Hortus Bulborum in Limmen B. Kransberg nieuwe dirigent Zang en Vriendschap van Staten: meer steun voor monumentenzorg nodig Bel Hertz als u een vracht- of bestelwagen nodig heeft. Regenval heeft weerslag op bollenkweek Getotódg zijn er ontwerpers die het woordbeachwear” nogal ruim interpreteren. daudia stater 4! A Ipak: F MEER DAN DUIZEND SOORTEN OUDE TULPEN metnico scheepmaker Voortbestaan Beverwijks Gemengd Koor weer verzekerd 99 99 Hertz 4 Uw Hertz auto. Een zorg minder. zesBx (U.O™ 9 NIEUWS Repertoirekeuze s? 4 Zoals de ontwerper van "Les Copines". Een inspirerende kollektie die niet alleen bikini's omvat, maar bijvoorbeeld ook sweaters, flaneerjurken, T-shirts, wikkelrokken etc. In uitgekiende dessins en kleuren (bijvoorbeeld het nieuwe khakigroen). Alles past bij alles! Claudia Strafer Haarlem nu in de Grote Houtstraat 22. y Maandagsmiddags geopend van 13.00 -18.00 uur. Li (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) zo (ADVERTENTIE) 39,95 59,75 42,95 (Van onze stadsredactie) 49,95 (ADVERTENTIE) 39,95 Uw Hertz agent: AQUARIA. De eerstvolgende leden avond van de aquariumvereniging „Vel- sen” wordt maandag 21 april gehouden in een der zalen van het PEN-jeugdcentrum aan de Kanaalstraat in IJmuiden. Het programma hiervoor vermeldt een lezing door de heer S D. Koning over het onderwerp „Aquarium houden is zóóóó rustgevend”. Repertoirekeuze behoeft voor potentiële leden geen belemmering meer t» zijn: Om de tuin wat meer onder de aan dacht van bloemenliefhebbers te brengen 57 ji wenst met i lar, z ?ven HAARLEM. Statenlid J. J. Schil- stra (VVD) heeft mede namens de leden gezs :ër. 1( Vod el op Ir. on 8 CM CO Hertz verhuurt Fords en andere uitstekende auto’s. Haarlem-voorzitter Hut gaf het elftal van Barry Hughes het goede voorbeeld door in Herkent u deze tijd” als de middelste van de familie Nonnekens de overwinning weg te slepen. Hij won een camera en de nodige apparatuur om zelf foto’s af te drukken. Dit geschenk kwam helaas driekwart eeuw te laat om er voor te kunnen zorgen dat Nederland ook even zichtbaar werd in „De jaren van Lumière”, een Franse collage van film en fotobeelden rond de eeuwwisseling. We kwamen overal terecht met die oude camera’s, in Japan,'in Rusland, in Alge rije, in Amerika, in Turkije, maar niet in Nederland. De heer Bakker: „Het gaat ons niet specifiek om geoefende zangers. In prin cipe komt iedereen die zingen kan en wil voor een plaats in het koor in aanmerking. De afgelopen jaren hebben duizenden mensen de concerten van „Zang en Vriendschap” bezocht, van wie er vast wel een paar lid van ons koor hadden willen worden. Laten die hun demeplvrees op zij zetten, en ons even een seintje geven. We willen ze graag in ons koor opnemen”. was het kort in het verleden gespeciali seerd in grote operaconcerten, nu wil men die specialisatie loslaten en ook werken in bijvoorbeeld het „pro-musi- ca”-genre gaan uitvoeren. „Men kan rus tig bij ons aankloppen”, zegt de heer Bakker, „want iedereen komt bij „Zang en Vriendschap” aan zijn trekken In het najaar hopen we dat aan te kunnen tonen, als we ons met een gevarieerd concert aan de Beverwijkse bevolking gaan trachten te presenteren”. LISSE „Het is nog maar de vraag of we op 3 mei de Bloembollendag kunnen houden. De natuur werkt ons stevig tegen”, meent de voorzitter van de Nederlandsche Vereniging tot Bevordering van de wetenschappelijke veredeling van Siergewassen (Neversie), de heer J. Bijl van Duyvenbode. Men