Drost en Zoff hadden verschrikkelijke avond u Alleen Rijvers gelooft na betere tweede helft nog in wonder Parola: Ik heb Zoff nooit zó slecht gezien Groenewoud tekende ook SP0R1MWH Kansen voor Handbalselectie voor Alicante Rode Ster 2 R s 4 f jt .v J l A St i e gr 25 SPORT 19 7 5 1 0 APRIL DONDERDAG Misgreep Grimmig Voldoende Wanhoop Schuld Eenvoudig Ruimte Fataal I 1 1 f f Verrassing wf *1 w X7W w W f 1 l Spitz Kohn: In Turijn een goal maken we ook (Van onze sportredactie) PSV WERD WEGGESPEELD (Van onze sportredactie) toe- Ron Groenewoud: Vier jaar bij KNVB toeschou- 1 ‘Y-. X Het damesvolleybalteam heeft in de wedstrijden om de Lentebeker met 3-0 verloren van Italië. Zijn eerste misgreep vond plaats in de 20e minuut. Van grote afstand haalde Pahlplatz onverwacht hard uit. Via de grond stuitte de bal tegen zijn borst waarna hij het leer uit zijn handen liet vallen. De ijlings toegesnelde Jeuring kon vervolgens simpel scoren. Zo moge lijk nog ingrijpender was zijn tweede fout, nadat de sluwe vos Altafini zijn faam als kansenbenutter reeds eerder extra gestalte had gegeven en Juventus met die treffer (2-1) gave uitzichten had geboden op een positief totaalresultaat. Uit een hoge voorzet van Bos belandde de bal via het hoofd van Pahlplatz voor de voeten van Zuidema, tot wiens eigen verbazing Zoff geen antwoord had op het in de korte hoek gerichte schot. fout mag natuurlijk niet gebeuren, toch moet je hem incalculeren. Het was be grijpelijk, dat Drost nadien totaal van de kaart was”. Maar ook die teleurstel ling kwamen de Tukkers sneller te bo ven dan Kohn eigenlijk voor mogelijk had gehouden. De vrees voor een derde Twentse tegentreffer schakelde Juventus ijlings terug op verdedigen, maar een tweede kapitale blunder van Dino Zoff bracht de Italianen vervolgens tot pure wanhoop. UTRECHT (ANP). In de selectie van het Nederlandse heren zaalhandbal- team, dat van 16 tot en met 20 april in Alicante (Spa.) zal deelnemen aan een vijf-landentoernooi met Spanje, Polen, Zwitserland en West-Duitsland, zijn drie doel verdedigers opgenomen. Het zijn Ger Norbart (Sittardia), Rob Luyendijk (I- dem-Hellas) en Ron de Jonge (Hermes). De overige twaalf geselecteerden zijn: man de zwartste avond uit zijn schitte rende voetballoopbaan. Bij twee van de drie Twentse treffers maakte de nog altijd als een van de beste Europese keepers beschouwde Dino Zoff kardinale beoordelingsfouten. GRONINGEN (ANP). Ron Groene woud heeft woensdag een vierjarig con tract getekend bij de KNVB. Groene woud, nu nog trainer van de eerste- divisieclub FC Groningen, zal aan het einde van dit seizoen naast Siem Plooy- er, Arie de Vroet en Ger Blok als vierde man gaan werken onder George Knobel, die zijn contract als bondscoach dinsdag alsnog verlengde. Hans Beugel, Kees Looij, Arie Pottuijt, Bert Brouwer (allen Hermes), Wim Hof man, Hans Busio (Sittardia), Harry Weerman (E en O), John Borgman (In ternos), Paul Schuurkes (Gazellen), John van Meeteren (Esca), Paul Vosman (PSV) en Hans Ardesch (Hercules). daarbij bij verrassing op louter snelheid de PSV-defensie uiteengereten. Vooral de beide vleugel verdedigers Krijgh en Deykers hadden het bijzonder zwaar te verduren. Steeds opnieuw werden zij met andere opkomende Russen gecon fronteerd en daardoor raakten de PSV’ers zo beduusd, dat Dynamo Kiev al na zes minuten de leiding kon nemen toen uit een van die wervelend snelle acties Kolotov uit een pass van Trosjkin kon scoren. Vrij eenvoudig zelfs, omdat Jan van Beveren zich totaal had verke ken op die aanval. Krijgh later: „Dat tweede doelpunt was fataal voor ons. Die 0-1 achterstand wilde nog niet zoveel zeggen. Bovendien hadden we net wat meer vat op het spel van de Russen gekregen, die ons