Scheel bezoekt opvangen Frankrijk KVP-leider Andriessen Var voering gevangenisstraffen Massamediabeleid onvolkomen Gif opgeborgen CONGRES OVER „OVERSPANNING Ru Ca Getuige vlucht Achterstand van 6000 bij uit- o;oM dit dw „Relatie met PvdA wordt niet beter” „Overheid moet overschot psychologen Ophogen Schevenings strand begonnen ff Zui INLEIDERS OP STUDIEBIJEENKOMST: ft Grote belangstelling voor bijeenkomst verzekeringsartsen Twe I Kaoenda bij Castro lf 2 DINSDAG 22 APRIL 1975 BINNEN» EN BUITENLAND NSD A N f I 0 Losse schroeven Provocatie Brennerpas Demonstratie s Slakken gevangen Verdrievoudigd Eis I I te s gon biel late ten del< de No< Wanverhouding „Operazanger” Strafvermindering UTRECHT „Het is voor alle verzekeringsgeneeskundigen enorm moeilijk om vast te stellen of iemand geschikt of ongeschikt is voor zijn werk”. Dr. J. van der Pas, medisch adviseur van de bedrijfs vereniging Detam en voorzitter van de Studiedagen Sociale Verzeke- ringsgeneeskunde die eind deze week in Lunteren worden gehou den, zei dit gistermiddag op een persconferentie in Utrecht. Zijn stelling wordt onderstreept door de grote belangstelling voor de studie dagen. Het thema „overspanning” trekt ruim 300 verzekeringsgenees kundigen, onder wie ongeveer vijf tig zenuwartsen. Recht op troon Koerden (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG KVP-leidef Andriessen vindt dat de politieke ontwikke ling van de laatste weken de samenwerking tussen de christen-deniocra- tische en de linkse partijen er niet gemakkelijker op heeft gemaakt. An driessen noemt o.a. de uitspraak van het PvdA-congres over de NAVO, het geharrewar rond de verkiezing van een PvdA-wethouder in Amsterdam en DEN HAAG (ANP) Het massamedia-beleid van de regering is nog onvolkomen: van een duide lijke samenhang kan niet worden gesproken en de tijdschriften komen maar zeer summier aan de orde in de discussienota, die minister Van Doom van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk ruim een maand geleden heeft gepubliceerd. Dit werd gisteren duidelijk op een studiebijeenkomst van de Stichting Studie Tijdschriftenpers in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag. Niet „zomaar” het uitsteken van de rode vlag in Rotterdam op 1 mei. dienst van de Slechts 6 percent werkt zelfstandig WWW een VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG WEERRAPPORTEN s 22 14 0 Zon dialoog” In binnen- en buitenland 13.49 21.59 16 17 16 16 18 13 16 16 14 18 14 7 5 6 5 5 6 6 4 8 7 7 12 10 6 9 9 7 11 6 8 9 13 14 14 7 11 9 5 14 16 uur uur 0 o o 10 3 0 0 0 0 o o o o o o o o o o o o o o o o o o 5 paste Sociologie. Op het ogenblik zijn er 2500 psychologen in nederland werkzaam. In de loop van dit jaar zulen er ongeveer 3500 zijn. Tot 1980 komen er nog 3000 bij. De vijf jaar daarop zal het aantal met 4000 groei en provinciale overheid en het rijk. Het gifafval is al aan boord van een Deens schip op weg geweest naar het zuiden van de Atlantische Oceaan. Vori ge week keerde het schip in Finland terug. Vrijdag werd begonnen met het lossen van het arsenicum trioxide-afval. psychologie en in de geestelijke ge zondheidszorg' nog zoveel academici nodig, dat het eventuele overschot voor een groot gedeelte kan worden opgevangen. moeilijkheden duidelijk verband houden met hun werkomstandigheden. veer- uitge- van zo vear. ozo ozo w.stil zzo ver. ver. o z n w.stil n o wzw o w.stil nnw w.stil no w.stil nw nno nnw no w.stil wnw ver. w.stil n nnw o 21 16 21 18 14 19 16 18 22 26 18 20 20 22 21 15 17 20 NAANTALI, (Reuter). Honderd ton gifafval die Finland in internationaal water had willen lozen, is