hoopt op nog een paar mooie dagen, zodat men het voornemen om een soortenkenniswedstrijd te houden ten uitvoer kan brengen. Het ligt in de bedoeling de winnaar een tulpebol van een enkele honderden jare oude variëteit te geven. Ook niet-leden van de Neversie kunnen er aan meedoen. De vereniging wil haar „tuin”, met meer dan duizend soorten oude tulpen!, nog verder uitbreiden met hyacinte-, narcisse- en bqgoedvariëteiten. Voorts wordt opgemerkt dat de be schrijving van de monumenten in de provincie, met name in Ken’nemerland, nog onvoldoende is geschied- Een kwali- teitsrapport ontbreekt vaak, zodat niet algemeen bekend kan zijn hoe alarme rend de situatie is. De heer Schilstra vraagt of GS ook hiervoor geld beschik baar willen stellen, uit oogpunt van verbeterde woongelegenheid, behoud van de monumenten, doorgeven van vakbe kwaamheid, en werkgelegenheid. Hij be treurt dat in het kader van de werkge- legenheidsverruiming slechts twee pro jecten van de monumentenlijst zijn aan gewezen, namelijk de Lutherse kerk in Alkmaar en Monnickendam, zodat ook hier Noord-Holland zeer ongunstig af steekt bij andere provincies; Hij vraa 1 of GS willen blijven aandringen op hei geven van een hogere prioriteit aan het aantal monumenten bij komende werk- gelegenheidsregelingen. dl gn allee: II. ot Vlieger. Samen met 59 collega- sportvliegers in ons land heeft op het vliegveld Teuge bij Apeldoorn de heer M. de Jong, Orionweg 54 in IJmuiden zijn brevet gekregen voor het vliegen van kleine toestellen. Hij ontving zijn „wings” uit handen van mr. F. Th. Dijckmeester, burgemeester van Apel doorn. Doordat de moderne bedrijfsmethoden het niet mogelijk maken om kleine par tijen te telen, die eigenlijk met de hand moeten worden behandeld, dreigen op het ogenblik vele variëteiten van hyacinten, tulpen, narcissen en ook bijgoed te ver dwijnen De paar mensen, die nog uit liefde oude variëteiten telen zullen wor den opgevölgd door „economisch denken de”. mensen. De heer Bijl van Duyvenbode is met het bestuur van mening, dat de Hortus Bulborum moet kunnen worden uitgebreid met interessante gewassen. De commissie voor de tulpen van de Kon. Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur adviseert graag. BEVERWIJK Met het aantrekken van Bert Kransberg als dirigent heeft het Beverwijks Gemengd Koor „Zang en Vriendschap” een kritieke fase in zijn zevenentwintigjarig bestaan afgesloten. Problemen op bestuur lijk en directioneel niveau veroorzaakten de afgelopen maanden een flinke terugloop in het ledenbestand en zelfs rees de vraag, of het koor wel voor Beverwijk behouden zou kunnen blijven. Door wisselingen in het bestuur wist men de grootste moeilijkheden echter nog juist bijtijds te overwinnen en onder leiding van de nieuwe dirigent heeft „Zang en Vriendschap” zijn oude enthousiasme hervonden. De toekomst van het koor mag nu dan ook weer met gepast optimisme tegemoet worden gezien. „We zijn weer vol goede moed”, zegt secretaris J. Bakker, die er zich bijzon der verheugd over betoonde dat de als leider van de vocalgroup „The Merry Minstrels” furore makende Bert Krans berg bereid kon woren gevonden, de directie over het aangeslagen koor op zich te nemen. „Alle problemen zijn nu opgelost en vorige week is een eerste kennismakingsrepetitie gehouden. Bert Kransberg is vast van plan, „Zang en Vriendschap” weer op zijn oude niveau te brengen. Met wat meer leden moet dat naar mijn smaak ook wel lukken”. Dank zij de