Breznjev heeft geen tijd voor Mitterrand Eens in vijf jaar Militaire hulp Saigon f 100 voor leden Pronk krijgt boete Boeren hebben en ontzegging droog weer nodig Huurauto ’s veelal slecht Illegalen in Saigon voor bestand p Russen brengen geheim bezoek aan Israel e K M i) Mga "IL M1 Kt-' fauteuils bekijken, al vanaf 295,~ Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN PvdA-CONGRES ONDER DRUK IN KWESTIE OPVOLGING STARFIGHTER Geen voorwaardelijke gevangenisstraf Pers AGENDA pagina 11 Minder koud de rui|ter adjunct- directeur Damiate See H morris before you buy t is de moeite waard bij J. S. Koekoek ga ’ns gezellig klassiek i I®i Meeste Nederlanders met auto naar werk Regeling Industriebond NKV 2 Haarlem: Barteljorisstraat 20, tel.023-312655 (bij de Grote Markt) Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein),tel.020-223596 VRIJDAG 11 APRIL 1975 65e jaargang nummer 133 k- F W ■f IJmuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 11,80 p. mnd., f 33,90'p.-kwartaal (p. post £40,—), p. jaarf 133,10, (p. post f 155,—Losse nummers 55 ct. Vredeling dreigt met aftreden (Van onze correspondent) IR. VREDELING FORD MAAKT GEEN KAN S BIJ CONGRES ADVERTENTIES (Zie verder pagina 3) K) van de de gehuurde van Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond: Meest zwaarbewolkt met plaatse- kollektie. - lijk regen. Matige tot vrij krach tige wind uit zuidwest tot west. Minimumtemperaturen omstreeks drie graden. Maximumtemperatu ren circa acht graden. Ford tijdens zijn rede in het Congres. Achter hem links vice-president Rocke feller, rechts de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Carl Albert. de verdachte en allen die in hoogstver- antwoordelijke en slopende posities zijn geplaatst: chauffeurs zijn er niet voor niets. Zij zijn de steunpilaren van uw eigen en andermans veiligheid”. (Zie verder pagina 21) Alle voorbereidingen waren getroffen en Mitterrand en de andere leden van het partijbestuur hadden hun visa al ontvangen. Als officiële reden van de afzegging heeft Moskou de zwaar belaste weekagenda van partijsecretaris Brez njev opgegeven. Mitterand die dat ex cuus moeilijk serieus kan nemen, heeft om een nadere verklaring gevraagd. uitgebreide sortering dames- en heren suède, nappa en lamsvachtjassen, spencers en pantalons. .1 1 „Ik ben destijds door Joop den Uyl en Jaap Burger aangezocht om als minister van Defensie op te treden. Ik zit als socialist in het kabinet en als vroeger lid van een socialistsche fractie. Als er nu in die fractie geen minimum van vertrouwen bestaat in mijn beleid, ga ik weg.” Dit zei Vredeling in Achter het Nieuws toen hem werd gevraagd wat zijn stand punt zou zijn bij een afwijzing door zowel congres als fractie van zijn aankoopbeleid. Hij zei verder dat het niet zijn beslissing zou zijn maar een kabinetsbeslissing. Argumenten voor zijn voorstel de F-16 aan te kopen, noemde hij: rekening houden met een slechtere kans over wat er bij een Mevrouw len van den Heuvel, de nieuw gekozen partijvoorzitter, zei de uitlatingen van de minister te betreu ren, als hij daarmee de bedoeling had het PvdA-congres onder druk te zet ten. Mevrouw Van den Heuvel eiste ook dat de PvdA-fractie in de Twee de Kamer keihard aan haar stand punt zou vasthouden dat de Starfigh- ter door een goedkoper toestel dan de F-16 moet worden vervangen. Als het de ons land is het droevig gesteld. Dit zeggen ANWB en Consumentenbond. Op 1 april jl. is de heer J. S. Koekoek, die tot nog toe adjunct-directeur was van het Cebuco Centraal Bureau voor de Courantenpubliciteit in onze dienst getreden als adjunct-directeur. De heer Koekoek zal zich voorname lijk bezighouden met het commerciële beleid van