in de eerste fase van het kastje naar de muur stuurden. Toen we met 0-3 achterkwa men, zag je het zelfvertrouwen uit de ploeg wegebben.” Quaars: „Normaal ge sproken gaan die eerste twee doelpunten PSV probeerde inderdaad in dat laat ste half uur te redden wat er nog te redden viel. En het moet gezegd: PSV speelde in die periode beslist niet slecht, maar moest doodeenvoudig buigen voor het feit dat Dynamo Kiev een klasse sterker was en doordat de Eindhovena ren in feite slechts met tien man acteer den, want Ralf Edström speelde afgrij selijk slecht. Hij kon tegen Matvienko, uitstekend organisator van de Russische defensie, vrijwel geen enkel kopduel winnen, terwijl hij daarnaast veel te weinig mee terug verdedigde en zijn passes erbarmelijk slecht waren. PSV heeft zich na rust beter gemani festeerd dan in de eerste helft, maar je kunt Rijvers echt niet volgen als hij stelt dat de Eindhovense ploeg het spel dicteerde. Inderdaad, PSV kreeg meer ruimte, maar dat was alleen maar het gevolg van het feit dat Dynamo de voorsprong wilde consolideren en zich er alleen maar toe beperkte met (levensge vaarlijke) counters eventueel de voor sprong nog verder op te voeren. „Toch zijn we nog niet uitgeschakeld,” vond Rijvers. „Als we straks voor de competi tie van De Graafschap en Twente win nen, kunnen we over 14 dagen fris van de lever tegen dit Dynamo aantreden. We zijn capabel om in Eindhoven voor een spektakel te zorgen.” Een wel erg optimistische visie. Die treffer bracht FC Twente op een voorsprong van 3-1. Een marge die vol doende moet zijn voor een plaats in de eindstrijd. Te meer, omdat Juventus dan defensief weliswaar nog altijd tot de sterkste clubteams in Europa moet wor den gerekend maar aanvallend toch minder collectieve kwaliteit bezit. Voor al daaraan moet Dino Zoff gedacht heb ben, toen hij mismoedig opmerkte: „Dit is voor mij de verschrikkelijkste wed strijd van m’n leven”. Zijn mea culpa: „Alles was in mijn nadeel, het gladde veld en de daardoor gladde bal, waar door ik eigenlijk nooit voldoende contro le over de bal kreeg”. BOEDAPEST. Met de nederlaag van 1-2, die Rode Ster in het NEP- stadion in Boedapest tegen Ferencvaros leed, hebben de Joegoslaven voor de Europa-cup II een goede uitgangspositie verworven voor de thuiswedstrijd over veertien dagen in Belgrado. West Ham United en Fulham zullen op 3 mei op Wembley tegen elkaar uitkomen in de finale om de Engelse voetbalbeker. er bij PSV nooit in.” Mogelijk een juiste constatering, maar deze keer speelde PSV allesbehalve normaal. Kon dat ook niet, omdat de PSV’ers het spel van Dynamo geen moment konden volgen en beslist niet wisten uit welke richting de aanval ontwikkeld en afgewerkt zou worden. Dynamo creëerde volop ruimte. Lubse en Van der Kuylen (de betere spe lers in het Eindhovense team) onderna men steeds naarstige pogingen om de Russen op het middenveld af te stoppen, maar ook dit tweetal lukte dat niet, omdat Dynamo Kiev over een gro tere dosis vindingrijkheid beschikte dan PSV. De man die momenteel met Juventus onderweg is naar het landskampioen schap, liet zelfs vertalen, dat hij eigen lijk een nog veel agressiever FC Twente had verwacht. En dan zowel agressief ten aanzien van de scoringsdrift als in fysiek opzicht. Die opvatting moet hem op basis van de score na 45 minuten (1-0 voor FC Twente) er ook toe gebracht hebben twee bekwame krachten als Ca pello en Bettega te wisselen voor Cuccu- reddu, van origine Juventus’ linkervleu- gelverdediger, en de gerenommeerde Al tafini. „Voor ons was 1-0 een uitermate perspectief biedende stand. En ik moet nu eenmaal rekening houden met de belangrijke competitiewedstrijd tegen Cagliari, komende zondag”, aldus Parola, die zei ook met 2-1 