aankomst BOUWMARKT De hanen kraaien geen victorie in Santpoort Scheidsrechters getest op kennis van spelregels Jeugdcentrum dient oorspronkelijke bestemming te behouden |<EUR B.V.yj Opbouwwerker kan direct na al aan de slag LET OP!! geroutineerd verkoopster STICHTING STISA-BESTUUR IS WEER OP VOLLE STERKTE Anne Frankschool viert lustrum en Bevrijdingsdag Koudenhom 54 met nico scheepmaker BURENGERUCHT VOOR KANTONRECHTER d.7 „FELISON” ZOEKT NIEUWE EXPOSITIERUIMTE 7 PLAATSELIJK NIEUWS 1975 APRIL 1 8 V R IJ D A G 19 april 1975! PROFICIAT BARTELJORISSTRAAT! met uw nieuwe sierbestrating. er bij r Ondernemers van Hartje Haarlem 15.’ rt Bibliotheek Hobby Woede Metingen Slaappillen Vrijheid In verband met enige ziekte gevallen, vragen wij tijdelijk (tot 1 juli a.s.) in onze afdeling confectie een vel is. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Door de liquidatie van de stichting „PEN-Jeugdcentrum” in IJmuiden waar wij destijds al uitvoerig over hebben bericht is het gemeentebestuur van Velsen thans genoodzaakt zich ernstig op de toe komst van het gebouw te beraden. Daarbij is men over een nieuwe be stemming allerminst pessimistisch, mede doordat met enkele belangstel lende groepen reeds bevredigende onderhandelingen worden gevoerd. Tij dens de donderdagavond op het stadhuis gehouden vergadering van de raadscommissie voor jeugd- en culturele zaken werden over de huidige situatie de nodige mededelingen verstrekt door wethouder drs. M. Roes- singh en de ambtenaar voor jeugdzaken, de heer G. J. Kwakkel. Modern - passend bij uw moderne etalages - funktioneel - fijn vlak voor de voetgangers - met een goede afwatering en een zonnige aanblik. Zaterdag 26 april a.s. DEMONSTRATIE van aanbrengen GRANOL en andere soorten sierpleisters. Zie onze advertentie van vlg. week vrijdag 25 april a.s. Wilt u voor een sollicita- tie-afspraak eerst even bellen nr. 10323 (02550). MODEHUIS PLEIN 1945 nr. 1, IJMUIDEN (Van onze rechtbank- verslaggeefster) HAARLEM De rust die dè stedeling de omgeving van de Sant- poortse Duinlustparkweg en Bruno Klauwersstraat denkt te mogen toe schrijven is slechts schijn. Al jaren lang worden de buurtbewoners ge kweld door het gekraai van een koor van hanen in een der tuinen. Niet alleen bij het ochtendgloren, maar dag en nacht bieden er zo’n vijftien hanen tegen elkaar op om koning te kraaien voor een ongetwijfeld in stille bewondering toeluisterend veelvoud aan hennen. Stuurgroep r hartje haariem hartstikke gezellig! „Felison” (ADVERTENTIE) voor een ieder: het is de moeite waard eens te gaan kijken. 1/ (Van een onzer verslaggevers) 4011 ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) i shirt e ingebouwd, De vrijheid van de één eindigt daar Bouwmaterialen P.V.C.-artikelen Wand- en vloertegels Open haarden Ijzerwaren Verfwaren Elektra art. Sanitair Tuinartikelen Openingstijden: dagelijks van 8.00 - 18.00 uur. zaterdags van 8.30 1 7.00 uur. tel. 023-321212. HEEMSKERK. Het plastiek aan de gevel van de Anne Frankschool aan de Frits Conijnstraat wordt donderdagmor gen 1 mei door burgemeester H. Nielen onthuld. Het kunstwerk is ontworpen door de Gelderse kunstenaar Ronald Braun. De Anne Frankschool viert dit jaar het eerste lustrum. Er werden ook enkele eigen program ma’s getoond. Pierre Janssen voerde ons> „bibberend van de koorts”, mee naar de grafbeelden in Engeland, de ingepakte natuur van Christo en uiteindelijk naar de grottekeningen in Frankrijk, een zo op het oog nogal heterogeen stelletje kunst, dat slechts bijeengehouden werd door de draad waarmee ook Pierre Jans sen blijkbaar