Hof spreekt REGEN naaktlopers Zandvoort vrij ZON Spanje blokkeert Ook vorderingen in Laos EEG aanvaardt Nederlands Huisarts f 0,75 Slagers: Vlees duurder te goedkoop Ford: Thieu niet onder druk gezet gasbeleid ld L Het deksel erop u. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN THIEU GEEFT SCHULD AAN VS AGENDA pagina 4 Aanhoudend droog nijman haarlem VN tegen legalisering van marihuana Telefoonbeaniw&orders 4 i expert jubileert B'tips I Het woord is aan... >95, j (Van onze redactie buitenland) Bitter n de eigen ontwerpstudio voor houtmarkt 21 023-319309 I perspex lichtbakken neon lichtreklames Precies wat nu mode is. kleurig terne read) 9 3 >95, 195, deze week één van onze speciale aanbiedingen ^X^^SANYO I f t ij: R at. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. 17 u. i. I (Van een onzer verslaggevers) VRR-troepen rakken democratisering op naar Saigon Ford, gisteravond. lUlllllHIHlUlllllIIIIIIIHIlllHlIlUlliniIII Deze krant bestaat uit twintig pagina’s Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: UMUIDEN WISKER GEN. CRONJÉSTRAAT 59 HAARLEM r Kastje kijken Kunst Radio en televisie Strips Economie Beurs Sport Terugtrekkende regeringstroepen 7 7 11 11 13 2 3 In het zuiden vrij zonnig, elders wolkenvelden, maar op de mees te plaatsen droog. Vannacht wei nig wind en minimumtemperatu ren omstreeks 7 graden. Overdag zwakke tot matige wind uit noor delijke richtingen en maximum temperaturen van 12 in het noor den tot 19 graden in het zuiden van het land. (Van onze redacteur in Barcelona, R. Bosschart) Door deze maatregel stijgen de hoogst toelaatbare tarieven tot 16,50 voor een consult en 25 voor een visite. De ta riefsverhoging is gebaseerd op de stij ging van de vergelijkbare ambtelijke salarisschaal tot en met 1 januari 1975 en de toeneming van de praktij kkosten. Alphonse Karr: Het eigenaardige van de heden daagse jeugd is, dat zij niet jong is. Diolen (bekend merk). V Slankvallend met wijdklokken de rok. Kleuren: zwart, zand, camel. /f Erg voordelig /.y 129.-Zz' DINSDAG 22 APRIL 1975 65e jaargang nummer 142 15 17, 19 KOOP vanai f 495,- HUUR vanat 20,— p.m NATEBO-AMSTELVEEN. lel 020-456456 VVeerrapporten Binnen- en buitenland 2, Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, -X M787 In de woestijnhoofdstad Riad lopen drie Arabische staatshoofden door de regen, die met bakken uit de hemel valt. President Sadat van Egypte (midden) en de Syrische president As sad (rechts) bezoeken koning Chaled van Saoedi-Arabië om een gezamen lijke politiek te bespreken. SAIGON - Zuidvietnamese voeren thans op hoofdweg-1 naar Saigon achterhoedegevechten met soldaten van de Voorlopige Revo lutionaire Regering (VRR), aldus is vandaag in de Zuidvietnamese hoofdstad meegedeeld. De VRR- eenheden rukken op langs de hoofd weg en drijven de regeringstroepen voor zich uit. De terugtocht van de Zuidvietnamese soldaten begon gisteren in de stad Xoean Loc, op 70 kilometer afstand van Saigon. Vandaag zijn door Noordvietnamese troepen ook aanvallen ondernomen op posities ten zuiden van hoofdweg-4, de zg. „rijstweg” die van de Mekong-delta naar Saigon voert en belangrijk is voor de aanvoer van rijst naar de hoofdstad. VRR-aanvallen op de luchtmachtbasis Bien Hoa duren ook voort, op 24 kilo meter afstand van Saigon. Cassetterecorder met automatische afslag, lichtnet en batterij. Inklusief tas, microfoon en als EXTRA 3 cassettes C 60 GRATIS! Adviesprijs 228,- Expert jubileumprijs Efl69r ..Maar de toepassing van deze wet”, zo voegt de commissie hier aan toe, „zou een belemmering kunnen zijn voor het vrije goederenverkeer, en wel op een wijze die in strijd is met artikel 34 van het EEG-verdrag, en zou kunnen leiden tot een overtreding van de artikelen 86 en 90 van het verdrag en tot vervalsing van de mededinging”. De commissie heeft de Nederlandse regering verzocht op de hoogte te worden gesteld van de minimumprijzen voor aardgas dat voor de andere ÈEG-landen is bestemd, alvo rens een beslissing wordt genomen. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 11,80 p. mnd., f 33,90 p. kwartaal (p. post f 40,—), p. jaar f 133,10, (p. post f 155,—Losse nummers 55 ct. muider Courant AMSTERDAM. In januari van dit jaar hebben de Nederlandse slagers gemiddeld 42 cent per kilo vlees minder aan de consument doorbe rekend dan op grond van afspra ken met de overheid was toege staan. De afgelopen vijf weken heeft de inkoopprijs van slachtrun- deren de grootste stijging aller tij den ondergaan: van ƒ5 tot 6,40 per kilo. DEN HAAG. De tarieven die de huisartsen aan hun particuliere patiën ten in rekening brengen mogen met 0,75 worden verhoogd voor een consult en met 1,50 voor een visite. Dat heeft het ministerie van Economische Zaken gisteren bekend gemaakt. AMSTERDAM. Het Amsterdamse Gerechtshof is van mening dat naaktlo- pen op een deel van het Zandvoortse Zuiderstrand niet strafbaar is. Het Hof sprak vanochtend twee naturisten, uit Leiden en Breukelen, die daar vorig jaar waren bekeurd, vrij. Indien de procu- reur-generaal, die tegen elk 100 had geëist, niet van het vonnis in cassatie gaat bij de Hoge Raad, betekent dit in feite, dat het Zandvoortse naaktstrand is gelegaliseerd. De procureur-generaal had vanochtend over cassatie nog geen be slissing genoemen. Enkele weken geleden werd de rege ring namelijk verrast door de medede ling van een groep jongere politici uit Barcelona, dat zij een zogenaamde „Linkse Volksalliantie” wilden vormen. Zo links was die alliantie nu ook weer niet, want de meeste leiders kwamen voort uit de vroegere jeugdbeweging van de staatspartij. Maar het ziet ernaar uit dat de benaming op zich al yoldoende was om het bewind de stuipen op het lijf te jagen. De gebeurtenissen in Por tugal, waar naar de mening van de huidige Spaanse machthebbers de vrij heid „uit de hand gelopen is”, zijn zeker niet vreemd aan dit verbod. In Bilbao is vandaag een politieman door onbekenden doodgeschoten toen hij zijn woning in een buitenwijk van de stad verliet. Er werden uit een gepar keerde auto ongeveer 40 kogels op hem af gevuurd en hij was onmiddellijk dood. De politie heeft de moord meteen het werk genoemd van de ETA, de Baski- sche onafhankelijkheidsbeweging. DEN HAAG (ANP). De bevoegd heid van de Nederlandse minister van Economische Zaken, de levering van aardgas aan buitenlandse afnemers tegen een lagere dan de door hem vastgestelde minimumprijs te verbieden, „is niet in strijd met de beginselen van het vrije verkeer en de mededingingsvoorschriften van het EEG-verdrag” Dit heeft de Europese Commissie, het „dagelijks be- steuur” van de gemeenschappen, ver klaard :n antwoord op vragen van een Westduits lid van het Europese parle ment, Gerlach. NEW YORK (UPI). Ie sociale commissie van de economische en socia le raad der Verenigde Naties heeft met algemene stemmen een door VN-experts opgesteld rapport goedgekeurd dat lega lisering- van marihuana afwijst. MADRID. Drie maanden geleden kondigde het Spaanse regime met veel ophef aan dat de democratisering was begonnen. Toen werd namelijk de toe stemming van kracht om een soort poli tieke partij op te richten, zij het in erg beperkte