BORUSSIA’S WEISWEILER: VEEL BETER DAN TWEE JAAR TERUG Derby County weer kampioen 2 I 4 „TWENTE IS „Johannen” toch naar Frankfurt i LEEDS HIELD MET TIEN SPELERS STAND SEIZOEN VOOR CATALANEN TOTAAL KAPOT cht ns val ts aan Gids. gaan, ke n n als uren) 5ns 'f Mik u SPORT APRIL 1975 DONDERDAG 24 22 Tureluurs Onder indruk b Weggestuurd - TWENTSE FLAIR SCHOKT JUVENTUS (Van onze sportredactie) 1 Barcelona viel royaal door de mand eskadron tegen Opstellingen: De la Asensi de (Van onze sportredactie) noemen of te beschuldigen. werd Barcelona aangeslagen Een Spitz Kohn: „Wij kunnen niet meer kapot”. Johan Zuidema heeft in zijn imponerende solo ook Capello van zich afgeschud en staat op het punt Dino Zoff te passeren en FC Twente op fluweel te zetten. Al tijdens de rust maakte Weisweiler er geen geheim van onder de indruk te verwacht. Voor ons wordt het een erg zwaar karwei”- daarna moeiteloos onder controle gehou den door een nu voornamelijk defensief spelend Leeds United. En in dit uur van Maar eveneens vervielen de Italianen weer in hun bijna traditionele geniepig- Dit zou betekenen dat Barcelona een dag later, op zondag 18 mei, waarschijn lijk zonder Cruijff en Neeskens tegen Zaragoza zal spelen. Later zwakte direc teur Caraben de toezegging weer iets af der omstandigheden nauwelijks een bal goed plaatsen. nu in in de Bayern CF 1 Migueli i. gejaagdheid en angst om te falen maak ten de stormlopen van Barcelona zo weinig georganiseerd, dat de koele Brit ten ook met tien man het spannen de gevecht onder controle konden hou den. door te verklaren dat Barcelona Cruijff en Neeskens voor de interland tegen West-Duitsland alleen zal afstaan als de club niet alleen in veiligheid is, maar ook zeker is van een plaats in de strijd om de UEFA-beker van het volgend seizoen. Na de uitschakeling van Barcelona door Leeds is het nu overigens twijfel achtig geworden of de Spaanse club op de eisen van Michels voor een nieuw eenjarig contract (9 miljoen peseta’s - ongeveer 400.000 gulden) zal ingaan. On getwijfeld zal Barcelona, nu het seizoen zó catastrofaal verlopen is, weer het mik punt worden van een storm van kritiek van de 72.000 'eden. gebleven. Vlak voor de wedstrijd Barce lona-Leeds United vertelde Burgwal „Zowel directeur Caraben van Barcelona als Rinus Michels heeft mij toegezegd, dat Cruijff en Neeskens wel zullen spe len in het Nederlands elftal in de revan- che-interland tegen West-Duitsland op zaterdag 17 mei. De enige voorwaarde is, dat Barcelona dan volledig veilig staat in de competitie. En dat mogen we wel verwachten”. TURIJN. De aanvankelijke haatgevoelens jegens FC Twente sloegen ten slotte om in pure bewondering. Want hoe ijdel Italiaanse voetbalsupporters doorgaans ook mogen zijn wanneer de eer van hun favoriete club wordt aangetast, het machtsver toon van een tegenstander weten ze daarentegen toch wel degelijk te appreciëren. Daarom klonk direct na afloop van het door Juventus met 10 verloren duel hetgeen tegelijkertijd de eliminatie betekende in het toernooi om de UEFA-Cup ook niet het traditionele „Juve” van de tribunes, maar werd spontaan een ode gebracht aan FC Twente. Een manifestatie deels geboren uit bittere teleurstelling vanwege het ondermaatse optreden van Juventus die nog eens werd herhaald toen honderden Italiaanse supporters FC Twente een spontane ovatie brachten toen de spelers in de gereedstaande bus stapten. Steeds kribbiger