Wel zege - met Ashe - in dubbelspel Dameshockeyteam OKKER VERLOOR FINALE verdienstelijk Royale zege van turnteam EDDY MERCKX WEER NIET TE HOUDEN Laffite en Merzario Timman pakte titel opnieuw SPOKWWS Monza’ voor SPORTH I w Ki ik 15- JARIGE LENING 1975 WK-AANLOOP BEGONNEN 15 SPORT MAANDAG 2 1 APRIL 1975 14 STAAT DER NEDERLANDEN ■i t ar I w— VVV, fc Bosch i^ites- SC, Uitslag Zwakke plek f (Van onze sportredactie) Tom Okker verlies. 0); in (ADVERTENTIE) BERT BREVOORD rente aflossing 'schuldbewijzen Inschrijving storting toewijzing prospectus I Beleidsplan vereniging voor sportgeneeskunde bedrag koers 15-7 10-3 14-5 VLISSINGEN. (ANP)— De turninter- land voor heren tussen Nederland en Noorwegen, die zaterdagavond werd ge houden in de Vlissingse sporthal in het kader van het 75-jarig bestaan van de Vlissingse turnvereniging VTV, heeft een royale zege opgeleverd voor onze land genoten. Nederland behaalde een totaal aantal punten van 257.15 tegen Noorwe gen 246.70. open bedrag de koers wordt na de inschrijving vastgesteld aan de hand van de koersen en bedragen waarvoor is ingeschreven (tendersysteem) jaarlijks op 1 juni in 10 jaarlijkse termijnen van 1 juni 1981 af vervroegde aflossing op of na 1 juni 1985 mogelijk nominaal f 1.000 (CF of K) en f 100 (K) schuldregisterinschrijvingen ten minste f100.000 28 april 1975 van 9 tot 16 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten, onder opgave van het bedrag en van de koers waartegen men wil deelnemen op 2 juni 1975 onder bijbetaling van één dag rente uitsluitend aan inschrijvers die hebben ingeschreven tegen de vastgestelde koers (gereduceerde toewijzing mogelijk) of tegen een hogere koers (toewijzing ten volle) afrekening vindt plaats tegen de vastgestelde koers kosteloos bij banken en commissionairs vrijwel zeker van een plaats in het eindtoernooi van het dubbelkampi- oenschap in Mexico City. Tn het internationale toernooi in Tokio zegevierde de als zevende ge plaatste Bob Lutz in de finale met 64 75 over Stan Smith. Het was In de finale van het herendubbel wonnen Lutz en Smith in drie sets van Alexander en Dent. Eddy Merckx: Winnaar in Luik 59-39 12-22 58-36 46-31 54-33 52-28 44-31 40-32 51-45 38-42 44-53 42-51 35-46 28-44 34-44 32- 45 31-19 33- 54 28-66 NEC -2): Pas 2— 1000 met een ■den, oren oven der- :hter vers, acles veel ooral igers raan kon toe- irijd iden t te segd adse een gde. O); 10- af- is- !FS. lOg ebt de 180 to lde lad aar ds- ers. met De laie be- het aak 2—0 tter .000 lan- ten- 'een rerd zich on en ien- af- ofee oel- 17 -0; ou de va zen oor or de us- for- dat un- -1 ge 00 ge Kl uit zei n- :r- >e- zel ep en )at ast ast ;e- Jim Connors heeft de finale van het WCT-toernooi (blauwe groep) te Denver gewonnen door Brian Gott fried met 63 6—4 te verslaan. Het was de eerste keer dat Connors meespeelde in een toernooi van WCT. LUIK (ANP). De voorjaarsklassie kers zijn achter de rug. De internationa le wereld van wielerprofs kan even opgelucht adem halen. Er begint een periode waarin niet iedereen zich con centreert op de klassiekers en omdat Merckx niet op twee plaatsen tegelijk kan zijn, valt er ook voor de anderen waarschijnlijk nog wat te winnen. De nationale kampioen Cor Smulders van PSV Eindhoven etaleerde in deze ontmoeting zijn grote talenten aan het rek: waarop overigens ook de Noren sterk waren. De sprong van Smulders daarentegen was deze keer matig. Vorige week in Goes haalde hij op dit onder deel nog negen punten, nu maar 8.35. Maar Luik-Bastenaken-Luik, de oud ste Belgische, de drie-sterren-klassieker door de Ardeense heuvels kende zondag nog Eddy Merckx als triomfator. Voor de vijfde keer, eerder won de wereld kampioen in ’69, ’71, ’72 en ’73. Meer dan