Eigen studio voor toneelamateurs in De Egelantier te Haarlem Cannes Kees Verkade exposeert in Parijse galerie Vanuit het bad de party naar HuSIB „Mariken” naar BEETHOVENCYCLUS 1975 HI-FI STEREO Voorlichtingsavond kb 5 n Ij t i B--. k I ■Ijar 1 rs Dankzij initiatief van Ned. Centrum voor Amateurtoneel Zuid-Kennemerland* OOK NEFF elektrische inbouwovens bij HSR „ROOIE SIEN” DINGT MEE J 8 9 WOENSDAG 23 APRIL 197 5 KUNST R )0 iO Eigen sfeertje Goede start PRESENTEERT 1J Hr»®- NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST Lof voor gemeente O sïr II (ADVERTENTIE) Concertgebouw Haarlem 3 concerten op de vrijdagen 16, 23 en 30 mei Bespreek spoedig uw plaatsen. (Door Wim Helversteijn) iii- Wim Molenaar in de nieuwe studio in de Egelantier. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 'Ml AMSTERDAM (ANP) De Nederland se speelfilm Mariken van Nieumeghen van Jos Stelling zal op het gegin mei in Cannes te houden jaarlijks filmfestival meedingen naar de Gouden Palm. Corps heeft te bieden. En of u de dag nou vroeg of laat begint, een verruk kelijk geurende aangelegenheid wordt het met C.D. zeer beslist. ZO DAT WAS VANDAAG DAN weer een op en top kleur-en-geur- party. Maak voor u zelf maar eens uit met wie u uit dit plezierige gezel schap in contact wil blijven, ven. gebruiksaanwij- iedei’ geval een De officiële inzending naar de film- markt bestaat voorts uit een tiental korte films en vier speelfilms, te weten Kind van de zon, Alicia^ Mijn nachten met Su- OP DE ACHTERGROND VAN dit opwekkende ritueel staan de daarbij niet weg te denken comsetica-huizen in de rij om naar uw gunst te dingen. Kookkenners onder keukenkiezers ontdekken Neff ovens laten zich in al hun uitvoeringen moeiteloos opnemen in iedere moderne keuken. Neff neemt u de karweitjes uit handen. Een goed voorbeeld is de zelfreinigende inbouwoven. Neff ovens en kookplaten staan ingebouwd te kijk in de keuken- toonzaal van at CT') HSR. l Daar zal de nieuwe speelfilm Rufus van Samuel Meyering zijn buitenlandse première krijgen. Volgens de heer J. Nijland, voorzitter van de Nederlandse bioscoopbond, heb ben ruim 1(5 miljoen bioscoopbezoekers in het eerste kwartaal van dit jaar Ne derlandse films gezien. In de twee voor gaande jaren waren dat er meer dan acht miljoen. „Stelt men deze getallen tegen over het bezoek aan de overige kunsten theater, muziek, opera en ballet dan valt te constateren dat daar het totale bezoek ongeveer gelijk is aan dat van de Nederlandse films. Daar staat een over heidssubsidie van naar raming, circa 150 miljoen per jaar tegenover”, zei de heer Nijland tijdens de perspresentatie van de Nederlandse inzending in Hilversum. Hij noemde de subsidie voor de ontwikkeling van de filmproduktie, ruim 7 miljoen aan alle activiteiten tezamen, „niet hoog”. NOG MEER NIEUWS HEEFT. Bi- nella Cosmetics te bieden voor de verzorging van de licht vette tot vette huid en evenzeer voor de jonge huid. Eerstgenoemde categorie krijgt drie preparaten toebedeeld onder de naam Aquamoist bestaande uit een Pure Cleanser, een Pure Day Cream en ,een Pure Night Cream. Onder het etiket Binella Jeunesse vindt de jonge Sommige verenigingen konden dat op eigen kracht doen, andere hadden toch wel een steuntje nodig. Het samengaan van de Nederlandse Amateur Toneel Unie en de Werkgemeenschap Katholiek Amateurtoneel tot het Nederlands Cen trum voor het Amateurtoneel bleek tot meer gebundelde initiatieven te leiden. In een gesprek met de heer W. Moole- naar, voorzitter van de afdeling Zuid- Kennmerland, en mevrouw Arien Koek koek, een van de vele actievelingen in het N.C.A., wordt dat