Haarlem Orgelseries KLIP, HAM EN MARI ANNE IN HAARLOHEIM De avond der piano in Grote Kerk Bewth beweegt JAZZ FOLK FILMS en Lisse J Hs I Levensgroot stuk Zigeuners Kadens Zachte porno Mariniers Jeugd Prolongaties Borsalino Co Echo’s Keizerrijk wijzer I Nachts ïMflHnÉrl 9 197 5 APRIL DONDERDAG 1 0 >en III J J ELK JAAR geven de twee stadsorganisten van Haar lem, Piet Kee en Albert de Klerk, gratis toegankelijke concerten op het Christian Müller-orgel in de Grote of St. Bavokerk op de Grote Markt. Deze concerten vor men een eeuwenoude tradi tie van de stad Maarlem. In 1634 besloot de Haarlemse vroedschap het orgel van de Grote Kei'k regelmatig te laten bespelen ook buiten de kerkdiensten om. Dat ge beurde op verzoek van or- gelliefhebbers die er ook nu nog in groten getale in Haarlem te vinden zijn. aan ten. bn- via I’ £3 9 een YOAV TALMI 40M CHARLES BOOST. Christian Müllerorgel in Haarlem. de bij Cornells Berkhout, later Bela Siki in Genève en Alicia de Larrocha in Santiago Spanje. Na enige prijzen op internatio nale concoursen bouwde hij een internationale carrière als con certpianist op. gel opnieuw verbeterd en ver fraaid. Dat kon dankzij het ge meentebestuur, het kerkbestuur en giften van bedrijven en par ticulieren. voor de Haarlemse Bavo-kerk is anderhalve maand tevoren ge werkt. Elk ander gebouw schept juist omdat het om de archi tectuur gaat weer nieuwe vragen en mogelijkheden, die de groep tevoren nauwkeurig bestudeert en uitwerkt. De gemeente Haarlem was be reid ƒ1000 te geven voor drie Hij begint met drie werken uit de Franse muziek uit de vorige en deze eeuw; Spaanse barok; Albert de Klerk speelt op 12 april een programma van wer ken uit verschillende perioden. taald. „Je begrijpt dat je met zulke salarissen een rijke vrouw of rijke man nodig hebt om je kosten van levensonderhoud in evenwicht te houden”, vertelt de BEWTH-zegsman. Een subsidie van het rijk van 600 per voor stelling gaat vooral op aan de onkosten, zoals de huur en het materiaal, van de groep. HEIN GOUDER DE BEAUREGARD Het programma bestaat uit werk van: G. Grovlez, S. Gole- stan, C. Saint-Saëns, F. Pou lenc, B. Britten en M. Mihalo- vici. MARIANNE GOUDER DE BEAUREGARD „BORSALINO Co is natuurlijk een vervolg op de vijf jaar geleden gemaak- Moeder en zoon (Piccoli) in een huiselijk samenzijn met de pop, in „Grandeur Na ture”. iar fd- en en sen met de 9 in >1 Michel Block komt uit Ant werpen, waar hij in 1937 uit Franse ouders werd geboren. Hij studeerde aan de Juillard School of Music in New York, waar hij in 1959 een opvallend debuut makte. Op het Chopin Concours in Warschau in 1960 kreeg hij een persoonlijke on derscheiding van Arthur Rubin stein. Zijn eerste optrederf in Europa, Amsterdam 1962, werd een muzikale sensatie. Van boven naar beneden: Ma rianne Delgorge, Willem Valen- kamp, Siem Hammelburg en Ron Klipstein; tezamen cabaret Virus. DE AVOND DER piano’s heet het bijzondere concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest op woensdag 16 april in het Haarlems Concertgebouw. De opbrengst van het concert is bestemd voor de aanleg van het Haarlem Park in Israël. In Haarlem is een actie gaande ten bate van de aanplant. Het con cert door het NPO is er een onderdeel van. Het NPO staat op woensdag 16 april onder leiding van de jonge Israëlische dirigent Yoav Talmi, die met ingang van dit seizoen benoemd werti tot vaste dirigent en artistiek leider van het Gelders Orkest. Er zijn drie pianisten die elk een bekend pianoconcert voor hun reke ning nemen. Jan Wijn speelt het pianoconcert KV 466 van Mo zart. Michel Block is vervolgens 4 van Beethoven. Na de pauze de solist van het panoconcert no. speelt Daniel Wayenberg het pianoconcert van Edvard Grieg. Dirigent Talmi werd in 1943 in Israël geboren; hij studeerde in Tel Aviv en nadien aan de Juil lard School of Music in New York. Van 1968 tot 1970 diri geerde hij