dertig klassiekers staan er al op de „complete” erelijst, het zouden er in dit seizoen waarschijnlijk nog meer gewor den zijn als een pees-ontsteking in de knie Merckx niet had belemmerd in zijn activiteiten. Het verhinderde hem echter niet ook mede het portret te tekenen van de voorjaarsklassiekers die hij niet won, zoals Parijs-Roubaix, de Waalse Pijl en Gent-Wevelghem. De troostprijzen uit deze koersen had den Merckx geprikkeld. Daarom was zijn reactie zo fel toen in de slotfase Danguillaume, Thevenet en Dieter Thu- rau probeerden hem te verrassen. Nie- Door het missen van een penalty tijdens de hockeyinterland Nederland-Engeland, gaat voor de Nederlandse dames een schitte rende kans om de wedstrijd in hun voordeel te beslissen verloren. Minister van Doorn op de bijeenkomst van de sportartsen. Rechts dokter Mos terd. dit doel aangewend, namelijk de bijdra ge van de sportbeoefenaars (zelf en die van de ziekenfondsen- De heer Mosterd schatte, dat vijf a zeven miljoen „nieuw” geld nodig zal zijn. Aan het achtste internationale KSH-dam- toernooi zullen geen Russische spelers deelne men. De Russische damfederatie heeft laten weten niet op de uitnodiging in te gaan. Een reden werd niet opgegeven. De KNVB heeft de club DGSC uit Zwijn- drecht wegens wanbetaling geroyeerd. West-Duitsland heeft zich via het kwalifica tietoernooi op het eiland Hvar (Joeg.) ge plaatst voor het wereldkampioenschap water polo, dat in juli in Call (Columbia) wordt geh uden. Nederland is voor dit evenement automatisch geplaatst. José Damen heeft tijdens de Gelderse winterkampioenschappen in Kerkdriel haar eigen Nederlandse record op de 200 meter wisselslag verbeterd en gebracht op 2.24,8. Tijdens internationale motorsprints L. Uden maakte Ted Dunmov de beste dagtljd met 10,196 sec. over de kwartmijl. Hendriks van Volksgezondheid nog nooit iets van zich heeft laten horen, nam met deze beloften vooralsnog genoegen. De vereniging wil op korte, termijn reacties van de overheid op het in eigen kringen ontvouwde beleidsplan. Dit gaat er van uit de sportgeneeskunde tot een volwaardig specialisme te maken. Begin nend bij een vijftig studie-uren in be slag nemende applicatie-cursus voor huis artsen, via de schoolartsen (die volksge zondheid wil inschakelen), de medische sportkeuringsbureaus, de sportmedische advies centra, de sportmedische afdeling van de KNVB in Zeist en die van de NSF op Papendal tot aan een inter universitair instituut voor sportgenees kunde. Aan dit laatste op te richten instituut zou een arts na zijn normale studie zich in vier jaar kunnen speciali seren in de sportgeneeskunde. De vereniging heeft de hele beleidsvi sie onderbouwd met een dekkingsplan, waarvoor in eerste instantie 2,1 miljoen gulden uit de toto en lotto-gelden wordt gevraagd en dart bij volledige uitvoering op jaarbasis ruim zeventien en een half miljoen gulden zal vergen. Een gedeelte van dit geld wordt momenteel al voor De Fransen Larrousse en Jabouille namen in het begin de leiding, maar kregen problemen met de banden van hun Alpine Turbo. Daarna namen de Westduitsers Jochen Mass en de Austra liër Tim Schencken, die de race in eerste startpositie begonnen, de kop over. Maar zij trokken zich in de 145ste ronde (er moesten 174 ronden worden gereden) terug na al twee keer gestopt te zijn. De vereniging voor sportgeneeskunde, gefrustreerd door het feit dat in de nota sportbeleid 1974 het aspect van de me dische sportbegeleiding nauwelijks aan de orde is gesteld en staatssecretaris MONZA. (AFP-Reuter)— Mede door mechanische pech van hun concurrenten hebben de Italiaan Arturo Merzario en de Fransman Jacques Laffite met hun Alfa Romeo zondag de 100 kilometerrace van Monza, de