ju Hoogovens onderzoekt in vloed van lawaai op mens en werk Ziekteverzuim veroorzaakt veel ergernis bij collega’s Bedrijfsledengroep N.K.V ‘n ie Maatschappelijke factor niet ondergeschikt maken aan economische en omgekeerd heeft een andere mening i L In komende tien jaar zoekt Hoogovens negenduizend man Ziekteverzuim bij Hoogovens wordt op dertien afdelingen bestudeerd in '3 J «r I 5 4 NAAST MEDISCHE SPELEN OOK ANDERE FACTOREN EEN ROL Coördinator gaat problemen inventariseren GROTE VERSCHUIVINGEN OP ARBEIDSMARKT '1 ML 11 ■w DINSDAG 2 2 APRIL 1975 NIEUWS PLAATSELIJK (Van een onzer verslaggevers) ais J E3BRE3i - aan zijn on- IJMUIDEN Bij Hoogovens is verschenen het jaaroverzicht „Personeel en Organisatie 1974”. Daarin staat over de arbeidsver houdingen in dit bedrijf, dat voor alle medewerkers geldt, dat het werken bij Hoogovens een onder deel is van hun bestaan. Mede hierdoor is de onderneming on derdeel van de samenleving. Het personeels- en organisatiebeleid is verbonden met de maatschap pelijke ontwikkelingen in de sa menleving. In dat beleid moeten daarom voortdurend de interne en externe invloeden tot gelding kunnen komen. Er is behoefte aan kanalen waar het accent ligt op uitwisseling van gedachten over interne problemen èn kanalen die vooral bedoeld voor de afstemming tussen derneming en samenleving. k - 1 Hoogovens aanvaardt risico’s op sociaal terrein (Van een onzer verslaggevers) van behoeften ■s) van kheden iectieve heibot >tmid- 8.92- 7.92- •avon- ran de n stu wer- t kaj mmei een verdere vereenvoudiging en sys tematisering van het gehooronderzoek, het voortdurend toetsen van de uit gevoerde maatregelen. het ontwikkelen en aanbrengen van geluidarme standaardconstructies - en mede als gevolg van scherpe wettelijke eisen; het ondernemingsbeleid vormen. De maatschappelijke ontwikkeling brengt bovendien met zich mee, dat dit ge beurt met toenemende inschakeling van de betrokkenen. het behartigen van de belangen van degenen, die aan Hoogovens ka pitaal ter beschikking hebben ge steld”. het maken van staal op een wijze zoals zowel de markt als de samenle ving daarom vraagt; het behartigen van belangen van degenen, die binnen de onderneming werken; De door Hoogovens te treffen maatre gelen om op deze ontwikkeling aan te sluiten, zullen de komende tijd voorna melijk gezocht worden in: - Aandacht voor de oudere werkne mer, die een aangepaste taak zal moeten kunnen krijgen. - En tot slot het stimuleren van eigen woningbezit. 2. Bevordering van de medewerking van de bedrijfsafdelingen aan de bestrij ding van vermijdbaar verzuim. 1. Analyse- en informatiesysteem be treffende het ziekteverzuim. 3. Werkwijze van de Verzekeringsge- neeskundige Afdeling. Op deze wijze loopt dit onderdeel vanzelf over in het deelgebied „onder in het jaaroverzicht wordt het ken merkend voor de decentrale benadering genoemd, dat zij bedoeld is om de initia- De aanpak zal veel tijd vragen en de vraag is gesteld, zowel door de directie als door de Ondernemingsraad of deze weg de juiste is. Maar men vertrouwt Werkoverleg: Niets wordt vermeld over werkoverleg. Hecht Hoogovens soms geen waarde aan werkoverleg? Inspraak: Waar liggen bij Hoogovens de grenzen tussen eenzijdige beslissing van de leiding en werkelijk overleg met de werknemers? Enerzijds geeft Hoogovens aan dat niets gebeurt zonder instemming van alle betrokkenen, maar anderzijds duidt men op mogelijke eenzijdige beslissingen van de kant van de leiding. Tot slot wordt geconcludeerd dat in het „sociaal jaarverslag” wezenlijke informatie wordt onthouden, veel onduidelijkheden worden gelaten en een aantal feiten op zijn zachtst gezegd discutabel worden weergegeven. „Een verslag met een dergelijke inhoud heeft weinig zin”, aldus de bedrijfsledengroep van de Industriebond NKV. Beoordelingsbeleid: Niets is terug te vinden van een beoordelingsbeleid. Wil dat soms zeggen dat Hoogovens gestopt is met beoordelen? In dit pamflet, dat ondertekend was door de Bedrijfsledengroep Industriebond NKV - Hoogovens IJmuiden, wordt gesteld dat het jaaroverzicht niet voldoet aan de eisen van deze Industriebond