Zwartboek juristen over Nieuwmarktrellen Over politieoptreden 300 klachten Bellevue biedt mogelijkheden voor Centrum Amsterdam krijgt er een theater bij OP STAP MET BAMBOEHUT KRASNAPOLSKY WIL UITBREIDEN Versiering Ballonnen Gratis concert ’i Begrafenis I j TC! Na mislukte „overvaF’op aandelen 7 Ywlé V R IJ D A G VA^IA 2 5 APRIL '1975 17 a JN 3 1 1 jvA'.Wi ONDER REDACTIE VAN ROLF STALLING HET NIEUWS over de uitein delijk mislukte „overval” van een Zwitserse belegger op de aan delen van Krasnapolsky schokte vooral de verstokte Amsterdam mers, die al zoveel traditionele eta blissementen achter de mistbanken van de Amstel hebben zien verdwij nen. Esi. tei' een een DIRECTEUR VAN GOOR Het aanbrengen van een stukje kip- bezocht de de laatste dag van hun bezoek aan de hoofdstad smakelijk gegeten. Maar, het grand-hotel en de tot het concern behorende Polen, d’Vijf Vlieg- hen alsmede de vorige week geopende „roosterplaetse” ’t Olde Binnenhofje, een sfeervol eethuis aan het Singel 359, le ven nog. Hoewel het niet uitgesloten is dat de belangrijkste aandeelhouders in de nabije toekomst alsnog tot verkoop besluiten. nieuw stuk „Eddy en Anna” van John Norman, vijf dagen later gevolgd door „De container” van Herman Lutgerink. Centrum heeft een dikke portefeuille met nieuwe stukken, zowel van vele Nederlandse schrijvers als buitenlanders. „DE AMSTERDAMMERS krijgen er een compleet theater bij voor een prik kie”, zegt Egbert van Paridon over Bel levue aan de Leidsekade, dat op het ogenblik ingericht wordt als theater. De verbouwing van het voormalige zalen complex, dat jarenlang als televisie-stu- dio van de NOS in gebruik was, kost nog geen half miljoen, zo heeft Publieke Werken uitgerekend. INMIDDELS heeft Kras plannen om uit te breiden. Hiervoor zijn de panden naar de Oudezijds Voorburgwal toe aan gekocht. Op dit terrein van 2400 vier kante meter zouden, als het doorgaat, behalve hotelkamers ook nieuwe zalen, appartementen een coffee-shop en win kels komen. „Maar”, meent Van Goor, „het is een zeer gecompliceerde zaak”. „De smoeshaan” heten, genoemd naar der geruchtmakendste produkties van Centrum. Zij werd verboden door de burgemeester van Haarlem.' moeilijke te dat er hier en daar met dump-prijzen is gewerkt. Van Goor: „De concurrentie is vrij hard geworden, maar wij doen niet mee aan prijsbederf. Helaas moeten we constateren dat veel collega’s dat wel doen”. HET IS de bedoeling dat er elke dag. behalve maandag, iets te doen is voor het publiek. Op zondagmiddag verzorgt het Jeugdtheater Amsterdam van Hans Snoek voorstellingen voor kinderen. El ke dinsdagavond geeft de Nederlandse Opera Stichting kleine uitvoeringen. Op de andere dagen speelt Centrum reper toire. Het gezelschap wil dat het publiek weet wat voor soort theater er in Belle vue te zien zal zijn. Ook al daarom ziet Centrum niet dat het theater een con- DEZE WEEK zijn Annemiek en Marijke op stap gegaan met een immense bamboe hui. De creatie van deze jonge Amsterdamse vrouwen, die in de geleende atelierruimte van een pakhuis aan de Brouwersgracht na ruim twee weken „gevangeniswerk” tot stand kwam, is begin mei te zien op een expositie van de Zwitserse kunstenaar Mar cus Raetz in Luzern. Van hem kwam ook het verzoek aan acht vrouwen uit verschei dene Westeuropese landen om een eigen huis te bouwen. Annemiek en Marijke zagen daarin een artistieke uitdaging en schaften zich met „de poen”, die ze met het ver kopen van kleren op het Waterlooplein hadden verdiend, zware bamboestokken, jute en tentdoek aan waarna ze er een koepelachtige vorm aan gaven. De ruimte (zie foto) wordt gevuld met een zandvloer, een super-cactus, een vijvertje en een „vuurwerk van spiegelsterren, regenbogen en glaspegels”Volgens de ontwerpsters, die met enige zorg de grensformaliteiten tegemoet zagen, is het binnen deze entourage bijna onver mijdelijk om „ins blaue hinein af te dwalen”. Om duidelijk te laten zien dat het om een vrouwenhuis gaat, komt er op de tentkoepel nog een levensgrote tors van een vrouw te staan. i am pegaas bracht enige uitkomst, maar heel bijzonder is het allemaal nog wel. „Dat komt”, zegt Van Vlijmen verontschuldigend, „omdat het ook nog niet af is. Er horen eigenlijk groe ne slingers bij - maar die moeten uit Bazel