KAMERMEERDERHEID: Vredeling blijft ambodja Thieu verliest nrovinciestad ■’hun Rang De Jong halverwege levenswerk jamphan eider Vliegtuig zuigt veertig pannen van het dak Tsjang Kai-Sjek begraven S3 MAZDA e R Ml Weinreb 1975 C WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN i DEEL VI VERSCHENEN - WACHTEN OP WEINREB-RAPPORT LIPS WIL 220 AGENDA pagina 7 Enkele opklaringen Zeeuw Elektro IJmuiden b.v. Lijnden in last ■COMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk I Bestuurder verongelukte metro had gedronken MAN ONTSLAAN ,Ófn linnf CL overal Dinmn boet d by ^oyoV' f f f Het woord is aan... (Van onze parlementsredactie) VAL PNOM PENH Opmerkelijk f f f Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s kt 2 3 Ionen volgend jaar tot het uiterste beperkt moet worden. Ook de over heidsuitgaven zouden nauwelijks mogen stijgen. Dat bleek vandaag tijdens het debat over de werkge- 1 I i WOENSDAG 16 APRIL 1975 65e jaargang nummer 137 iantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. jostbus 18; tel. adm.: 15437 en iö450, el. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. dachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 jostgiro: 273107; voor abonnementen adm. 1203571. KOOYMAN SANITAIR Kastje kijken Kunst Radio en televisie Strips Beurs Sport 9 9 15 17 17 19 20. 21 Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 - Haarlem Telefoon 023 -319245 i HÉ (Ofl 4 legenheid en de woningbouw, waarbij de Kamerleden alleen al ruim achttien uur nodig hadden om hun zegje te doen. JÖEh? wi.» ar r ar"?’ E’. - F» BOEKHANDEL H. COEBERGH ZATERDAG 19 APRIL 7 IJmuider Courant Guy de Maupassant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. Loonstijging moet worden beperkt ft» bij de F-16 (Zie verder pagina 19) IlilIlllllllllllllllHllllllIlllllllHHIIIlllll (Van een onzer verslaggevers) (Zie verker pagina 2) Zie verder pagina 3) (Van een onzer verslaggevers) Weersverwachting van het KNMI tot donderdagavond: Droog weer met enkele opkla ringen. Zwakke tot matige wind uiteenlopende richtingen. uit Minimumtemperaturen omstreeks drie graden. Maxima morgen cir ca elf graden. V riimaplast - De mannen zijn wat de vrouwen van hen maken. Elektrische installaties in woonhuizen, fabrieken, scholen en winkels. Kruisberglaan 2 Tel. 12232 Ampèrestraat 7 - Tel. 21660 spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters Tekstborden-perspex- signs -vinyl K 1 3*1 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, TELEFOON 023—37 03 50 iL 1 LIJNDEN. Lijnden is gisterenmid dag in ernstige last geweest toen een vliegtuig zo laag over kwam dat veertig pannen van een dak waaiden. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. De pannen raakten van het dak van een woning aan de Raasdorperweg, als ge volg van de luchtwerveling die door het vliegtuig werd veroorzaakt. len voedsel en munitie boven het cen trum van Pnom Penh afgegooid. De Zweedde minister van Buitenlandse Zaken, Eric Holmquist, heeft gisteren tijdens een parlementszitting in Stock holm meegedeeld dat Zweden de nieuwe regering-Sihanoek in Cambodja officieel heeft erkend, zo meldt onze redacteur in Stockholm. Wat betreft de Voorlopige Revolutio naire Regering van Zuid-Vietnam zei minister Holmquist, dat in overeenstem ming met het Verdrag van Parijs zal moeten worden gehandeld: „Een beslis sing over erkenning van de VRR is nog niet genomen”. van der Mije, H, P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 11,80 p. mnd., f 33,90 p. kwartaal (p. post f 40,—), p. jaar f 133,10, (p. post f 155,—). Losse nummers 55 ct. DEN HAAG. Vandaag is het zesde deel van „Het koninkrijk der Nederlan den in de Tweede Wereldoorlog" ver- Ook de VVD wil rijkssteun aan het kinderbijslagfonds maar eist tegelijk subsidies op uitbreidings- en milieu-in- vesteringen Dat laatste staat ook op het