Velsense bevolking niet alleen afhankelijk van Hoogovens NPO bekwaam onder zware problemen Oud-IJmuidenaar J. Ranneft NIEUWS bood gemeente roman aan sluizen havens Parkeerwachter weer mishandeld 1 mei-viering BON in De Schouw i Uitgevaren visserijschepen Keukenhof in geuren en kleuren d I r 5 Burgemeester Reehorst sprak tot ondernemers: Concert in Velsen Gevonden voorwerpen 91-JARIGE DEBUTANT SCHRIJFT OVER IJMUIDEN o.a.ê Kort IJmondnieuws As, zaterdag in de weekend bijlage ft* ft IJmuider Courant Beverwijkse Courant I Geef bonbons van hazenberg U steelt er harten mee 4 PLAATSELIJK NIEUWS 1 8 19 75 APRIL V R IJ D A G 199999 IS Antwoordnummer 416Haarlem Bezorg mij 14 dagen gratis >3 ïr 7/////Z ■■H sids i Versnelling 1 1 Naani Straat Plaats- Daarna kunt u mij noteren als: maandabonnee voor f 11.80 kwartaalabonnee voor f 33.90 Zeebad ontwikkelen ■I IJMUIDEN De Rickmers Werft te Bremerhaven heeft een goede naam op het gebied van de bouw van trawlers. Nog niet zo lang geleden werden nog enkele grote hektrawlers gebouwd voor de Reederei Sohle te Bremerhaven, voorafgegaan door een aantal stoom- en motortrawlers. In een open envelop, zonder postzegel, 91 opsturen naar: (ADVERTENTIE) MT.Bets APRIL (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) 1009 JAAP STORK (ADVERTENTIE) i 15 ARIE VAN DER VEEN. oor I ren I stookte ketel met een 3 cil. triple expan sie stoommachine. db. W Geen spreekuur. De wethouder van sociale zaken, de heer Th. C. Witte, houdt op maandag 21 april geen spreek uur. lis. Kiek de Keukenhof met Kodak' „Wat ik als 16-jarige jongen beleefde, staat bijvoorbeeld in het volgende frag ment: „Op de zuidpier vond hij een plekje om zijn brood te eten; vandaar liep hij landinwaarts naar het oude dorp. Het was hem of hij nooit weg was geweest. Elke jongen die hij ontmoette, was een IJmuidenaar als hijzelf. Zou één hem niet meenemen naar zijn echte familie VELSEN-NOORD. De supermarkt aan de wijkerstraatweg in Velsen-Noord is van eigenaar veranderd. De zaak is door de nieuwe eigenaren het echt paar Wim en Ria de Vries ver bouwd. Woensdagavond is Open Huis in de winkel gehouden, waarmee de zaak officieel was geopend. Als eerste kwam in 1954 gereed de Coldstreamer GY 10 voor de Standard Steam Fishing Co Ltd welk schip we hier op de foto zien. Het schip meet 697 bruto reg.ton, is 62,10 m lang over alles, 9.65 m breed en 5.20 m diep en de diepgang bedraagt 4.40 m. De stoommachi ne werd geleverd door de Ottenserner Eisenwerck en ontwikkelt 1400 pk. Over die voorhavenplannen zei burge meester Reehorst: „Als een zwaard van Damocles hangt die voorhaven nog steeds boven ons hoofd. Als die voorha ven er komt, dan zal dat een stuk werkgelegenheid meebrengen. Er komt The Unified Family, de sekte, die niet bang is voor de justitie. Scholierenverzet verleden tijd Een familiewapen voor vijftig gulden Op bezoek bij een „rattenkoning” Kees Verwey in zijn chaotische atelier Toneelgroep Centrum en het zilveren aureool Romke de Waard: draaiorgels en carillons Terugkijkend naar het schaatsseizoen Studio Sport en de Grote Vergisser Spelrubrieken die daar woonde? Waar hij met vreugde werd ontvangen, waar hij zijn mooie pakje zou verwisselen voor eenvoudige werkjongensplunje, om gelijk te zijn aan zijn broers. Enerzijds sprak de heer Reehorst zijn twijfels uit of de voorhavenaanleg wel ooit zal