onze onderneming. De Directie van Damiate Pers b.v. Dat meent ir. M. P. de Jong, adjunct- directeur van het proefstation voor de rundveehouderij in Lelystad. „Zoals het er nu uitziet, zullen de koeien nog wel de hele maand paril op stal moeten blijven, want voor ze de wei in kunnen, zal het toch zeker twee weken droog weer moeten zijn”, aldus ir. De Jong. Weerrapporten Plaatselijk nieuws 5, 7, 9, 11 Medische diensten 11 Kastje kijken11 Schrijvende lezers 11 Radio en televisie 15 Strips 15 Puzzel 19 Weg en wiel19 Beurs21 Sport25 Economie23 TEL AVIV (AP). Twee afgezanten van de Sovjet-Unie hebben vorige week een geheim bezoek aan Israel gebracht e n gesprekken gevoerd met premier Yit- zak Rabin en minister van Buitenlandse Zaken Jigal Allon over de hervatting van de Geneefse vredesconferentie over het Midden-Oosten. Dit is vandaag door het Israëlische dagblad „Haarets” bekend gemaakt. Of cieel heeft men tot dusver in Is rael geweigerd commentaar op dit be richt te leveren. De niet bij naam ge noemde Russen zouden de Israëlische leiders hebben gezegd dat de Sovjet- Unie bereid is de veiligheid van Israel binnen de grenzen van 1967 te garande ren en diplomatieke betrekkingen met de joodse staat te zullen aanknopen als de partijen in Genève tot een akkoord komen. De betrekkingen tussen Israel en de Sovjet- Unie zijn sinds de zesdaagse oor log van 1967 verbroken. men. een ger dan het maximaal toelaatbare. In een bomvolle rechtszaal zei politierechter het met de officier van justitie eens te zijn dat deze zaak als een doodnormale zaak moest worden behandeld en dat verdachte recht heeft op een behandeling als ieder ander. Voordat de eigenlijke zitting begon zei politierechter, mr. Sprey, in een verma nend wbord niet erg gelukkig te zijn met de grote publieke belangstelling voor deze zaak. (Van onze redactie economie) UTRECHT. De Industriebond N KV voert met ingang van juli een regeling in voor de kwestie ge- en ongeorgani seerden. Leden van de bond zullen eens in de vijf jaar 100 ontvangen als tegemoetkoming voor de door de leden zelf ingébrachte gelden. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Voor de vierde maal heb ben de Russen gisteren het bezoek gean nuleerd dat de eerste-secretaris van de Franse Socialistische Partij, Francois Mitterrand, vanaf maandag aan de Sov jet-Unie zou brengen. Y.MMHWUM I Kennemerlaan 38 JjO IJmuiden V 'TK: De Industriebond NKV zegt hiermee de eerste vakbond in ons land te zijn die wat doet aan bevoordeling van georgani seerde werknemers. De reservering wordt gedaan pit de extra inkomsten die de bond ontvangt uit gelden van onder nemers (de werkgeversbijdrage, die voorheen het „vakbondstientje” heette). DEN HAAG. (ANP) Met kwaliteit van de huurauto’s in De gehele regime-Thieu dat in Saigon belegerd wordt door het Bevrijdingsfront. Het bedrag is tweemaal zo hoog als de 300 miljoen die hij enkele weken geleden aan een onwillig Congres vroeg. Ford vroeg geen geld voor Cambodja. „Ik vrees dat het nu te laat is.” Ford vroeg het Congres verder het gebruik van Amerikaanse militairen in Zuidoost-Azië opnieuw te bekijken. Washington wil zonodig militairen inzet ten om Amerikanen uit Vietnam te evacueren of om Vietnamezen die ge vaar zouden lopen bij de militaire op mars van het Bevrijdingsfront, naar de VS over te brengen. Fodr verwerpt de gedachte dat de VS opnieuw aan de oorlog zullen deelne men. Over de NAVO zei Ford: „Het is tijd de balans op te maken, overleg te plegen over onze toekomst en om opnieuw onze samenhang te bevestigen. Ik verwacht daarom in de zeer nabije toekomst met de andere leiders van het Atlantische bondgenootschap een westelijke topcon ferentie te houden.” DEN