verlanglijstje van de christen-democra- ten die nagenoeg dezelfde wensen naar voren brachten als de VVD. Het huis ligt in het verlengde van de Zwanenburgerbaan van Schiphol. De luchthaven zal aansprakelijk worden ge steld voor de schade. Een dergeijke mate van vliegtuighin- der is bij de Zwanenburgerlaan nog niet voorgekomen. Wel zijn er eens pannen van een dak gewaaid bij de Aalsmeer- baan en de Kaagbaan. Een woordvoerder van prins Norodom Sihanoek (rechts), heeft gezegd dat het hoofd van de Rode Khmer, Khieu Sam phan (links), de nieuwe regering in Cam bodja zal gaan leiden zodra Pnom Penh gevallen is. LONDEN. In het lichaam van de bestuurder van de Londense metrotrein die onlangs in een doodlopende tunnel te pletter sloeg, zijn sporen van alcohol aangetroffen. Dit heeft een arts die bij het onderzoek betrokken is gisteren verklaard. De arts, dr. Ann Robertson,verklaarde dat bestuurder Leslie Newson voor het fatale ongeluk een hoeveelheid alcohol in zijn lichaam had die gelijk staat aan de hoeveelheid van vijf borrelglaasjes whisky. Sporen van alcohol werden in New- son’s nièren aangetroffen. Ook in de melkfles in Newson’s lunchtrommel zijn alcoholresten gevonden. DEN HAAG De meeste par tijen in de Tweede Kamer zijn er van overtuigd dat de stijging van de SAIGON, (UPI en AFP). Na een nieuwe aanval van het Bevrijdingsfront gesteund door tanks, hebben soldaten van het regime-Thieu vandaag de pro vinciale hoofdstad Phan Rang ten noord-oosten van Saigon opgegeven. De christen-democratische partijen en de VVD pleitten voor verlaging van de lasten voor het bedrijfsleven en verla ging van de loon- en inkomstenbelasting. Ook de progressieve partijen willen daar - zij het iets voorzichtiger - aan. De PvdA wil dat de regering één miljard gulden stort -in het kinderbijslagfonds, zodat de arbeidskosten voor de werkge vers lager worden. De investeringsaftrek zou dan moeten vervallen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Nog deze maand zal de regering een beslissing nemen over de vervanging van de Star- fighter. Tijdig, voor 15 mei de offertes van de Amerikaanse F-16 en de Zweedse Saab-Viggen lopen dan af zal minister Vredeling (Defensie) bij de ministerraad een nota indienen waarin hij zijn keuze voor de opvolger van de Starfighter zal neerleggen. Hij kiest vrijwel zeker voor de F-16. De nota zal aan de Tweede Kamer worden aange boden. De bewindsman zei dit gis teren bij de behandeling van zijn begroting in de Eerste Kamer. De Zuidvietnamese luchtbasis Bien Hoa is vandaag zo hevig beschoten dat vliegtuigen niet normaal konden opstij gen. Phan Rang is de achttiende provincie hoofdstad die de Zuidvietnamezen van Thieu hebben verloren. Het garnizoen van de stad is per schip geëvacueerd. In plaats van militaire hulp heeft het Amerikaanse Congres president Ford gisteren 200 miljoen dollar aangeboden voor de evacuatie van 5000 Amerikanen en 174.000 Zuidvietnamezen uit Zuid- Vietnam. Over het evacueren van 174.000 Zuid vietnamezen jegens wie de Verenigde Staten zich verplicht voelen, zei de demo cratische senator Sparkman, voorzitter van de senaatscommissie voor Buiten landse Zaken, dat men het over hun aantal gisteren eens is geworden in een gesprek tussen de commissie en Ford. Morgen zal de Congresbehandeling van het betreffende wetsvoorstel haar beslag krijgen. Overigens bestonden er ook tussen VVD en PvdA opmerkelijke overeen komsten. Beide partijep pleitten voor een verhoging van de ww-uitkering en vervroegde vrijwillige pensionering voor oudere werknemers door verlenging van die uitkering. De PvdA ging echter iets verder en eiste deze mogelijkheid ook voor werkende vrouwen en wil bovendien deze maatregelen met terugwerkende kracht op 1 januari doen ingaan. Vanmorgen is op Formosa de kist geslo ten met het stoffelijk overschot van maarschalk Tsjang Kai