aktiviteiten van de twee vrienden, meester Boschman en de bloem- bollenexpbrteur Klaas Blokker, kan men zien wat er nu uit die dikwijls bijna door schijnende tulpebloemetjes geworden is. Er mag straks echter geen schakel ont breken, omdat de oude tulpen uit de hui dige kollectie niet interessant genoeg lijken. Wie belangstelling voor het koorlid- maatschap heeft, kan iedere maandaga vond de repetities in de Doopsgezinde Kerk aan het Beverwijkse Meerplein bezoeken (aanvang 20 uur) of rontact opnemen met secretaris Bakker, Duin- wijklaan 51, Beverwijk, tel. 23212. „Men sen die niet zomaar de kerk willen binnenstappen, komen we graag van huis ophalen”, zegt de heer Bakker, „dan kunnen ze als introducee met de ver richtingen van het koor kennis komen maken. We hopen op een grote respons”. wilde aardappelrassen, aardappelveredelaar De EO belichtte in Nader Bekeken de positie van de kerk en de zending in Suriname (voor het te laat is), en voorts het leven en denken van de Japanse marinecommandant Yamamoto, die het plannetje bedacht om Pearl Harbor aan - te vallen. Geen kwaaie vent,als ik de BBC, die deze aflevering maakte, mag geloven. Ten slotte moet ik de schoolgaande jeugd nog melden dat het Rotterdamse gymnasium Erasmianum een verschrik kelijk pak slaag kreeg (23-8 was de uit slag) van het Amsterdamse Cartesius- lyceum. Van de 45 vragen werden er 24 goed beantwoord, waarvan weer 16 door de jongens en acht door de meisjes. Vier jongens en vier meisjes droegen geen - enkel goed antwoord bij aan de eind- score. Rotterdam zette meteen in de eer ste ronde al de joker in en had toen één vraag goed. Pas in de vierde ronde wisten zij daar nog twee goede antwoor- - den aan toe te voegen. Dat was bij sport en spel, toen Amsterdam weer volledig faalde. Rekent u zelf uit, wie kampioen wordt: Feyenoord of Ajax? Dr. Van Pesch mag ik er voorts op wijzen dat de klemtoon in de naam Sjostakovitsj niet op de tweede lettergreep (zoals hij ver beterde) maar op de derde lettergreep ligt. Dit moge een troost zijn voor die acht leerlingen die faalden. Er viel in ieder geval veel aan deze film af te kijken, bovendien was het voor de continuïteit van de geschiedenis wel handig te zien hoe op Nederland 2 de Tsaar der Russen in de weer was, ter wijl ondertussen op Ned. 1 bij Hier en Nu de rode vlag met sikkel en hamer de Portugese verkiezingen begeleidde, en de zojuist uit de Sovjet-Unie geëmigreerde arts dr. Marina Volchanskaja (echtge- - noot van de bekende, eerder vrijgelaten -. Viktor Fainberg) aan Jules Huf kon 2 melden dat alles wat een man als Vladi- 2 mir Boekovski te boek heeft gesteld - over politieke gevangenen die in Russi- - sche psychiatrische inrichtingen worden opgenomen en via spuitjes willoos wor- 1 den gemaakt, waar is. Er zijn in de USSR 12 van zulke psychiatrische in richtingen (onder andere eentje in Dne propetrovsk) waar men voor het overige geheel normale politieke tegenstanders zonder enige berechting opbergt. Uiteraard maakte Hier en Nu als christelijke omroep gaarne gebruik van de gelegenheid om de zaterdagmiddag- club IJsselmeervogels in het zonnetje te zetten, en verder kregen we de gebruike lijke, maar daarom niet minder ellendi ge beelden te zien uit de sterftegebieden van Bangladesj, met een aansluitend adres (Stichting Interlandelijke Adoptie, Nieuwe Schoolstraat 28, Den Haag) en een telefoonnummer van deze stichting: 070-645848. Deze vereniging met de onmogelijk lange naam heeft