Leeds vandaag in Barcelona Oproep dienst genegeerd Cees Stam trok ex-coach aan Snel herstel „Nees Timman gearresteerd Wierstra nu adviseur CATALANEN BOEKEN AL VOOR EUROPA CUPFINALE IN PARIJS L SPORIHffl Merckx wellicht niet in Tour Johan Toonstra naar Roda JC „IK HOOP DAT MIJN MISSERS WORDEN GOEDGEMAAKT” y 1 'fe' ir., Italië niet open I 99 nd f. IJKSE INT 17 SPORT DINSDAG 22 APRIL 1975 am. Gele kaarten Voorbeeld r ■ruo-CTI - 2 65< i mij tBN’ )23) 9-ju lïötBl Optimisme Ellendig tan (Van onze sportredactie) Jan Timman: in de cel MICHELS BESTRIJDT OPTIMISME werden uitgedeeld, Si l Rinus Michels: „We moeten de huid van de beer niet verkopen voor hij geschoten is’’ Dino Zoff hoopt op rehabilitatie (Van onze sportredactie) 4 Dino Zoff: „Ik hoop dat we minstens twee doelpunten zullen maken" onderdeel gebracht, waar hij zich had moeten melden. Opmerkelijk was in de wedstrijd Bar- celona-Betis dat er vijf gele kaarten De clubleiders willen ook maatregelen tegen de wanordelijkheden in de stadi ons. Dit namelijk beschouwen zij als de voornaamste oorzaak van het vermin derende bezoek in dit seizoen, waardoor de totale recette in vergelijking tot vorig jaar 2.700.000 gulden lager ligt in de eerste divisie. LEEUWARDEN. Grootmeester Jan Timman uit Amsterdam, zater dagmiddag in Leeuwarden schaak kampioen van Nederland geworden, is zaterdagavond uit hotel De Bleek in de Friese hoofdstad, waar hij heeft gelogeerd tijdens het toernooi om de nationale schaaktitel, opgehaald door de Koninklyke Marechaussee. De op roep om in militaire dienst te ver schijnen, had Timman genegeerd. nij Leeds United arriveerde pas één dag voor de wedstrijd tegen Barcelo na voor de halve finale van de Euro- „Neeskens heeft vier of vijf dagen nodig om te herstellen van een bles sure die Spagnse spelers drie weken buiten het veld zou houden.” Nees- kens, die zaterdag een uitstekende wedstrijd speelde tegen Betis, zal dan ook zeker tegen Leeds United spelen. Michels, te meer ook daar Barcelona er nog niets eens zeker van is bij eventuele uitschakeling door Leeds United of door een nederlaag in de finale te Parijs volgend seizoen wel Europees bekervoet- bal te kunnen spelen. Nog altijd heeft Barcelona zich niet gekwalificeerd voor een plaats voor deelname aan de UEFA-Cup en de kans dat Barcelona de Spaanse beker gaat winnen en dus volgend jaar aan EC-2 kan meedoen, is ook niet groot. In het Spaanse bekervoetbal mogen de buiten landers namelijk niet meedoen en wat is, zo zegt men in Spanje, Barcelona zonder Cruijff en Neeskens. ■r HEERENVEEN (ANP). Johan Toonstra, spits van de eerste divisieclub Heerenveen heeft een driejarig contract getekend bij eredivisie-vereniging Roda JC. Toonstra, momenteel tweede op de lijst van topschutters met 18 doelpunten, heeft destijds in zijn contract bij Heer enveen een clausule laten opnemen dat hij voor een transfersom van 25.000 gulden weg zou kunnen. De Friese club wil echter aanzienlijk meer hebben en zal de zaak voor de geschillencommissie van de KNVB laten komen. Maar niet alleen de Catalanen zien met groot optimisme de tweede kracht meting tegen de Britse kampioenen tege moet. Ook elders in Spanje zal men het als een sensatie ervaren als Barcelona er niet in zou slagen de 2-1-achterstand die twee weken geleden in Leeds werd opge- lopeii, weg te vagen en de Engelsen uit te schakelen. Onder aanvoering van een weer schitterende Johan Cruijff speelde Barcelona zaterdag immers een briljante wedstrijd tegen Betis, dat ten slotte met 3-0 moest capituleren. optimisme dat zich meester heeft gemaakt van de 72.000 leden van Barcelona en van alle andere Catalanen voor de tweede krachtmeting tussen Barcelona en Leeds United, woensdag avond in het stadion Nou Camp. Maar een verontwaardigde Rinus Michels is allerminst gelukkig met die voorbarige adver tentiecampagne, waarin wordt gezinspeeld op een EC-finale tussen Barcelona en Bayern München. „Dat is de