NKV. Men constateert dat de doelstellingen van een sociaal beleid bij Hoogovens niet zijn aangegeven en men vraagt zich af vanuit welke visie dan het huidige beleid wordt gevoerd. Verder vindt men dat de individuele werknemer zich niet in het verslag kan terugvinden. Men had liever een uitsplitsing per afdeling gezien en naar Hoogovens ging het verwijt dit te hebben verzuimd. Volgens deze bedrijfsledengroep zijn enige punten van kritiek: Aanstellingsbeleid: Welke normen en selectiecriteria worden door Hoogovens aan gelegd bij het wervings- en ontslagbeleid? erop, dat de moeilijkheden opgelost kun nen worden. Tegelijkertijd bestaat de overtuiging, dat deze weg zowel aan de eisen voortvloeiend uit de veranderde pro blematiek van het ziekteverzuim als aan de behoefte tot meer inspraak benant- woordt. Bij dit alles gaat het niet om een omwenteling, maar om een geleidelijke ontwikkeling, die in een andere richting gaat dan men tot nu toe gewend was- De hoop bestaat aldus het jaarover zicht dat het resultaat gunstig zal zijn. Bij Hoogovens bestaat de indruk dat het mala fide ziekteverzuim wel mee valt; doch waar dit er wel is, verwekt het bij de collega’s wel veel ergernis. Daarom acht men controle op de nale ving van de bepalingen in de ziektewet nodig. ingsin- rdt op- «n vet- gestel- >t CAY -Noord d drie én in- t 214- sljauw 2, ka- ijf 64- rie 56- 82-51, 79-41 schol il vie g drie 47-25, ;e 29- r 170- ten op k bin- alter- snt in- g, aan- entrale ld - «legatie gehad amende iesluit- volgen stand iw van lange- tarbot 4 kis- 2276 1, 331 kisten (Van een onzer verslaggevers) «rd bij t bijen en. Op zijn minst recent bij dit alles is de snelle toename van het aantal eisen waarmee de onderneming met steeds meer nadruk wordt geconfron teerd. Een van de gevolgen daarvan is de noodzaak om meer aandacht te besteden aan de signalen die uit de samenleving op haar af komen. Pro bleem is daarbij dat de maatschappe lijke ontwikkelingen lang niet altijd langs overzichtelijke of logische pa tronen verlopen. in een wordt hek is Men besloot in onderling overleg het deelgebied 3 „Bevordering van de mede werking van de bedrijfsafdelingen aan de bestrijding van vermijdbaar verzuim” decentraal aan te pakken in dertien productie- en ondersteunende afdelingen. In een bijeenkomst met de chefs van deze afdelingen kwamen meer dan veer tig onderwerpen aan de orde een bewijs hoe ingewikkeld de problematiek is. Na bestudering en groepering van deze onderwerpen zal een subgroep uit de Adviescommissie met de projectleider een programma van actie ontwerpen, dat moet leiden tot een plan van aan pak. Daarbij zal de voorkeur worden gegeven aan een praktische aanpak, met de noodzaak daarbij ook het personeel en de overlegorganen erbij te betrekken. m met 11 wor- A1 deze deelgebieden tegelijk uit te werken leek onverstandig, zo niet onmo gelijk. Op voorstel van de Adviescom missie besloot de directie prioriteit te geven aan Het ligt voorts in de bedoeling een eventuele functionaris met opsporings bevoegdheid onder te brengen in de organisatie. Voorts heeft het onderdeel „analyse- en informatiesysteem” geleid tot twee computerprogramma’s. Aan de hand daarvan zullen in de toekomst de ziekteverzuimcijfers in verband kunnen worden gebracht met andere personeels gegevens per bedrijfsafdeling, zoals het verlooppercentage, overwerk, niet opge nomen verlofdagen, medische eisen voor bepaalde functies en dergelijke. Dit ge beurt om uit het eventuele verband tussen dergelijke factoren met het ziek teverzuim conclusies te trekken over de kritieke punten in het ziekteverzuim. Daarnaast kunnen deze gegevens dienen ter ondersteuning van het personeelsbe leid. tieven van de afdelingschefs, het kader, het personeel en de personeelvertegen- woordiging in de afdelingen tot hun volle recht te doen komen. De medische, psychologische en sociale deskundigen hebben een hulpverlenende taak. 16600, 5 2100, :w 4! I, KU 5600 W 175 0, KV SCH 27000 21000. 