Bioscoopbond bepleit in jaarverslag 1974 lager BTW-tarief MEER PUBLIEK VOOR FILMS r Amerikanen betreuren niet mislukking van energieconferentie Kabinetscrisis in Italië verwacht „KNMG drijft vrouwen terug naar zeepspuit” prénatol 1 Haarlem: Barteljorisstraat 12 i De banaan valt niet ver van de boom. jij film in Amsterdam r,. lOsV a noem de naam i r ACTIECOMITÉ: Postduiven gestolen en opgegeten Prijsvraag voor kinderprentenboek 1 8 V R IJ D A G 1975 APRIL VARIA 15 N achtvoorstellingen Filmmuseum 7 y Lv 7 3 I 41 ■I voor exclusieve herenmode ar b.v. HOEWEL WE er hier in ons land 82.631 televisietoestellen bij kregen in 1974 heeft dat geen nadelige invloed gehad op het bioscoop bezoek. Het bedroeg in dat jaar ruim 28 miljoen, het hoogste aantal bezoekers sinds 1967. Anderhalf miljoen méér dan in 1973. Er zit dus een blijvende stijgingstendens in het bioscoopbezoek van de laatste jaren, zo kan het Jaarverslag van de Nederlandse Bioscoopbond dat zojuist verschenen is, melden. Het jaarverslag volstaat met foto’s van nieuwe of vernieuwde bioscopen. Dat onderstreept nog eens duidelijk, dat er in de laatste drie jaren niet minder dan 33 bioscopen zijn toe gevoegd aan het bestaande theaterpark, voornamelijk door in be staande bioscoopgebouwen ruimte te creëren voor kleinere theaters. Onzin? Inderdaad! U kent uw spreekwoorden en ge- \v i zegden! Als u zo doorgaat maakt u een kans op de l'\l WhB hoofdprijs in onze grote advertentieprijsvraag: k’v Bk Het spel van de foutieve spreekwoorden en onechte gezegden. Let op uw krant van woensda9 23 aPril! Prolongaties K"'Kmmen IjjS ifc J'''"///////////^^^ (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) r mnis iring kten irect n.b.t. toop voor ker met Simone Signoret, Serge Reg- giano en Claude Dauphin en spelend in het Parijs op het einde van de 19e eeuw met Simone Signoret als een prachtige „vrouw van lichte zeden” die de mannen ertoe brengt het mes te trekken. vallen er geen nieuwe ontwikkelingen te constateren. Ja, alleen bij Prénatal voorde laagste prijs in Nederland, het bekende ledikantje Patrice". Oersterk spijlen bedje, waarbij de spijlen (veilig!) tot onder de matras doorlopen. Bodemmaat 60 x 120 cm. In groen of bruin gebeitst hout. Alleen 1 [deze week L 49,- „THE LONG GOODBYE” van Ro bert Altman met Elliott Gould en Nina van Pallandt in Alhambra 2 en „The Marseilles Contract” van Robert Parrish met Anthony Quinn en Mi chael Caine in City 1 zijn de aanwin sten van het nachtelijke weekend- programma dat in grote trekken het zelfde is gebleven als vorige week. Tegelijk vertoont het op die avond „Easy Living”, een zwaarmoedig ver haal over een rugbyspeler (Victor Mature) met een hart-af wij king, ge maakt door Jacques Tourneur, even eens in 1949 en ditmaal met Lucille Ball als vrouwelijke tegenspeler. ROME. Precies drie weken voor de dag waarop in Italië alle belastingaan- gifteformulieren over 1974 moeten zijn ingediend, heeft de christen-democraat Fanfani een oppositiemanoeuvre wegge geven, die tegelijk zijn sluwheid en zijn slechte politieke manieren aan het licht laat komen. In Italië wordt zelfs al gedacht aan een mogelijke kabinetscrisis. LA CORUNA, Spanje (UPI). In het Noordspaanse La Coruna is een man gearresteerd die 60 postduiven ter waar de van ca 5000 gulden had gestolen en de meeste daarvan had opgegeten. in het niet-westelijke kamp tussen de olieproducenten en de ontwikkelingslan den bestonden, al snel aan het blote oog te onttrekken. Algerije heeft .zijn positie als leidende macht in de Derde Wereld in Parijs dan ook onbetwist versterkt. De vraag blijft echter of Alge rije niet, net als Amerika, de mislukking van het beraad al tevoren heeft gewenst. Want de Algerijnse eis, dat de toekom stige energieconferentie onmiddellijk al le problemen van de grondstoffen, voe dingsmiddelen, verdeling der rijkdom men, technologie, enz. op de agenda zou plaatsen, leek wel het zekerste middel te zijn om zo’n wereldomvattend overleg a priori in de grond te boren; zelfs Keulen en Aken werden niet op één dag ge bouwd. Schouwburgen concertzalen, cultu rele centra worden in de meeste ge vallen onderhouden door subsidies. De