gisteren opge borgen in een speciale ruimte in Naan- tali op de Finse westkust. Het plan tot dumpen op open zee leidde tot internatio nale protesten. DEN HAAG. (ANP) De achterstand bij de opname van mensen die tot ge- LONl hun zu fing in Dunga Ze w te kn: voorde* In de afgelopen tien jaar is het aantal psychologen, dat voor de over heid werkt, aanzienlijk toegenomen. Dit is de conclusie in het eerste deel van het onderzoek van de com missie 1980 van het Nederlands Insti tuut van Psychologen in samenwer king met het Instituut voor Toege- MIAMI, (AP). President Kenneth Kaoenda van Zambia is na zijn staatsbe zoek aan de Verenigde Staten in Cuba aangekomen. Hij werd verwelkomd door premier Fidel Castro en president Osvaldo Dorti- cos. Hun ziek of arbeidsongeschikt zijn is niet te meten, omdat daarvoor geen bruikbare normen bestaan. Dokter Van der Maas ziet in hun klachten een uiting van andere maatschappelijke processen, een uiting, die mede mogelijk is gemaakt doordat de sociale verzekering hun de gelegenheid biedt om met werken op te houden. De niken verve overs zegsn re bei name tegen maar selijk gedij! Eet de het i den, Daar gehoi een 1 Het uitsteken van de rode vlag in Rotterdam zei Andriessen ronduit een provocatie te vinden. „Slechts een krap pe meerderheid van de Rotterdamse raad was er voor. Daarmee wordt de rode vlag niet het symbool van een weckende stad, maar slechts van een deel van de bevolking. Program-colleges dreigen op die manier een scheidende, verdelende uitwerking te krijgen”, zo meende hij. Bedenkelijk vond Andriessen ook, dat in Amsterdam een veel te grote invloed In 1963 was 20 percent in dienst Van instellingen van onderwijs en weten schappen. In 1972 was dat percentage 32. Door deze sterke expansie is de groei in de andere sectoren relatief achtergebleven. In de dienstverlenen de sector werkt 42 percent en 9 percent is in dienst van gemeentelijke en provinciale overheid enhet rijk. De uitspraak van het PvdA-congres over de NAVO neemt Andriessen ten slotte veel hoger op dan PvdA-fractie- voorzitter Van Thijn. Volgens Andries sen is het Nederlandse lidmaatschap van de NAVO door het congres volstrekt op losse schroeven gezet. Er is volgens hem veel meer gebeurd dan een verder uit werken van de gedachten in Keerpunt. „Van Thijn weet dat verdraaid goed. Zijn partij zou er beter aan doen zich in eigen socialistische kring bij de buiten landse zusterpartijen te oriënteren. An ders komt zij in een isolement”, aldus Andriessen. Door een grote pijpleiding hoopt men binnen drie maanden weer zoveel zand te hebben opgespoten dat het strand in het seizoen weer op de hoogte van vorig jaar zal zijn. zw. bew. licht bew. licht bew. licht-bew. miste zw. bew. mist licht bew. onbew. Z.-Limburg licht bew. motregen onbew. zw. bew. onbew. zw. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. mist onbew. zw. bew. half, bew. zw. bew. onbew. onbew. licht bew. zw. bew. onbew. zw. bew. Maar voor de artsen is het niet een voudig, er achter te komen waarvan en waardoor iemand „overspannen” raakte. Het gaat om een wanverhouding tussen draaglast en draagkracht maar die draagkracht is heel erg individueel be paald en bovendien moet dan nog wor den uitgemaakt, of het „incasseringsver mogen” van iemand al dan niet door medische oorzaken is verzwakt. Er moet een keus worden gemaakt tussen of een combinatie van „een langzame estafette langs allerlei medische specialisten”, zo als dr. Van der Plas zei, of „gewoon vragen: wat mankeert er aan”. In een rede te Venray zei Andriessen gisteravond de houding van de socialis ten niet goed te begrijpen. Om