nog alleen de stichter, de heer P. Boschman eens tuinbouwon- derwijzer in Limmen, in het bestuur. De nieuwe bestuursleden willen de vereni ging er de tuin uit het hoekje van de exclusiviteit trekken, waarin zij sinds 1928 werd gehouden. Het bloembollenvak begint iets meer belangstelling te tonen voor deze onschatbare kollektie. Het be seft echter niet voldoende, dat deze tul pen alléén jaar in jaar uit kunnen wor den gezien door het vele geld, dat een particuliere firma er in gestoken heeft. De naam Wilbrink is evenmin een be grip, hoewel de heer Wilbrink, werkne mer van deze firma, de unieke tulpen heeft .voortgeteeld. Deze liefhebber moet nu afscheid nemen en een opvolger is nog niet gevonden. De vereniging zou graag over voldoende geld beschikken om een vaste man te kunnen betalen. A. J. van Lent’s Autobedrijven B.V., Koningstraat 40-42, Beverwijk, tel.: 02510-28 177 Het statenlid vindt dat elke bijdrage- zelfs 3 tot 5 percent van het subsi diabele restauratiebedrag een daad werkelijk steun voor de betrokken eige naren betekent. Ook zal het in de be trokken gemeenten, waaronder Haarlem, stimulerend werken als men weet dat de provincie achter werkzaamheden staat die leiden tot woningverbeteringen, die werkgelegenheid bevorderen en de „er fenis van eeuwen” helpen behouden. Gevraagd wordt of GS nog dit jaar financiële steun willen geven voor deze sector van monumentenzorg, in het ka der van de rehabilitatieregeling. P. Smit (PvdA) en mr. W. F. Reus (CDA) extra aandacht gevraagd voor de monumentenzorg. Hij wijst erop dat res tauraties kunnen worden uitgevoerd en gefinancierd volgens de zogenoemde re habilitatieregeling voor beschermde stads- en dorpsgezichten. Dat gebeurt ook bij monumentondersteunende pan den die niet op de monumentenlijst staan. Noord-Holland doet als enige pro vincie niet mee. <t an ge! omga Want hoewel vijftig zangers en'zange ressen het koor door alle moeilijkheden heen trouw zijn gebleven, kan „Zang en Vriendschap” een uitbreiding van zijn ledenbestand best gebruiken. Secretaris Bakker, die het koor indertijd mee heeft helpen oprichten, ziet de start van een intensieve ledenwerfcampagne dan ook als een van de eerste taken voor het nieuwe bestuur. Daarbij hoopt men vooral op belangstelling van de kant van het sterke ggeslacht, want het koor heeft al sinds jaar en dag een chronisch tekort aan mannenstemmen. Blijkbaar om dit gebrek op te vangen kregen we een „Nederlandse bewerking” te zien van Jan Blokker, wat blijkbaar iets anders is dan gewoon een Nederland se vertaling van de Franse begeleidende tekst. Ik kan me die Franse tekst niet meer herinneren (de VPRO kocht deze film twee jaar geleden aan, nadat hij in Cannes op de MIP-tv-beurs was ge toond), maar zowel de Fransen als Jan Blokker kennend, zou ik me kunnen voorstellen dat de Nederlandse bewer king wat sceptischer ten aanzien van het leven rond 1900 is uitgevallen. Soms zou een wat feitelijker tekst mij niet onaan- - genaam zijn geweest. „Rond 1900” is natuulijk een rekbaar jaartal. En ik vraag me af of iedereen wel beseft heeft dat hij aan het einde van de film mensen op en af zag stappen op het rollende trottoir van de wereldtentoon stelling in .Parijs, een toekomstvisioen van nu dat toen al werd verwezenlijkt- Maar hoelang was dat ding (om maar eens één van de vragen te noemen die dan opdoemen)? BEVERWIJK. Bij de toch al niet florissante gang van zaken in het, bloembollenvak, waar vraag en aanbod elkaar