Inwonersaantal van Velsen daalde opnieuw een terugslag voor de renovatie Raad donderdag bijeen In de vishal ulirC Z3HK Hasj-smokkel te i ^Huursubsidieregeling geeft wellicht 1 Verschillen in belastingen voor gemeente een T f 1 i o Wasserij DUYN 1 WETHOUDER OCKELOEN HEIDE EERSTE PAAL VAN NIEUWBOUW IN SLUISWIJK B. EN W. IN NOTA TOT DE GEMEENTERAAD J 1 (Van een medewerker) :e POSTZEGEL VEILING aanbouwkeukens Keukens kompleet geïnstalleerd! Naar 't unieke keukenadres. Want daar vindt-ie de oplossing van al zijn keuken-* problemen. Daar kiest hij uit een groot aantal keukens en mogelijkheden. Hij vindt er o.a. de befaamde ALNO keukens. Uitgekiend. Praktisch. En niet duur. Hij vindt er trouwens meer! Badkamers. Tegels. In alle maten en kleuren. En hij vindt er de vaklui, die dat allemaal haarprecies installeren. Snel, goed en op tijd. Kom ook naar dat adres. Da’s voor u wel zo gemakkelijk. Zaanlandse Hout Import b.v. Kalverstraat 1-3, IJmuiden. Telefoon (02550) 10543 Showroom geopend: maandag t/m vrijdag van 8 tot 12 uur en van 13 tot 18 uur zaterdags van 14 tot 16 uur ’s avonds na afspraak. IJMUIDEN. Het is vooral aan het begin van de afgelopen week duidelijk geworden dat de slechte weersomstandigheden kwalijke ge volgen hebben gehad. Zo beschik ten maandag alle achtendertig vaar tuigen slechts over kleine ladingen vis. In het bijzonder is dit het geval geweest met de rondviskotters die weinig konden vangen, zodat zij met een der laagste financiële uitkom sten van het jaar genoegen moesten nemen. De boomkotters hebben het er iets beter afgebracht, ofschoon hun besommingen toch steeds bene den 20.000 zijn gebleven. e hu PLAATSELIJK NIEUWS (Van een medewerker) (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) was aanwe- ma- wel [SM ife losplank (ADVERTENTIE) belastingen gebeurt dat A Wat de tweede opmerking betreft, het I p rn.no dieg- sning van heb- chei- aan aan- •ael”. druk i de Ierse uid- van ko- titie, veer •tien 1 de ren- ater De kleuters van de Van Tuijlkleuter- school begeleidden de plechtigheid op feestelijke wijze met het zingen van het lied: „Hé, mijnheer Ockeloen, wat gaat u nu doen”. AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 eerste paal is van een flat voor bejaar den en alleenstaanden) en gedeeltelijke eensgezinswoningen. „In de tussenfase zal overgangsbouw worden verwezenlijkt, met wellicht een enkel gebouw in vier woonlagen. Maar ik spreek hier met nadruk over voorne mens, want de tijd ligt achter ons dat tie, die dit jaar wordt doorgevoerd dit veel eenvoudiger maakt. De hoogte van het rioolafvoerrecht zal binnenkort af hankelijk worden gesteld van het aantal bewoners van de betreffende woning: hoe meer bewoners, hoe hoger het te betalen bedrag. hebben wij moet steeds Inmiddels is het aantal inwoners per 31 januari ook bekend geworden: 64.962, dus 93 minder dan een maand tevoren. Er werden in januari precies evenveel mannen geboren als er stierven; bij de vrouwen was het aantal sterfgevallen 6 kleiner dan het aantal geboorten. Het inwonerverlies moet dus geheel vertaald worden als een vertrekoverschot. De tweede factor is de daling van het geboortenoverschot: het aantal geboorten neemt af terwijl het aantal sterfgevallen nagenoeg constant blijft. Deze terugloop wordt door twee fac toren veroorzaakt. ma ge- i de de ipte k. ge wei zicht 1, is Den ere- i op art- tsie- 1 en -non die igen akte als was rit O i DE DRIE Katwijkse kotters kwamen in Engeland nog in moeilijkheden, toen zij in een haven aan de Liverpool-baai trachtten hun vangsten in containers naar Nederland te verzenden. Dit werd hun door een boycot van de plaatselijke be volking echter onmogelijk gemaakt, zo