werk door subsidieregelingen Rond 6000 mensen aan het Synagoge in restauratie Urenco wil Kamer redelijk eensgezind uitbreiden ONTSLAGVERBOD UITGEBREID Structuuronderzoek Bovag wijst uit: Autobedrijf moet rendabeler bedrijven wijziging Geld lenen „Minimumloon is hoog genoeg” Shell in jaarverslag: „meer olie kopen dan produceren” „Vier ziekenhuisbedden per duizend inwoners haalbaar” GELD I 40 pet ondervraagden Fiat en Simca duurder A 4 25 V R IJ D A G 1 8 1975 ECONOMIE APRIL (Van onze parlementsredactie) (ADVERTENTIE) r kB DEN HAAG. De Tweede Ka mer gaat akkoord met een wijziging van het Burgerlijk Wetboek, waar door ontslag van een werknemer wegens huwelijk, zwangerschap of bevalling onmogelijk wordt. Ook een clausule in het arbeidscontract, dat ontslag op deze gronden toe staat, is voortaan nietig. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB. Voor alle doeleinden. Ook voor het verbeteren van uw woning. Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. 1 - in olie-industrie Fundamentele Dit blijkt uit gegevens van het minis terie van Sociale Zaken, die zijn verstrekt aan de arbeidsbureau’s. De cijfers, die gelden tot 1 januari DEN HAAG (ANP). De rentabiliteit van de autobedrijven in ons land is te laag en hun financiële armslag is te krap. Daarom is het noodzakelijk dat een bedrijfseconomisch- en consumenten onderzoek zal worden ingesteld. Voorts dient inzicht verkregen te worden in de beroepsmotivatie van het in de autobe drijven werkzame personeel. Vorig jaar beëindigden 608 personen het dienstverband krachtens de 30 pct.-regeling. Van hen bleef onge veer 60 pet. bij het bedrijf werk- voor uw boot voor uw meubilair voor uw keuken voor uw caravan voor uw auto 2,38— 2,48 5,62— 5,92 6,54— 6,84 100,00—103,08 36,00— 39,50 8.40— 9,90 2,36— 2,46 56.25— 59,75 93.25— 96,25 59.25— 62.25 47,00— 50,00 42.25— 45,25 14,28— 14,58 4,18— 4,48 7.40— 8,90 66,50— 69,50 13.25— 16,25 NV Ce- en al co CM Het dividend van de Koninklijke Ne derlandse Petroleummaatschappü wordt verhoogd van 7,25 tot 8 per aandeel van f 20 nominaal. Per aandeel steeg de winst van 21,84 tot 32,48. Het aantal personeelsleden bedroeg per eind 1974 164.000> waarvan ruim 20.000 in Neder land. cijfers bekend zijn. De uitvoering van deze regeling is namelijk in handen van de bedrijfsverenigingen en de gemeenten en de cijfers er over worden pas in een later stadi um in Den Haag geregistreerd. De Koninklijke Shell-groep zal in de toekomst steeds meer olie kopen dan zelf produceren. Daarom komen de acti viteiten van de maatschappij ook veel meer te liggen op gebied van vervoer, verwerking en verkoop. Shell heeft daarin een hechte positie en is zeer wel in staat zich aan die fundamentele wij ziging in de olie-industrie aan te passen. Dit schrijft mr. G. A. Wagner, president- directeur van de Shell, in het zojuist verschenen jaarverslag. ''I UTRECHT (ANP). Sedert de in voering van de zogenaamde 30 pct.- regeling in 1973 heeft de overheid in ruim 1600 gevallen subsidie in de loonkosten verleend aan particulie re werkgevers, die een werkloze in dienst hebben genomen. Van de regeling tijdelijke arbeidsplaatsen (TAP) maakten sinds eind 1973 bij na 3800 personen gebruik. Dr. H. Lamberts van het gezondheids centrum Ommoord in Rotterdam zet daar overigens vraagtekens bij. Hij zei houding voert. Dan komt het nettoresul taat uit op 909 miljoen pond, met een gemiddeld rendement op het netto actief van bijna 12 percent. Per liter verkocht produkt bedraagt de