NOG MEER BEPERKINGEN VOOR BRITTEN Europese parlement en Henry Kissinger: Rust in Libanon nog niet teruggekeerd VVDM wil niet met Vredeling gaan praten Industrie weer geven minder bedrijvig Nederland gaat snel hulp aan Portugal Staking Italië gaat niet door na akkoord Grote actie na moord oo tMvichauffeur ministerraad in conflict jUlMAVO moet in geheel 4-jarig’ r,.'« Arbeiders in Botlek eisen vijfploegendienst OVER WEDDE Van der Stoel (Buitenlandse Zaken): Onderzoek CBS: Voorbereiding op grote energieconferentie in het water gevallen Vandaag viert Israel onafhankelijkheidsdag ■F BINNEN- EN BUITENLAND 1975 16 APRIL r ES (Iran ningei sbeleii üegtuig Fluoi op reis 2 .JOENSD AG «dig t Staatssecretaris Veerman: *'Y WW ÜR en (Van onze redacteur in Rome) m in iden. I hoop plannen uit te werken. (Van onze Haagse redactie) (Van onze correspondent) ■ken geweest. Ook de subsidie aan de genatio- den I DEN HAAG. Nederland gaat zo snel mogelijk hulp aan Portugal verlenen in de hoop dat andere EEG-landen ons voorbeeld zullen volgen. Dit werd gisteren meege deeld door minister Van der Stoel (buitenlandse zaken). Het gaat hier bij vooral om de besteding in Portu gal van hulpgelden die Nederland heeft toegezegd as i Angola, Mo zambique en Guinée-Bissau. en geza- iconstru- nonstra- is sped- erschep- het ver in Ne igen dai abortus i van dl igeborej van eer jke ver- orm vat irmeerdi izen or ideau ti het Ne te latei ilan C Squa ende i isterda in 1 miljoi erzoek ids De belangstelling voor het drie-jarige MAVO is sinds 1968 sterk teruggelopen, zodat is gekozen voor een samenvoeging van het 3- en 4-jarige MAVO. De be- In verband met een goede voorberei ding zullen de deelnemende scholen in het schooljaar 1975-1976 in de gelegen heid worden gesteld hun experimenteer- UTRECHT (ANP). De Vereniging van Dienstplichtige Militairen (VVDM) heeft premier Den Uyl in een brief laten weten geen brood te zien in een gesprek met minister Vredeling over aanpassing van de wedde aan de verhoging van het minimum jeugdloon. De regering in Saigon heeft onderne mers gedreigd hun bezittingen te natio naliseren als zij deze uit angst voor een bezetting van de hoofdstad door de re volutionaire troepen in de steek laten. Vice-premier Nguyen Van Hao, die het ministerie van economische zaken onder zich heeft, verklaarde dit gisteren in een radiotoespraak- het er nu op aankomt de toch al ernsti ge situatie niet nog erger te maken. De minister liet weten dat het vrij willige sociale contract niet meer werk te, en dat het gevaar voor werkloosheid groter was dan ooit. Binnenkort zouden er een miljoen werklozen zijn, aldus de minister. DEN HAAG (ANP). De bedrijvig heid in de Nederlandse industrie is in maart verder afgenomen. Voor de maan den april, mei en juni wordt opnieuw een vermindering van de bedrijvigheid verwacht. Dit is gebleken bij een onder zoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek volgens de conjunctuurtestme- thode naar de gang van zaken bij de Nederlandse industrie. ROTTERDAM. De politie in Rot terdam gaat alle registers opentrekken om de dader van de moordaanslag op taxichauffeur Bas Hartmann te vinden. Tachtig man worden er voor ingezet. litiec n Oi rpol jewij l "(j matig drukte, zal met 150 miljoen pond i enk che Sti terie. len ko ijmeeg ans va gezej lek woi :he poli windsman heeft besloten dit zogenaamde van le MAVO-project op 12 scholen, waaraan -reur te een afdeling MAVO-3 is verbonden, als xistiscb experiment te laten starten. (Van onze redacteur in Brussel, Henk Kolb) te fax en twi n” zot ren b 2SA, artorg interi janisal word lehoeft1 ase sti Britt s. leeft aas ~aagd de termijn eel voor was de aar men r begon