Mogelijk 24 doden na scheepsbrand in Keulen Cambodjaanse leiders onthoofd Beslissing over F-16 opnieuw uitgesteld Weer grote stad in Vietnam gevallen Ook gevallen i /paarbank Trage conceptie Q ■te De Nuts spaarbank geeft nog steeds cHogeGReijte! Informeer naar de tarieven op een van onze 65 kantoren. ‘uua/t nederiand Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN ONDANKS GUNSTIG ADVIES: VANDAAG IN AGENDA pagina 7 Koeler Wellicht in mei vorming Pauselijke nuntius in Bogota gemolesteerd "HNGERL1CXING GOOD!" gemakkelijk, e'én adres voor al uw geldzaken „politie-drug-team” —I Ratten Kees Verwey Sekte l Radio Rode Khmer: nniigiiiiiHiiiHiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiii sterft. De politie. E. H. C. O. b.v. iiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. postbus 18; tel. adm.: 15437 en 16450, tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. ZATERDAG 19 APRIL 1975 65e jaargang nummer 140 BERENDSEN B.V. M.L. Tectyleerstation EDISONSTRAAT 4 Telefoon 155 44 IJmuiden V Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s, waarin opgenomen Erbij 2 3 7 7 9 9 11 12, 13 In ons landje zitten dagelijks gemiddeld 4 miljoen voer tuigen op de weg. Om je nou zo snel en veilig mogelijk te verplaatsen zijn 4 bewegingen toegestaan. Vooruit,achteruit, rechts af,links af. f* —Woerje die zelfverzekerd uit en maak je tijdig duidelijk wat je wilt, dan zijn wij'n stuk verder. En u ook. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk nieuws 4, 5, Kerkdiensten Radio en televisie Strips Economie Sport i Umuider Courant Lamartine Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. II. C. Regering voelt (Van onze parlementsredactie) RAMP TREFT RIJNREIS waar (Van onze parlementsredactie! riuslaan weinig voor voorhaven 9 Scholierenverzet verleden tijd Familiewapen voor een prikkie Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 Gedoeld werd op het comité, dat en kele dagen voor de overgave van Phnom Penh werd gevormd en dat onder leiding stond van luitenant-generaail Sak Suth- sakhan, de enige regeringsfunctionaris, waarvan vaststaat dat hij sinds donder dag Cambodja heeft verlaten. orders, die bij aankoop van de F-16 in hun land geplaatst zouden worden. Ook Nederland zou nog wel wat te wensen hebben. Wanneer het overleg tussen de beide regeringen zal plaatsvinden is nog niet bekend. Evenmin of ook Denemarken en mogelijk ook Noorwegen (dat al koos voor de F-16) voor dat beraad moeten worden uitgenodigd. Toneelgroep Centrum jubileert Romke de Waard de torens in Studio Sport achter de schermen Gezinsinformatie Een ideaal is de waarheid op een afstand. Plaatwerkerij en Spuiterij HONGKONG. (Reuter) De val van Pnom Penh heeft in Hongkong het leven van een Chinees geëist. De man viel uit het raam toen hij bij het Cambodjaanse consulaat de vlag uitstak. Een zwak koufront met enkele buien en mogelijk met onweer passeert het komende etmaal ons land. Daarna ruimt de wind van zuidoost naar meer westelijke richting. Hierdoor morgen drie tot vijf graden lagere middagtem- peratuur. BOGOTA. (Colombia) (AP) Een groep studenten en schooljongens heeft vrijdag in Bogota de pauselijke nuntius, mgr. Angelo Palma, uit zijn auto ge sleurd en toen het voertuig en nog twee andere in brand gestoken. Dit gebeurde tijdens een demonstratie die gericht was tegen bepaalde facetten van het beleid der regering. Hoewel minister Vredeling van Defen sie eerder aankondigde dat Nederland uiterlijk op 28 april een beslissing zou nemen besloot de ministerraad gisteren om op het Belgische verzoek in te gaan. Een beslissing over de opvolging ,van de Starfighter ligt in het Belgische kabinet erg moeilijk, omdat de Belgen niet te vreden zijn over de Amerikaanse tegen- van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 11,80 p.mpd.,f 33,90^.