winst dan 1,58 cent. Mevrouw Barendregt (PvdA) noemde het wetsontwerp een stap vooruit in het kader van de vrouwenemancipatie, zij het niet voldoende om het uiteindelijke doel te verwezenlijken dat man en vrouw in gelijke mate voor de op vang van de kinderen zorgen. Ze pleitte daar om voor uitbreiding van de termijn van zes weken, waarin de vrouw na de bevalling krijgt doorbetaald én invoering van de mogelijkheid voor één van de ouders om langer onbetaald verlof op te nemen. Minister Boersma verwees mevrouw Barendregt echter naar het rapport van een interdepartementale commissie, die over deze punten nog voor prinsjesdag advies zal uitbrengen. De commissie zal daarbij ook bekijken of in het kader van de ziektewet een oplossing gevonden Gemiddeld gaven de ondervraagden als antwoord dat het netto-inkomen van de premier 4,6 maal het minimumloon mag zijn. Bij eenzelfde vraag over het hoogste inkomen gaven de ondervraag den nagenoeg dezelfde antwoorden. Het NVV, NKV en de Partij van de Arbeid hebben eerder de suggestie ge daan, dat het maximum-inkomen niet meer dan vijf keer het minimuminko men zou moeten zijn. DEN HAAG. (ANP)— Van de Neder landers vindt 41 pet. dat hpt minimum loon voor volwassenen volgende maand 1275 gulden per maand hoog genoeg is. Ongeveer de helft vindt het te laag. Dit is de uitkomst van een enquête, die het NIPO heeft gehouden onder 854 Nederlanders. Twee percent van de on dervraagden vindt het minimumloon te hoog. Van de ondervraagden vindt 11 pet. dat het netto-inkomen van de minister president maar twee keer zo hoog mag zijn als het minimumloon. Van 16 pet. mag dat drie keer zo hoog zijn, van 12 pet. vier keer en van 18 pet. vijf keer zo hoog. Dat betekent dat 56 pct. van de ondervraagden vindt dat een minister president in ieder geval niet meer moet verdienen dan vijf keer het minimum loon. Verscholen achter een grote kastanjeboom in de smalle Jan Evertsstraat in het hartje van Den Haag staat de historische synagoge van de vooroorlogse Portugees-Israeliti- sche gemeente, een prachtig monumentaal gebouw, dat bijna ongebruikt was omdat slechts weinig Portugees-joodse families de oorlog hebben overleefd. Van de EMS (Exploitatie Maatschappij Scheveningen), die de gebouwen had gekocht, kreeg de kleine liberaal joodse gemeente in 1968 toestemming om de synagoge tijdelijk weer te gebruiken. In 1972 kocht zij het gebouw van de EMS. Sindsdien is een restauratie plan in uitvoering genomen. Gisteren was er tijdens het gereedkomen van de dak spanten een korte plechtigheid, waarbij rabbijn Soetendorp samen met zijn dochtertje de Nederlandse en Israëlische vlag hees. Bij de aanwezigen was ook de ambassadeur van Israel, de heer Bar-On. Urenco Nederland heeft daarom de ge meenten Almelo en Borne gevraagd om zodanige wijzigingen in de bestemmings plannen van beide gemeenten aan te brengen dat Urenco over een oppervlak te van circa 40 hectare kan uitbreiden. bedrag van 35.000 per jaar ver goed. In 1974 werden 3434 werkloze werk nemers aan werk geholpen door de regeling TAP, Onder hen waren 752 academici, dat is een vierde deel van het totale aantal werkloze academici in ’t vorig jaar. Voor 2142 personen werd de TAP-subsidie het vorig jaar stop gezet, hetzij omdat de gestelde termijn voor hen was afgelopen, hetzij omdat zij vroeg tijdig ontslag namen of kregen aangezegd of van baan verwissel den. AMSTERDAM (ANP). De Neder landse Fiat-importeur Leonard Lang heeft besloten de prijzen van zijn per sonenautomodellen