Kissinger over strijd in Indochina: Gevechten in Laos Strauss wint opnieuw van Brandt India wacht op nieuwe heilige Abortusvoorstel KNMG niet aanvaard Militairen zuilen Portugese stembureaus bewaken achtergrond J IN TOTAAL HONDERDVIJFTIG DODEN fesS „Varkensstal” sloeg niet op Duitsland ZATERDAG 1 9 APRIL 1975 3 BINNFN- EN BUITENLAND i li I 11 - 'M; - tie de de rie sen ent Jeg s- ide ifie am cht aog op de ien, sld. een ag ian lag. jes •ot- ze ing rit len ige lad len de het nk cht ran □e- aet eg- ide tie k” de er- net len ida .ns, Ber sn aar na ard lak :ht- ,et- een oor in De al ers Hy id- ng- cen lan an. an um de ge sen ÏTS. an WASHINGTON (DPA, UPI, AP, AFP) Het uitbreken van nieuwe gevechten in Laos toont aan dat de val van Cambodja en de penibele situa tie van Saigon ernstige gevolgen heeft voor „de politieke constellatie van heel Indo-China” (de zgn. „domino-theorie”), zo verklaarde de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger gisteren voor de commissie voor internationale betrekkingen van het Huis van Afgevaar digden. Noord-Vietnam heeft volgens hem voortdurend de overeenkomst in Laos geschonden en zijn troepen niet uit Laos teruggetrokken. Volgens de „domino-theorie” valt heel Indo-China als er één land in dat gebied valt. Schuldigen Ill (Van onze speciale verslaggever) NEW DELHI India bevindt zich in een crisis, daarover is iederr een het eens. Achtentwintig jaar na de onafhankelijkheid zijn er een voedselcrisis, een energiecrisis, een economische crisis en een poli tieke crisis, en aan deze trieste lijst wordt door velen ook nog toe gevoegd: een mentaliteitscrisis. De agrarische en industriële produk- tie vertonen nauwelijks enige vooruitgang en de enige produktie- curve die voortdurend blijft stijgen, is die van de bevolking. De re gering van Indira Gandhi ziet zich voor ontzaglijke moeilijkheden geplaatst. Zelfbeheersing 2O- A fc? 1 r H iiini iÜ: h: i iiii HHHi SF Wankel bestand Ï;S in Beiroet (Van onze redakteur in Beiroet) Nu het geld voor de gigantische Mb Het bestuur van de Christelijk Sociale Unie (CSU)> de Beierse zusterpartij van de CDU> heeft zich op een vergadering uitgesproken ten gunste van een kandi datuur voor het bondskanselierschap van CSU-voorzitter Franz-Josef Strauss. Een besluit om hem kandidaat te stellen zal echter pas worden genomen na overleg met de CDU-leiding, zo verklaarde de secretaris-generaal van de CSU Gerold Tandler tegen het blad „Die Welt”. Anderen stelden, dat de toetsing van het medisch handelen niet moet beginnen bij een zo emotioneel beladen onderdeel als de abortus. Kissinger zei ook dat hij „aannemelij ke rapporten” heeft gezien over execu ties van Zuidvietnamese functionarissen en de door de VRR veroverde gebieden. „Wij verwachten dat de communisten zullen proberen alle mogelijke tegen standers uit de weg te ruimen”. Blijkens de rapporten zijn er „heel wat meer dan (Van onze redacteur in Bonn, Jan Kuiper) Kissinger pleitte voor de commissie opnieuw voor extra militaire hulp voor F Zuidvietnamese genie-troepen blazen een Vietcong-mijn op in Phoe Lam, een bui tenwijk van Saigon. Vietcong-soldaten hadden mijnen gelegd tijdens een nach telijke aanval gisteren op een radiosta tion (op de achtergrond zichtbaar). Tij dens de aanval werd één burger gedood en raakten negen gewond. LISSABON (Reuter). Militairen en politle-agenten zullen komende vrijdag de stemlokalen bewaken om een ordelijk verloop van de verkiezingen te waarbor- mannen zich niet meer konden con centreren op belangrijker zaken. r-‘' in ol- ge- ale en US zan an, en in- te lid ‘ge- an- an- idat van zijn in jur iwe nd, ko- zan De ad- de De su- jke H em eld je- om ilot 18 de en. n” iog Mahatma Gandhi, de grondlegger van India, was de apostel van ge weldloosheid, geduld, liefde en opoffe ring; zijn naam ligt nu nog op ieders lippen. Maar hij is kort na de onaf hankelijkheid vermoord. En nu wacht India gelaten op een nieuwe heilige. Strauss had op aswoensdag in de Ni- belungenhalle in Passau letterlijk ge zegd: „De eigen