aan de regering te blijven hebben zij het CDA immers hard nodig, want de PPR is door zijn anti-NAVO-houding niet ge schikt als regeringspartner in de toe komst. De CPN neemt de laatste tijd af stand van het kabinet-Den Uyl, en de PSP wil ook al niet aan een regeerak koord meewerken, aldus Andriessen. Zoals de situatie er nu uitziet, schat men de behoefte aan psycholo gen over enkele jaren op 5000. Er zal dus een overschot van ongeveer 4000 ontstaan. Thans staan rond de 200 psychplogen bij het Bureau Arbeids voorziening Academici ingeschreven. De KVP-fractievoorzitter benadrukte dat hij de samenwerking tussen PvdA en CDA graag zou zien slagen. Een goede combinatie van deze twee stro mingen zou ons met veel verbeeldings- en bestuurskracht door de komende ja ren kunnen loodsen, zo verklaarde hij. De epidemioloog P. van der Maas, wetenschappelijk medewerker aan het Instituut voor Maatschappelijke Gezond heidszorg van de Erasmusuniversiteit. zei dat in de WAO de „zachte” psychische groep de laatste jaren is verdrievoudigd. In deze groep vallen mensen bij wie niet duidelijk medische, maar evenmin „har de” psychische afwijkingen (psychose e.d.) kunnen worden gevonden, maar wier FLORENCE (UPI). In het proces te Florence tegen de mafia-leider Frank „drie vingers” Copoila, die ervan wordt beschuldigd twee jaar geleden opdracht te hebben gegeven tot de moordaanslag op de hoofdcommissaris van politie in Rome Angelo Mangano, is de kroonge tuige Salvatore Ferrara verdwenen. Ferrara, die heeft verklaard te hebben gehoord dat Copoila aan twee mannen de opdracht gaf Mangano te vermoor den, schreef de rechtbank een brief waarin hij zegt „Italië met onbekende bestemming te hebben verlaten uit vrees voor zijn leven”. Ferrara blijft echter bij zijn eerder afgelegde verklaringen. MOS! heeft d teren 1: hun „t trale st Naar richtte kering tigde ir Of N zal gev De dochter van de Britse koningin! Elizabeth, Anne, moet flink opkomen! voor de rechten van de vrouw en de; tweede plaats opeisen in de lijn van de troonopvolgingsregeling komt zij pas na gen discriminatie op grond van sekse van kracht wordt. Dit heeft het Labour- parlementslid Bruce George gezegd. Prinses Anne is het tweede kind van de Britse vorstin, maar volgens de huidige4 troonopvolgingsregeling komt zij pas na haar jongere broers Edward en Andrew: in aanmerking voor troonopvolging inge-1 val kroonprins Charles overlijdt. De zoon van wijlen president Tsjang Kai-Sjek van Formosa heeft opdracht gegeven tot wijziging van de vonnissen van alle gevangenen op het eiland. Dit heeft een woordvoerder van het ministe rie van Justitie in Taipeh gisteren mee gedeeld. Premier Tsjang Tsjing-Kwo droeg de minister van Justitie op de straffen te verminderen uit eerbetoon aan zijn vader, die op 5 april na een hartaanval stierf. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Dat de Westduitse Bonds president Walter Scheel gisteren voor zyn eerste buitenlandse staatsbezoek Frankrijk heeft uitgekozen, wordt in Parijs verklaard en ook gewaardeerd als bewijs van het feit dat het Frans-Duitse vriendschapsverdrag ook in Bonn nog altijd politiek in ere wordt gehouden. Walter Scheel zal vier dagen in Frankrijk blijven om deze week ook de provincie te bezoeken, ofschoon uit vrees voor manifestaties van de wijnboeren een trip naar het Zuidfranse departe ment van de Gard werd afgelast. Ofschoon een Duits staatshoofd tegen woordig over aanzienlijk minder politie ke macht beschikt dan zijn Franse even knie, zullen Scheel die tenslotte ook vijf jaar minister van Buitenlandse Za ken is geweest en zijn gastheer Gis- card