Verwachting bij presentatie jaarverslag Unilever Boete van Oxirane tot f 37.500 terugbrengen FORS HOGER DIVIDEND NATIONALE-NEDERLANDEN Democratisering Viervoeters in de rij voor prik bedrijven gaat te lang duren Wens van kabinet: HBG voorziet omzetstijging Versterking financiële positie bedrijfsleven DAF VERLIEST 54 MILJOEN bedrijven cJiirn? Russische jeugd wil mode Als ik zondag goed zit, in de Nationale Lotto, neemikautoles bij Jacky Stewart. BMiMKGHJD Ïl Commissie adviseert a Progressieve Drie Vleeswaren-cao rond Akzo wil 60 miljoen Zwitserse francs lenen 13 ECONOMIE 22 DINSDAG APRIL 1975 En wat gaat u doen als u de volgende week wéér wint? j 1 Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier Elke zondag uitslag. NAUWELIJKS GROEI IN ’75 diepvriesprodukten. (Van onze redactie Economie) (Van onze redactie economie) (Van onze correspondent) (ADVERTENTIE) i De recente verlaging van de margari- neprijzen is voor Unilever eigenlijk te vroeg gekomen. De heer Klijnstra „Wij hebben vorig jaar grondstoffen inge kocht tegen hoge prijzen, die voor een deel niet konden worden doorberekend”. Hij zei te verwachten dat verdere prijs- mïijoen gulden. De winst per aandeel voor die toevoeging komt uit op 10,41 vergeleken met f 8,53 in 1973. Voorge steld wordt een dividend van 4,20 per aandeel van 20 gulden (onveranderd). De verbetering van de resultaten werd vooral geremd door de nawerking van Het vaak door de ouders geuite argu ment dat mode niet belangrijk is, laat „Komsomolskaia” niet gelden. De tieners kennen de zórgen uit de oorlog en de tijd daarna niet. Ze groeien op in een hoogontwikkelde industriestaat en hebben een ande re instelling en andere behoeften, aldus het blad. resultaat over 1974 vrijwel gelijk aan de stand per eind 1973. Deze bedroeg 183,5 miljoen. UTRECHT (ANP). Werkgevers- en werknemersorganisaties in de vleeswa renindustrie hebben gistermiddag over eenstemming bereikt over een cao voor dit jaar. Vorig jaar is de totale omzet van het concern stérker gestegen dan in 1973 nl. met 11,7 pet 1(973: 6 pet) tot 92,90 mln. De export bereikte een totale waarde van 4530 mln. tegen 3509 mln. in 1973. Opnieuw was meer dan driekwart hiervan afkomstig uit Nederland. Enge land en Duitsland. Het fondsvermogen steeg van 30,4 mln. tot f 31,8 mln. ofwel van 654 tot f 684 per participatie. Alleen contant dividend bij Hagemey- er. liagemeyer NV (industrie en handel) gaat aan de op 5 juni te houden jaar vergadering voorstellen, het dividend over 1974 vast te stellen op ƒ6 in contanten per aandeel van 20 nomi naal. De totale verkopen van margarine, spijsoliën en vetten en zuivelprodukten stegen van 8471 mln. tot 11.609 mln. In Europa nam het verbruik van marga rine echter met ongeveer 3 pet af. De daling van deze vraag deed zich vooral voor .in Engeland. Het aandeel van Uni lever in de Europese margarinemarkt is iets teruggelopen als gevolg van concur rentie van goedkopere merken. Overwo gen wordt in Nederland een grote olie- fabriek in Europoort te bouwen. Hondeneigenaars met hun viervoeters in de rij voor het vaccinatiebureau in Vriescheloo. In het Groningse Belling- wolde en omgeving zijn enige gevallen van hondsdolheid geconstateerd, reden waarom men vanaf gisteren in de ge legenheid werd gesteld de dieren te laten inenten. was de heer Van Thijn het met deze stellingen van de liberaal niet eens. Volgens hem wordt ook in sterke secto ren van het bedrijfsleven ondanks groei en nieuwe investeringen geen werkgele genheid geschapen. Winstontwikkeling en het scheppen van werkgelegenheid gaan niet langer hand in hand, aldus Van Thijn, die daarmee reageerde op een stelling van Wiegel, dat het bedrijfsleven in het algemeen diende te profiteren van regeringsmaatregelen. de energiecrisis en de zeer grote regen val aan het eind van het jaar. Boven dien staat de winst onder druk doordat een steeds groter deel moet worden toegevoegd aan de