Kaf ha en Palloeter To neelsch uur I HMS Voorjaa rsconcerten kerk en TUM-TUM IN HAARLOHEIM r. 1 1 i I Romanesj speelt zigeunerjazz THEATERBEELDEN GEÏNSPIREERD OP LITERATUUR ró Orgel* EN: excursie 11 I lm Velsen Klucht 3) 747 9 in Sex In de nacht ■-I M Robert Long Voor de kinderen ■^-'1 ■s voorstellingen r JAC HEIJER ROBERT LONG In Studio DE WAALSE Kerk op het CHARLES BOOST in eveneens Dutch Swing College Band. t f volgende 10 u. -16.00U ti et Religioni, de sopraan Ir- mentraud ter Veer, de organist René Rakier en de trompettist Jan Schut. Werken ondermeer van Anton Bruckner. Dirk Celis, (l.) en Ludo Leroy in een stoelengevecht in „Pal loeter’’, geregisseerd door Michel Lafaille. (Foto Bob van Dantzig) Zondagavond het trio van Tjal- ling Hoogerhuis. Maja en Rickard zijn vreselijk ver liefd op elkaar, maar de vijf jaar dat ze nu getrouwd zijn hebben ze geen vlese lijke gemeenschap gehad en dat zou nog wel enige tijd door hebben kunnen gaan, als hun vriendenkring niet bij toeval ach ter deze abnormale situatie was geko men en zich niet het treurige lot van de bijgelovige Maja en van haar in onthou ding levende Rickard hadden aangetrok ken. STILTE VOOR de storm. Zo luidt de titel van het nieuwe cabaretprogramma van het Twentse duo Tum-Tum. Zater dag 26 april en 3 mei staan ze als de laatste groep van het seizoen in het mini-theatertje Haarloheim, Smedestraat 23 in Haarlem. Om lat de kans nog steeds groot wordt geacht dat Paul Scheelings definitief naar elders zal uitwijken (hij heeft nog altijd een aanbieding van theater Pepijn in beraad) lijkt het raadzaam nog eens naar het intieme zaaltje in het Bavo- gebouw te gaan. Tum-Tum staat borg voor bijzonder 30 u. 12.00U. t’ O in HAARLEMS BLAZERS En semble heeft in de afgelopen weken hard gestudeerd om tij dens de uitvoering van vrijdag avond zo goed mogelijk voor de dag te kunnen komen. Meer dan vaak het geval is in grote re ensembles wordt bij dit tien musici tellende gezelschap, dat geformeerd is uit leden van de stichting Jeugd en Muziek af deling Haarlem, gelet op zui verheid en toonvorming. Het concert, dat zaterdag om 20.15 uur in het raadhuis van Heem stede begint, belooft dan ook voor zowel de jonge musici zelf als voor de luisteraars een aan gename tijdspassering te wor den. goed vermaak, in de stijl van Neerlands Hoop en van Szmulewicz. Behalve Je roen Hendriksen en Jos van Beem, die de kern vormen, telt het gezelschap sinds dii seizoen twee nieuwe leden, Martin Wulff (orgel en piano) en slag werker René Oldenkortte. Ze geven de groep een duidelijk hoorbaar geluid mee. „Stilte voor de storm” kan het best omschreven worden als spektakelcaba- ret, met een onomwonden directheid waarin de gepolijstheid ver te zoeken is. Het mannenkoor, dat binnen kort 30 jaar bestaat en temid den van de vele Haarlemse ko ren al jarenlang een uitsteken de indruk maakt, kan nog en kele heren zangers opnemen. Men kan zich wenden tot een der bestuursleden of dirigent Nico Ringels, die op de repeti ties elke donderdagavond in de Koningstraat 22 in Haarlem WE HERINNEREN onze le zers aan de opvoering van Pyg- malion’s My fair Lady, die to neelvereniging Thalia vanavond (20 uur) en maandagavond in de Schouwburg te Haarlem verzorgt. DE TONEELverenigingen Godfried Bomans en Henk Bakker spelen op zaterdag 26 april in Schalkererf, Bernadot- telaan, Schalkwijk een opvoe ring van de klucht-„de dodelij ke liefdes van tante Tina” van Jan Leulemans. Th. A. Stevens heeft de regie. Medewerking verleent de Indonesische dans groep Kupu Djawa onder lei ding van Miriam Wielandt. Toegangskaarten 1,50 aan de zaal en te bestellen op de vol gende telefoonnummers: 321089, 344280 en 310579 in Haarlem. Het is een zeer complex ge heel, dat misschien niet overal de literatuur