estopt. enlandse ui op 11 >mst van lad van hij naar van de igramma Anderzijds: het lijdt ook geen twij fel dat het Britse referendum in juni de Europese Gemeenschap in zijn werkzaamheden momenteel zeer be lemmert. Tot juni schuifelt de EEG op voorzichtige kousevoeten door al lerlei stekelige problematieken. Waar men die niet de baas kan worden loopt men er voorlopig maar omheen. Arbeidsonrust op nieuwe gronden is volgens sommige machtige vakbondslei ders dan ook weer niet ver meer De enige schrale troost voor de immer met beperking levende Britten: de btw op de benzine gaat niet omhoog. Met zijn 25 percent en de toch al hoge prijzen meende de minister dat daar de grens van het mogelijke was bereikt. Kissinger verklaarde dat er bij de snelle terugtrekking van de Zuidvietna- mese troepen volgens een officiële schatting van de Amerikaanse regering militair materieel ter waarde van 800 miljoen dollar in handen van de eenhe den van de VRR en de Noordvietnamese strijdkrachten is gevallen. Amerikaanse deskundigen in Saigon en Washington hadden de waarde van het verloren gegane materieel eerder op minstens een miljard dollar geschat. De parlementariërs, bij monde van een delegatie onder leiding van de De WDM had al eerder de premier om een gesprek gevraagd over deze kwestie nadat minister Vredeling in een radio-programma had verklaard dat er geen sprake zou zijn van een aanpassing van de wedde aan de verhoging van het jeugdloon (met 1,7 pct per 1 april) en dat koppeling van wedde en minimum loon louter op toeval berustte. Kissinger, die bijzonderheden gaf over dat 1 Fords verzoek om militaire steun aan Zuid-Vietnam ter waarde van 722 mil- Arabi joen dollar, zei dat er van dit bedrag circa 326 miljoen nodig is om de Zuid- vietnamese strijdkrachten te reorganise- Sikki ren en opnieuw uit te rusten. De rest van dit bedrag van 722 miljoen dollar, Minister Van der Stoel herhaalde gis teren dat de EEG te weinig slagvaardig gereageert op de ontwikkelingen in Por tugal. Dat de Portugese militairen heb ben besloten nog drie tot vijf jaar aan de macht te zullen blijven, noemde mi nister Van der Stoel „zeer verontrus tend”, maar hij meende dat de „demo cratische krachten in Portugal de moed nog niet hebben opgeneven. Met de regeringen van Guinée-Bissau en van Mozambique is al uitvoerig over legd hoe de Nederlandse hulp in Portu gal kan worden besteed. Daarover wordt nu snel contact opgenomen met de Por tugese autoriteiten, aldus Van der Stoel. Een zelfde procedure zal met Angola worden gevolgd. In het geval van Mo zambique gaat het om de besteding van tien miljoen gulden gedurende het hui dige begrotingsjaar. Daarnaast is de regering ook bereid gelden te besteden voor regionale pro jecten in Portugal, aldus Van der Stoel. Op de begroting van minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) is 15 mil joen gulden uitgetrokken ter financie ring van speciale werkgelegenheidspro jecten ten behóeve van buitenlandse werknemers die naar hun land terugke ren. Hiervan zouden dus projecten in Portugal kunnen worden betaald. Minister Van der Stoel zei te betreu ren dat de Zuidvietnamese president Thieu „niet de weg van de dialoog op wil.” Het is van het grootste belang dat De VVDM was bijzonder verontwaar digd over deze uitspraak, temeer daar het ministerie van Defensie destijds in een officiële bekendmaking de wedde- verhoging wel degelijk aan het mini mumloon had gekoppeld. De VVDM deelde mee in verband hiermee de me dedeling van minister Vredeling niet te kunnen plaatsen en vroeg een onder houd met de premier aan. Dit gebeurde nadat de Vereniging van Defensie had vernomen dat de weddekwestie geen zaak was van Vredeling