Regeringsnota met gemengde gevoelens ontvangen Illegale buitenlander krijgt tot 1 juni de tijd Plannen voor bouw gaaf door de Kamer bedrijven te 1 Let op de zeerhoge rente bij de Rijks- postspaarbank Noorwegen wil F-16 kopen jaarbank uw nationale spaarinstelling 1 Voor iedereen I een eigen spaarvorm. Gewoon sparen r. GELD lillik Jeugd sparen /I jj I Akzo Chemie wil voor I 100 man werktijd verkorting 1 V R IJ D A G APRIL 19 7 5 ECONOMIE 21 Haast Beleggingsbewijzen Beleggingsrekeningen met opzegtermijn le inleg minimaal 1.000,-; voor jongeren t/m 20 jaar f 100,- 4 jaarvast Direct opvraagbaar zonder kosten 3 jaarvast Rente rekening (voor houders van een postrekening) Opzegtermijn '2 jaar Opzegtermijn 3 maanden Opzegtermijn 3 jaar RPS- spaar- rekening (zonder boekje) RPS- boekje Plus- rekening (vooi houders van een postrekening) Over elk op te nemen bedrag wordt 1% in rekening gebracht Zilvervloot sparen met 10% premie Opzegtermijn 1 jaar Wilt u meer weten? Ook over de direkte opvraagbaarheid van het termijnsparen? Bel gratis 0017 Vraag informatie bij het postkantoor Schrijf - zonder postzegel - naar de Rijkspostspaarbank, Amsterdam coupures van 1.000,-en f 5.000,- 'W Spreidingsbeleid gehand haaf d (Van onze parlementsredactie) 5 milieube- huurders krijgen van de overheid de eerste vier jaar 20 pet. van hun huur vergoed, daarna vier jaar lang 10 pet. De totale kosten van de uitvoering van de eerste fase worden geraamd op ongeveer 1 miljard gulden. De regering wil haast zetten achter een spoedige behandeling van de nota in het parlement; vóór het zomerreces (1 juli) wil men het met de Kamer bespre ken. De plannen voor de tweede fase worden uitgewerkt in het tweede deel van de derde nota ruimtelijke ordening, die in de herfst van dit jaar Kan worden DEN HAAG. De vreemdelingen politie zal tot 1 juni uiterst soepel optreden tegenover illegale buiten landse werknemers. Zij zullen tot die datum de tijd krijgen ons land vrij willig te verlaten. Als zij dat niet doen, kunnen zij bij aanhouding na 1 juni worden vastgehouden totdat ze over de grens worden gezet. den te kunnen omzetten in een legaal verblijf Aangezien zij de nieuwe maatregelen van de regering echter niet goed begrepen hadden, werden ze dan meteen vastgehouden door de politie en het land uitgezet. OSLO (Reuter). Noorwegen heeft besloten 72 Amerikaanse straaljagers van het teype F-16 te kopen, mits Denemar ken, Nederland en België hetzelfde toe stel kiezen als opvolger van hun Star- fighters. Volgens een voorstel dat bij het par lement wordt ingediend, zullen de toe stellen tussen 2,7 en 2,9 miljard kronen (ongeveer 1,4 tot 1,5 miljard) kosten. De Noorse regering is van oordeel dat de F-16 het best kan voldoen aan de Noorse behoeften en dat het aanbod van Gene ral Dynamics voor deel neming aan de produktie waarschijnlijk de werkgele genheid in Noorwegen aanzienlijk ten goede zal komen. De Tweede Kamer had tijdens het debat maar liefst 19 moties ingediend, maar de meeste daarvan werden giste ren weer ingetrokken, aangehouden of met ruime meerderheid afgewezen. Twee moties konden op een algemene meer derheid van de Kamer rekenen: één van de CHU’er Tolman en een van de socia list Vellenga. In beide moties wordt gevraagd een aanpassing van alle over heidsgebouwen, zodat ze voor invaliden (rolstoelrijders) makkelijker toegankelijk worden. DEN HAAG. De regering is zonder kleerscheuren door het monsterdebat met de Tweede Kamer gekomen over het bouwbeleid en het werkgelegen heidsbeleid. Na 32 uur debatteren ging de Kamer