Bij AZ uitproberen wat de mogelijkheden zijn Böhm blijft Jan Timman VAN MARWIJK HOOPT achtervolgen OP GROTE DOORBRAAK Brand: Grootste winst ligt in de leeftijd Toto en lotto Voor twee jaar bondscoach Teleurstellend Wiel Coerver gelijkspel Indonesië van Spanje naar Dierickx besliste Waalse Pijl EDDY MERCKX DE GROTE VERLIEZER Toevalligheid de aanleiding tot debuut in Oranje-team SPORT I n* NU WEL AMBITIE ►EN GONNEKE ELSHOF-DOYER TOONT K/ 31 V R IJ D A G 1 8 APRIL 1975 SPORT r Doorbraak Ambitie WK-toemooi Voorstopper Hr- I - I 1 (Van onze sportredactie) elftal verschil- (Van onze sportredactie) BERT BREVOORD n2. één (Roda JC) is I Hattem 3T- 350. Na 26 Gonneke Elshof-Doyer: „Vroeger deed ik alleen het hoognodige". 4— 30 u. 5-12.00 u. DEN HAAG (ANP) De uitslag van lotto 15 luidt: Het is duidelijk dat Van Marwijk ambitie genoeg heeft 'om het zijn nieuwe werkgever AZ naar de zin te maken. Hij meent tenminste: „Bij AZ hoop ik af te rekenen met al die verhalen als zou ik de stap naar de top niet kunnen maken. Coerver krijgt in Indonesië de algeme ne leiding van de vertegenwoordigende teams. Hij zal zich verder bezighouden met de opleiding van talentvolle jeugd en trainers. Coerver zal gaan werken in het in de bergen van Midden Java gele- Voor de titelstrijd in Leeuwarden kwam hij namelijk uit in het toernooi om het jeugdkampioenschap van Nederland- Met Roy Dieks deelde hij daarin de eerste plaats in de eindrangschikking. Idt: ing China ingediend het IOC. 1-1 in van en, ire spits, waarvoor AZ nog één speler zal aankopen, waar Brand het volgend sei zoen over een uiterst interessant trio gaat beschikken. Brand: „Het belang rijkste voor mij is de leeftijd. Bobby Vosmaer, Kees Kist en Bert van Mar wijk, met die drie jongens heb ik voet ballers die samen zesenzestig jaar oud zijn. Daar ligt volgens mij de winst”. De manier waarop er over die ploeg geschreven wordt en de hele entourage maken het voor mij bij voorbaat al aantrekkelijk om daar te gaan voetbal len. Bovendien kan ik bij AZ semi-prof blijven. Halve dagen werken, wat ik ook in Deventer doe, en ook halve dagen voetballen lijkt me een ideale combina tie om in Alkmaar eens uit te proberen wat de mogelijkheden werkelijk zijn”. DEVENTER. Het feit dat Bert van Marwijk (22 jaar), al jaren getipt als één van de meest veelbelovende spitsen, de laatste seizoenen eigenlijk min of meer in de anonimiteit is ondergegaan vormt voor AZ-trainer Joop Brand nauwelijks een be zwaar. Als jochie van elf werd Van Marwijk indertijd door het trainersduo Fadrhonc- Brand geselecteerd voor de enkele seizoenen later nogal furore makende Go Ahead- jeugdselectie en zes jaar lang zag Brand met stijgende verbazing het talent Van Mar wijk groeien. Een tendens die zich merkwaardigerwijs niet doorzette. daal en het Nederlands lende systemen hanteren. gen trainingskamp Salatiga. In Salatiga zal de Indonesische selectie (60 spelers) worden ondergebracht. Per drie maan den zullen ook 50 trainers in Salatiga worden opgeleid. en Pronk z.t., 47. Bal (Ned.) op 15.10, 50. Koken (Ned.) z.t., 53 Piet van Katwijk (Ned.) z.t., 55. Pijnen (Ned.) z.t. „In die wedstrijd”, zegt Gonneke Els hof, „kreeg ik het idee dat ik eigenlijk heel redelijk kon meekomen met de Nederlands elftal-speelsters. Dat is voor mij de inspiratie geweest om er het afgelopen jaar eens flink tegenaan te gaan. Daar kwam bij, dat Bloemendaal veel beter draaide dan vorig seizoen en dat is natuurlijk ook een stimulans”. ROTTERDAM (ANP). Wiel Coerver heeft donderdag een twee-jarig contract getekend als bondscoach van de Indone sische voetbalbond. Donderdag kwamen de 50-jarige Coerver, die twee jaar bij Feyenoord heeft gewerkt en met deze club vorig seizoen landskampioen werd en de UEFA Cup veroverde, en de heer