doorgaan, aan de andere kant liet hij een waarschuwend woord horen: „We moeten voorzichtig zijn in deze tijd van werkeloosheid, met te denken alsof die haven er toch nooit komt. Juist in een tijd als deze zou er wel eens een versnelling kunnen optreden. Er zijn nu al kamerleden die gevraagd hebben: Zou die voorhaven niet .in het kader van de werkgelegenheid kunnen worden aange legd? Ik vind dat we reëel moeten blijven denken: is de prijs ook voor de omliggende gemeenten dan niet te hoog?” „Voor het rapport dat nu gaat ver schijnen is men uitgegaan van gegevens van vóór de oliecrisis”, vervolgde de burgemeester, „Sindsdien hebben zich nieuwe ontwikkelingen voorgedaan en daardoor zijn de uitgangspunten van het rapport al achterhaald”. Dat Velsen zelf bepaald niet zit te springen om werkgelegenheid, toonde de spreker aan door middel van enkele interessante vergelijkingen. Burgemeester Reehorst: „Men zegt al tijd dat de werkgelegenheid in Velsen éénzijdig is. Als er iets met Hoogovens zou gebeuren, dan zouden we er alle maal aan gaan. Wel, ik zal u bewijzen dat dat niet juist is. Wij hebben in Velsen 50.000 arbeidsplaatsen, waarvan 27.000 in de industrie (24.000 bij Hoog ovens). Naast Hoogovens hebben we de visserij, Van Gelder, het PEN en enkele transportondernemingen. Er werken 4350 mensen in de sfeer van de groot-, tus sen- en detailhandel. Verreweg de mees ten in uw branche wonen in Velsen. Van degenen die bij Hoogovens werken, wonen er 4500 in deze gemeente. Dat bewijst dat de Velsense bevolking niet kovsky. Gedurende het gehele concert stonden dirigent, orkestleden en na de pauze ook de solist voor de ondankbare taak een aantal fraaie kunstwerken ten gehore te brengen in een ruimte, waarin de akoestische gesteldheid uitsluitend is gericht op de verstaanbaarheid van de spreekstem. Muziek, hoe mooi en bezield ook gebracht, komt hier gortdroog over. Met het oog op deze handicap leek de keuze van met name de eerste twee werken extra gewaagd; immers juist de „open” orkestklank in de frisse, typische „Rococo”-Sinfonia van de „Londense” Bach verdraagt absoluut geen directe geluidsabsorbering, hetgeen evenzeer geldt voor Schubert’s „Onvoltooide” met de zo sereen zwevende unisono-passages der strijkers. (ADVERTENTIE) De Keukenhof in Lisse. Altijd goed voor 'n geweldig dagje uit Bezoek deze bloeiende bloemenhof en bewonder. Duizend en één k verschillende bloemen. 1 Altijd weer nieuw, altijd weer anders. Komt ontdekken. NW Morgeit,^ dan een stuk Amsterdam hierheen. Maar aangezien we hier geen huizen hebben, zal dat pendelen worden. Voor de Vel sense ondernemer zal dat geen zoden aan de dijk zetten. De commissie die zich over die voorhaven gebogen heeft, was gewoon gefixeerd op dat ene plan. Er is nog helemaal niet naaf alternatie ven gekeken. Dat is het vreemde van deze voorhavencommissie. Er is ook nog niet eens gekeken naar achterwaartse verbindingen, naar afvoermagelijkheden. Dat mag zeker weer een volgende com missie doen. Het lijkt ons gewoon onmo gelijk dat die a’anleg op die plaats pla nologisch verantwoord is. Wij geloven ook niet dat dit de oplossing is voor Amsterdam”. VELSEN. „Ik heb niet het idee dat ik hier gekomen ben om de gemeente tot honderdduizend inwoners op te voe ren, maar ik ben ook niet gekomen om de boel te liquideren”. Dat heb ik ook tegen de commissaris van de