met gemiddeld 4,5 pet. te verhogen. De prijsaanpassing is op 15 april j.l. van kracht geworden en geldt ook voor de bestelwagens en be- drijfsbussen. Begin vorige maand wer den reeds de prijzen verhoogd van de Spaanse Fiat (Seat). De Fiat 126 kost nu f 6.850, het goedkoopste 127-type 7.990. Dit zijn enkele van de voornaamste conclusies uit een structuuronderzoek, dat de bond van automobiel-, garage- en aanverwante bedrijven (Bovag) onder de autobedrijven in de personenautosector heeft laten houden. De eerste fase van dit totaal onderzoek, waarmee in augus tus vorig jaar werd gestart, is nu afge rond en het rapport is aangeboden aan de begeleidingscommissie, die onder voorzitterschap staat van de oud-staats- secretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer M. J. Keyzer. Met de tweede fase Dit gold ook het voorstel van de GPV’er Verbrugh om het bijzonder on derwijs toe te staan een ongehuwde moeder als leerkracht te ontslaan Ver brugh zei het niet juist te vinden dat de jeugd geconfronteerd wordt met mensen die de essentie van het gezin aantasten. j.l., geven overigens een beperkte aanwijzing voor het huidige aantal toepassingen van de verschillende individuele subsidieregelingen ter bestrijding van de werkloosheid, omdat minister Boersma (Sociale Zaken) in zijn twee maanden gele den verschenen werkgelegenheids- nota met name de 30 pct.-regeling belangrijk heeft uitgebreid, o.a. voor gehandicapten. Daarbij komt dat over het aantal toepassingen van de loonsuppletie- regeling (een subsidieregeling voor werknemers) nauwelijks landelijke De 30 pct.-regeling is bedoeld om degenen, die langdurig werkloos zijn of door hun leeftijd moeilijk plaatsbaar zijn, aan werk te hel pen. Voor beneden 45-jarigen gold tot dit jaar de voorwaarde, dat ze langer dan zes maanden onafgebro ken werkloos waren geweest. In- Inmiddels heeft ook Chrysler Neder land de prijzen van de Simca, Sunbeam en Matra-bagheera-modellen met gemid deld 4 pet. verhoogd. Deze prijzen wer den met ingang van 4 april j.l. van kracht De Simca 1000 LS kost thans f 7.295. De Simca 1100 LS 9.395, en de Chrysler 2 litre 16.495. het jaar daarvoor zelfs nog 60. Shell verwacht dat het percentage nog verder al afnemen. Het olieverbruik in de wereld is in 1974 sterk gedaald. De prijsverhogingen lokten in tal van landen allerlei bespa rende maatregelen uit. terwijl de terug lopende conjunctuur en de zachte winter eveneens voor een afnemende vraag zorgde. In Nederland liep het oliever bruik met 14 percent terug, waar de versnelde omschakeling op aardgas ook aan bijdroeg. Het sterkst was de daling bij stookolie, ruim 28 percent, het kleinst bij benzine rond 10 percent. Shell verwacht dat de overschotten op de mark' snel zullen worden wegge werkt. In het eerste kwartaal van dit De staatssecretaris heeft deze week een interim-rapport gekregen in het ka der van het onderzoek-project „macro- rekenmodel gezondheidszorg”. Het rap port, „het ziekenhuis in de gezondheids zorg”, geeft een econometrische analyse van het gebruik van ziekenhuisbedden. Volgens de auteurs (prof. dr. B- M. S. van Praag, drs. F. F. H. Rutten en drs. J. van der Gaag) is het gezien de verwachte toeneming van het aantal huisartsen mogelijk, de norm van vier ziekenhuisbedden per 1000 inwoners die de staatssecretaris heeft gesteld, te ver wezenlijken. De voor woensdag vastgestelde verga dering van het centraal overleg voor deze cao is uitgesteld in afwachting van nadere besprekingen tussen afgevaardig den van de vakbonden en het bestuur van de Nationale Ziekenhuis Raad. De vakbonden hebben om dit gesprek ge vraagd omdat zij niet tevreden zijn met het antwoord van de werkgevers. „Dat gaat niet op onze argumenten in”, aldus een woordvoerder van de overheidsper- soneelsbonden. zaam onder een normale arbeids overeenkomst, 29 personen werden na de beëindiging van de 30 pct.