akkoord met alle voorstellen van de regering om de werkgelegenheid te stimuleren (via een injectie van ruim één miljard gulden in de bouw) en met het bouwprogramma voor 1975. AMERSFOORT (ANP). De directie van Akzo Chemie Nederland B.V heeft besloten een werktijdverkorting van zes weken aan te vragen voor honderd me dewerkers van twee onderdelen van haar bedrijven te Dordrecht en Deven ter. Als deze vergunning wordt ver strekt, zal de werktijdverkorting worden toegepast in de periode juni-september. inrichtingskosten tot het Ennia: hoger dividend. Ennia NV (verze keringen) zal voorstellen over 1974 een dividend van 5,50 per gewoon aandeel van 20 uit te keren. In december 1974 werd reeds een interim- uitkering gedaan van 2, zodat het slotdividend 3.50 in contanten be draagt, desgewenst te vervangen door 0.50 nominaal in gewone aandelen ten laste van de agioreserve en een bedrag in contanten van 1. De concemomzet is in 1974 met 15 pet. gestegen tot 1.044 mln. (1973: 906 mln.). De nettowinst toonde een voor uitgang van 13 pct. van 22,25 mln. tot 25,1 mln. De winst per aandeel steeg met 10 pct. van 16,49 in 1973 tot 18,21 in 1974. De kosten namen met 17 pet. toe. Met deze milde regeling wil staats secretaris Glastra van Loon tegemoet komen aan de illegale buitenlandse werknemers die de laatste tijd vaak ongewild problemen krijgen. Veel van hen meldden zich bij de politie omdat zij hun illegaal verblijf meen- Het onlangs afgekondigde pardon voor de illegale werknemers is alleen mogelijk voor hen die vóór 1 novem ber 1973 in ons land kwamen, toen niet jonger waren dan 18 jaar of ouder dan 45 jaar. Deze buitenlanders moeten beschikken over woonruimte en bovendien regelmatig werk hebben gehad. In dat laatste geval zouden ze loonbelasting en sociale premies be taald moeten hebben, in ieder geval vanaf 1 oktober 1974. gens deze motie moet de regering aan sturen op omschakeling van de wegwerp- economie naar de reparatie-economie, produktie van minder milieubelastende artikelen en voorkoming van chemische bestrijdingsmiddelen in de landbouw Bepaald ongelukkig was minister Gruijters van volkshuisvesting en ruim telijke ordening met de aanvaarding van de motie-De Beer, waarin van de be windsman wordt gevraagd in kleine ge meenten tijdelijk wat soepeler te zijn met het toewijzen van woningen. De linkse partijen steunden deze motie niet, omdat de minister eerder deze week liet merken hoezeer hij eraan hecht dat de kleine kernen hun huidige karakter blij ven behouden. 5 5 5 771516 7818 gepresenteerd. Daarna volgt een uitvoe rig overleg met de bonden, zodat een uiteindelijke vaststelling niet vóór eind ’76 zal plaatsvinden. Minister Gruyters wilde zich niet binden aan een getal van 16.000 ambtenaren. „Wij moeten nog nieuwe inzichten vergaren”, zei hij. Naast de reactie van het Georgani seerd Overleg dat vandaag de nota uit voerig zal gaan bespreken, leverden de vertegenwoordigende groepen, die nau wer aan de PTT verbonden zijn, tame lijk verbitterd commentaar. „Een gruwe lijke misvatting, dit spreidingsbeleid. Voor ons is het onbegrijpelijk dat dit anno 1975 mogelijk is”, zei de heer A. C. de Jong, voorzitter van de groep PTT van de Nederlandse Christelijke Bond voor Overheidspersoneel, een van de vijf centrales. Hij hekelde vooral de overlegprocedu re. Het kabinet heeft de nota volgens hem er doorgedrukt, zonder dat er vol doende aandacht is besteed aan de conti nuïteit van de PTT. De Jong erkent, dat met de nieuwe formule voor de vrijwil ligheid iets is gewonnen. „Maar welk