vierde wedstrijd voor het wereldkampioenschap merken, gewon nen. ROTTERDAM (ANP). De komst van CRM-minister Van Doorn heeft de vereniging voor sportgeneeskunde voor alsnog weerhouden van het nemen van drastische stappen. De minister opende zaterdag in Rotterdam het symposium sport, geneeskunde en gezondheidszorg ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van deze organisatie, waarbij hij eerder gemaakte afspraken moest afzeggen. De heer Van Doorn zegde weliswaar geen directe overheidssteun toe voor deze nieuwe tak van wetenschap, maar stelde wel overleg tussen CRM en het ministe rie van volksgezondheid in het vooruit zicht, alvorens een beleid te ventileren. Van dat overleg zei hij een meer positie ve opstelling ten opzichte van het specia lisme van de sportgeneeskunde te ver wachten. Hij eindigde met de opmerking dat de eerste viool gespeeld zal moeten worden door de mensen, die ter zake bevoegd zijn. Het is dan ook nog veel en veel te vroeg om al te gaan speculeren over de mogelijkheden die dit nieuwe Neder landse team heeft tijdens het WK-toer nooi, dat eind augustus in de Schotse hoofdstad Edinburgh begint. Rietje Küper: „We bevinden ons pas in het prilste beginstadium van de voorberei dingen. We spelen nu nog een keer tegen Schotland (aanstaande zaterdag in Glasgow) en dan wordt er in juni weer begonnen met de echte campagne, die op het toernooi in Edinburgh gericht is. Je kon zien dat de ploeg nog geen echte eenheid is, maar dat is ook geen wonder als je weet dat dit de eerste echte test is geweest voor deze ploeg.” Nederland, dat in Edinburgh de we reldtitel zal moeten verdedigen, maakte zaterdag in Amstelveen met name in de tweede helft beslist geen slechte indruk. Het ontbrak in de voorhoede, die als geheel overigens wel voldeed, aan slag vaardigheid als het op afwerking van de aanvallen aankwam. Rietje Küper: „Er was sprake van een te groot aantal wilde passes, maar ook dat is inherent aan het feit dat de ploeg nog niet voldoende is ingespeeld.” Dat bleek ook bij de straf corners, waarvan Nederland er in totaal maar liefst negen te nemen kreeg. Niet één daarvan werd benut, al vloeide het enige Nederlandse doelpunt wel uit een korte hoekslag voort. Toos Bax, die doorgaans beter met strafcor- ners weet om te springen dan ze zater dag deed, kreeg een terugspringende bal opnieuw voor haar stick, lanceerde lin kerspits Connie Nessen en die had met een juweel van een schot succes- Op dat moment, twee minuten voor rust, toch wel een juiste afspiegeling van de De uitslag van Luik-Bastenaken-Luik is: 1 Merckx (Bel) 246 kilometer in 6 uur en 27 minuten; 2. Thevenet (Fra); 3 Godefroot (Bel); 4 Verbeeck (Bei); 5. Dierickx (Bel); 6. Knetemann (Ned); 7. Danguillaume (Fra); 8. Roger de Vlae- minek (Bel); 9. Seznec (Fra); 10. Panizza (Ita.) Op 3.30: 15. Pronk (Ned.); op 4.15. 16. Karstens (Ned.), 27. Kuiper (Ned.), op 20.45: 36. Pijnen (Ned), 40. Schu’ten (Ned). LEEUWARDEN. (ANP)— Jan Tlm- man heeft zaterdag in Leeuwarden zijn Nederlandse schaaktitel geprolongeerd. Timman bereikte ongeslagen het punten- aantal van 9*/i, een totaal dat door Hans Böhm net niet kon worden bereikt. Dat halve punt kwam hij tekort door de puntendeling die hij in de elfde en iaatste ronde bereikte tegen Roy Dieks. Door de vroege remise die Timman en Hartoch zaterdagochtend overeenkwa men, werd Böhm, de aanhoudende ach tervolger, gedwongen op winst te spelen. Zover kwam het echter niet. Böhm nam grote risico’s en in het eindspel stond hij zelfs lichtelijk nadelig. Met een laatste (knappe) krachtsinspanning wist hij echter alsnog een remisestelling te bereiken. Hans Ree versloeg Bert Enklaar en bereikte daardoor nog net de derde plaats, die