Pandelaki, secretaris-generaal van de Indonesische voetbalbond, tot overeen stemming. Maar bij Gonneke Elshof is de volle dige inzet er nu tenminste wel. „Natuur lijk hoop ik dat het tegen Engeland goed gaat en dat ik volgende week ook mee mag doen tegen Schotland, in Glasgow. Want net als iedereen vlas ik natuurlijk op het toernooi om het wereldkampioen schap, dat in september eveneens in Schotland wordt gehouden. Zo’n evene ment wil iedereen natuurlijk graag mee maken. Ik heb er in ieder geval al voor gezorgd dat mijn praktijken (momenteel werkt Gonneke als co-assistente in de kindergeneeskunde in een Haags zieken huis, red.) op dat toernooi zijn afge stemd. In die weken heb ik vrij. Als ik dan nu ook maar bij de vijftien speel sters kom die naar Schotland gaan I Hockeyhoofdklasser Hattem heeft het militaire hockeyteam met 4-1 ver slagen. De eindelijk volledig ontplooide gre tigheid van Gonneke Elshof manifesteert zich ook duidelijk als zij het heeft over de verrichtingen van het eerste dames team van Bloemendaal in het afgelopen seizoen. „Kijk, Amsterdam is in onze afdeling een klasse apart, daar kan geen enkele club aan tippen. Maar wij had den met ons elftal (dat in Stance Bee- len-Snuif een tweede A-international en in Margriet Zegers en Ellen Romeijn B- internationals heeft) zeker tweede moe ten worden. In de wedstrijd tegen HGC, dat uiteindelijk tweede werd, hebben wij dè kans laten liggen. Hartstikke jammer, want de ploeg die op de tweede plaats eindigt mag meedoen aan het Neder lands kampioenschap en dat is natuur lijk een interessant extraatje”. heeft opnieuw om Bij de rust leidden de Spanjaarden met 1-0. Ruim 100.000 toeschouwers waren getuige van het verrassende gelijke spél dat Roemenië op Spaanse bodem behaalde. De Spanjaarden na men al in de zesde minuut de leiding door Velasquez. De Roemenen hadden grote moeite om zich staande te hou den. Tussen de benen van doelman Iribar door scoorde Krisan echter halverwege de tweede helft de gelijk maker Bert van Marwijk: „Ik heb ook gekozen voor Brand" Timman zwoegde, met zwart spelend, tegen Van Dop, een partij die hij later op de avond won. De winst bracht hem op negen punten. Böhm scoorde 8,5 punt. In de slotronde van zaterdag speelt Timman met wit tegen Hartoch, die derde staat, en Böhm met zwart tegen de als zevende ex aequo geklasseerde Dieks. De zege van Enklaar op Du Chattel is selchts van belang voor de rangschikking in h et midden van d e ranglijst. Hetzelfde kan gezegd worden van de remise die Schouten Ree bracht. 30 u. 0-16.00: Om kort te gaan: Gonneke Elshof etaleerde haar onmiskenbare talenten dermate overtuigend, dat zij via de bij de dames gebruikelijke selectiemethode van het spelen van districtswedstrijden bij de 24 speelsters kwam waaruit het nationale A- en B-team plegen te wor den gekozen. Haar selectie voor de wed strijd van morgen kwam voor Gonneke Elshof desalniettemin nog wat onver wacht, al wist de bescheiden studente in de medicijnen al vanaf afgelopen najaar dat er zich mogelijkheden zouden voor doen, gezien het vertrek van gerouti neerde speelsters als Wilma Koopman, Mar ja Hagemans (beiden gestopt) en Co ra de Wilde (tijdelijk woonachtig in Porto Rico). MADRID. Spanje heeft in Ma drid met 1-1 gelijkgespeeld tegen Roemenië in een wedstrijd voor groep 4 van het toernooi om het Europese voetbalkampioenschap. Brand tenminste: „Op 17-jarige leef tijd zag ik in Van Marwijk een hele grote voetballer. Het verbaast mij nu nog steeds dat Feyenoord (die ook nu weer belangstelling voor Van Marwijk toonde red) hem toen niet gepakt heeft. Maar ja; Feyenoord heeft ook Dick Schneider op zijn zeventiende jaar bij Go Ahead afgetest. Toen Feyenoord hem later toch wilde hebben toen moest de club een veelvoud betalen van het