huid verko pen voor de beer geschoten is”, brieste Michels maandag in Valvidrera, gehucht op de flanken van de berg Tibidabo, waar zich in stilte en rust voor te bereiden op de slag tegen Leeds, het keurkorps van Barcelona zich heeft teruggetrokken om neemt zijn vak uiterst serieus. Elke gelegenheid grijpt hij bijvoorbeeld aan om via de televisie vooral zijn eigen fouten te signaleren. Zoff: „Ik leer nog elke dag. Alleen op die manier kun je je aan de top handhaven. Of dat nu in het voetbal is of in de gewone maatschappij. Regelmaat en liefde voor je vak is een eerste vereiste om te slagen.” Dino Zoff is inderdaad de regelmaat in persoon. Juventus heeft dankbaar ge profiteerd van zijn grote kwaliteiten als doelverdediger. Specialiteit van hem is het stoppen van strafschoppen. Daarvoor bestudeert hij al tijdens de wedstrijd nauwkeurig de bewegingen van de te genstander. Over perfectionisme gespro ken. In Spanje is men vooral benieuwd of Johnny Giles met Leeds zal mee komen. De middenvelder verd zater dag in de door Leeds met 2-1 gewon nen wedstrijd tegen Ipswich Town al na tien minuten per brancard van het veld gedragen met een ribblessu- re. BARCELONA. Johan Neeskens verbaast keer op keer de artsen van Barcelona. De Nederlandse midden velder blijkt vrijwel volkomen gene zen van zijn knieblessure. Dr. Bestis, chef-arts van Barcelona (dat vier art sen in dienst heeft), liet weten: pa Cup voor landskampioenen in Spanje. Vanmiddag streek het elftal van trainer Jimmy Armfield op het vliegveld van Barcelona neer en be gaf zich vervolgens naar Casteldefels, waar het domicilie zal kiezen in hotel Rey Don Jaime, waar ook Feyenoord zich voorbereidde op de strijd met Barcelona (zoals bekend verloren de Rotterdammers op Spaanse bodem met 3-0, na in Rotterdam met 0-0 gelijk te hebben gespeeld). Volgens adjudant Visser van de Koninklijke Marechaussee-brigade in Leeuwarden zijn hiervoor wel ver zachtende omstandigheden aan te voeren. Timman is grootmeester en dat betekent, dat hij zeer regelmatig in het buitenland vertoeft op de grote internationale toernooien. Timman is zaterdagavond nog bij zijn militaire hoewel het aller minst een bikkelhard gevecht was. De kaarten (vier voor spelers van Betis en één voor Heredia van Barcelona) werden echter gegeven voor overtredingen die in Nederland slechts met een vrije trap bestraft zouden zijn geworden: zo waren er drie handsgevallen bij. Daarom tilde men in Spanje niet zo erg aan die „gele regen”, maar wenste men voornamelijk optimisme te putten uit het uitstekende spel van Barcelona. Voor Dino Zoff liggen de zaken duide lijk anders. Ook in dat opzicht onder scheidt de 39-voudige international zich duidelijk van zijn vaak hautaine landge noten zodra het om voetbal gaat. De pijnlijke missers van veertien dagen geleden in het stadion Diekman drukken nog altijd als een loodzware last op hem. Aan de vooravond van de tweede confrontatie met de formatie van trainer Spitz Kohn herinnert hij zich die mis grepen nog alsof het zoéven is gebeurd. Tegelijkertijd beseft Dino Zoff zich wel heel erg goed dat zijn black-outs in Enschede wel eens vérstrekkende gevol gen kunnen hebben voor zijn Turijnse voetbalwerkgever. De per traditie toch al niet erg pro- duktieve equipe van trainer Carlo Paro- la zal morgenavond in het Stadio Com munale immers ten minste twee doel punten moet maken om alsnog door te stoten naar de finale van het toernooi om de UEFA-Cup. Een opdracht die Dino Zoff als uiterst lastig kwalificeert. „Wij hebben bovendien als extra handi cap,” verduidelijkt Zoff, „dat FC Twente onze aanval rustig kan opvangen. Nu zullen wij het initiatief moeten nemen en kan FC Twente rustig op de counter mikken. Snelheid heeft de ploeg vol doende in huis, zodat onze verdediging voortdurend attent zal moeten zijn op tegenstoten.” (Van onze sportredactie) BARCELONA. Het is niet voor de eerste keer dat Rinus Michels in zijn Spaanse