koningin gezegd. Welke mensen kun je in de gemeente houden, als we niet per jaar honderd woningen mogen bouwen? We hebben hier onze voorzieningen, de schouwburg, de sporthal, sportvelden en ga maar door. Als het inwonertal blijft teruglopen, dan betekent dat een gewel dige anvesteringsvernietiging. En ik ben hier niet gekomen om uitverkoop te houden”. (Van een onze verslaggeefsters) VELSEN. Een parkeercontroleur van de Velsense politie is donderdagmid dag door een man mishandeld. Enkele maanden geleden is een jonge man ver oordeeld wegens mishandeling van die zelfde controleur. VELSEN In het tijdvak van 5 april tot en met 11 april 1975 werden de volgende voorwerpen als gevonden aan gegeven: Regenbroek, portemonnee met inhoud, kinderhandschoen, 6 Lips sleutels aan plankje, herenhandschoen, skelter, auto ped, paar herenhandschoenen, damespa- raplui, sleutel, damespolshorloge, zonne bril, Lipssleutel aan ring, kleding, arm bandje, sjaal met broche, natuurkunde boek, handschoen, damespolshorloge, paar herenhandschoenen, zwembril en snorkel, damesportemonnee met inhoud, vlag, ring met inscriptie, portemonnee (leeg), sleuteltje, platenbon. Inlichtingen betreffende deze gevon den voorwerpen zijn te verkrijgen dage lijks aan het hoofdbureau van politie te Velsen. De gedeponeerde voorwerpen zijn te verkrijgen elke dinsdag en vrij dag van 16.30 uur tot 17.30 uur aan het hoofdbureau van politie alhier. In de jaren zestig werden verschillen de Engelse vissrij maatschappijen samen gevoegd en in 1966 zagen we dat de Coldstreamer, Royal Lincs ,Lgrd Beatty, Northern Eagle en Black Watsh allen zijn gaan toebehoren aan de Northern Traw lers Ltd te Grimsby zonder dat de schepen van naam veranderden. Alleen de Statham staat als zodanig niet meer bekend. In 1965 veranderde de naam in Ross Repules GY 25, welke in 1968 weer gewijzigd werd in Northern Sky GY 25. De vorige stoomtrawler van die naam was toen van de Britse visserij vloot afgevoerd. Deze in 1936 gebouwde Nor thern Sky behoorde tot een serie van 15 stoomtrawlers elk groot 655 bruto reg. ton welke schepen zijn gebouwd door AG Weser Werk Seebeck te Bremerha ven voor een in Londen gevestigde vis serij maatschappij. Het is dus al eerder voorgekomen dat een Duitse werf traw lers bouwde voor Egelse visserij maat schappijen en dan te bedenken dat Enge land zo’n goede naam heeft op het ge bied van de bouw van trawlers. Toen na de tweede wereldoorlog met de bouw van stoomtrawlers in West Duitsland kon worden begonnen, bouw de Wickmers de Ernst Gröschel en Au guste Kampf, groot 392 bruto reg. ton want groter mocht men toen nog niet bouwen. Maar dat verbod duurde niet lang. In 1950 kwam de Hans von Hoff gereed, die 588 ton mat en dat was de eerste van serie waarvan er later nog vele ter visserij gingen. De Heinrich Bueren was van hetzelfde jaar welke we later nog in IJmuiden hebben gekend onder de naam Utrecht IJM.24. De bouw van motortrawlers bleef niet uit en als eerste afkomstig van de Rick- mers Werft zagen we in 1954 gereed komen de Gustav Dahrendorf in 1954, groot 640 ton en uitgerust met een motor van 1500 pk. Later volgde de J Hinr. Wilhelms en Henry Everling en in de jaren 1956 tot 1958 bouwde Rick- mers voor de „Nordsee deutsche Hoch- seefischerie” een serie van vier motor- trawlers. Dit waren de Essen, Saarbrüc- ken, Bielefeld en Regensburg, stuk