be drag waarvoor men hem oorspronkelijk kon krijgen. Dus dat zegt mij niet zo veel. Evenmin als het feit dat Van Marwijk toch niet zo snel is doorgebro ken als ook ik had verwacht. Ik heb hem in de voor een voetballer zeer belangrijke jaren, waarin je een speler nog helemaal kunt vormen, onder mij gehad. Ik heb hem toen altijd keihard behandeld. Daarom geloof ik ook nu nog steeds in hem. Van Marwijk weet ook gaan: Gonneke onmiskenbare Dan krijg je automatisch de gelegenheid om mee te groeien. Als ik bijvoorbeeld naar Feyenoord was gegaan dan was ik onmiddellijk genoodzaakt geweest om topprestaties te leveren. Hier wordt na tuurlijk ook wel wat van je verwacht maar het kan allemaal wat geleidelijker gaan omdat je mee kunt groeien. AZ is een topclub in wording. Feyenoord is al een topclub. Dat is toch ongunstiger als je je als nieuweling waar moet maken”. LEEUWARDEN. De strijd om het schaakkampioenschap van Nederland blijft een aangelegenheid tussen titel- houder-grootmeester Jan Timman en Hans Böhm. In de donderdag gespeelde tiende en voor-laatste ronde won Böhm in eerste zitting van de Limburgse kam pioen Van der Sterren, die kennelijk nog te weinig toernooi-ervaring heeft om weken achtereen op niveau te spelen. Jürgen Grabowski, de Duitse inter national die deel uitmaakte van het finale-elftal dat Nederland in München met 2-1 versloeg, heeft voor drie jaar 1—r 4 r-f «^4- 1 -J U* t I - 4 ^^1— 4 IA 1^4-— ——4 zaalhandbalteam (Van onze sportredactie) VERVIERS- Het gaat de Vlaming André Dierickx eindelijk naar wens. Ga maar na: in drie dagen versloeg hij tweemaal Eddy Merckx in een eind sprint. Wees hij verleden dinsdag, in de uitputtende eindfase van de lastige koers Luik-Ligny de wereldkampioen in een rechtstreeks duel duidelijk terug: Giste ren gaf h(j in de finale van de klassieker Waalse Pijl twee concurrenten geen schijn van kans: Franz Verbeeck en..(andermaal) Eddy Merckx. De kop man van de sinds verleden seizoen ge halveerde Duitse Rokado-mannschaft 27 jaar oud nu en in 1973 al eens winnaar van de Waalse Pijl durfde op het podium nauwelijks de vreugde over zijn overwinning te ventileren. LEIDERDORP Een toevalligheid heeft er in hoge mate toe geleid dat Gonneke EIshof-Doyer morgen haar de buut mag maken in het Nederlands dameshockey-team, dat in Amstelveen voor de 21ste keer moet optornen tegen Engeland. Vorig jaar was de Bloemen- daal-speelster, die haar club ondanks een verhuizing naar Leiderdorp trouw bleef, uit pure belangstelling aanwezig bij een wedstrijd van het Nederlands elftal tegen Kieviten in den Haag. Om dat de nationale ploeg bij die gelegen heid een speelster tekort kwam werd Gonneke Elshof gevraagd om als inval ster te fungeren. Ze accepteerde die invitatie gretig, niet beseffend dat daar mee een keerpunt in haar carrière werd ingeluid. dat hij er nog lang niet is. Hij is bereid daaraan te gaan werken. Zulke spelers kan ik wel gebruiken en ik ben er ook van overtuigd dat het er dan ook uit komt”. De bewondering die Brand voor Van Marwijk heeft is wederzijds. De Go Ahead-spits stelt tenminste: „Naast het feit dat AZ eigenlijk de eerste club is die mij tijdens onderhandelingen correct behandeld heeft en ook het feit dat ik er financieel flink op vooruit ga is het duidelijk dat ik ook gekozen heb voor Brand. Bij Go Ahead heb ik ontzettend veel van hem geleerd en de manier waarop de zaken nu ook weer bij AZ gaan geeft toch wel aan dat er nog steeds beweging in zijn manier van trai nen zit”. Kortom: Tevreden geluiden. Zelfs bij Joop Brand, die de laatste vier competi tiewedstrijden niet eens bij AZ op de bank zal zitten omdat hij dan op zoek gaat naar nog meer talent. Brand wil er voor het nieuwe seizoen in iedere linie nog een speler bij hebben en daarom is het duidelijk