Activiteiten Industriebonden in conflict met rond sportpark 1 kijfen Hoogovens over werktijdverkorting Mevrouw Reehorst luidde bolbloemenshow 1975 in KOMST VENDETTE NOG ONZEKER k diefstallen 48 Raadslid twijfelt aan 80 noodzaak van oven Twee knapen bekenden reeks E Nappa kleding IIJM „Rooswijk” Suede- - 48 78 75 35 I Wasserij DUYN DIRECTIE GING PRATEN TERWIJL BERICHT AL WAS UITGEZONDEN I met invaller IN AFWACHTING VAN WAT DE NATUUR DOET Vóór 1 mei valt beslissing IR. KRIJGER STELDE NOTA SAMEN 1 C^stauïant ^Landgoed QiDcneijdaal rustiek gelegen in wandelbos te Heemstede. Tel.023-281555 DONDERDAG 1 0 APRIL 19 7 5 7 PLAATSELIJK NIEUWS I lege icht is de 1 Tel. 25629 erij 1039 elig ie 2ssa ar en g t- rken s u een :ig- >rd ijn en e r, -s ZO jld dei nsei drui en ken r Breestraat Beverwijk Tel. 25629 M P (Van onze correspondent) (Vervolg van pagina 1) (Van een onzer verslaggevers) (Door Bert van der Veer) (ADVERTENTIE) >T (ADVERTENTIE) V v Sinds 1968, het einde van de Forsythe Saga en het begin van De Glazen Stad, hebben vooral AVRO en NCRV uit heel wat literatuur tv-toneel gemaakt. Tt» voor De naar De twee ontspoorde tv-series, en vooral „Daniel de Barrios”, waren bovendien overgedocumenteerd. Dank zij Marga Minco viel reeds in de eerste tien mi nuten van haar tv-spel te leren, dat er rond 1660 400 joodse gezinnen in Amster dam woonden, dat een kanten zakdoek de inzet van een weddenschap kon zijn en dat Vondel een kousenwinkeltje had. Deksels interessant, maar met dramati sche opbouw heeft het weinig te maken. VELSEN. De Velsense politie heeft twee knapen van veertien en zeventien jaar aangehouden, inwoners van deze gemeente, die bekenden in de periode van september tot december veertien inbraken en diefstallen te hebben ge pleegd. Zij stroopten daarbij in de haven liggende schepen af, pleegden autodief stallen en braken in bij een werf en een groot winkelbedrijf. Hun buit bestond onder meer uit autoradio’s, kratten pils, gereedschap, rubber roeiboten, hout, olie, platen van plastic-glas, een mobilofoon, een walkie-talkie en een scheepsradio met telefoon en andere attributen. Voorts werd door de politie proces verbaal opgemaakt tegen een zeventien jarige jongeman uit Velsen, in verband met de diefstal van een helm uit ge bouw „De Planeet” aan de Mercurius- straat. Ditzelfde geschiedde tegen een 27-jarige Haarlemmer, die ten nadele van zijn Velsense werkgever een bedrag van zeshonderd gulden verduisterde. Beide omroepen besloten vervolgens het drama uit de eigen koker te halen en niet uit de nalatenschap van Couperus of Elsschot. En zie daar, de Dynastie der kleine luyden van Willy van Hemert is stopgezet, de AVRO-reeks over Amster dam 700 krijgt geen zeven maar slechts vier afleveringen. Woensdagavond werd in de regie van Walter van der Kamp deel drie uitgezonden, „Daniel de Bar rios”, geschreven door Marga Minco. Het stuk kreeg enige opvallende voor-publi- citeit, want zowel de schrijfster als de regisseur verklaarden alvast maar dat het een slechte produktie was geworden. „A-dramatisch”, zegt Walter van der Kamp en hij onthult dat Marga Minco hem in 'de tv-studio toevertrouwde: „Ik wil nu ook nog eens een goed stuk schrij ven”. 