voor stuk mooie schepen, die intussen van de Duitse visserij vloot zijn af gevoerd omdat de Duitsers nu eenmaal andere eisen aan visserijschepen gingen stellen. Het vier tal werd verdrongen door de komst van de hektrawler. De schepen hebben evenwel uitste kend voldaan en wellicht is dit aanlei ding geweest dat de Rickmers Werft in de jaren vijftig opdracht kreeg vcor de bouw van 6 trawlers voor rekening van Britse visserij maatschappijen. Zij zijn identiek aan de gebouwde motortrawlers maar werden voorzien van een oliege- Zo sprak Velsens burgemeester, drs. J. Reehorst, donderdagavond tot ruim hon- derdvijftig Velsense ondernemers. Hij was als gastspreker uitgenodigd door het bestuur van de Velser Ondernemers Centrale. Geïnspireerd door George Or well’s roman „1984” had hij zijn inlei ding genoemd: „Haalt de Velsense on dernemer 1984”. Uitvoerig ging de heer Reehorst in op tal van ontwikkelingen die nauw samenhangen met het econo misch klimaat in de gemeente en dus rond de Velsense ondernemer. Zo werd onder meer gesproken over de woning- bouwwensen van Velsen (4000 woningen in de Velserbroekpolder) en de dreiging van de voorhaven. De tweede was de Royal Lincs voor de Great Grimsby East Coast Fishing Co Ltd té Grimsby, gevolgd door de Lord Beatty voor de Lord Line te Hull, daarna kwam de Northern Eagle voor de Northern Trawlers Ltd te Grimsby, De Black Watch voor de Loyal Steam Fishing Co Ltd ook de Grimsby en de serie was in 1956 compleet met de Statham voor de Crampin Steam Fishing Co Ltd eveneens in Grimsby gevestigd. De parkeercontroleur maakte gisteren iemand die in een auto zat te wachten op de bestuurder, opmerkzaam op het feit dat de parkeermeter op rood stond en vroeg de man er geld in te doen. Dit verzoek werd herhaald zonder dat de inzittendeeen 52-jarige inwoner van Leidenaanstalten maakte aan het verzoek te voldoen. Dus begon de par keerwachter een bon uit te schrijven. Op dat moment stapte de man uit de auto en stompte de parkeerwachter in het gezicht. Tegen de Leidenaar is later proces verbaal opgemaakt. Ih feite kwam het beroemde Piano concert in bes kleine terts van Tsjai- kovsky nog het best tot zijn recht. Solist Daniël Wayenberg vertolkte het werk met imponerende virtuositeit en grote mededeelzaamheid, ogenschijnlijk on beïnvloed door de wetenschap, dat de akoestische kansen tegen hem waren. André Vandernoot wist een knappe syn- chroniteit te leggen tussen piano- en orkestpartij, terwijl hij met betrekking tot de sterktegr^den van de begeleiding Daniël Wayenberg nergens een onderge schikte rol liét spelen. Iets vrat, gezien de hier sterk begrensde draagwijdte van de vleugelklank, zeker niet denkbeeldig zou zijn geweest. VELSEN. Onder auspiciën van de Velser Kunstkring concerteerde gistera vond het N oordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van André Vander noot in de Schouwburg te Velsen-Zuid. Op dit concert werd solistische mede werking verleend door de pianist Daniël Wayenberg. VELSEN „Het is merkwaardig zo als de geboorteplaats van een mens, al heeft hij er nog zo kort gewoond, toch zo belangrijk voor hem blijft”, dit merk te burgemeester drs. J. Reehorst op tij dens de ontvangst van de schrijver Jo han Ranneft, die als oud-IJmuidenaar zijn roman „De Lifter” aan de burge meester aan kwam bieden. Deze 81-jarige schrijver heeft een