J c> Bereikbaarheid EN L 99 1 r I OShiill 19 V R IJ D A G 25 1975 APRIL MM AL” TTJ 4 «g s,e- jtl Italië Zwitserland Ierland Noorwegen Griekenland Finland Spanje Portugal Engeland Rusland Bulgarije Oostenrijk Roemenië Polen Denemarken België Luxemburg Zweden West-Duitsland Frankrijk 5 A - "r- v7>A - - Ma ‘t HSW ■HMB Gouden Handen” in jezuietenklooster 'XV* i nedM voor toeristische informatie 0l Waarheen Amsterdam, ook M met F SM oescfr- Informatiebureau, Noorder- Zweeds I ider- ils volgt Jening, tuiden Duits Reis-Informatiebureau, Spui 24, Amsterdam, tel. 020-241293. BIJ DE FOTO’S. Boven in de pagina het klooster Don Rua wat in een paar maanden werd verbouwd tot een recreatiehof. Links kijkt een „gewoon” paard met duidelijk misprijzen naar een voorwereldlijke grote broer. Rechts een onderdeel van het kijkspel in de gewelven waar de geschiedenis van de mense lijke ontwikkeling is afgebeeld. De andere foto’s laten een schaalmodel van het oude Schiphol zien en een van de kruisstaties, die in de tuin gehandhaafd zijn. Pools Informatiebureau Orbis, Leidse- straat 64, Amsterdam, tel. 020-253570. Folder „Wegwijs in Polen” met o.a. wat het visum kost, reisbepalingen, prij zen van enkele hotels en excursies, ta rieven van huurauto’s en boten, en van paardrijden (N). Folder „Betoverend Po len” met wat meer hotels en pensions dan in de folder „Wegwijs in Polen”, echter zonder prijzen (N). Wegenkaart met zeer beknopte toeristische aandui dingen (F E). Ns sving. DE WITTE PATERS van La Viche- rie volgden inderdtijd de Jezuïten op. Over die periode spreekt een bescheiden donkere plaquette ip de hal: „Ter her innering aan de liefderijke verzorging kennll in da »n sred z* nr Nationaal Leidseplein 251251. Belgisch -7, Intourist, Honthorststraat 42, Amster- dam-Zuid, tel. 020-798964. Folder „Bestemming USSR”. Informa tie over o.a. hotels, cursussen Russisch, cruises op de rivieren, binnenlandse vliegtarieven, vakantiehuisjes, kamperen, huurauto’s, prijzen van levensmiddelen (N). Plattegrond met bezienswaardighe den van Leningrad (E). Kaart met auto- excursies, waarop ook de Russische ver keersborden staan (E F D). Deens Verkeersbureau, Keizersgracht 518, Amsterdam, tel. 020-226717. Folder „Denemarken 'n fijn land”, met verkeersregels, douanevoorschriften, auto- en prijzen enz. (N). Hotellijst met prijzen. (F D E De). Camping-adreslijst, helaas zonder ver dere bijzonderheden of prijzen. Unieke streekfolder van Kopenhagen en Noord- Seeland. waarin o.a. de openingstijden en entreeprijzen van bezienswaardighe- IN DE OPSOMMING wordt telkens een land genoemd met daarachter de naam. adres en telefoonnummer van het toeristenbureau. De letters geven aan in welke taal de informatie wordt verstrekt. N staat voor Nederlands, E is Engels, F Frans, D Duits, I Italiaans, P Portugees, F Fins, D Deens en een No is Noors. pinglijst met prijzen en kaart (N). Ho tellijst met prijzen (N). Folder „Groot hertogdom Luxemburg”, met o.a. ope ningstijden, toegangsprijzen van beziens waardigheden, verkeersregels, inlichtin gen voor vissers. HET „BREVIERLAANTJE” van het klooster Don Rua in ’s Heerenberg, naar de hemel toe gesloten door de ineengestrengelde takken van haagbeu- ken, zal er aan moeten wennen. In vroeger dagen hooguit opgeschrikt door een zich boven zijn brevier in uitbun digheid verliezende kloosterling, moet het nu beschutting gaan geven aan dagelijks wisselende mensendrommen. Het is uit met de stilte rond Don