1 (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Het gemeentebe stuur heeft aan de Vendette het ultima tum gesteld, dat men nu uiterlijk voor 1 mei dient te berichten, of men zich al of niet in Heemskerk gaat vestigen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het verzet tegen de verbrandingsoven in de IJmond groeit. In de rij van de tegenstanders heeft zich nu ook het Uitgeester raadslid ir. W. Krijger, (Progressief Appèl) geschaard. De heer Krijger is bang, dat een oven voor de verbranding van het huisvuil in de IJmond een bijzonder, wellicht te kostbare zaak voor de gemeenten Castri- cum, Uitgeest, Heemskerk, Beverwijk en Velsen zal gaan worden. Hij heeft zijn gedachten omtrent de verbrandingsoven in een nota geformu leerd. In de vanavond te houden raads vergadering van Uitgeest zal hij B. en W. van Uitgeest vragen stellen. Volgens Krijger is er alle reden om de zaak nog eens kritisch te bezien en is daarom blij met het initiatief van wethouder Janssen jr., die, mede naar aanleiding van G.S.- uitspraken een gesprek met Zaanstad en Zuid-Kennemerland over de vuilver- brandingsoven op gang heeft gebracht. Belangrijk vindt Krijger het, dat de aanvoer van huisvuil achterblijft bij vroegere verwachtingen. De nieuwe IJ- mond-oven zou zijn opgezet voor 116.000 Net als de overgrote rest van het kij kerspubliek ongetwijfeld. Er zullen zich toch nog wel wat geïnteresseerde drama- liefhebbers onder bevinden, wellicht tot het voetbal bekeerd door sterk staande familieleden, want over het duel in Twente was nog nergens gepubliceerd hoe de einduitslag zou worden. Een naar incident deed zich voor o de voorhof van „Beeckestijn”, waar de le '?t. van de manege wat rondreden. V- er gegeven moment reeg een de- eer. .c’ o i van en wat 'cr?’C'.- VELSEN-NOORD. In verband met de activiteiten rond de bouw van het nieuwe sportcomplex „Rooswijk” in Vel- sen-Noord, hebben ook de besturen van de voetbalvereniging „WB”, de hand balvereniging „IJmond” en de honkbal- vereniging „Rooswijk” tot het nemen van maatregelen besloten. Teneinde na melijk de door de gemeentelijke plant soenendienst uit te voeren werkzaamhe den zo vlot mogelijk te laten verlopen, heeft men zich dan ook reeds voorgeno men de voetbaltribune aan de Wencke- bachstraat en de vier lichtmasten voor de avondtraining te demonteren. Daarna zal men ook de grondkabels kunnen ver wijderen. Over omstreeks drie weken zal hier een aanvang mee worden gemaakt, zodat omstreeks augustus in overleg met de gemeente een en ander weer kan worden opgebouwd. Alleen zal de tribu ne kleiner van omvang worden, waarbij men ernaar zal streven het geheel half oktober weer in gebruik te kunnen ne men. Overigens zal door „VVB”, ondanks deze werkzaamheden, op 5 mei toch de jaarlijkse familiedag worden gehouden. Het programma hiervoor zal bestaan uit zevenkampen voor heren en jeugdafde lingen en vierkampen voor de dames. Dan speelde FC Twente een betere wedstrijd, door de NOS verslagen in zwart-wit, maar daar moeten ze in En schede maar niet over mopperen: eerst Teach In, nu FC Twente; het Oosten worstelt en komt boven. Alle leden van De Jonge Stem hadden een bloem meegenomen naar het koets huis. Na afloop van hun concert werden die bloemen door mevrouw Reehorst op gehaald in enkele mandjes, die zij ver volgens ter hand stelde aan de aanwezige „bloemenmeisjes”die op haar beurt de aanwezigen een bloem opspeldden. VELSEN. Al was de temperatuur nu niet bepaald „lenteachtig” toch scheen woensdagmiddag de zon vriende lijk op het moment dat velen zich naar het landgoed Beeckestijn begaven om daar aanwezig te zijn bij de introductie van de bolbloemenshow 1975 door me vrouw A H. M. Reehorst-Van Vugt, echtgenote van Velsens eerste burger. De aanwezigheid van de leden van het IJ- muidense jeugdkoor De Jonge Stem die op versierde boerenwagens, getrokken door tractoren omringd door keurig geüniformeerde ruiters en amazones van