Sjek. De bevol king nam daarbij een minuut stilte in acht. In de kist zijn de vier boeken gelegd waardoor Tsjang zich tijdens zijn leven heeft laten inspireren: de vier beginselen van het volk (een Kwomin- tang document), de bijbel, een godsdien stig boek („Een stroom in de woestijn"), en een gedichtenbundel uit de T’ang- dynastie. De begrafenisplechtigheid werd onder meer bijgewoond door me vrouw Tsjang Kai Sjek en vice-presi dent Rockefeller van de Verenigde Sta ten. Een miljoen mensen heeft de rouwstoet (zie foto) gadegeslagen. In de zomer van 1973 heeft onze krant ia rijp redactioneel beraad het besluit [enomen om een concept-rapport van iet rijksinstituut voor Oorlogsdocumen- atie over de omstreden joodse oorlogsfi- |uur Weinreb te publiceren, ofschoon owel het rijksinstituut als de regering log geen toestemming tot openbaarma- ang van dit rapport had gegeven. Er bestond een redelijke vrees dat het apport een vernietigend oordeel over ffeinreb bevattend dat stoelde op onver lachte getuigenissen en onderzoekingen - op een of andere wijze niet zo spoe- lig mogelijk in de publiciteit zou wor- len gebracht. En aangezien het algeme- le belang van een zo snel mogelijke ipenbaarmaking onbetwijfelbaar vast- tond. terwijl er zeker van kon worden litgegaan dat het concept niet op essen- iële punten zou moeten worden gewij- igd, maakte onze krant het openbaar. Ie publikatie werd door de gehele Ne- ierlandse pers overgenomen en lokte literaard nogal wat reacties uit, niet in de laatste plaats van de directeur van Oorlogsdocumentatie dr. De Jong zelf, iie geen exemplaren van het concept rapport aan de pers had verstrekt en zeer verstoord was over dit „lek" in rijn instituut. Intussen zijn bijna twee jaren verstre ken en nog steeds is het rapport niet gepubliceerd en verspreid. Het is nu dr. De Jong die daarover gebelgd blijkt, ilthans volgens zijn verklaring bij de verschijning van deel VI van „Het Ko ninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog”, waarin hij de regering verweet nog steeds geen goedkeuring tot Publikatie van het rapport-Weinreb te hebben gegeven. In deze situatie ligt de bevestiging van ie vrees, dat de verschijning van het fapport-Weinreb ongemotiveerde vertra ging in strijd met het algemeen belang Du ondervinden. En tevens de bevesti ging dat een krant in dienst van het tenene belang wel eens moet kiezen voor het verstrekken van informaties legen de wens, de wil en het verbod van fficiële zijde in. hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Vergeefs zal men zoeken naar de kwestie-Weinreb in dit zesde deel- Dr. de Jong vindt het „onbehoorlijk en onmo gelijk” vooruit te lopen op de conclusies van twee van zijn medewerkers van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumeritatie, die zoals bekend, een onderzoek naar de zaak-Weinreb instellen. Het bestuur van het instituut heeft al in oktober vorig jaar in een brief aan staatssecretaris Klein van Onderwijs machtiging ge vraagd voor publikatie van het Weinreb- rapport. Daarop is nog steeds geen ant woord gekomen. Het circa 1600 pagina’s tellende rapport van dr. A. J. van der Leeuw en mr. D. Giltay Veth was eind vorig jaar vrijwel geheel in eerste con cept gereed. Maar prof, de Jong heeft „het volste vertrouwen” dat het rapport voor het verschijnen van het zevende deel zal worden gepubliceerd. Deel zes van „Het koninkrijk” behan delt de periode van juli 1942 (begin jodendeportaties) tót de stakingen van april-mei 1943. Op 30 april zal de NOS een tv- programma -wijden aan de manier waar op in het Rijksinstituut de geschied schrijving wordt voorbereid. In de krant van vandaag op pagina 13 wordt uitvoerig aandacht besteed aan de nieuwste uitgave van prof. De Jong. De progressieve partijen toonden op merkelijk veel begrip voor eerdere uitla tingen van minister-president