Standwerkers terug in Amsterdam I Chinese Terminal George wil Suriname aan Brazilië geven Centre Hotel Tabak Samkalden Kunstmarkt I 1 r c ■LUJ K T „Heroine in „NIET IN WW MAAR TERUG NAAR BUSH-BUSH I I I I J liif eethuizen” ES II WtlW mblmm|m| si Body Art in „De Appel” „Dan maar een dag later rijk 1 1 I 1 1 I te I w jA.. M LI ïw I AMERIKAANSE DRUG-EXPERT PAUL KNIGHT s p mis it I1 IR IjB IteSI IP® Stffe Ml i ItOi o ■HM! K3M 13 VARIA DONDERDAG 17 APRIL 1975 I g 'W i - n ■ant Courant I y )lad Er i J I i DE ADVERTENTIE was klein maar wel opmerkelijk. „Surinamer die galerie coffeeshop Karei Appel heeft en aldoor last van de belasting en de drankwet heeft, wil zijn zaak aan een liefdadigheidsinstelling geven. Wil niet in de WW maar terug naar de bush-bush”. Kort daarna zit ik in het studentencafé in de Oude Hoogstraat tegenover George Baker. MOY-KONG Li J ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLING/ i t; IK WW'A Jte,' L ,>A - ■v:— ita it ise re l Max Tailleur? Nee, het is de standwerker „Rotterdamse Simon” op de Albert Cuyp s M 108 Stukje China-town op de Zeedijk. set M stbuli I B h. 11 20 196 Meeweg 427 GEORGE BAKER Mr s tnlek uli ut EEN STERK punt van de bendes is de Chinese solidariteit. „De telefo nisch afgwikkelde transacties blijven binnen de families. Er is wel rivali teit maar Chinezen zijn zeer gedisci - plineerde mensen die niet praten als W» NA SONESTA aan het Hekelveld en Marriott bij het Leidsebosje heeft het centrum van Amsterdam er in een maand nog een derde nieuw hotel bijgekregen: het 110 kamers tellende Amster Centre Hotel. Het is te vin den aan de Herengracht 255. Het is de vierde vestiging van de Centre- groep, die reeds Doelen, Schiller en Caransa exploiteert. Directeur is de Nederlander Jack Sinke die geruime tijd in Engeland heeft gewerkt. IETS VERDEROP zat Brabantse Wil lem op een krukje temidden van twintig emmers vol schroevedraaiers. Met zijn rug naar de Volvo 244 DL waarmee hij was gekomen. Slordig geparkeerd als je psychologie wilt bedrijven, maar Willems klanten hadden het niet eens in de gaten. „Wat ik doe”, oreert Willem, „doet alleen maar een geestelijk gestoorde”. Als ie mand twee zakjes van zijn handel wil, informeert hij wantrouwend: „Ben jij dan een kapitalist?” De gemeente wil een belangrijk deel van de huizen uit de nalatenschap van de vorig jaar overleden Hendrik Tabak kopen. Het gaat om 112 pan den in de Amsterdamse binnenstad waarmee e en bedrag van vier miljoen zou zijn gemoeid. De onderhandelin- gen moeten nog beginnen. Tabaks schoonzoon Nico Koel: „Er is met ons nog geen enkel contact geweest en we staan echt niet te dringen om deze panden af te stoten”. HIJ GAAT dus straks terug naar Su riname. Wat gaat hij er doen? George Baker veert op en zegt: „Als ik geld zou hebben en dat komt misschien nog wel dan zou ik een leger huren en heel Suriname aan Brazilië geven. Niet dat ik president word maar ik zou er de push toe kunnen geven. Want we worden er geen cent wijzer van als we bij Neder land en de EEG blij ven. Waarom moet een Surinamer straks nog een Neder lands paspoort hebben, terwijl van Bra zilië toch bekend is dat het een grote mogendheid wordt?” Hij trekt er een gezicht bij waaruit ik dien op te maken dat zijn filosofie heel wat meer is dan politieke prietpraat aan de bittertafel. Een andere rijksgenoot komt er bij zitten en vertelt Baker de laatste Suri- name-mop. „Weet je dat Surinamers te genwoordig met de SAS vliegen? Het is echt zo. De vlucht gaat van Schiphol naar Amsterdam en Sociale Zaken”. Ik heb’m