LONDEN ZIT MET Minister Boersma (Sociale Zaken): KADAFFI-ORDER Zware gevechten rond Xoean Loc Afscheid van burgemeester Marijnen Subsidie voor behoud van arbeidsplaatsen confectie Zuid-Vietnam in meer" Mogelijk oudste taaltekens in Syrië gevonden en Mekong-delta „Vuur onder het 99 3 Vietnam: EEG-protest aan VS Doden in Argentinië Nederland wacht op reactie van VRR BINNEN. EN BUITENLAND ZATERDAG 1 2 APRIL 1975 Motieven ii In de lood.- isse jerije lonia siden erteli ■erge leder heefi - nine! :t op- innen tun- mnels :iland in El 1 van veede i juli Hasj rheid r drs. holie- optie eriti is dt door e be- in dit ruige- t het De r een ruige- dosis tugal rlich- n de erde- ‘ortu- een l. Je- ïrsers rlijke is ge en in i het van en. noch ngen deze Duba Gran- publi- rond- ichort .■wind een s uit iezen. sident onale □rdën jaar. engs srslaj meldt 30 (Van onze Haagse redactie) (Van onze redactie buitenland) A. WILLINCK BUENOS AIRES (AFP) In Buenos Aires en omgeving zijn gisteren zeven mensen gedood tijdens drie schietpartij- met de politie en zijn de lijken van vier anderen aangetroffen. De politie wil geen bijzonderheden geven. Drie lijken werden verkoold in een uitgebrande au to bij een park in Buenos Aires gevon den. In Lujan, 60 km van de hoofdstad, werd het lijk van een geboeide man gevonden die met kogels was doorzeefd. Het effect van deze stijging van de reële arbeidskosten met 0,1 percent kan theoretisch worden berekend op 3.000 a 4.000 manjaren, aldus de minister. Hij herinnert er in dit verband aan, dat het gehanteerde macromodel een stylering geeft van de werkelijkheid en dat de In antwoord op één van de 188 vra gen, die de Kamerleden in hun voorlopig verslag hebben gesteld, zegt de minister, dat de verhoging van de minimumlonen per 1 april de loonsom per werknemer met ongeveer 0,2 percent doet toenemen. Bij doorberekening hiervan in de prijzen resulteert een reële arbeidskostenstijging van 0,1 percent. De tweede reden is, dat het bestuur van het sociaal werkgeversverbond voor de confectieindustrie zich nog niet gaat inzetten voor de noodzakelijke wetswij zigingen voor deze arbeidsintensieve be- uitkomsten niet meer pretenderen te ge ven dan globale tendenties. In antwoord op vragen van Kamerle den, die betrekking hebben op het effect van de stijging van de reële arbeidskos ten op de werkgelegenheid, antwoordt de minister onder meer, dat de reële arbeidskosten dit jaar (1975) met drie percent zullen stijgen. In 1974 heeft de stijging zeven percent bedragen, in 1973 Munitie ter waarde van vijf mil joen gulden werd onbruikbaar omdat men het oorlogstuig in weer en wind had laten verrotten. len voor zieke Nederlanders die WAO genieten. Zij hebben een veel te grote last te dragen. Het actiecomité vertrouwt erop dat de regering zal inzien dat er voor de werk nemers in de confectieindustrie geen so ciale zekerheid maar veeleer sociale on dergang zal komen als niet spoedig een eind wordt gemaakt aan de sociale hef fing van 50,5 percent. Voor 1975 zal deze heffing vermoedelijk worden verlaagd tot 44 pet., als gevolg van de subsidie van 6,5 pet. Een beeld van de straatgevechten in Thoe Thoea, een stadje in de provincie Long An in de Mekong Delta van Zuid-Viet- nam. Een Zuidvietnamese soldaat kijkt langs een omheining alvorens verder op te rukken. zijn geweest ongeveer duizend jaar voor de oudste vondsten van de Kanaaniti- sche taal, die tot nog toe werd be schouwd als het vroegst bekende idioom. DEN HAAG Op indrukwekkende wijze heeft Den Haag gisteren afscheid genomen van de vorige week zaterdag overleden burgemeester mr. V. G. M. Marijnen. In de Grote- of St. Jacobskerk werd een plechtige uitvaartdienst gecele breerd door een vriend van de overlede ne, pater P. van der Biesen O.S.B., prior van de abdij De Slangenburg te Doetin- chem. er niet de dat auto 1 bo- was. ar ets te voor elijke arti- Van nister pries- m de ïever. f hoe J van en in meer Het Am- dood id zij erdo- naar mr G- er die kort 4 met jising liften, n dat n de titwa- witte in de I ak- e be- seling iigen, en- d. DEN HAAG (ANP). „Nederland wacht op de reactie van de voorlopige revolutionaire regering (VRR), nu wij een diplomaat bij de VRR willen laten optreden als