Betrekkingen Washington-Saigon stroef n Amnesty onderzoekt de „KGB-griep Vrouwendemonstratie op Cyprus a Gijzeling in Amerikaanse gevangenis Twee doden bij ongeluk op overweg Premier België bij Mao op bezoek Arrestaties in Italië J I Jl „Portugese zakenlui werven huurleger in Mozambique” 4 J r IJL. 3' Waarschuwing China Protest tegen arrestaties in Sovjet-Unie 1 H ’tVlfastof komt altijd jofeler over met zo'n bloemetje via Fleurop weetjewel. Arbeiderscongres Lissabon: „Gewapende verovering staatsmacht” Aanslag op Castro ging niet door 3 BINNEN- EN BUITENLAND MAANDAG 2 1 APRIL 1975 2 Beslissend Onbekend »n JP ïs- eft eel kt. er ng srs de in n- tit, ip. ag de 11e ag én ee te ng md ing een er- het en- zen ng, iet >ei •m k- :a- an ;en rs- tie ng My Tho KJ sje nd sje ran bij >n. do tjl 1 u Weinig vertrouwen in Amerikaanse evacuatieplannen voor Vietnam (Van onze speciale verslaggeefster) MAO TSE TOENG LEO TINDEMANS (ADVERTENTIE) p; W WW De •me het /an no- ;ter zan de eid net son itig ros ?f- tot ad eft ng er. de iet Se ise le er n. net ?k- ite. ns- nd ite er- de de vij it- ike 11e i”. de lag de ra sse Pi ort de jen tot >c- I€- ran lüü ■a- lat ijl tar ld, ;u- ?r- rd. an •n- en Nadat vrouwen van Cyprus, uit Grie kenland, de VS, Canada, Engeland, Frankrijk en Nederland na de weigering van de VN-commandant onverrichter zake waren teruggekeerd uit de buffer zone, plantten zij hun vlaggen in de grond, om als demonstratief gebaar ach ter te laten in het gebied van de VN. Militaire experts zijn van mening dat de beslissende slag niet in de Mekong- delta geleverd zal worden, maar ten noordoosten van Saigon, rond de leger- EMMEN (ANP) In Emmen zijn gis teravond twee mensen om het leven ge komen toen de auto waarin zij zaten een overweg geraakt werd door een trein. De slachtoffers zijn de 33-jarige A. Tingen en de 30-jarige J. Winkel uit Erica (gem. Emmen) in Drenthe. Het on geluk gebeurde op een met automatische knipperlichter, beveiligde overweg. (Vervolg van pagina 1) SAIGON Buitenlandse ambassades hebben de grootste moeite lopen de zaken met de Zuidvietnamese regering af te wikkelen. De betrekkingen tussen Saigon en Washington verlopen stroef. De Amerikaanse ambassa deur Graham Martin is al enige tijd niet gezien, en gespeculeerd wordt dat hij is teruggeroepen. Op de Amerikaanse ambassade sluimert al lange tijd een conflict tussen de ambassadeur en enkele hem getrouwe diplomaten aan de top en de rest van de staf over het te volgen beleid, meldt onze spe ciale verslaggever in Saigon, mr. Henk Leffelaar. van de stad wordt dagelijks strijd gele verd. Enkele dagen geleden reisde ik naar de stad My Tho, ongeveer 60 km ten zuiden van Saigon in de Mekong- delta, waar zich het hoofdkwartier be vindt van de zevende Zuidvietnamese In het westelijke deel van de Stille Oceaan zijn op het ogenblik vijf Ameri kaanse vliegdekschepen op weg naar een onbekende bestemming. Mogelijk wor den zij gereed gehouden voor een evacu atie op grote schaal uit Vietnam. de Nederlandse delegatie aan te voeren, heeft het zonder bericht laten afweten. Haar plaats is ingenomen door de Haag se journaliste Jos Hagers. Een Portugees „arbeiderscongres”, dat dit weekeinde in Lissabon bijeen was, streeft „gewapende verovering van de staatsmacht door revolutionaire raden” na. Vertegenwoordigers van de organisa toren hebben dit doel aangegeven in een opzienbarend gesprek met een journalist van de krant „Expresso”. Op de E-10 bij Monnickendam is za terdag één persoon om het leven geko men en werden drie anderen gewond bij een frontale botsing tussen twee per sonenwagens. Het ongeluk gebeurde toen een van de wagens in een slip raakte en op de vrkeeerde weghelft terechtkwam. In Culemborg kwam de 21-jarige J. v. Zanten uit Geldermalsen om het leven toen de auto waarin hij meereed tegen een boom botste. In Tilburg is in een ziekenhuis de 47» jarige mw J. Teurlings overleden na een auto-ongeïuk, dat vermoedelijk te wijten was aan drankmisbruik van de bestuur der. De auto waarin het slachtoffer mee reed, botste