- subsidie ontslagen en aan 100 werknemers werd al voortijdig ontslag aangezegd. jaar is de omzet nog beneden de schat ting gebleven, maar de benzinevraag is sterk aangetrokken, terwijl de kou van de laatste weken de rest van de voorra den weer op een normaler peil heeft teruggebracht. Alleen voor zware stook olie bestaan nog overschotten, maar dat is het gevolg van de recessie. De winst van de koninklijke Shell- groep bedroeg in 1974 1,161 miljard pond vergeleken met 730 miljoen pond in 1973. Het rendement op het gemiddeld actief was in 1974 23.7 percent, het netto resultaat per liter verkocht produkt 1,91 cent. Shell heeft gezien de inflatie de cijfers herberekend op basis van de huidige koopkracht van het Engelse pond, de valuta waarin Shell zijn boek- middels heeft minister Boersma, deze termijn teruggebracht tot drie maanden. Werkgevers, die een werkloze in dienst nemen kunnen krachtens de regeling ’n overheids bijdrage van 30 pet. in de loonkos ten (inclusief de sociale lasten) krijgen gedurende ten hoogste één jaar in sommige gevallen, met een maximum van 10.000 per jaar. ALMELO (ANP). Urenco Neder land in Almelo is van plan de komende jaren de produktie van verrijkt urani um, dat wordt gefabriceerd volgens de ultra-centrifugemethode aanzienlijk uit te breiden. Verrijkt uranium is de brandstof voor conventionele kernener giecentrales. Verwacht wordt dat in de tachtiger jaren de produktie op een niveau van 6.000 tot 8.000 ton per jaar zal liggen. Het huidige fabrieksterrein is slechts geschikt voor een capaciteit van 1200 ton per jaar. AMSTERDAM (ANP). De advieskoersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier lulden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) en samenstelling van de huidige vraag van de consument meer inzicht moeten verschaffen. Voorts wordt aanbevolen een werkgroep in het leven te roepen die moet bestuderen of het mogelijk is een min of meer uniform administratiesy steem op te zetten voor de totale bran che. Het ministerie van Economische Zaken heeft inmiddels toegezegd bij te zullen dragen in de kosten voor deze onderzoeken. De totale omzet van gebruikte auto’s in 1973 wordt geschat op 2,6 miljard gulden. De autobedrijven verkopen on geveer evenveel gebruikte als nieuwe auto’s (circa 400.000), maar veel dealers zien de verkoop van gebruikte auto’s als een „noodzakelijk kwaad”. Bovendien hebben ze veel concurrentie van de malafide handel, te weten die bedrijven die gebruikte auto’s aanbieden tegen een prijs die te hoog is in relatie tot kwali teit en garantie. van het onderzoek is inmiddels begon nen en de verwachting is dat de resulta ten hiervan begin 1976 gereed zijn. Hoewel volgens de Bovag de gevolgen van de energiecrisis voor de autobranche beginnen af te zwakken, betekenen de milieuproblemen, de economische reces sie, de moeilijkheden bij de autofabri kanten en de stijgende lasten, dat de autobedrijven zich met hun dienstverle nende taak niet gemakkelijk staande kunnen houden. Een structuuronderzoek was dan ook bittere noodzaak en heeft als einddoel de autobranche weer gezond te