agent. Verwacht wordt dat de VRR een agent voor ons zal aanwijzen”, aldus heeft premier Den Uyl gisteren gezegd op zijn wekelijkse pers conferentie. Wie de Zuidvietnamese vluchtelin genstroom van nu vergelijkt met de 2 miljoen vluchtelingen in 1966 en de drie miljoen in 1967 veroorzaakt door mislukte Amerikaanse ..pacificatie”, gevolgd door het platbombarderen van de dorpen en stadjes, ontkomt niet aan de noodzaak zijn veront waardiging zorgvuldig te selecteren. drijf stak. Die wetswijzigingen zijn nodig omdat de ziektewet- en wachtgeldpremies voor de confectieindustrie respectievelijk 50 pet. en 30 pet. hoger liggen dan het landelijk gemiddelde. Volgens het actie comité is dit een van de grote oorzaken van de sterk stijgende werkloosheid in de confectieindustrie. De derde reden is, dat het bestuur van het sociaal werkge versverbond voor de confectieindustrie het zich nog niet aantrekt, aat de werk nemers van de confectieindustrie een volkomen onevenredig deel moeten beta- Ook in de Mekong-delta wordt weer hevig gevochten. Er wordt gevreesd dat de Vietcong hier tracht Saigon in te sluiten, om op die manier de voedsel voorziening in gevaar te brengen. il de ont- .1 een De diepere motieven van de Viet- namezen worden alleen maar ondui delijker door er een machtsstrijd tus sen goed en kwaad, tussen Bevrij dingsfront en Thieu-regime, van te Uit een wapendepot, waar voor 50 miljoen gulden aan lichte wapens was opgeslagen, werd de helft gesto len omdat er geen slot op de wapen kamers zat. Tijdens een radio-uitzending van de voorlopige revolutionaire regering werd de bevolking opgeroepen de macht over te nemen. .,De tijd is gekomen om de regeringen van Thieu en de Verenigde Staten de beslissende slag toe te bren gen”, zo werd gezegd. worden. De orders zouden hen de komende vijf jaar op de been kun nen houden. „Vuur onder het meer” is een be langrijk boek om er achter te komen hoe de Vietnamese geschiedenis ver weven is met strijd, zó lang achte reen gevoerd dat de bewoners van het land alleen nog maar snakken naar vrede. En dat bij het verdwij nen van Thieu’s regime de democra tie verloren zou gaan is voor Frances Fitzgerald een fictie: „De wens voor een grotere sociale rechtvaardigheid en gelijke kansen voor iedereen zou je eerder bij een Mafialeider ver wachten dan bij de jonge Vietnamese generaals, die het leger alleen als voertuig hebben voor het bereiken van een hogere status”. Het actiecomité is wel ingenomen met deze lastenverlaging maar zij wijst er in haar circulaire op, dat deze lastenver lichting van ongeveer 6,5 pct. van de loonsom maar de helft is van wat het- actiecomité als minimum nodig acht. Het actiecomité wil zijn actie verder voortzetten om drie redenen. De eerste is, dat het bestuur van het sociaal werk verbond voor de confecie-mdustrie zich nog niet wil inzetten voor een invoerbe perking op kleding uit goedkope landen. Het verbond moet zich volgens het ac tiecomité inzetten om een heffing te doen invoeren op al het veredelingsver- keer met kleding, die buiten de EEG wordt gemaakt. DE LEDEN van de onderzoekcom missie in feite ingesteld om het Amerikaanse Congres op de vingers te kijken of er niet te gek met geld gesmeten wordt kwamen in Zuid- Vietnam tot de ontmoedigende con- olusie dat van de 700 miljoen dollar militaire hulp veel ,-weg is, in ver keerde handen terecht is gekomen of foutief werd verzonden”. 6,5 percent en in 1972 3,5 percent. De minister vult hiermede aan, wat in de nota was gezegd over het verloop van de reële arbeidskosten in de jaren 1963- 1973. In deze periode heeft de stijging jaarlijks gemiddeld zes percent bedra gen. Het gaat hierbij om de arbeidskos ten in de bedrijven, exclusief de mijn bouw, de openbare nutsbedrijven en de woningexploitatie. daar nou aan doen. Als je die lui een radio geeft moet je er zeker de hele tijd achteraan blijven lopen om op te letten dat ze ’m niet aan de Vietcong verkopen.” De talloze voorbeelden van corrup- Daar komt nog bij dat kolonel Kadaf- fi bekend staat als een Engeland-hater. En dat hij een vurig supporter is van de IRA, de Noordierse terreurorganisatie. Hoewel de kans niet groot is dat de IRA in de onderzeeboten van Vickers, gele verd