vergelijkingsmateriaal hebben de ambte naren bij het maken van hun keus. In Den Haag kunnen zij bij een volkomen andere dienst komen. In het noorden weten zij niet wat hen en hun gezinnen te wachten staat”, aldus de heer De Jong. PTT’ers wilden daarmee duidelijk ma ken, dat zij niet als „monsters zonder waarde” zomaar verplaatst kunnen De verantwoordelijke bewindslieden (minister Gruyters van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en staatssecre taris Polak van Binnenlandse Zaken) willen zich evenmin binden aan bepaal de termijnen waarin de eerste fase moet worden gerealiseerd. Vooral wat betreft de centrale directie van de PTT, waar de gemoederen door de spreidingsvoor- nemens het hoogst zijn opgelaaid, staat het kabinet een verhuizing in diverse fasen voor. De Centrale Directie moet 3400 arbeidsplaatsen leveren, die worden verdeeld over Groningen en Leeuwar den. Een jaar geleden was er nog sprake van dat 5300 PTT-plaatsen naar het Noorden zouden moeten verhuizen. Op het spreidingslijstje van de rege ring staan nu de volgende overplaatsin gen: Voor Limburg in totaal 2140 plaatsen (Centraal Bureau voor de Statistiek 1100, Registratiedienst Zuid-Limburg Voorstellen van de VVD om meer geld uit te trekken voor de bouwnijverheid, de woningproductie op te voeren en de lasten van het bedrijfsleven te vermin deren werden alle verworpen. Zo kreeg de motie van de liberaal de Beer, die 400 miljoen meer vroeg voor de bouw, al leen de WD, DS’70 en de PSP mee, terwijl de WD-roep om 120.000 wonin gen in 1975 in plaats van de geplande 102.000 alleen gehoor vond bij de WD, CHU, SGP, GPV, DS’70 en PSP. Nu de bouweijfers voor de komende jaren ver achterblijven bij die van de laatste jaren, is het volgens de meerder heid van de kamerleden nodig tot verla ging van het aantal bouwvakkers te komen. Vooral omdat in deze sector de werkloosheid veruit het grootst is. Een motie van de KVP’ER Cornelissen, waarin gevraagd werd om geleidelijke vermindering, werd aangenomen zonder steun van de linkse partijen, die de gedachte wel steunen, maar de motie volstrekt overbodig noemen. Werkgelegenheidsbeleid en leid dienen elkaar niet in de wielen te rijden, constateerde de D’66’er Nypels in een motie, die alleen de steun van WD en Boerenpartij moest ontberen. Vol- Den Haag. Als dat niet lukt komen zij in aanmerking voor wachtgeld. Het Georganiseerd Overleg is ook blij met de faciliteiten voor de ambtenaren die de verhuizing wel meemaken: verhuis- en een maximum van 12 pct. van bruto-salaris (belastingvrij), plus de mo gelijkheid om de transportkosten te de clareren; een toelage van 9000 gulden voor gehuwden en 4500 voor ongehuwden; in plaats van bovengenoemde toe lage kunnen ambtenaren die een huis kopen ook een tegemoetkoming krijgen in de te betalen hypotheekrente: de eerste vier jaar 80 pet., de tweede vier jaar 40 pet. tot een maximum van 50.000 gulden; -I Tijdens de demonstratie gisteren in Den Haag werd, half gestoken in een postzak, I een PTT-ambtenaar meegevoerd. De I worden. Gisterochtend demonstreerden ruim 3000 ambtenaren van de CD bij het departement van Den üyl en op het Binnenhof. Zij boden onder meer een brief aan (waarin staat dat de bonden geen verantwoordelijkheid voor de ge volgen van de spreiding van de PTT wensen te dragen) aan het Tweede- Kamerlid Wierenga, voorzitter van de kamercommissie die zich met het sprei dingsbeleid bezighoudt. Deze brief is door 98 pct. van het CD-personeel on dertekend. AMSTERDAM (ANP), De advieskoeren (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam op de vol gende werkdag luiden: Amerikaanse dollar 2,36-2,46, Engelse pond 5,56-5,86, Belgische fr. (100) 6,56-6,86, Duitse mark (100) 100,25-103,25, Ital. lire (10.000) 36,75- 39,75, Portugese esc. (100) 8,50-10,00, Canadese dollar 2,33-2,43, Franse fr. (100) 56,50-59,50, Zwit serse fr. (100) 93,75-96,75, Zweedse kroon (100) 59,25-62,25, Noorse kroon (100) 47,00-50,00, Deense kroon (100) 42,25-45,25, Oostenr. sch. (100) 14,28- 15,58, Spaanse pes. (100) 4,15-4,45, Griekse drachme (100) 7,65-8,90, Finse mark (100) seks es,25, Joegosl. dinar (100) 13,75-16,75. DEN HAAG Ondanks bezwaren uit de Haagse regio houdt het kabi- net-Den Uyl vrijwel onverkort vast aan haar plannen voor de eerste fase van de spreiding rijksdiensten: het overhevelen van ongeveer 6500 amb tenaren of arbeidsplaatsen van Den Haag naar het noorden, het zuiden en in mindere mate ook het oosten van het land. Dit staat in de nota spreiding rijksdiensten, die gisteren in Den Haag aan de Tweede Kamer is aange boden. Niet vermeld in de nota is dat de regering wel bedenkingen heeft tegen het uitvoeren van de tweede fase van de spreiding, waarmee het aantal arbeidsplaatsen te zijner tijd op 16.000 zou worden gebracht. 400, Ontvangstkantoor en Inspectie der Directe Belastingen en Accijnzen 110, drie defensie-afdelingen 530). Voor Zwolle: Rijks Inkoopbureau (440 plaatsen). Voor Emmen in totaal 765 plaatsen. Groningen en Leeuwarden krijgen de Centrale Directie van de PTT, waarbij door de bewindslieden werd opgemerkt dat het voor de noordelijke provincies juist beter zou zijn als zoveel mogelijk Haagse ambtenaren zouden meeverhui zen. „Van deze diensten moet een uit straling uitgaan. Het zijn groeipolen”, zei minister Gruyters. „Juist daarom hebben wij deze diensten uitgekozen”. Over de twijfels bij de PTT-top over het goed functioneren van de CD in het Noorden merkte staatssecretaris Van Hulten (ver keer en waterstaat) op dat ook het kabinet weet dat Groningen en Leeu warden niet de ideale plaatsen voor de CD zijn. „Maar als je voor bepaalde doeleinden hebt gekozen moet je andere zaken daaraan ondergeschikt stellen”, aldus Van Hulten. „Ik heb overigens mijn twijfels over de te lijden schade. Zo' functioneert de Postcheque en Giro dienst in Leeuwarden beter dan die in Den Haag. Misschien dat in de beginpe riode bepaalde moeilijkheden zich zullen voordoen, mede omdat het nieuwe per soneel moet worden ipgewerkt. Maar na een aantal jaren zal alles weer goed functioneren” aldus de staatssecretaris. Een organisatiebureau zal gaan bestu deren welke delen van de Centrale Di rectie voor de overplaatsing in aanmer king kunnen komen. Het kabinet voelt niets voor de eis van de PTT-bonden om een nieuwe, geheel open studie. „Dat zou de definitieve beslissing alleen maar op houden en de onzekerheid voor de be trokken ambtenaren verlengen”, zei staatssecretaris Polak. De eerste politieke reacties op de spreidingsnota waren gisteravond vrij gunstig. Ook het Georganiseerd Overleg velde een mild oordeel, zij het dat deze instantie liever een spreidingsbeleid met geheel nieuwe diensten in plaats van bestaande had gezien. Beide partijen spraken zich zeer positief uit over de definitie die het kabinet heeft gevonden voor de vrijwillige basis waarop de ambtenaren kunnen vertrekken. Men ziet hierin een duidelijke verbetering ten opzichte van de oude plannen. Achter blijvende ambtenaren krijgen mogelijk heden om te worden overgeplaatst in '(r - e J B sALs

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 21