concurrentie van de televisie is in die mate mogelijk gemaakt dankzij overheidsconcessies en vaste inkom sten uit wettelijk verplichte kijkgel den. In „The big Steal” die op de 24ste draait, is Robert Mitchum een valse lijk beschuldigde luitenant die door Mexico achtervolgd Wordt door een mede-officier, terwijl hijzelf achter de ware dader aanzit, daarbij geassis teerd door Jane Greer die alles doet om haar liefde voor hem te verber gen. Een en ander onder regie van niemand minder dan Don Siegel wiens vijfde film het was (in 1949). De 42-jarige Alvarez Alejandro zei de dieren te hebben gestolen omdat hij honger had. De politie trof bij de inval in zijn huis verscheidene postduiven aan die gereed gemaakt waren voor het braden. De dieren waren een paar dagen geleden op een boerderij gestolen. De twee films die m 1974 het meeste publiek trokken waren „Jesus Christ Super Star” en „Help, de dokter verzuipt”. Grote Houtstraat 59, Haarlem Tel. 023-321965 AMSTERDAM. De stichting Kin- derbelangen in Amsterdam heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een pren tenboek voor jonge kinderen. Illustrato ren, die nog niet eerder tekenwerk in boekvorm hebben gepubliceerd, kunnen meedingen naar een eerste prijs van 2000, en een tweede prijs van 1000. De stichting die zich ten doel stelt goede jeugdlectuur te bevorderen zal de bekroonde werken onder de aandacht brengen van Nederlandse uitgevers. Idee en uitwerking van ’t ingezonden materi aal moeten zijn gericht op 1 jonge kind. Deelnemers aan de prijsvraag kunnen een geheel gerealiseerd prentenboek of een aanzet daartoe in de vorm van enkele illustraties inzenden, tot 1 augus tus. De tekst mag door een ander dan de illustrator worden gelleverd. De inzen ders blijven eigenaars van de prenten. Op de 23ste gaat „Mighty Joe Young”, geregisseerd door de maker van o.a. „King Kong” die opnieuw een machtige aap opvoeren om er allerlei avonturen en verschrikkingen mee te laten plaatsvinden. Men zou de film de eerste der rampenfilms kunnen noemen, want er gaat veel kapot en de brand van een kinder- weeshuis op het laatst met Mighty Joe Young als redder doet in span ning nauwelijks onder voor „The to wering Inferno”. Wat de invoer van buitenlandse films betrof, we voerden vijftig films minder in dan het jaar tevoren, wat vooral kwam door het relatief gerin ge contingent ingevoerde Amerikaan se films dat 93 bedroeg (113 in ’73) en door een daling in de Hongkong-films van 51 naar 20. Ook het aantal uit Zweden geïmporteerde films daalde en wel van 7 naar 2. 1974 was dus een jaar van ups en downs maar biedt in zijn geheel toch een hoopvol perspectief op de verdere ontwikkeling van Nederland als een bewust en actief levend filmland. „I MARRIED a Communist”, een film van Robert Stevenson uit 1949 met o.m. Robert Ryan is een mooi voorbeeld van Hollywood’s verander de houding ten opzichte van de „Commies” na de tweede wereldoor log. Het Ned. Filmmuseum geeft van deze onbekende RKO-film in zijn serie gewijd aan deze filmonderne- ming een voorstelling op 22 april a.s. grijpen als men de diverse bezwaren leest die nog altijd in te brengen zijn tegen de ongelijke wijze waarop de bioscoop door de overheid behandeld wordt in vergelijking met ander vormen van cultuur en vrijetijdspas- sering- (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Maatschappij ter bevordering der Geneeskunst (KNMG) stelt alles in het werk om de gegroeide ontwikkeling t.a.v. abortus tegen te gaan. Het comité „Wij vrouwen eisen” vraagt in een brief aan de leden van de KNMG, die vandaag vergaderen over de abortusrichtlijnen of zij de verantwoor delijkheid durven nemen „vrouwen weer terug te drijven naar de illegaliteit van de achterkamertjes en zeepspuiten”. Zoals bekend meent het KNMG- hoofdbestuur dat de beslissingsbevoegd heid over het al dan niet ondergaan van een ingreep bij ten minste twee artsen dient te liggen. Onjuist acht de maat schappij het dat alleen de vrouw over een abortus mag beslissen. Ook wil zij de overwegingen, die tot de beslissing hebben geleid, vastgelegd zien. Besluit vorming en verslaglegging moeten ge controleerd kunnen worden door een landelijk