Bekercompetitie SPORTCLUB HAARLEM iets gewijzigd TOCH GEPROMOVEERD Spelerspotentieel doet voor geen enkele hoofdklasser onder COMPETITIE IN HOOFDKLASSE ZWAARDER DAN OOIT TEVOREN KLASSE-INDELING Pinguins weer naaste belager van Aktie’68 SOFTBALTITEL WEER BETWIST DOOR „GROTE DRIE” Ronald Groot: „Lang gepraat of we dat wel wilden” B iï V. MM i 27 HONKBAL SOFTBAL 2 Concentratie Kansloos Debuut 1 (Van een medewerker) Verlies Fanatiek Hoge klassering Derby’s 9 3 i k- Slagprestaties in e. k HAARLEM Dat het bijeen brengen van individuele talenten nog geen kampioenschap hoeft op te leveren, heeft Aktie ’68/ Kinheim vorig seizoen ondervon den. Toch geldt de ploeg ook dit seizoen weer als de belangrijkste gegadigde voor promotie naar de hoofdklasse. Het spelerspoten tieel doet na het aantrekken van Steef van der Sluis, Karei Crou- wel en Hudson John voor geen enkele hoofdklasser onder, ter wijl met de Amerikaanse coach Sherman Kinney het belangrijk ste probleem van vorig seizoen opgelost lijkt. Voorzitter Willem Oosterhof: „Daarmee zaten we inderdaad vorig jaar nogal in de problemen. In dat opzicht hopen we dit jaar een wat rustiger beeld te hebben. De eerste in drukken van Kinney zijn in ieder geval erg gunstig”. K 'V* „EDO middenmoot” *«3^ s 1 «w* ss* i lf-g (Van een medewerker) „We hebben na lang praten de knoop doorgehakt in nnnvi h n 11 nvt om in de eerste Ronald Groot: klasse te gaan honkballen’’. Aktie’68 opnieuw dé favoriet ook rijp (Van onze softbalmedewerker) Joyce Chrispijn: aanwinst voor HHC. DRIES DE ZWAAN. HAARLEM In het kamp van Aktie ’68Kinheim zjjn de verwachtingen dit jaar hoog gespannen. Coach Matty Möllmann rekent op deelneming aan de promotie wedstrijden en hoopt zjjn ploeg na drie jaar afwezigheid weer terug te brengen in de hoofdklasse. „Kwaliteit zit er voldoende in de ploeg en vooral aanvallend zjjn we sterk”. Möllmann, die zjjn team versterkt zag door de komst van Marit Kreischer en Corrie Vermeulen (ex-Celeritas) is met de samenstelling van zjjn buitenveld nog niet volledig rond. Slechts in uiterste noodzaak zal Möllmann nog een beroep doen op Nel Ferdinandus en de weer beschikbare Pien Dop. je et 2e klasse B: Bloemendaal, Hoofddorp, Laakkwartier, Lijnden, Onze Gezellen, Rooswijk, VUC, Serac—TYBB. 2e klasse C: ABC, Hilversum, DVH, De Geuzen, The Herons, Odiz, Oosterloo—Minister park, HCTIW. 2e klasse D: ABF, Celeritas, Gouda, Holy, Jeka, Kinesis, NADO/V, Schiedam. De kampioenen van de beide eerste klassen spelen in een best-of-three om één plaats in de hoofdklasse; de verliezer van deze wedstrijden een best-of-three met de nummer zeven van de hoofdklasse om eveneens een plaats In de hoofdklasse. 2e klasse A: Black Lions. Geldrop, Hazenkamm, HMS, NISC ’71, PSV, Robur ’58, Huiskes Tigers. De nummers acht uit de vier tweede klassen degraderen automatisch naar de districts- klasse, terwijl de nummers zeven van de tweede klassen in een halve competitie zullen uitmaken wie in aanmerking komen voor de twee nog resterende degradatleplaatsen. Honkbalweek ’74: duel tussen arbiter Pieters en Bob Sullivan. Nico Born, die toch al achter in de dertig zijn, hebben dat ook”. 