als assistent bij ver schillende Amerikaanse orkes ten. Nadien leidde hij twee jaar het kamerorkest van Israël. Sindsdien heeft hij voor ver schillende grote orkesten ge staan, o.a. Londen Symphony Orchestra, het Residentieorkest. Jan Wijn is Amsterdammer van geboorte, die piano studeer- OOK DE BOLLENstreek kent z’n serie orgelconcerten. Dit jaar wordt de tiende gehouden. Deze begint op zaterdag 12 april met een concert van Albert de Klerk op het orgel van de St. Agatha- kerk te Lisse. De Klerk nam elf jaar geleden het gerestaureerde orgel in gebruik en gaf daarmee de eigenlijke aanleiding tot de oprichting van de Orgelkring Bollenstreek. Dit keer is het or- NA ENIGE proefvoorstellin- gen op maandag en dinsdag houdt Theater Tardieu op 16 april in de Schuur een nieuw stuk ten doop „Echo’s” onder regie van Paul Melton. Het stuk is geschreven door N. Richard Nash en gaat over een jong paar, man en vrouw, die in een inrichting hun paradijs bouwen van dromen en geluk. Dit para dijs wordt stuk gemaakt door de binnendringende buitenwe reld. Het stuk wil het publiek de vraag stellen: zijn die twee jonge mensen gek of is de wes terse beschaving het? De rollen worden gespeeld door Ellen Röhrman, Ad Femhout en Jan Vreeken. Het is de derde pro- duktie van deze hardwerkende kleine groep. Het zijn jonge mensen in een traditiegetrouw soort cabaret: veel liedjes, een paar sketches, veel kolder en een beetje kri tiek. Klip en Ham zijn al enige jaren vertrouwde klanten op de radio; ze zaten in Varié, in Goal, De serie telt negen concerten, waarvan er één (op 10 mei) ge houden wordt in de hervormde kerk in Sassenheim. De orga nisten zijn dit jaar, behalve De Klerk: Hans van Nieuwkoop, de Tsjechische Alena Vesela, Char les de Wolff (die Albert Schweitzer herdenkt), Gemma Coebergh, Jet Dubbeldam en Dorothy de Rooij. Bernard Bar- telink van de kathedraal St. Ba- vo in Haarlem komt met het jongenskoor van de St. Bavo on der leiding van Jan Valkestijn. Op 1 november wordt de serie besloten met de finale van een amateur orgelwedstrijd. DE LIONS CLUB Haarlem en omstreken organiseert dinsdag 15 april in de stadsschouwburg dus niet het concertgebouw een liefdadigheidsconcert door de Koninldijke Mariniers- kapel. Vóór de pauze semi-klas- sieke muziek; erna een werve lende show voor elk wat wils, door kleinere ensembles die uit het orkest gevormd zijn. De op brengst is bestemd voor de Nierstichting. voorstellingen. Maar BEWTH vond het zonde van al het voor bereidende werk, om er geen zes van te maken. De kerk vraagt een huur van 2200, maar vraagt niets voor de repetities. Overigens kan BEWTH in de St. Janskathedraal van Den Bosch voor niets optreden. De twaalf gesalariëerde leden van BEWTH verdienen gemiddeld 600 schoon in de maand; twee andere leden worden niet be- MORGENAVOND geeft het staatszigeunerorkest Rajko uit Hongarije een concert in het Haarlemse Concertgebouw. De uit 20 personen bestaande groep speelt folklore en werk van Hongaarse componisten. De mu sicoloog dr Istvan Nyul zal eni ge solo’s spelen op een aantal van zijn uit 180 verschillende in strumenten bestaande collectie. ALBERT DE KLERK heeft het druk. Op vrijdag 11 april geven negen leerlingen uit zijn orgelklas van het Amsterdams Conservatorium het jaarlijkse leerlingenconcert op het Müller orgel van de Grote of St. Bavo kerk. Er zullen werken worden uitgevoerd van J. S. Bach, F. Mendelssohn Bartholdy, Louis Vierne, Siegfried Reda, Jehan stadsorganisten enige gastorga- nisten worden uitgenodigd, on der wie vier buitenlanders. Piet Kee opent de serie van dit jaar op dinsdag 15 april om 8 uur. Hij speelt werk van o.m. Bach, Bruhns, Mendelssohn en Kodaly. Het volgende concert is op 22 april en wordt gegeven door Albert de Klerk. in enkele gelegenheidsprogram- ma’s en waren op de tv te zien bij de Vara in een aflevering van 19-Toen. Marianne Delgor ge is