manege „De Weers” verleende aan dit alles een vrolijke aanblik. De Vendette heeft optie op een terrein aan het Burgemeester Nielenplein. Nu de Rabobank het besluit heeft genomen het hoofdkantoor te vestigen in het bankgebouw aan dit plein, moeten er mogelijkheden worden gezocht uitbreiding van dit bangebouw, brandweerkazerne wordt verplaatst een terrein achter de Gerrit van Assen- delftstraat en daar komt dus ruimte vrij. De plannen kunnen echter niet verder worden ontwikkeld, zo lang niet vaststaat of de Vendette komt. Het een en ander heeft consequenties voor het zogenoemde komplan, waarvan de vaststelling wacht op een besluit over de toekomstige situering van het nieuwe raadhuis. Voor het overige valt er in dit komplan nog maar weinig in te vullen. Omtrent de toekomstige bestemming van het kantoorgebouw op de hoek van de Van Coevenhovenstraat en de Kerk- weg zijn door het bankbestuur nog geen besluiten genomen Het is een gloednieuw gebouw, geschikt voor veler lei bestemmingen. Het lijkt op die plaats een mogelijkheid te bieden aan de PTT om in Heemskerk nu eindelijk eens een doelmatig postkantoor in te richten, maar dat is een zuiver speculatieve ge dachte vanuit de overweging, dat het bestaande postkantoor veel te klein is en dat er nu pal naast eventueel ruimte beschikbaar komt. Of dit geschikt is om als postkantoor te dienen is een andere vraag en mogelijk heeft het bankbestuur wel heel andere plannen met het over bodig geworden gebouw aan de Van Coevenhovenstraat, dat de Boerenleen bank daar nog maar kort geleden open de, toen de fusie met de Raiffeisenbank nog niet zo aan de orde was. Een korte uitzending van Televizier Magazine werd gisteravond gepresenteerd vanuit de eigen redactieruimte in het AVRO-gebouw. De AVRO-equipe bleek ruimer gehuisvest dan de collega’s van TROS Aktua, Cees van Drongelen draai de ook iets soepeler naar de camera dan Wibo van de Linde, maar daar staat tegenover dat de secretaresse van Tele vizier meer in de hoek was gedrukt dan de roodharige assistente bij Aktua. Als de andere actualiteitenrubrieken nu ook vanuit hun eigen huis gaan uitzenden kan er toch weer een nieuwe competitie ontstaan. licht, terwijl men nog met ons aan het praten is” aldus OR-secretaris J. Ham. Over de arbeidstijdverkorting zelf en het feit dat men vijftig percent heeft aangevraagd bestaan in de Onderne mingsraad geen moeilijkheden- „Het be drijf weet niet wat in de toekomst nog boven het hoofd komt te hangen. Dat moet worden ingedekt en dan is het beter vijftig percent aan te vragen, ter wijl later blijkt, dat naar dertien per cent is gerealiseerd. In de afgelopen periode hebben ruw geschat zo’n 1500 man tweemaal een wacht niet gewerkt. Dat klinkt heel wat anders dan dat er voor 3000 man arbeidstijdverkorting is geweest” aldus constateerde de heer Ham. Ook de Industriebond CNV heeft laten weten dat men zich distantieert van de gevolgde procedure. Industriebond NW-districtsbestuurder Fr. Westenbrink deelde woensdag mede, dat van de zijde van Hoogovens was toegegeven, dat het getal van vijftig percent werktijdverkorting te hoog was. Het spel was eerst als tekst te lang (bijna drie uur), bovendien in uitvoering te duur, want voor filminlassen en dan zeker decors om hèf geteisterde Amster dam een 17e-eeuws aanzien te geven was helemaal geen geld. Gevolg: Marga Minco is met echtgenoot Bert Voeten op vakan tie gegaan en Walter van der Kamp zal zonder schuldgevoelens naar Twente— Juventus op het andere net hebben kun nen kijken. Welnu, het is treurig, maar wel haast sluitend