FEYENOORDERS Eredivisie in cijfers Fred André tenminste week in ziekenhuis Kohn: Intertotovoetbal in elf landen o „ZEER VERRAST „Inzet onvoldoende” r I ’l fi FC TWENTE KNAP TERUGGEWEZEN ■I B I 11 SPORT 1975 MAANDAG 14 APRIL i h Overeind 'V Spektakel ff ■ji Weggevertje Tiende goal ag bwl V ji/ is (Van onze sportredactie) Stand: SP0R1EF f AZ’67 periode- en Telstar: stevig brok wilskracht (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) 10 BERT BREVOORD. WERKLUST HAARLEM BELOOND (Van onze sportredactie) Rob Boersma stopt schitterend een kopbal van Van Leeuwen. ituur. ter/ itmodel tikte pas, n en Twente was inmiddels gretig genoeg om van al die veranderingen te willen profiteren, maar de al gememoreerde Vanzelfsprekend wilde Brezanczyk nauwelijks commentaar geven na de slechte wedstrijd van Feyenoord tegen Excelsior: „Het is onmogelijk een elftal op één wedstrijd te beoordelen. Feyenoord kan beter, dat heb ik ongeveer een jaar geleden wel gezien, toen ik in Chorzow de wedstrijd tussen Ruch en Feye noord zag.” Hoewel de leden van de beleidsgroep betaald voetbal van Feyenoord (behalve manager Guus Brox bestaande uit Gerard Kerkum en Fred Blankemeijer) zich niet wensten uit te laten over het salaris van Brezanczyk, is het duidelijk dat de financiën een belangrijke rol hebben gespeeld. Ongetwijfeld zou Spitz Kohn duurder voor Feyenoord zijn geweest dan de Poolse trainer, die al sinds 1 januari van dit jaar werkloos is. Op die datum werd na onderling overleg zijn contract verbroken met Polonia, een middenmoter in de Poolse competitie. ROTTERDAM. Voor de spelers van Feyenoord is de benoeming van de 54-jarige Pooi Antoni Brezanczyk tot opvolger van Wiel Coerver als een grote verrassing gekomen. Aanvoerder Wim Jansen liet spontaan weten: „We hadden nog nooit van de man gehoord.” De spelersraad heeft geen inspraak gehad bü de benoeming van de Poolse trainer. Dick Schneider verklaarde gistermiddag na de wedstrijd van Feyenoord tegen Excelsior, dat de meerderheid van de spelers groep nog altjjd de meeste voorkeur had voor Twente-trainer Spitz Kohn. van die club gewend zijn. En dat heeft het goed gedaan, eerlijk is eerlijk”. Dat is voor mij belangrijker dan deze 1- 1. Er zat volgens mij toch niet meer in, omdat de spelers misschien onbewust toch meer bezig waren met woensdag avond dan met Haarlem. Jammer na tuurlijk, maar daar kun je als trainer van tevoren de klok op gelijk zetten.” MARC SERNÊ 3(1 30 30 30 30 30 30 30 30 30 30 8 6 5 5 9 6 5 7 9 69-23 82-25 71-29 52-28 48-29 35-38 38- 37 46-41 31-35 41-53 39- 48 38-57 29-45 29-48 28- 51 35-62 29- 57 31-65 47 46 45 39 37 31 30 29 29 27 25 25 24 24 23 21 19 19 tte oelc of zacht i. In ieder geval bleef het spektakel na de hervatting uit. Opmerkelijk was nog wel het spel van Wetzel, in de slotfase werd hij uitgewisseld voor Van den Berg, omdat hij conditioneel moeilijk zat, die vaak met verrassende sprints Maar Den Haag deed natuurlijk wel iets terug. Boersma revancheerde zich voor zijn vertoning tegen Ajax, door enkele bijzonder knappe reddingen te verrichten. Vooral de manier waarop hij een kopbal van de in de tweede helft na een afwezigheid van zes weken ingeval len Van Leeuwen onschadelijk maakte, verried klasse. Het was dan ook niet verwonderlijk dat Den Haag-trainer Boskov daarop terugviel toen hij het in vele opzichten hopeloze voetbal van Den Haag trachtte te bagatelliseren: „Van Leeuwen heeft het goed gedaan. Woens dag kan hij voor de beker tegen Wage- ningen een hele wedstrijd meespelen. zijn defensie ontlastte en gevaar stichtte. Zo had Tliie niet over fortuin te klagen bij een kopbal van De Kip en bij Haarlems beste kans op de overwinning, toen Wentink niet hard genoeg inkopte, nadat de Den Haag-doelman een schui ver van Van den Berg had losgelaten. Co Stout, gisteren Telstar’s sterkste aanvaller, in hartstochte lijk duel met Twente-doelman Volkmar Gross. Links is Cees van Kooten gedeeltelijk zichtbaar. Opstellingen: Telstar: Bloem (63-Van der Meeren); Frie sen, Van Essen, Andréi Bischot; Fens, De Wit (20-Bijl), Helling; Stout, Van