alleen, maar van het hele kabinet. Maar inmiddels, aldus de VVDM, heeft de premier laten weten dat ze maar met Vredeling moet praten. Dit onderwijs moet naar de mening van staatssecretaris Veerman zo worden ingericht, dat in beginsel ieder vak, waarin examen kan worden afgelegd, op Hlhoil twee verschillende niveaus wordt onder wezen, aldus mededeling van het minis- i tien poli Lvega ihten dreigt! en ha die o sen ki De inkomstenbelasting stijgt met 2 percent en komt daarmee voor wat het basistarief betreft op 35 percent. Tegelij kertijd komt er echter ook voor het eerste kind in 1977 kinderbijslag, en het peil waaronder men in het geheel geen belasting betaalt, wordt niet verhoogd. In de vakbondswereld is men met de begroting van de eigen Labour-minister allerminst tevreden. Men had allereerst gehoopt op grote staatssteun voor inves teringen in de industrie, en die is uitge bleven. In de vakbonden stijgt de angst voor werkloosheid met de dag, terwijl men aan de andere kant doorgas’ zich uit de markt te prijzen. contact met elkaar opnemen, zodat over eenkomstig de Parijse Vietnam-akkoor- den een nationale raad van verzoening kan worden gevormd, aldus de bewinds man. Noch de EEG-partners, noch de Vere nigde Staten hebben „specifieke reacties” gegeven op het Nederlandse besluit een „agent” als vertegenwoordiger van Ne derland bij de Voorlopige Revolutionaire Regering van Zuid-Vietnam (VRR) te benoemen, zei minister Van der Stoel. Hij verklaarde dait het afgelopen week einde, tijdens het overleg van de EEG- ministers van buitenlandse zaken in Du blin, duidelijk was geworden dat geen van de EEG-partners bereid is tot er kenning van de VRR over te gaan. Naar aanleiding van de erkenning door Frankrijk van de Cambodjaanse rege ring in ballingschap van prins Norodom Sihanoek, zei minister Van der Stoel dat de nieuwe situatie in Cambodja onder werp is van actief beraad van de rege ring. „We zullen uiteraard de conclusie trekken uit de veranderingen van de LONDEN. De Britse minister van financiën Healey heeft in zijn begroting voor het komende jaar vergaande bezui- □n nigingen op de staatsuitgaven, en verho- ging van directe en indirecte belastingen aangekondigd. Onder de 1000 miljoen pond sterling geraamde bezuinigingen weni k°mt een P°st van miljoen op de u defensiekosten voor; dat is drie percent van het bij de laatste begroting al inge- jkorte defensiebudget. De voedselsubsidiëring, die de prijzen voor essentiële voedingsmiddelen kunst- Nederlander mr. C. Berkhouwer, wensten onder geen voorwaarde een uitholling van hun bevoegdheden te aanvaarden. De raad kon het onder ling zelfs niet eens worden over een Nederlands compromisvoorstel dat de regionale fonds-uitgaven voor de eer ste drie jaar verplicht laat, maar daarna het parlement de volledige bevoegdheid toespeelt. DEN HAAG (ANP). Staatssecreta- es do»rjs ycerman (Onderwijs en Wetenschap pen. Hpen) wjj jn (j(. toekomst het 3-jarig en het 4-jarig MAVO omvormen tot één vierjarig onderwijstype. Daarbij zal de leerling zijn studie kunnen afsluiten met itholieeen examen Per vak op verschillend niveau. PARIJS. De internationale energie conferentie waaraan gedurende tien da gen en nachten in Parijs tien delegaties onvermoeid gedokterd hebben, is afgelo- pen nacht praktisch toch nog wel in het’ water gevallen. Gisteravond laat kwa men de delegaties voor het laatst in plenaire zitting bijeen om te pogen dat echec in een slotcommuniqué nog zo netjes mogelijk te verpakken of te vef- WASHINGTON (Reuter, DPA, Gram AFP, AP). De Amerikaanse mi- ve nister van buitenlandse zaken, Hen ry Kissinger, heeft gisteren op een t koo bijeenkomst van de machtige com missie voor toewijzingen van de Amerikaanse senaat verklaard dat president Ford en diens regering geboil Zuid-Vietnam genoeg militaire hulp willen verlenen voor maxi- maal 60 dagen intensieve strijd. 