3f, u (Van onze softbalmedewerker) 3- :n ft, ts >P t- je Coach Teun van der Berg van Terras vogels acht kampioenskansen aanwezig. „Veel zal echter afhangen van onze slagprestaties. De komst van Mia Spaar garen en Karin Herf heeft het verlies Een andere handicap is het voor alsnog wegblijven van Ed Hallman van zijn overzeese reis. Toch weet ook Oosterhof: „Zonder eigenwijs te wezen, we moeten in ieder geval hoge ogen gooien, hoewel je natuurlijk re kening moet houden met ploegen als Euro Stars en, vooral, Neptunus”. Tempo Team HHC, dat vorig seizoen de titel op een haar na miste, onderging in de afgelopen periode nauwelijks enige wijziging. Verdedigend werd de ploeg met de komst van Joyce Chrispijn (ex- Vodo SC) zo mogelijk nog sterker. Janke Nijdam, die daar naast nog beschikt over werpster Mary Boekhout zal aan vallend vooral weer kunnen bouwen op de slagkracht van Els Spee en Yvonne Serné. Als Tempo Team HHC in de afgelopen wintermaanden de aanvals- kracht heeft weten op te voeren, dan kan deze ploeg met zijn vele geroutineerde internationals zeer ver reiken. Landskampioen Schut Copex DSS zag het internationaal softbaltoernooi in het zonnige Italië (Trento) „versneeuwen”, terwijl ook de trip met Terras vogels naar België in regen tenonder ging. De ploegen, die dichter bij huis bleven trof fen het evenmin. Kou en regen hielden danig huis onder het oefenprogramma en daar waar gespeeld kon worden moesten de speelsters voorzichtig zijn om niet direct met spierblessures gecon fronteerd te worden. In de strijd om de landstitel lijken de grote drie - Schut Copex DSS, Tempo Team HHC en Terrasvogels - opnieuw de voornaamste titelpretendenten te zijn. Coach Hans Janssen van titelhouder Schut Copex DSS beseft echter maar al te goed dat het prolongeren van een kampioenschap geen eenvoudige zaak is. In de oefenduels bewees zijn ploeg ech ter nu reeds de goede vorm te hebben. Voor de tegenstanders zal het niet een voudig zijn het koppel Ineke Mulder- Ans Kroon tot capitulatie te brengen. Van kapitaal belang voor de titelhouders is eveneens weer de aanwezigheid van één van Nederlands beste buitenveld- sters, Jeanet Lacourt. Met een grote dosis vertrouwen kan Schut Copex DSS de competitie tegemoet zien omdat het bovendien de beschikking heeft over een brede basis waar op ieder gewenst ogen blik een beroep gedaan kan worden op ervaren krachten als Metty Strookman en de jeugdspeelsters Annemiek Mul en José Kuiper. Met Helma Kuiper en Pa tricia Bannenberg beschikken de kampi oenen over diepte in de pitchersstaf. Bij HHC, dat tot zijn spijt is inge deeld in de B-poule waardoor een aantal aantrekkelijke derby’s verviel, is er weinig veranderd. Van der Meer stopte met honkballen maar daar staat tegenover dat Henk-Jan Weze- naar weer terugkeerde van Schoten. De werpers Bok, Van der Burg en Couwenhoven volgden een speciale pitcherstraining bij Wim van Sorgen. Komend weekeinde openen de tweede klassers hun seizoen met een eerste be kerronde, waarna de zestien overleven den op acht mei een tweede ronde spelen met de zestien eerste-klassers. Op f achtentwintig juni volgt dan een derde f ronde voor de zestien overgebleven ploe- f gen. Nadat dan op twaalf juli de hoofd- I klassers hun entree gemaakt hebben, volgen pas eind september de kwart- en halve finales en tenslotte op vijf oktober de finale. Het wedstrijdschema zal voor elke ronde via loting worden vastgesteld. Naaste belager vap Aktie ’68 zal weer kunnen zijn het Heemsteedse De Pin- quins dat Sheila en Nen Jones zag overkomen van het Amsterdamse Pira tes, raakte de afgelopen week onver wacht in de moeilijkheden toen coach Richardson naar de West werd terugge roepen. Van