Van der Stoel: I Russen beloven Deskundigen praten over atoomtoekomst kJ Cambodja hulp Verkiezingsrel in Portugal „Bevolking wordt met rust gelaten” „Regime-Thieu altijd als corrupt beschouwd” „De beulen staan terecht" Boeren zwaaien met sikkels I achtergrond Zuidvietnamese vluchteling over Noordvietnamese troepen Conferentie in Parijs over kernenergie Twee doden' in Ulster 1975 (SDAG 2 2 APRIL BINNEN» EN BUITENLAND 3 (Van onze speciale verslaggever in Saigon, mr. Henk Leffelaar) Censor Tekort »er” •oon ring rpas rden ratie Lady Fleming ngen Eis Ongestraft Hongerstaking „We zagen ze niet als mensen maar als uniformen”. Dit zei on langs een vrouwelijke ex-gevangene van het nazi-vernietigingskamp Auschwitz over haar SS-beulen. En toch waren de bewakers, de ad ministrateurs, de uitvinders van die kampen mensen van vlees en bloed. Velen waren getrouwd en na hun „werk” waren ze „goede huisvaders”, sommigen hadden een uitstekende opleiding genoten. Hoe kwam het dat deze mensen veranderden in een uniform, in een radertje van een perfecte moordmachinerie? SAIGON Uit een gesprek met een enkele dagen geleden in Sai gon aangekomen Zuidvietnamees uit de veroverde stad Dalat is ge bleken dat de Noordvietnamese troepen de bevolking ongemoeid laten. Hij vertelde dat, nadat de Zuidvietnamese troepen zich hadden teruggetrokkèn, de overgave van de stad werd voorbereid door een delegatie van Boeddhistische monniken, die zich met een bootje naar de overkant van de rivier begaven en daar contact opnamen met Noordvietnamese officieren. „Dat wist ik niet” Ki HANOI (Van onze redacteur in Parijs) A. WILLINCK die oten, ook voor ingin men n de n de s nal ;ekse >our- zegd. n de idigè is na irew, .nge- mier orti- neth sbe- luba in n de rees eren irte- In Frankrijk is het vertrek van Thieu door president Giscard met instemming begroet. De eerste reactie van de Ameri kaanse regering was dat de VS ver wachten „samen te kunnen werken met Thieu’s opvolger.” Volgens het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken zal een eventueel toevlucht zoeken van Thieu in de VS „met sympathie in behandeling worden genomen”. Of de afgetreden Zuidvietnamese president zijn goudstaven ter waarde van 175 miljoen gulden dan zal kunnen meenemen is niet bekend. Minister Van der Stoei hoopt dat het vertrek van Thieu de weg zal vrijmaken voor onderhandelingen. „Het Vietnamese volk is zeer gediend met een politieke oplossing”, aldus de minister in een tv- uitzending. Minister Van der Stoel heeft het regime-Thieu altijd als corrupt be schouwd. Tijdens een serie staatsgrepen was ge neraal Thieu bevelhebber van het mili taire gebied van de Mekong-delta waar een aanwijzing dat de Noordvietna mese troepen een terkort hebben aan brandstof. een verslag verschenen van de eerste zitting van dit Tweede Russell-tribu- naal. Plaats van bijeenkomst: Rome, maart-april 1974. De auteur heet Al bert Stol die zijn keuze uit de over stelpende hoeveelheid materiaal „een soort journalistieke collage” noemt. Als titel koos hij „De beulen staan terecht”. PARIJS. De Franse premier Jac ques Chirac heeft zondag in Parijs een conferentie geopend waarbij ruim drie duizend deskundigen uit vijftig landen gedurende de hele week over de rol van de atoomkracht voor onze toekomst van gedachten zullen wisselen. ianen tricht van 1 be- 1105 ïbben aan i gis- roces tegen ngen. een d bij uigen De c be- om- ensen .liting nds- roor zoek in I als litse nog i. ;jang racht issen Dit iste- nee- Kwo de itoon een Na de nederlaag bij Dien Bien Phoe in 1954 vervulde kolonel Thieu bureau - functies, waarna