60 dagen intensieve strijd” De straf voor de zonde van de onge breidelde loonsverhogingen laat zich in cijfers vertalen. Het bier gaat met 12 cent per fles omhoog, sigaretten met 42 cent per pakje, de wijn ƒ1,50 per fles en whiskey en gin met 3,80 per fles. De wegenbelasting voor particuliere auto’s gaat van 144 omhoog tot 240 per jaar. (In feite liggen deze bedragen omgere kend voor de Britten hoger). De btw op wat de minister „minder essentiële goe deren” vindt, stijgt van 8 tot 25 percent. Hieronder vallen zoals gewoonlijk weer de wasmachines, maar ook radio’s, tele visies, grammofoons, bontmantels, juwe len en camera’s. «WH» Zwarte rookwolken hangen boven Bei roet na een raketaanval gedurende de hernieuwde strijd tussen Palestijnse guerrilla’s en de rechtse Falangisten. De uitkomsten van het CBS-onderzoek hebben betrekking op ongeveer 80 per cent van de industrie, exclusief voe- dings- en genotmiddelenindustrie. De orderontvangst gaf zowel uit het binnen- als buitenland in maart een da ling te zien. Het oordeel van de bedrij ven over deze orderontvangst verschilde volgens het CBS weinig van dat over de vorige maand. Van de ondernemingen vond 48 pet (v.m. 46) haar normaal, 2 pet. (v.m. 4) groot en 50 pet (v.m. eveneens 50) sprak van een kleine or- Het Zuidvietnamese regeringsleger heeft gisteren opnieuw aanvallen uitge voerd op doelen van de communistische strijdkrachten bij Xoean Loc, de 65 kilometer ten oosten van Saigon liggen de stad, waar reeds een week felle gevechten woeden. Van het front werd gemeld dat de Noordvietnamese en Viet- congstrijdkrachten hevige tegenstand bieden. Uit de laatste berichten die voor het vallen van de avond binnenkwamen, kan worden afgeleid dat de gevechten van gisteren voor geen van beide partij en beslissend voordeel hebben opgele verd. Xoean Loc is de eerste stad waar het Zuidvietnamese leger niet terugwijkt voor het communistische offensief, waarbij eerder tweederde van het land zonder slag of stoot werd opgegeven. In een gespannen Saigon hingen span doeken waarin deze nieuwe wil tot vechten werd geprezen. De onrust in de hoofdstad is echter verder toegenomen na een aanval op de luchtbasis Bien Hoa. Ten slotte zijn alleen de Britten nog verklaarde tegenstanders geble ven. Zelfs na omstandige ruggespraak met Londen- Want met het referen dum in het vooruitzicht wil de Britse regering de tegenstanders van het voortgezette Britse lidmaatschap geen munitie verschaffen om bressen te schieten in het toch al wankele front dat premier Wilson rond Albions Eu ropese bestemming heeft opgetrok ken. TEL AVIV (DPA). De Israëlische staf-ehef van het leger luitenant-gene- raal Mordechai Goer, heeft gisteren verklaard dat het militaire apparaat zich niet opnieuw zal laten verrassen zoals in oktober 1973. Aan de vooravond van onafhankelijk heidsdag zei hij in een boodschap aan zijn troepen: „Na de oorlog van Jom Kippoer zijn wij vooruitgegaan in kwan titeit en in kwaliteit. Wij hebben onze doctrine herzien en wij hebben nieuwe uitrusting en wapens ontvangen.” Na herdenkingsdiensten voor de 10.000 oorlogsdoden vieren de Israeli’s de 27ste onafhankelijkheidsdag vandaag met dan sen in de openlucht, familiefeesten en een plechtigheid bij het licht van toort sen op berg Herzl, waar de stichter van het zionisme, Theodor Herzl, begraven is. LUXEMBURG. De Europese Ministerraad en het Europees Parle ment zijn na twee dagen vergaderen (dank zij vooral Britse weigerachtig heid) nog steeds niet tot