een ontdekking van Wil lem Duys, maar werd onder de hoede genomen vn Vara’s Nico Knapper die haar regelmatig in „Lach maar raak” op de tv toonde. Ze was te horen in „Dag met een gaatje” en „Cursief” en te zien in Doebidoe en Snaren spul op de tv. Willem Valen- kamp heeft z’n einddiploma van het Amsterdams conservato rium op zak en levert dan ook een belangrijk aandeel in de opvallende muzikaliteit van het groepje, dat op 9 januari debu teerde in Tingel Tangel. Het zou er vier weken spelen, maar het werden er zeven. geven een antwoord op wat het gebouw bij ons oproept”, aldus een der leden van BEWTH. Hun ervaringswereld geven ze door aan het publiek, dat met de be wegende spelers meetrekt door de kerk. In de kerk van Mon- nickendam moest het publiek blijven zitten, maar in Haarlem gaat het publiek mee op stap, net als bij de voorstellingen van 1972. Toen begon de „voorstel ling” in het koor, trok daarna het schip in om vervolgens rond te trekken in de zijbeuken. Dit principe wordt bij de komende voorstellingen gehandhaafd, maar er zijn vele variaties op. Het zal er heel anders uitzien, ook al omdat de groep sinds anderhalf jaar met nieuwe ma terialen aan het werk is gegaan. Hoe het werk van BEWTH overkomt, hangt in grote mat" af van de instelling van het pu bliek .„Je moet je open stellen. Wat wij doen, kan nooit een éénduidige betekenis hebben. Iedereen kan er uit halen wat hij wil, zolang je je er maar voor interesseert”, zegt iemand van de groep Het soort werk van de groep trekt per definitie geen drom men publiek. Bij BEWTH zijn ze zich dat bewust. Bovendien brengt de aard van het weik met zich mee dat de groep maar weinig „voorstellingen” kan ge ven. Aan een project als dat HET PROGRAMMA van jazzcafé „At the Jazzcorner” (Spaarne) gaat vanavond van start met een optreden van de Rob Pointl/Bert Nieborg Com bination, die met een gezellig Miller repertoire voor alle donderdagen in april staat geboekt. Dat wordt zingen. Eén van de huisorkesten van het jazzcafé is het kwartet van Martin Haak. De komende vrijdagen kan men de Latijnsamerikaans getinte muziek van Haak en zijn mannen beluisteren, omlijst met veel percussie. De zaterdagavond is gereserveerd voor het trio Paul Ruys. Ruys is de bekende pianist en vocalist van The Millers, dus men weet wel zo onge veer wat men kan verwachten. Het trio bestaat verder uit Henk Rijnberg (drums) en Hans van Rossum (bas). Zondag en dinsdag zijn het weer vaste programma-onderdelen die de jazzliefhebbers tot een bezoek moeten verleiden. Zondagavond speelt het trio van eigenaar Hans Keune (piano), met T jailing Hoogerhuis( slagwerk) en Daan Gaillard (bas). Dat houdt door gaans een informeel avondje musice ren in. Dinsdagavond mag men smullen van de Diamond Five, of (wanneer trompettist Cees Smal en saxofonist Harry Verbeeke verhinderd zijn) het trio Cees Slinger. De pianist (het paas weekend op de eerste rij bij het con cert van zijn collega Cedar Walton) BEWTH is een groep mensen, afkomstig uit de mime- en ar chitectuur, die met theatrale middelen het publiek de schoon heid van architectonische ruim ten wil laten ervaren. De groep is in 1965 ontstaan en leidt sinds 1967 een min of meer professio neel bestaan. Uiteraard om dat ze moeilijk te omschrijven dingen brengen zijn er vele problemen over de subsidiëring. BEWTH heeft in verschillende ruimten gespeeld, vooral in oude kerken, maar ook in het moder ne stadhuis van Arnhem en de oude Manege te Amsterdam. In 1972 was de groep drie dagen in de oude Bavo. De groep verkent een gebouw als de Grote Kerk met middelen als menselijke bewegingen, lichtprojecties en allerlei mate riaal, zoals grote ballonnen, stokken en stroken papier. „Wij FOLKCAFÉ De Teerling haalt zondagavond de Amerikaanse gitarist en zanger Bob Gaster in huis, die vas te bezoekers wellicht nog kennen van het eerste en tweede Teerling-Festi- val. Gaster, die