periode in woede is ontstoken over publikaties in Catalaanse bladen. Maar de vlammende toorn van de Nederlandse coach gold in het afgelopen weekeinde en ook maandag niet de pennevruchten van de Spaanse sport journalisten, maar wei enkele lokkende advertenties in de sportbladen. In de kranten van zaterdag, zondag en maandag hebben verscheidene reisbureaus nameljjk met een oeverloos optimisme advertenties geplaatst voor reizen naar de Europa- Cupfinale voor landskampioenen in Partfs. Die advertenties in de Barcelonese kranten zijn typerend voor het grenzeloos Hoewel de wedstrijd Barcelona-Leeds United ook in Spanje rechtstreeks op de televisie komt, is het stadion Nou Camp (100.000 toeschouwers) al uitverkocht. Woensdagavond zullen in Catalonië aller ogen gericht zijn op Barcelona, dat waarschijnlijk zal aantreden met de 32- jarige Saturni in het doel, met Costas, Marinho, Gallego en De la Cruz in de achterste vier; met Neeskens, Asensi en Migueli op het middenveld en Rexach, Cruijff en Heredia in de aanval. Michels ten slotte „Vooral voor eigen publiek is onze stijl: aanvallen en nog eens aanval len. Het legioen verwacht niet anders van ons. Want we zijn met één punt achterstand tegen Leeds ook wel gedwongen dat te doen”. De strateeg Michels zal echter ongetwijfeld ook de tactiek van de defensie met zijn spelers terdege doornemen. Een afdoende verklaring voor zijn fa len in Enschede heeft Dino Zoff nog altijd niet gevonden. De nogal noncha lante en frivole manier waarop Juventus veertien dagen geleden naar het eerste duel met FC Twente heeft toegeleefd, ontkent Dino Zoff niet, maar tegelijker tijd wast hij de eigen handen in on schuld, om vervolgens de eigen ploeg- makkers toch weer in bescherming te nemen. „Het was in feite de reactie op de twee dagen daarvoor gewonnen com petitiewedstrijd tegen Napoli, waardoor Juventus de belangrijkste concurrent in de strijd om de landstitel van zich had afgeschud. Voor ons was het beter ge weest wanneer die wedstrijd tegen Twente wat eerder was gekomen. In dat geval zou de ploeg beter gemotiveerd zijn geweest dan nu.” Dino Zoff blijft daarentegen hardnek kig ontkennen dat zijn beoordelingsfou ten een gevolg waren van een vermin derde concentratie. „Het maakt voor mij in principe geen enkel verschil of ik nu met Juventus een belangrijke competi tiewedstrijd speel, of ik met het natio nale elftal speel, of wanneer ik een vriendschappelijk potje speel. Elke wed strijd ben ik optimaal geconcentreerd. Op mijn leeftijd (33) kan ik mij nu eenmaal geen slechte wedstrijden meer veroorloven. Want speel ik een paar keer slecht, dan wordt er al snel gefluis terd dat het einde van mijn carrière in zicht is. En dat laatste is voorlopig nog niet het geval. Tenminste wanneer het aan mij ligt. Ik heb mezelf voorgenomen nog zeker drie, vier jaar topvoetbal te spelen.” Door de twee missers van Zoff begint Juventus in een weinig benijdenswaardi- ge positie aan het tweede duel met FC Twente. Zoff: „Ik hoop van harte dat wij die twee doelpunten zullen maken, want anders zal ik mij woensdagavond vermoedelijk nog ellendiger voelen dan veertien dagen geleden in Enschede. Niemand van mijn medespelers heeft Sinds 1972 staat Dino Zoff, die dank zij een natuurlijke aanleg naar een hoog niveau is geklommen, onder contract bij Juventus, dat hem tot grote woede van de Napoli-aanhang voor een gigantisch bedrag naar Turijn haalde. Als doelman van Juventus in het nationale elftal dwong Dino Zoff in 1973 tweede bij de verkiezing van Europees voetballer van het jaar, achter Johan Cruijff overal in Europa erkenning af. Ondanks zijn voor voetbalbegrippen hoge leeftijd, wordt hij nog altijd bijna unaniem be schouwd als een van ’s werelds beste doelverdedigers. Dino Zoff is ook houder van enkele opmerkelijke records. In de Italiaanse eerste divisie presteerde hij het vorig seizoen zijn doel 913 minuten (meer dan tien competitiewedstrijden) schoon