hij divisiecommandant werd in Hoeé. In 1963 had hij een aandeel in de omverwerping van het regime-Diem. Diem werd vermoord. Ge neraal Doeong Van Minh („grote Minh”), de stuwende kracht achter de staats greep, werd enkele maanden daarna zelf afgezet. SAIGON (Reuter, AFP, DPA en UPI) „Een regering-Thieu zonder Thieu is ook onaanvaardbaar”. Zo luidde gisteravond de reactie van het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront op het aftreden van de Zuidvietnamese president. Volgens het Russische persbureau Tass is het aftreden „een nieuw bewijs van het uiteenvallen van Thieu’s verrotte regime”. Hanoi verklaarde dat „voortzetting van de strijd zelfs onvermijdelijk lijkt”. Op 3 oktober 1971 werd Thieu „herko zen” als president. Er waren geen tegen kandidaten. Thieu was evenals Ky en Doeong Van Minh boeddhist, maar hij werd later rooms katholiek. „Mijn aftreden betekent niet dat ik alles in de steek laat”, aldus de ex-president gis termiddag, „in de komende dagen zal president Hoeong een beroep doen op „de andere kant” om de vijandelijkhe den te beëindigen, en de onderhande lingen te hervatten. Ook zal hij verzoe ken om uitbreiding van de Amerikaanse hulp.” Met sikkels zwaaiende Portugese boeren nistische Party in Beja, ten zuiden van tijdens een bijeenkomst van de Commu- Lissabon. Vrijdag worden in Portugal verkiezingen gehouden. handeling van aanvragen stopgezet, terwijl ook de Zuidvietnamese rege ring zijn kantoren heeft gesloten, zelfs voor Zuidvietnamezen die over geldige Amerikaanse documenten be schikken. Gefortuneerden maken nu plannen met boten het land te verlaten. Op de Mekong-rivier wordt door de Zuid vietnamese marine echter scherpe controle uitgeoefend. In het Engelsta lige dagblad „The Saigon Post”, waarvan ieder nummer witte stukken in de kolommen vertoont waar de censor zijn werk heeft gedaan, staan dagelijks advertenties van ouders die een buitenlandse echtgenoot voor hun dochter proberen te vinden, in de hoop -haar op die wijze naar het buitenland te krijgen. In een recente advertentie werd vermeld dat de dochter een goede opleiding had ge had, piano speelde en Frans sprak. >Kosten voor uitreis worden betaald”. Vooral journalisten worden op deze manier benaderd. De Zuidvietnamese regering heeft sinds een week echter tegenmaatregelen genomen, waardoor huwelijksakten pas na weken, zelfs maanden worden afgegeven. De 52-jarige Ngoeyen Van Thieu werd op 5 april 1923 geboren in de zuidelijke kustprovincie Ninh Thoean. Hij was zoon van een rijstboer. De Zuidvietnamese valuta, de pias ter, blijft in de veroverde gebieden in omloop. Om de rijken echter te tref fen’ hebben de Noordvietnamezen be paald dat alleen biljetten van 100 piaster en minder rechtsgeldigheid hebben, zodat de gefortuneerden hun in grote biljetten omgezette kapitaal niet kunnen gebruiken. Voor een liter benzine wordt in de veroverde gebie den 1000 piaster berekend (in tegen stelling tot 240 piaster in Saigon) sder- g de •isten van Coer- nsta- ij de mzen door Coer- zegd, Irak dera- ering rui- ituele ;zien. Als jongeman sloot hij zich korte tijd aan bij de Vietminh-guerrilla’s. Nadat hij de militaire academie had bezocht nam hij dienst in het Franse leger. hij de aandacht trok van Amerikaanse functionarissen. Toen Ngoeyen Cao Ky in 1965 premier werd, werd Thieu voorzitter van een militair directoraat. Na een felle machtsstrijd met Ky werd Thieu in 1967 gekozen tot staats hoofd. Hij kreeg 35 percent van de stemmen. De /belangrijkste oppositie kandidaat, Truong Dinh Dzoe, advocaat in Saigon, behaalde 17 percent. Na de