aan de kolonel, een aanval zal ondernemen op Britse verbindingslijnen, is Kadaffi’s daadwerkelijke sympathie aan de IRA voor de regering toch een ernstig punt van overweging. Wat de betrokkenen in het Verenigd Koninkrijk echter bijzonder kwelt, is dat de order, als zij door de regering wordt teruggegeven, dan onvermijdelijk bij de historische rivaal Frankrijk te recht zal komen. Het land van de in Engeland zo verafschuwde knoflook wordt in de zo pas over het probleem ontbrande discussie ook wel „een EEG- partner” genoemd, en de letters EEG staan al zonder meer voor alles wat rampzalig is, zeker in de ogen van een deel van Wilsons Labouraanhang Een probleem dat de Britten nu ook gaat kwellen is: „Wie is die kolonel Kadaffi eigenlijk”. Men behoefde zich dan ook niet te verbazen over één van de vragen die een BBC-reporter in een radio-uitzending gisteren aan een Lybië- expert stelde: „Is die Kadaffi eigenlijk niet gedeeltelijk of zelfs helemaal ge tikt?”. Straatbeeld even buiten Saigon: als deze Vietnamese jongen geluk heefi kan hij met zijn verkoop van flessen benzine drie dollar per dag verdienen. 1974 tracht i van 1 15,5 Israel In de jaren 1960, 1961 en 1962 bedroeg de gemiddelde stijging gemiddeld vijf percent en in die jaren bedroeg de netto creatie van arbeidsplaatsen ongeveer 135.000 per jaar. In de jaren 1963 tot en met 1965 loopt de gemiddelde stijging van de reële arbeidskosten op tot ruim zes percent per jaar en de netto creatie van arbeidsplaatsen loopt dan terug tot ongeveer 15.000 per jaar. „Ze stelen alles wat niet vastgespijkerd zit.” Dit verzuchtte een Amerikaan in dienst van het ministerie van Defensie in Washington over de Zuidvietnamese bondgenoten van het regime-Thieu. Met het volgende lijstje toonde- de Algemene Rekenkamer van de Verenigde Staten onlangs aan dat deze opmerking geen loze kreet is: Dc Zuidvietnamese marine is 143 oorlogsschepen ter waarde van bijna honderd miljoen gulden „kwijtge raakt”. Het ging hier om patrouille boten en landingsvaartuigen. DAMASCUS (DPA). -- Bij opgravin gen in Tellmerdin ten zuiden van de Syrische stad Aleppo zijn enkele tablet ten gevonden met teksten in een tot dusver onbekende taal. Dit heeft de Syrische oudheidkundige dienst gisteren bekendgemaakt. Deskundigen zijn er van overtuigd dat het om de oudste taal van het Midden oosten gaat. Deze taal zou in gebruik BRUSSEL (AP). De EEG heeft gis teren geprotesteerd bij de Verenigde Staten over het opschorten van trans porten met nucleaire brandstoffen voor West-Europa. Een woordvoerder deelde mee dat de negen EEG-landen voor 100 percent afhankelijk zijn van de VS voor de aan voer van verrijkt uranium dat ze nodig hebben voor kernonderzoek, en voor 60 percent afhankelijk zijn voor de energie die gebruikt wordt in kernreac tors. DEN HAAG (ANP) De rege ring is van plan 35 miljoen te be steden voor het behoud van ar beidsplaatsen in de Nederlandse confectie-industrie. Het „actiecomi té tot redding van de Nederlandse confectie-industrie” heeft dit in een circulaire aan de directies van de Nederlandse confectiebedrijven medegedeeld. Volgens het actieco mité is dit op te maken uit brie ven, die het Sociaal Werkgevers verbond voor de confectie-industrie en de stichting „Strucon” onlangs hebben verzonden. (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) LONDEN. De Libische presi dent Kadaffi wil voor enige miljoe nen ponden onderzeeboten, ge- vechtstoestellen en helikopters bij de Britse industrie bestellen. De regering-Wilson is zich al sinds a£- gelopen september aan het afvra gen of Kadaffi dat allemaal wel van de Britten geleverd mag krijgen. Maar langzamerhand beginnen de directies van de fabrieken als Vickers en de British Aircraft Cor poration enigszins zenuwachtig te SAIGON (AP) Op ongeveer 65 ki lometer ten oosten van Saigon hebben zich gisteravond opnieuw zware gevech ten voorgedaan, die zich vooral concen treren rond Xoean Loc. Bij die strijd, die nu al drie dagen voortduurt, zijn 900 Noordvietnamezen en leden van de Vietcong gesneuveld- zo werd van het front gemeld. Van de regeringstroepen zouden 18 soldaten zijn gedood en 110 gewond. De Britse regering wil verantwoordelijkheid voor dragen deze wapens