te houden. In de nationale ploeg deed hij het nog beter. Tussen de tref fers die Tsjecho-Slowakijke op 20 sep tember 1972 tegen Italië scoorde, en het historische doelpunt van Haiti’s Emanuel Sanon tijdens het WK-duel van 23 juni vorig jaar, werd Dino in 1143 minuten interlandvoetbal niet gepasseerd. Niet ten onrechte wordt Dino Zoff door veel van zijn collega’s een perfecti onist genoemd. De Juventus-doelman ders van doelman Dino Zoff, die toch in niet geringe mate bedroegen tot de wel iswaar verdiende, maar wel te royale Twentse triomf, rept zelfs niemand meer. Zijn grote voorbeeld is in dat opzicht de inmiddels 36-jarige Albertosi, de vier jaar geleden door Dino Zoff uit het nationale elftal verdrongen doelman van AC Milan, die echter nog steeds tot de Italiaanse selectie behoort. Evenals Al bertosi behoort Dino Zoff nu al vele jaren tot de meest vooraanstaande ver schijningen in het Italiaanse voetbal. Hij begon ztfn loopbaan by Udinese, voor welke club hij twee seizoenen speelde, waarna hij vier seizoenen bij Mantua speelde. Deze club betekende voor Zoff ook het voorportaal tot het internationa le voetbal, want nadat hij was getrans fereerd naar SSC Napoli, drong hij ook door tot de selectie van het Italiaanse nationale elftal. TURIJN. De Italiaanse voetbal-ti- fosi zijn doorgaans erg kort van memo rie wanneer de favoriete club een pijn lijke nederlaag heeft moeten incasseren. Juventus’ recente Europese bekerverlies (3-19 tegen FC Twente vormt op die traditie geen uitzondering. In Turijn wordt deze nederlaag daarom ook ge makshalve uitgelegd als een onbedui dend slordigheidje waaraan niemand in de Fiat-metropool erg veel woorden vuil wil maken. Over de afgrijselijke blun- Natuurlijk is ook Michels zich terdege bewust van het bruisende, ongebreidelde optimisme dat zich heeft meester ge maakt van het immense legioen van Barcelona. „Je leert wel te leven met de grote verwachtingen die een club als Barcelona steeds weer bij zijn publiek wekt”, stelt Michels, „maar zo’n voorba rige advertentiecampagne voor reizen naar de finale in Parijs kan ook nadeli ge invloed hebben op de spelers, die de sportbladen ook spellen. Onbewust wordt er doordoor overschatting van eigen kracht en dus onderschatting van Leeds ingebouwd”. ZAANSTAD. De wielerbond mag dan stayerscoach Martin Wier stra buiten gezet hebben, de kleine Amsterdammer zal er op feet komen de wereldkampioenschap in België (Rocourt) in elk geval bij zijn als adviseur. Titelverdediger Cees Stam heeft met hem een persoonlijke over eenkomst voor dit belangrijke toer nooi. „En,” zegt Stam, „ik denk dat er dan meer renners met hem overleg zullen plegen dan met Frans Mahn, die van de KNWU de stayery erbij heeft gekregen.” Binnen het Catalaanse legioen is de kritiek op Rinus Michels dan ook al weer vergeten en het bestuur van Bar celona heeft nog altijd zo’n onwrikbaar vertrouwen in de Nederlandse trainer, dat men hem bijna smeekt nog één jaar bij te tekenen (het contract van Michels loopt aan het eind van dit seizoen af). Inmiddels heeft men Michels voor een contract van nog één jaar 700 miljoen peseta’s (ongeveer 320.000 gulden) gebo den, maar Michels heeft laten weten, dat hij het voor niet minder dan 900 miljoen peseta’s (ruim 4 ton) wil doen. Hoewel Michels aan de vooravond van het voor de Catalanen zo belangrijke gevecht met Leeds een ontspannen in druk maakte, staat er voor hem toch veel op het spel. In de Barcelonese sportpers wordt laatdunkend over Real Madrid gezegd: Laten de Madrilenen maar weer eens landskampioen worden, maar het grote doel de Europa Cup voor landskampioenen is dit jaar voor Barcelona. Het is een morele druk voor In het toernooi om de EEG-paren- trofee (bridge) heeft het Nederlandse duo Vergoed-Jacobs een vierde plaats behaald. De Argentijn Guillermo Vilas is dui delijk „beter”. Na afwezigheid van vier maanden (ziekte), won hij het toernooi in Buenos