verkiezingen werd Dzoe gevangen gezet het bepleiten van vredesbesprekingen met het Bevrijdingsfront. Vele duizen den tegenstanders van Thieu belandden in de „tijgerkooiige gevangenis” van het beruchte concentratiekamp Con Son. Ze staan terecht de mannen in uniform, maar ze kunnen ongestraft verdergaan. Op dit moment nemen ze duizenden slachtoffers onder handen, in Brazilië, Chili, Bolivia, Uruguay, Paraguay, Haïti, Guatemala en de Dominicaanse Republiek. Over de martelmethoden Stol somt ze in een lange rij op kan met afschuw vastgesteld worden dat ze technisch verfijnd werden sinds de inquisitie te werk ging met vierende len, eeuwig drup en andere maniaka le manieren. Het Tweede Russell-tribunaai heeft niet vrijblijvend een veroordeling van de schendingen van de mensenrech ten in Latijns-Amerika uitgesproken. Er werd een oorzakelijk verband ge legd met de politieke en economische situatie die n\st op pijlers als marte ling, moord en onderdrukking. Zo stelde de Italiaanse anthropoloog dr. Biocca vast dat de Braziliaanse wet geving de belangen van de multinati onals (kapitalistische ondernemingen die over de gehele wereld opereren, zoals de Amerikaanse ITT) bevordert, maar rechtstreeks indruist tegen de belangen van het volk. „De multinationals streven naar goekope, passieve, gehoorzame arbei ders om daarna de winst en rijkdom van het land te exporteren in plaats van die ten goede te laten komen aan de ontwikkeling van het land zelf. Doordat de multinationals en de Bra ziliaanse regering van elkaar afhan kelijk zijn is het in beider belang elke vorm van oppositie de kop in te drukken en te rangschikken onder communistische agitatie”, aldus Bioc ca. „DOORVECHTEN Zo is dezer dagen in Toulon een atoomingenieur zelfs in hongerstaking gegaan om tegen de regeringsplannen te protesteren. De algemene indruk onder de delega ties op de atoomconferentie waaraan ook door vijf Chinese deskundigen wordt deelgenomen, is dat de regeringen onder de dwang van de oliecrisis nu plotseling wat al te hard van stapel lopen. Momenteel zijn in de wereld 170 atoomreactoren in werking, welk aantal over vijf jaar verviervoudigd zal zijn. Amerikaanse, Russische en Britse di plomaten zijn gisteren op een tweedaag se bijeenkomst in Londen tot de conclu sie gekomen dat zeker twintig landen binnenkort in staat zullen zijn kernbom men te produceren. Zij hebben nu besloten samen te wer ken met het doel gevaarlijke situaties met betrekking tot het gebruik en de verspreiding van kernwapens te vermij den. MOSKOU (DPA). De Sovjet-Unie heeft de „Cambodjaanse patriotten” gis teren hulp toegezegd bij de opbouw van hun „bevriende, onafhankelijke en neu trale staat”. Naar het persbureau Tass gisteren be richtte gaf premier Kosigin deze verze- tering aan de Cambodjaanse zaakgelas tigde in Moskou. Of Moskou materiële of morele steun zal geven is niet bekend. zich ge- door van man haft, alle uur .otel, de r de ver- >era- was LONDEN (DPA). Twee broers en hun zuster zijn gisteren bij een ontplof fing in de buurt van de Noordierse stad Dungannon om het leven gekomen. Ze waren bezig een leegstaand huis op te knappen, toen de ontploffing zich voordeed. BRAGA, (AP). Demonstranten heb ben gisteravond een mars van de Portu gese conservatieve party (CDS) door de straten van Braga onmogelijk gemaakt. De conservatieven werden teruggedreven naar hun hoofdkwartier dat vervolgens werd bekogeld met stenen en flessen. Een afdeling militairen vormde een cordon tussen de linkse betogers, wier aantal op enkele duizenden werd ge schat, en het hoofdkwartier van de CDS, maar verder