ge deelte van zijn roman in IJmuiden laten spelen en dat was de aanleiding om bij het verschijnen van dit boek de gemeen te enige exemplaren aan te bieden. Met „De Lifter” maakt de heer Ran neft zijn debuut als romanschrijver. Hoewel hij al jarenlang voor eigen ge noegen zijn herinneringen en ervaringen heeft opgeschreven, is hij nooit tot pu blicatie overgegaan omdat hij, naar ei gen zeggen, de fragmenten of te per soonlijk of te weinig interessant vond. Toch is „De Lifter” deels gebaseerd op ervaringen en herinneringen van zo’n 25 jaar of langer geleden. De heer Ranneft: „Ik moet bekennen: het bloed kruipt toch waar het niet kan gaan. Mijn roman begint in IJmuiden en eindigt er: de laatste twee hoofdstukken spelen ge heel binnen de gemeente Velsen”. IJMUIDEN. DINSDAG 1 APRIL MK.Rose Marie KW.34, Anna Lydia KW.194. DONDERDAG 3 en Gerda VL.112. VRIJDAG 4 APRIL Hektrawler Elisabet Christina KW.41, Hendrika Jo hanna KW.81. MAANDAG 7 APRIL Hektrawler Frank Vrolijk Czn SCH.81, MT.Elizabeth VL.105. WOENSDAG 9 APRIL Hektrawler Egmond IJM.36, Rijnmond HI KW.44, MT.Ursinus VL.l, Anita VL.34, Elly VL.73, Liesje en Rutger VL.153, MK.Pie- ter Jacob KW.24, Marco WR.32, Johanna Cornelia WR.57. DONDERDAG 10 APRIL Hektraw ler Rijnmond V KW.42, MT.Caroline VL.90, Michiel Jan VL.110, MK.Yvonne Yolanda KW.206. VRIJDAG 11 APRIL Hektrawler Holland KW.123, Jan Maria KW.171. ZATERDAG 12 APRIL Hektrawler Rijnmond II KW.43, Annie Hillina KW.170, Dirk Diederik KW.172. MAANDAG 14 APRIL Hektrawler Onderneming II SCH.108, MT.Rean IJM.20, Robert IJM.30, Protinus IJM.154, Wiron II IJM.211, Jacob KW.55, Britten burg KW.121, Marry Martin KW.149, So li Deo Gloria KW.152, Ada VL.7, MK.Poolster IJM.ll, Maarten Cornelia IJM.44, Swift IJM.115, Janny Jacoba KW.4, Alida KW.22, Willem Adriana KW.25, Ada KW.29. Limanda KW.33 (15 apr. binnen), Anna Hendrika KW.45, Pe likaan KW.88, Wilma KW.113, Marry Daar komt nog bij, dat oneffenheden in zuiverheid en ritmiek onder deze omstandigheden onbarmhartig geregi streerd worden. Men zou voornoemde composities, waarvan de vertolkingen dus beroofd waren van de benodigde ruimtelijke werking, voor deze gelegen heid kunnen zien als orkestraal-techni- sche toetsstenen van afzonderlijk gaaf intoneringsvermogen en onderlinge rit- mevastheid. Wat dat betreft heeft het NPO onder de strak gehouden directie van André Vandernoot een respectvolle proeve van bekwaamheid afgelegd. I Op een ijzeren bordje „daar heb ik ooit eens burgemeester Kwint de eerste Hollandse nieuwe haring op aangeboden, ik heb er ook nog van gegeten in het Jap penkamp” bood de 81-jarige schrijver Joh. Renneft Burgemeester een exemplaar van zijn debuut-roman „De Lifter” aan. Hij herhaalde het ceremonieel met het hnrdie nog eens, „want eigenlijk,” zo sprak de heer Renneft, „is dit boek oog een Hollandse nieuwe”. I.JMOND. Op gezamenlijk initiatief van de linkse partijen, afdelingen van het NW, de VARA-afdelingen en het arbeiderszangkoor „eD Stem des Volks” uit Heemskerk zal er op 1 mei in De Schouw in Velsen-Noord een openbare bijeenkomst pliaatsvinden. De vakbeweging heeft aan de 1 mei-viering het thema „Spreiding van kennis en macht” verbonden. Na een spreekbeurt van Jan de Jong, secretaris van de Industriebond NVV is er een forumdiscussie onder leiding van Jan Ruiter van de KGIJ. Ook het Nationaal Hekelcabaret zal in