40000, 35000, 30 285, M 154 s: KV K 181 werken in de industrie kan worden ver groot. zoek naar de achtergronden en de beïn vloedbare factoren van het ziektever zuim”. op deze maatschappelijke ontwikke lingen in te spelen. Daarbij wordt niet uit het oog verloren, dat het maatschappelijke en economische as pect onverbrekelijk met elkaar zijn verbonden. Tussen beide dient het juiste evenwicht te worden gevonden. De maatschappelijke factor mag niet ondergeschikt worden gemaakt aan de economische; het omgekeerde geldt evenzeer. Het is een van de moeilijkste taken van de leiding om in samenspraak met vertegenwoordi ging van het personeel en omgeving telkens dit evenwicht te vinden en in concrete gevallen te beslissen welke prioriteiten gesteld moeten worden. De directie heeft uitdrukkelijk ge steld ten opzichte van de samenleving niet te ver uit de pas te willen lopen. Dit betekent niet achter lopen, maar ook niet zover vooruit, dat het gevaar dreigt dat men verder gaat dan haal baar is. Er mogen geen verwachtin gen worden gewekt als er een reële kans bestaat dat zij niet kunnen wor den ingelost. De overige deelgebieden hebben een overwegend technisch karakter en zijn hoofdzakelijk gericht op verbetering van de al bestaande werkwijzen en de toe passing van moderne technieken informatieverwerking. Ook geldt hier dat zij niet een overheersende, maar een dienstverlenende rol moeten spelen. r een /as de omdat t dat it alle Alle ie ene goede Oom :n, die laatste border prij-l .d tus- voerde) oor de ahn- waren ronder lelijke Twee m de anvoet n 4700 kottel re vil kwam nming, goede Beloningsbeleid: Welke bijdragen van de werknemer worden gehonoreerd? Pro ductiviteit? Kritische opstelling? Bevordering van de werksfeer? Of deelname aan het overleg? De verdeling van de loonsom van Hoogovens staat veel te summier aangegeven. Met name voor de boven-c.a.o.’ers. 4. Onderzoek naar de achtergronden en de beïnvloedbare factoren van het ziekteverzuim. Verder Staan dan nog als voor waarden vermeld het maken van winst, het zorgdragen voor goede ver houdingen binnen het bedrijf en het zorgdragen voor goede verhoudingen mét de maatschappij buiten Hoog ovens. Daartoe dragen alle werkne mers verantwoordelijkheid binnen de Toch is Hoogovens van mening, dat zij als onderneming bereid moet zijn ook op sociaal terrein risico’s te lo pen, mits het verantwoorde risico’s zijn. In de toekomst zal ook meer en meer gelet moeten worden op de wijze waar op het personeel de arbeid ervaart en in hoeverre de persoonlijke daarbij worden bevredigd. Om tot een goede prioriteitenbepaling te komen, zal ‘een coördinator worden aangesteld, die tot taak krijgt alle pro blemen te inventariseren. Daarna geeft hij aan welke werkgroepen bij de aan pak betrokken moeten worden en in welke mate hun werkzaamheden op el kaar kunnen worden afgestemd. Bij dat alles is een goede samenwerking van personeel deskundigen en leiding van belang - aldus vermeldt het jaarover zicht „Personeel en Organisatie van Hoogovens”. verbetering van het onderzoek op de werkplekken door middel van lawaaido- sismeters, waarmee een betere voorspel ling kan worden gedaan over de mogelij ke schadelijkheid van het lawaai op langere termijn; De ingewikkelde overlegstructuur doet de behoefte aan steeds meer informatie over beleidsuitgangspunten en doelstellingen ontstaan, waaraan de ondernemingsleiding zoveel moge lijk probeert tegemoet te komen. Dit jaaroverzicht, de considerans van de cao en het Bello-project zijn enkele voorbeelden van de wijze waarop in formatie wordt verstrekt. Verder heeft de Directie IJmuiden getracht haar opvattingen over het te voeren beleid onder woorden te bren gen in twee boekjes, getiteld „Uit gangspunten voor de bedrijfsvoering” en „Beslissingen”. Wat het eerstgenoemde boekje be treft, staat daarin de doelstelling van Hoogovens als volgt geformuleerd: „Hoogovens is een deelorganisatie in een ondernemingsgewijs georganiseer de maatschappij en hanteert de vol gende doelstellingen: Bij het staalbedrijf in de IJmond werd in overleg met de ondernemings raad besloten het ziekteverzuim aan te pakken in nauwe samenwerking met de bedrijfsleiding, de personeelsvertegen woordiging, het personeel zelf en de medische, psychologische