dat zij maar besloten het ruime sop weer op te zoeken. gemeentebestuur zal ernaar streven bij het berekenen van het tarief meer dan nu rekening te houden met de waarde van de geleverde dienst en met de werkelijke kosten. Het gemeentebestuur kan dat ook gaan doen, omdat de auto matisering van de bevolkingsadministra- (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Op maandag 21 april houdt de internationale vereniging „Phi- latelica” een verenigingsavond in het HKB-gebouw aan de Tempeliersstraat 35, aanvang kwart over acht. On de Dit neemt niet weg, dat het gemeente bestuur zal proberen langs een omweg en onder voorwaarde, dat het niet veel extra geld kost, de draagkracht in te bouwen in het rioolafvoerrecht en het reinigingsrecht. „Langs een omweg” wil hier zeggen: via de gegevens, die ook gebruikt worden voor het vaststellen van de onroerend-goedbelasting. Ockeloen zich vrijdagmiddag gereed om de eerste paal te heien Oud-IJmuiden. Een groot aantal belangstellenden De laatste jaren is er in de raadsver gaderingen verschillende keren gespro ken over de rechtvaardigheid van ge meentelijke belastingen. Daarbij gaat het er niet om, of de belastingen te hoog of te laag zijn. Waar het om draait is de vraag, of er bij die belastingen niet méér gelet moet worden op de persoon lijke en zakelijke omstandigheden van iedere belastingbetaler. Voor een goed antwoord op deze vraag is het noodzake lijk te weten welke gemeentelijke belas tingen we hier kennen en hoe de bedra gen, die ieder moet betalen, worden vastgesteld. We kennen in Velsen twee groepen gemeentelijke belastingen. De eerste groep bestaat uit belastingen waartegenover geen aanwijsbare tegen prestatie staat, zoals de onroerend goed- belastingen en de hondenbelasting. Iede re eigenaar of gebruiker van een stuk grond of een gebouw en iedere bezitter van een hond betalen aan de gemeente een bepaald bedrag per jaar. Dat geld verdwijnt in de „gemeentelijke pot” en wordt voor allerlei doeleinden gebruikt. Niet iedereen betaalt hetzelfde bedrag: wie een groot stuk grond heeft, of een groot huis, betaalt meer dan degene, die het met minder moet stellen. Ook de waarde van de grond of van de woning is van invloed op de te betalen belasting. Voor de hondenbelasting geldt een soortgelijk systeem: hoe meer honden des te meer belasting. Bovendien is het tarief lager dan het gewone, wanneer de hondenbezitter een inkomen heeft, dat beneden de bijstandsnorm ligt. Iemands „draagkracht” wat kan die persoon betalen speelt bij deze belastingen dus wel een zekere rol. VEI.SEN. „Het slaan van de eerste paal is het haast traditionele startsein voor de bouw van een complex wonin gen. Maar die allereerste paal vormt in z’n eentje niet het begin van het bouw proces: zeker bij dit bouwplan is de voorbereidingstijd een aantal malen lan ger geweest dan de verwachte bouwtijd. Daarom is het in dit verband wel zinnig de geschiedenis tot nu toe eens aan een vluchtige beschouwing te onderwerpen. Niet omdat die geschiedenis zo vrolijk is, maar wel omdat zij interessante vinger wijzingen voor de toekomst op kan leve ren”. Deze woorden sprak wethouder C. Ockeloen, vlak voordat hij de eerste paal zou heien van het eerste complex nieuwbouw in Oud-IJmuiden. De tweede groep van belastingen is die van de zogenaamde retributies of rechten, die men nog het best kan vergelijken met vergoedingen. In Velsen zijn er vijf, n.l. het precariorecht (ver goeding voor het gebruik van gemeente grond voor bijzondere doelen, zoals het bezit van een benzinestation), het begra fenisrecht (vergoeding voor het begraven van stoffelijke overschotten of voor het bezit van een graf op het kerkhof), het