het wat zijn inkomen betreft voornamelijk moet hebben van zijn werkzaamheden als gitaarleraar, speelt muziek die wel vergeleken wordt met die van Ry Cooder. De Teerling is te vinden in de Kleine Houtstraat 58, Haarlem. Aanvang van het optreden: 21.15 uur. wordt in ieder geval gesteund door John Engels (drums) en Frank Noya (bas). DE HJC, de oudste jazzclub van Ne derland, die echter heeft aangekondigd zich op te willen heffen, verwacht vrijdagavond een afgeladen Zander- zaal met haar huisorkest, Herman Dijkstra’s Friends of Jazz. Deze semi- big band, die zogenaamde traditioneel moderne jazz speelt, was met name tijdens het lustrum van de HJC (in september van het vorige jaar) zeer aktief. De bezetting is: Herman Dijkstra (piano), René Holdert (bas), Willem van Otterloo (drums), Leo Goudriaan (trompet, bas), Klaas Wit (trombone, althoorn), Henk Scheffer (bastrombo ne, bas), Jaap Ludeke (altsax, fluit), Adri Overeem (tenorsax, klarinet) en Kees van Lier (alt- en baritonsax en fluit). De arrangementen zijn van Herman Dijkstra en Henk Scheffer. Hein Gouder de Beauregard volgde zijn studie aan het Maas trichts conservatorium, waar hij eindexamen deed en in 1966 de Prix d’Excellence behaalde. Daarna zette hij zijn studie voort bij Koen van Slogteren. Sedert 1964 is hij eerste hoboïst van het Noord-Hollands Phil harmonisch Orkest. Marianne Gouder de Beauregard studeer de piano en orgel aan het Con servatorium te Maastricht. Na het behalén van de pedagogi sche diploma’s voor beide in strumenten slaagde zij in 1968 voor het solistendiploma piano met onderscheiding. Hierna stu deerde zij enige tijd bij Albert de Klerk en vervolgens bij de pianiste Edith Lateiner. Aan- vang 20.15 uur toegang 6,50, donateurs van de Stichting „Ka dens” 5,50. Christian Müller, een Duitse orgelbouwer die zich later in Amsterdam vestigde, kreeg in 1734 opdracht tot het bouwen van een orgel in de Grote Kerk. Drie jaar later wijdde de stads organist Henricus Radeker het orgel officieel in. Het bleek een meesterwerk te zijn, dat na eni ge grondige restauraties nog immer een wereldberoemd meesterwerk is. Uit het buiten land komt men naar Haarlem om het Müller-orgel te horen. Het orgel is eigendom van’ de stad Haarlem; het kerkgebouw is van de hervormde gemeente. In 1956 zijn Albert de Klerk en Piet Kee aangesteld om de tra ditionele orgelbespelingen voort te zetten. Twee keer in de week is er een, gedurende het „war me” seizoen. De concerten wor den gehouden van half april tot half oktober. OP 12 APRIL WORDT in de serie „Zolderconcerten” een con cert gegeven door de violist Gerrit-Jan Leuverink met de pianist Jacob Allegro. Voor de pauze staan een drietal werken voor viool en piano op het pro gramma, van W. A. Mozart de sonate no. Ill C gr. Leos Jana- cek sonate 1922 en van Fr. Sme tana Aus der Heimat. Na de pauze speelt het duo de „Ar- peggione sonate” van Fr. Schu bert. Het werk wordt uitgevoerd op de altviool, de arpeggione, een instrument dat in Schuberts tijd door Johan Georg Staufer te Wenen werd uitgevonden, heeft nooit opgang gemaakt. Aan vang 20.15 uur toegang gratis, wel wordt een collecte gehouden om de onkosten te dekken. Op 17 april wordt in de serie „Haarlemse musici” een con cert gegeven door het hobo- piano-duo Hein en Marianne Gouder de Beauregard. Met voorbereidingstijden van anderhalve maand komt BEWTH per seizoen toe aan tien verschillende projecten. Dit jaar geven ze gemiddeld vier voor stellingen per project, volgend mogelijk vijf. Maar dat is het maximum. Het kleine aantal voorstellingen blijkt CRM moei te te geven bij de subsidiëring. De groèp had in januari moeten stoppen, maar heeft van de mi nister respijt gekregen tot sep tember. BEWTH heeft intussen een beleidsplan opgesteld waar op het antwoord nog moet ko men. DE GROTE OF St Bavokerk in Haarlem heeft een intrige rende ruimte, die op elke