rechtstreeks met regisseur Leen T:mp in verbinding stond. In ieder geval wil men het gebouw tevens nog altijd laten beantwoorden aan zijn oorspronkelijke bestemming en dus geopend houden voor de jongeren, die zich om de een of andere reden niet bij het buurthuiswerk laten betrekken. Wellicht kan daarom de oprichting van een sociëteit weer in overweging worden genomen, maar dan in een andere vorm dan voorheen. Bij dit alles mogen de andere groepen echter niet worden vergeten, want vol gens de heer Kwakkel dient men ook deze activiteiten op het gebied van thea ter, film, fotografie en andere hobby’s volledig veilig te stellen. Het betreft hier immérs allemaal goed willende groepe ringen, welke daardoor aanspraak ma ken op een volledig vertrouwen, evenals op de tijd om tot ontwikkeling te ko men. Dit agendapunt werd daarop door wet houder Roessingh als voorzitter afgeslo ten met de mededeling dat het college zich nu aanbevolen houdt voor sugges ties van de commissieleden. En opdat zij zich enigszins kunnen oriënteren over het huidige interieur van het centrum, stelde hij voor de raad nog een excursie in het vooruitzicht. hoenderfokkers hun hobby niet onmoge lijk zou maken, ze kreeg toch ongelijk. Ze zou met een boete van 50 naar huis gaan, mét het dringende verzoek nu toch maar iets aan die herrie te gaan doen. ze iets moet doen. Op deze „helaas onsympathieke manier” moest mevrouw dan maar gewezen worden op het feit dat ze haar eigen belang wat te erg had laten prevaleren. Nederland wil een stuk of 18 straalja gers minder kopen dan aanvankelijk de bedoeling was, meldde het laatste jour naal. Ter compensatie zonden de VARA en de AVRO gisteravond zes aangekoch te buitenlandse produkties uit: een an derhalf uur durende cowboyfilm en een Caterina Valente Show bij de AVRO- en Julia en haar nachtpapa, Horen, zien, zwijgen, Duiken..politie, en Ronnie Corbett bij de VARA. Zo compenseren we het een dus weer met het ander. Op deze vergadering was ook de heer J. V. Suurmond aanwezig als directeur van de gemeentelijke openbare biblio theek. Dit naar aanleiding van de „pa niekerige persberichten” over het af schaffen van de contributie voor jeugdi ge lezers tot achttien jaar. De heer Suurmond meende dat er voor een der gelijke opwinding weinig aanleiding be staat, al zal dan ook wel met een stijging van het lezersaantal rekening moeten worden gehouden. Geluidsmetingen kwamen op een ge luidsniveau zonder gekraai van 28 deci bel binnen, en 34 buiten. Met gekraai binnenshuis van uitschieters naar 40,42, buiten tot 60,62 decibel. Dat was soms tien keer per minuut, minutenlang, en het betekent een grote overschrijding, als men weet dat iedere drie decibel een verdubbeling van het oorspronkelijke geluid geeft. Afstanden, en het karakter van het geluid spelen ook een rol bij deze metingen. De deskundige verbonden aan het consulentschap voor varkens en pluim vee wist duidelijk meer van commercië le kippehouderij dan de fokkerij als hobby. Wie fokt heeft meer rassen wist hij,> en naarmate er meer hanen zijn is er harder gekraai. Je daaraan storen is volgens hem een subjectieve zaak. Overigens zal bij een eventuele in standhouding van het centrum wel naar een nieuwe beheersvorm dienen te wor den gestreefd en ook moet naar capabele leiders worden omgezien. „En hiervoor heb ik dan liever kerels die bereid zijn de handen uit de mouwen te steken, dan functionarissen die alleen precies weten hoe het volgens de boekjes moet”, gaf de heer Kwakkel als zijn mening te kennen. De drie buren die mevrouw zelf meebracht leken beter bestand tegen de