hij moest delen met Rob Hartoch. Beiden behaalden zeven pun ten. Van der Sterren en Schouten vochten uren achtereen. Vooral Schouten had belangen te verdedigen. De eerste vijf geplaatsten behoeven in 1976 geen voor- wedstrijden te spelen, tenzij een groot meester van zijn automatisch recht tot deelneming gebruik maakt. Schouten be reikte zijn doel doordat Van der Sterren hem door een blunder min of meer de overwinning in de schoot wierp. De eindstand: 1. Timman 914 punten, 2. Böhm 9, 3-4. Hartoch en Ree 7; 5. Schouten 6; 6-7. Dieks en Vogel 5; 8-9. Du Chattel en Enklaar 414, 10. Borm 314, 11-12. Van Dop en Van der Sterren 214. de eerste grote overwinning voor Lutz sinds hij drie jaar geleden een toernooi in Boston won. Voor Stan Smith was het de derde maal dat hij dit jaar in de finale van een WCT- toernooi werd verslagen. In de rode groep heeft John Alexander, die in de halve finales van Lutz verloor, de leiding met 550 punten voor de Brit Mark Cox (480 punten) en Stan Smith (470 punten). krachtsverhouding, want na een zwakke start drong Nederland in de loop van de eerste helft de op een revanche voor de nederlaag van vorig jaar op Wembley (0-2) uit zijnde Engelse ploeg duidelijk terug. Lang plezier had dë oranje-ploeg overigens niet van die voorsprong, want zeven minuten na de rust al zorgde Valerie Robinson na een door doelvrou- we Jeanne Blom slechts ten dele ge keerd schot voor de gelijkmaker. mand anders dan Merckx zelf had in de finale het teken voor de actie gegeven. Op de lange helling van Rosier, na 170 kilometer, scheurde Merckx het veld uit elkaar. Minder dan veertig renners kon den in zijn spoor blijven. Danguillaume Delisle en Panizza na een korte aanval, werden teruggepakt. Dieter Thurau, net twintig jaar was de volgende aanvaller. De jonge Duitser wilde het blazoen van Posts Raleigh-equipe wat oppoetsen nu de gedoodverfde kopman Roy Schuiten niet alleen bij hem, maar zelfs bij de vinnige Bertje Pronk achterbleef in deze oudste van de Belgische klassiekers. Veertig seconden veroverde Dieter Thu rau, maar op de helling van de Redoute, de laatste echt zware van de tien be klimmingen, brak de illusie van Thurau op de kasseien, die de klim extra zwaar maakten. Merckx, Verbeeck, De Vla minck, Panizza, Knetemann en Dierickx (weer meesluipend in het wiel van de favorieten) passeerden Thurau als eer sten. Delisle en Danguillaume volgden met Godefroot en Pollentier, Thevenet, Laurent, Seznec kwamen voorbij met Pintens en De Geest. Danguillaume probeerde het twintig kilometer voor de finish nog eens. Zijn poging leek kans te hebben, want The venet en Delisle schermden hem voor treffelijk af in de groep waar Merckx en de ploeggenoten van De Vlaeminck en Panizza het felst reageerden. Danguillaume sneuvelde op de zonnige helling van Forges, waarna Merckx de vaart nog om hoog joeg, terwijl de karavaan omlaag dook naar de oevers van de Maas. In de straten van Luik waagde Thevenet zijn laatste aanval op de heerschappij van Merckx, zoals hij het ook bij het wereldkampioenschap in Montreal had gedaan. Merckx achter haalde Thevenet, maar sleepte hem nog mee naar de tweede plaats, vlak voor de sprinter Godefroot, die zijn demarrage iets te laat had ingezet. AMSTELVEEN. De aanloop naar het toernooi om het wereldkampioenschap ia voor het Nederlands dameshockeyteam begonnen met een niet overtuigende, maar ook niet onverdiensteltfke puntendeling tegen Engeland. Niet overtuigend, omdat de pupillen van coach Rietje Küper op de doorweekte grasmat van het Wagenerstadion royaal de kans hadden om hun tegenstandsters naar een fikse nederlaag te spelen. En niet onverdiensteljjk gezien het feit dat Nederland tegen de geroutineerde Engelse