Kooten en Jon ker. VEESEN. Het was te begrijpen dat trainer Joop Castenmiller na de 1-0 over winning van Telstar op FC Twente juist de opofferingsgezindheid in zijn elftal roemde. Want het was vooral te danken aan een bewonderenswaardige inzet dat de Velsenaren hun al vrij vroeg tot stand gekomen voorsprong met succes wisten te verdedigen. Vooral nadat een ongelukkige botsing tussen doelman Jaap Bloem en voorstopper Fred André tot blessures voor beide spelers had geleid en er een fors aantal omzettingen nodig was, compenseerden de Telstar-spelers de onvermijdelijke communicatiestoornissen die aan de noodzakelijke veranderingen inherent waren met een dosis wilskracht waarvan de vonk oversloeg op het IJmondse publiek. FC Twente, dat na de rust toch wel degelijk blijk gaf méér te willen dan een nederlaag, slaagde er niet in het verzet door middel van zelfs maar één doeltreffende actie te breken. Het was de verdienste van Haarlem, dat het, zaterdagavond althans, aantoon de dat het nog enig geloof hechtte aan die theorie. Zelfs toen het elftal al na zes minuten op achterstand werd gezet, hoe vaak stortte het elftal dit seizoen (vorige week tegen Ajax nog) dan niet in elkaar, bleek dit niet onmiddellijk fataal. Het doelpunt was een weggevertje van de Haarlem-defensie. Lochtenberg gaf een dieptepass op Jol, die in een tame lijk ongevaarlijke situatie het duel met voorstopper Huyg (die het op de voor hem vreemde plaats niet slecht deed) aanging. Jan Fransz maakte als laatste man de fout om op dat moment te assisteren, waardoor Jol opeens twee verdedigers van zich af kon schudden, de vrije weg naar Boersma lag open en dat betekende 1-0. Je kunt je natuurlijk altijd afvragen wat er met Haarlem gebeurd zou zijn als het elftal met een langdurige achter stand was geconfronteerd, maar dat was niet het geval. Slechts twee minuten later schoof Sadek een vrije trap in de breedte naar de druk gebarende Peys. Met een merkwaardige afstandslob ver raste de Haarlem-middenvelder op een bijzonder knappe manier de totaal ver raste Thie en dat betekende weer 1-1. PSV, Feyenoord kampioen. 2 4 5 7 7 8 7 9 11 8 wil om te winnen hield Telstar overeind. In de laatste minuten waren Fens (voor al in de tweede helft sterk), Van Kooten en Jonker zelfs nog een aantal malen dichtbij een tweede doelpunt tegen de in de slotfase weer wat terugvallende Twentenaren, die een kwartier voor tijd eigenlijk het hoofd al in de schoot legden toen de nauwelijks warmgedraai- de Van der Meeren op weergaloze ma nier een knal van Kick van der Vall onschadelijk maakte. Castenmiller: „Je kunt dan wel zeggen De beste mogelijkheid om al voor de rust naast Telstar te komen kreeg Twente onmiddellijk na de openingstref fer, maar doelman Bloem (sterk spelend, wat ook gold voor Van der Meeren die hem twintig minuten na de hervatting verving) ranselde een verschrikkelijk schot van Epi Drost voorbeeldig naast zijn heiligdom. Het was opmerkelijk dat juist laatste man Drost voor het Telstar moeilijkste moment in de eerste helft zorgde. De Twentse aanval kon nauwe lijks een vuist maken. Zuidema was wel bijzonder ijverig, maar hij kreeg nauwe lijks steun van de door Bischot „inge pakte” Jaap Bos en van Eddie Achter- dat Twente niet de juiste instelling toonde, neem nou maar van mij aan dat geen enkele club graag verliest. Trou wens, na de rust was het wel duidelijk wat Twente wilde. Ik vind het een voortreffelijke prestatie die Telstar hier geleverd heeft. En de beloning is er naar, want we zijn toch maar weer een plaatsje gestegen”. En Spitz Kohn (zijn spelers incasseerden dit seizoen drie ver- liespunten tegen Telstar, de ontmoeting in Enschede eindigde in 1-1): „Telstar heeft het spelletje gespeeld, zoals we dat Telstar bleef evenwel overeind en deed dat ook toen de zwaar geblesseerde André gedwongen was zijn positie als voorstopper te verlaten en op de linker spitsplaats te figureren, middenvelder Helling tot voorstopper werd gebombar deerd, Jonker vanuit de spits naar het middenveld werd gehaald en doelman Bloem was