Naaktstrand komt voor Hoge Raad Hoger contant dividend. Elf inbraken opgehelderd Politie beschoten door inbreker morris before you buy Ontnuchtering HM M Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN in VIJF OVERLEVENDE ANARCHISTEN GEARRESTEERD r a AGENDA pagina 4 Wolkenvelden «1 if Samkalden eredoctor Jff I VIER ARRESTATIES mantelspecialist suède, nappa, en lamsvacht- jassen Haarlem: Barteljorisstraat 20. tel. 023-312655 (bij de Grote Markt) Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein), tel. 020-223596 I 1 k 4 IJmuider Courant 1 J. Brand: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. Estel: le helft ’75 slecht Gijzeling voorbij deel ambassade opgeblazen j ADVERTENTIES (Van onze stadsredactie) onze iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiii (Van een onzer verslaggevers) sen Wij leven vrij, wij leven blij, op Neerlands dierb’re grond. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond. (Van onze redacteur in Stockholm, Henk Ruyssenaars) STOCKHOLM Het gijzelingsdrama in de Westduitse ambassade in Stockholm heeft drie mensen het leven gekost: de militaire attaché An dreas von Mirbach, een van de zes anarchisten, die zelfmoord zou hebben gepleegd, en een van de gijzelaars, dr. Heinz Hillegaart, wien lichaam pas vanmorgen werd gevonden. Negen van de twaalf gijzelaars die vannacht wisten te ontkomen, zijn gewond. De vijf overlevende anarchisten, die zich leden van de „Holger-Meinsgroep” noemden, zijn door de Zweedse politie gearesteerd. Ze hebben schot- en brandwonden, evenals een politieagent die zwaar gewond is. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. postbus 18; lel. adm.: 15437 en 16450. tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. Klachten bezorging 18.30 - 19.00 uur: 10519 postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. Deze krant bestaat uit zesendertig pagina’s IJMUIDEN (ANP). Hoogovens stelt voor over 1974 een dividend uit te keren van 5,20 per aandeel van f 20 (v.j. 4 contant plus 2 in agio-aandelen). Van dit dividend is in januari reeds 11,20 als interimdividend uitgekeerd. Cook grote maten) Aangezien 1974 voor Estel een bevredi gend jaar is geweest, dit in tegenstelling tot de verwachtingen voor het lopend boekjaar, wordt een verhoging van het contante dividend verantwoord geacht. Aan de houders van prioriteitsaandelen zal het statutair voorgeschreven divi dend van 7 pet. worden uitgekeerd, zo heeft Hoogovens meegedeeld. VRIJDAG 25 APRIL 1975 65e jaargang nummer 145 Vlotte regenmantel in soepele gabardine met uitgewerkte rug. In zwart, linde, ice-blue en beige. M: 38/46 Oe gehele kollektie. HEEMSTEDE. Om tien voor twee vannacht zijn door een inbreker op de Koediefslaan schoten gelost op agenten, die de achtervolging in wilden zetten, na een drietal mannen te hebben betrapt bij een poging tot inbraak in een huis aan de Herenweg. De inbrekers slaagden erin per auto te ontsnappen. De Haarlem- Andreas Vogel. Beiden zijn medeplichtig aan de ontvoering van de Westduitse CDU-politicus Peter Lorenz op 27 janu ari van dit jaar in Berlijn. In samen werking met de Duitse autoriteiten pro beert men nu de identiteit van de overi gen vast te stellen. De Westduitse ambassadeur in Zwe den, Dieter Stöcker, heeft vandaag in een gesprek met het Westduitse persbu reau DPA gezegd, dat het hoofd van de economische afdeling van de ambassade, dr. Heinz Hillegaart, in het gebouw door de bezetters werd terechtgesteld. Hille- van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling-f 11,80p.mnd.,f 33,90'p.