dat bij de transfer met Go Ahead ook onderhandeld is over een ruil tussen Van Marwijk en de AZ-spelers Meijer en De Vries. Maar terug naar de Toch is de grote doorbraak uitgeble ven. Van Marwijk: „Ik heb misschien een keer of zes voor Jong Oranje ge speeld en de laatste jaren inderdaad wat minder sterke seizoenen doorgemaakt. Wiel Coerver, die in 1964 voor het A- diploma slaagde, heeft in Nederland bij de volgende clubs gewerkt: Roda JC (een jaar), Sparta (vier jaar), NEC (drie jaar) en Feyertoord (twee jaar). Wiel Coerver vertrekt eind mei naar Indone sië. Als opvolger van Coerver, die enkele maanden geleden al te kennen gaf zijn contract met de Rotterdamse formatie niet te willen verlengen, heeft het be stuur van Feyenoord vorige week de Pool Antoni Brzezanczyk aangetrokken. Achteraf was men geneigd te beweren dat niet Merckx, maar Joop Zoetemelk de grote verslagene was in een klassie ker, waarin eigenlijk pas gedurende de laatste 50 kilometer zonder pardon ge koerst werd. Zoetemelk, getekend door een lange tocht door de regen en het slijk, gaf het min of meer toe: „Ja, ik ben teleurgesteld.” Op een moment dat mannen als Luis Ocana, Bernard Thevenet, Dietrich Thu- rau, raymond Deslisle en Alain Santy de almaar slinkende meute renners hadden moeten laten gaan, op een moment dat de „sterkste der sterken” aan de voet van de Cöte de Stockeu arriveerden en zij zich scherpten voor de grote aanval, liep de lucht uit de tube van Zoetemelks achterwiel. Terwijl discipel Georges Tal- bourdet al aan de remmen trok om zijn „baas” zijn wiel te geven, terwijl Zoete melk echter heftig armenzwaaiend be duidde dat hij niet een nieuw wiel, maar een geheel nieuwe fiets wilde hebben, profiteerde Eddy Merckx onmiddellijk van de situatie. Daar, op de Cöte du Rosier, bleven Zoetemelk en de zijnen echter plotseling „hangen.” Onvoorstelbaar maar waar. Met andere woorden: Zoetemelks ach tervolging werd niet met succes be kroond. Joop zelf: „Je houdt het toch bijna niet voor mogelijk- Je ziet die mannen voor je rijden, je denkt ze zo te kunnen pakken en opeens lopen ze weer langzaam van je weg. Voor je het goed en wel weet is het afgelopen. Ik heb, na die bandbreuk, alles gegeven wat ik had. Kneteman ook. Het bleek niet voldoen de. Ja, ik ben teleurgesteld." Terwijl Roger de Vlaeminck (winnaar van Parijs-Roubaix), tijdens de tocht over de Cöte du Rosier, met lede ogen Merckx en zijn gezellen moest laten gaan (De Vlaeminck werd vervolgens door Zoetemelk ingelopen), leidde men daar onder de rook van Verviers de finale in die zou uitmonden in een triomf voor André Dierickx. Gerrie Kneteman, Joop Zoetemelk en (weer) Gerben Karstens hielden de eer van Oranje nog enigszins hoog. De anderen sneuvelden. Zoals Fedor den Hertog, zo als Cees Priem (grieperig), zoals Jan Raas (knieblessure). En zoals Roy Schui ten. Peter Post: „Roy is een speciaal geval- Hij lost, hij komt weer bij en opeens zie je hem niet meer. Uitslag: 1. André Dierickx (Bel) 5 uur 48 minuten en 44 seconden, 3. Frans Verbeeck (Bel.) z.t., 3. Eddy Merckx (Bel.) z.t., 4. Freddy Maertens (Bel.) op 1.39, 5. Jean-Pierre Danguillaume (Fra.) z.t., 6. Gerrie Knetemann (Ned.) op 1.51, 8. Zoetemelk (Ned.) op 2.29, 11. Ie prijs: 1 winnaar, die netto f 590.008 ont vangt: 2e prijs: 4 winnaars, die elk bruto 49.854 ontvangen; 3e prijs: 218 winnaars, die elk bruto 1.372 ontvangen; 4e prijs: 10.601 winnaars, die elk per kolom 37 ontvangen 5e prijs: 16.492 winnaars, die elk per kolom 24 ontvangen. Jackpot le prijslotto 16 211.049. Toto 15 bruto inleg: f 735.011. le prijs: geen winaars; 2e prijs: 2 winnaars, die elk bruto ƒ66.916 ontvangen; 3e prijs: 82 winnaars, die elk bruto 2.057 ontvangen. Jackpot le prijs toto nr. 16 46.550. Maar dat is volgens mij sterk