geluidshinder. Evenwichtiger mensen, dacht mr. Rutgers. Eén van hen advi seerde de wat labielere bewoners dan maar slaappillen te nemen. Eén van de agenten kwam verschil- De vijfjarige school biedt de leerlin gen die dag ’s middags een variété-pro- gramma aan. ’s Avonds wordt in de aula voor oud-leerlingen en ouders de film „Dagboek van Anne Frank” gedraaid. De film wordt ook vrijdagavond 2 mei ver toond. De zesde klassers gaan eerdaags naar Amsterdam om daar het Anne Frankhuis te bezoeken. Op school is men reeds geruimte tijd bezig met het project „Vrij zijn, Vrijheid en Vrij worden”, dat op de dertigste Bevrijdingsdag uitmondt in een vrijheidskermis. De opbrengst hiervan is bestemd voor twee ontwikke lingsprojecten: die van het NVV (Mela- wi) en die van Wil Visser in Belabo in Kameroen. De ambtenaar voor culturele zaken, de heer G.W.F. de Man, die had toegezegd enige onderdelen bekend te maken van het programma ter gelegenheid van het eeuwfeest van het Noordzeekanaal, acht te het bij nader inzien beter hier nog even mee te wachten. Na overleg met wethouder Roessingh was namelijk ge bleken dat hier nog weinig concrete feiten over kunnen worden vermeld. Wel kon de heer De Man onthullen dat de IJmuider Harmonie zal trachten een modern repertoire samen te stellen, zodat van tijd tot tijd in de gemeentelij ke muziektenten een concert kan wor den gegeven. Waarop een der commissie leden, waarschijnlijk uit nostalgische overwegingen voorstelde, deze muziek tent dan ook weer eens op het Konings plein te plaatsen. Eerst herinnerde wethouder Roessingh er nog even aan dat het bestuur tot liquidatie heeft moeten besluiten, omdat het ministerie van C.R.M. de subsidie kraan voor de stichting had dichtge draaid. Men was in Den Haag namelijk tot de conclusie gekomen dat het cen trum teveel was toegespitst op „een dansje en een biertje” en er te weinig aandacht aan de vorming werd besteed. En gezelligheid alleen wenste het minis terie niet te honoreren. Deze negatieve beslissing is volgens de wethouder voor hét college allerminst aanleiding geweest een sluiting van het gebouw in overweging te nemen. In tegendeel zelfs, want hij herinnerde er aan dat destijds een bedrag van f 90.000 is uitgetrokken, met de bedoeling het geheel door openbare werken een vrien delijker aanzien te doen geven. Dit alles met de bedoeling het gebouw functio neel voor de jongeren in stand te hou den. Toch is het personeel allerminst som ber gestemd, ondanks het feit dat „een hogere versnelling” noodzakelijk zal zijn. Voor de gemeente zal deze grotere toe loop ongetwijfeld de nodige kosten met zich meebrengen, zoals bijvoorbeeld voor bindwerk en een uitbreiding van het boekenbezit. Ook zullen waarschijnlijk enige nieuwe personeelsleden moeten worden aangetrokken. V Aan de discussie had hij niet alleen een aandeel, doch ook een inbreng, zodat hij in zekere zin al enigszins op de hoogte werd gebracht van wat er leeft in Velsen. In dit verband kan worden genoemd een enquêteformulier van de gemeente Velsen gericht aan de Stisa met betrekking tot een eventuele be hoefte aan het instituut raadslieden. Uit de vergadering bleek, dat de Stisa-parti- cipanten stuk voor stuk wel in staat zijn een dergelijk formulier in te vullen doch het niet alle hebben gekregen; VELSEN-NOORD. De scheidsrech- tersvereniging „IJmond” heeft maandag avond in de kantine van KIC op het sportpark Rooswijk haar maandelijkse clubavond gehouden met de laatste spel- regeltest van dit seizoen. De belangstel ling had groter kunnen zijn maar de animo onder de leden, onder wie me vrouw