vervangingsreserve, die steeds hoger wordt als gevolg van de voortdurende inflatie. Indien aandeelhouders op 5 juni het dividendvoorstel overnemen wordt van de te verdelen winst ad 128,3 mln aan aandeelhouders uitgekeerd f 36,1 mln. Het restant ad 92,2 mln wordt in het bedrijf gehouden. Dit geldt echter wel voor de mel dingsplicht. Hierin is Oxirane naar het oordeel van de commissie in ge breke gebleven. Als de gemeenteraad akkoord gaat met dit advies, zal het bedrijf zich bij deze beslissing neer leggen en de boete betaien. De raad zal tijdens zijn vergadering van 29 april a.s. uitspraak doen. De voorzitter van de permanente commissie, de heer F. van Heezik. zei tijdens de bekendmaking van dit ad vies, dat de bedrijven in het Rotter damse havengebied zich bewust moe ten zijn van de gevaren die zij voor De nieuwe cao voorziet ondermeer in een initiële loonsverbetering (d.w.z. los van eventuele prijsstijgingen) van 1,75 percent met een minimum van dertien cent per uur. een verhoging van de minimum vakantietoeslag tot ƒ1400 en een verhoging van de functiejarentoe- slag. Zoals gemeld heeft Volvo per 31 janu ari een meerderheidsbelang van 75 pet. in DAF Car verworven waardoor de naam van de onderneming met ingang van 1 mei wordt gewijzigd in Volvo Car B.V. Het kabinet wacht al anderhalf jaar op het advies van de SER. „Wettelijk ia een regering alleen verplicht om aan de SER advies te vragen, maar in de wet staat nergens dat men het advies ook moet afwachten”, zei desgevraagd PPR- voorman Bas de Gaay Fortman. In de schriftelijke vragen herinneren de fractieleiders de minister-president en minister Boersma eraan, dat het kabinet in de regeringsverklaring van 28 mei 1973 heeft gesteld, dat niet later dan 1975 een wettelijke regeling rond zou zijn. Daarmee gingen de ministers ervan uit dat de SER in 1974 al advies zou uitbrengen. Volgens de drie politieke lei ders dreigt het advies volgens de laatste ramingen pas tegen het einde van dit jaar uit te komen. Zoals eerder gemeld bedroegen de ver kopen aan derden in 1974 f 34.471 mln. tegen 29.197 mln. in 1973. De winst toekomend aan de houders van het ge wone kapitaal daalde van 1040 mln. tot 915 mln. De winst per aandeel daalde van 18,64 tot 16,43. Het dividend wordt verhoogd van 6,71 tot 7.25. DEN HAAG. Het kabinet wil een financiële versterking van het bedrijfsle ven. Om de investeringsmogelijkheden te kunnen vergroten zullen de winsten moeten toenemen. De regering wil op korte termijn financieringsinstrumenten vinden om het risicodragend vermogen van de bedrijven te vergroten. Bovendien wil het kabinet de exportpositie van de Nederlandse bedrijven niet verder achter uit laten gaan. Dit antwoordt het kabi net op de verschillende in de Tweede Kamer gestelde vragen tijdens de be handeling van de nota werkgelegenheid. EINDHOVEN. DAF personenanto- industrie heeft over 1974 een netto verlies geboekt van 54,4 miljoen gulden. Het werkelijk verlies, zonder gebruik making van belastingcompensatie, be draagt 88,5 miljoen. De netto-omzet over het vorig jaar is 437,4 miljoen en ligt daarmee ruim 15 pet. onder de omzet van 1973. De andere levensmiddelen (o.a. diep vriesartikelen, ijs, verpakte levensmidde len en dranken, vlees en vleeswaren, vis) vertoonden een stijging van de verkopen van 8.886 mln. tot 9.252 mln. Het Nederlandse Iglo-bedrijf had te lijden van scherpe concurrentie en heeft vorig jaar geen winst behaald. De vraag naar consumptie-ijs daalde sterk door de slechte zomer. De verkopen van chocola de en cacao stegen in Nederland, Duits land en Oostenrijk doordat de resultaten van de in 1973 verworven Bensdorpbe- drijven thans voor een vol jaar in de cijfers begrepen zijn. De resultaten van de vleessector waren vorig jaar slecht. Met de reorganisatie van de Nederlandse vleesbedrijven is vorig jaar begonnen. RIJSWIJK. Ondanks de malaise in de bouw, de economische neergang en nog een handjevol onzekere