reinigingsrecht (vergoeding voor het op halen van huisvuil door de reinigings dienst), het -rioolafvoerrecht (vergoeding van de kosten van zuivering van afval- Prijzen in guldens: Per één kg: heilbot 12, grote tong 6.84-6.61, grootmiddel tong 9.24-8.78, kleinmiddel tong 9.65-9.00, tong één 9.45- 9.05, tong twee 8.36-7.63, tarbot 13.87- 12.39. IJMUIDEN. Aan de vrijdagmarkt werden aangevoerd: 14575 kg. tong, 108 kisten tarbot en griet, 899 kisten kabel jauw 212 kisten koolvis, 233 kisten schelvis, 1083 kisten wijting, 192 kisten schol, 93 kisten schar, 1 kist haring, 69 kisten makreel, 176 kisten varia. zon- De is of VELSEN. Tijdens de behandeling van de gemeentebegroting vorig jaar is door burgemeester en wethouders een toezegging gedaan de leden van de com missie van bijstand voor de financiën te informeren over de mogelijkheden van differentiatie van gemeentelijke belas tingtarieven. Die informatie is neerge legd in een nota, waarin B. en W. tot de conclusie komen, dat bij automatisering van een aantal belangrijke administra tieve procedures de mogelijkheid bestaat zonder teveel kosten en administratieve rompslomp een zekere differentiatie aan te brengen in rioolafvoerrecht en reini gingsrechten. Differentiatie naar inko men lijkt onmogelijk, omdat de gemeen te de daarvoor benodigde gegevens niet kan verkrijgen. water) en de leges (vergoeding voor vergunningen e.d.) De rechtvaardigheid der belastingen wordt nu op twee punten in twijfel getrokken. Op de eerste plaats wordt er gezegd, dat er bij de gemeentelijke be lastingen meer rekening gehouden moet worden met de draagkracht van de be lastingbetaler: de sterkste schouders (de genen met het hoogste inkomen, het meeste bezit) moeten de zwaarste lasten (belastingen) dragen. Bij sommige ge meentelijke overigens al enigszins: de hondenbelas ting en de onroerend-goedbelasting. Op de tweede plaats wordt er verlangd, dat de waarde van de geleverde dienst en de kosten daarvan zo zuiver mogelijk in de tariefsberekening verwerkt worden. Dat gebeurt nu bij een aantal belastingen niet. Een voorbeeld is het rioolafvoer recht. Elke hoofdbewoner van een huis betaalt per jaar een bepaald, vast be drag. Het doet er dus niet toe, of hij dat huis alleen bewoont, of dat er nog tien andere mensen in wonen. Voor het bere kenen van het tarief is ervan uitgegaan, dat elk huis gemiddeld 3,5 bewoners telt. Het is duidelijk, dat de alleenwonende dan teveel betaalt, maar de vader van een gezin van 8 personen te weinig. Dit systeem is in het verleden onder meer gekozen, omdat het een erg gemakkelijk systeem is: iedereen krijgt eenzelfde re kening, zodat er niet vooraf veel reken werk behoeft te worden gedaan. Het gemeentebestuur is van mening, dat er weinig mogelijkheden zijn, om daarmee bij de belastingheffing meer dan tot nu toe rekening te houden. De gemeente mist namelijk de mogelijkheid om betrouwbare gegevens over het inko men van alle burgers te krijgen. De rijksbelastingdienst weigert de gegevens, die zij natuurlijk wel heeft, aan de gemeente af te staan. En omdat zelfs de inwoners van Velsen aldus het ge meentebestuur niet allemaal goudeer lijk zijn, kan het gemeentebestuur niet afgaan op de inkomensgegevens, die deze inwoners aan de gemeente verstrekken. Bovendien moet de regering elke gemeen telijke belastingregeling goedkeuren: de regering is steeds van mening geweest, dat bij de belastingen, zoals de gemeente die heeft, de draagkracht geen rol van betekenis mag spelen. En ten slotte zijn er nog de extra-kosten. Wanneer de gemeente echt r aar draagkracht belas ting wil heffen, moet zij die draagkracht kennen: daarvoor is de administratieve arbeid noodzakelijk. Die