vervangen door Van der Meeren. De vierde gewonde aan het Telstar- front was Fred Bischot, die er na afloop met een lelijk toegetakeld en gezwollen rechterbeen bijliep. Voor Bischot, die een uitstekende wedstrijd speelde, was de pech daarmee niet op, want een door hem begane overtreding tegen Jaap Bos kostte hem een notitie in het boekje van scheidsrechter Pijper. VELSEN. Elf landen hebben inge schreven voor het intertototoernooi, waarvoor Telstar zich vorige week al plaatste. Het zijn behalve Nederland, West-Duitsland, België, Denemarken, Is rael, Joegoslavië, Oostenrijk, Polen, Zweden, Zwitserland en Tsjecho-Slowa- kije. Portugal beraadt zich nog over deelname. De poule-indeling wordt op 21 april bekendgemaakt. In principe is te verwachten dat Telstar wordt ingedeeld met een Scandinavische deelnemer, een uit Oost-Europa (of Israel) en een ploeg uit een Westeuropees land. De laatste blessure openbaarde zich onmiddellijk na de botsing met Bloem; de hersenschudding werd pas later ge constateerd. André zou de strijd onge twijfeld hebben gestaakt, ware het niet dat Telstar zijn maximale aantal wissel spelers al had gebruikt- Behalve Bloem was, al in de twintigste minuut, Monne de Wit met een kuitblessure vervangen door Klaas Bijl. Jaap Bloem liep bij de botsing met André een gescheurde wenkbrauw op. De wond werd in het medisch centrum van Hoogovens van vijf hechtingen voorzien. Het ziet er overigens naar uit dat Bloem voor de wedstrijd van komende zondag tegen FC Amsterdam beschikbaar is. De spelersgroep van Feyenoord lijkt de nieuwe trainer met gemengde ge voelens te gaan ontvangen. Van Hanegem: „Wat weten we nu van die man? Het enige wat we kunnen is afwachten.” En Dick Schneider: „We zullen wel zien hoe het met hem gaat. We zijn niet van plan te gaan protesteren omdat we geen inspraak hebben gekregen.” FC Twente: Gross; Van lerssel, Drost, Over weg, Oranen; Thi.js.sen, Van der Vall, Pabl_ platz; Bos, Zuidema, Achterberg. Scheidsrech ter Pijper, 6000 toeschouwers. lekker begonnen te draaien toen we plotseling voor geruime tijd het veld af moesten.” De inzet als geheel was beslist onvol doende”. Kohn sprak DEN HAAG. Het opmerkelijkste wapenfeit dat Haarlem zaterdagavond in het Haagse Zuiderpark demonstreerde was een onblusbare ijver. Vrijwel ne gentig minuten lang hebben de spelers van het in degradatienood verkerende elftal zich werkelijk de benen uit het lijf gelopen om wat verder te reiken dan de uiteindelijke 1-1, die nu op het scorebord verscheen, maar de objectivi teit gebiedt te vermelden, dat Haarlem ook beslist niet meer verdiende. Het elftal was vaak meer dan gelijk waardig aan Den Haag, dat er vaak ook een chaos van maakte, maar Haar lem creëerde toch te weinig uitgespeelde kansen uit de combinaties, die te stereo tiep werden opgezet en ook te weinig lijn en raffinement vertoonden om meer op te kunnen eisen dan het ene puntje dat nu resteerde. men komen. Dal heeft een veel lastiger wedstrijdprogramma dan wij.” Hughes kon niet vermoeden dat de club uit Doetinchem erin zou slagen PSV te bedwingen. Programma voor zondag: PSVFC Twente; FC AmsterdamTelsltar, Ro- da JC—Wageningen; Feyenoord NAC; Go Ahead EaglesExcelsior: FC UtrechtSparta; HaarlemMW; AZ’67FC Den Haag, De Graafschap Ajax. In de eerste helft deed FC Twente er betrekkelijk weinig aan om de indruk weg te nemen dat het zich momenteel meer bezighoudt met de toernooien om KNVB-beker en UEFA Cup (in beide gevallen zijn de Twentenaren doorge drongen tot de laatste vier) dan met de competitie, waarin voor de Enschedese formatie nog maar weinig lauweren te PSV Feyenoord Ajax Twente AZ’67 Telstar Sparta Amsterdam Den Haag Roda JC MW Utrecht Excelsior Go Ahead E. De Graafschap 30 Wageningen NAC Haarlem Kohn sprak ware woorden, want ■■■W voordat Telstar erin slaagde de score open te breken waren er vrijwel uitslui tend bij de IJmonders ambities te be speuren geweest. Met name de opnieuw voortreffelijk spelende en keihard wer kende Co Stout zorgde in de beginfase een paar keer voor hachelijke momen ten voor doelman