allemaal nog eens op een rijtje gezet. In drie dagen gingen reeds 500 abonnees u voor! Abonnement 3 concerten 16,losse kaarten 8,CJP geldig, CJP-abonnement 8,—. (Alle prijzen zijn incl. plaatsbespr. en vestiaire). Abonnementsverkoop aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Be- gijnestraat 13, van 10-15 uur; telefonisch 320994 van 12-15 uur. terugvallen op een grote groep getrouwe amateurs, elke vereniging had nog haar eigen sfeertje (sommige .nog met het over-verdienstelijke erelid dat persoon lijk de donaties bij de leden thuis inde en later de toegangskaarten kwam bren gen) en een spelerskern die bereid was de bakens te verzetten. HET N.C.A. heeft nu ook eindelijk de ruimte gekregen om z’n cursussen cen traal te organiseren. Zo is er enkele maanden geleden in provinciaal verband een regiecursus in de studio van start gegaan waarvan de deelnemers bijzonder enthousiast zijn. Er zijn plannen voor cursus grime, geluidstechniek en andere activiteiten die ook voor het amateurto neel onontbeerlijk zijn wil het zijn kwa liteit handhaven en verbeteren. Zaterdagmiddag om vier uur is de studio open. Omstreeks kwart voor vijf zal de toneelgroep Vrij Spel onder lei ding van Gelijn Molier de éénacter „De Grootvizier” van Obalda opvoeren. Ho pelijk wordt dat een demonstratie van amateurtoneel zoals we het de laatste jaren in Zuid-Kennemerland weer heb ben zien opbloeien. WIM HELVERSTEIJN Voor enkele verenigingen betekent dat het einde van repeteren in huiskamers, cafeetjes en soortgelijke etablissementen. Ze kunnen nu hun gang gaan zonder de vertrouwde sfeer kwijt te raken. Ze beschikken bovendien over een comfor tabele keuken zodat niémand op een droogje hoeft te repeteren. Maar dat is nog niet ales. Wim Moolenaar herinnert aan de voorstelling van Peer Gynt, een copro- PARIJS. Het is enkele jaren geleden dat de beroemde Amerikaan se fotograaf Douglas Duncan op een „kunstmarkt” in Haarlem de plastie ken van beeldhouwer Kees Verkade ontdekte, om met die ontdekking ge lijktijdig de stoot te geven tot diens „internationale carrière.” En zo expo seert Verkade zijn werk nu al weer voor de tweede maal bij André Weil in Parijs, waar bezoekers opnieuw heel wat van zijn kleine, intieme bronzen beeldjes hebben aangekocht. WIM MOOLENAAR maakt nog eens duidelijk dat bij alle goede bedoelingen en prachtige initiatieven één ding nood zakelijk is: je moet ook financieel een redelijk stevige basis hebben wil je ar tistiek een beetje uit de zoeten kunnen. In dat verband heeft hij alleen maar goede woorden voor de gemeente Haar lem, en in de eerste plaats voor de afdeling culturele zaken, die alle steun hebben verleend. Was het tot enkele jaren geleden nog zo dat het N.C.A. zo'n zeshonderd gulden per seizoen ontving ter distributie onder HAARLEM Het amateurtoneel is gelukkig nog geen verloren zaak geworden. De hoogbloei van de vijf tiger jaren is inderdaad voorbij, maar de pessimisten die bij de in grijpende opkomst van de televisie en de verdere differentiatie van het Haarlemse toneelleven voorspelden dat het graf voor de amateurs al ge graven was, lijken ongelijk te krij gen. Dat zal hopelijk aanstaande zaterdag blijken als in het cultureel centrum „De Egelantier” (het vroe gere gasthuis in de Heiliglanden) de studio van het Nederlands Centrum voor het Amateurtoneel (NCA), af deling Zuid-Kennemerland, open huis houdt. Dat laatste was ook wel nodig. Het televisie-verwende publiek ging meer ei sen, de amateurs mochten en moesten hun idealisme wel behouden maar kon den geen genoegen meer nemen met het dilettantisme van weleer. Er werden zwaardere