verlaat en auto noom theater wordt. Maar het is zoals altijd bij De Ap pel prachtig om te zien. De mimisch hoogbegaafde Peter van der Linden bereikt vooral in het tweede deel adembene mende ogenblikken waarin de Tijn van ƒ5,65 GÉ VAN DER STEEN leidt vrijdag (20 uur) een concert in de Sint Martinuskerk in Hille- gom met de Christelijke Orato rium Vereniging AS AF en de Hillegomse Oratorium Vereni ging. Onder zijn directie wor den achtereenvolgens uitge voerd de Mis in G van Schu bert, de Krönungsmesse van W. A. Mozart, Pange van Kodaly en Te Deum van Purcell. Me dewerkenden zijn het Noord- wijks Dubbel Gemengd Kwar- NAUGHTY MARIETTA, een operette van Victor Herbert, wordt 29, 30 april en 5 mei de Haarlemse Schouwburg gebracht door ope rette Hulsbergen. Met deze se rie uitvoeringen zal Henk Steenkist afscheid nemen als dirigent van Hulsbergen. lerlaatste voorstellingen in Haarlem van „De val van Ra- benshalle”. Een vrolijk spekta kel waarin de groep zich mani festeert in film, geluid, mime en tekenfilmachtige gags. cours van de Pauwkes Jazzcor- ner in Beek en Donk en bracht voorts een langspeelplaat uit. HET TRIO Paul Ruysch is zaterdagavond (22 uur) te be luisteren in café A’ the Jazz- comer, Spaame 104 in Haar lem. Paul Ruysch is zaterdag avond (22 uur) te beluisteren in café At the Jazzcorner, Spaarne 104 in Haarlem. Paul Ruysch is, zoals bekend, de zanger en pianist van The Millers. Hij komt met Henk Rijnberg, slag werk en Hans van Rossum, bas. Vanavond in dit vermaarde jazzcafé de Rob Pointl-Bert Nieborg Combination „featu ring” Willem Kraayenga op gi taar en Hans Kevne, piano. LEX GOUDSMIT en Willeke Alberti werden aangetrokken om een rol te spelen in de kinderfilm Oom Ferdinand en de Toverdrank (studio). Dat zal ook oudere filmliefhebbers doen aantrekken. Palace heeft in de matinees Vrijbuiter» van het woud. Onder leiding van André Kaart worden werken gespeeld van W. A. Mozart, Jurriaan Andriessen en Ludwig van Beethoven. De toegangsprijs be draagt slechts 2, houders CJP betalen 1. Van links naar rechts René Oldenkortte, Martin Wulff, Jeroen Hendriksen en Jos van Beem, tezamen vormend het caba retgezelschap Tum-Tum. Begijnhof in Haarlem vormt het decor voor een concert van Die Haerlemsche Musyckcamer onder leiding van Frans van Lookeren op zaterdagavond 26 april, aanvang 20.15 uur. Solis ten zijn de violisten Jaat Ne- derhorst en Eleonore Olof. Werken van Geminiani, Duran te, Ditters von Dittersdorf, W. A. Mozart, Willem Frederik Bon en Elgar. TROLLEN EN BOZE geesten spelen ook een rol in „Rosemary’s Baby” de befaamde thriller van Roman Polanski, waarin Mia Farrow het jonge vrouwtje speelt dat tijdens haar eerste zwanger schap, gestimuleerd door het lezen over hekserij en duivelsuitbanning, hallucina ties krijgt waarin zij haar omgeving bezig ziet een duivels complot tegen haar toekomstige baby te smeden. Het speelt zich af in een sombere New Yorkse woonkazerne, tegelijk wordt Ro semary nogal verwaarloosd door haar man, een acteur di ejuist worstelt met een moeilijke rol, en de behulpzame buren zijn van een vriendelijkheid die Rosemary achterdochtig stemmen. De angstaanjagende gebeurtenissen waarvan zij het slachtoffer dreigt te worden, kunnen verklaard worden als een zwan- gerschapspsychose, maar ze zijn er niet minder luguber en schrikwekkend door. Polanski blijkt, als in zijn vorige films (bijv. „Repulsion”) een meester in het oproepen van een onheilspellende sfeer vol ziekelijke aspecten en in dat genre staat „Rosemary’s baby” aan de top. Waardoor deze reprise van een film uit ’68 alleszins gerechtvaardigd is. In Roxy BIJ EEN AUTO-ONGELUK heeft het stervende slachtoffer nog juist de tijd aan de nieuwsgierige omstanders te ver tellen dat hij in de buurt een grote