bezoe ker anders over komt. Ieder kan er zijn eigen ruimtelijke er varing beleven, afgezien van godsdienstige of toeristische be doelingen. Om die ruimtelijke ervaring te accentueren heeft het BEWTH (Bewegingstheater) een serie „voorstellingen" ont worpen in de kerk. Ze worden gehouden op 16, 17, 18 april en op 23, 24 en 25 april. „KEETJE TIPPEL”, „Rooie Sien” en „Butch Cassidy and the Sundance Kid” zijn geprolongeerd in resp. Luxor, Lido en Studio. STUDIO GAAT zaterdag en woensdag door met matinees van de Nederlandse jeugdfilm „Oom Ferdinand en de tover drank”. In Cinema Palace is er zaterdag, zondag en woensdagmiddag „Winnetou tegen Witte Buffel”. Vanaf 15 april is er elke dins dagavond van 8 tot 9 uur een concert. Vanaf 1 mei ook elke donderdagmiddag van 3 tot 4 uur. Enkele concerten worden gegeven door Klaas Bolt, terwijl in de vakantieperiode van de Daniël Wayenberg behoeft nauwelijks introductie in Haar lem. Hij werd in 1929 in Parijs geboren, studeerde bij Ary Ver haar in Den Haag en Marguerite Long in Parijs. Zijn Amerikaan se debuut in 1953 betekende het begin voor een internationale carrière. te en bijzonder succesvolle Franse gang sterfilm „Borsalino” met Alain Delon en Jean-Paul Belmondo als Marseillaanse bendeleiders. Op het einde van die film vond Belmondo de dood en de nieuwe film met zijn nagenoeg dezelfde titel als zijn voorganger, begint met zijn begrafe nis en laat vervolgens zien hoe Alain Delon wraak neemt op de moordenaar. Wat dan weer leidt tot nieuwe vetes en schietpartijen binnen de onderwereld van Marseille. Opnieuw is Jacques De- ray regisseur van al deze gewelddadig heden én opnieuw maakt hij gebruik van authentieke locaties in de schilder achtige havenstad en van de nostalgieke kleding uit de jaren dertig. Als in het 'verhaal minder interessant dan in de eerste „Borsalino” (waaraan toen Claud Sautet, Jean Cau en Jean-Claude Car rière meewerkten), men krijgt een span nende misdaadfilm te zien met Delon als een sombere wreker. In Cinema Palace. IN DE NACHTvoorstellingen van Luxor op vrijdag en zaterdag wordt een oude, maar een van de beste Hitchcock- films vertoond die zich geen aanhanger van deze „master of suspense” mag laten ontgaan, ook al heeft hij de film, „Psy cho” al eens onder ogen gehad. „Psycho” ontstond in 1960 tussen „North by Northwest” (59) en „The Birds” (’63) die onlangs nog op de t.v. te zien was. Het opvallende aan de film is de durf geble ven van de filmer om halverwege zijn film de climax de moord in de dou checel op de hoofdpersoon te laten plaatsvinden en daarna toch de span ning onverminderd in de tweede helft te weten handhaven. Vooral ook dank zij Anthony Perkins als een nerveuze psy chopaat. In Palace draait vrijdag- en zaterdag nacht „Superfly”, een zwarte misdaad film met een heroïne-snuivende held. In Frans Hals „De twee vechtjassen van Trinity” een wildwestfilm, evenwel niet te verwarren met het echte Trinity- tweetal. In Lido draait weer „Wood- stock” een reportage over een drie dagen durend popfestival in 1969; voor velen al weer jeugdsentiment. Roxy toont weer „Jeremiah Johnson”, een goede western. Alain en Jean Langlais. Door het grote aantal leerlingen be gint het concert al om 11 uur ’s morgens en duurt dan tot 12 uur; het wordt voortgezet tussen 2 en 3 uur 's middags. Geïnte resseerde luisteraars zijn van harte welkom en kunnen via de kosterij de kerk binnen. Mis schien is de entree van 1 voor een kerkbezoek ten bate van de restauratie van de kerk geen beletsel. BERNARD BARTELINK geeft het tweede concert van de or- gelserie in de kathedrale basi liek St. Bavo aan de Leidsevaart op zaterdag 12 april, te 3 uur. Hij geeft een Mozart-program- ma, o.a. kerksonates met strij kers. Medewerking verleent een trio bestaande uit G. Combrink, H. Don en H. Woudenberg. Toe gang gratis. IN DE TONEELSCHUUR speelt op 11 en 12 april de En gelstalige