vorm, onder de naam „Associa ties”. Vandaag maakte het regime echter bekend dat één van die associaties niet opgericht mag worden. En het zal nie mand verbazen dat deze eerste verboden associatie ook de eerste was die zichzelf „links” wilde noemen. De situatie in Zuid-Vietnam na het aftreden van president Van 'rhieu maakt een wonderlijke indruk. Allen die in staat zijn de militaire toestand in en om Saigon juist te beoordelen, zijn ervan overtuigd dat de zuidelijke hoofdstad „als een rijpe appel” in de schoot van de troepen der revolutionaire regering zal vallen, zodra deze troepen een sluitstuk forceren aan hun omsingelingsoperatie. Maar er is iets dat deze troepen tegenhoudt. Er wordt beheers en voor zichtig gemanoeuvreerd, de politieke teugels worden strakgehouden, stormlo pen op de in wanhopige isolatie verzin kende stad blijven uit. De politiek over heerst de strategie en het is niet minder dan een staaltje van uiterste discipline dat de militaire leiders te velde zo ingehouden te werk gaan. De Voorlopige Revolutionaire Regering wil blijkbaar niet het brandmerk verwerven dat zij Zuid-Vietnam door een overweldigende militaire macht onder de voet heeft gelopen. Zij wil door een legitieme over eenkomst met de partijen met wie zij de Parijse akkoorden heeft gesloten, de eenheid van Vietnam herstellen en door een internationaal gewaarborgd verdrag de onaantastbaarheid van het nieuwe verenigde Vietnam bekrachtigen. Daar mee immers zal Vietnam in de toekomst gevrijwaard zijn van vreemde machten, omdat die elkander met argusogen in de gaten zullen houden. Er is wel eens gezegd dat Zuid-Viet nam, met de VS achter zich, door ge brek aan discipline „in een bodemloze put zou storten en dat de door de politieke inzichten van wijlen Ho Tsji Minh getrainde tegenpartij dan alleen nog maar Saigon behoefde binnen te wandelen om het deksel op de put te doen.” De revolutionaire leiders weten, dat het een politiek deksel zal moeten zijn. Vandaar dat zij geduldig wachten tot alle bij de Parijse akkoorden betrokken mogendheden hen zullen helpen het deksel op slot te doen. UllllllllllllllllllllllllIllIllllllIlUllillIlUI Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken maakte inmiddels be kend dai het niet van te voren van Thieu’s besluit op de hoogte was gesteld. Ford zei verder dat een groep Ameri kaanse mariniers van Hawaii is vertrok ken naar het gebied van de Stille Oce aan. „Onder deze omstandigheden von den wij het verstandig de marine in dit deel van de wereld, de Stille Oceaan, op sterkte te brengen”, aldus de president, die hierover geen verdere bijzonderhe den wilde onthullen. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. postbus 18; tel. adm.: 15437 en 16450, tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. Het Hof overwoog in zijn vonnis dat met name niet is gebleken dat de man nen, gelet op de plaats waar en de omstandigheden waaronder de gedragin gen geschiedden, willens en wetens een voor het normaal ontwikkeld schaamte gevoel kwetsende handeling hadden ver richt. Beiden waren in augustus vorig jaar bekeurd wegens overtreding van artikel 239 (openbare schennis van de eerbaarheid). Zij waren door de Haar lemse politierechter tot f 50 veroordeeld. In 1972 wees het Hof in een zaak van twee op het strand van Callantsoog bekeurde naturisten eenzelfde arrest als nu. Volgens de heer Schop dienen de verkoopprijzen van vlees zo spoedig mogelijk te worden aangepast aan de moeilijke situatie waarin de sla gers zich bevinden. Het maken van een prognose van het verloop van de inkoopprijzen