tegen een boom. De 76-jarige heer N. Huiges, die in zijn woonplaats Stadskanaal plotseling met zijn fiets linksaf sloeg, is door een auto gegrepen en op slag gedood. ROME (AFP). In verband met de straatgevechten in Italië tussen linkse en rechtse extremisten die in de afgelopen dagen drie mensenlevens en tientallen gewonden hebben geëist, zyn in Milaan 23 mensen gearresteerd. Het gaat om jongelui die zelf zeggen tot uiterst linkse groeperingen te behoren. Maar de levensgeschiedenis van één van hen de 35-jarige Roberto d’Este geeft nieuw voedsel aan de verdenking dat de gearresteerden agenten van ui terst rechtse organisaties zijn. Roberto d’Este is de zoon van Antonio d’Este, een vooraanstaand facist die destijds onder Mussolini lid was van het bestuur van de fascistische partij en aan de zijde van Franco in de Spaanse burgeroorlog heeft gevochten. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse afdeling van Amnesty International heeft in een telegram aan voorzitter N. Pod- gorni van de Opperste Sovjet „ten scherpste tegen de voortdurende vervol ging en de arrestatie van Amnesty-leden in de USSR” geprotesteerd. WASHINGTON (AP) De gevange nen van de gevangenis van Washington die zaterdag elf personeelsleden hadden gegijzeld in een door hen bezet cellen blok, hebben hun gijzelaars na uren on- derhandelingen vrijgelaten. Twee ge vangenen ontsnapten, door een cipier onder bedreiging van een vuurwapen te dwingen een sleutel kast open te maken. Daarmee openden zij de deuren van het cellenblok. De mannen verdwenen in een vrachtauto. Het door een voorlopig comité voorbe reide congres moet de voorgestelde „re volutionaire raden” lanceren, waarvan naast arbeiders ook revolutionaire mili tairen deel zouden moeten uitmaken. De raden, opgevat als „tegenmacht der ar beiders” tegen de macht der bourgeoisie, zouden van kazernes en bedrijven uit de macht voor de arbeidersklasse moeten veroveren. CYPRUS Naar schatting 20.000 vrouwen, onder wie 200 uit andere landen, hebben gisteren in Famagusta op Cyprus gedemon streerd om te bereiken wat mannen niet is gelukt: een oplossing te be reiken voor het vluchtelingenpro bleem op Cyprus. Het is de vrouwen evenmin gelukt. Terwijl gehelmde Turkse militairen het geweer in de aanslag hielden vanachter speciaal wegens de demonstratie opgewor pen barricaden van zandzakken ze hadden aangekondigd te zullen schieten op elke vrouw die het Turkse gebied betrad weigerde de VN-commandant toestemming een resolutie aan te nemen en aan de Turken te overhandigen. basis Bien Hoa, die in de afgelopen dagen binnen vuurbereik is komen te liggen van communistische langeaf- standskanonnen. Deze verklaring was de tekst van de resolutie die de algemene vergadering van de VN in november met algemene stemmen heeft aangenomen, die luidt dat alle vluchtelingen op Cyprus veilig naar hun huizen moeten kunnen terug keren. Maar sinds deze resolutie is aan genomen, is op Cyprus niets gebeurd. Aan de andere kant van de scheidslijn, op het Turkse deel, vonden de 20.000 vrouwen zes Turks-Cypriotische vrou- GENÈVE (AFP en Reuter) Amnesty International, de orga nisatie die zich het lot van de politieke gevangenen op de we reld aantrekt, heeft gisteren in Genève de vorming bekendge maakt van een permanente com missie, bestaande uit psychiaters en juristen, die een onderzoek moet instellen naar de omstan digheden waaronder politieke dissidenten in Russische psychia trische inrichtingen worden vast gehouden. Het artikel in „Expresso” heeft in Lissabon nogal wat beroering gewekt, met name tegen de achtergrond van troepenbewegingen in het land waarvoor geen verklaring is gegeven. Diplomatieke waarnemers vragen zich af of de strijd krachten in het arbeiderscongres aanlei ding zullen vinden, de voor vrijdag vast gestelde verkiezingen alsnog uit te stel len. t J- De directeur van het gevangeniswezen in Washington, Delbert Jackson, heeft verklaard dat de vrijgelaten gijzelaars in „uitstekende conditie” verkeerden. Een van de gevangenen die bij de actie be trokken