en sociale af delingen. Er kwam een Adviescommissie Ziekteverzuim en na diepgaand beraad ontwikkelde men vijf deelgebieden, elk met een projectleider. De deelgebieden zijn: Naast de bestudering van vraag en aanbod is het nodig na te gaan op welke manier de aantrekkelijkheid van het aan deelgebied 2 en vervolgens 3, omdat deze problematiek het meest direct zou kunnen worden aange pakt. 5. Beleid en procedures aangaande ge vallen van onvoldoend verantwoord ziekteverzuim. IJMUIDEN. „Het ziekteverzuim is van karakter veranderd. Naast medische factoren zijn sociaal-psychologische en maatschappelijke invloeden een belang rijke rol gaan spelen” zo staat te lezen in het jaaroverzicht 1974 „Perso neel en Organisatie” van Hoogovens. De traditionele uitsluitend medische benade ring dient daarom te worden aangevuld met een benadering, die beantwoordt aan het veranderde verzuimbeeld. Dit alles is landelijk vastgesteld, maar geldt in niet mindere mate voor Hoogovens. - Investeringen op het gebied van verdere mechanisatie. Men zal voortgaan met diepte-investeringen van 25 tot 30 miljoen gulden per jaar, tenzij de con junctuur dat niet toestaat. - Verbeteren van de arbeidsomstan digheden. IJMUIDEN. Bjj de presentatie van jaaroverzicht „Personeel en Organisatie” van Hoogovens aan de Nederlandse persvertegenwoordigers in „Krasnapolsky” in Am sterdam kwam aan het licht, dat zich tussen de aanwezigen iemand had binnenge drongen met op zijn voorhoofd het imaginaire etiket van „medewerker aan een NKV-blad”. Desondanks heeft dr. M. Albrecht antwoord gegeven op de vragen van deze jongeman. Al hetgeen deze, zich als representant van het NKV voordoende, figuur te zeggen en te vragen had werd naderhand in de zaal in pamfletvorm uitge reikt. Hetgeen eveneens een hoogst ongebruikelijke gang van zaken is. Toch voelt de directie van Hoog ovens zich verplicht zoveel mogelijk (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het is al jaren een bekend verschijnsel dat er in het fa- brieksgebeuren een wisselwerking be staat tussen mens en techniek. Aan bei de wordt veel aandacht besteed. De wisselwerking zelf, die zich voltrekt in de arbeid van het personeel, heeft veel minder aandacht gehad. Maar mens en techniek stellen nu zodanige eisen aan de arbeid, dat deze wisselwerking niet langer vanzelfsprekend is. Het is daarom noodzakelijk dat op een systematischer wijze dan voorheen aandacht wordt ge geven aan de arbeid zelf en de omstan digheden waaronder wordt gewerkt. vraag van Hoogovens in verband met uitbreiding en vervanging voor de perio de van 1975 tot 1980 geschat op 8.600 man, waarvan bedrijfspersoneel 4000 man, onderhoudspersoneel 2000 man en overig personeel 2600 man. Van de totale vraag is 950 man bestemd voor uitbrei ding en de overige 7650 man voor ver vanging. Ondezochit zal moeten wor den of door het aanbrengen van wijzi gingen in de organisatie van het werk een verschuiving teweeg gebracht kan worden, welke leidt tot een betere aan passing op het te verwachten aanbod op de nationale arbeidsmarkt. Anderzijds zal onderzocht dienen te worden in hoeverre en onder welke voorwaarden relatief hoger opgeleide mensen bereid gevonden kunnen worden functies te aanvaarden, die nu nog worden vervuld door mensen met een lagere basisoplei ding, die binnen het bedrijf worden opgeleid tot gekwalificeerde arbeids krachten. De onderneming moet bereid zijn voorkomende ontwikkelingen te ver talen en wel op zodanige wijze dat ze dienstig kunnen zijn om de doel stellingen van de onderneming te vervullen. Zij zullen dan kunnen bij dragen aan het in onderling overleg bouwen aan nieuwe verhoudingen. Dit laatste zo meent de directie maakt duidelijk, dat het om een actief en bewust geleid proces gaat, dat men de ontwikkelingen nie* pas sief wil afwachten en dat er niet vanuit mag worden gegaan dat de bestaande verhoudingen onverkort dienen te worden gehandhaafd. - Aanpassen van de organisatie. Aan de werkorganisatie wordt doorlopend aandacht gegeven om te komen tot een bevredigender werksituatie voor het per soneel. door hen aanvaarde taken. De