goed gestemd de terugreis aanvaard te hebben. „Dat het kort voor tijd nog 3-1 voor Twente werd, was daarom wel en streep door de rekening, te meer omdat die derde treffer net als de eerste een geschenk was van Zoff. Onze doelman heb ik nooit zoveel fout zien doen als juist deze wedstrijd. Bij dat laatste doelpunt werd hij volledig verrast door de inzet naar de korte hoek, terwijl hij kennelijk een schot links naast zich had verwacht.” Het was overigens niet verwonderlijk dat uitgerekend Epi Drost de eerste was die op dat moment Johan Zuidema voor diens tweede en FC Twentes derde doel punt omstandig kwam bedanken. Drost: „Met een voorsprong van 3-0 was die finale naar mijn gevoel een zekere zaak geweest. Maar nu, met 3-1 geef je zo’n Juventus toch nog de moge lijkheid om er iets aan te doen. En dat is dan mijn schuld.” Kohn denkt er voorlopig niet anders over: „Ik zie wel mogelijkheden, maar of deze voorsprong voldoende zal zijn, durf ik vooralsnog niet te zeggen. Tac tisch zijn het geen vakmensen. Zeker niet als ze moeten aanvallen. Daarom zie ik ook weil mogelijkheden om in Turijn een doelpunt te maken. Lukt ons dat, dan moeten we de finale kunnen halen”. hc Verdwenen was ineens de rust en de zelfverzekerdheid waarmee FC Twente in het uur daarvoor het in de eerste helft puur dëfensief ingestelde Juventus aan het wankelen had gebracht. Meer dan een kwartier had de equipe van trainer Spitz Kohn nodig om deze te genslag te verwerken. Kohn later: „Zo’n Maar het was niet alleen Morini die blijk gaf van de Italiaanse manier van intimidatie. Furino was wat dat betreft geen haar beter en werd evenals Morini terecht bestraft met geel. De actie van Viola jegens Mühren, die reeds halver- - wege de eerste helft met een snee in de knie van het veld verdween (hij werd vervangen door Bos), bleef daarentegen onbestraft. Ondanks de op basis van de cijfers perspectiefrijke uitgangspositie voor de return over 14 dagen in Turijn zou het toch van enige hoogmoed getui gen wanneer FC Twente zich nu reeds finalist zal wanen. In tactisch opzicht mag Juventus dan nog heel wat moeten leren, de bijna volmaakte techniek en vooral het uitgekookte karakter van de spelers afzonderlijk maakt de return wel degelijk tot een moeilijke expeditie. Van Beveren ontkende later schuld aan die eerste treffer. „Het was een fantastisch doelpunt. Geen doelman ter wereld zou die bal hebben kunnen hou den. Daarvoor was de aanval van te hoog gehalte. Misschien dat ik een kans je had gehad wanneer ik had gekozen voor de linkerkant van het doel.” Ook bij het tweede en later bij het derde doelpunt ging Van Beveren, die maan dag bedankte voor het Nederlands elftal, niet helemaal vrijuit. Juist op het mo ment dat PSV zich enigszins hersteld scheen te hebben (een kwartier voor het rustsignaal van de uitstekend leidende Engelse scheidsrechter Partridge) sloeg het fysiek ijzersterke Dynamo opnieuw toe. Uit een vrije schop van de werke lijk grandioze middenvelder Moentjan van zijn voet kwam vrijwel iedere Dynamo-aanval schoot Onisjenko keihard in, nadat Van Beveren in eerste instantie de bal niet onder controle had kunnen krijgen. En niet alleen voor Quaars was Dyna mo een verrassing. Het hele PSV-team heeft zich grotendeels op de Russen verkeken. Duidelijk werd dat onder streept door Willy van de Kerkhof, toen hij halverwege de eerste helft hulpeloos naar de zijlijn gebaarde en Rijvers te hulp riep. Maar ook Rijvers kon langs de zijlijn moeilijk opdrachten geven. Daarvoor speelden de Russen een veel te gevarieerd spelletje. Op de juiste mo menten werd er getemporiseerd en werd Het eerste doelpunt van Dynamo Kiev, waarvan Jan van Beve ren na afloop doodgemoedereerd verklaarde dat geen doelman