genoteerd omdat allebei zo harte lijk om deze zelfspot moesten lachen ze worden gepakt”, aldus de Ameri kaan. Een gegeven dat men bij de Amsterdamse narcotica-brigade, die het afgelopen jaar met een handvol moorden op Chinezen werd gecon fronteerd, vlot beaamt. "•A'A Inmiddels veertig jaar oud kwam hij in 1958 naar Amsterdam omdat de grond hem in Suriname als gevolg van enkele politieke uitspattingen te heet was ge worden. Hij wilde in het zakenleven maar geen enkele bank wilde hem geld lenen. Schreef een boze brief aan prins Bernhard en kreeg als antwoord dat de zaak onderzocht zou worden. „Maar ook daarna kreeg ik geen geld. Het is me pas na twaalf jaar sparen gelukt een zaak te beginnen”. Maar Baker, die te maken had met de stunt van de kuil van Appel, kreeg moeilijkheden met dé autoriteiten. De politie vond bij een inval in zijn woning 200 gram hasjiesj en een pistool. „Toen werd meteen gezegd dat ik een grote heroinedealer was, terwijl ik dat spul voor mezelf had. Dat pistool had ik gekocht om me te verdedigen. Er was twee keer bij me ingebroken en telkens zei de politie dat ze niets voor me konden doen”. Daarna liet de fiscus beslag leggen op zijn zaak omdat zijn belastingschuld in middels de vijf nullen had bereikt. De Surinamer bestrijdt de hoogte („Het zijn allemaal pesterijen”) en drong via een advocaat van zijn brouwerij op uitstel van betaling aan. „Het is zo dat ik geen verstand heb van die papieren en nu heb ik een boekhouder gehad die me heeft opgelicht”. AL MET AL ziet de Appel-exploitant het hier niet meer zitten. Getuige het geringe aantal reacties valt het echter niet mee een koffiezaak-met-schuld voor niets weg te geven. Als extra voorwaar de heeft hij namelijk gesteld dat de liefdadigheidsorganisatie zich actief met de problemen van de Derde Wereld moet bezighouden. Dat doet George ook, Een meisje vraagt: wat voor merk is dit? Hij zegt: Willem Geerlings. Waarna ze de schroevedraaiers weer in de em mer laat vallen. Willem verontwaardigd: „,Heb ik hier dan zo’n slechte niaam?” Een minuut later vraagt hij een 65- plusser waar deze vandaan komt. Dat blijkt uit Leiden te zijn. Repliek van Willem: „O, dat zijn ook mensen. Heb jij ook geen verstand van gereedschap me neer? Dan ben je een goede klant van me”. Nadat de man zich boos heeft omgedraaid, grinnikt de Volvoberijder: „Pech, maar het geeft niets. Dan maar een dag later rijk”. Sinds drie jaar geleden de eerste contacten werden gelegd met vier misdaad-syndicaten in Hong Kong concentreert de heroïnehandel zich in de hoofdstad. De syndicaten zijn inmiddels via Bangkok, waar de poli tie hen onder druk zette, uitgeweken naar Koeaia Loempoer in Maleisië. BEHALVE de grote manifestatie „Boek en Stad Amsterdam”, die in tenten en gebouwen op het Museum plein plaats vindt, komt er m deze periode van 23 tot en met 25 mei ook een kunstmarkt. Tussen het Van Gogh Museum en het Stedelijk Mu seum komen 36 kraampjes te staan waar kunstenaars hun werk zullen verkopen. Bij de boekenmarkt wordt voorts een werkplaats ingericht waar kinderen boekjes met alleen tekst en lege bladzijden zelf kunnen illustre ren. lil „Op de markt hier mensen kun je altijd lachen. Toontje Hermans zou zeg gen: mijn handel ligt op Boadway. Ik zit me suf te lullen maar als je nou m’n zuster neemt: die verdient 50 gulden per minuut en daarvoor zit ze alleen maar op een krukje te wachten... Aan de kassa in de Bijenkorf. Kom maar hier mevrouwtje. Dan zal ik ze je als een biefstuk op je tong leggen. Een kusje? Ja, zal ik het doen. Nou ja, een oude bok