maken, zo meent de Bovag. Tot de aanbevelingen van de eerste fase van het onderzoek behoort een bedrijfs-economisch onderzoek aan de hand waarvan ideaalmodellen kunnen worden gemaakt waaraan de bedrijven zich kunnen spiegelen. Het consumenten onderzoek zou ten aanzien van de aard Op de persconferentie over het jaar verslag heeft hij daaraan toegevoegd, dat de financiële positie van het bedrijf sterk is. Over de winstverwachting voor 1975 kenden van directiezijde op deze persconferentie geen mededelingen wor den gedaan, maar wel werd gezegd, dat de onlangs door de chairman van BP uitgesproken verwachtingen over het winstverloop in 1975 en 1976 niet kun nen worden beschouwd als ook te gel den voor de Koninklijke-Shell. BP verwacht, dat de winst over 1975 en 1976 onder die van 1974 zal liggen en dat geldt wat d e Shell betreft alleen voor de resultaten uit de oliesector. De Shell drijft echter op kurken, die BP niet heeft, namelijk gas en chemie en ook werkt de Shell in Noord-Amerika, wat BP niet doet. Dit alles bij elkaar maakt, dat de BP-prognose geen geldig heid heeft voor de Shell, aldus de direc tie van de Koninklijke-Shell. De oheverkopen zullen in 1975 onder die van 1974 liggen, is de verwachting van de Shell-directie. In de chemie gaat De regeling TAP is in tegenstelling tot de 30 pct.-regeling alleen toe pasbaar voor overheids- of semi- overheidsbedrtjven. De regeling be oogt het aantal arbeidsplaatsen te vergroten door een tijdelijke ar beidsplaats te creëren. De werkge ver krijgt alle loonkosten tot eeen De sterke prijsverhoging van de ruwe olie blijkt uit de inkomsten van Shell die bij een lagere afzet van ruwe olie en olieprodukten toch steeg met 85 percent tot 17,11 miljard pond. De kosten stegen echter maar liefst met 88 percent. Voor de Shell-maatschappijen buiten Amerika vergde de investering in evengrote olie voorraden als eind 1973 een bedrag van 1 miljard pond. Shell moet in de komende jaren gi gantische bedragen investeren in nieuwe energieprojecten. Alleen in de Noordzee zullen Esso en Shell samen al voor 3 miljard ton investeren. Voor een belang rijk deel zullen die middelen moeten komen uit de winsten, dit, zo vertelde het Shell-bestuur, niet voldoende zijn om te doen wat we moeten doen. Er zal dus geleend worden. Daar is ruimte voor, de niet gebruikte kredietfaciliteiten voor leningen op lange termijn bedroe gen 547 miljoen pond. gisteren in Utrecht tijdens een bijeen komst op de „Medica”, dat het ondanks het stijgende aantal huisartsen helemaal niet zeker is of de gewenste huisartsen dichtheid wel zal kunnen worden be reikt. Volgens hem is daar eerst een herstructurering met de eerste-lijns ge zondheidszorg voor nodig. Het overleg over de afsluiting van de eerste cao voor het ziekenhuiswezen (on geveer 160-000 werknemers) zit nog steeds vast op de kwestie van de wer kingssfeer. De werknemers, vooral de drie bonden van overheidspersoneel, blijven op het standpunt staan dat ook ziekenhuisdirecteuren onder de cao moe ten vallen. De werkgevers vinden dat de directeuren buiten de cao moeten blij ven. UTRECHT (ANP). Een weten schappelijk onderzoek van het econo misch instituut van de universiteit in Leiden en het ministerie van Volksge zondheid heeft uitgewezen, dat uitbrei ding van de eerste-lijns gezondheidszorg, zoals staatssecretaris Hendriks van plan is, een vermindering van het aanbod van ziekenhuisvoorzieningen kan opvangen. Grasso vrij optimistisch. Voor Grasso’s. Koninklijke