komen en zijn gewoon te laat geleverd”. Overigens beginnen de winkeliers in het centrum binnenkort met de promotion-actie „Twinkel- stad- Winkelstad”, die voor het pu bliek nogal wat verrassingen in petto houdt. Tenslotte nog dit: de koopa vond op Hemelvaartsdag wordt ver schoven naar vrijdag 9 mei. OP DE openingsdag van het Hol land Festival op zondag 1 juni kun nen liefhebbers van klassieke muziek zowel ’s middags als ’s avonds terecht in het Amsterdams Concertgebouw. Zondagmiddag speelt het Amster dams Philharmonischm Orkest onder leiding van Anton Kersjens en om acht uur treden volgens de plannen „NOS-koren, NOS-orkesten en NOS- ensembles” op. Het schijnt dat de te levisie er aandacht aan wil schenken. Met een knipoog naar buurman De Bijenkorf, die ook ambitieuze bouwplan nen (onder meer van een parkeergarage) heeft, vervolgt de directeur van Krasna- polsky: „Ik hoop dat De Bijenkorf het doet, want het zou betekenen dat zij nog vertrouwen in het centrum van Amster dam heeft”. Zondag vierde Centrum zijn 25-jarig be staan in Bellevue, waar de verbouwing in volle gang is. De foto geeft een blik in de grote zaal en een doorkijk naar de foyer, waar eveneens voorstellingen ge geven kunnen worden. Foto Bob van Dantzig. NICO Scheepmaker noemde ze schaamlapjes en secretaris Thijs van Vlijmen een ontzettende tegenvaller. In beide gevallen ging' het om de feestversiering die langs het Damrak, Rokin en in de Kalverstraat is aange bracht. Op lange palen, waarvan er voor de start reeds een flink aantal bleek te zijn gestolen, hangen aan draden gekleurde doekjes. Het pro bleem daarvan is dat ze bij de minste wind in de draden verward raken. Hij beaamt dat de Amsterdamse ho- tellerie er als gevolg van de verslechter de toeristenmarkt en de lawine van nieuwe hotelbedden moeilijke tijden doormaakt. Om redelijk te kunnen draaien hebben de hotels een bezetting van ruim 60 percent nodig en vorig jaar was er een gemiddelde van 38 pet. Waarbij dan nog moet worden opgemerkt DE SCHOOLJEUGD zal op Konin ginnedag merken dat Amsterdam ook jarig is. Op verschillende plaatsen in de stad krijgen de scholieren in to taal 50.000 met gas gevulde balonnen in de handen gedrukt. Het is de bedoeling dat ze op die dag allemaal de lucht in gaar current zal zijn voor theaters als Micke- ry, Shaffy, Brakke Grond en het Nieuwe de la Mar. Bellevue krijgt een eigen gezicht. Begin september gaat het nieuwe the ater open voor het publiek. Eerst wor den voorstellingen gegeven van „De ba byfoon” dat dit seizoen al op het reper toire staat. Op 12 september komt een Van Goor: „We hebben een volstrekt zelfstandige positie en we kunnen ons uitstekend verdedigen tegen andere con cerns. Maar het is best denkbaar dat je over een paar jaren zegt: een rugge- stcuntje zou bruikbaar zijn. In dat geval moet het echter wel een samenwerking zijn waar we van harte aan meewer- ken”. Van Paridons toneelgezelschap, het 25- jarig Centrum, gaat het zelf beheren. Dat is iets waar elke theatermaker naar verlangt: een eigen theater waarin men voor de produktievoorbereidingen en speelavonden niet meer - afhankelijk is van anderen. Wie het toneel volgt, weet dat moder ne voorstellingen niet meer gebonden zijn aan het, „lij-sttorieel” uit de oudere schouwburgen- Nieuwe toneelschrijvers en groepen, die zelf hun stukken maken, hebben een ruimte nodig die veel meer mogelijkheden biedt dan een hoog po dium met een zaal stoelen ervoor. Nieu were toneelvormen zijn veel méér naar het publiek toe gekomen. Men moet er vaak omheen kunnen zitten. EEN THEATER als Mickery aan de Rozengracht toont al enige jaren de noodzaak van deze mogelijkheden aan. Van dit theater neemt Centrum voor Bellevue dezelfde formule over. Tribu nes kunnen in elke gewenste opstelling worden gebouwd rond een speelvlak, waarvan de afmetingen en vorm bepaald worden per produktie. De grote zaal van Bellevue biedt een ideale vierkante ruimte van ongeveer 20 bij 20 meter.' Deze zaal heeft ook een ouderwets podiumtoneel achter een in drukwekkend brandscherm. Maar dit zal voorlopig niet gebruikt worden. Het to neel is ondiep en heeft onvoldoende belichtingsmogelijkheden. Centrum heeft nieuwe schijnwerper- bruggen bevestigd aan het plafond van roosters, maar de knoppeninstallatie