som geld verborgen heeft. Het is een onge controleerde mededeling die het publiek niettemin begerig maakt en het tot een omvangrijke zoekpartij brengt met alle daaraan verbonden verwikkelingen. Stanley Kramer die zich onderschei den had door een reeks goed bedoelde probleemfilms, stapt met deze „It ’s a mad, mad, mad, mad world” in de superklucht, waarin hij probeert iedere minuut leuker te maken ‘dan de vorige, wat een onhaalbare zaak is. Maar er komen toch wel de nodige goede grap pen in deze spektakel-achtige slapstick die na zoveel jaar (de film werd in 1963 gemaakt) nog wel enige vreugde teweeg zal weten te breng. In Cinema Palace. IN TIROL gaat de ontucht vrolijk verder, zo heet de erotische (nou ja) rolprent die Frans Hals ook deze week op het repertoire heeft. Willeke Alberti draaft nog steeds op als Rooie Sien (in Lido) en dat geldt ook voor Keetje Tippel in Luxor. Door sex- en bordeelscènes probeert men het frigide tweetal tot daden over te halen en als de gelieven uiteindelijk zich gewonnen geven, in odnkere kleren sa men naar bed gaan om daarna in een witte doodskist op hun einde te wachten, blijken ze de volgende dag gelukkig en tevreden te ontwaken en is de ban van de „troll” of Zweedse kwade geest verbro ken. Het is alsof Vilgot Sjöman die eens sensatie veroorzaakte met „My Sister, my Love” en met „Ik ben nieuwsgierig” (geel en blauw) nu een persiflage wil geven op de overtrokken opvattingen omtrent sex en de draak steekt met alle overdreven modegrillen op seksge- bied als groepsseks en orgieën. In ieder geval heeft hij een luchtige vorm gevonden om toch nog heel wat van zijn erotische fantasieën kwijt te raken, waarbij vooral de scène met de zangers en zangeressen van de Zweedse opera die bloot en zingend in een groot hemelbed de jongeman het liefdesspel bij willen brengen, een bijzonder komi sche noot vormt. 4 IN „PALLOETER”, waarin publiek vrijwel niets meer van Pallieter zal herkennen, zien we twee wielrennerachtige fi guren met witgeschminkte maskergezichten. Ze bewegen zich in een gestileerd ritme, dat een spanning oproept die niet realistisch is. Het gaat de spe lers dan ook om meer alge- meen-menselijke zaken. Men ziet ze vruchteloos zoeken naar contact; misschien zijn de twee figuren wel eikaars andere ik of spiegelbeeld. Ze vinden dat contact eigenlijk alleen in agressie. Een meisje draagt van tijd tot tijd requisieten aan, waarmee ze de spanning tussen beide mannen onderbreekt. Op die manier zie je als toeschou wer deste duidelijker de wer king van theater. Men moet bij voorkeur niet naar een ver haaltje zoeken, maar zich met z’n gevoel in de sfeer van de voorstelling werken. Dan wordt „Palloeter” een heel spannende aangelegenheid. DE APPEL WERKT in het Kafka-programma veel minder abstract, maar houdt zich verre van een regelrechte illustratie van de tekst. Met zeer eenvou dige middelen (stoeltjes, een ij zeren bed, een sprei, twee lad- dercorastructies) en een knappe belichting roepen de spelers in regie van Erik Vos de wereld van Kafka op. Het is er een van kamertjes, eindeloze gan gen, trappenhuizen, deuren en een enkel raam op de wereld of een spiegel. Franz Kafka is een masker op het gezicht van Peter van der Linden. Hij speelt Kafka niet, maar brengt diens persoonlijkheid onder in beelden. Deze zijn soms ont leend aan echte gebeurtenissen, zoals die te lezen zijn in Kaf- ka’s brieven aan zijn vader en zijn verloofde Felice. Meestal echter ziet men Kafka als de schrijver, als degene die zijn angsten, verlangens en wurgen de eenzaamheid bezweert door middel van verhalen. Kafka’s werkelijkheid en schrij versfan tasie lopen in deze voorstelling dooreen. De andere spelers zijn daarin de hulpmiddelen, net als de requisieten, de belichting, en