d’Estaing toch samen uitvoerige gesprekken voeren waarbij de toekomst van Europa wel weer in het brandpunt zal staan. Prof. dr. P. Willems van de Katho lieke Hogeschool in Tilburg is van mening, dat als de artsen het niet- geneeskundige werk aan de klinische psychologen en psychoterapeuten zouden overlaten en de schooladvies diensten financieel meer armslag zouden krijgen, er voor 1500 tot 2000 psychologen werk zou zijn. De uitvoeringsorganisaties van de soci ale verzekering worden steeds meer ge confronteerd met de problemen van overspannen werknemers, die een ruim deel van het ziekenverzuim en de ar beidsongeschiktheid voor hun rekening nemen. De zorgen van de artsen betref- gang te brengen, zodat hij onder alle omstandigheden eerlijk zichzelf kart zijn. Het moet er om gaan, voor concrete problemen samen met de arts een ge richte oplossing te vinden. Dr. Van der Pas: de verzekeringsgeneeskundige is nog te vaak een man die vanuit zijn eigen autoritaire positie de patiënt „kind” wil houden. Als hij beseft en er van uitgaat dat de patiënt volwassen is, ontstaat er een heel andere dialoog. Volgens dr. Van der Pas kan dat ook een belangrijke rol spelen bij de begelei ding van mensen die een uitkering krij gen op grond van de wet op de arbeids ongeschiktheid (WAO). Hij zei, dat dit niet betekent, dat deze klachten, die vooral in de groep jongere verzekerden voorkomen, niet „echt” zijn („de meeste schoolkinderen die spijbelen doen dat ook niet „zomaar”). Wel stellen ze de verzekeringsartsen die moeten ad viseren over afkeuring, werkhervatting en mate van arbeidsgeschiktheid, voor bijzonder gecompliceerde problemen. Die zullen ook in Lunteren niet worden opgelost, maar men hoopt er de artsen die er dagelijks mee te maken hebben, wel wat meer duidelijkheid te verschaf fen over het hoe; waarom en waardoor mensen „overspannen” raken. Een 31-jarige Eindhovenaar die zich uitgaf voor operazanger, heeft kans ge zien zoMer te betalen tien nachten door te brengen in de drie duurste hotels van Eindhoven. Voor dat doel had de man zich een dure smoking aangeschaft, overigens ook zonder te betalen. In alle gevallen meldde hij zich tegen elf uur! ’s avonds bij de balie van een hotel, vertelde juist een optreden achter de rug te hebben en vroeg dan naar de duurste kamer. Bij zijn aanhouding ver telde de man dat hij tijdens een opera-j uitvoering erg onder de indruk was geraakt van de hoofdrolspeler. Bij de Zuidafrikaanse ambassade aan de Wassenaarseweg in Den Haag is gis teren gedemonstreerd tegen het proces dat in Zuid-Afrika is begonnen tegen dertien leiders van zwarte bewegingen. De dertien maken deel uit van een groep van 45 die werd gearresteerd bij betogingen om solidariteit te betuigen aan het Frelimo, eind vorig jaar. De demonstratie in Den Haag was ook be doeld om te wijzen op de slechte om standigheden waarin deze 45 mensen moeten leven: in eenzame opsluiting zonder bezoek van advocaten. Drie in België woonachtige Italianen zijn door de Rijkspolitie in Maastricht aangehouden wegens het vangen van wijngaardslakken. Deze dieren zijn be schermd. De Italianen hadden er 1105 gevangen. Alle gevangen dieren hebben hun vrijheid herkregen. De autoweg over^de Brennerpas, die sinds de lawines van 5 april is gesloten, blijft zoals het er nu naar uitziet, ook deze week nog dicht. Het gevaar voor nieuwe lawines is nog niet geweken. De Wereldfederalistenbeweging Neder land heeft de Nederlandse regering de Internationale Commissie voor Juristen in Genève en de Wereldorganisatie van Wereldfederalisten steun voor de Koer den gevraagd. In een verklaring consta