-kwartaal (p. post f 40,—p. jaar f 133,10, (p. post f 155,—Losse nummers 55 ct. DEN HAAG. Het kabinet-Den Uyl voelt weinig voor de aanleg van een nieuwe voorhaven voor Amsterdam bij IJmuiden. Hoewel een speciale commis sie het kabinet heeft laten weten dat van een dergelijke voorhaven grote eco nomische voordelen uitgaan voor ons land en vooral voor Noord-Holland, be staat er binnen het kabinet vrees voor een dergelijk omvangrijk project. Vooral uit het oogpunt van ruimtelijke orde ning en milieubeheer zouden er bezwa ren kleven aan het project. DEN HAAG. De regering zal een beslissing over de opvolging van de Starfighter uitstellen tot begin mei om dat men eerst nog wil overleggen met de Belgische regering. De Belgische pre mier Tindemans heeft premier Den Uyl donderdagavond vanuit een vergadering van de Belgische ministerraad gebeld met het verzoek om hernieuwd overleg tussen Nederland en België alvorens een van beide landen een beslissing neemt. Uit de radio-uitzending is gebleken, dat de strijd in de Cambodjaanse provin cies nog voortduurt. Maar volgens be trouwbare zegslieden in Bangkok hebben de meeste provinciale steden en dorpen zich aan de Rode Khmer overgegeven. Het werd een iet wat tumultueuze visite. De religieuze sekte „Unified Fa mily” is altijd al een omstreden be weging geweest. De laatste tijd kwam zij extra in de publiciteit door een aanklacht van een Cana dese vader,* die zijn kind terugwil. Rolf Stallinga zocht in Bergen Ted dy Verhejjen op, die het van ma- chine-bankwerker (via een woelig leven) tot sekteleider bracht. Wie geregeld de uitzendingen van „De Ombudsman” op de t.v. volgt, wordt daardoor met de neus gedrukt op mis standen en situaties van rechtsverkrach ting of rechteloosheid die soms het ge loof in een behoorlijke rechtsorde in ons land ondermijnen. De keus van onder werpen en de wijze van presentatie zijn niet altijd vrij te pleiten van subjectieve benadering, maar daar is het dan ook een programma-onderdeel van de VARA voor. De vraag rijst andermaal onze minister van Binnenlandse Zaken met zijn Ombudsman blijft. Als men minister-president Den Uyl mag geloven en het zou oneerbiedig zijn om daar aan te twijfelen! is die Ombudsman er al. Want hij zegde anderhalf jaar geleden ons in een persoonlijke ontmoe ting toe, dat het betreffende wetsont werp „nagenoeg klaar lag”. Intussen is gebleken dat het wetsontwerp Ombuds man het lot deelt van een hele grote stapel andere wetsontwerpen die „nage noeg k.aar liggen”. De stapel ligt onder een dikke stoflaag op een ministersbu- reau en wat de Ombudsman betreft is dat het bureau van de minister van Binnenlandse Zaken. Mag een regering de handhaving van mensenrechten tot in het kleine maar menselijk gezien zeer belangrijke vlak tot in den treure over laten aan een van de omroepen? Niet iedereen die gekrenkt is, mens of groep, heeft zin om ermee naar de VARA te stappen. En er zijn heel wat mensen en groepen nodeloos gekrenkt, ontrecht, onrechtmatig behandeld, slacht offers van kastje-muurpolitiek, prooi van langzaam malende molens of van fijnmalénde molenstenen. In de Kamer is de roep om een Ombudsman ver zwakt. De fracties vinden het wellicht nuttiger voor hun respectievelijke par tijen om in „Den Haag vandaag” om beurten als heilbrengers voor camera en microfoon te treden. De meerderheid van Nederland is echter partijloos. En de beloofde Ombudsman zou dat óók zijn. Is dat wellicht de reden waarom hij zo moeilijk te concipiëren valt? BANGKOK (AP). Een radiozender van de Rode Khmer heeft zaterdag be kendgemaakt, dat de meest topfiguren, van de gevallen regering in Phnom Penh zijn onthoofd. Alle Cambodjanen, die zich nog ver zetten tegen het nieuwe bewind, is nog maals dringend aangeraden hun wapens neer te leggen en zich aan de zijde van de Khmer te scharen. SAIGON (AFP) De stad Phan Thiet, hoofdstad van de maritieme pro vincie Binh Thuan in Zuid-Vietnam op 180 kilometer ten oosten van Saigon, is de afgelopen nacht in handen gevallen van de Noordvietnamezen en Zuidviet- namese revolutionairen, zo is zaterdag uit militaire bron in Saigon meegedeeld. In de radio-uitzending werd gezegd: „Het nieuwe verraderscomité dat verle den week werd gevormd en dat koppig verkoos weerstand te bieden aan onze strijdkrachten, is geheel ineengestort. Sommige leden zijn uit het land gevlucht, maar van de meesten is het hoofd afge hakt”. Phan Thiet was na de val van Nha Trang en Phan Rang op 16 april, een van de laatste provinciehoofdsteden op het zuidelijke deel van de centrale kust van Zuid-Vietnam die nog in handen van de regering was. De gevallen stad is een haven- en handelsplaats met 75.000 inwoners. KEULEN (DPA, AFP, AP en ANP) Een Nederlands passagiers schip met minder-validen uit het hele land aan boord, is de afgelopen nacht in Keulen in brand