geen pogingen gedaan een einde te maken aan het geweld. Zeven mensen raakten bij vechtpartijen ge wond. Zondagavond werd in de Portugese stad Guimaraes, 15 kilometer van Braga, een CDS-bijeenkomst verstoord, waarbij meer dan twintig mensen gewond raak ten. -jarig s Of- iteren igenis lilder. een kbaar gen- itie- fen- ook Za- Gis- irige 3mst punt op Latijns-Amerika. De stuwende krachten waren: de Italiaan Lelio Basso, de Joegoslaaf Vladimir Dedij- er, de Franse filosoof Jean Paul Sar tre, de Griekse politicus Andreas Pa pandreou, de Amerikaanse prof. Ben jamin Spock, de guerrillaleider Luis Cabral uit Guinee-Bissau. Bij Manteau in Brussel is zojuist De officieren keerden met de mon niken mee terug naar Dalat en lieten vervolgens hun troepen de rivier oversteken. Er vonden volgens deze zegsman geen executies plaats (ande re berichten melden dat de Noordviet namezen in de veroverde gebieden tegenstanders wel uit de weg ruimen, maar in kleine groepen, om de plaat selijke bevolking er zo onkundig mo- gelijk van te laten). Een van de eerste maatregelen van de Noordvietnamezen in Dalat was het uitvaardigen van strenge verbo den, om plunderingen te voorkomen. Daar wordt zo strikt de hand aan gehouden, vertelde deze zegsman, dat een huiseigenaar die zijn huissleutel Waarschijnlijk heeft niemand meer bochten en kronkelingen in de politiek van Zuid-Vietnam ervaren dan Tran Van Hoeong (foto), de man die gisteren werd beëdigd als president. Hij is zoals gemeld opvolger van Ngoeyen van Thieu. Hoeong die zowel dichter als politicus is, stamt uit een boerengeslacht, maar kreeg veel hoge functies, waaronder tweemaal het premierschap en het bur germeesterschap van Saigon. Tussentijds was hij werkloos en moest hij een baan als typist aannemen. Hoeong werd op 1 december 1903 in Long Tsjau in de Mekong-provincie Vinh Long geboren. Hij volgde een onderwijzersopleiding in Hanoi. Toen de opstand tegen het Franse koloniale bewind in 1945 uitbrak, sloot hij zich aan bij het verzet tegen de Fransen. Maar toen een agent van de Viet-Minh hem een post aanbood in het regime in Hanoi, weigerde hij. In 1960 belandde hij in de gevangenis. Hij werd verdacht van samenzwering tegen het bewind van de toenmalige dictator Ngo Dinh Diem. Een militaire rechtbank sprak hem later vrij. Na de val van Diem werd Hoeong in november 1964 premier. In januari 1965, toen de boeddhistische agitatie toenam, werd zijn regering door de raad van de strijd krachten ten val gebracht. Hij zocht een maand zijn toevlucht in de ambtswoning van de Britse ambassadeur totdat de regering van generaal Ngoeyen Khanh meedeelde dat hij als „gast” kon verblij ven in een villa in de kustplaats Voeng Tau. In dat teruggetrokken oord bleef hij gedurende twee jaar buiten de poli tiek. In 1969 werd hij onder Thieu opnieuw premier. Dat jaar ontkwam hij bij een poging tot een aanslag op zijn leven. In oktober 1970 werd hij gekozen als lid van de senaat. Een paar trefwoorden: vernietiging van steden en dorpen, ontbadering, vergiftiging van oogsten, bombarde menten met napalm, „tros”-bommen, fragmentatie-bommen, gebruik van dodelijk gas, luitenant Calley (en zijn niet gestrafte superieuren), marteling. Russell is inmiddels overleden en men hoorde enige tijd niets meer van zijn Tribunaal niet omdat er na Vietnam niets meer te doen viel maar omdat er geen geld meer was. Het afgelopen jaar kwam het zoge noemde Tweede Russell-tribunaal bijeen. De aandacht richtte zich nu In het raam van deze internationale conferentie, die door de Franse president van de Europese atoomgemeenschap An dre Giraud