kost geld. Om dat de gemeente juist via de belastingen geld wil binnenkrijgen, zal zij meer geld moeten vragen, om dezelfde hoeveelheid geld uiteindelijk voor uitgaven te kun nen besteden: belastingverhoging dus. SCHIPHAL (ANP). Voor de officier van justitie in Haarlem zijn gistermor gen twee Pakistani geleid, die woens dagavond op Schiphol zijn aangehouden in verband met de smokkel van hasj en hasj-olie. i W; Per 40 kg.: Tarbot 471-200, griet 246- 140, kabeljauw één 86-71, kabeljauw twee 102-67, kabeljauw drie 96-70, ka beljauw vier 96-69, kabeljauw vijf 76- 28.40, koolvis twee 48-46, koolvis drie 50- 45, koolvis vier 41-33, schelvis één 90-67, schelvis twee 82-34, schelvis drie 82-29, schelvis vier 60-34, schol één 79-66, schol twee 80-72, schol drie 82-70, schol vier 81-66, wijting één 45, wijting twee 40-30, wijting drie 45-28, wijting vier 42-27, schar 63-39, makreel twee 38-28, kreel drie 41-38, haring twee 20. „Voor die geschiedenis”, zo vervolgde de heer Ockeloen, „moet ik terug naar 1940. In een brief vroeg de rijksinspec- teur volksgezondheid om aandacht voor Oud-IJmuiden, omdat de woonomstan digheden slecht waren. Die situatie werd er in de oorlogsjaren niet beter op. Direct na de oorlog vond een verbitterde discussie over de toekomst van Oud- IJmuiden plaats en men besloot dat het gebied ten westen van de Keizer Wil- helmstraat voor handel en nijverheid zou worden bestemd en dat het oosts'ijk deel voorlopig als woongebied zou wor den bestemd. Men achtte sanering nood zakelijk en in 1969 kwam het bestem mingsplan Sluis wijk tot stand, na meer dan twintig jaar.” „De sanering was het moeilijkste pro bleem, aldus de wethouder, „er woonden ruim 500 gezinnen in Oud-IJmuiden. Om per gezin betere huisvesting te vinden, via een individueel gericht beleid, duur de lang. In die tijd vond een maatschap pelijke stroomversnelling plaats, waar van de gevolgen per gebied en per onderwerp verschillend waren. Voor het plan Sluiswijk betekende dat dat het vier jaar, na z’n bestaan drastisch werd gewijzigd. In overleg met het wijkcomi- té, dat in 1973 werd opgericht, is beslo ten zoveel mogelijk bestaande bebou wing te handhaven en in de kaalslage- bieden zoveel mogelijk eensgezinswonin gen neer te zetten.” De nieuwbouw zal gedeeltelijk uit flatbouw bestaan (deze zou overbrengen, waarvoor deze in Fleet wood aan boord werd genomen. Vervol gens werd zaterdagmorgen de terugreis ondernomen, waarna men maandagavond in de thuishaven arriveerde. De beman ningen van de beide andere kotters lieten enige wachtslieden achter, waarna de overigen per vliegtuig met verlof zijn ge gaan. IN IEDER geval is een dergelijke situ atie toch weinig bemoedigend, vooral om dat de Nederlanders deze visgronden ais enige mogelijkheid zijn overgebleven. De afstand van 700 mijl is immers te groot om heen en weer te varen, terwijl ook de onkosten aan extra olieverbruik niet mo gen worden onderschat. TOCH IS HET vissen voor de Neder landers in deze contreien nog steeds be langrijk, omdat op deze wijze het quan tum van de Noordzee minder snel wordt volgevangen. Vandaar dat ook de drie Kat wij kers deze week opnieuw deze „stek” hebben opgezocht. In de koffer van een 33-jarige man uit Rawalpindi troffen douane-beambten ze ven kilo hasj aan en een kwart liter hasj-olie verborgen in een blik toilet - poeder. Even later werd een 34-jarige Pakistaanse zakenman aangehouden in de aankomsthal van de luchthaven. De man uit Rawalpindi had, zo bleek na verhoor door de rijkspolitiedienst Luchtvaart, in Berlijn de hasj en hasj- olie van de zakenman gekregen met de bedoeling de lading over te brengen naar Amsterdam. De zakenman was hem vooruit