bewezen, dat de televisiedrama- turgen zich beter kunnen wagen op de kleigrond van de oude auteurs dan op het mulle zand van de levende generatie. Er is eveneens aangetoond tenslotte is gen bewerking ook geen simpele hande ling dat er met de dialoog, de aankle ding of de acteurs best gewerkt kan wor den. Het ontbreekt de oorspronkelijke tv-auteurs eerder aan gevoel voor drama in hun creativiteit. Marga Minco moppert in het KRO-programma Studio dat ze wel een jaar door het tv-spel is „opge houden”. Willy van Hemert heeft ruim twee jaar aan zijn Dynastie gewerkt. Er zijn grote schrijvers die er een leven voor geleefd en gewerkt hebben. veldh: publiciteit met grote getallen en aantal len. De Industriebond NVV kan zich niet aan de indruk onttrekken dat Hoogovens zoveel mogelijk mensen wil bang maken met die arbeidstijdverkorting. Je kunt je eenmaal ergens mee vergissen, maar geen tweemaal. De idrectie van Hoog ovens is bepaald niet onnozel. Dat althans zou ik nooit van haar kunnen zeggen- Wij hebben de indruk, dat wij in de maling worden genomen. Wat er ge beurd is, is gewoon een aanfluiting. Onze Industriebond distantieert zich van elke vraag tot arbeidstijdverkorting. Wat men nu wil staat in geen enkele verhouding tot het probleem. Op zijn minst moeten óf de aantallen mensen waarvoor die verkorting is aangevraagd worden teruggebracht, óf er moet een lager percentage worden gesteld. Wij willen geen mede-verantwoordelijkheid voor maatregelen, waarvan de draag kracht niet kan worden overzien” aldus deze districtsbestuurder. Ook de Ondernemingsraad heeft over deze kwestie vergaderd. „Het is voor ons een onaanvaardbare zaak, dat er een bericht de wereld in wordt gestuurd, waarin vermeld staat dat wij zijn inge- Dat gebeurde tijdens een gesprek met de Indutriebonden over verdere arbeids tijdverkorting. Besloten was toen dat men zou onderzoeken in hoeverre de beraamde plannen gewijzigd dienden te worden. Dat gebeurde omstreeks twaalf uur woensdagmiddag. Op dat moment kwam aan het licht, dat in strijd met eerder gemaakte afspraken door Hoog ovens al een bericht de wereld was ingezonden weliswaar met een em bargo tot drie uur die middag waarin vermeld stond dat het aantal van 3000 man met nog eens 300 man was uitge breid,1 dat ook nieuwe afdelingen zoals Walserij West daarbij betrokken waren. „Terwijl wij om tien uur nog van niets wisten” aldus Westenbrink. „Natuur lijk vind ik het een gelukkige omstan digheid, dat er slechts dertien percent arbeidstijdverkorting is geweest in feite, want dat betekent dat het er nog niet zo bar slecht voor staat en het is bovendien ook geruststellend voor de mensen die bij Hoogovens werken. Maar dan moet Hoogovens niet zo vlak voor nieuwe cao-besprekingen met verdere alarme rende berichten komen. Die dertien per cent zijn echt nog aan de royale kant, het zou nog wel eens minder kunnen zijn- Zo hebben wij vastgesteld, dat voor Koudband I arbeidstijdverkorting was aangevraagd en verkregen, terwijl de moeilijkheden daar waren ontstaan om dat de aanvoer van Warmband I was gestagneerd daar die laatste walserij in revisie was. Dat is dus geen echte ar beidstijdverkorting. Wij hebben daarover om uitleg gevraagd, maar die niet gekre gen. Wat men nu bij Hoogovens doet heeft niets met overleg te maken. Het is het schenden van afspraken. Blijkbaar heeft Hoogovens meer belang in een stuk Het is toch wel eigenaardig dat er in allerlei toonaarden (van zeer saai tot niet sensationeel) geklaagd wordt over het lopende tv-seizoen 1974’75. Tenslotte kregen de afgelopen maanden tal van