toetsingscollege. Het comité „Wjj vrouwen eisen”, dat vindt dat alleen de vrouw het voor het zeggen moet hebben, wijst er op dat 83 percent van de Nederlandse bevolking (volgens een recent onderzoek van de Dienst Luister- en Kijkonderzoek van de NOS) er net zo over denkt. De KNMG negeert deze ontwikkeling, aldus „Wij vrouwen eisen”. „Zwaarmoedige Verhalen” (in City 2), „Rooie Sien” (City 1), „Kind van de Zon” (Leidseplein Theater) en „Keetje Tippel” (Tuschinski 1) blijven zich handhaven. In De Uitkijk moet nog gesignaleerd worden de reprise van „Casque d’Or”, een destijds zeer gewaardeerde film vain Jacques Bec- van de N.B.B. zich met een beleidsno ta gewend tot de minister van CRM. Het pleit o.a. voor een beter even wicht in de concurrentieverhoudingen door een plaatsing van de diensten in de film- en bioscoopsector in het lagere BTW-tarief van 4 pet. Inplaats van het nu geldende tarief van 16 pet. Niet alleen geldt een verlaagde BTW in de meeste andere landen van dé EEG, ze zou bovendien passen in het overheidsbeleid ten behoeve van de Nederlandse film. En in dat beleid had ook gepast een inwilliging van het subsidieverzoek van de Stichting Nederlandse Filmstudio. Tenslotte voor de statistiek nog en kele gegevens uit het jaarverslag’74. Het was geen opwindend jaar voor de nationale filmproductie: negen hoofd films in totaal, waarvan drie jeugd films, met als hoogtepunten Nikolai van der Heyde’s „Help, de dokter verzuipt”, „Dakota”, „Alicia” en „De En dan is er de „continuing story” van de filmkeuring, een van die gloeiende hangijzers, die steeds weer uit vrees voor politieke gevolgen in de ijskast geborgen worden. De beide voorstellen van kamerleden Voogd en Visser en van de regering ter 'vervan ging en verandering van de Biocoop- wet, waarbij filmkeuring voor vol wassenen zou komen te vervallen, dateren van 1970 en waren door het hoofdbestuur van de Bioscoopbond al in 1961 geformuleerd. Maar nog altijd (ADVERTENTIE) prénatal profiteer prijzen!! Vastgesteld door de regering, en goed gekeurd door het parlement, was een belastingwet op tafel gekomen, die be paalde dat over 1974 de inkomens van man en vrouw voor de belastingen als een inkomen zouden worden beschouwd. Op een moment, waarop noch minister van Financiën Visentini noch zijn net vernieuwde apparaat voor de belasting- bepaling er ook nog maar iets aan kan doen, komt Fanfani met de mededeling dat hij 1974 te vroeg vindt voor zulk een strenge maatregel. Een dergelijk geluid werkt natuurlijk wel ten gunste van de populariteit van Fanfani, die vooral bij de jongeren sterk was gedaald: Italianen houden niet van bemoeizucht als het hun belastingen en hun inkomen betreft. Al eerder dit jaar had Fanfani bewezen de mentaliteit van het kiezersvolkje goed te begrijpen door een harde bestrijding van geweld, mis daad, terreur als een van zijn belang rijkste programmapunten aan te kondi gen. De republikeinen hebben zich solidair verklaard met de minister van Finan ciën, Visentini, die, een capabele en (misschien jammer genoeg) uiterst inte gere man is. Maar noch de republikeinse baas La Malfa noch minister Visentini wil het op dit moment, waarop eindelijk in Italië wat concrete plannetjes kunnen worden afgerond, laten aankomen op een regeringscrisis. Zodat nu in allerijl allerlei compromismaatregelen worden ontworpen onder leiding van premier Moro. Zo is bijv, het Amsterdamse City Theater al opgesplitst in vier biosco pen; Tuschinski zal /weldra in een zelfde aantal volgen', er is een Al hambra 1 en 2; een Cineac Damrak 1 en 2; er is een Studio K boven Kriterion en een Mini-Movies naast The Movies. De keuze, die het pu bliek hierdoor ter plaatse kan maken, schijnt vruchten af te werpen. Toch is het hoofdbestuur, ditmaal voor het eerst sprekend bij monde van de heer J. Th. van Taalingen als Bondsdirecteur, ondanks deze voor uitgangen en inspirerende activiteiten niet tevreden. Dat laat zich wel be- Protiteer meteen bij: 16 (bij Grote Markt), tel. 023 - 310513 Haarlem-Schalkwijk: Rivièradreef 21, tel. 023 - 334308 Het is natuurlijk absurd dat wij bij de gestegen filmactiviteit in eigen land, die eindelijk enig uitzicht