van aller lei zaken, maar dat het niet in de bedoeling ligt daar na dit jaar mee op te houden. Gelukkig dacht de voltallige vergade ring van het Algemeen Comité daar totaal anders over. De brief van mej. Guinee, die na de bespreking met haar is binnen gekomen en waarin haar bezwaren waren samengevat, is puntsge wijze onder de loupe genomen en daarin werd geen enkele aanleiding gevonden om niet door te gaan met waaraan men begonnen is. BEVERWIJK-IJMUIDEN. Ma rijke Derks uit Heemskerk en Astrid Hoogland uit IJmuiden bevinden zich momenteel samen met 33 scolieren van 17 en 13 jaar uit het hele land in West-Duitsland. De scholieren, die za terdag zijn vertrokken, bezoeken ook Oost-Duitsland. De werkgroep die zich speciaal bezig houdt met de mogelijkheden van de vrouwen boven de veertig jaar, die als de kinderen ouder zijn geworden nieuwe taken, bezigheden en-of werk zoeken die hun leven weer een nieuwe inhoud kun nen geven, is zeer enthousiast van start gegaan. Na raadpleging van de gemeen telijke sociografische dienst, het gewes- telijk arbeidsbureau, het provinciaal op bouworgaan en de BSCR is er een ontwerp-enquêteformulier samengesteld en kwam er een werkplan tot stand. Zonder de pretentie van een gedegen onderzoek, wetenschappelijk gefundeerd en professioneel uitgevoerd wilde men uit de resultaten van de enquête aanwij zingen halen inzake de problemen die het meest spelen en waar de gezamenlij ke vrouwenorganisaties mogelijk in een directe aanpak iets aan zouden kunnen doen. Of om misschien de geëigende instanties met meer nadruk te kunnen bewegen om die problemen eens aan te pakken, nieuwe mogelijkheden te schep pen, enzo,voort. Naast die enquête was in het werk plan ook een onderzoek opgenomen naar wat er in de noordelijke IJmond aan mogelijkheden beschikbaar i? voor vor ming, scholing, omscholing, beroepsmo gelijkheden en dergelijke voor/de vrouw in het algemeen. Een soort inventarisatie dus, met onder meer de bedoeling de voorlichting daarover wat meer te con centreren, en het benutten van die mogelijkheden meer te propageren. Zij doen dit op uitnodiging van dagbladen, samenwerkend als regio nale kranten in de Gemeenschappe lijke Persdienst. Marijke Derks, wo nende aan de Jan van Kuikweg 80 te Heemskerk, vertegenwoordigt de Be verwijkse Courant en Astrid Hoog land, de Noostraat 2 te IJmuiden, de IJmuider Courant. Marijke (18 jaar) is leerlinge van het Beverwijkse Pius X-college (5e klas atheneum) en Astrid (18 jaar) zit in de zesde klas voortgezet wetenschappelijk onder wijs van het Ichtus-college te IJmui den. De scholieren brengen onder meer een bezoek aan het voormalige be ruchte concentratiekamp Buchen- Zeer welkom voor de aankoopkosten was een cheque van duizend gulden, die men als comité bij de opening van de nieuwe VOMAR-vestiging in ontvangst mocht nemen. Op de foto de eerste kampioen van het district: Europa Meubel/Odin 3 uit Heemskerk, met van links naar rechts (bovenste rij) Tineke Schoen, Liesbeth Groenheyde, Elsbeth Vervelde, Ankie Poen. Onder: trainer-coach Jos Rozing, Yolande Vervelde, Yvonne van der Schans en Fonneke Stoker. 0 In Centrum De Schans treedt vrij dagavond de kabaretgroep „Flater Teja- ter” op. Op uitnodiging van de jongeren- raad brengt de driemansformatie, be staande uit Theo Westerduin, Bart Lohr en Frans van der Haar, het programma „Theo en Bart in de Showbizz” voor het voetlicht. Dit „wervelende en spectacu laire showgebeuren” is een aaneenscha keling van korte acts, die bestaan uit mime, zang, dans, slapstick, gooi- en smijtwerk en „komische sketchjes voor twee heren”. Aanvang 20.15 uur in het aan de Beverwijkse Daarnaast wil de PvdA meer vrije sectorwoningen in het plan opnemen, om op die manier sociale huurwoningen in een leefbare wijk te realiseren. De fraktie vindt de verschillen nu veel te klein. De grondprijs per m2 varieert nu van 66 tot 74, voor wo ningwetwoningen van 62 tot 78 voor premiekoopwoningen en van 73 tot 83 voor, vrije sectorwoningen. Het CDA wil niet verder differentie- J i i n W; - 1 :s k T... - 7^

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 4