Zwanenburg-Gieske als enige vrouwelijke scheidsrechter, die de laat ste tijd C-junioren-voetbalwedstrijden fluit, was toch behoorlijk. De technische commissie had weer een vijfentwintigtal vragen opgestelo. dat door enkele taalkundige strikken voor de deelnemers aan d e test wel enige moeilijkheden opleverde. Na vier gehou den wedstrijden kon na uitvoerige con trole van de beantwoording de heer G. Jeursen, namens de technische commis sie de uitslag van de competitie bekend maken. Eerste en dus kampioen werd de heer J. Korf met 81 punten en viermaal deelnemen. D heer R. Roorda, dis aan avond miste, kwam tot een tweede plaats met 78 punten. Derde werd de heer F. de Kort en vierde de heer L. Timmer met respectievelijk 69 en 68 punten. Verdeeld over de 98 vragen bereikten beide eerstgenoemden dus een mooi percentage als resultaat. De heer W. van Rijswijk, Eén haan met wat kippen in een tuin, dat gaat nog, vinden de buurtbewoners. Maar het geluid dat 15 krielhanen kun nen produceren („dat is geen kraaien meer maar krijsen”) werd hen toch te gortig en er gingen klachten naar de gemeente. Het gevolg was dat er proces verbaal werd opgemaakt op grond van de Velsense APV. Gisteren stond me vrouw voor de Haarlemse kantonrechter mr. Rutgers. waar hij de vrijheid van de ander be perkt, zo herinnerde de officier van justitie mr. Wooldrik mevrouw aan één van de principes van ons rechtsstelsel. Een heel belangrijk punt in deze, dat gaf hij toe, inderdaad zo subjectief ge kleurde zaak. Maar hij grondde zijn bewezenverklaring op twee stevige pei lers: de vele, serieuze klachten van de getuigen die duidelijk op structurele overlast wijzen, en de objectieve metin gen. Het feit dat sommige buren geen last hebben weerstreeft dit niet, merkte hij op. Hij wilde, en de kantonrechter zou het geheel met hem eens zijn, de zaak afronden met een advies aan mevrouw om nou maar eens iets aan die herrie te doen. Als mevrouw zóveel overheeft voor haar hobby dan moet ze er ook maar geld voor over hebben was zijn mening. En al was haar liefhebberij niet commercieel, zo’n verkoop van fokhoen- deren zou toch wel geld voor afdoende maatregelen opleveren, dacht hij. Als ze zelf iets doet hoeft de gemeent niet in te grijpen, en dat kan de gemeente ingevolge de APV. „Als de klachten doorgaan zonder serieuze tegenprestatie dan kan er wel eens worden opgetreden door de gemeente. Nou, ik zie het kort geding al voor me”. Strafrechterlijk moet de sanctie van ontruiming niet worden vond hij. „Het belang hier is dat vast wordt gesteld dat het een overtreding is”. De sanctie is dan niet zo belangrijk, aldus mr. Wooldrik, wel dat ze weet dat De Ombudsman gaf enkele merkwaar dige voorbeelden over te hoge zieken fondspremies, en Achter het Nieuws liet ons aan de hand van Johan van Minnen zien dat Adolf Hitler zich in 1938 niet te groot voelde voor een ritje in de (eerste) Volkswagen, terwijl een man als maar schalk Tito zich alleen nog maar in een Mercedes voortbeweegt. Het belangrijk ste onderdeel van Achter het Nieuws was echter het gesprek tussen Hans Jacobs en dr. L. de Long over deel 6 van het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog, dat de deportatie van de joden tot onderwerp heeft. Van de 140.000 joden in Nederland, die gevaar liepen om gepakt te worden, zijn er 25.000 tot 27.000 ondergedoken, van wie een op de drie weer bij razzia’s of door verraad werd opgepakt. Bij alles wat men in zijn boek las over die deportaties, het uitblijven van officiële hulp van de Nederlandse overheid en de weinig heldhaftige houding van de grote zwijgende