Rua, die ontstond toen de paters Salesianen van Don Bosco verleden jaar augustus in de refter het galgenmaal aten en hun valiezen pakten. Brits Toeristen Bureau, Leidseplein 5, Amsterdam, tel. 020-234004. Boekje „Met de auto door Groot- Brittannië” met verkeersregels, verkeers borden, leuke routes, kaarten, enz. (N). Hotelinformatie met prijzen, per streek. Dus gebied opgeven (N). Kamers op boerderijen, met prijzen (E). Kaart van Londen met stratenregister en onder grondse net (N). Voordelige hotels en pensions in Londen, met prijzen (E D F). Alle veerdiensten naar Engeland, met afvaarten en prijzen (N). IN DE GEWELVEN wordt de ge schiedenis van de menselijke ontwik keling uitgebeeld. In fasen, van het ontstaan van de schepping tot de ruim tevaart. Andere onderdelen van het recrea- tieproject zijn het klank- en lichtspel „Mens en wereld” in de voormalige ka pel, waarvan het glas- in lood is ge- Spaans Nationaal Bureau voor Vreem delingenverkeer, Laan van Meedervoort 8, Den Haag, tel. 070-465900. Toeristisch plattegrond je van Madrid (N). Idem van Barcelona (E). Lijst van door het ministerie van toerisme geëx ploiteerde „betere” hotels. Met veel fo to’s van die hotels erbij, maar helaas geen prijzen (E). Veel informatie geven de Spanjaarden verder niet. Ze hebben wel heel veel folders met (zeer) mooie plaatjes en historische verhalen. Portugees Bureau voor Toerisme, Am stel 24, Amsterdam, niet telefonisch. Kleine lijst van staatshotels met prij zen (FED P). Folder „General informa tion” met wat inlichtingen over prijzen en reisbepalingen (E). Folder „Portugal camping”, met prijzen (E). „GOUDEN HANDEN” is ook de wer kelijkheid geworden droom van de Edese zakenman Gert Hazeleger, die met eigen en wat ander kapitaal de bv Monferande oprichtte, het klooster van de Salesianen kocht en zijn idee ge stalte gaf. „Het is een absoluut gegeven”, zegt hij, „dat steeds meer mensen door steeds meer vrije tijd steeds meer gele genheid krijgen om zelf creatief bezig te zijn. Tot nog toe konden zij hun werkstukken alleen laten bewonderen in kleine kring of in een zaaltje van een café, maar daar bleef het dan bij. Door „Gouden Handen” wordt datzelf de werk bereikbaar...yo.qr hpnder^uh,, zenden. Als u eens wist hoe die men sen het verdienen om uit de vergetel heid te komen”. Folder „België bijvoorbeeld”. Met veel praktische informatie over prijzen, tarie ven, openingstijden en voorschriften (N). Hotelgids m'et prijzen (N). Campinggids met prijzen (N). fietsen verhuur, winkeltijden, van voedingsmiddelen, fooien, van zieken, gewonden en van huis verdrevenen gedurende de oorlogswin ter 1944-1945”. „Half ’s Heerenberg werd hier toen in de kelder opgevan gen”, vertelt Lens. DE INWONERS van het kleine grens plaatsje dat al in 1379 stadsrechten kreeg en met natuurpracht omge ven tegen de beboste heuvels van Montferland aanligt, krijgen het om zich heen wat drukker door de nieuwe bestemming van Don Rua. Maar de toerist is voor hen geen onbekend fe nomeen. Die hebben zich altijd al aan getrokken gevoeld tot het plaatsje door het middeleeuwse kasteel Huis Bergh, dat er een dominerende plaats inneemt. HET DICHTST bijzijnde NS-staffion is Doetinchem, vandaar is er een busverbinding met ’s Heerenberg. De toegangsprijzen van Gouden Handen zijn 5; voor kinderen van 3 tot 13 jaar 3,50. Alleen voor toegang tot het theaterspel moet worden bijbetaald 1,50). Voor invaliden zijn speciale voorzieningen. In het recreatiepark