eisen gesteld aan de regie, er moest betere accommodatie komen, cur sussen werden noodzakelijk, en het re pertoire bleek nodig aan vernieuwing toe. IN DAT GOEIENDE pluriforme .to neelleven was er ruimschoots kans voor de traditionele amateurs. Ze konden nog BADEN OF DOUCHEN, trouwe lezeressen, vind ik uiter aard nog altijd de meest verfris sende, doch zeker niet in de laat ste plaats de meest ontspannende dagelijkse bezigheid. Daarbij voorts in aanmerking nemende de vele, heerlijk geurende, zachte zeepjes en bad- en doucheschui- men, maken dat waterige gebeu ren voor mij tot een waar feest. De verdere, onontbeerlijke licha melijke afwerking met de thans daarvoor ter beschikking staande veelsoortige, kostelijke fijn ge parfumeerde toestanden, trans formeren je dan tot een herboren mens. Toegegeven, het kost wel even tijd, maar heus, het is de moeite waard. Denkt u over aanschaf van Stereo apparatuur Kom dan eerst naar de leizing van Jan de Kruijff, hoofdredaikteur en recensent van het maandblad „Disk”, op vrijdag 25 april in „Die Raeckse”, Raaks, Haarlem. Onderwerp: Kwaliteits- en aankoopaspekten van Hi-Fi Stereo-apparatuur. Aan vang 20 uur. Toegang vrij. Deze avond wordt u aangeboden door MUZIEKHANDEL ALPHENAAR Kruisweg 45-49 - Haarlem duktie van de Haarlemse amateurs bij gelegenheid van het gouden jubileum van de stadsschouwburg. Toen zijn er gelukkig contacten gelegd tussen de ver schillende verenigingen. Sommige con tacten zijn blijvend gebleken, er is een zekere uitwisseling tussen sommige ver enigingen gekomen. Maar dat zou veel beter moeten worden, vindt Wim Moole naar. Hij ziet de studio daarom ook als een ontmoetingscentrum. Die functie wil hij vooral gaan propageren. Dat Duncan bijzondere bedangstel- ling voor ze toonde, is intussen niet zo erg verwonderlijk. Want met zijn eigen middelen en techniek betrapt deze kunstenaar, nét als een groot fotograaf, zijn modellen in hun spon taanste en wezenlijkste momenten, maar tevens met een zeer zuiver gevoel voor poëzie en zonder daarom ooit indiscreet te worden. Die modellen kiest Verkade bij voorkeur in de sport rugby, honkbal, paardenrennen het cir cus (acrobatiek, het verbluffend rake portret van Grock, een viool «in de hand, een stoel onder de andere arm en de grote platvoet net even van de grond geheven), of gewoon op straat: de twee oude vrouwtjes op een stads bank. de toegespitste lippen van het ene vrouwtje bijna op het oor van haar vriendin gedrukt om haar een roddelt je in te fluisteren. En zo beeldt ieder snapshot een tafereeltje uit, dat met evenveel tederheid als humor werd geobserveerd. Het Amerikaanse weekblad Time heeft Kees Verkade om die eigen schappen al eens met Degas en Dau mier vergeleken, terwijl George Lon den, de directeur van het John F. Kennedy-centre in Washington, niet aarzelde zelfs de naam van Rem brandt in de mond te nemen. Aan die referenties, zou ook de Italiaanse beeldhouwer Giacometti nog kunnen worden toegevoegd, wiens ongepoli toerde techniek die het brons zo in zijn grillige eigenheid respecteert, tot dezelfde familie lijkt te behoren. Heel wat van zijn plastieken staan, zo vertelde Kees Verkade mij, in Haarlem, Zandvoort, Heemstede, maar ook in Den Haag, Utrecht, Drachten en andere noordelijke dre ven opgesteld. Die steden mogen zich wel gelukkig prijzen. Want met hun gratie en hun ingehouden vrolijkheid moet het voor de voorbijgangers een verademende verrukking zijn die beeldjes dagelijks tegen het lijf te lopen1 san, Olga, Albert, Julie, Piet en Sandra en Rooie Sien. Naast de vertoning van Mariken op 10 mei zal de commissie voorbereiding