-kwartaal (p. post f 40,—p. jaar f 133,10, (p. post f 155,—). Losse nummers 55 ct. Dit voorstel moet onder meer worden gezien tegen de achtergrond van afstem ming van het dividendbeleid met de fusiepartner Hoesch. Overeenkomstig het in de bondsrepubliek Duitsland in het algemeen geldende gebruik heeft Hoesch de hoogte van het dividend in het verle den in sterkere mate dan Hoogovens afhankelijk gesteld van het niveau van de behaalde resultaten. op de plaats waar- en de omstandig heden waaronder hun gedragingen geschiedden, „willens en wetens een voor het normaal ontwikkeld schaamtegevoel kwetsende handeling hadden verricht”. Aan de feitelijke toestand op het strand van Zandvoort en elders in het land is, nu er cassatie is inge steld geen verandering gekomen. Het wachten is nu op de uitspraak van de Hoge Raad, zo liet de Haarlemse hoofdofficier van Justitie, mr. J. L. Andreae, weten. Estel heeft, ondanks ongunstige ont wikkelingen in het vierde kwartaal, over geheel 1974 een netto winst behaald van 322,9 mln. tegen f 169,8 mln. in 1973. Daardoor kon de rentabiliteit van het eigen vermogen, die in de voorgaande jaren te laag bleef (1972: 3.0 pet., 1973: 5,6 pet.), in 1974 worden verbeterd en wel tot 9,8 pet., wat ongeveer het niveau van de geldende rentestand is. Het niveau van de opbrengstprijzen daalde in het eerste kwartaal scherp. Daartegenover stegen opnieuw de prij:- zen van energie, ijzererts en kolen. De schrotprijs ging omlaag. Als gevolg van de prijsstijgingen liggen de kostprijzen thans belangrijk boven het niveau van 1974. Voor een aantal staalprodukten van Estel zijn de opbrengstprijzen daar door niet meer kostendekkend. 8 8 7 11 13 13, 15 14 14 19 21 23 27, 29, 31, 33 Binnen- en buitenland 2, 3, 23, 25 Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, 7, Medische diensten Kastje kijken Puzzel Uitwijzer Kunst Radio en televisie i Strips Toerisme Economie Beurs Sport besloten in de zaak van voortse naaktstrand in gaan bij de Hoge Raad. Op de meeste plaatsen droog weer met veel bewolking. Matige, aan zee tijdelijk vrij krachtige noordwestelijke wind. Minimum temperaturen rond 5 graden, ma xima van 10 graden aan zee tot 15 graden landinwaarts. Over geheel 1974 steeg de omzet van 7.803 mln. tot 10.197,8 en de bedrijfs winst van 407,6 mln. tot 664,4 mln. Eind 1974 telde Estel 77.600 personeelsle den tegen 75.800 een jaar eerder. De winst van Estel werd in het vierde kwartaal vrijwel gehalveerd, van 200,1 mln. (in het 3e kwartaal) tot f 108,8 mln. (In het vierde kwartaal 1973 was de winst 137 mln.). mermeerse politie verloor hen in Half weg uit het oog. Een Heemsteedse agent stapte uit bij een abri op de Herenweg, omdat er een ruit was vernield, en hoorde toen het alarm overgaan bij een nabijgelegen pand. Even later renden drie mannen met bivakmutsen op de tuin uit, richting Koediefslaan. De politie ging er per auto achteraan en werd opgewacht met ko gels, af gevuurd door een ongeveer 1.90 meter lange man. Uit veiligheidsoverwe gingen werd de achtervolging toen ge staakt. Aan omliggende korpsen werd doorgegeven dat de mannen er vandoor waren gegaan met een lichtkleurige Fi at. Vanuit de Haarlemmermeer kwam kort daarna het bericht dat de wagen - was gesignaleerd. Hij reed met gedoofde lichten met hoge snelheid in de richting van Vijfhuizen. Daar werd de auto even later met draaiende motor aangetroffen. In een lichte Mercedes zette het trio de vlucht voort, richting Zwanenburg. In Halfweg wisten de inbrekers hun ach tervolgers van zich af te schudden. NEW YORK (UPI). De universiteit van de stad New York heeft donderdag een eredoctoraat in de rechten verleend aan Amsterdams burgemeester Samkal den. Hij bezoekt New York ter gelegen heid van het feit dat de Nederlanders 350 jaar geleden Nieuw Amsterdam