de geluiden. .Alleen in het geval van de voor Kafka onbereikba re verloofde en zijn domineren de vader beelden Geert de Jong en Niek Pancras deze figuren uit. Maar ook weer op een niet-realistische manier. Ze ko men tot leven in de manier waarop Kafka over hén denkt. Paula de Groot, alt en Marian ne de Beau Regard, piano. Het concert wordt begonnen met twee werken van Schubert, ge volgd door de cantate A sketchbook of women voor vrouwenkoor met sopraan solo en piano van Thomas B. Pit- field. Na de pauze twee werken van Hans Kox: Barcarolle voor piano-solo en „Zoo” op tekst van Trijntje Fop. KEES ROSENHART, de vas te bespeler van het orgel in de Waalse Kerk te Haarlem en onvermoeibaar ijveraar voor de stichting Voor en door orgel, verzorgt zaterdagmiddag (15 uur) een instructief orgelcon cert in de r.-k. basiliek Sint Bavo aan de Leidsevaart in Haarlem. Rosenhart, die onder meer les kreeg van Kees Bor- newasser, Albert de Klerk en Gustav Leonhardt (clavecimbel) is behalve als organist, werk zaam als docent clavecimbel aan de vakinstituten te Arn hem, Haarlem en Hilversum. IN DE TONEELSCHUUR zijn deze week twee enigszins verwante voorstellingen te zien, die ontstaan zijn vanuit de lite ratuur. Harlekijn Toneel uit Gent brengt „Palloeter”, waar voor de roman Pallieter van Felix Timmermans uitgangs punt was. Toneelgroep De Ap pel uit Den Haag speelt „Kafka K.K.”, een soort collage uit werk van Franz Kafka. DE ZWEEDSE regisseur Vilgot Sjöman is in zijn vaderland steeds hevig bezig geweest taboes, vooral op sexueel gebied, te doorbreken. Maar alsof hijzelf niet overtuigd is van zijn kracht als taboe- breker, laat hij ons in zijn nieuwste film een jong echtpaar zien dat bang is voor de liefdesdaad uit een overgeleverde vrees dat het bruidsbed wel eens hun doodsbed zou kunnen worden. ROMANESJ heet het gezel schap van vijf zigeuners die jazz spelen in de traditie van Django Reinhardt. Romanesj bestaat uit Hentsje Rozenberg, sologitaar en leider; Lulu Rein hardt, gitaar; Geigy Steinbach, ritmegitaar; Barkaro Rozen berg, sologitaar en Saxo Lavan- tin op bas. Vrijdagavond (22 uur) spelen ze voor leden en andere be langstellenden in de Haarlemse Jazz Club, Zanderzaal aan het Groot Heiligland 47 in Haar lem. De groep staat in ons land op punt van doorbreken. Vorig jaar won ze het bekende con- TONEELGROEP Centrum speelt op 28 april in de stads schouwburg te Velsen weer „De babyfoon” van Herman Lutge- rink en Peter Oosthoek. Een stuk over mensen van rond de dertig, die samenkomen om de verjaardag te vieren van Mar leen. Haar man is net weggelo pen en zij probeert te bewijzen dat ze het best alleen aankan. Els van Rooden, Ingeborg Elze vier en Jules Hamel in de voornaamste rollen. ROBERT LONG heeft sinds zijn debuut in de Haarlemse schouwburg veel succes gehad met zijn programma van lied jes en gezellige conference in Bellevue in Amsterdam. Het was avond na avond uitver kocht. De zanger komt zaterdag- avon dterug in de Haarlemse schouwburg. Cobi Schreijer. die zich van uit de folksongs ont wikkelde tot een zelfbewuste zangeres over de vrouwen- ecancipatie, staat Long weer bij in enkele sketches en liedjes. VOLGENDE WEEK op 1 en 2 mei geeft de Haarlemse thea- terwerkgroep Perspekt de al- ZONDAGAVOND om 19.30 uur wordt in de Ned. Herv. Kerk aan het Kerkplein in Bloemendaal een muzikale dienst gehouden, waaraan me dewerking wordt verleend door het Haarlems Bach Ensemble. il i - - s®** Franz Kafka slaapt; Peter van der Linden met het masker naar Kafka’s portret op. (Foto Pan Sok) VIERT OVERDAG de soft-porno hoogtij in de Haarlemse cinema’s, ’s nachts is er meer plaats voor geweld. Frans Hals gaat op de Chinese vuist en in de popfilm Gimme Shelter met de Rolling Stones gaat het ook niet zacht