politieke prestatie wordt in het bewustzijn van meerdere kiezers- g roep en indrukwekkend aangevuld door het eclatante falen van hen, die er op uit trokken om Duitsland te hervormen, en een varkensstal zonder weerga hebben aangericht”. Brandts advocaat meende dat met een kort geding de zaak wat al te eenvoudig was afgehandeld en eiste een civiel proces. een tiental” executies geweest. Hij gaf geen bijzonderheden. De berichten zou den door de Amerikaanse ambassade in Saigon zijn opgetekend uit de mond van vluchtelingen. In de huidige situatie zou men van een jonge natie kunnen verwachten dat de bevolking de handen in elkaar slaat om met vereende krachten aan een nieuw leven te bouwen. Maar in India is hiervan geen sprake. Mede door overbevolking en armoede is er een sfeer ontstaan waarbij elke daad geïnspireerd wordt door direct eigen belang en men zijn belangstelling niet eens meer uitstrekt tot de directe omgeving, Iaat staan de natie. Commando-eenheden van de VRR heb ben gisteren een aanval gedaan op een belangrijke Zuidvietnamees verbindings- centrum op 8 km van het centrum van Saigon. Zij zouden echter verdreven zijn voor er schade kon worden aangericht. Een andere eenheid van de VRR zou vergeefs gepoogd hebben de Zuidvietna mese legerbasis Long Binh op 22 km ten noordoosten van Saigon binnen te drin gen. BEIROET. Terwijl Palestijnse com mando’s en Fraiangisten zich strikt hou den aan de wapenstilstandsovereen- komst, vinden er nog steeds schietpartij en en bomexplosies plaats in de ver schillende wijken van Beiroet. Op de eerste dag van het bestand gisteren werden vijftien personen gedood en een twintigtal gewond door acties van sluip schutters. gen. De veiligheidsdienst van het Portu gese leger waarschuwde gisteren na drukkelijk voor pogingen de verkiezin gen te verstoren of onmogelijk te ma ken. In de bekendmaking werd erop gewezen dat het verstoren van de ver kiezing strafbaar is. “I in socialistische richting.” Deze aanval is kennelijk gericht op de socialisten en op de centrumlinkse PPD. Na de overgangsperiode van drie a vijf jaar zal het voor het leger duidelijk zijn welke partijen het volk dienen en welke socialistische woorden gebruiken om het volk te bedreigen, aldus luite nant Correia. Hij bestreed dat er in Portugal sprake zou zijn van beperkin gen van de persvrijheid. „Er is geen enkele vorm van censuur, er is eerder een buitensporige vrijheid voor bepaalde nieuwsmedia, zowel binnenlandse als buitenlandse”. Hij viel ook uit naar het weekblad Expresso, dat volgens hem het revolutionaire proces en de verlichting van het volk dwarsboomt. Hoofdredac teur van Expresso is Fransico Balsemao, een van de leiders Van de PPD. In regeringskringen hoort men nogal eens dat het voedseltekort de basis is van alle andere problemen. En daar de voetselproduktie afhanke lijk is van gunstige regens, kan men pech en geluk hebben. -ï .‘i De leden strijd Noordvietnamese troepen die oprukken naar de belangrijke Zuidvietnamese luchtmachtbasis Bien Hoa. „Domino-theorie gaat nu Saigon om een „beheerst eind van de gevechten” mogelijk te maken, waarbij Zuid-Vietnam „tenminste enige elemen ten van zelfbeschikking overhoudt”. Zonder extra hulp zal Saigon uiterlijk eind mei zonder munitie zitten. Hij meende dat Saigon „een grote bereidheid tot soepele onderhandelingen” heeft. Hij keerde zich tegen beweringen dat de Verenigde Staten opzettelijk de eva cuatie van Amerikanen uit Zuid-Viet- nam zouden vertragen. Maar er moet een tempo worden aangehouden dat geen paniek veroorzaakt in Saigon, aldus Kissinger. De Verenigde Staten zullen pas „in uiterste noodzaak” troepen in schakelen voor de evacuatie, zo zegde hij toe. De Amerikaanse ambassade in Saigon is gisteren begonnen met het opstellen van een nieuw program voor de evacua tie uit de Zuidvietnamese hoofdstad van de naar schatting 3.000 Amerikanen, wier aanwezigheid in Zuid-Vietnam niet direct noodzakelijk meer is. Op de am bassade is men ook begonnen met het verbranden van de papieren die „niet echt van