factoren gelooft de Hollandse Beton Groep in Rijswijk dit jaar een verdere stijging van de omzet te kunnen realiseren. Die stijging zal echter minder groot zijn dan in het afgelopen jaar, toen de omzet van 1160 miljoen toenam tot 1520 miljoen. Bovendien zal een belangrijk deel van de stijging in het buitenland plaatsvin den. Dit blijkt uit het vandaag versche nen jaarverslag van de HBG. Na verwerking van de winstdeling bij levensverzekering, na reservering van 57 mln voor belastingen en na aftrek van f 5,6 mln voor belangen van derden resteert een winst van 128,3 mln (vj. f 110,2 mln). In 1973 kwam daarbij een bijzondere bate van 16 mln vrijgeval len belastingreserveringen zodat toen 126,2 mln voor verdeling beschikbaar was. JVan onze parlementsredactie) DEN HAAG. De drie progressieve regeringspartijen (PvdA, PPR en D ’66) willen dat het kabinet meer haast maakt met de bedrijfsdemocratisering (een nieuwe regeling voor de samenstelling, structuur en bevoegdheden van de on dernemingsraden). De drie fractieleiders Van Thijn, De Gaay Fortman en Terlouw vinden, dat minister Boers ma (Sociale Zaken) desnoods buiten de SER om zijn wetsontwerp over de be drijfsdemocratisering bij de Tweede Ka mer moet indienen. ARNHEM (ANP). Akzo is van plan in Zwitserland een 7,75 pet. 15-jarige obligatielening 1975 van 60 miljoen Zwitserse francs te plaatsen. De lening zal worden verzorgd door een banksyn- dicaat onder leiding van de Schweizeri- sche Bankgesellschaft. De inschrijving staat open van 25 tot 30 april en de uitgiftekoers zal op 25 april worden bekendgemaakt, aldus Akzo. tien roebel (25 a 30 gulden), maar op de zwarte markt wordt er het tienvoudige voor gevraagd, aldus een briefschrijver. Volgens Wiegel is de politiek van de PvdA erop gericht de vrijheid van de ondernemers te beperken. „De PvdA en deze regering trachten het bedrijfsleven in een keurslijf van de regering te persen”. Min of meer vanzelfsprekend Hogere inkomsten Vastgoed „Neder land”. De totale inkomsten van het Vastgoedbeleggingsfonds „Nederland” zijn in 1974 gestegen van f 3.31 mln. tot 3,66 mln. Het voor uitkering beschik bare bedrag nam toe van 1,79 mln tot 1,95 mln. Dit resultaat maakt een uit kering over 1974 mogelijk van 42 tegen ƒ38,50 over 1973, zo blijkt uit het jaar verslag. Van 1979 af zal de lening gedeeltelijk worden afgelost door inkoop van obliga ties, indien de koers lager of gelijk is aan 100 pet. Volledige terugbetaling van het nog uitstaande bedrag is bepaald op 9 mei 1990. De mogelijkheid tot ver vroegde aflossing staat open van 1981 af. verlagingen voor margarine, oliën en vetten en mogelijk ook voor diepvriesvis kunnen worden doorgevoerd. Vori gjaar bedroeg het totaal van de uitgaven voor investeringen 1309 mln. tegen 974 mln. in 1973. De projecten waartoe in 1974 is besloten vorderen een investering van f 1404 mln. 1279 mln.). In Nederland is vorig jaar volgens de verwachtingen voor 134 mln. geïnves teerd. De verwachtingen voor dit jaar gaan in de richting van circa 188 mln. In het algemeen verwacht Unilever niet dat het aantal personeelsleden zal stijgen. De heer Klijnstra zei dat eerder tot vermindering moet worden overge gaan door b.v. niet opvangen van het natuurlijk verloop. Hij ontkende echter dat sprake zou zijn van een personeels stop. „Uit dit cijfer blijkt dat wij niet van plan zijn de investeringen in Neder land af te remmen. Ik wil mij trouwens helemaal niet aansluiten bij de stort vloed van kritiek op de Nederlandse regering. Ik heb wel wat kritiek, maar ik vind dat de regering toch wel dege lijk haar best doet in de gegeven econo mische omstandigheden”, aldus ir. Klijn stra. DEN HAAG (ANP). —Nationale Ne derlanden NV stelt voor over 1974 een dividend uit te keren van 332 per aandeel van f 10 (v.j. 2,50), waarvan reeds een interimdividend van ƒ1,24 be taalbaar werd gesteld, aldus de maat schappij. ROTTERDAM (ANP) Unilever verwacht dat ten gevolge