formatie moest optornen met een vrijwel geheel nieuw team. In Amstelveen maak ten vier speelsters hun debuut, terwijl twee (Stance Beelen en Connie Nessen) voor het eerst sinds zeven jaar weer een kans op het hoogste nationale niveau werd gegund. JOHANNESBURG (Reuter) In de finale van het WCT-toernooi van Johannesburg heeft Tom Okker weinig uitzicht gehad op een eerste grote toernooizege van het jaar. De jonge brit Buster Mottram, die op weg naar de eindstrijd onder meer Björn Borg uitschakelde, was bijzonder goed in vorm en zegevierde met 54 62. In het dubbelspel revancheerde Okker zich enigszins. Samen met Ar thur Ashe versloeg hij in de finale met 63 en 62 de als eerst geplaat ste Zuidafrikaanse combinatie McMil- lan-Hewitt. Door deze zege is het duo Max Euwe, president van de FIDE vertrekt morgen naar Moskou teneinde de uitroe ping van Anatoli Karpov tot wereldkampi oen bij te wonen. Het Nederlandse zaalhandbalteam heeft ook zijn laatste wedstrijd van het vijf-landen- toernooi in Alicante verloren: 19-15 tegen Spanje. De biljartvrede in het district Nijmegen van de KNBB is op losse schroeven komen te staan. De biljartvereniging „Novi magum” is namelijk niet van plan om aan de eis van de KNBB verlaten van het jeugdblljartcentrum aan de Papengas in Nijmegen, te voldoen. Het Nederlandse korfbal-twaalftal won in Merksem de traditionele landenwedstrijd te gen België met 8-4. Bij een internationaal toernooi in Oosten werd de Nederlandse sabreur Kasper Kardo- lus tweede. De Spaanse bokser Pedro Fernandez be hield zijn wereldtitel in het lichtwelterge- wicht. In Barcelona versloeg hij uitdager Henrique uit Brazilië in de negende ronde door knock-out. De Italiaanse bokser Adinolfi heeft in Wleze (Belg) zijn Europese titel in het half- zwaargewicht behouden, door een overwin ning in de elfde ronde op de Belg Freddy Kerpel, die opgaf. Het Nederlandse rugbyteam won in Hilver sum met 26-7 van Marokko in de strijd om de Flra-beker. Nederland is nu vrijwel zeker van promotie naar de A-poule. Tijdens de Internationale kano-wedstrijden in Enschede versloegen Arend Bloem en Louw Jacobs, die bij het wereldkampioenschap in Mexico in de K2-1000 meter vijfde werden, de vice-wereldkampioenen Alberts-Broeks (Belg). Met Jeanne Blom is overigens de enig werkelijke zwakke plek in het team genoemd. De Apeldoornse, een van de vier debutantes, maakte een erg onzekere indruk. Zwak ingrijpen van haar leidde tot nog een paar goede Engelse moge lijkheden, maar het Nederlandse doel bleef (zij het soms niet zonder geluk) van doorboring gevrijwaard. De meeste kansen deden zich overi gens aan de andere kant voor, maar de Engelse goalie Pauline Gibbon overtuig de wel degelijk. Toch had Nederland de winst naar zich toe moeten trekken, maar een kwartier voor het einde schoot Nel Kollenburg een strafbal zo zacht in, dat Gibbon vrijwel moeiteloos kon red den. Was Jeanne Blom een falende debu tante, de drie andere nieuwelingen kwe ten zich in hun eerste nationale op dracht heel behoorlijk van hun taak. Gonneke Elshof-Doyer deed het op de voor haar vreemde voorstopper-plaats tegen de gevaarlijke Anne Whitworth verdienstelijk. Haar (Bloemendaal-) clubgenote Stance Beelen-Snuif, die ze ven jaar geleden tweemaal het oranje shirt droeg, tekende als aanvalsspits voor een redelijke rentree. Haar commentaar: „Ik ben niet helemaal tevreden en ook niet helemaal ontevreden. Het ging ei genlijk wel, maar met sommige passes liet ik het gewoon helemaal afweten.” Voorafgaande aan de strijd tussen Ne derland en Engeland speelden de B- teanis van beide landen tegen elkaar. De Engelsen wonnen die ontmoeting met 2-0- J ,1

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15