afhanke lijk van het elftal waarin je speelt. De laatste jaren hebben we steeds min of meer tegen degradatie moeten strijden. Dat gaat ten koste van mijn voetbal als aanvaller. Je moet meer meeverdedigen omdat je het belang van het elftal in de gaten moet houden. AZ draait in de top mee. Dat is een heel verschil. Veel gemakkelijker voetballen ook. Ik ben ervan overtuigd dat wanneer je in zo’n elftal speelt dat al een persoonlijke prestatieverbetering op zich zal beteke nen”. Bloemendaal houdt nog vast aan het 2-4-4 systeem, terwijl Nederland het nu gaat proberen met een 1 3 3 3 formatie, dus met een echte ausputzer, net als bij het voetballen. Ik kan er geen zinnig woord over zeggen hoe het morgen gaat worden, ik heb nauwelijks ervaring als voorstopper. In een oefen wedstrijd heb ik wel eens op die plaats gestaan, maar dat was net tegen een niet zo sterke ploeg, zodat ik eigenlijk nauwelijks getest ben”. Gonneke Elshof, tegen Engeland een van de vier nieuwelingen in het dras tisch gewijzigde team van coach Rietje Kuper, zou wellicht niet tot haar 24ste jaar op haar eerste optreden op interna tionaal niveau hebben moeten wachten, wanneer zij het altijd had kunnen op brengen zich zo voor haar sport in te zetten als afgelopen jaar. „Een paar .jaar geleden heb ik wel eens met het Noord- hollands elftal districtswedstrijden ge speeld, maar de echte ambitie heeft toch altijd een beetje ontbroken. Ik vond hockeyen wel leuk, maar om me in een wedstrijd nou steeds voor honderd pro cent te geven, nee dat kon ik niet opbrengen. Het hoognodige deed ik, meer niet. Daardoor was mijn conditie ook nooit wat ze wel kon zijn. Op conditie-trainingen heb ik het trouwens nog niet zo begrepen. De centrale trai ning bestond voor een deel uit een aantal zaterdag-trainingen op Papendal, ’s Morgens was het dan vooral op condi tie werken, zandheuveltje op zand heuveltje af. In dat werk ben ik geen ster, nog steeds niet”. Dick Advokaat wedstrijd geschorst. De partij tusen Hartoch en Dieks leverde voor wedstrijdleider Gjaltema problemen op. Vrij kort na het begin van de ronde wierp Hartoch de stukken door elkaar. Hij weigerde verder te spe len en beschuldigde Dieks van opzette lijk storen van de concentratie. Dieks zou herhaaldelijk hebben gepraat en zelfs beledigingen hebben geuit. Het kostte de wedstrijdleider meer dan een kwartier om de spelers weer aan het bord te krijgen. Eén besluit dat weder zijds op puur technische gronden werd genomen. een verzoek te worden toegelaten tot Zeker indien men bedenkt dat het duo Kist-Vosmaer zich dit seizoen al tot een „schriktweetal” voor iedere tegenstander heeft ontwikkeld. Ook daarom weet Bert van Marwijk: „Dat is het grote pluspunt van AZ. Dat elftal groeit nog steeds. ronden staan de Belgen Ray mond Ceulemans en Ludo Dielis geza menlijk op kop om het toernooi om het wereldkampioenschap vijfkamp, dat wordt gespeeld in Gent. Beiden hebben 33 punten uit 22 partijen. De plaats waarop Gonneke Elshof (zuster van de resoluut naar de A- selectie koersende jeugdinternationai Theodoor Doyer) haar eerste optreden in het Oranjeteam mag beleven is zeker zo verrassend als haar uitverkiezing. „Bij Bloemendaal speel ik altijd rechtshalf en tegen Engeland ben ik voorstopper. Dat zal wel even een vreemde gewaar wording zijn, temeer omdat Bloemen- Dynamo Kiev, tegenstander van PSV in de halve finales van het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars, heeft in de Russische‘competitie de uit wedstrijd tegen Rostov met 2-0 gewon nen. bijgetekend bij Eintracht Frankfurt. Het Nederlandse heeft met 17-14 verloren van Zwitser land. Karstens (Ned. z.t., 22 Kuipei- (Ned) (Ned.) z.t., 53 Piet van Katwijk (Ned.) z.t., 55. <7 X'..

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 31