Nederlandse inzending filmmarkt Cannes 1975 op 15 mei een Nederlandse dag hou den in een apart theater. bestrijding van broze en gescheurde nagels heeft zij een nagelverharder ht licht doen zien. Proteïne en andere versterkende stoffen moeten ervoor zorgen dat na een tijdje de nagels niet meer splijten of breken. Verder is er nog de Cuticle Remover, die nagelriemen en eeltplekjes, aan de zijkanten van de nagels op gemakke lijke wijze laat terugdringen en ver zorgen De bij deze produkten toege voegde Nederlandse zing verzekert u in optimaal resultaat. OOK JUVENA ONS twee nieuwe produkten voor de nagels. Allereerst maken we kennis met de Fortifying Base Coat als een pri ma basis voor de nagellak, die boven dien de nagels versterkt. Als bescher mende laag tussen nagels en nagellak voorkomt hij het verkleuren van de nagels, wat bij het regelmatig lakken nogal eens kan voorkóTnen. Extra glans en een langere houdbaarheid van de nagellak wordt verkregen met de Top and Glaze Coat, die overigens rustig op ongelakte nagels mag wor den aangebracht om deze een ver zorgder aanzien te geven. In de serie Miss Juvena signaleer ik twee nieuwe Eye Shadow Creamy Powder Duo’s. Het ene duo gaat de wereld in onder de naam Casbah Mood in de kleuren bruin-goudachtig oranje waarmee u zich dan, zo u eens iets anders wilt, een oosters tintje aan de ogen kunt geven. Een koele, klassieke oogopslag wordt bereikt door met het andere duo Sail Away Mood in een blauw groene tint op stap te gaan. WIE HET OUDE gasthuis binnenstapt, let maar op het bordje Voor oogheel kundige afdeling trap op”. Dan kan het niet anders, of je komt bij een deur met de aanduiding Waller Zeper 1906-1932. Daar, in de afdeling van deze oogheel kundige, huist het N.C.A. met zijn studio. Een grote ruimte,verkregen door het samenvoegen van twee vertrekken. Er is een samenspel van lichtspotjes aange bracht, er is een blokkenpodium, kortom de studio heeft nu reeds een accommoda tie waarmee een goede start gemaakt kan worden. de verenigingen, de nu geldende regeling biedt heel wat meer mogelijkheden. „Wat moest je in hemelsnaam met die paar honderd gulden doen? Met dat handgeld was menige vereniging ten dode opgeschreven. Er is nu van gemeentewe ge een zogenaamde begeleidingscommis sie actief die aan de hand van bepaalde spelregels voor iedere vereniging per project of voorstelling de subsidie vast stelt. Voor de buitenstaander ziet het er allemaal wat ingewikkeld uit, maar de verenigingen hebben er alle baat bij. In het gesprek valt natuurlijk her haaldelijk de naam van Henk Krane- veld, de voorganger van Wim Moole naar. Kraneveld heeft wel de grote stoot gegeven tot de nieuwe ontwikkelingen. Een daarvan was het plan een eigen studio voor het N.C.A. te creëren. Zover is het intussen gekomen. Het N.C.A. heeft royaal de ruimte gekregen in „De Egelantier”. Vandaar dat wij vandaag maar eerst eens met CHRISTIAN DIOR in het warme bad duiken. Dit gerenom meerde Franse huis overlaadt ons maar liefst met vier nieuwe badseries helemaal aangepast bij de, wellicht u al bekende, zo verfijnd geurende par fums Miss Dior, Dorissimo, Diorella en Dioressence. Zo vinden we in de series uitgezonderd bij de Miss, want die heeft zeker nog een wat te jeugdige haast een heerlijk schuimbad, een lekker zeepje, een talcpoeder en een deodorant. Bij de drie hierboven eerstgenoemde geuren kunt u het vege lijf na het verkwik kende bad zalig inwrijven met een Lait Parfumant, terwijl Dioressence hiervoor een frisse Lotion pour le huid een serie van zeven produkten waarmee zij gereinigd en verzorgd kan worden. Onze broeders