geraakt en gezonken. Brandweer- en red- dingsploegen konden tientallen passagiers redden, maar mogelijk voor 24 Nederlanders kwam de hulp te laat. Zij zouden zijn omgekomen door de rook of het vuur, dan wel verdronken toen het schip zonk. Het schip, de Prinses Irene van rederij Ketel uit Zutphen, lag afgemeerd aan de kade vlakbij de Keulse Dom toen de brand uitbrak. De opvarenden waren overwegend oudere mensen. Zij maakten een Rijnreis, die vorige week maandag was begonnen en vandaag in Arnhem zou eindigen. De reis was georganiseerd door „De Zonnebloem" in Breda. Over het juiste aantal opvarenden en geredden be stond vanochtend nog geen zekerheid. Volgens directeur Snellen van De Zonne bloem waren er waarschijnlijk 97 men sen aan boord, onder wie elf bemannings leden. De Keulse politie sptak van één dode, 18 vermisten en 89 geredden, zo meldt AP. De overlevenden konden met over dunne nachtkleding geslagen dekens met warme dranken op verhaal komen. De brand is met veel rook gepaard'ge gaan. Hij werd bestreden vanaf de Rhein- uferstrasse, die voor het verkeer werd af gesloten. De brand werd naar zijn zeggen om kwart voor drie ontdekt door de 27- jarige stuurman Jan de Haan. Het vuur moet ongeveer midscheeps zijn ontstaan. Het w.as volgens De Haan een naar mi nuten later al niet meer mogelijk in de benedenste ruimten, door te dringen. Over de oorzaak van de ramp is nog niets bekend, zo heeft een woordvoerder van rederij Ketel meegedeeld. De directie van de rederij is inmiddels naar Keulen vertrokken. De woordvoerder zei ook, moeilijk te kunnen schatten hoeveel slachtoffers er waren. Veel mensen zijn na de ramp door omwonenden binnengehaald en nie mand weet precies waar wie zit. Het schip was in 1959 in de vaart geno men. Het was gebouwd als drijvend hotel voor Rijnreizen. Het mat 57,7 meter bij 6. Er was accommodatie voor maximaal 96 passagiers, maar niet speciaal voor minder- validen. Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 - Haarlem Telefoon 023 319245 van der Vooren's Luxe Broodsoorten s Hans Rombouts uverwon zjjn weer zin voor ratten en zocht Koster op. Kunstschilder Kees Verwey is 75 jaar geworden. Hein Steehouwer, die al geruime tijd regelmatig bij hem poseert en dus een uitstekend contact met Verwey heeft, wijdt uit gebreide aandacht aan deze merk waardige kunstenaar. Het is niet uitgesloten dat minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat het uitgebreide advies, dat de commissie hem heeft voorgelegd, in een bureaulade zal laten verdwijnen, vooral omdat de vertegenwoor digers van de gemeente Velsen in de commissie op grond van cijfermatige gegevens uit het rapport tot de conclusie komen, dat de voorhaven nooit renderend zal zijn. De regering heeft nog geen standpunt bepaald, maar het is niet uitgesloten dat Westerterp zalf zal besluiten de adviesprocedure voor dit project te beëindigen. De voorhaven zou ongeveer 400 ha moeten gaan omvatten, waarbij gebruik gemaakt zou kunnen worden van de reeds bestaande 200 ha haventerreinen en zou ongeveer 503 miljoen gulden gaan kosten. De voorbereiding van het plan zou nog ongeveer twee jaar duren (inpassing in het streekplan). In 1982 zou de nieuwe voorhaven dan in gebruik kunnen worden genomen. Volgens becijferingen van de zgn. commissie-Posthumus zou de voorhaven een batig saldo opleveren. Volgens drie verschillende berekeningen komt men tot bedragen van 90 miljoen, 75 miljoen en 140 miljoen gulden. Het rapport geeft echter ook aan dat er negatieve kanten aan een dergelijk project zitten, met name met betrekking tot de ruimte (er zal veel gebouwd moeten worden voor de havenarbeiders), het verkeer (toena me), recreatie en natuurbehoud (terug gedrongen). DEN HAAG (ANP). In mJ* van dit jaar wordt de oprichting verwacht van «*en centraal politieteam voor de bestrij ding van de handel in zware drugs. Aldus heeft minister Van Agt van Justi tie de Eerste Kamer meegedeeld Weersverwachting van onze weerkundige medewerker, geldig tot zondagavond: Goochelen met ko nijnen en duiven j is al oud. Gooche- len met ratten is andere koek. Wil- B lem Koster in P Zaandam noemt zich de „ratten- g, koning", omdat hij B trucs doet met die B dieren. R VAN „ZONNEBLOEM” Een der Rijnschepen van rederij Ketel. 5'

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1