werd Barcelona. Zo sloeg Cruijff verdediger Cherry, omdat de Brit bij een vrije trap voor Barcelona de bal iets wilde verleggen. De emotie kwam ook aan het licht toen Gallego na rust de gele kaart kreeg na een veel te harde charge op Bremner en Neeskens de kleine Schot woest buiten de lijnen sleepte. Catastrofaal leek de strijd voor Leeds te worden in de 24ste en 25ste minuut van de tweede helft. In die 24ste minuut kopte Clares met veel geluk achterwaarts raak uit een vrije trap van Gallego (1-1) en een minuut later moest McQueen het veld verlaten. Maar de Britten raakten met van slag en bleven de strijd controleren. Die meesterschap in het defensieve spel demonstreerden de Engelsen inder daad indrukwekkend. Verdedigend voel den zij zich kennelijk zo superieur, dat Johan Cruijff niet eens een vaste bewa ker kreeg, maar simpelweg met ruimte- dekking werd afgestopt. Als Cruijff op links in de aanval opdook was de rech- tervleugelverdediger Cherry het die hem steeds de pas afsneed en als de Neder landse ster in het centrum trachtte te penetreren- ving Madeley hem meestal moeiteloos op. Het was juist in deze wedstrijd opmerkelijk te zien dat de ongrijpbare Cruijff van vorig seizoen en van de wereldkampioenschappen niet meer bestaat. Slechts sporadisch waagde hij zich aan solo-acties, meestal speelde hij de bal snel af en zijn kromme passes en voorzetten misten te vaak zuiverheid. LONDEN (Reuter). Derby County is gisteren voetbalkampioen van Engeland geworden. De enige ploeg die Derby nog van de titel kon afhouden, Ipswich Town, verspeelde de laatste kans door de uitwedstrijd tegen Manchester City gelijk te spelen met 1-1. Derby County, dat drie jaar geleden de titel voor het eerst veroverde, is nu voor de concur rentie onbereikbaar geworden. Barcelona moet donderdag 1 mei een thuiswedstrijd spelen tegen Elche. Niet temin lijkt de missie van Henk Burgwal, de secretaris-penningmeester van de KNVB, niet geheel zonder resultaten Voor Juventus was het Twentse spel om tureluurs van te worden, maar nim mer ondernamen de Italianen daadwer kelijk actie om voor tegenwicht te zor gen. Dat konden zij ook niet, zo vastge roest zijn ze in het inmiddels befaamde catenaccio- Van een sterke eenheid, van de uitgesproken wil om collectief een topprestatie te leveren, was evenmin sprake. Slechts als zij in balbezit waren, namen ze daadwerkelijk aan het spel deel, voor het overige bepaalden zij zich tot toekijken. Wat een verschil met de strijdwijze van FC Twente, waarvan de aanvallers zo veel storend werk verzet ten dat zij totaal uitgeblust de eind streep haalden. Terwijl Barcelona aan het einde van het vorige seizoen uitzinnig op de top van een immense triomf leefde (voor het eerst sinds jaren werd toen het Spaanse Dat snelle doelpunt kwam al in de zevende minuut. Hunter plaatste de bal onder een fluitconcert terug op zijn doelman Stewart, die echter onmiddel lijk het leer naar voren joeg- Jordan verlengde de verre trap met het hoofd en Lorimer kwam op rechts geheel vrij voor Sadurni. In Engeland staat Lorimer in zulke situaties bekend als een meedo genloze afmaker en hij faalde ook nu niet: 1-0. heden. Verschillende spelers bij FC Twente (Gross, Drost, Overweg, Jeuring, Zuidema en Thijssen) werden het slacht offer ervan. Het waren de verbitterde reacties op het machtsvertoon van FC Twente, dat deze toch niet onaanzienlij ke tegenstander bij vlagen volledig voor