in de schoonheidsstrijd worden evenmin vergeten en zij vinden in de serie Binella Jeunesse for Men drie prepa raten die hun mannelijke huid de nodige opkikkers geven. MET MARGARET ASTOR GAAN we m de ogen eens wat kleuriger maken. De combinatie van crème en poeder resulteert in een gemakkelijk aan te brengen Eye Shadow Cream Powder. Gezellig uitziende ronde doos jes bevatten één van de negen sma kelijke kleuren die een verrassende glans opleveren. En zo kunnen we de oogjes verlevendigen met kobalt,- licht- en grijsblauw en met licht-,, zee-, mos- en grijsgroen plus beige en bruin. U hebt dus maar voor het kie zen. Margaret trekt zich tevens het lot van onze nagels aan Voor de 'fe'et0°nar°eerterre'n e'geB Pa_aterdag °ok °P a OO-''6 uU^’ geopend BINELLA COSMETICS STAAT ook paraat om u in bad te stoppen, vervolgens in te smeren en te bespui ten, waarvoor zij maar even zeven nieuwe produkten voorhanden heeft, bijeengebracht in een serie onder de naam Moi. De geur van Moi is sa mengesteld uit verschillende bloem en houtsoorten en dan volgt het lot dat nu eenmaal alle geurtjes is be schoren: u adoreert hem of u wijst hem vol walging af. In het eerste geval laat u zich verzaligd in het Crèmebad glijden of u prefereert ht schuim van het Mousse de Bain, dan wel neemt u het oude vertrouwde stuk zeep ter hand. Na al het gepoe- del maakt u de huid lekker zacht met olie of met de crème-achtige melk en als finishing touch tipt u hier en daar wat eau de parfum of eau de cologne. Verfrist en opgewekt tevoorschijn tredend zal uw partner u hopelijk zachtjes in het oor lispelen: mmmmm moi!!! DIE VIJFTIGER jaren met de herinnering aan regionale toneelwed strijden, spectaculaire voorstellingen in het Bloemendaalse openluchttheater en natuurlijk aan het nationaal landjuweel leken een doem te -leggen op de toekomst. Zó zou het nooit meer wor den, zulke coryfeeën zouden er bij de amateurs nooit meer voor het voetlicht komen, de televisie werd de nekslag voor het amateurtoneel. Terend op dat verleden moesten sommige verenigingen aan kwalitiet interen. De gevolgen waren onmiskenbaar: verenigingen die met één stuk drie voor- stiellingen leverden moesten zich tot één avond gaan beperken, andere die regel matig in de schouwburg speelden, moes ten zich in een bescheidener etablisse ment terugtrekken. En toch, toen de eerste klap van de televisie opgevangen was, bleek er in het Haarlemse veel meer toneel te (gaan) leven dan voor dien verwacht kon worden. Het werd alleen allemaal anders. Vooral de jonge ren zochten een eigen stek, het intieme theater bleek bijzonder aantrekkelijk. Een jaar of acht, negen geleden ontstond een jongerengroep als Toi Toi -en niet lang daarna de Toneelschuur. BIOTHERM VERBLIJDT ONS voorts met een paar gekleurde dagcrèmes. Afgezien van het feit dat de huid er een goudkleurige, stralen de glans van krijgt wordt ze door deze crèmes tevens verzorgd door toevoe ging van planeten thermal uit het in de Pyreneeën gelegen Molitg-les-Bains. Daarnevens zijn er nog andere actief werkende bestanddelen. Deze crè mes maken de huid soepel, voorko men uitdroging en het onttrekken van vocht. Ze zijn verkrijgbaar in twee-kleuren, met name Dorée 1 voor een heldere, natuurlijke teint en Do rée 2 voor een matte teint. Dan zijn ze er ook nog in twee soorten, zowel voor de droge-normale huid als voor de vette huid. Deze Crème Colorée du Jour, die direct op de huid kan wor den aangebracht is vooral zeer ge schikt voor het gevoelige huidtype, dat gewoonlijk geen make-up kan ver dragen. gr tü J I 4 ■-■■

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9