meerderheid van ons volk- moest men „de angst” incalculeren, zei De Jong, evenals de overal aanwezige nachtmerrie-achtige atmosfeer waarin de bezetting zich afspeelde. Toen Hans Jacobs, wiens conclusies door dr. De Jong steeds weer van nuan ces werden voorzien, opmerkte dat het Nederlandse volk niet uit dit boek te voorschijn komt als het onverschrokken, heldhaftige en verzet biedende volkje, waarvoor we onszelf nu al dertig jaar lang hebben versleten, antwoordde De Jong: „Zo zit een volk niet in elkaar. De meeste mensen passen zich aan.” Hier werd door de heer Kwakkel nog aan toegevoegd dat het centrum door een niet onbelangrijk aantal verenigin gen en groepen in gebruik is gebleven, waar zelfs reeds een stuurgroep uit is ontstaan, teneinde met het gemeentebe stuur als onderhandelingspartner te kunnen fungeren. maar dat de Stisa als stichting onmoge lijk op deze vragen kan antwoorden Daarbij werd ook gewezen op het vele dat gedaan wordt door de Algemene Hulpdienst en kwam de suggestie, deze uit te breiden. Men kwam overeen, dat hier voor de opbouwwerker al een taak ligt om een en ander te onderzoeken. Een andere aangelegenheid was het „o- peratiegebied” Velsen-Noord, waar de heer Van der Linde contacten zal zoeken met zowel De Velsen-Noordse Aktivitei- tencommissie als met de Contactcom missie Velsen-Noord. Dit om maar en kele van de voorbeelden te noemen, die ter vergadering werden aangedragen voor zijn arbeid. Wel kwam echter vast te staan, dat hij allereerst een inwerkperiode zal die nen te hebben in het gebouw aan de Abeelenstraat, waarin hij voorlopig tot september mede zal intrekken. Van de ontwikkelingen tot dat tijdstip hangt af in hoeverre men zich hier blijvend als Stisa zal vestigen. Een heet hangijzer ter vergadering tweede voorzitter, kon bij de aanvang met het toetreden van elf nieuwe leden tot de vereniging een goed succes mededelen. De wisselbokaal, die voor het speliegel- kampioenschap beschikbaar is gesteld zal de naam „Rotonde-bokaal” dragen en wordt uitgereikt tijdens de slotavond op zaterdag 24 mei in de KIC-kantine, waaraan diverse feestelijkheden zijn verbonden. Op 26 april gaan de leden met dames en kinderen naar Den Helder voor deelname aan het COVS-voetbal- toernooi van district West I. Maandag 12 mei wordt de laatste club avond gehouden met als spreker Wim Hogedoorn, de bekende radiocommenta tor op sportgebied, die ook van zijn be vindingen bij de in Engeland te spelen cupwedstrijd zal vertellen. De bibliotheek kwam ook nog ter sprake naar aanleiding van een door de stichting „Felison” ingediende nota, waarin onder meer om een nieuwe huis vesting werd verzocht. De huidige ex positieruimte in het noordelijk koetshuis van „Beeckestijn” wordt door het be stuur namelijk als te ver uit het cen trum gelegen beschouwd, zodat alle door „Felison” per jaar georganiseerde ten toonstellingen gezamenlijk niet meer dan twaalfhonderd bezoekers trekken. Vandaar de suggestie om straks van de nieuwe accommodatie voor de bibli otheek in Santpoort ook een deel als expositieruimte in te richten. Een idee dat volgens wethouder Roessingh stellig een nadere overweging verdient, want in dit vroege stadium kan uiteraard nog geen enkele toezegging worden gedaan. Dit gold ook het verzoek van een der commissieleden, om een leegkomend ge bouw voor kunstenaars te bestemmen, die het dan kunnen inrichten als atelier. Zeven buurtbewoners, twee verbali santen en twee deskundigen kwamen getuigen. Ook al hield mevrouw nu vol dat haar hobby zo milieuvriendelijk is en hoopte ze dat de kantonrechter al die duizenden