van de hui dige economische situatie de markt voor haar produkten in het algemeen dit jaar nauwelijks zal groeien. Gedurende een deel van het jaar zal onder moeilijke omstandigheden moeten worden gewerkt, maar gehoopt wordt op een flink herstel in de tweede helft van het jaar. Dit heeft ir. G. D. A. Klijnstra, voorzitter van de Raad van Bestuur van Unilever n.v., verklaard bij de aanbieding van het jaarverslag. De ontwikkeling van de grondstoffen- prijzen loopt als een rode draad door het jaarverslag en de vooruitzichten heen. Vorig jaar stegen in enkele landen de margarineprijzen zelfs boven die van de boter als gevolg van de abnormaal hoge grondstoffenprijzen. De laatste maanden zijn deze prijzen echter aanzienlijk ge daald en de Raad van Bestuur houdt rekening met een herstel van de verko pen van margarine, oliën, vetten en MOSKOU (DPA). Het orgaan van de Russische jeugdbond, „Kom somolskaia Pravda”, steunt het ver langen van veel tieners naar mo dernere kleding. Het blad vindt het onjuist, dat de overheid niet antwoordt op de klachten van de jongeren. „Komsomolskaia” heeft een reeks in gezonden brieven gepubliceerd, waarin tieners zeggen dat leuke kleding nauwelijks te krijgen is. Import-spijkerbroeken vliegen weg. In de winkel kosten ze zeven tot Ter toelichting op het jaarverslag ver telde ir. M. Bijl, president van de Raad van Bestuur van de HBG, dat ook in het afgelopen jaar de grootste stijging in het buitenland plaatsvond, hoewel ook de binnenlandse omzet in tegenstelling tot het algemene beeld een bevredigende groei vertoonde. De orderportefeuille van HBG vertoont een bevredigend beeld en is nog vorige week aanzienlijk uitgebreid met twee grote buitenlandse projecten, gezamenlijk ter waarde van 185 miljoen gulden. Volgens ir. Bijl is de kwaliteit van de werkvoorraad m de meeste sectoren van de groep beter dan in het afgelopen jaar zodat hier betere resultaten van worden verwacht. Enkele onderdelen kampen met onderbezetting, maar desondanks verwacht het bestuur in 1975 een voort gaand herstel van de resultaten te kun nen zien. Over 1974 vertoonde de winst van de HBG een groei van 15,2 miljoen tot 18,5 miljoen gulden, na toevoeging aan de vervangingswaarde van bijna zes mil joen resteert een nettowinst van 12,8 De commissie, die de aanvankelijke boete in haar advies „exorbitant hoog” noemt, heeft de geldsom geba seerd op 5 percent van de verschul digde erfpachtcanon. Deze bedraagt bijna 750.000 per jaar. De commissie is unaniem van oor deel, dat niet staande kan worden gehouden’dat Oxirane op de bewuste dag gevaar heeft veroorzaakt in de zin van artikelen 6 en 8 van de erfpachtovereenkomst. Dit is na een onderzoek door de commissie niet onomstotelijk vast komen te staan. de omgeving kunnen opleveren. Bij de vaststelling van de hoogte van de boete heeft de commissie in overwe ging genomen, dat het de eerste keer is dat een bedrijf een dergelijke boete wordt opgelegd. Bovendien zijn in het verleden nimmer bedrijven voor een dergelijke actie van het stadsbestuur gewaarschuwd. Tenslotte wilde de commissie de boete in overeenstem ming brengen met de maxima, die in de wet op de luchtverontreiniging en de hinderwet zijn vastgelegd. Elke week keren de Nationale Lotto en de Toto samen een slordige f 2.500.000,- (twéé-en-een-half-miljoen gulden) aan prijzen uit. Elke week! Is uw verlanglijst wel lang genoeg? De totale wasmiddelenverkoop steeg van 5279 mln. tot 5906 mln. Ook hier gold sterke invloed van de sterke stij ging der grondstoffenprijzen. De om standigheden waren niet bevorderlijk voor de introduktie van nieuwe produk ten. Verkopen van toiletartikelen stegen van 1125 mln. tot 1226 mln. en de sector chemische produkten, papier, kunststoffen en verpakkingsmateriaal zag de verkopen stijgen van 2256 mln. tot 2971 mln. De chemische bedrijven konden zich goed aan de snel verande- ROTTERDAM (ANP). De Be roepscommissie Erfpachtsvoorwaar- den