schut zette. Anastasi (natrappen tegen Drost) en Viola (na een woeste charge jegens Overweg) kregen terecht een gele kaart van de voortreffelijk arbitrerende Rudi Glöckner. Glöckner later: „De eer ste 35 minuten was het een sportief duel, maar daarna gingen de Italianen duidelijk over de schreef”. I De arrogantie droop de spelers van Juventus van het gezicht toen zij veer tien dagen geleden naar Enschede kwa men voor de eerste confrontatie met FC Twente. Die misplaatste hoogmoed heeft Juventus duur moeten betalen. In Turijn werd niet alleen nogmaals het overtui gende bewijs geleverd dat Nederlandse topclubs tot de tactisch sterkste ter we reld moeten worden gerekend, maar ook dat de Italiaanse supporters nog eens op een pijnlijke wijze moesten ervaren hoe weinig rendement het laffe Italiaanse voetbal oplevert. Ook woensdagavond liepen de Juventus-spelers om het hardst terug naar de eigen helft zodra FC Twente in balbezit was. Dat Italia nen bovendien niet bij machte zijn pres- sievoetbal te spelen, werd woensdaga vond alleen maar bevestigd. kampioenschap weer veroverd), gaat de club van Rinus Michels nu door diepe dalen van eülende en misère. In Catalonië is de uitschakeling voor de Europa-cupfinale veel meer dan een simpele nederlaag op het voetbalveld. De Catalanen, die zich vorig seizoen einde lijk superieur hadden gevoeld aan de voetbalgrootmachten uit Madrid zijn nu gedompeld in schaamte- omdat zij al hun troeven ook in de competitie uit handen weten geslagen. De formatie van de eens zo verafgode Michels, Cruijff en Neeskens rest nu nog slechts de troost prijzen en zelfs daarvoor zal bikkelhard gevochten moeten worden, want het is nog lang niet zeker dat Barcelona zich zal weten te plaatsen voor het toernooi om de UEFA-cup. Barcelona slaagde er niet in Leeds United, dat in de laatste 20 minuten van het voetbalgevecht met slechts tien man moest strijden, tot capitulatie te dwin gen. Weliswaar viel Barcelona in die 20 minuten onophoudelijk aan, maar de Lu Leeds United moesten de laatste ze nuwslopende 20 minuten ingaan met slechts tien man, omdat de 22-jarige Gordan McQueen, voordien een rots in de centrale verdediging van de Engelsen, uit het veld werd gestuurd door de Oostenrijkse arbiter Linemayer omdat hij Gallego met een elleboogstoot had geveld. De jeugdige Schot deed dat om dat hij keer op keer was getergd door de intens gemeen en provocerend spe lende Spanjaarden, die niet aarzelden met geniepige handelingen hun tegen standers uit hun concentratie te bren gen. (Van onze sportredactie) BARCELONA Terneergeslagen en triest, als in een onafzienbaar lange begrafenisstoet, schuifelde woensdagavond het immense le gioen van de voetbalclub Barcelona in een somber zwijgen naar de uit- gangspoorten van het stadion Nou Camp, terwijl het felle kunstlicht zijn van FC Twente. Weisweiler: „Voor al de tactische discipline heeft mij ver baasd. De ploeg laat zich nimmer door Juventus uit het tactisch concept halen. Dat vind ik een erg sterk punt van deze ploeg. In vergelijking met het elftal dat twee jaar geleden twee keer van ons heeft verloren, is dit FC Twente kwali tatief beslist sterker. Er zit nu duidelijk meer voetbal in, technisch is het alle maal wat verfijnder en geraffineerder, maar ook de beweeglijkheid is groter. FC Twente speelt beter dan ik had Opstellingen Juventus: Zoff, Cuccureddu, Scirea, Morin! en Gentile; Viola, Causio en