overeenstem ming gekomen over de vraag wie het recht heeft om de uitgaven voor het regionaal fonds, waarbij de Britten zoveel belang hebben, vast te stellen. En daarmee bestaat tussen deze twee, ieder op hun manier wetgevende in stanties binnen de Europese Gemeen schap, een levensgroot politiek con flict, dat in feite neerkomt op een discussie rond de vraag bij wie het budget-recht berust. „Geef Zuid-Vietnam steun voor De Duitsers waren aanvankelijk te gen parlementaire bemoeienis uit vrees voor euforische speelzucht van de volksvertegenwoordigers; de De nen waren er tegen omdat ze in het kielzog van de grote Britse broer bang waren voor uitholling van de betekenis van de nationale parlemen ten. moderniseren en te rationaliseren. Hier voor is 100 miljoen pond uitgetrokken. Een zeer toegejuicht besluit van minister Healey was, voor dit jaar 20 miljoen en voor het volgend jaar 30 miljoen pond uit te trekken voor herscholing van werknemers. Terwijl men in andere landen in West-Europa al jarenlang ar beiders herschoolt, was daar in het Ver enigd Koningrijk nog bijna niets aan gedaan. De weinige bereidheid tot mede werking van de betrokkenen zelf speelde hierbij een voorname rol. De verhoging van de btw en de directe' belastingen zijn voor een deel een directe consequentie van de in het afgelopen jaar met 25 tot 30 percent gestegen lonen. Minister Healey ver klaarde met zoveel woorden dat oe in flatie niet kan worden bestreden als deze hoge lonen ook in directe koop kracht worden vertaald. Gezien te ver wachten verbetering van de economische situatie in de westelijke wereld, tegen volgend jaar, stelde minister Healey dat SPIJKENISSE (ANP) Continu-ar- beiders in het Botlek- en Europoortge- bied hebben gisteravond op een bijeen komst in Spijkenisse besloten per bedrijf actie te gaan voeren voor vijf-ploegen- diensten in de volcontinu-bedrijven. Zij willen niet dat de verlichting van de diensten ten koste gaat van hun inko men. De bijeenkomst was georganiseerd door de actiegroep Chemische Industrie en werd, volgens het actie-comité, bij ge woond door 250 werknemers. De vijfploegendienst betekent een aanmerkelijke verbetering van de ar beidsomstandigheden van de continu-ar- beiders en zal ook de veiligheid in en buiten de bedrijven ten goede komen, aldus een verklaring van de deelnemers. zou geblokkeerd zijn- In de Libanese hoofdstad, waar het openbare verkeer nagenoeg stil lag, waren tussen diverse stadgedeelten geen verbindingen meer. In de nacht van maandag op gisteren en ook gisterochtend werd in Beiroet geschoten met raketten en automati sche wapens. Ook werden bomaanslagen gepleegd. In woon- en zakenbuurten ontstond grote schade. Scholen en uni- versiteiten alsook zaken en bedrijven en de meeste restaurants en café’s waren dicht. In het begin van de middag ontston den in het randgebied van Beiroet drie grote branden. De rookzuilen (foto) wa ren vanuit het hart van de Libanese hoofdstad te zien. De branden woedden in een houtopslagplaats van een meubel fabriek, in een depot van het Libanese staatstabakbedrijf en op een benzi nestation. Van betrouwbare zijde is verklaard, dat bij de gevechten van zondag, maan dag en gisteren in het geheel 90 mensen de dood gevonden hebben en 150 gewond zijn. ROME. De staking die vandaag het openbare leven in Italië plat zou leggen, is op het laatste nippertje niet doorgegaan. De dag voor het uitbreken van de staking is er overeenstemming bereikt over een financiële schikking tussen de vakbonden en de regering. De treinen zullen nu gewoon volgens de dienstregeling rijden. Ook de interna tionale treinen, die zoals gewoonlijk in deze gevallen tot de grens rijden, zullen