van Britse makelij de slachting in het Middellandse-Zeegebied nog zullen vergroten. En dat zouden ze ongetwijfeld doen. Een door Saoedi-Ara bic enige tijd geleden hier geplaatste order voor hetzelfde type Jaguarge- vechtsvliegtuig werd door de Britse re gering om dezelfde redenen teruggege ven. tie binnen de Thieu-kliek vormden voor president Ford niet bepaald krachtig bewijsmateriaal toen hij gis teren aan het Amerikaanse Congres om nog eens extra geld vroeg voor het Saigon-regime. Gisteren hebben opnieuw twee Ameri kaanse vrachtvliegtuigen Saigon verlaten met aan boord 275 Vietnamese weesjes die in de VS geadopteerd zullen worden. Hoewel de autoriteiten zeggen dat de ,-babyluchtbrug” beëindigd is worden er door verschillende organisaties pogingen ondernomen om nog meer weesjes het land uit te krijgen. Het aantal dat tot nu toe Vietnam heeft verlaten bedraagt nu ongeveer 2000. „Kosten jongste verhoging van minimumlonen: 4.000 manjaren Dit vooral als in herinnering wordt gebracht hoe een Amerikaanse offi cier op de puinhopen van het stadje Ben Tre beweerde: „We moesten het hele zaakje vernietigen om het te kunnen redden”. Volgens deze brieven wordt in de stichting Strucon een algemene subsidie voor de confectie-industrie voorbereid. De bedoeling zou zijn, dat de onderne mers binnen enkele weken een bedrag krijgen van f 1.000 per te behouden arbeidsplaats binnen Nederland. Dat komt neer op een lastenverlaging van ongeveer 6,5 pct. van de loonsom. Met deze subsidies is in totaal ongeveer f 35 miljoen gemoeid. De uitbetaling van de subsidie wacht volgens het actiecomité nog op de juiste vorm, waarin het een en ander zal gebeuren. Het ministerie van economi sche zaken is hier thans mee bezig, aldus het actiecomité. maken. De Amerikaanse schrijfster Frances Fitzgerald heeft geprobeerd die drijfveren op te sporen en logisch met elkaar in verband te brengen. Ze doet dat in „Vuur onder het meer” (uitgegeven door De Bezige Bij in Amsterdam, vertaling Martin Beu mer), een titel afkomstig uit het boek „I Tsjing”, ,-Vuur onder het meer” brengt de term „revolutie” in beeld, „de enige methode, aldus Frances Fitzgerald, waarmee de Vietnamezen het herstel van hun land kunnen bewerken en hun identiteit in de geschiedenis kunnen terugvinden”. neemt uiteraard geen genoegen met alleen maar bewijzen van corruptie. Er is meer aan de hand. NOG EEN bizarre ontdekking van de rekenh ren: na een gevecht met het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront kregen de Amerikaanse militaire hulpverleners de noodkreet te horen dat zoveel lange-afstand kanonnen en zoveel tanks bij de strijd verloren waren gegaan. Of die maar aangevuld konden worden. Toen de Amerikanen eens poolshoogte namen bleek dat de verliezen keurig gepoetst opgesteld stonden in de loodsen waar ze thuis hoorden. De stem des volks in Amerika reageert daar zo op: ,-Wat moet je DEN HAAG (ANP) Op langere termijn betekent de verhoging van de minimumlonen voor volwassenen en jeugdigen per 1 april een verlies aan arbeidsplaatsen, dat neerkomt op 3.000 a 4.000 manjaren. Deze „theoretische en voorlopige” bere kening meldt minister Boersma van Sociale Zaken in zijn nota naar aan leiding van het verslag van de be raadslagingen van de betrokken kamercommissie over de werkgele- genheidsnota. De dienst werd bij gewoond door prins Claus, als lid van het presidium van de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening waarvan mr. Marijnen de voorzitter was. De koningin was verte genwoordigd door mr. H. A. M. T. Kolf schoten, kamerheer in buitengewone dienst en oud-burgemeester van Den Haag. Minister-president Den Uyl was namens het kabinet aanwezig. Bij het begin van de dienst las Paul Steenbergen Psalm 1 voor. Pater Van der Biesen wees in zijn preek vooral op de belangstelling die mr. Marijnen steeds heeft getoond in zijn medemens. Geen inspanning was hem te groot als hij kon helpen bij het tot een oplossing brengen van de moeilijkheden. WIE ZICH de afgelopen weken verbaasd heeft over de razendsnelle opmars van het Bevrijdingsfront en het volledig in elkaar storten van een van de best uitgerust legers in Azië-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3