ter wereld de bal had gehouden. Zo knap was de aanval opgezet. Van Beveren is dan ook te laat als Kolotov (rechts) een voorzet van Trosjkin met een kopbal doeltreffend afrondt. in resoluut in te grijpen. En alleen voor dat derde doelpunt zou PSV-trainer Kees Rijvers later geen excuses aanvoe ren, al wilde hij zijn doelman toch niet alleen de schuld geven: Willy van de Kerkhof moest de rechterzone dekken. Dat deed hij niet helemaal juist en daardoor konden die Russen zo gemak kelijk opkomen.” Ferencvaros nam in de 44e minuut door Branikovits de leiding. In de 66e minuut kwam Rode Ster op gelijke hoogte. De Joegoslavische topscorer Sa- vic sloeg doelman Geczi kansloos: 1-1. In de 77e minuut moest Rode Ster dan toch buigen. Een schot van zeker acht tien meter afstand dat Magyar loste, was Petrovic te machtig: 2-1. FC Twente ontmoette een steeds grimmiger opponent, dat in noodsituaties niet schuwde naar de meest geniepige middelen te grijpen. Maar het inmiddels geschoolde FC Twente liet zich ook daardoor niet van de wijs brengen. Jeu ring werd tenslotte toch het slachtoffer van de Italiaanse teleurstelling. In de slotminuut maakte Morini, die de steeds diep in het centrum opduikende aan valsleider ook daarvoor al twee keer weinig elegant had bejegend, zijn slo- perskarwei af Volkomen dizzy bleef Jeuring op de grasmat achter, terwijl zijn meeste clubmakkers zich op weg bevonden naar de kleedkamer. Per brancard moest Jeuring van het speel veld worden verwijderd. Rijvers: „In de tweede speelhelft moesten die Russen steeds achter ons aanlopen en als we op dat moment een doelpunt hadden kunnen maken, zou die nederlaag beslist niet zo groot zijn uit gevallen. Dan hadden we Dynamo Kiev afgebluft. Nu werden we er nerveus van. Conditioneel waren we een stuk sterker.” Waarbij Kees Rijvers dan maar gemakshalve vergat dat Kees Krijgh door Blochin, superieur achter zijn voor hoede aanspelend, ook na de rust her haaldelijk werd voorbij gesprint. Dyna mo Kiev wiens supporters zich af vroegen waarom Cruijff niet meespeel de heeft zich woensdagavond in het centrale stadion laten zien als een bij zonder sterk en groots spelend elftal. Dynamo speelde een soort chaotisch to taalvoetbal, waarbij de positie zich van minuut tot minuut wijzigde. „Ik wist wel dat Dynamo Kiev een sterk elftal had,” zo beaamde de voor Pleun Strik (nog altijd niet hersteld van een kuit- beenblessure) in het elftal gekomen Ben Quaars, „maar dat die Russen zó knap konden spelen, heeft me toch wel ver rast.” Opstellingen FC Twente: Gross, Van lerssel, Overweg, Drost, Oranen, Thijssen, Van der Vall, Mühren, (Bos) Zuidema, Jeuring, Pahlplatz. Juventus: Zoff., Spinosi, Longbucco, Furino, Morini., Spirea, Viola, Causio, Capello., Anai- tasl, Bettega. Scheidsrechter Bene Vigliani. 20.000 schouwers. Polen heeft in de strijd om de wereldtitel ijshockey in München met 5-3 van Amerika gewonnen. De Sowjet- Unie voert nog steeds de ranglijst aan met acht punten uit vier wedstrijden. f ENSCHEDE. Een falende Dino Zoff een kapitale blunder van Epi Drost, de uit die laconieke handeling voortvloeiende treffer van de nog immer geslepen José Altafini, het voor FC Twente cruciale tweede doelpunt van Johan Zuidema, de horizontale afgang van de al eveneens scorende Jan Jeu ring. Dat waren in volgorde de meest markante momenten van een even woe lig als soms fascinerend Europees voet- balavondje in het stadion Diekman. Het tempo waarin Dino Zoff, de grote Italiaanse schuldige aan de 3-1 neder laag, als laatste van de Italiaanse spelers de uitgang zocht, sprak boekdelen. In het stadion Diekman beleefde de drie jaar geleden door de toenmalige trainer Cestmir Vycpalek voor enige miljoenen lires bij SSC Napoli