is overgenomen van de NOS. De licht- en geluidsmensen van de groep hebben vanuit een cabine boven in de zaal uitstekend zicht op het speelvlak. Aan een der zijden van de grote zaal ligt de foyer met uitzicht op het Leidse Bosje. Hier zal men kleinere produkties brengen, met name in de lunchtijd, een activiteit waarmee men in september zal starten. In het complex wordt een café ingericht, waar men ook een hapje zal kunnen eten. Dit petit-restaurant zal traangashuls op zak en wegens ver boden munitiebezit het bureau binnen werd gesleept, waar hij volgens zijn verklaringen door een „meerdere” en kele malen in de buik was gestompt en daarna tegen de muur was ge kwakt. Er zijn ook klachten over het com mentaar van de politie. „Heb je flink op je lazer gehad? Ze hadden je nog veel meer moeten pakken, vuile hoer”, zou een agent een jonge be woonster hebben toegevoegd toen zij huilend (van het traangas) werd weg geleid. Een ambtenaar van het parket van de officier van justitie zou voorts hebben opgemerkt: „Ze moesten ze allemaal doodschieten in de Nieuw- markt, dan zijn we er meteen vanaf.” MARIANNE van der Meulen: „Vooral de eerste keer is de politie ontzettend tekeer gegaan. Vooral in de huizen, waar niemand het kon zien, hebben zich waanzinnige tafere len afgespeeld. Ze moesten en zouden die krakers eerst halfdood slaan en dat juist terwijl ze zich helemaal geweldloos opstelden. De tweede keer was het duidelijk een wraakactie. Vergeet niet dat drie gewonde agen ten er erg aan toe waren. Eentje had een verbrijzelde knieschijf, twee an deren hersenletsel. Dat is nogal wat. Maar ik stel niettemin dat geweld niet erger mag zijn dan strikt nood- zakelijk is. En dat is met voeten getreden.” Hoe vond zij de straffen? „Krank zinnig hoog. De advocaten waren er wel verbaasd over, maar ik niet. Ik verwacht altijd het ergste. We ken nen Nomes van de Maagdenhuis-pro- „Met Bellevue krijgt Amsterdam om en bij het Leidsepiein een theatercon- centratie als het Westend in Londen. En aan wie heeft Amsterdam dat te dan ken? Aan wethouder Lammers”, zegt Van Paridon. „We mogen blij zijn dat Amsterdam hier geen handelsmaat- schappij of een textielatelier in heeft gezet. Laten we ook eens iets aardigs over Lammers zeggen”- COMMERCIE en techniek spelen een steeds voornamere rol jn de be grafeniswereld. Dat werd deze week duidelijk tijdens het driedaags con gres dat de American Cimetary Asso ciation in de RAI hield. Een club van 250 begrafenisondernemers uit een land waar je als een hond ter aarde wordt besteld als je geen cent hebt, maar waar je met een beter gevulde geldbuidel even zo goed gebalsemd kunt worden. Het gezelschap bezocht behalve de Keukenhof en de Wallen ook Westgaarde, Amsterdams meest moderne begraaf- en crematieplaats in Osdorp. Het wilde tot in de fines ses weten welke begraafmethoden hier gehanteerd worden Het pro bleem in Amsterdam is zo werd uitgelegd dat de ontbinding van de stoffelijke resten door de waterrijke bodem minder snel gaat dan men voor wenselijk houdt. In Westgaarde heeft men dat opgelost door een soort ventilatiesysteem in te bouwen Bo vendien en ook dat is geen grapje zouden sinds kort proeven met kada vers van dieren worden genomen om te kijken hoe het proces van lijkont- binding nog meer versneld kan wor den Overigens hebben de congresse- rende begrafenisondernemers ook op echter veroordeelde tot gevangenis straffen van zes weken tot drie maanden. Ondanks aandringen van de advocaten wilde de politierechter niet ingaan op de beschuldiging dat verdachten ook op het politiebureau nog zouden zijn mishandeld. „Ik weet het al, een beetje”, zei hij alleen, waarna hij in alle gevallen conform de eis van de officier van justitie vonniste. De actiegroepen reageerden fel en noemden de zware straffen een trap in hun rug en een extra straf voor de buurt. „DE PROCESSEN voltrokken zich in een sfeer van partijdigheid en insinuaties van de zijde van mr. No mes en wij menen dat de uitspraken meer gebaseerd zijn op politieke mo tieven dan feiten en erop zijn gericht het verzet van de buurtgroepen te breken”, aldus de verklaring. De klachten die de juridische groep in het buurtcentrum De Boomspijker heeft verzameld, liegen er niet om. Er wordt gesproken over