stichtten, het tegenwoordige New York. gaart werd door de bezetters voor exe cutie uitgekozen nadat niet binnen de gestelde tijd aan hun ultimatum was voldaan. Stöcker, die nog in een zieken huis in Stockholm ligt, zei dat kort nadat Hillegaart was weggeleid, schoten uit een automatisch vuurwapen werden gehoord. (Zie verder pagina 2) De nettowinst van Hoogovens bedroeg over het vierde kwartaal f.Sl,7 mln. tegen 55,9 mln. in het voorgaande kwartaal en 43,4 mln. in het vierde kwartaal van 1973. De nettowinst per aandeel (gecorrigeerd voor kapitaalmu- taties) kwam uit op 2,90 tegen 4,29 en f 3,34. Haarlem, Grote Houtstraat 180; Winkelcentrum Schalkwijk, Rivièradreef 26 Deze foto werd gemaakt kort nadat na een explosie een hevige brand ontstond in de Duitse ambas sade in Stockholm. Op de voorgrond wordt een van de terroristen door politiemensen weggesleurd. *1 3 doden; De Westduitse regering, die eerder had geweigerd te voldoen aan de eis van de anarchisten (vrijlating van 26 in West duitse gevangenissen zittende anarchis ten, meest leden van de Baader-Mein- hofgroep), complimenteerde vannacht de Zweedse regering met het kordate optre den van de politie. Kort na twaalf uur, toen de extremisten met enkele zware explosies het gebouw van de Westduitse ambassade in brand zetten, bestormden honderden Zweedse politiemannen, de automatische wapens in de vuist, het gebouw. Kort tevoren waren drie van de twaalf gijzelaars, alle vrouwen, vrijgela ten. De Zweedse premier Olof Palme zei vannacht tijdens een persconferentie: „We hadden te maken met mensen die op geen enkele manier vatbaar waren voor rede of verstand.” Hij vertelde ook dat vrijwel geen enkele politicus in West-Duitsland bereid was geweest op de eisen van de anarchisten in te gaan. De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt had deze beslissing genomen na Een van de terroristen wordt hier de handen op de rug geboeid het Karo- linska-ziekenhuis in de Zweedse hoofd stad binnengedragen. Een zwaarbe wapende politieman volgde tot in de operatiekamer. Een 25-jarige verdachte had zich laten inschrijven bij een uitzendbureau en kon zo poolshoogte nemen in de ver schillende bedrijven waar hij te werk gesteld werd. De tips gaf hij door aan zijn 21-jarige broer. Op deze wijze maakten zij in een grammofoonplaten verzendhuis aan de Spaarndamseweg in december f 11.000 en in april 150.000 aan platen en geluidsapparatuur buit. Uit een, loods van een handel in foto apparatuur op Schiphol verdwenen goe deren ter waarde van 45.000. Bij Van Gelder Papier, een oliehandel, het gym nasium en het visserij kantoor in Velsen werden diverse geldbedragen gestolen. Ook de inbraken in Haarlem bij Dros te 1375), wijkcentrum De Brug 3000), een grammofoonplatenhandel aan de Zijlweg 8000) en een uitzend bureau 1750) zijn door de aanhouding van de vier Enschedese verdachten op gelost. Het grootste gedeelte van de buit kon worden achterhaald. overleg met de top van zijn eigen partij, de socialistische SPD, die van de liberale coalitiegenoot FDP en, in tegenstelling tot vorige gevallen, met de oppositiepar tij CDU-CSU. Wanneer een land zijn in uniform gestoken dienstplichtigen in tijd van oorlog naar het front stuurt, doet het dat in de koele overtuiging dat de lands verdediging deze mensen het leven kan kosten. Soms is de gevechtssituatie zoda nig dat de dood vrijwel zeker is. De staat offert levens op tot zelfbehoud. Eingelijk is dat ook ongeveer zo in situaties als die van de gijzelingsactie in de Duitse ambassade in Stockholm. Er ontstaat een incidentele, lokale maar niettemin zeer grimmige oorlogstoestand tussen de staat en het extremisme. Tot dusver hoorde men in die