losgeweekte doel- Jan Jeuring heeft van de eerste blunder van Juventus-doelman Zoff, die de bal uit zijn handen liet glippen, geprofiteerd en FC Twente aan een 1—0 voorsprong geholpen. Vreugde en ver driet met v.l.n.r. Mühren, Thijssen, Jeuring, doelman Zoff (lig gend) en Morini Kick Langeweg heeft tijdens een internationaal schaaktoernooi in Dort mund zijn partij afgebroken tegen de Fin Westerine, die met vijf en een halve punt aan de leiding gaat. Betty Stöve heeft een tweejarig con tract getekend bij WTT. Airdreonians komt in de finale van de Schotse voetbalbeker tegen Celtic uit. Op dat moment (56e minuut) had Dynamo Kiev echter al een 3-0 voor sprong, toen by ’n schitterende aanval op rechts van de middenvelder Trosjkin en Moentjan, waarbij de hele PSV-verdedi- ging kinderlijk eenvoudig werd uitge speeld, Blochin van de derde fout van Jan van Beveren kon profiteren. Van Beveren raakte de bal nog wel met de vingertoppen aan. maar slaagde er niet OPSTELLINGEN; Dynamo Kiev: Roedakov, Trosjkin, Mat vienko, Fomenko, Rainko, Konkov, Moentjan, Onisjenko (Zoeev), Kolotov, Boerak, Blosjkin. PSV: Van Beveren. Krijgh, Van Kraay, Nordqvist, Deykers, Willy van de Kerkhof, Quaars, Van der Kuylen, René van de Kerk hof, Lubse, Edström. Scheidsrechter: Partridge. 90.000 wers. De Russische atleet Joeri Laptev heeft de internationale marathon van Athene gewonnen. Het was uitgerekend de daarvoor vaak sublieme Epi Drost die in de 18e minuut van de tweede helft een Twentse droom verpulverde. Nadat Zuidema, na voorbe reidend werk van Van lerssel en Pahl platz, vier minuten daarvoor FC Twente op 2-0 had gebracht en daarmee het overduidelijke bewijs had geleverd, dat het Italiaanse catenaccio wel degelijk te slopen is bracht FC Twentes aanvoerder zijn ploegmakkers tot pure wanhoop. In volkomen vrije positie schoot hij de bal hard tegen het lichaam van Viola, via wiens voet de bal voor de voeten sprong van de in de rust als vervanger van Bettega aangewezen Altafini. Hoe waar devol deze bijna 37-jarige Braziliaan nog altijd voor Juventus is demonstreerde hy nog eens ten overvloede. Ook de wilde achtervolging van Drost bracht hem niet uit zijn evenwicht. Onbewogen rukte hij op naar het doel van Gross om de Duitser vervolgens kansloos te passe ren. (Van onze sportredactie) ENSCHEDE. Voor een Italiaan maakt Carlo Parola eigenlijk een op merkelijk bedaarde, misschien zelfs bij na als nors overkomende indruk. De vroegere international, befaamde spits uit de jaren ’50 en nu sinds enige tijd chef-trainer van de topclub Juventus, mist ook uiteriyk de elegance die velen van zijn mannelijke landgenoten zelfs tot op hogere leeftijd conserveren. En hij lijkt bovendien wars van de heftig heid en breedsprakigheid waarmee de doorsnee-Italiaan het dageiyks doen en laten lardeert. KIEV. Er zal een wonder moeten gebeuren wil PSV over 14 dagen in Eindhoven nog de finale van Europa Cup II in het Zwitserse Basel bereiken. Kees Rijvers is na de kansloze 3-0 nederlaag tegen het Russische team nog altijd een van de weinige PSV’ers die in een mirakel blijven geloven. Rijvers: „Het is een wedstrijd met twee verschil lende speelhelften geworden. Voor rust heeft het de Russen beslist meegezeten wat het maken van doelpunten betreft, al moet ik er wel aan toevoegen dat die 2-0 voorsprong voor Dynamo op dat moment volledig verdiend was. In die eerste 45 minuten moesten we constant achter hen aanhollen. Na de rust was het precies omgekeerd,” aldus Rijvers, die stelde dat de Eindhovenaren de wed strijd hadden gemaakt en toch minstens een doelpunt hadden verdiend in plaats van er drie tegen te krijgen. I -f sis- A i i W f KWH1, fer hiiüiri

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 25