Capello; Altafini (Damianl), Anastasi en Bettega. FC Twente: Gross;, Van lerssel, Drost, Overweg en Oranen; Thijssen, Van der Vall en Pahlplatz; Bos, Jeuring en Zuidema. Scheidsrechter Glöckner (DDR) 55.000 toe schouwers Een eerbetoon dat FC Twente ook volledig verdiende. Maar bovenal dank zij trainer Spitz Kohn - het geniale brein achter FC Twente’s Europese be- kersucces - die tot zijn genoegdoening heeft kunnen constateren, dat de door hem verstrekte opdrachten woensdaga vond tot bijna in de perfectie werden uitgevoerd. Hoe waardevol het analyse ren van een tegenstander kan zijn, heeft Spitz Kohn („Wij kunnen nu niet meer kapot”, zei hij later) daarmee tegelijker tijd nog eens nadrukkelijk aangetoond. Herhaaldelijk had hij zijn spelers, nadat de FC Twente-trainer Juventus voor de competitie in Turijn in actie had gezien tegen Napoli, erop gewezen dat Juventus geen onoverkomelijk struikelblok be hoefde te zijn op weg naar de eindstrijd van dit Europese bekertoernooi- gens Cuccureddu en Scirea om daarna doelman Zoff met een daverend schot kansloos te passeren. Zuidema later: „De trainer heeft ons er telkens weer op gewezen welke mogelijkheden wij zou den krijgen. Dat is precies uitgekomen. Een extra voordeel was natuurlijk dat je zo vroeg in de wedstrijd nog gemak kelijk de kracht kunt opbrengen om 60, 70 meter voluit te sprinten. Op dat moment was er ineens de ruimte waaro ver de trainer telkens heeft gesproken”. Vanaf dat moment kon Hennes Weis weiler, de trainer van FC Twente’s ko mende finale-tegenstander Borussia Mönchengladbach, zich ook volledig gaan concentreren op FC Twente. Voor hem was Juventus in feite niet meer belangrijk. De treffer van Zuidema had, gevoegd bij de overwinning (3-1) van veertien dagen geleden in Enschede, im mers de laatste Italiaanse illusies op een finaleplaats totaal vermorzeld. Peter Lorimer loopt juichend terug nadat hij Leeds United aan een voorsprong heeft geholpen. Doelman Sadurni ligt zich druk te verbazen, terwijl verdediger De la Cruz druk bezig is de schuld bij anderen te zoeken. Bovendien was hij zijn plotselinge versnelling kwijt waardoor hij de Britse defensie nauwelijks voor problemen zet te. Kennelijk was de grootste vrees van de Britten nog gericht op Johan Nees kens, de enige speler van Barcelona die een vaste bewaker had in de persoon van de onvermoeibare Yorath, die Nees kens grotendeels uit de wedstrijd speel de. Michels verzuchtte na afloop somber, dat zijn ploeg gedemoraliseerd was ge raakt door het snelle doelpunt waarmee Leeds United de leiding had genomen: „Er was toen te veel nervositeit, chaos zelfs, in de ploeg”, zei Michels onom wonden, zonder één speler bij naam te Inderdaad, Barcelona, begonnen aan de tweede wedstrijd voor de halve finale tegen Leeds met een ongebreideld opti misme, leek nu gedompeld in diepe rouw nu de formatie van Rinus Michels opnieuw een illusie verloren had: door het gelijke spel tegen Leeds United (1-1) in het bomvolle stadion (100.000 toe schouwers) was Barcelona uitgeschakeld voor de finale van de Europa-cup voor landskampioenen omdat de Spanjaarden twee weken geleden met 2-1 op Engelse bodem hadden verloren. Precies tien minuten waren er ge speeld, toen zijn voorspelling reeds defi nitief gestalte kreeg. Via een schitteren de treffer van Johan Zuidema die via Van der Vall in het bezit kwam van een slordig afgespeelde bal van Morini, en vervolgens