zijn verschei dene restauratiemogelijkheden aan wezig, variërend van een koffie-shop en pannekoekenrestaurant tot een Balinees restaurant. blindeerd; een particuliere verzameling van spoorwegminiaturen (de collectie Coldewijn) en een poppentheater dat „De Figurenspiegel” als naam mee kreeg. Kinderen kunnen zich uitleven in televisieland en in een hobby-hof, waar de bezoekers gratis en vrij kun nen experimenteren. In een deel van het uitgestrekte park dat bij het kloos ter hoort is een pre-historische hoek ingericht, het domein van holbewoners, Stegesaurussen, Tylosaurussen en meer van die voorwereldlijke giganten. ’S HEERENBERG ligt op de grens van Nederland en West-Duitsland. De gemakkelijkste verbinding is via de E 36 (rijksweg 12), over de grensover gang Bergh Autoweg tot aan de afslag Emmerich’s Heerenberg. Bij 's Heerenberg wordt dan opnieuw de grens gepasseerd en komt men weer op Nederlands gebied. Het klooster is direct na de grensovergang. (Voor deze dubbele grensoverschrijding zijn vanzelfsprekend een paspoort of an dere grenspapieren nodig). Een ande re mogelijkheid is de E36 kort voor de Duitse grens té verlaten en van daar via Beek en Zeddam naar ’s Heerenberg te rijden. Dan rijdt men geheel op Nederlands gebied. straat 7, Amsterdam, of reisbureau Zwe den, Vijzelgracht 17, Amsterdam, tel. 020-237341. Een algemene folder is er niet. Er staat wel een beetje algemene informa tie in de folder „Vakanties in Zweden,,. Die folder is in feite een reisbureau-gids voor all-in reizen. Er staan ook vakan tiehuisjes in, met prijzen erbij (N). Toe ristisch plattegrond je van Stockholm (N). Er is er ook eentje verkrijgbaar van Goeteborg en dat heeft zelfs een stra tenregister, maar is alleen in E en D. Landkaart met wat toeristische tips en bepalingen (N). Folder „Prettige vakantie in Duits land”. Vol met informatie over afstan den, prijzen, uitstapjes, hotels, pensions, landkaart met plaatsenregister, steden en eten (N). Hotelgids met prijzen (D E F). Campingkaart (N). Speciale lijst van tankstations, restaurants en motels vlak langs de autobanen. Hier staan geen prijzen in (N). Hotels, restaurants en benzinestations in de buurt van de auto banen, maar niet pal erlangs. Wel met prijzen (D). de dé Larïdsmeeïse postbode Henk Buis in 9 jaar 10.000 uur aan. Hij komt nog dikwijls het weekeinde en knutselt er. wat aan. „Tachtig percent van de wer ken die hier hangen kunnen vérkocht worden en de makers 'bepalen zelf de prijs”, vertelt Johan Lens van de Stichting Gouden Handen. Daar is dan ook een speciale afdeling voor inge richt, die zich met die verkoop van particulier aan particulier bezig houdt. Ook is er een modelbouw en minia- tuurshow, waar zelf gebouwde model len te zien zijn en modellen die uit Fins Nationaal Verkeersbureau, Oran- je-Nassaulaan 25, Amsterdam, tel. 020- 761672. Folder „Travel Facts 1975”. Met veel praktische inlichtingen, bijvoorbeeld over kampeertarieven, prijzen in restau rants en douanebepalingen (E). Dorpen met vakantiehuisjes: prijzen, adressen 'en bijzonderheden (E D F F I). Hotel- Motelgids met prijzen (E D F F I). Vertrektijden van de veerdienst naar en van Finland (N). Griekse Nationale Organisatie voor Toerisme, Leidsestraat 13, Amsterdam, tel. 020-254212. Kaartje van toeristische bezienswaar digheden in Athene (N). Folder „Grie kenland, nuttige inlichtingen”, waarin prijzen staan van allerlei dingen en voorts ook de bootdiensten tussen de vele