belang meer zijn”. volk zijn zaken zelf kan regelen. Deze eis werd gesteld tijdens een rede van de eerste plaatsvervangende Chinese minister-president Teng Hsiao Ping aan een banket ter ere van de Noordkoreaanse partijleider Kim II Soeng, die vlak voor het banket door de Chinese partijleider Mao Tse Toeng ontvangen was. Teng Hsiao Ping wenste het even eens voor het banket uitgenodigde Cambodjaanse staatshoofd prins Siha- noek geluk met de „bevrijding van Pnom Penh” en vestigde verder de aandacht op „de grote overwinningen van het heldhaftige Zuidvietnamese volk”. Kim 11 Soeng uitte de waarschu wing, dat zijn land niet werkeloos zou toezien als er in Zuid-Korea revolutie uit zou breken. U” ge du lde, sen zan is jn- BONN. Een rechtbank in Bonn heeft gisteren het besluit bekrachtigd van een Bonner rechter, die de vroegere kanselier Willy Brandt had verboden om te beweren dat de leider van de Beierse CSU> Frans Josef Strauss, de Bondsrepu bliek ,>een varkensstal” had genoemd. De rechter had tijdens een kort geding, dat Strauss tegen Brandt had aangespannen, vastgelegd dat Brandt een boete van een half miljoen mark of een gevangenis straf van maximaal een half jaar zou kunnen krijgen, indien hij opnieuw zou beweren dat de Beierse politicus de Bondsrepubliek had beledigd. i Ss van andere religieuze groeperingen. En qua landschap, cultuur en wel vaart zijn de verschillen tussen de deelstaten enorm. Het is de gemeen schappelijke af keer geweest van de vreemde overheersing, die al deze mensen met vaak tegengestelde be langen en belangstellingen heeft we ten te verenigen. De honderden miljoenen hebben gefeest op die zomerdag in augustus 1947; de Engelsen waren verdreven en de nieuwe staat was geboren. De Congrespartij kwam aan de macht. Pandit Nehroe en zijn dochter Indira Gandhi hebben als eerste-minister de partij sindsdien onafgebroken aan de macht gehouden. Maar de vooruit gang is veel geringer gebleken dan toen verwacht was; de crisis wordt nu algemeen erkend en iedereen zoekt naar de schuldige. Maar een groot aantal afgevaardigden was het eens met de minderheid van het hoofdbestuur, dat de voorgestelde proce dure een niet voldoende gemotiveerde stap terug betekent in de tot nu toe relatief gunstig verlopen liberalisering van de abortus-hulpverlening. In de directe omgeving van het Ne derlandse perscentrum waagden enkele bewoners zich voorzichtig weer op straat De Portugese regering heeft gisteren maatregelen afgekondigd die het kraken van leegstaande huizen moeten tegen gaan. Ook werd meegedeeld dat geen land-bezettingen door landarbeiders en pachters meer geduld zullen worden. De landhervorming moet gedisciplineerd verlopen, zo is bepaald. Grootgrondbezit ters, waarvan de grond in aanmerking komt voor onteigening, dienen op straffe van hoge boetes hun grond en vee in goede staat te houden tot het ogenblik van de eigendomsoverdracht. Verkopen en pacht-contracten die strijdig zijn met de aangekondigde landhervorming wor den bij voorbaat nietig verklaard. De revolutionaire raad heeft gisteren bego ten tot verhoging van het minimum loon. dat op het ogenblik 3.300 escudo’s (ruim 330 gulden) per maand bedraagt. -t--t- KNMG-voorzitter dr. J. Boelen con stateerde aan het eind van een uren durende discussie, dat het niet mogelijk was daaruit iets te distilleren wat aan ieders gevoelens zou beantwoorden en dat het daarom niet verstandig zou zijn, nu al een besluit te nemen over het voorstel. De waarschuwing is waarschijnlijk een reactie op geruchten dat links-ex- tremisten met geweld de verkiezingen onmogelijk zouden willen maken. Som mige groepen zouden hun aanhangers hebben opgeroepen vroeg te gaan stem men en vervolgens de overige kiezers te intimideren en incidenten uit te lokken. Daarmee zouden ze de autoriteiten wil len brengen tot het aflasten of uitstellen van de verkiezingen. De Europese unie van Christen-demo- craten wil een waarnemersdelegatie naar Portugal sturen voor de verkiezin gen. De unie roept de Portugese autori teiten op er