momenteel niet in evenwicht houden, is nog een groot probleem om de hoek komen kijken. De bloembollen hebben op tal van plaatsen veel last van de aanhoudende regenval gekregen en dat maakt de kwaliteit er niet beter op. Of, om met voorzitter H. Duin van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur te spreken: „De bol len staan niet goed op de poten.” Tijdens de gisteravond in Promenade gehouden afdelingsvergadering blikte de voorzitter terug op het afgelopen handelsseizoen, dat voor veel kwekers niet al te best is verlopen. De goede bloemenafzet van de laatste weken geeft de kweker echter weer moed om door te gaan, al waar schuwde voorzitter Duin de tuinders er voor, hun bollen niet te snel en zeker niet tegen afbraakprijzen te verkopen. Aan de orde kwam verder de behan deling van de beschrijvingsbrief voor de algemene vergadering, die maandag aan staande in Haarlem wordt gehouden. Op deze vergadering zal de afdeling Bever wijk worden vertegenwoordigd door de heren G. Doodeman en B. van der Wijst. Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Haarlem en binnenkort in Alkmaar. ken bij onze tulpen zijn het bescheiden bloemen. Behalve Keizerskroon uit 1750, die we nu nog steeds overal kunnen ko pen. Hij was in 1750 al opvallend met zijn rood en geel. Enfin, men ga eens naar de Dussel- dorpseweg in Limmen. In Duitsland heeft men een tuin met alle wilde aardappelrassen, waarvan iedere aardappelveredelaar stuifmeel krijgt. De Hortus Bulborum in Limmen krijgt er dus een funktie bij. Overigens heeft deze tuin al vele universiteiten bollen geschonken. Vierhonderd jaar Leidse Universlteit is er een voorbeeld van. De Tuin van Clusius heeft weer tul pen van vierhonderd jaar geleden. Het Instituut voor Veredeling van Tuinbouw- gewassen heeft al vrij veel kruisings- proeven met dit stuifmeel genomen. De Hortus Bulborum te Limmen bevat ongeveer duizend shorten oude tulpen. Het zijn maar kleine partijtjes. Een deel van de tuin met Yellow Favorite, Ophir d’Or (1872), Olympiade (1820), La Remar- guable (1820), Witte Zwaan (1738), Potten bakker wit (1840), Verboom Brunhilde. wordt een soortenkenniswedstrijd voor bereid. Men zal op zaterdagmorgens ieder de gelegenheid geven om namen en karakter goed in zich op te nemen. Na een paar uur worden de steekbouten met namen verwijderd en vervangen door houten met nummers. Men behoeft dan „alleen maar” de namen achter de num mers m te vullen. Uit ervaring weten wij, dat het goed uitkijken geblazen is. Maar in ieder geval zal men de gra cieuze schoonheid kunnen bewonderen van de bijna doorschijnende Zilveren en Gouden Standaards van resp. 1637 en 1750 en al die andere schoonheden. Vergele- Onder invloed van moderne opvattin gen in het kwekersvak, dat zieh weer gaat richten op de winning van voor ziekten ongevoelige rassen, is de gedachte aan een stuifmeel- of genenbank ont staan. Doordat men nu tientallen jaren de zwakste tulpen uit de partijtjes ver wijderd heeft en dus steeds de sterkste overhoudt moet er ook krachtig stuif meel zijn. Het kan worden gebruikt bij het zoeken naar variëteiten, die ongevoe lig voor moderne ziekten zijn. Zit u met een onverhoopte piek in uw vervoer of heeft u wat te verhuizen, huur dan voordelig bij Hertz. Van bestel tot 5-tonner, zowel diesel als benzine. Alle wagens worden regelmatig grondig nagekeken. Bel ons bijtijds en uw wagen staat voor u klaar. 47,50

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9