eilanden (N). Lijst van campings, met prijzen (N). Autokaart met beziens waardigheden en ook campings, hotels en motels erop. OP DE BENEDEN-, eerste en tweede verdieping van het klooster is te zien wat die gouden handen zoal presteren. Op veler gebied. Werken van de meest uiteenlopende karakters. Van een copy van Rembrandts Nachtwacht, waar ene meneer Derksen zich in zijn garage bij kaarslicht op leeg heeft geschilderd, tot een tot in details nagebouwd Schiphol- Oost, het oude Schiphol. Daar besteed- Nationaal Bulgaars Verkeersbureau, Reguliersdwarsstraat 54, Amsterdam, tel. 020-248431. Beknopt lijstje van campings, met kaartje (E). Zuidkust-folder met enige praktische informatie (N). Historische kloosters die te bezichtigen zijn (D). Autokaart met verkeersregels (E). Nationaal Zwitsers Verkeersbureau, Koningsplein 11, Amsterdam, tel. 020- 222033. Nationaal Luxemburgs Verkéersbu- reau, Kleverparkweg 44. Haarlem, tel. 023-254707. Vakantiehuizen. Lijst met ruime be schrijving, maar geen prijzen (N). Cam- U KUNT PROBEREN de verkeersbureaus telefonisch om inlichtingen te vragen, maar ze zijn vaak in gesprek omdat er meer mensen op die gedachte komen. Daar om wil het wel eens handiger zijn om een briefkaart of briefje te sturen. Vertel precies wat u hebben of weten wilt. Nogmaals, gewoon in het Nederlands. REDACTIE: UDO. J. BUYS Nationaal Italiaans Verkeersbureau, Rokin 52, Amsterdam, tel. 020-249732. Folder „Tot ziens in Italië” vol met praktische inlichtingen (N.). Helaas ver schijnt pas in juni de nieuwe editie voor dit jaar. Lijsten van bungalows en ap partementen per streek aan te vragen. Er sitaan diverse bijzonderheden in, maar geen prijzen (N). Hotelgidsen met prij zen per streek aan te vragen (F D E I). Plattegrond met bezienswaardigheden van Rome (D). den staan, maar bovendien een lijst van restaurants met daarbij een typering van wat voor soort zaak het is (N). Oostenrijks Toeristenverkeers Bureau, Singel 464, Amsterdam, tel. 020-255933. Landelijke hotellijst met prijzen (D E F). Per streek uhgebreider folders met hotels en pensions te krijgen. Ook We nen en Salzburg apart. Campinggids (N). Algemene folder „Oostenrijk” met be perkte informatie (N). Folder „Wien” met plattegrondje van de bezienswaar digheden (D). Folders „Reisinlichtingen voor Zwit serland”. Vol met bijzonderheden over o.a. verkeersregels en vereiste reispapie- ren (N). Folders over kortingen bij uit stapjes per boot, trein en postauto (N). Hotelgids met prijzen (D F E I). Cam pingkaart (D F E). Hotels en motels met prijzen, ook lijst van restaurants en cafés (D E F I). VRIJWEL ALLE VAKANTIELANDEN hebben toeristische vertegenwoordigingen in ons land, die kosteloos algemene inlichtingen geven. Dat kunnen ook landkaarten zijn, hotellijsten of folders. Een drempel hoeft er niet te zijn om de bureaus te be naderen, op elk daarvan spreekt men Nederlands. Hieronder een opsomming van gratis verkrijgbare informatie die nuttig kan zjjn voor Nederlanders die naar het buitenland reizen. Bijvoorbeeld omdat de verkeersregels en -borden afwijken of over winkel- en andere tijden. IN HET WANDELPARK werd de kruisstatie gehandhaafd. In het Duits, omdat de oorspronkelijke eigenaars van het klooster Duitse Jezuïten wa ren, die het in het begin van deze eeuw bouwden. Statie II „Jesus nimmt das Kreuz auf seine Schulter”. Johan Lens wijst naar de achterkant van het klooster waar de bloesem van de lei- peer de gevel kleurt. „De