is geweest heeft verklaard dat de autoriteiten er na afloop mee hebben ingestemd dat er een commissie zal wor den gevormd die de gang van zaken in de strafinrichting zal bestuderen. De gevangenen hadden bij hun onder- handelingen meer familiebezoek, een betere medische verzorging, meer tijd buiten de afzonderlijke cellen en het sta ken van overplaatsingen naar andere gevangenissen geëist. Het is nog steeds niet duidelijk hoe de gevangenen aan het vuurwapen zijn gekomen waarmee de twee gevangenen ontsnapten. De vlucht van de andere ge vangenen is kennelijk belemmerd toen de cipier er in slaagde weg te komen en alarm te slaan. Tot vorming van deze commissie is zaterdag besloten op een symposium in Genève, gehouden onder auspiciën van Amnesty International. Aan dit symposium werd deelgenomen door psychiaters uit zes Westerse landen en een psychiater uit de Sovjet-Unie. In een gisteren in Genève gepubli ceerde verklaring wordt gezegd dat een psychiatrische behandeling die als middel tot onderdrukking wordt gebruikt, „slechts gelijkgesteld kan worden met een misdrijf”. In verband met de arrestatie in de Sovjet-Unie van de twee leden van Amnesty International, de schrijver Nicolai Roedenko en de natuurkun dige Andrei Tverdokhlebov, ver klaarde een woordvoerder van Am nesty International het zeer wel mo gelijk te achten dat deze arrestaties bedoeld zijn als een waarschuwing De militaire situatie rondom Saigon vertoont tot nog toe weinig doorslagge vende veranderingen. Ten zuidwesten divisie. Onderweg stond langs de kant een batterij artillerie-geschut van zes 105 mm-kanonnen opgesteld, die regel matig op vijandelijke linies in het wes ten vuurden. De Zuidvietnamese soldaten maakten een weinig gedisciplineerde indruk. De artillerie-officier zei dat zijn eenheid verschillende keren per week zonder aanwijsbare redenen werd verplaatst en weer terug werd gecommandeerd. De bevolking van naburige dorpen stond tijdens het vuren van de kanonnen ge moedelijk toe te kijken, als gold het een vakantie-uitstapje. Onderweg passeerden wij legervrachtwagens met huisraad van soldaten, die zich in zuidelijke richting begaven. Het tijdschrift Newsweek weet te melden dat er Amerikaanse mariniers zullen worden ingeschakeld om de Ame rikanen en hun gezinnen te beschermen die per helikopter uit Saigon zullen worden geëvacueerd. De helikopters zul len hen van 13 verzamelpunten in Sai gon naar het vliegveld Tan Son Nhut brengen dat eveneens door Amerikaanse mariniers bewaakt zal worden. De Ame rikanen en hun gezinnen gaan dan aan boord van Amerikaanse vliegtuigen en Amerikaanse jachtbommenwerpers zul len een luchtcorridor voor deze toestel len open houden. aan het adres van de organisatie zich niet meer zo sterk bezig te houden met de aangelegenheden van de Sov jet-Unie. De dissidente Russische kernfysicus Andrei Sacharov heeft gisteren in Moskou tegen verslaggevers gezegd dat de in Kiev gearresteerde Roeden ko inmiddels door de politie is vrij gelaten. Diverse deelnemers aan het sympo sium deden een beroep op de interna tionale verenigingen van psychiaters „een meer strijdlustige houding” aan te nemen tegenover het probleem van de opsluiting van dissidenten in de Sovjet-Unie. Professor Charles Du rand van de universiteit van Genève noemde het „ronduit schandalig” dat de wereldorganisatie van psychiaters geweigerd heeft dit probleem te be spreken. Professor Anthony de Meeus uit Brussel legde er de nadruk op dat het hier om een wereldprobleem gaat Door middel van een psychiatrische behandeling, zo zei hij, kan iedere totalitaire staat de oppositie uitscha kelen en „een geestelijk onvruchtbare maatschappij” vormen. De Russische psychiater, mevrouw Voikhanskaja, die pas geëmigreerd is, zei dat er toch nog wel tamelijk veel psychia ters ih de Sovjet-Unie zijn die „pas sief verzet” plegen tegen de maat regelen van de autoriteiten. In de psychiatrische inrichting in Lenin grad waar zij gewerkt heeft, stond de „ziekte” van de dissidenten bekend als „de KGB-griep” (de KGB is de Russische