lust ook wel eens een blaadje”, aldus Simon tot zijn burgers van de „Albert Cuypstreet en omliggende we relddelen”. Hoofdinspecteur Cor Elbersen van de Amsterdamse recherche :„Ik heb Knight laatst nog bij me gehad maar ik ben het niet helemaal met hem eens. Was het maar waar dat alle grote zaken in de Chinese speelclubs werden afgsloten, dan zouden we er een betere greep op kunnen krjjgen. Natuurlijk wordt er in die clubs wel gehandeld, maar naar mijn mening niet door de grot» jongens”. DE HANDEL op de Albert Cuyp ging gewoon door maar ze waren er wel dege lijk: de standwerkers. Terug van heel lang weggeweest want men moet wel naar de vooroorlogse jaren terug gaan om legendarische marktkooplui als Ko- kadorus, die behept met een scherpe tong en gevoel voor fantastische vertel lingen in staat waren de duvel en z’n malle moer te verpatsen, weer in beeld te krjjgen. Het standwerkers-concours dat de komende maanden de kleurrijk- ste Amsterdamse marktplaatsen af reist en half oktober op het Damrak uit zijn midden een koning zal kiezen, is vooral een brok volks-sentiment. De voorraden zijn uitgesmeerd over Chinese eethuizen in Nederland van waar ze door goud- en wapensmok- kelaars met auto’ s en per trein naar andere bestemmingen worden ge bracht. Voor het luchtverkeer worden bijna uitsluitend meisjes als koerier gebruikt. Behalve een forse beloning krijgen ze een koffer met dubbele bodem, waarin drie kilo heroïne past, en een vliegticket. MAAR ZELFS geroutineerde „rei zigers” komen niets te weten over de groep leiders en de organisatie die hen betaalt. Volgens Paul Knight is het systeem zo waterdicht dat de Grote Zes nu klaar zijn om hun handel maar Amerika uit te breiden. Het is een miljoenenspel want voor elke gram heroïne, die voor een rijksdaalder in Birma, Laos en Thai land (De Gouden Driehoek) wordt verkregen, moet een verslaafde een slordige honderd gulden betalen. op zijn manier. Van de WW wil hij niets hebben. „Het is misschien een complex van mij maar wij Surinamers hebben het idee dat we altijd wel geld van Sociale Zaken kunnen krijgen. Dat ligt mij gewoon niet”. „Je merkt wel dat het hier steeds moeilijker wordt voor een buitenlander om een zaak te hebben. Er is altijd wel iets met de papieren aan de hand en dat terwijl de grote Nederlandse onderne mingen in Suriname altijd alle mede werking hebben gekregen”. Ik opper de mogelijkheid dat hij het misschien alle maal toch niet zo goed heeft aangepakt, maar die wijst Baker nijdig van de hand. ZES CHINESE zakenlieden hebben de touwtjes in handen van de inter nationale handel in heroine. Vanuit de exclusieve Chinese speelclubs in de omgeving van de Amsterdamse Zeedijk worden jonge koeriers opge leid om het netwerk van de „Dutch Connection” te bemannen. Deze orga nisatie is de belangrijkste en gevaar lijkste waarmee Interpol heeft af te rekenen in zijn gevecht tegen hard drugs. Dit heeft Paul Knight, de invloed rijke „Partfse man” van het Ameri kaanse Narcotica Bureau, onthuld te genover een journaliste van The Sun day Times. Onder kop „De spuit van Europa” wordt in het artikel kritiek geleverd op het feit dat de Chinezen dankzij de over-liberale houding van de Nederlandse autoriteiten onge straft hun gang kunnen gaan Volgens Paul Knight worden in de speelclubs, waar geen Europeaan bin nen komt, de zaken afgesloten die de Aziatische heroïnestroom door Euro pa leiden. De zes toplieden zijn ver mogende, ultra-conservatieve zaken mensen die zich met de inport- en exporthandel bezig houden en boven dien de Chinese