gevallen vaak verkondigen dat „de veiligheid van on schuldige gijzelaars op de eerste plaats moest staan”. In oorlogstijd is daar ech ter nooit sprake van. Dan worden men in uniform en in burger opgeofferd. De weigering van de regering in Bonn om de eisen van de extremisten in te willigen betekende dat zij de levens der gegijzelden desnoods wilde opofferen. Een ambassadeur wordt dan een front soldaat en de anderen worden een in levensgevaar komende burgerbevolking. Bonn heeft deze kleine, felle oorlog van één dag gewonnen door de situatie als een echte oorlog te aanvaarden. Het aantal gesneuvelden is meegevallen. Misschien is zo’n mentaliteit nodig om het uiterst lafhartige wapen der gijzelin gen zijn effect te ontnemen. Een reeks mislukkingen ten gevolge van een harde reactie kan wellicht bijdragen tot de verdere ontnuchtering van pseudo-hel- den. die brood zien in bloed. IIIIIIIII1IIII HAARLEM. Met de aanhouding van vier verdachten, in leeftijd varië rend van 18 tot 25 jaar. heeft de En schedese politie klaarheid gebracht in een serie van elf inbraken in Haarlem en Velsen, die een totale buit van onge veer 220.000 opleverden. NIJMEGEN (ANP) De resultaten van Estel in het eerste halfjaar van 1975 zullen „onmiskenbaar slecht” z(jn, zo staat in de toelichting op de maandag verschenen cijfers over het vierde kwartaal. In de loop van het eerste kwartaal zijn bij Estel de gevolgen van de algemene recessie op gevoelige wijze merkbaar geworden. De orderontvangst vertoonde zowel voor de export als voor het binnenland een sterke teruggang. Dit noodzaakte tot werktijdverkorting. AMSTERDAM (ANP). De advo- caat-generaal bij het Amsterdamse Gerechtshof, mr. J. H. Bergsma, heeft het Zand- cassatie te Twee naturisten, die vorig jaar op dit strand waren bekeurd en vervol gens door de politierechter waren veroordeeld, werden deze week door het Hof vrijgesproken van „openbare schennis van de eerbaarheid”, omdat met name niet was gebleken dat zij De beslissing om niet in te gaan op de eisen van het links-extremistische com mando „Holger Meins” is na grondige afweging van alle factoren met grote eenstemmigheid door de crisisstaf geno men. Dat verklaarde vanmorgen de Westduitse regeringswoordvoerder, Klaus Boiling. Tot de crisisstaf behoorden alle partij- en fractievoorzitters, en enkele leden van de regering, aldus meldt redacteur in Bonn, Jan Kuiper. Dat niet 19 mensen (7 overvallers en 12 gegijzelden) bij het drama in Stock holm om het leven zijn gekomen, maar drié, is èen zaak van geluk en niet het gevolg van weloverwogen acties van de Westduitse regering. Deze legde het ini tiatief in handen van de Zweedse autori teiten. Daarbij ontmoetten ze ook onbe grip. Zo verklaarde de Zweedse minister van Justitie gisteravond, toen hij in contact wilde treden met de bezetters van de ambassade, dat hij de Westduitse houding niet begreep. Bij de beslissing van de Westduitse regering heeft een aantal factoren een belangrijke rol gespeeld. In de eerste plaats was de eis om 26 leden van de zogenaamde Baader-Meinhofgroep vrij te laten, waaronder de harde kern, dui delijk overtrokken. Vlak voor de belang rijke verkiezingen in de deelstaat Noordrijnland-Westfalen zou toegeven van de regering bij voorbaat verlies betekenen voor de regeringspartijen SPD en FDP. Een andere factor die de beslissing in Bonn waarschijnlijk heeft beïnvloed, is het feit dat reeds voor het ultimatum van de overvallers was verstreken een dode te betreuren was: de militair atta ché Von Mirbach. Twee van de terroristen heeft men kunnen identificeren. Het zijn de 34- jarige Angela Luther en de 19-jarige

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1