geheime politie). Vijftig afgevaardigden uit VN-lidsta- ten, met vlaggen getooid, wilden na de weigering van de VN-commandant aan de zes vrouwen in het Turkse deel een vriendschapsverklaring overhandigen. Hiermee ging de Zweedse VN-comman- dant wel akkoord. Maar de verklaring werd door de Turkse vrouwen gewei gerd. Op hun beurt gaven zij een ver klaring uit die luidde: „Als jullie onze dode mannen en dode kinderen terugge ven, kunnen jullie terugkeren naar jul lie huizen”. in en Op tig PEKING (Reuter) Partijvoorzitter Mao Tse Toeng van China heeft gisteren premier Leo Tindemans van België ont vangen, zo hebben Belgische kringen in Peking bekendgemaakt. Tindemans was de tweede hoge buitenlandse bezoeker die in de afgelopen veertien weken door de Chinese partijleider werd ontvangen. De dag tevoren was een kort televisie- filmpje getoond waarop een frèle-uit- ziende Mao krachtig de hand schudde van president Kim II Soeng van Noord- Korea, die in China op bezoek is. Niemand woont te ver II jy- om 'n bloemetje te sturen. M Fleurop Interflora garandeert Uw bestelling. Koninginnegracht 135, Den Haag. Aangenomen wordt dat wanneer het Amerikaanse Congres de door president Ford gevraagde militaire fondsen voor Zuid-Vietnam definitief afwijst, dit het begin van een politieke waterscheiding kan zijn, die zowel in Washington als in Saigon tot een drastische koerswijziging kan leiden. Bij de overige buitenlandse ambassa des bestaat zó weinig vertrouwen in de Amerikaanse evacuatieopzet, dat de meeste plannen hebben gemaakt om het land vóór de officiële uittocht te verla ten. De algemene vrees is, dat de Ameri kaanse evacuatie zal leiden tot oproer onder de bevolking, waardoor een doel treffende uitvoering van de plannen on mogelijk zal zijn. De Nederlandse zaakgelastigde, J. H. van Royen, heeft de in Saigon verblij vende Nederlandse journalisten dringend geadviseerd vanaf morgen vluchten naar het buitenland te boeken. Het archief van de Nederlandse ambassade, voor zo ver niet verbrand, en de persoonlijke bezittingen van de drie overgebleven di plomaten worden woensdag met een re- geringschartervliegtuig van Martin Air naar Hong Kong overgebracht. De drie Nederlandse diplomaten zijn, behalve de zaakgelastigde Van Royen, de tweede secretaris Jan Zaadhof en de kanselier Ronald Hencke. Zij zullen woensdag Saigon verlaten, op instructies uit Den Haag. De vier kilometer lange optocht had een vreedzame bedoeling alles wat ae vrouwen ermee trachtten te bereiken was terugkeer naar hun huizen in het Turkse deel van Cyprus, onder het mot to „waar je huis is, daar is je hart” en was niet politiek geïnspireerd. Maar de VN-commandant, door de Tur ken bij voorbaat verantwoordelijk ge steld voor mogelijke ongeregeldheden, wilde elke confrontatie tussen de twee groepen voorkomen en gaf geen toe stemming voor overhandiging van de ververklaring. „Bien Hoa”, zei een van deze experts, „is de sleutel tot Saigon”. „Want daar bevinden zich de waterleidingsinstalla- ties en elektriciteitscentrales die Saigon voorzien. De Vietnamezen kunnen het zonder elektriciteit stellen als het moet, maar zonder water is het afgelopen met de stad”. Hij was er ook van overtuigd dat Saigon niet gebombardeerd zou wor den, omdat het bevrijdingsfront de be volking niet tegen zich in wil nemen. Maar zoals alles in Saigon in deze laat ste fase van de burgeroorlog, berust ook dat op gissingen. In Saigon is gisteren bevestigd dat president Thieu vijf generaals, die hij medeschuldig acht aan de chaotische terugtocht van de Zuidvietnamese troe pen in de afgelopen weken, onder huis arrest heeft laten plaatsen, aldus be richtten de persbureaus UPI, DPA en Reuter. De Amerikanen gaan intussen door met het overbrengen van landgenoten en Zuidvietnamezen naar de Filippijnen. Rond 400 Amerikanen en Vietnamezen zijn gisteren op de luchtmachtbasis Clark gearriveerd. Er zouden nu nog zo’n 3.000 Amerikanen in Zuid-Vietnam zijn. 1 De audiëntie van eerste minister Tin demans bij Mao werd ook bij gewoond door minister van