De Schouw optre den. 15 APRIL Hektrawler IV KW.85, Monica VL.89, MT.Ora et Labora KW.51, MK.Drie Ge broeders IJM.20, Deo Volente II KW.ll, Limanda KW.33, Solea KW.180. Het programma vermeldde vóór de pauze de Sinfonia in Bes grote terts van Johann Christian Bach, alsmede de Achtste Symfonie van Schubert. Het tweede gedeelte van de avond was ge wijd aan de uitvoering van het Eerste Pianoconcert opus 23 van Peter Tsjai- Jacob KW.117, Tiny KW.145, Gijsbert Marian KW.150, Pieter Gijsbertha KW.175, Solea KW.180 (15 apr. binnen), Valk KW.185, Elly KW.187, Hans KW.189, Jana KW.213, Arie Jacob KW.221, Jacob Senior KW.226, Dieuwina WR.45, Leendert Jan SCH.256, Albert UK.1. DINSDAG Rijnmond éénzijdig afhankelijk is van Hoogovens.” Overigens acht de heer Reehorst het beslist van belang dat Hoogovens kan uitbreiden. Hij zei daarover: „Het is van belang dat Hoogovens zich kan handha ven. Als het daar terug loopt, dan raakt dat ook die 4500 Velsenaren. Als Hoog ovens niet mag uitbreiden, dan betekent dat afbo'uw”. Over het Velsense toerisme: „We heb ben die verlengde Heerenduinweg, het is duidelijk dat iets moet gebeuren. Maar het worden hier geen grote hotels, we hebben ook niet meegesolliciteerd naai de roulette. We willen wel het zeebad ontwikkelen en we zullen daar een be perkte accommodatie maken, maar het wordt geen Noordwijk, Zandvoort of Scheveningen. Verder willen we er alles aan doen om in de zomermaanden men sen hier naar toe te krijgen”. Wat betreft de belasting in de ge meente, merkte de burgemeester op: „Helaas moet ik zeggen dat de gemeente moet meegroeien om de uitgaven te kunnen doen die we moeten doen. Dat houdt in dat met name de onroerend goedbelasting wel wat meer aange schroefd zal worden”. Evenmin optimistisch sprak hij over de woningbouw: „Bij het laatste bezoek dat het provinciaal bestuur aan onze gemeente bracht, is ons wel duidelijk gemaakt dat de bebouwing van de Vel serbroekpolder niet te verwezenlijken is met een eenvoudige correctie binnen het bestemmingsplan. Hier zal een planwij- ziging noodzakelijk zijn, waarbij de hele omgeving ook herzien dient te worden. Als het ooit door gaat, dan zal het zeker nog wel tien jaar duren”. De heer Ranneft, die nu in Huizen woont, is vroeger eerst marine-officier geweest en later leraar wis- en natuur kunde. Hij is na zijn pensionering in 1948 gaan schrijven. „Het moeilijke van het schrijven van een roman is om exact te schrijven en daarbij niet te droog te worden. Toch kun je de pen met enige vrijheid hanteren: het verhaal berust grotendeels op waarheid, maar er zijn ook duidelijke herkenbaar stukken gefantaseerd De heer Ranneft vermoedt zelf dat het wel bij dit debuut zal blijven: hij is op dit moment niet van plan aan een tweede boek te beginnen. Naar zijn zeggen heeft het Marine Museum in Den Helder belangstelling getoond voor zijn geschriften uit zijn marinetijd. Wellicht dat hij eerst daar aan gaat werken. Wetenschappelijke boeken hij heeft een natuurkundig werk op zijn naam staan zijn ook niet meer aan de orde. Zijn herinneringen vormen een betere bron. Uitgeschreven is hij zeker nog niet. Zoals de heer Ranneft zelf zegt: „Ik heb nog zeveel liggen, daar ben ik voorlopig nog niet doorheen”.„De Lifter” van Jo Ranneft Uitgave Andries Blitz, Laren. J 'p :u; eflffc i

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5