tot hun eindbestemming doorgaan. Ook telefoon- en telegraafverkeer, in het binnen- en buitenland zullen gewoon doorgang vinden. De bevoegdheid van het Europees Parlement op begrotingsgebied is mo menteel gegroepeerd rond de vraag of er sprake is van verplichte uitgaven (die rechtstreeks voortvloeien uit de bepalingen van het EEG-verdrag) of van niet-verplichte uitgaven (waar voor in dat verdrag geen dwang is opgenomen). Het parlement mag zijn beslissin gen nemen, juist voor die onverplich te uitgaven en het verschil-met-wij- dere-strekking gaat er dan ook om vast te stellen of de uitgaven voor het regionaal fonds (door de rege ringsleiders tijdens de jongste Parijse topconferentie bepaald en over de landen verdeeld) verplicht zijn of niet. De bemiddelingspoging van de secreta- ris-generaal van de Arabische Liga, Machmoed Riad, leidde gisteren niet tot staking van de schietpartijen tussen de twee elkaar bevechtende groeperingen. De gevechten sloegen zelfs over op de -> havensteden Tripoli, Sidon, Tyrus en op andere plaatsen. Daarbij werden ver scheidene mensen gedood of gewond. De autoweg van Tripoli naar Beiroet reserve-onderdelen en medicijnen, opdat de Zuidvietnamese troepen maximaal 60 dagen lang intensief kunnen vechten en voor betaling van de vervoerskosten van deze artikelen. De periode van 60 dagen zal het „gat” vullen tot de aanvang van het nieuwe Amerikaanse begrotingsjaar op 1 juli. De Amerikaanse regering heeft voor het komende begrotingsjaar al ongeveer 1,3 miljard dollar voor militaire hulp aan Saigon gevraagd. De hele mannelijke bevolking van Kralingse Veer de wijk waar Hart man werd neergeschoten wordt uit genodigd op basis van vrijwilligheid haar vingerafdrukken te geven en verder worden taxirittenlijsten over het afgelo pen jaar nagegaan op ritten naar Kra lingse Veer. Het betreft heit uitschiften van die ritten uit een totaal van meer dan een miljoen. Hiervoor wordt een computer ingeschakeld. Op 8 mei zal aan de Tweede Kamer een petitie door taxichauffeurs uit heel Nederland worden aangeboden, waarin een grotere rechtsbescherming wordt ge vraagd. De taxichauffeurs willen dezelf de rechten als tram- en busbestuurders. Dit zou onder meer inhouden dat er een boete komt voor iedereen die zonder te kunnen betalen meerijdt. Verder besloot men gisteravond op een bijeenkomst in Rotterdam, dat er een licht- en geluidsinstallatie voor de alarmering op elke Nederlandse taxi moet komen. worden verminderd. Ze was een uitvin- orrü” van huidige Labour-regering ■ken 5eweest- Ook de subsidie aan de genatio- 'den I laliseerde industrie wordt teruggebracht is ril met 100 miljoen pond. Men neemt aan -pU].' dat deze het volgend jaar geheel zal moes verdwijnen. ,t 0(1 1 Oudere particuliere industrieën die be langrijk worden geacht voor de export, (Vijdfl zullen worden geholpen om zichzelf te BEIROET (DPA, AFP). In weerwil van intensieve bemiddelingspogingen van prominente Arabische politici, gaan de sinds zondag woedende gevechten tussen Palestijnse guerillastrijders en rechtse Falangistische militiemannen in Libanon verder. ian ni aldus Kissinger, moet gebruikt worden ninkri voor de aankoop van munitie, brandstof, ergte gewo- Sikk ;eerd t id Kissinger zei voorts dat de toestand in Vietnam er op het ogenblik „onheilspel lend” uitziet. Hij wees erop dat de strijdkrachten van Noord-Vietnam die van Zuid-Vietnam in aantal ver over treffen. Volgens hem zullen nieuwe wa- penleveranties aan Zuid-Vietnam de kans op een politieke oplossing vergro ten. H bergen. de strijdende partijen in Zuid-Vietnam feitelijke situatie”, aldus de bewindsman. derontvangst-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3