buitenlandse zaken Renaat van Elslande. De Chinese vice-premier, Tsji Teng Koe Ei heeft gisteren op een staatsban ket in Peking ter ere van de Belgische premier west-Europa ervoor gewaar schuwd dat de bewapeningswedloop tus sen de twee supermogendheden, de Sov jet-Unie en de VS, onverbiddelijk tot een nieuwe wereldoorlog moet leiden. Hij spoorde de west-Europese landen aan hun politieke en militaire eenheid te versterken. Een van de twee supermo gendheden, aldus de Chinese vice-pre- mier, die hierbij op de Sovjet-Unie doel de, probeert de west-Europse landen on derling te verdelen om Europa te kun nen overheersen. „Deze mogendheid kletst aan de ene kant over de niet meer tegen te houden ontspanning, maar poogt aan de andere kant de andere supermogendheid op wa- pengebied te overtreffen. Ze heeft haar aantal tegen west-Europa gerichte con ventionele en kernwapens opgevoerd en niet verminderd”, aldus Tsji Teng Koe Ei. Scherpe kritiek oefendten de revolutio naire gesprekspartners van „Expresso” op de toestand in de strijdkrachten. Het ging de militairen nu niet langer om sociale eisen maar om de macht. Er dienden veranderingen te worden aange bracht in de bestaande militaire structu ren. De strijdkrachten moesten veran derd worden in een leger dter arbeiders klasse in dienst van die arbeidersklasse. Een Vietcong-verdachte wordt met een band om de nek door een Zuidvietnamese sol daat voor ondervraging aan een boomtak gehangen. De man zou bekend hebben dat hij verzetsstrijder was en als gids voor de Noordvietnamese militairen had gediend. De ondervraging vond plaats in Tan Troe, ongeveer 28 km ten zuidwesten van Saigon. Taylor schreef dat hij in contact kwam met een recruteringsofficier die zich voorstelde als Lorenzo. Deze vertel de dat hij in Johannesburg 1000 man had geworven en dat er 4000 zouden deelnemen aan de voorgenomen staats greep. Welgestelde Portugese zakenlieden in Mozambique zouden het huurlingen leger financieren. Het oostafrikaanse kustland wordt in juni onafhankelijk. Politiekringen in Johannesburg zeiden dat ze het bericht onderzochten. Toen blanken in Mozambique in september vorig jaar probeerden een opstand te ontketenen in de hoofdstad Lourengo Marques, verklaarde de Zuidafrikaanse regering dat zij geen recrutering van huursoldaten op haar grondgebied zou toelaten. De Nederlandse afdeling eist in haar telegram de onmiddellijke vrijlating-van A. Tverdochlebov, Derdnik en H. RÏfë- denko, allen leden van AI. Zij vraagt verder de overheid in de USSR om de Amnesty-groep niet te hinderen in haar werk voor politieke gevangenen in Span je, Sri Lanka en Joegoslavië. De afdeling eist teruggave van de inbeslag genomen Amnesty-documenten, persoonlijke pa pieren en andere eigendommen. wen tegenover zich, uitgerust met span doeken en onder leiding staand van mevrouw Denktash, vrouw van het Turks-Cyprische staatshoofd. Melin de Ruiter, de (Nederlandse) voorzitter van het Nationaal comité voor het Jaar van de Vrouw, die had aange kondigd naar Cyprus te zullen gaan om NEW YORK (AP). Een van de inbrekers van „Watergate”, Frank Stur gis, heeft bekendgemaakt dat hij een complot had voorbereid om in 1959, toen hij tot de CIA behoorde, de Cubaanse leider Fidel Castro om het leven te brengen. Dit ging niet door omdat Washington, naar de New York Daily News gisteren meldde, er niet het teken toe gaf. Stur gis zei in een gesprek met die krant dat „ze” geen besluit hadden genomen „om dat ze klaarblijkelijk niet wisten wat ze ermee aan moesten.” JOHANNESBURG LISSABON (UPI, DPA en Reuter) Portugese zakenlieden in Mozambique wer ven huursoldaten in Zuid-Afrika, Frankrijk en België ter omverwer ping van de regering van Mozam bique, zo heeft gisteren de krant Sunday Express in Johannesburg bericht. Verslaggever Norman Tay lor van dit blad vertelde dat hij zich voor huursoldat uitgaf en tweedui zend rand per maand kreeg aange boden als hij zich aansloot bij het opstandelingenleger. 'j 'Ut •UlWffliUU rtU - Ij T*.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3