teren de Wereldfederalisten dat „bij de vaststelling van de huidige staatsgrenzen van Irak in het verdrag van Sèvres door de toenmalige geallieerden aan de Koer den verregaande autonomie is toegezegd, die in 1970 door de regering van Irak nog eens is beloofd”. De Wereldfedera listen vragen de Nederlandse regering aan de Koerdische vluchtelingen op rui me schaal hulp te verlenen en eventuele verzoeken om asiel welwillend te bezien. ROTTERDAM (ANP). De op vang van het toenemend aantal werk loze psychologen is voor 37 percent afhankelijk van het overheidsbeleid. Door het ontsluiten van nieuwe werkterreinen kan een derde deel worden opgevangen. De rest zal door diverse maatregelen een functie kun nen vinden. Waarsch bochten van Zw Van Hot werd be gemeld Hoeong stamt i kreeg i tweemal germees was hij als typii decembe Mekong- Hij volg Hanoi. 7 kolonial hij zich Fransen Viet-Mi' regime In 1960 Hij we tegen 1 dictator rechtbai val van 1964 pr boeddhi regering krachte maand van de regerini weedeei ven in Tau. Ir hij ged. Hek. I' opnieui bij een leven. 1 als lid Er werden inleidingen gehouden door de wetenschappelijk medewerker voor massacommunicatie drs. W. Evers uit Nijmegen, de journalist J. van Raalte van het Financieel-Economisch Magazi ne, drs. H. van Stiphout van de Voorlo pige Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid en mr. N. Drost, voorzit ter van de directie van de tijdschriften- groep van de Verenigde Nederlandse Uitgeverijen (VNU). De heer Van Raalte vond, dat oneven redig veel aandacht wordt besteed aan fen niet alleen de vraag, of er al of niet recht op een uitkering bestaat. Het gaat bij de sociale verzekeringswetten om meer, namelijk ook om „recht op zelf ontplooiing en gelijke kansen voor ie dereen. Vrij zonnig en overwegend droog. Overdag iets lagere temperaturen. Aantal uren zon: 3 tot 14. Min. temp.: om streeks 3 graden. Max. temp.: omstreeks 13 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. dreigt te ontstaan van het partijbestuur op de gekozenen. De socialistische partij in Amsterdam dwingt de socialistische fractie een bepaalde wethouder te kie zen. En de landelijke partij wordt te hulp geroepen, als de fractieleden hun grondwettelijke rechten en plichten (zonder last of ruggespraak) ernstig dreigen te nemen. de oplniëring. Ook de informatie over feiten en de toelichting daarop zijn be langrijke taken van de massacommuni catiemedia. Hij stelde onder meer, dat de pluriformiteit binnen één persorgaan wel in zekere mate mogelijk is wat betreft commentariëring en de opiniëring maar niet wat de selectie en presentatie aangaat. Beide laatste achtte hij voor de identiteit, en daarmee voor pluriformi teit, minstens even belangrijk. Evenals de journalist-inleider meende ook de heer Van Stiphout, dat de redac tiestatuten van groot belang zijn voor alle media. Hij betreurde het, dat in de media nota zo weinig wordt gezegd over de tijdschriften. Hij dacht hierbij vooral aan de publiekstijdschriften: hun maat schappelijke betekenis en invloed op de verandering van opvattingen van men sen over sociale, culturele en morele zaken achtte hij zeer groot. Overheids steun voor publiektijdschriften is volgens hem alleen juist als het een marginaal verschijnsel zou blijven met het karak ter van een correctie op de markt economie. De heer Drost vond onder meer, dat de media-nota een sfeer ademt van het handhaven van het bestaande omdat het bestaat. In haar consequentie streeft de nota naar maatschappij-verandering, wat in een democratie een zaak behoort te zijn van wetgever en parlement en niet een van een ministeriële