Gross, die tweemaal een inzet van de snelle rechterspits voor zijn doel langs zag gaan en bij een kopbal van dezelfde speler schitterend redde. Stout, in positieve sin onherken baar nu hij zeker is van eau vaste plaats in het basiselftal, was ook betrokken bij het doelpunt dat Telstar uiteindelijk de overwinning zou brengen. Met een schitterende dieptepass lan ceerde hij in de 28ste minuut Jos Jon ker. De sublieme voorzet van laatstge noemde leek een prooi te worden voor de doorgesprinte Stout, maar die hield zich in, dit in tegenstelling tot Cees van Kooten, die eerst Drost van zich af schudde om vervolgens de weifelende Gross te verslaan en zijn tiende compe titie-doelpunt te scoren. Maar dat bleek in de huidige situatie ook niet het belangrijkste voor Haarlem. Uitgerekend was dat tegen FC Den Haag, MW en Sparta, alle tegenstanders die niet meer in degradatienood kunnen komen en daardoor v. ellicht wat minder geconcentreerd en fel de slotfase van de competitie ingaan, hoe dan ook punten moesten worden gehaald. Met de 1-1 tegen Den Haag, een resultaat dat onder de gegeven omstandigheden niet goed of slecht te noemen valt, lukte dat ook en daarom theoretiseerde Hughes na afloop: „Ik ben tevreden met dit punt. Zeker als je ons programma voor de komende wedstrijden bekijkt. Een De Graafschap zie ik bijvoorbeeld nog wel in proble- VELSEN. Telstars voorstopper Fred André is gisteravond opgenomen in het Sint Jozef-ziekenhuis te Heemskerk, waar hij voorlopig in ieder geval een week zal moeten blijven. André, die een kwartier na de rust van de ontmoeting tegen FC Twente ongelukkig in botsing kwam met doelman Jaap Bloem, blijkt aan die onzachte ontmoeting een hersen schudding en een gebroken neusbeen io hebben overgehouden. Opstellingen: Den Haag: Thie; Ouwehand; Mansveld, Van Vliet, Korevaar, Kila, Perazic, Lochtenberg Van Leuwen), Ling, Jol, Bres. Haarlem: Boersma; Wentink, Fransz, Huyg, Derksen- Peys, Sadek, Wetzel (Van de Berg); De Kip, Hoeben, Boszhard. Scheidsrechter Wellinga. 4000 toeschouwers. berg, die de met het oog op de wedstrijd tegen IJsselmeervogels gespaarde Jan Jeuring allesbehalve overtuigend ver ving. Het internationaal zo langzamerhand zeer gereputeerde Twente wilde zich in het tweede bedrijf revancheren voor het matige optreden in de eerste 45 minuten en wellicht zou het wedstrijd verloop to taal anders zijn verlopen wanneer de niet sterk leidende scheidsrechter Pijper vijf minuten na de hervatting de voor- deelregel had toegepast toen Jaap Bos alleen doorbrak in plaats van voor een even tevoren door Bischot begane over treding tegen Twente’s rechterspits te fluiten. Pijper lag overigens vaker in de clinch met de voordeelregel, maar hij verdeelde zijn fouten „keurig” over bei de ploegen. Met een venijnig schot van Achterberg (goed gepareerd door Bloem) en een knal van Zuidema tegen de binnenkant van de paal onderstreepte Twente nog in het eerste kwartier na de hervatting zijn offensieve plannen. oogsten zijn. Trainer Spitz Kohn: „Pas nadat Telstar op 1-0 was gekomen schrokken de jongens wakker, zo leek het wel. Er waren een paar spelers, ik zal geen namen noemen, die deze wed strijd meer als een vrije middag dan als een serieus competitieduel beschouwden. TelstarFC Twente 1-0; Wageningen FC Amsterdam 1-3; NACRoda JC 2-1; ExcelsiorFeyenoord 0-1; Spar taGo Ahead Eagles 1-4; MWFC Utrecht 1-1; FC Den HaagHaarlem 1-1; AjaxAZ’67 4-0; De Graafschap —PSV 1-1. Daarna ontstond een „incident” waar door Haarlem zich na afloop nogal ge dupeerd voelde. Op het ogenblik dat Haarlem zich mentaal sterk genoeg achtte om Den Haag verder terug te duwen viel het licht van één van de masten in het Zuiderpark uit. Omdat de lampen niet onmiddellijk weer konden worden ontstoken verdwenen de spelers voor ruim vijfentwintig minuten naar de kleedkamer. Peys: „Dat was een nadeel voor ons. Ik kreeg het gevoel dat we net f F4 30 19 30 20 30 20 30 16 30 14 9 13 7 16 30 10 7 15 9 9 12 6 13 11 8 9 13 7 10 13 7 10 13 7 15 9 15 9 16 9 16 j

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11