gereisd om op Schiphol de hasj en hasj-olie weer in ontvangst te nemen. VELSEN. De eerstvolgende verga dering van de gemeenteraad is vastge steld op donderdag 24 april en zoals te doen gebruikelijk openbaar. Aan de orde komen die avond de situering van het woonwagenkamp; de verandering van het kruispunt Santpoortse Dreef met de Hagelingerweg; de organisatie van het gewoon lager onderwijs in Vel- sen-Noord en het meerjarenplan der ge meente. J A .o VOOR DE TRAWLERS behoort het koelvisseizoen weer tot het verleden, vandaar dat hun vangsten voornamelijk uit wijting en schelvis bestaan. Beide vissoorten hebben echter het nadeel dat de prijzen daarvoor meestal worden be paald door de kwaliteit en de aangevoer de hoeveelheden. Wel zijn de totale resul taten van deze schepen iets verbeterd, al bleven zij dan ook ver beneden die van verleden jaar. De KW 11 „Deo Volente” meldde zich voor de dinsdagmarkt met aan boord de vangst van drie schepen. Behalve de ei gen lading bestond deze nog uit die van de KW 34 „Rose Marie” en de KW 194 „Anna Lydia”. Het trio had zich in de Liverpoolbaai met de tong beziggehou den en de ongunstige weersomstandig heden in aanmerking genomen waren de resultaten stellig bevredigend. De KW 34 had ook nog in de „Smalls” gevist, waar 900 kilogram tarbot kon worden binnen gehaald. Deze gronden worden tevens be zocht door de haringvissers, maar zij kun nen met het pelagisch (zwevend) vistuig nu eenmaal geen bodemvis vangen, waar ook de tarbot toe behoort. Met het aantrekken van gepaste kledij maakte wethouder van het complex nieuwbouwwoningen achter Breezicht in zig om het ceremonieel rond deze allereerste paal gade te slaan. we konden zeggen: „dat besloten”. In het bestuur meer ruimte komen en tijd ingebouwd worden voor het voortdurend bijstellen en actualiseren van gemaakte plannen en genomen besluiten. Ik vraag me al leen af of de nieuwe regeling van de huursubsidie, die per 1 juli gaat gelden, voor de renovatie een rehabilitatie van woningen geen terugslag zal betekenen. Dan wordt het wonen in nieuwe huizen financieel even aantrekkelijk als het wonen in vernieuwde huizen. Maar af gezien daarvan: vandaag slaan wij de hand aan de ploeg. Ik dank degenen die tot dusver op positieve wijze aan het hele proces hebben deelgenomen. Wat1 mij betreft,” zo besloot de wethouder, „kunnen we die paal nu gaan heien”. Waarna het gezelschap van genodig den naar het terrein achter Breedzicht stapte om, onder gezang van de kleuters van Van Tuijlkleuterschool, het ceremo nieel gade te slaan. VELSEN. Op 1 januari 1975 woon den er in de gemeente Velsen 65.055 mensen; ruim 1400 minder dan op 1 januari 1974- Sinds 1966, toen Velsen 68.472 inwoners telde, is er een geleide lijke daling te zien. De eerste is de stijging van het zoge naamde negatieve migratiesaldo: er trekken meer mensen weg uit de ge meente dan er komen wonen. Dat komt vooral door de maar zeer geringe toena me van de woningvoorraad: de provincie Noord-Holland staat nieuwbouw op gro te schaal in de gemeente niet toe, zodat er praktisch geen huizen bijkomen. Daarbij moet worden bedacht, dat er tegenwoordig in elk huis gemiddeld minder mensen wonen dan vroeger. De besommingen waren: UK 73 8430, KW 81-39200, KW 206 27700, VD 6 12700, VD 243 40700, VL 112 VD 89 1550, YE 25 1000, ZL 6 1300. De span vissers: UK 6 en UK 186 7330, UK 7 en UK 159 8160, UK 78 en UK 107 2275, UK 135 en UK 145 1060, UK 200 en UK 234 4440, UK 23 en UK 48 2890. J'V V. i MR •p.t F- HIER KWAM men overeen dat de KW 11 de gezamenlijke lading naar IJmuiden agenda staan onder meer een veiling, prijzenverloting en een quiz.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5