andere milieuvriendelijke Vier buurtbewoners vormden een soort „delegatie” van de klagende buurt bewoners. Met bijna onverholen woede vertelden ze voor een alsmaar sussende kantonrechter over hun slapeloosheid die je zelfs overdag niet in kunt halen met een dutje. In de tuin kan je niet zitten, „landelijk leven” kon je dit niet noemen en wennen deed het nooit. De suggestie om maar eens te komen luisteren bij het krieken van de morgen leek mr. Rutgers een iets te grote aanval op zijn nachtrust, nomt u dan overdag onverwachts want als ze het weten bin den ze de bekken van de hanen dicht, was de suggestie. „Nou, nou...” pruttelde mr. Rutgers. Getuige: „Ja, ze zullen ze toevallig pijn doen! Dat er straks 4,5 mensen uit de buurt naar een zenuwin richting moeten is zeker niet erg”. VELSEN. De pas-benoemde op bouwwerker van de Stichting Samenle- vingsoupbouw Velsen, de heer H. J. van den Linde, behoeft niet verlegen te zit ten om werk. Donderdagavond is hij kennis komen maken met het algemeen bestuur, dat vergaderde onder leiding van de heer P. Knippen in het Cultureel Centrum en al direct na zijn binnen komst werd hij betrokken bij de diverse problemen en zaken welke respectieve lijk er al zijn dan wel nog ter tafel moeten komen. was de bestuursverkiezing. Het huidige bestuur is ingekrompen van zes tot twee personen, ze weten de waarnemend voorzitter de heer Knippen in feite penningmeester; en de secretaresse me vrouw J. C. Veldhuis-Nossek. Na enig heen en weer gepraat verklaarden drie heren zich bereid, voorshands voor de duur van een jaar, een bestuursfunctie in te nemen. Het zijn de heren N. E. A. M. Kreatzer, P. van Vuuren en N. van der Deijl. Aan verdere vacatures in de Stisa staan nog open één voor de Velser Gemeenschap; één voor de Samvro; één voor de Velser Sportstichting en twee voor de Velser Jeugd Centrale. Na de koffiepauze hebben de Stisa- participanten zich met de heer Van der Linde ter verdere kennismaking enige tijd onderhouden. het strafbare overschreden. En mevrouw? Die was de hele zitting in oppositie omdat ze zich niet alle klachten in kon denken en omdat ze vond dat men eerst met klachten naar haar en niet naar de gemeente moest lopen. Ze wilde wel hanen verkopen, maar dat ging ook niet op stel en sprong. Andere oplossingen werden door de landbouwdeskundige gegeven: de ha nen buiten het fokseizoen elders bren gen, ze ’s nachts in hokken afsluiten, of voor duizenden guldens de hokken ge luidsdicht maken. Mevrouw merkte op dat geld wel eventueel te willen uitga ven voor verbetering, „maar als ze actie blijven voeren is het natuurlijk wegge gooid geld”. Mr. Rutgers praatte in dezelfde stijl tot mevrouw. Misschien zo zei hij, heb ben sommige mensen geen last, maar er zijn vele anderen, die misschien ouder zijn en misschien minder goed slapen die er niet tegen kunnen. Hij vroeg mevrouw daar nou eens aan te denken bij de uitoefening van haar hobby waar hij verder overigens alle eerbied voor zei te hebben. „Alleen moet het binnen de perken blijven”. Hij sloot zich aan bij de eis: een formeel, nuchter vastleggen van feit dat de grens was lende malen luisteren. Zijn conclusie: een verschrikkelijk geluid. Desgevraagd vertelde hij zelf vroeger kippen gehou den te hebben („nu heb ik een flat. met één haan „da’s toch genoeg”. Fokkers hebben echter zoals mevrouw toompjes kippen van verschillende ras sen, met hun eigen haantje per toompje. Een buurtbewoner: „Je begint met één kind, op een gegeven ogenblik heb je er tien en dat maakt wat meer lawaai.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7