HAAG. (ANP) De Nederland se boer zit om droog weer te springen. Door het natte weer van de laatste tijd kunnen de dieren de wei niet in, terwijl de ruwvoedervoorraad aan het opraken is. Daarnaast zitten de boeren met grote hoeveelheden stalmest, die ze op het drassige land niet kunnen uitrijden. WASHINGTON (Reuter en AFP) De eerste reacties van Ameri- kaanse Congresleden op de rede van president Ford duiden erop dat de president geen schijn van kans heeft goedkeuring te krijgen voor zijn verzoek 722 miljoen dollar extra militaire hulp te verlenen aan Zuid- Vietnam. Wel is er steun voor het verlenen v?” humanitaire hulp, maar over het juiste bedrag lopen de meningen uiteen. Ford vroeg in zijn rede van vannacht om 250 mil joen dollar. AMSTERDAM Tegen het einde van een rustige eerste dag van ’t driedaagse PvdA-congres over vrede en veiligheid in de Amsterdamse RAI heeft minister Vredeling van Defensie voor nogal wat opschudding gezorgd door in een televisie-interview op niet mis te verstane wijze zijn beleid inzake de opvolging van de Starfighter te verdedigen en met aftreden te dreigen. Mr. Van Buuren bond de minister, die tijdens de drie kwartier durende zitting het woord grotendeels aan zijn raads man liet, cp het hart niet meer zelf achter het stuur te kruipen. De officier richtte een „waarschuwend woord aan 1 1 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. postbus 18; tel. adm.: 15437 en 16450, tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. kabinet toch aan de F-16 vasthoudt, zal er volgens haar een keihard con flict ontstaan. Over de NAVO zei mevrouw Van den Heuvel dat zij voor een kritisch lidmaatschap is. Als Nederland uit treedt, valt het kabinet-Den Uyl uit een en moet plaatsmaken voor een rechtse regering. De vredespolitiek zal daarmee nog minder gediend zijn. Ook een uitspraak als zou Nederland de NAVO over enige jaren moeten verlaten, ontraadde mevrouw Van den Heuvel, die als fervent pacifiste bekend staat, sterk. „Ik ben een paci fiste met vuile handen, maar een die invloed wil uitoefenen”, aldus me vrouw Van den Heuvel. Beide organisaties hebben bij 48 bedrijven eenzelfde aantal auto’s ge huurd en deze door de afdeling tech- nokeuringen van de ANWB aan een uitgebreid technisch onderzoek laten onderwerpen. Het resultaat daarvan is volgens beide organisaties zonder meer verontrustend. Maar liefst 21 van de gehuurde auto’s hadden naar de mening van beide bonden, ANWB en Consumen tenbond, niet mogen worden ver huurd, zeventien auto’s waren ronduit slecht volgens de keuring en vier auto’s leverden zelfs een regelrecht gevaar op voor de verkeersveiligheid- De auto’s werden gehuurd in Am sterdam, Haarlem, Leiden. Utrecht, Den Haag en Rotterdam. Senator Harry Bird (Democraat), lid van de Senaatscommissie voor de strijd krachten, die in het verleden voorstan der was van militaire hulpverlening, merkte op dat de strijdkrachten van Thieu meer dan 2,5 miljard gulden aan meterieel van Amerikaanse makelij heb ben verloren. „Ik wil weten welke waarborgen worden gegeven dat aan vullende hulp niet in handen vali van de Noordvietnamezen en de Vietcong,” zei hij. Voor zijn democratische collega Jen nings Randolph weerspiegelt het verzoek van Ford „niet het gevoelen van het Amerikaanse volk”. De Amerikanen zijn volgens een re cente opiniepeiling zeer terughoudend als het gaat om het sturen van wapens naar Indo-China. 