gokpaleizen exploite ren. Zo stond daar op de Albert Cuyp- markt „Rotterdamse Simon” kleurpen- nen te verkopen voor nog geen vier cent. Dacht men ten onrechte want het verschil moest wel worden bijgepast. „Ik ben net een boer”, hield hij zijn gehoor voor. „Ik werk hard maar als een ezel. Maar laat mij maar babbelen want ik ben babbelend op de wereld gekomen. Op een zondagmorgen”- De kleurpennen „volgens een nieuw leersysteem in Ita lië” wekten nieuwsgierigheid „maar”, zo zei Simon, „ik ken mensen die door hun nieuwsgierigheid een bruiloft hebben moeten betalen”. SMRW Burgemeester Samkalden vertrekt zondag voor een bezoek van drie dagen aan New York. Het kabinet van de burgemeester wilde over de aard van het bezoek geen bijzonder heden verstrekken, maar van andere zijde hoorde ik dat hij door zijn Newyorkse ambtgenoot Bean zou worden ontvangen en voorts door Jos en Wilma de Wit schrijvers van het zojuist op de markt gekomen boek „New York, stad voor Neder landers” zou worden rondgeleid. Ook is gespeculeerd over een ontmoe ting met prinses Christina maar dat werd ontkend door de rijksvoorlich- tingsdienst. „Waarom ook, de prinses trouwt niet in Amsterdam maar in Utrecht”, aldus het commentaar. Deze week is in het westelijk haven gebied de Scandia Terminal van het Verenigd Cargadoorskantoor in ge bruik genomen. Deze was nodig om de jumbo-ferries van de Tor Line, die een laadklep van negentien meter hebben en zoals de Tor Brittania 1250 passagiers kan herbergen te kunnen afhandelen. Tot dusver voer Tor Line op de Coen Terminal, waar het s zomers spitsuur was omdat ook ande re cruiseschepen er gebruik van ma ken. Joris Moes van het VCK: „Ik verwacht dat Tor Line dit jaar tegen de 200.000 passagiers van en naar Amsterdam zal vervoeren”. Zoals de psycholoog Henk Jurriaans zijn gedrag in het Stedelijk Museum exposeerde, zo kon de Amsterdam- se„in-wereld” zich twee weken in ga lerie „De Appel” een pakhuis aan de Brouwersgracht 196 vergapen aan de Zwitserse kunstenaar Urs Lü- thi die mét een verfbusje zijn eigen beeltenissen wegspoot. De reacties hierop waren niet al te uitbundig. „Ik geloof dat het tegenviel omdat het niet banaler was”, meent Wiesje Smals, die galerie Seriaal (NZ Voor burgwal) aan Helen van der Mey overdroeg om De Appel van de grond te krijgen. Het is een „soort” galerie voor beeldende kunst, waar men zich toelegt op environments, situatiekunst en performances. Film, foto en video spelen daarin een belangrijke rol. Dit seizoen legt Wiesje Smals zich speci aal toe op „body art”, een zeer uitge werkte vorm van travestie waarbij het lichaam als medium op zich fun geert, „Dat boeit me omdat het zo direct werkt en heel weinig te maken heeft met commercie. En omdat het zoveel open breekt”, aldus de galerie- houdster die volgende maand de Ita liaan Luciano Castelli (zie foto) in de show van het eigentijdse kunstgebeu- ren brengt. „Castelli is altijd bez’g met het star zijn, net zoals Andy Warholl. Hij weeft altiid glamour om zich heen”, aldus Wiesje, die middels een goudkleurig lint met sierlijke schrifttekens van de in Berlijn wo nende Amerikaan James Lee Byars te horen heeft gekregen dat hij waar schijnlijk als happening een gouden bal door de hoofdstad gaat rollen. Over de kritiek op dergelijke uitingen zegt ze: „Het is een niet-geaccepteerde kunstvorm omdat-ie niet klassiek is. Maar dat was vroeger ook zo met de fotografie in de beeldende kunst. Wat ik wil, is dans, mime, theater en beeldende kunst in één vatten”.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13