opvat ting van de directie van Hoogovens is, dat deze onderneming ook een sociale doelstelling heeft. Deze kwali ficatie betekent reeds dat Hoogovens geenszins pretendeert met die doel- De signalen uit de samenleving ko men bovendien via een groot aantal, zowel interne als externe kanalen bij de ondernemingsleiding. En dikwijls blijkt dan dat de bestaande krachten, belangen en daaruit voortkomende eisen maar al te vaak onderlinge tegenstrijdigheden vertonen. Dit geldt zo wordt als voorbeeld genoemd voor de signalen die tot de directie komen uit de vakbeweging, een zeer belangrijk kanaal tussen de onderne ming en de rest van de samenleving. Twee aspecten doen zich daarbij voor: de ontwikkelingen in de struc tuur van de vakbeweging; de standpunten binnen de vakbe weging met betrekking tot de onder neming (zoals de bevoegdheden van de Ondernemingsraad en de ver schillen tussen NKV, CNV en NVV). dat de directie ook bereid is „zinnige” opmerkingen en suggesties van ande ren in serieuze overweging te nemen. Deze opstelling vloeit voort uit het bewustzijn dat Hoogovens, zoals iede re onderneming, deel uitmaakt van de samenleving. Een samenleving die om rekenschap vraagt van het doen en laten; die bovendien een snelle ontwikkeling doormaakt, waardoor opvattingen van vandaag, morgen achterhaald kunnen zijn. schiedt bij wijze van experiment. Niet omdat er aarzeling bestaat over de vraag óf dit wel moet gebeuren, maar veeleer vanwege de onbekendheid met de vraag „hoe” het moet gebeuren. Voor maatschappelijke benadering Bij het interne beleid valt de na druk vooral op de problematiek bin nen de onderneming. Tevens komen in de Ondernemingsraad externe pro blemen aan de orde. Voor de vakbe weging geldt, dat zij vooral het ver band legt tussen de positie van het personeel in de onderneming en het functioneren van de factor arbeid in de maatschappij. Binnen deze ver houdingen vinden voortdurend ver schuivingen plaats. Een van de pro blemen van het sociaal beleid is, dat die verschuivingen lang niet altijd logisch bij elkaar aansluiten. Gecon stateerd dient te worden dat het soci aal beleid een steeds belangrijker plaats inneemt bij de afstemming van de verschillende aspecten, die samen Daarbij gaan arbeidshygiëne en ergo nomie (de leer van de arbeid) een rol spelen. Sinds 1963 is een aantal deskundigen ingeschakeld, die zitting hebben in de werkgroepen arbeidsbelasting; werkplek; lawaaibestrij dingklimaatbeheersing binnenluchtverontreiniging binnen de onderneming en verlichting. Met name de lawaaibestrijding is - zonder de ande re tekort te willen doen - van belang. De komende jaren zal het zwaartepunt komen te liggen op: (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Landelijk zijn de ver wachtingen op de nationale arbeids markt een ruim aanbod van hoog alge meen geschoold personeel en van hoog specialistisch geschoold personeel, met daarbij een zeer ruim aanbod van mid delbaar algemeen geschoold personeel. Een redelijk aanbod met enige groei mogelijkheden wordt verwacht van de kant van het middelbaar technisch geschoold personeel. Daarnaast is een aantal factoren aan te wijzen, die de beschikbaarheid van de beroepsbevolking als zodanig kunnen beperken. Zo hebben vakantieverlenging en werk tijdverkorting de beschikbaarheid vanaf 1946 tot heden met ongeveer 16,4 pro cent verminderen deed de stijging van het ziekteverzuim dat in diezelfde perio de met 4,3 procent. En dan is er nog de eventuele verlaging van de pensioenge rechtigde leeftijd. Al deze landelijke ontwikkelingen zullen ook voor Hoog ovens van toepassinng zijn. Volgens de huidige inzichten is de een van het ziekteverzuim bestaat namelijk nog geen gangbaar model. De kern van dit alles is dat naast de medische ook een maatschappelijke beïnvloeding van het ziekteverzuim tot stand wordt gebracht. Een en ander ge- omschrijving het laatste woord te hebben gezegd. Naar het oordeel van directeur dr. M. Albrecht is aangetoond hiermee, waar de directie staat in de discussie. De bereidheid tot gesprek houdt in lp T ’v'l Z

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5