politiebus- jes, die op betogers inreden, over een hondengeleider die het dier alle tijd gunde om in de kuit van een kind te happen en er daarna met een knuppel ook nog eens op los sloeg, over ge wonden die werden tegengehouden toen ze naar een EHBO-post werden gevoerd, over individuele betogers die op een „stil plekje tussen geparkeerde auto’s door een overmacht aan agen ten ernstig werden mishandeld, ovei- een meisje ,dat vjjftig meter werd meegesleurd, waarbjj haar hoofd over de grond sleepte”, over een student die in de Warmoesstraat zonder achterlicht fietste met een „Maar dan gebeurt het zeker niet op de manier zoals dat nu is gegaan. Dat heeft ook ons zeer verbaasd. Omdat we meenden dat we met onze aandeelhou ders een voortreffelijke verstandhouding hadden. Het gevaar is nog niet helemaal geweken omdat iemand, die gisteren wilde verkopen dat vermoedelijk ook vandaag nog wel wil”, zegt de heer G. E. van Goor, die bijna 35 jaar geleden in Kras kwam en sinds 1961 deel uitmaakt van de driehoofdige directie. DE GEGADIGDE voor overname van het klassieke hotel op de Dam was de Grand Metropolitan Groep, die in Am sterdam reeds de hotels American, Vic toria en Amstel exploiteert. Na overleg met de vakbonden en de ondernemings raad lieten commissarissen en directie van Kras, waar 370 werknemers in dienst zijn, weten niet te willen mar chanderen. ALSOF ER helemaal niets gebeurd is, trippelt een koppel duiven over de door bulldozers van woonblokken ge zuiverde Lastage, waar het metro- café „Het hoekje om” inmiddels in derdaad het hoekje om is. Maar iets verderop in de Nieuwmarktbuurt aan de Rechtboomsloot legt de in een rode hansop gestoken Marian ne van der Meulen namens de juri dische groep van de actiegroepen de slordige 300 klachten over het politie optreden tijdens de ontruimingen in de Nieuwmarkt. Een deel van deze aanklachten wegens „poging tot doodslag, mishandeling, diefstal, bele diging en wederrechtelijke vrijheids beroving” is reeds bij de Amsterdam se officier van justitie, mr. Hartsui ker, gedeponeerd. De rest volgt spoe dig. Tot het legertje klagers behoort ook het PSP-Kamerlid Van der Spek, die op 24 maart („Blauwe maandag”) zag hoe een jongen, die met de fiets aan de hand van de Zuiderkerk naar de Nieuwmarkt liep, zonder enige aanleiding „door zes of zeven agenten werd neergeslagen. Toen hij op de grond lag, sloegen ze maar door. Een gruwelijk gezicht”, aldus Van der Spek, die zelf een ferme tik met de wapenstok kreeg toen hij zich voor stelde als Kamerlid en de naam wilde weten van de agent „van wie ik meende dat hij het meest had gesla gen.” Inmiddels is het alweer een week geleden dat politierechter mr. G. H. Nomes acht demonstranten die met stenen naar de politie zouden hebben gegooid de meesten ontkenden dit cessen. Normaal een aardige rechter, maar bij dit soort zaken niet te genieten. Als je het goed nagaat zit ten deze mensen op illegale basis vast, maar ze lappen het gewoon aan hun laars.” De juridische groep vindt het „lo gisch dat de justitie de politie in de rug dekt”, maar wat verwacht ze van de afdoening van de klachten? Mari anne van der Meulen: „We hebben in elk geval de toezegging gekregen dat grondig wordt onderzocht. Er zijn ook een paar zaken bij die heel erg zijn. Als je nu een streep hebt om op te staan, doe het dan want anders ben je nergens. Het moeilijkste is om alle handtekeningen van de slacht offers bijeen te krijgen. Café Het Hoekje Om, waar iedereen kwam is gesloopt. En veel mensen ztfn moe gestreden, denken: het heeft geen zin. Maar ik treed niet op als liefdezuster. Het gaat er om iets te ondernemen tegen een bestel dat deze uitingen van geweld mogelijk maakt.” Haar collega Pia Mitchell is minder optimistisch over de afloop. „Ik denk wel dat die klachten gewoon gesepo neerd worden”, meent ze. HET IS in elk geval de bedoeling dat de juridische zijde van de Nieuw- markt-affaire in drukvorm verschijnt en met een voorwoord van de crimi noloog Jan Naeyé, docent aan de Vrije Universiteit, aan Kamerleden, studentenorganisaties, de politie-aca- demie en dergelijke zal worden ge stuurd. „Want”, zegt Pia Mitchell, „je zult, met wat er gebeurd is, iets moeten doen.” f- ■M

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17