Machinefabrieken NV zal 1975 geen eenvoudig jaar worden. De totale activiteiten worden met ver trouwen tegemoet gezien. De omzet zal niet achterblijven bij die van 1974. Een winstprognose kan niet worden gegeven gezien de eventueel te nemen maatregelen bij de minder goed flore rende dochter Grassa-Nami BV, aldus de voorzitter van de directie, de heer F. F. Schoenmakers, in een toelichting op het jaarverslag. De resultaten over 1974 gaven ten opzichte van 1973 een verdere verbetering te zien. De omzet siteeg met 10 percent tot f 130 miljoen en de winst na belastingen van f 1,2 tot 2,1 miljoen ofwel van f 13,30 tot 24,60 per aandeel van f 100. In het verslag zegt de directie dat het renta- biliteitsherstel zich in 1974 duidelijk heeft voortgezet, hetgeen haar de overtuiging geeft dat een gezonde trendmatige ontwikkeling van Grasso is hersteld. Tegen deze achtergrond moet de dividendhervatting over 1974 6 per aandeel van 100 plus 5 percent in agio-aandelen) worden ge zien. Hogere winst en dividend Ceteco. Handel- en Industriemaatschappij teco heeft in 1974 een concernwinst geboekt van 14.8 miljoen tegen f 10,1 miljoen in 1973. In de op 6 juni te houden jaarvergadering zal worden voorgesteld over het inmiddels van f 45 miljoen tot 49,75 miljoen ver hoogde kapitaal per aandeel een divi dend te declareren van 17 contant of desgewenst 12 contant en 5 fiscaal vijij in aandelen ten laste van de agioreserve (vj. naar keuze 16 contant of 11 contant en ƒ5 in aandelen), aldus het bestuur. kan worden voor de opvang van zieke kinderen, als beide ouders werken. Boersma ontraadde voorts een PvdA- amendement om de beroepstermijn, waarbinnen de nietigheid van het ont slag kan worden ingeroepen, te stellen op zes in plaats van twee maanden. Het amendement werd gesteund door de communist Meis, die betoogde dat een periode van twee maanden, gezien d e ingewikkeldheid van de sociale wetge ving, voor een werknemer vaak te kort is om zijn rechten te zoeken. De Kamer bleek het niet eens over de consequentie van de wet, dat ook katho lieke priesters die in het huwelijk treden niet meer ontslagen kunnen worden. Mevrouw Lüsckers-Bergmans (KVP) diende een voorstel in om ontslag toch toe te staan, als de ongehuwde staat van een priester essentieel is voor een goede uitoefening van zijn functie. Mr. Jurgens (PPR) deed echter een dringend beroep op minister Van Agt op dit punt geen uitzondering in de wet te maken. Hij vond het gevaarlijk als de werkgever zelfstandig zou kunnen uitmaken of de gehuwde staat essentieel is voor het werk. Minister Van Agt zag gisteren echter geen kans op deze ingewikkelde kwestie een af doend antwoord te geven Hij vroeg de Kamer verlof om volgende week alsnog in te gaan op de kwestie van de gehuwde priester. het weer wat beter. Nadat de verkopen van de chemische bedrijven van de Shell in de tweede helft van het afgelo pen jaar waren teruggelopen en in de cember j.l. zelfs van een ware kopers- staking kon worden gesproken, zijn de vekopen in januari en februari weer wat omhoog gegaan. 1 Tijdens een toelichting op dat jaarver slag noemde mr. Wagner 1974 voor de olie-industrie het jaai van de revolutie. 1975 wordt het jaar van de uitkristalli satie, hoewel nu nog niet valt te voor spellen hoe dat uit zal vallen. De hoe veelheid ruwe olie die Shell in 1974 uit concessie verkreeg, bedroeg 45 percent van de benodigde hoeveelheid. In 1973 was dat percentage nog 54 en in

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 25