Aires. In de finale versloeg hij de Amerikaan Clark Greabner. De 23-jarige bokser Wausea Tavusa is in Suva (Fiji-eilanden) als gevolg van een knock-out overleden. In Italië is een ware storm van kritiek losgebarsten op bondscoach Bbr- nadini, na het gelijke spel van het nationale voetbalelftal tegen Polen (0-h). Chris Evert is opnieuw de hoogst betaalde tennister ter wereld. Momenteel staat ze eerste op de geldranglijst met een winstsom van 411.500 gulden. Betty Stöve is negende met 84.800 gulden. mij na afloop van die eerste wedstrijd verwijten gemaakt, maar ik kan hun gedachten wei raden wanneer Juventus het niet redt. Mijn naam zal dan onver mijdelijk in verband worden gebracht met deze uitschakeling. Helemaal ten onrechte is dat natuurlijk niet, want het was voor een niet gering deel mijn schuld dat wij in Enschede met 3-1 verloren.” De ontslagkwestie van Martin Wierstra is nog steeds druk onder werp van gesprek in het stayerswe- reldje dat via actievoerder Cees Stam maandagochtend een brief stuurde naar het hoofdbestuur. Stam verzond dat schrijven namens 25 coureurs en gangmakers die om een onderhoud verzoeken. „Iedereen die ik voor me- de-ondertekening benaderde,” aldus Stam, „vindt dat Wierstra moet blij ven. Niemand juicht de aanstelling van Mahn toe.” Intussen maakt Stam zich druk over het feit dat hij voor donderdag avond is uitgenodigd om met de KNWU-sportcommissie te komen praten, „terwijl,” aldus de Zaankan- ter, „niet deze groep maar het hoofd bestuur Wierstra ontsloeg.” Die ver ontwaardiging blijkt nu terecht, „want,” legt KNWU-bondsdirecteur Harrie Meeuwisse uit, „dat gesprek met de sportcommissie is niet opgezet om de kwestie-Wierstra door te pra ten, maar om de nieuwe constellatie te bespreken.” HEERLEN. De deelname van Eddy Merckx aan de Tour de France 1975 is (nog) twijfelachtig. Persoonlijk zou hij graag van de partij zijn. Aan de voora vond van Parijs-Roubaix echter gaf Merckx gehoor aan het dringende ver zoek van zijn Italiaanse stalbaas Piero Molteni om in de ronde van Italië (die hij vijfmaal won) van start te gaan. De commerciële belangen van Milanese vleeswarengrossier Molteni zijn in de Giro nu eenmaal beduidend groter dan in de Tour. Verleden zondagavond, na afloop van Luik-Bastenaken-Luik, bevestigde Eddy Merckx nogmaals zijn deelname aan de Giro, maar drukte tegelijkertijd zijn voorliefde voor de Tour (waarin hij viermaal zegevierde) uit. MILAAN (UPI). De voorzitter van de verenigingen uit de Italiaanse eerste en tweede divisie hebben in hun verga dering van gisteren besloten de ban op buitenlandse voetballers en trainers te handhaven. De grenzen werden tien jaar geleden gesloten. De Hongaarse coach Ferenc Szusza van Betis voorspelde na die wedstrijd: „Als Barcelona tegen Leeds United even sterk speelt als in de eerste helft tegen Betis, hebben de Engelsen geen schijn van kans. Met een briljante Cruijff en een fantastisch stuwende Neeskens heeft Barcelona een aanval die v oor eigen publiek van wereldformaat is”. Inder- •daad demonstreerde Barcelona tegen Be tis weer eens dat het op eigen grondge bied dit seizoen een klasse beter speelt dan in de uitwedstrijden. Dat de Hon gaarse coach van Betis met name sprak over het schitterende spel van de Mi- chels-équipe in de eerste helft, was ei genlijk vanzelfsprekend. Voor rust immers was Barcelona al op een 2-0 -voorsprong gekomen door een treffer van captain Johan Cruijff zelf en door een goal van Clares, die gemakke lijk kon scoren na briljant aangeven door Cruijff. Met de zware EC-wedstrijd tegen Leeds United voor de boeg was het toen begrijpelijk dat Barcelona in de tweede helft gas terugnam en alleen invaller Cos nog zag scoren, hoewel Clares miraculeus miste toen hij de bal op nauwelijks drie meter voor een leeg doel kreeg toegespeeld, maar er toch nog in slaagde vlekkeloos huizenhoog over te schieten.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17