beleidsno ta. De heer Drost vroeg zich af, waarom de overheid niet de middelen gebruikt, die haar ten dienste staan om voor een optimale bloei van de communicatie de voorwaarden te scheppen en zoveel mo gelijk alle belemmeringen die zich voor doen, voor alle deelnemers op te heffen. Hij bepleitte een doelgerichte maar ener gieke klimaatsverbetering. Onder grote publieke belangstelling is gisteren een begin gemaakt met het weer op hoogte brengen van het Sche- veningse strand, dat vorig jaar door de hevige stormen flink was afgevlakt. De achterstand bij vrijheidsstraffen van veertien dagen èn langer bedraagt ongeveer 3000 en bij straffen van korter dan veertien dagen 2813. In het totaal moeten nog 4584 vonnissen van tien dagen en meer worden voerd, maar een „werkvoorraad” 1500 vonnissen is normaal. Bij de uitvoering van vonnissen heeft insluiting van verdachten, die een pre ventieve hechtenis moeten ondergaan prioriteit. Volgt daarop veroordeling tot vrijheidsstraf dan wordt deze aanslui tend daarop uitgevoerd. Het aantal gede tineerden dat in de Huizen van Bewa ring wacht op plaatsing in een gevange nis ligt volgens opgaven van de laatste maanden rond de 180, van wie ongeveer honderd langgestrafte volwassenen, al dus de staatssecretaris. De tijdige tenuitvoerlegging van vrij heidsstraffen ondervindt veel hinder door het gebrek aan plaatsruimte in penitentiaire inrichtingen. Tot het begin van de jaren ’70 is weliswaar het aantal gevangenisstraffen gemiddeld iets toege nomen maar de gemiddelde duur van de straffen is teruggelopen Vooral di, verminderde duur heeft een overcapaciteit doen ontstaan. Op grond daarvan is een aantal inrichtingen ge concentreerd, mede ook door de ver wachting dat een verdere vermindering van het aantal gedetineerden het gevolg zou zijn van de beperking inzake toepas sing van voorlopige hechtenis. Sinds 1972 heeft het straftoemetings beleid zich echter juist in tegenoverge stelde richting bewogen als de jaren daarvoor. WOENSDAG 23 APRIL IJMUIDEN 1.25 uur en 9.20 uur en MS <c X3 M. U. t -* ES .EE ‘m c g en 4 percent is in industrie. Een andere nadelige factor voor de werkloze psychologen is dat steeds meer functies ook door afgestudeer den uit andere sociale wetenschappen vervuld kunnen worden. Drs. H. Bolle van de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid in Noord-Holland deed al eerder een beroep op het parlement financiële middelen ter beschikking te stellen voor het vullen van arbeidsplaatsen op dit terrein. Volgens hem zijn er in de onderwijspsychologie, de kinder- Voor aanranding van een 17-jarig meisje op carnavalszondag heeft de Of ficier van Justitie in Maastricht gisteren een jaar en drie maanden gevangenis geëist tegen een 30-jarige huisschilder. Het meisje had zich samen met een vriendin in een advertentie beschikbaar gesteld als babysit. Wat dat laatste betreft, een deel van het congres zal zijn gewijd aan de „transactionele analyse”, een vorm van psychotherapie met als doel, bij de be trokkene een .interne dialoog” op vangenisstraf zijn veroordeeld is klein 600(1. Staatssecretaris Glastra van Loon (justitie) heeft dit gisteren meege- deeld in antwoord op schriftelijke vra gen van het Eerstekamerlid Piket (CHU). Hoog water Laag water WOENSDAG 23 APRIL op 5.28 uur onder 19.50 uur Maan op 17.11 uur onder 3.59 uur ES Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Innsbruck Lissabon' Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Nice Parijs Rome Split Wenen Casa Blanca Las Palmas geh. bew. New York onbew. Tunis licht bew.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2