voor te zorgen dat „alle democratische krachten kunnen deelne men aan de verkiezingen en dat alle burgers hun democratische grondrechten kunnen uitoefenen.” Een van de leden van de Militaire Revolutionaire Raad, luitenant Ramiro Correia, zei in een interview met het persbureau ANI dat de verkiezingscam pagne „een onbeschrijflijke verwarring” onder het Portugese volk teweeg brengt dat pas 11 maanden geleden voor het eerts over politieke partijen hoorde. Hij meende dat sommige partijen „het Portugese proces niet hebben begrepen, hoewel ze socialistische woorden gebruiken, terwijl anderen zich min of meer bedekt verzet ten tegen de ontwikkeling van het land UTRECHT (ANP). De algemene le denvergadering van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst is gisteravond in Utrecht niet toegekomen aan een stem ming over de door de meerderheid van het hoofdbestuur voorgestelde aanvulling van de richtlijnen inzake abortus provo- catus. De regering zelf laat ook geen moment voorbijgaan om de bevolking hiervan te doordringen, waarschijn lijk om ze aan te sporen tot grotere vaderlandsliefde. Want behalve met de mond wordt de vaderlandsliefde zelden bedreven. De tienduizenden wetenschappers die India de afgelo pen jaren hebben verlaten, leveren hiervan een trieste getuigenis. De criminaliteit heeft een waanzin nige vlucht genomen in steden zowel als dorpen. Naast de tientallen, „ge wone” moorden per dag wordt het land regelmatig opgeschrikt door aanslagen op ministers en hoge amb tenaren. Geweldloosheid lijkt ver dwenen te zijn, evenals die andere typische Indiase eigenschap, zelfbe heersing. De yogascholen mogen er zijn voor enkele intellectuelen die in hun vrije tijd één met God willen worden, maar de gewone man heeft de con trole over zichzelf al dikwijls verlo ren, getuige de strijdtaferelen bij het bestijgen van een bus of het kopen van postzegels. werken” Bij alle rampspoedige verhalen over crisis echter blijft de voortreffelijk heid van India, de Indiërs en de Indiase cultuur hier een algemeen erkend feit. Winkeliers van levensmiddelenzaken de den de stalen rolluiken maar half open. Brood en vlees zijn haast niet meer te krijgen. Het huis- en straatvuil van zes dagen verspreidt een weeë stank. Het telefoon- en telegraafverkeer ligt volle dig in de knoop. Het bedienend perso neel durft niet naar het werk te komen of is overspannen. irrigratieprojecten, waarbij onder an dere het smeltwater van de Himalaja in kanalen zal worden geleid, nog ontbreekt, zijn de regengoden dus de hoofdschuldigen. Dan hebben de Engelsen het zwaar te verduren. Men geeft ze de schuld van alle ellende. Ze hebben de in heemse dorpsindustrie verwoest; ze hebben de interne tegenstellingen op zettelijk in stand gehouden; ze heb ben de bevolking dom en met een minderwaardigheidscomplex achter gelaten. Is het te verwonderen, pleegt men dan pathetisch te vragen, dat we op zulke puinhopen niet een-twee- drie een paradijs kunnen bouwen? De oppositie wijdt de crisis van zelfsprekend aan het falende bestuur van de regering. Dezer dagen zijn alle oppositiepartijen, rechts en links, zich broedelijk aan het verenigen onder het vaandel van Jayaprakash Naray an, een 73-jarige advocaat uit Bihar. Deze oud-vrijheidsstrijder en boezem vriend van Mahatma Gandhi leidt de kruistocht tegen het corrupte esta blishment. Maar hoewel zijn eerlijk heid, onkreukbaarheid en pure vader landsliefde buiten kijf staan als bij geen ander, zoeken velen toch ver geefs maar een ideologie en een con structief plan in zijn beweging. Dan zijn er nog de verhalen dat de CIA erachter zit, dat de buitenlandse hippies de moraal verziekt hebben en dat de verwesterde reclame en pro- duktie de mensen hebben veranderd van reine zielen in materialistische hebberds. Ook heb ik iemand eens in alle oprechtheid horen zeggen dat India ten onder ging omdat er tegen woordig zoveel meisjes en vrouwen op straat lopen, terwijl ze voorheen stil thuis plachten te zitten, en dat het zo geen wonder was dat de SS iSiSlSSS SSS 1 - h VIENTIANE (UPI, DPA). Op drie plaatsen in Laos zijn gevechten uitgebroken tussen rechtse troepen en de pro-communistische Patet Lao, die gesteund wordt door militairen uit Noord-Vietnam, zo heeft de Laotiaan- se minister van defensie Sisoek Na Champassak gisteren verklaard. Hon derd vijf tig kilometer ten noorden van Vientiane hadden de revolutionaire troepen vijf stellingen van de rege ring onder de voet gelopen. De minis ter zei dat er in Laos minstens 15.000 Noordvietnamese militairen zijn, bui ten de 35.000 die in het oosten van het land de Ho Tsji Minh-route bewa ken. China heeft gisteren de Verenigde Staten verzocht, onverwijld alle Amerikaanse troepen uit Zuid-Korea terug te trekken opdat het Koreaanse In de ziekenhuizen en Rode-Kruiscen- tra probeert men het aantal doden en gewonden bij te houden. Aan burger slachtoffers is dat nu 150 doden en ruim 300 gewonden. Op straat neemt men de materiële schade op, die nu al op meer dan 200 miljoen gulden wordt geschat. Falangistenleider Pierre Gemayel ver klaarde zich gisteren bereid zijn 6000 volgelingen te ontwapenen als de Liba nese autoriteiten hun gezag zullen her stellen over het Libanese grondgebied. Dat wil zeggen ook over de Palestijnse commando’s en de vluchtelingenkampen. Zolang de Palestijnse guerrilla’s als ge wapende macht een belangrijke factor blijven in het Libanese sociale en poli tieke leven zullen zij de christen-Liba- nezen, met de Falangisten aan het hoofd, tegenover zich vinden. Een oplossing voor deze permanente crisissituatie is niet op het politieke vlak te vinden. De traditionele moslim-chris- ten-tegenstelling maakt het conflict tus sen Palestij nen en Falangisten alleen nog maar groter. INDIA IS op de wereldkaart één land, maar m werkelijkheid zijn de scheidingen tussen haar bevolkings groepen dikwijls groter dan die tus sen de bewoners van verschillende Europese landen. Om de vier kilome ter vindt men een dorp, dat vanouds als een afgezonderde eenheid heeft gefunctioneerd. Om de veertig kilo meter kan men een ander dialect horen, en mensen uit Bombay en Calcutta moeten zelfs Engels spreken om elkaar te kunnen verstaan. Soci aal contact heeft men in het alge meen alleen met mensen uit de eigen kaste, zodat ook in dat opzicht het land in duizenden groepen uiteenvalt. Behalve hindoes, zijn er nog mos lims, christenen, boeddhisten en tal Zuidvietnamese regeringstroepen gisteren zware verliezen in de tegen eenheden van de VRR en 4a .''gBSE wrys AsssjsS» Het standpunt van de meerderheid van het hoofdbestuur, dat abortus als een bijzondere medische behandeling ex tra zorgvuldigheid vergt (omdat er twee levens in het geding zijn en dat handha ving van de zorgvuldigheidsnormen moet worden beoordeeld door een toetsings- college en visitatiecommissies) werd door een aantal afdelingen gedeeld. De aanwezigheid van provocateurs hield de spanning hoog. In de westelijke moslimwijken van Beiroet wemelt het van gewapende mannen, klaar om elk moment in aotie te komen. Even ten noorden van de Libanese hoofdstad wachten 2000 sympathisanten van de Falangisten op een seintje om naar de stad op te trekken. -i De rechter in Bonn zei gisteren dat men er vanuit moest gaan hoe een politiek geïnteresseerde deze zin van Strauss zou interpreteren. Volgens hem was het woord „Duitsland” hier niet een geografisch begrip, maar een korte for mule voor belangrijke onderdelen van het openbare leven. Als zodanig sloeg het woordje „varkensstal” niet op Duits land, maar op de hervormingen (van de regeringscoalitie) die, volgens Strauss, een toestand van wanorde veroorzaakt hadden. Daarmee volgde de president van de rechtbank de interpretatie van de professor in de Germanistiek, die Strauss als deskundige in het veld had gestuurd. De rechtbank verbood Brandt dan ook opnieuw te beweren dat Strauss de Bondsrepubliek een „varkensstal” had genoemd. Een beslissing waartegen de advocaat van de ex-bondskanselier on middellijk in hoger beroep ging.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3