andersoortige programmagenres een kans in competitieverband: de revue (André van Duin lacht harder dan Tonny en Johnny), het totaalprogramma (Van Speijk vliegt hoger dan de Vogel Vrij dag), de talk-show (Sonja Barend over stemt Ischa Meyer), terwijl er boven dien over een opvallende drama-ontwik- keling gesproken kan worden. ton afval, maar de huidige aanvoer be draagt ongeveer 75.000 ton. Voor de komende jaren kan op ten hoogste op 90.000 ton gerekend worden, als ook Hoogovens met industrie-afval komt. De kosten van de IJmond-oven zijn inmid dels opgelopen tot 38 miljoen gulden, niet inbegrepen de 4 miljoen gulden, die nodig zijn om m de 90 meter hoge schoorsteen een installatie aan te bren gen, die de gassen van chloor- en fluor verbindingen ontdoet. Uitgeest hoeft niet aan de interge meentelijke regeling om huisvuil naar de huidige stortplaats te Beverwijk te brengen, mee te doen, zo meent Krijger. Uitgeest kan van een gaatje in de rege ling gebruik maken, omdat nergens is bepaald, dat een gemeente verplicht is zijn vuil op de stortplaats of straks de oven te brengen. De kosten wor den omgeslagen naar Je hoeveelheid ge leverd vuil, maar bij het opzetten van de regeling zijn de gemeenten indertijd vergeten te bepalen, dat de deelnemende gemeenten aan de regeling gebonden zijn. Volgens Krijger kan niemand Uit geest beletten het afval naar de oven in Alkmaar te sturen. AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM TEL. 322462 IJMUIDEN. Tussen de Industrie bonden NVV en NKV enerzijds en Hoogovens anderzijds is woensdag een conflict ontstaan met betrekking tot de arbeidstijdverkorting. De Industriebon den voeren aan, dat Hoogovens tot nu toe voor ruim 3000 man vijftig percent werktijdverkorting heeft aangevraagd ter wijl had kunnen worden volstaan met slechts dertien percent. Bovendien had Hoogovens woensdagmorgen hierover met de bonden sprekende, alreeds een com muniqué de wereld ingezonden waarin stond vermeld dat „Hoogovens had be sloten nu voor 3.300 man arbeidstijdver korting aan te vragen”, terwijl de Indus triebonden noch de Ondernemingsraad daar ook maar iets van afwisten- Voor recepties, diners, conferenties etc. In een van de koetshuizen verzamelde zich het gezelschap, waartoe ook behoor den de leden van het college van burge meester en wethouders, raadsleden, de Raad van Nederlandse Bloembollenon dernemers en de Sartpoortse kwekers de heren Nijssen en Van Duijn, die een groot aantal bloembollen hadden afge staan. In dit koetshuis werden de aanwe zigen toegezongen door De Jonge Stem. Onder leiding van Edwin Wolf en met aan de piano Piet Post zong het koor gedeelten uit enkele musicals, die met grote aandacht werden beluisterd. In een kort toespraakje haakte me vrouw Reehorst aan op de woorden van A. J. Roland Holst: „De zachte nachten overwinnen immers altijd en overal”; daarbij de wens uitsprekend dat de weers omstandigheden van dien aard zullen zijn dat de bollen spoedig zullen uitkomen en Beeckestijn met hun bloemenpracht zullen sieren. Mevrouw Reehorst wenste Holland een goed bloemenjaar toe en dankte allen, die op enige wijze hun medewerking hebben verleend aan de officiële introductie van de bolbloemen show. In aansluiting hierop werd een rond wandeling gemaakt over het landgoed, waarna men nog enige tijd in het koetshuis bijeen bleef. tige merrie. De' schop kwam dermate hard aan, dat het getroffen paard een '-'ke wond aan het rechter voorbeen o liep,' welkte ter plaatse moest worden gehecht. - ■BB» I K

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7