75 percent is tegen de levering van militair materieel aan Sai gon (16 percent voor) en 66 tegen derge lijke hulpverlening aan Cambodja. De president Ford heeft de gevraagde 722 miljoen dollar voor Zuid-Vietnam nodig als militaire noodhulp voor het E. de Girardin: Geluk is meer een kwestie van karakter dan van omstandig heden. toekomstig conflict gebeuren kan dan de denkbeelden die een partij en, een congres er over kunnen hebben en de optimale verdedigbaarheid van de mannen die in de machines zitten waarover wordt gesproken. ZWOLLE (ANP). Wegens rijden on der invloed heeft de Zwolse politierechter mr. B. J. A Sprey, vandaag minister J. Pronk van Ontwikkelingssamenwerking veroordeeld tot tweeduizend gulden boe te en negen maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. De officier van justitie, mr. dr. H. van Buuren, had eveneens tweeduizend gulden boete geëist, alsme de een voorwaardelijke gevangenisstraf van een week met een proeftijd van drie jaar en ontzegging voor de tijd van een jaar. „Als deze verdachte hier gestaan dan was het niet miteit komt op deze manier heb—-'Hk in het geding en in het .«redran" TTet schandnaaleffect wordt op deze manier bijzonder versterkt”, aldus mr. Snrev Officier van Justitie, politierechter en Pronks raadsman, mr. W. Taekema wa ren het erover eens dat de zaak straf rechtelijk vast stond. Dat was pit de bloedproef zonder meer gebleken. Overi gens bleef het promillage bij de eerst gehouden blaastest onder het maximum van 0.8; hetgeen de politierechter deed opmerken dat aan de betrouwbaarheid van het blaaspijpje wel enigszins mocht worden getwijfeld. De politiemensen die de minister hadden ..gescreend” waren zelf ook bijzonder verbaasd geweest over de uitslag van de bloedproef. De minis ter had niet de kenmerken vertoond van overvloedig drankgebruik XT” bad -Heen een oververmoeide indruk gemaakt. Lr DEN HAAG (ANP) De Nederlanders maken meestal gebruik van een auto om van huis naar werk en terug te komen. Dat is de conclusie van een enquête van het Nederlands Instituut voor de Publie ke Opinie (NIPO). Van de ondervraagden maakte 48 per cent dagelijks gebruik van de auto voor het woon-werkverkeer. De fiets kwam op de tweede plaats (28 percent). Per bromfiets bleek 9 percent de afstand tussen huis en werk te overbruggen, ter wijl 8 percent van de ondervraagden te voet bleken te gaan. Openbaar vervoer was niet zo in trek. In totaal 10 percent van de ondervraagden maakte gebruik van bus (6 pet), tram/metro (2 pet) en trein (2 pet). niet had zo’n volle De minister was in de nacht dinsdag 4 op woensdag 5 maart na een zeer lange, vermoeiende werkdag met een borrel op achter het stuur van de ministeriële auto gekropen en vervolgens in Nunspeet in de berm terecht geko- Een bloedproef wees uit dat hij alcoholpromillage van 1.41 had, ho- CHICAGO (Reuter). Leiders een ondergrondse coalitie van Zuidviet- namese generaals, politici en intellectue len hebben Noord-Vietnam een onmid dellijk bestand voorgesteld. Dit meldt de correspondent van de „Chicago Tribune” vanuit Saigon. Volgens Yates is de geestelijke Tran Huu Thanh, die hij kenschetst-als een oprichter van de „ondergrondse rege ring”, in contact getreden met Hanoi via de Franse ambassade. Oud vice-president Nguyen Cao Ky zou ook deel uitmaken van de zogenaamde ondergrondse rege ring. „We zouden president Thieu on middellijk kunnen afzetten we heb ben de militaire macht om dat te doen maar we willen geen militaire staats greep”, aldus Thanh. De voorstellen die de illegale regering aan Hanoi heeft gedaan zijn onder meer: Beide partijen stemmen in met een onmiddellijk bestand; Zuid-Vietnam belooft niet meer sol daten te recruteren, geen militaire een heden te scheppen of Noordvietnamese troepen in Zuid-Vietnam aan te vallen; Hanoi geeft Zuid-Vietnam de tijd van een oorlogseconomie over te schake len op een normaler bestaan en houdt zich aan de Parijse vredesakkoorden.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1