zuidkant, de rijke kant”, zegt hij, „dat was echt bij de Jezuïten in tel, de mensen die geld inbrachten kregen de betere cellen. Ze zijn groter dan aan de voorkant, groter met dubbele ramen, badkamers en centrale verwarming. De arme kant is aan het noorden met enkele ramen, kleine celletjes en ook geen badka mers”. Alleen het Christusbeeld in de tuin moet wijken. „Dat gaan we weg halen”, zegt Lens, „er komt een beeld van Marius van Beek voor in de plaats dat de Goede Herder voorstelt. Wat moderner, dat is een beetje minder geladen. Het Christusbeeld zou sommi ge mensen aanstoot kunnen geven”. Iers Nationaal Bureau voor Toerisme, Heiligeweg 14, Amsterdam, tel. 020 - 250306. Hotels en pensions in het hele land, met prijzen (E D F). Huizen, apparte menten, huurcaravans en campings, met prijzen. Folders hierover alleen per streek verkrijgbaar, dus aangeven welk gebied (E). Kamers op boerderijen E D F. Verkeersregels en verkeersborden E. Zeeviskaart E en visfolder N. Alle veer diensten met Ierland, met afvaarten en prijzen (N). Verkeersbureau Amsterdam, tel. 020- -.A Dat was verleden jaar augustus. Twee maanden later verscheen een legertje werklui voor de zwaar eiken houten deuren en bouwden het kloos ter om tot wat het nu is: een gigan tisch recreatieproject met het accent op de prestaties van hobbyisten dat daarom de naam „Gouden Handen” kreeg. Maandag wordt het door Gel ders commissaris van de koningin, Molly Geertsema, geopend. DE INtERNE verbouwing het buitenaanzicht van het klooster is niet aangetast heeft de vroegere functie van het gebouw niet kunnen vervagen. Het Rijke Roomse Leven komt steeds onverwachts toegesneld. Bij het open trekken van enkele ladten van een mooi besneden sacristiekast staat op het hout nog aangegeven: Amicten, kelkdoekjes, corporalen, lof en com- muniestola’s. Nationaal Roemeens Verkeersbureau, Kleine Gartmanplantsoen 17-19, Amster dam, tel. 020-233489. Wegenkaart met veel onontbeerlijke algemene inlichtingen er achterop (3). Folder met twintig toeristenroutes (E). Campinglijst met kaart. Ook vakantie huisjes, Geen prijzen erbij (D). Hotels, motels en appartementen. Ruime be schrijving, doch geen prijzen (E). Noors Nationaal Verkeersbureau, Leidsestraat 74, Amsterdam, tel. 020- 222545. Folder „Tips voor reizen” met infor matie zoals veerverbindingen, treintarie- ven, kampeermogelijkheden, stroomvol- tage, posttarieven, maaltijden, midder nachtzon (N). Hotellijst met prijzen. (E F D No). Adreslijst kampeerterreinen, helaas zonder verdere inlichtingen om trent ligging, accommodatie en prijzen (N). Dienstregeling plus tarieven van de bootveren (N). Autokaart met veel ver keersinformatie erop (N). Nationaal Frans Verkeersbureau, Prinsengracht 670, Amsterdam, tel. 020- 247534. 1 Lijst van eenvoudige hotels in heel Frankrijk, met prijzen. Er zijn aparte hotellijsten verkrijgbaar van de diverse landstreken en van Parijs, dus daarvoor moet u opgeven naar welke streken u gaat (F). Landelijke lijst van toeristen restaurants met prijsklassen erbij (F). Lijst van Parijse restaurants, met aan duiding van de prijsklassen (F). Wegen kaart „Reiswegen in Frankrijk” met o.a. de verkeersregels, de tarieven van de tolwegen, en adressen van hotels en motels bij de autoroutes (zonder prijzen) (N). M r bouwpaketten werden samengesteld. Van motorfietsen tot miniatuur land schappen en oude koetsen en stoom machines toe. - 5.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19