Incubus Theatre Co het stuk „Gibbon’s Decline and Fall of the Roman Empire”. Het vertelt het verhaal van de 44- jarige Gibbon en zijn strijd bij het schrijven over de opkomst en val van het Romeinse kei zerrijk. Gibbon wordt in een in formatieblad omschreven als een „gefrusteerd intellectueel en part-time fantast”. Het stuk be looft de verkrachting van de Sabijnse vrouw, de triomf van het christendom, de invasie der barbaren en tenslotte de instor ting van de beschaving „binnen en buiten het theater.” De groep dateert uit 1968, speelde op straat, in theaters in Engeland en daarbuiten. C Co, dan speelt hij Cesar Franck, Gaston Litaize en Frank Martin. Het concert besluit met de sui te baroque uit 1973 van Jean Langlais. „EEN NON EN drie bastaards” is de titel van een vreemd filmpje, dat wild west en zachte porno tracht te vereni gen. In Frans Hals. Rembrandt komt weer met Duitse sex, waarvan de titel menigeen al genoeg zal zeggen. „In Tirol hangen de slipjes aan de Alpen”. HET DUO Ron Klipstein en Simon Hammelburg kent u mis schien; Marianne Delgorge vast ook wel. Samen vormen ze het cabaret Virus, inclusief pianist Willem Valenkamp. Fred Flo- russe van het cabaret Don Qud- shocking heeft het viertal ge regisseerd in het programma „Horen, zien en zeggen”, dat ze op zaterdag 12 en 19 april in het Haarlemse cabarettheater Haarloheim, Smedestraat 23, zullen spelen. DE LAATSTE JAREN zien we de befaamde Franse acteur Michel Piccoli bijna constant in bizarre, naar het pa thologische neigende rollen: als de zelf moordenaar in Ferreri’s „Dillinger is dood", als een der initiatiefnemers tot de grote vreetpartij in „La grande bouf- fe”, eveneens van Ferreri, als Themroc in de geijknamige film van Faraldo en nu in „Grandeur nature" hier ronduit vertaald door „Een levensgroot stuk”. Pic coli is een in de knoop geraakte tandarts die zich als levensgezellin een vol maakt gevormde plop kiest. Het idee was afkomstig van Jean- Claude Carrière (die veel met Bunuel samenwerkte) en van de Italiaan Rafael Aczona die samen met regisseur Luis Carcia Berlanga het scenario schreven. Berlanga heeft sinds zijn tien jaar gele den gemaakte „De beul” geen film in Spanje meer kunnen maken en deze Frans-Spaanse co-productie stelt hem dus eindelijk weer eens in staat van zich te laten horen. En het moet gezegd worden dat Berlanga zich bekwaam ge red heeft uit een niet altijd even geluk kige intrige. Piccoli speelt dus een uiterlijk even wichtige luxe-tandarts, die zijn huwelijk heeft zien vastlopen en zich nu om alle onzekerheden en risico’s van een vrien din of tweede vrouw te ontlopen, een levensgrote rubberpop bestelt in Hong kong. Met het afhalen van de goed verpakte pop aan een bagagedepot be gint de film, waarna thuis het uitpakken volgt en de onwetende toeschouwer ver rast kennis maakt met de inhoud van het vreemde pakket. Piccoli begint een dubbelleven met de fraai uitgedoste pop, die zonder te protesteren zich al zijn grillen laat welgevallen, maar hij kan dit spel niet blijvend verborgen houden voor zijl’ vrouw, die als ze eenmaal de waarheid kent, het huis verlaat. Piccoli’s moeder accepteert de gril van haar zoon zonder veel verbazing en leent bij tijden het zwijgend, maar door haar schoon heid zeer „aanwezige” schepsel om haar gezelschap te houden. Er gebeuren nog veel vreemde dingen met de pop, die niet alleen haar bezitter maar ook andere mannen weet te ver leiden door haar passiviteit, en jaloezie en haat weet op te roepen. Piccoli pleegt uiteindelijk zelfmoord door met zijn fa tale geliefde het water in te rijden en er is dan voor hem eigenlijk ook geen andere uitweg mogelijk uit deze eenzij dige en onbeantwoorde liefdessituatie met haai infantiele aspecten. Alles bij elkaar een boeiend en niet zonder hu mor gedaan verslag van een ziektebeeld. In Roxy.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9