uiterst koelbloedig de bal door de benen tikte van achtereenvol- Barcelona: Sadurni; Marlnho, Gallego, 'i en De la Cruz; Neeskens, Asensi (Rife) en Heredia; Rexach, Cruijff en Clares. Leeds United: Stewart; Cherry, McQueen, Hunter en F. Gray; Bremner, Clarke en Madeley; Jordan, Yorath en Lorimer. BARCELONA. Bondscoach George Knobel zal voor de interland tegen Bel gië op woensdag 30 april nu definitief niet kunnen beschikken over Johan Cruijff en Johan Neeskens. Het bestuur van Barcelona en ook trainer Rinus Michels hebben geweigerd de twee „Spaanse” vedetten af te staan, omdat Barcelona in de competitie zelfs nog in degradatiegevaar kan geraken. de waarheid viel Barcelona door de mand. Spelers als Gallego, Migueli, Asensi en Clares konden onder de druk boven de grasmat langzaam doofde zoals eerder de hoop van het Cata laanse volk gedoofd was door het ontembare eskadron van Leeds United. Dat Leeds United desondanks overeind bleef in de orkaan van dit wanhoopsof fensief dat Barcelona daarna ontketende, was gerechtigheid want ongetwijfeld heeft de beste ploeg van deze twee halve finalisten zich geplaatst voor de eind strijd in Parijs. Leeds United is gehard in het Britse voetbal, in net spelen van bikkelharde uitwedstrijden. „Wij zijn meester in het spelen op een gelijkspel in uitwedstrijden en het is de beste ploeg in Engeland die bestand is tegen pressievoetbal van welke tegenstander dan ook”, stelde coach Jimmy Armfield van Leeds, die de ploeg nu zes maanden onder zich heeft, na afloop van dc wedstrijd. Ook de aanvankelijk harstochtelijk meelevende tifosi, die elke vertragende Twentse actie met een striemend fluit concert beantwoordden, moet de angst ook snel om het hart zijn geslagen. Want een nederlaag in Turijn - waar Juventus dit seizoen op het Europese bekerpodium niet één tegentreffer be hoefde te incasseren - tegen een voor Italianen nog altijd onbekende tegen stander als FC Twente zou een ware ramp betekenen. Een gevoelig stuk pres tigeverlies, dat de miljoenenploeg uit de Fiat-metropool zich onmogelijk kan per mitteren. Maar gaandeweg zagen ook die supporters het hopeloze van de ongelijke strijd in. Als boetedoening voor het ar metierige spel werden tenslotte de acties van de eigen spelers met hoongelach begeleid en moesten zij zich halverwege de tweede helft zelfs weinig vleiende spreekkoren als „bidoni” (leugenaars) la ten welgevallen. Even nog heeft Juventus in het slot- kwartier van de eerste helft en tien minuten daarna een schamele poging ondernomen om dit duel een andere wending te geven, maar vooral aanval lend faalden de Italianen volledig. Met uitzondering van de sluwe vos Altafini, die kort voor de rust tot twee keer toe een uitstekende scoringskans kreeg maar beide keren strandde op de vaak flitsend reagerende Volkmar Gross. In feite was de inmiddels reeds 36-jarige Braziliaan de enige Italiaan die nog eens voor spectaculaire momenten voor het Twentse doel zorgde. In totaliteit had Juventus echter geen antwoord op het voortreffelijk uitgevoerde gegroepeerde Twentse voetbal. Leeds United, dat eerder FC Zürich, Ujpest Dosza en Anderlecht uitschakel de, lijkt nu de grote favoriet eindstrijd in Parijs tegen München. 'W*-' Zuidema, die drie van de vier Twente-doelpunten tegen Juventus scoorde, is weer dichtbij een treffer, maar deze keer weet Zoff erger te voorkomen. i

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 23