Den Uyl dat er volgend jaar weinig te verdelen zal zijn. Met name de PvdA is bereid de buikriem aan te halen als er haast gemaakt wordt met de inspraak van de werknemers, staatsdeelneming in zwak ke bedrijven, inkomensnivellering, ver- mogensaanwasdeling en vermogens- winstdeling en zeggenschap van de ar beiders over de investeringen. DRUNEN (ANP). Lips BV in Dru- nen heeft aan ondernemingsraden en vakbonden het plan voorgelegd om in totaal 220 van de huidige 2.600 werkne mers te laten afvloeien, „om het perso neelsbestand in overeenstemming te brengen met de vermindering van pro- duktieactiviteiten en de vermindering van de uitbreiding”. De afvloeiing zal geschieden op basis van een sociaal plan waarover reeds eerder met de vakbonden overeenstem ming werd bereikt. Lips heeft aan ondernemingsraden en vakbonden informaties verstrekt over de economische situatie in het bedrijf. Sinds vorig jaar september heeft Lips er bij herhaling op gewezen dat de snel slechter wordende economische omstan digheden in binnen- en buitenland mo gelijk zouden moeten leiden tof een aanpassing van de produktie aan de gewijzigde markt. schenen. Prof. dr. L. de Jong is daarmee halverwege zijn levenswerk gekomen, want het staat nu wel vast dat nog zes delen in een onbekend aantal banden zullen volgen. Deel zeven komt in april volgend jaar uit en het laatste twaalfde deel „op 1 april 1985” aldus prof, de Jong gisteren met onderkoelde humor tijdens een persconferentie in Den Haag. ■tl Het Eerste-Kamerlid Nederhorst (PvdA) had om uitstel van de beslissing gevraagd. Vredelings partijgenoot drong, zoals onlangs het PvdA-congres, aan op de aanschaf van een goedkoper toestel, dat met name geschikt is voor het geven van grondsteun. Volgens Nederhorst is de informatie over goedkopere toestellen onvolledig en onvoldoende. Minister Vredeling bleek het niet eens te zijn met de heer Nederhorst, dat het aanschaffen van de Amerikaanse F-16 een bijdrage zou leveren aan de bewape ningswedloop. De vervanging van de Starfighter is volgens de minister moge lijk binnen de daarvoor uitgetrokken 2,3 miljard gulden. De minister noemde de verwachting dat de defensie-uitgaven drastisch zou den moeten stijgen, ireëel. Hij ging niet in op de eis van het PvdA-congres om de defensie-uitgaven terug te brengen tot 3 percent van het nationaal inkomen. Tegen de wens van de CHU’er De Vries om Schiphol permanent door het leger te laten bewaken, had Vredeling principiële bezwaren „De terreurbestrij ding ligt op het terrein van de politie. De krijgsmacht kan, wanneer dat nodig is, de politie in die taak bijstaan. Het is niet juist om via versnippering van de krijgsmacht een niet toelaatbare belem mering in de opleiding van de krijgs macht te bewerkstelligen”, aldus de mi nister. Sedert 15 jaar de verrassing achfet de smalle gevel. Tafelres Ta.ehic '7 37 34 KI HouiStraat 44 - Haarlem TOKIO (Reuter en AFP). De troe- en van de Rode Khmer drongen van morgen ook vanuit het zuiden de bui- enwijken van de Cambodjaanse hoofd- tad Pnom Penh binnen. Dit meldde andaag het Japanse persbureau Kiodo anuit Pnom Penh. De voormalige Cam- odjaanse president prins Norodom Si- ianoek heeft gezegd dat de leider van e Rode Khmer, Khieu Samphan, de ieuwe Cambodjaanse regering zal lei en zodra Pnom Penh gevallen is. Khieu Samphan vervulde de functie Ian vice-premier in de „koninklijke re- tering van Cambodjaanse nationale een heid” die met de guerrilla-strijders van Se Rode Khmer gisteren een nieuw ak koord heeft gesloten. In de Cambodjaanse hoofdstad heeft het Rode Kruis een „vrije zone” inge- jteld in hotel „Le Pnom”. Het hotel is Imringd door pantservoertuigen. Gewon den en ernstige zieken kunnen er hun oevlucht zoeken. Ook vandaag nog heb- ien grote Amerikaanse transporttoestel- -ji

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1