zinnig toe. Luxor brengt met Frenzy het laatste werk van Hitchcock over de ge schiedenis van een lustmoordenaar. Roxy heeft een spannende en degelijk gemaakte thriller met Michael Caine in de hoofdrol: Moordspel. DE HONG KONG studio’s draaien op volle toeren om aan de vraag naar Kung Fu films te voldoen. Rembrandt toont een van de nieuwsten, waarin ook een stevige portie sex zit: Kung Fu slavin nen. ONDER LEIDING VAN mevr. J. F. Duijtshoff-Jansen voert Heemsteeds kindertoneel De Favorietjes op zaterdag avond (19.45 uur) in het Coom- hertlyceum te Haarlem De blauwe Donau uit. Voor deze avond kregen De Favorietjes versterking van leerlingen van de balletschool Ciska Vrind uit Schalkwijk en van de Haar lemse Muziekschool. De blauwe Donau is een kin- deroperette in 3 bedrijven van J. A. Hofstede. Er wordt zowel klassiek als jazzballet gedanst. Hoofdrollen zijn ondermeer weggelegd voor Mirjam Moor man, Willemien Enschedé, Elly Zieltjens en Oscar Enschedé. Kostuums en decors zijn in ei gen atelier vervaardigd. tet en de organist Eyk. Toegangsprijs 2,50. FAURÊS prachtige Requiem staat op het programma dat Koor Katholiek Haarlem onder leiding van Albert de Klerk op 29 april (20.15 uur) in het Con certgebouw te Haarlem zal uit voeren. Op dit concert voorts de Passions Cantate van W. A. Mozart en de Cantate no. 140 Wachet auf van J. S. Bach. Solisten zijn Mar ja Schermer horn, sopraan; Rudolf Gras man, tenor; Ruud van der Meer, bas en Dorthy de Rooy, orgel. Begeleiding door het Noordhollands Philharmonisch Orkest. ANDRÉ KAART leidt zon dagmorgen het Aerdenhouts Vrouwenkoorin een concert in het gemeentehuis van Bloe mendaal te Overveen. Aanvang 11.30 uur. Met medewerking van Anneliese Post, sopraan; gekweldheid en eenzaamheid van Kafka onmiddellijk voel baar wordën gemaakt, bij voor beeld in zijn relatie tot de va der en verloofde en in „het gevecht” tussen zijn twee han den. DIVERSE OPERETTES staan de komende dagen op het pro gramma. In de Haarlemse Stadsschouwburg geeft de Zandvoortse Operette Vereni ging vrijdagavond (19.45 uur) een uitvoering van La Mascotte van Edmond Auran. Peter Pels heeft de leiding, Ferry Zelvers de regie. Het Amsterdams Pro menade Orkest verzorgt de be geleiding. DUTCH SWING College Band bestaat 30 jaar en om deze reden is een feestelijke jubileumtournee door ons land opgezet. De DSC, nog immer onder leiding van klarinettist Peter Schipperoort, komt zon dagavond naar het Concertge bouw in Haarlem. Er bestaat een overweldigende belangstel ling voor dit evenement (bij het voorbereiden van deze pa gina waren meer dan 300 kaar ten verkocht), zodat reservering dringend wordt aangeraden. Voorjaarsconcerten in kerk en zaal IN SCHALKERERF in Schalkwijk te Haarlem geeft Haarlems Christelijk Mannen koor vanavond een voorjaars- concert. Medewerking wordt verleend door de brassband Ar- ER BESTAAT uit onder vinding grote belangstelling bij het publiek om eens na der te kunnen kennismaken met het Christian Mülleror- gel in de Grote Kerk op de Grote Markt in Haarlem. De gemeente zal daarom een vijftal excursies organiseren om hierin te voorzien. De eerste wordt zaterdag morgen om 11 uur gehou den. Stadsorganist Piet Kee zal voor de uitleg zorgen. Aangezien de orgelgalerij een beperkte ruimte biedt, zal het aantal personen per keer tot 30 beperkt blijven. De kosten voor deze ex cursie bedragen 1. Men kan zich aanmelden bij het Kerkelijk bureau van de Grote Kerk aan de Oude Groenmarkt 23 in Haarlem. De volgende excursie wordt gegeven op 31 mei en staat onder leiding van Klaas Bolt. Albert de Klerk zal twee rondleidingen ver zorgen in juni en augustus, terwijl de serie op 27 sep tember wordt besloten door Piet Kee. 'r A

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13