begint te bieden op een meer continue pro- duktie, het nog altijd moeten doen met dat afgedankte fabrieksgebouw aan de Duivendrechtse Kade, waar eens (in 1933) „De Jantjes” gemaakt zijn. Weliswaar zijn in de loop der jaren de allernoodzakelijkste verbou wingen aangebracht, maar nu zou toch zeker alles in het werk moeten We maken bij herhaling trieste ge vallen mee, zoals onlang bij „A big ger Splash”. Het wordt afgekeurd; onder de druk van omstandigheden wordt de afwijzing veranderd in toe lating, en uiteindelijk zijn importeur en exploitant op onnodige kosten ge jaagd. Maar een ding is zeker, dat in het volgend jaarverslag van de Bond te lezen staat, dat het afgelopen jaar ten aanzien van de filmkeuring geen nieuwe ontwikkelingen te zien heeft gegeven en dat de beleidsnota’73 nog steeds in behandeling is. PARIJS. Met de mislukking van de voorbereidende energieconferentie heeft de Franse president Giscard d’Estaing zijn eerste duidelijke nederlaag in de internationale diplomatie geleden. Want het denkbeeld rijke en arme landen, producenten en consumenten, rond een tafel te verenigen in de hoop dat dat de spanningen en tegenstellingen niet nog verder uit de hand zouden lopen, is immers vorig jaar oktober door het Franse staatshoofd bedacht. Omdat die gedachte gelijktijdig nogal duidelijk indruist tegen de bedoelingen van Washington, kan tevens worden ge zegd dat de Amerikanen over dit dood geboren kindje van de Franse energie conferentie weinig tranen hebben ge stort. Hun hele strategie bij het vooro verleg was erop gericht de Europeanen in het algemeen en de Fransen in het bijzonder de kastanjes uit het vuur te laten halen en dat is de Amerikanen ook aardig gelukt. Achteraf is moeilijk te ontkennen dat de Fransen het de ongeveer 130 diplo maten van de tien delegaties niet ge makkelijk hadden gemaakt. Het gezel schap was gewoon veel te uitgebreid om in enkele dagen spijkers met koppen te kunnen slaan. Onmiddellijk liepen de standpunten van de westerse en de overige landen een eind uiteen, maar het bleken al gauw de Algerijnen te zijn die de conferentie op sleeptouw wisten te nemen. De Algerijnen hebben zich energieke en doelbewuste diplomaten getoond door de niet geringe tegenstellingen, die ook Eind ’73 al heeft het Hoofdbestuur worden gesteld om die ene studio up to date te brengen. Wie het studio complex van de NOS in Hilversum ziet, dat zich nog steeds uitbreidt en deze vlot neergezette bouwwerken vergelijkt met onze Cinetone Studio, kan wel ongeveer nagaan waarop de liefde van CRM zich oriënteert- Maar onverklaarbaar blijft dan waarom datzelfde CRM toch ook bij- draagt zij het te weinig aan het productiefonds voor de Neder landse film? Is dat een gebaar of een geloofsbelijdenis? Ontevreden is de Ned. Bioscoop bond ook en terecht over het uitblijven van enige steun van CRM aan het door de Bond ingestelde fonds voor de kunstzinnige film, waarmee het mogelijk wordt ge maakt „moeilijke” films te helpen om geïmporteerd en vertoond te worden. De Bond spreekt in dit verband van het tegengaan van een verschraling van de bioscoopprogrammering. Hij is, ondanks het uitblijven van over heidssteun, al vast begonnen aan zijn stimuleringplannen, wel wetend hoe traag CRM reageert die nu nog bezig is de beleidsnota ’73 over de BTW „in studie” te nemen. AAN DE AMSTERDAMSE bio scoopagenda is één film toegevoegd en wel „The Killer is on the Prown” (Saskia), een sensatiefilm van Alberto de Martino met twee attracties: Telly Savalas, beter bekend als Kojak (van de televisie) en Wilieke van Ammel- rooy. Wilieke staat nu in twee bui tenlandse films op de agenda, behalve in „The Killer” ook nog in „Warmte en Wellust op Corsica” (Corso). vijf van de vierdaagse”. Daarvan kreeg „De dokter verzuipt” een twee de plaats op de lijst van „top 20” over ’74, waarvan de eerste plaats ingënomen was door Jesus Christ Superstar”, „Alicia” de 11de plaats innam en „Vijf van de Vierdaagse” de 18de. De omzet van de Nederland se speelfilm daalde dan ook in ’74 van 22.9 pet in ’73 tot 9 pet- ''''ww///////^ ^^'"///////IMW//////"'^' ''"'/W////MW//////-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15