Terreinen Havengebied Rotter dam heeft de gemeenteraad het ad vies gegeven de boete van 4,5 mil joen. die het college van B. en W. het chemisch bedrijf Oxirane had opge legd, terug te brengen tot 37.500. In tegenstelling tot het college is de beroepscommissie van mening, dat het bedrijf de waarschuwingsplicht niet heeft overtreden. De Nederlandse ondernemer wordt door het kabinet wel gedwongen naar het buitenland te gaan, wil hij zijn bedrijf draaiende kunnen houden. Uit de opmerking van premier Den Uyl op het PvdA-congres, dat de grote ondernemers aarzelen in ons land te investeren, proef ik de suggestie, dat het bedrijfsleven aarzelt uit aversie en wantrouwen tegen het huidige kabinet. Dit zei gisteravond VVD-fractievoorzitter Hans Wiegel in Enschede, waar hij onder grote belang stelling op de TH van Twente debatteer de met zjjn collega van de PvdA, Ed van Thijn. Het negatief saldo houdt buiten de omzetdaling verder verband met de ster ke kostenstijgingen, de hoge rentelasten en het treffen van voorzieningen in verband met de grote voorraad. Voor 1975 wordt eveneens een verlies ver wacht. De financiering van het looende inves teringsprogramma is evenw,el gewaar borgd door een nieuwe lening van 50 miljoen gulden met een looptijd van 25 jaar op een garantie van de Nationale Investerings Bank, alsmede door de stor ting van een nieuw aandelenkapitaal van 55 miljoen. Door een verhoging van het aandelen kapitaal in de tweede helft van 1974 blijft het eigen vermogen van de onder neming na afboeking van het negatieve rende omstandigheden aanpassen en de winst was aanzienlijk hoger. Veevoederverkopen namen toe van 2169 mln. tot 2395 mln. en de verko pen van UAC International stegen van 2932 mln. tot 3328 mln. De transport ondernemingen kunnen terugzien op een voorspoedig jaar. Als in het buitenland ten behoeve van het eigen bedrijfsleven concurrentiever storende steunmaatregelen worden geno men waardoor voor Nederland belangrij ke o-Iers verloren dreigen te gaan, zal het kabinet binnen het raam van inter nationale afspraken het nationale beleid aanpassen, zo wordt nu toegezegd. Volgens het kabinet maken de extra aardgasinkomsten het mogelijk om op korte termijn de cocurrentiepositie van het bedrijfsleven te versterken via tege moetkomingen in de sfeer van' de ar- beids- en kapitaalkosten. Op de tvat langere termijn betekenen deze extra aardgasbaten extra mogelijkheden om de structuur van de Nederlandse economie te verbeteren en daardoor de toekomsti ge concurrentiepositie beter veilig te stellen. Dit zal vooral effecten gaan afwerpen, als ook het Nederlandse be drijfsleven de hogere aardgasprijzen moet betalen. Over 1973 werd een dividend van 8 per aandeel uitgekeerd, waarvan naar keuze 2 uit de agio-reserve. In verband met de internationale situatie en de algemeen optredende recessieverschijnse- len zal over 1974 geen uitkering in aandelen uit de agioreserve worden voorgesteld, aldus Hagemeyer. De winst van het concern is vorig jaar gestegen van ruim 14,9 mln. tot iets meer dan 15,0 mln. Voor 43 mln. zijn de koersverschillen op investeringen in de buitenlandse ondernemingen ten laste van de balanspost onverdeelde winsten afgeboekt. AMSTERDAM (ANP). De advieskoersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam op de volgende werkdag luiden: Amerikaanse dollar 2,38-2,48, Engelse pond 5,62-5,92, Belgische fr. (100) 6,54-6,84, Duitse mark (100) 100,00-103,00, Ital. lire (10.000) 36,50- 39.50, Portugese esc. (100) 8,40-9,90, Canadese dollar 2,35-2.45, Franse fr. (100) 56,75-59,73, Zwit serse fr. (100) 93,25-96,25, Zweedse kroon (-100) 59,25-62,25, Noorse kroon <100) 47,00-50,00, Deense kroon (100) 42,25-45,25, Oostenr. sch. (100) 14,28-' 14,58, Spaanse pes. (100) 4,10-4,49, Griekse drachme (100) 7,65-8,90, Finse mark (100) 66,50- 69.50, Joegosl. dinar (100) 14,25-16,25. O

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13