van vlees wordt echter moeilijk gemaakt doordat men de juiste omvang van de vee stapel in de EEG niet kent. Volgens de heer Schop komt dit doordat de boeren vaak om belastingredenen minder stuks vee opgeven dan waarover zij in werkelijkheid be schikken. Zandvoort wordt gekoesterd door een stralende zon. Het zeewater is echter nog ijskoud: zo’n graad of tien. Zwemmers zijn dan ook zeldzaam. Twee Amsterdamse meisjes trokken zich echter van de kou niets aan. De heer D. Schop, waarnemend voor zitter van de Algemene Nederland se Slagersbond, vertelde dit giste ren tijdens de jaarvergadering in Amsterdam. De vergadering werd bij gewoond door ruim honderd sla gers. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON President Ford heeft gisteravond gezegd dat president Thieu van Zuid-Vietnam vrijwillig is afgetreden en dat de VS daarbij geen druk op hem hebben uitgeoefend. In een vraaggesprek voor de televisie zei Ford: „Maar mis schien is er in Saigon druk op hem geweest”. Ondertussen heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken» Henry Kissinger, zijn voorgenomen bezoek aan Latijns-Amerika afgelast in verband met de gebeurtenissen in Indochina. In een gisteravond uitgegeven verklaring zei Kissinger: „De gebeurtenissen in Indo china ontwikkelen zich met zo een on verwachte snelheid dat de president mij verzocht heeft de komende dagen in Washington te blijven”. VIENTIANE (Reuter). Pro-commu- nistische Patet-Laostrijdkrachten hebben een belangrijke kruising van wegen ten noordoosten van Vientiane na zware ge vechten met regeringstroepen veroverd, zo heeft het ministerie van defensie in de Laotiaanse hoofdstad bekendgemaakt, De regeringstroepen moesten gisteren het kruispunt bij Sala Phoekhoen, 147 km van Vientiane, na een strijd van 24 uur prijsgeven. Het kruispunt ligt op weg nummer 13, die Vientiane verbindt met de koninklijke hoofdstad Loeang Prabang. Thailand, dat 12.000 man had ingezet bij de strijd van president Thieu tegen de Noordvietnamezen, heeft gezegd „ern stig ongerust” te zijn over zijn eigen veiligheid als de VRR heel Zuid-Viet nam mocht veroveren. Onze speciale verslaggever in Saigon, mr. Henk Leffelaar, meldt dat president Thieu van Zuid-Vietnam in zijn bittere rede voor de televisie waarin hij giste ren zijn aftreden bekendmaakte, de VS verantwoordelijk stelde voor het militai re debacle dat tot het verlies van de noordelijke provincies leidde. Hij zei dat hij als gewoon burger in het land zou blijven en het als „een goed soldaat” zou helpen verdedigen. Thieu heeft zijn ambt overgedragen aan vice-president Tran Van Hoeong. Tran van Hoeong, is een oude man van in de zeventig. Verwacht wordt dat hij het presidentschap maar korte tijd zal waarnemen en dat daarna een „co mité van tien” de regering zal overne men onder leiding van de 54-jarige ex- premier Tiet. Zoals eerder gemeld zal dit comité bestaan uit vijf burgers en vijf generaals. Onder de burgers bevinden zich volgens goed ingelichte bronnen senator Maoe, die minister van buiten landse zaken was onder de in 1963 vermoorde president Diem en het boed dhistische lid van het Zuidvietnamese Huis van Afgevaardigden Toeyen. Volgens militaire kringen in Washing ton zouden de VRR-troepen grote aan tallen luchtdoelraketten van het type SA2 in stelling gebracht hebben op posi ties ongeveer 80 kilometer van Saigon gelegen. Men ziet dit als een eventuele bedreiging van de luchtbrug waarmee Amerikaanse en Zuidvietnamese burgers uit Saigon worden afgevoerd. I :G:^. 1

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1