wordt voorgezeten, zullen ook verschillende excursies worden ge houden naar atoomcentra in Frankrijk en andere landen waaronder de Sovjet- Unie. In Frankrijk werden plannen ontwor pen om binnen tien jaar over vijftig kerncentrales te kunnen beschikken, waarmee een bedrag van 60 miljard gulden is gemoeid. Die fabelachtige sommen zullen uiter aard door de Fransen zelf moeten wor den opgebracht. Dat is dan ook een van de redenen waarom de regering nu een discussie op nationale schaal over voor delen en gevaren van de kernenergie op gang wil brengen. De voornaamste over weging voor die campagne is, dat in Frankrijk, net als in andere landen, steeds meer tegenstemmen opgaan, van wege de gevaren voor het milieu. Ook voor de gezondheid en zelfs voor het leven van het volk wordt gevreesd. was kwijtgeraakt geen toestemming werd gegeven het slot te forceren en zodoende gedwongen werd zijn intrek te nemen bij zijn buren. DE BEVINDINGEN van het Tribu naal kwamen in le publiciteit en niemand kan nu zeggen „dat wist ik niet”. De zegsman vertelde verder dat de bevolking het meest te vrezen heeft van het bevrijdingsfront dat wél ver geldingsacties houdt en zich onaf hankelijk opstelt van de Niordviet- nemese leiding. Dit blijkt ook uit de Vietcong-leuze die in de veroverde gebieden wordt gebruikt: „gelijkheid, geluk, neutraliteit”. Volgens de zegs man waren de Noordvietnamezen weinig ingenomen met de term „neu traliteit”. Dit kan duiden op een toe komstige machtsworsteling tussen het Front en de Noordvietnamezen. Toen de zegsman toestemming vroeg om zich bij zijn vrouw te voegen die naar Saigon was gevlucht, werd hem zonder meer een vrijgelei de meegegeven onder het hoofd, ver strekt door het zuidelijke deel van de Vietnamese Republiek” eveneens een aanwijzing dat de Vietcong en de Noordvietnamezen een afzonderlijke politiek voeren. Anders is het in Saigon, waar dui zenden Zuidvietnamezen proberen de zo begeerde exit-visa te krijgen. De Amerikaanse ambassade heeft de be- Dertig jaar na afloop van de we reldbrand zijn het déze vragen die velen nog bezighouden. Dat blijkt onder meer uit de massa’s boeken die over het nazi-tijdperk verschijnen, uit tv-series, uit herdenkingsartikelen in kranten en weekbladen. En mis schien is de grote belangstelling ook hieruit te verklaren dat iedereen wel weet dat moord, marteling en onder drukking dertig jaar na 1945 nog steeds niet zijn verdwenen. „MAAR WAT kunnen we aan het onrecht in de wereld doen?”, vragen velen zich af, vaak met de toevoeging „Niets, immers”. De Britse filosoof Bertrand Russell vond dit een onbe vredigend antwoord: in 1966 richtte hij een internationaal comité op om oorlogsmisdaden in Vietnam te on derzoeken. Hieruit ontwikkelde zich een Tribunaal dat, nadat overstelpend bewijsmateriaal was aangedragen, tot de conclusie kwam dat de Verenigde Staten oorlogsmisdaden pleegden in Vietnam. WIE DE sombere lectuur van „De beulen staan terecht” is doorgewor steld kan net als Russell in 1966 maar tot één conclusie komen: iets doen. Protesteren, ageren, steun ge ven aan organisaties als „Amnesty International” en het Russell-Tribu- naal. Volgens het Griekse jury-lid lady Fleming heeft het voortdurend de aandacht vestigen op de terreur van de militaire fascisten in Griekenland zeker een positieve rol van betekenis gespeeld. Zij is er dan ook voor een permanent Tribunaal op te richten om schendingen van de rechten van de mens steeds te blijven veroordelen. In de hoop dat de uniformen toch ook nog mensen blijken te omhullen. IF

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3