hoge verwachtingen in het Heemsteedse kamp is geen sprake, „We hopen goed mee te kunnen komen, maar rekenen niet op promotie”, aldus mevr de Wilde. Het werpen zal dit seizoen weer in vertrouwde handen zijn van Anita Vooys en Tinie Box. Van de overige ploegen in deze afdeling lijkt alleen UW voor verrassingen te kunnen zorgen. van Ipenburg, die van het naburige Tempo Team HHC overkwam. EDO, dat dit jaar van start zal gaan met Yolanda Vierhout op het eerste honk, zag Emma Fictoor van DSOV naar haar oude piloeg terugkeren. Van de niet-Haarlemse ploegen zal vooral Capac-VWK (het oude Vodo SC dat opgegaan is in Westerkwartier) het erg moeilijk krijgen, omdat de routine en werkelijk goede pitchers node gemist worden in de formatie van coach Breb- de. Voor het Amsterdamse Shell liggen de kaarten wat gunstiger. Het buitenveld heeft echter duidelijk aan kracht inge boet door het vertrek van Winny van der Linden. Dat de strijd aan de staart even fel zal zijn als aan de top van de ranglijst mag zeker verwacht worden nu nummer acht degradeert en nummer zeven de gradatiewedstrijden moet spélen. In de eerste klasse B gaat EHS op nieuw een moeilijk seizoen tegemoet. De ploeg uit Haarlem-Noord, die dit jaar geleid zal worden door het tweeman schap Ad Peperkoorn-Joop Schuitema- ker zal het moeten doen zonder catcher Wil de Ruiter, Jo Hoogendoorn en de naar Spaarnwoude vertrokken Coby van Keulen. Veel zal weer afhangen van de werpprestaties van Gonnie Vrugt. EHS, dat het vorig jaar op de valreep de degradatie ontliep, heeft toen echter al bewezen over karakter te beschikken brandt, wacht de acht deelnemende ploegen een zwaardere hoofdklasse dan ooit. Vier keer zullen alle ploegen elkaar ontmoeten. Een reeks wedstrijden, die niet alleen het uiterste van de hoofd klassers zal vergen maar die ook - als de weergoden het laten afweten - een aanslag zal plegen op het improvisatie vermogen van de competitieleider. Nooit eerder dan dit seizoen hebben de ele menten de ploegen zo dwars gezeten bij de voorbereiding op de competitie. Nochthans verloor Aktie een oefen wedstrijd tegen de Nicols met 8-1, ondermeer dat een aantal spelers alleen in de „vier punten”-wedstrijden tegen ploegen als SCR en Thamen zowel za terdag als zondag zullen spelen, hebben we de knoop doorgehakt en ons volledig op die eerste klasse gericht”. SC Haarlem onderscheidt zich echter niet alleen qua instelling en sfeer (Groot: „Die is volgens mij echt uniek; ik ken heel wat honkbalverenigingen in Haarlem maar ik geloof niet dat ik me nog bij een andere club zou kunnen aanpassen”) van andere eerste klassers. Ook de commercialisering van het honkbal, in de eerste klasse A onder meer tot uiting komend in het feit dat vijf van de acht ploegen aan een spon sor gebonden zijn, is volledig aan de club voorbijgegaan. Voor Sportclub Haarlem géén Amerikanen, géén „onkos- ten”-vergoedingen en géén trainings kampen. Dit seizoen krijgen de spelers voor het eerst pakken van de vereniging en de seizoens voorbereiding vond vanaf februari plaats in de buitenlucht, op een veldje ergens in Driehuis. Naast de teamtrainingen belegde coach Jan Baas enkele theorie-avon- den, die ook tijdens het seizoen voortgezet zullen worden. Baas: „Aan het tactisch- inzicht van de spelers ontbrak vorig seizoen nog wel eens wat. Ze moeten gewoon meer met honkbal bezig zijn, waardoor we mis schien ook constanter gaan spelen. Als we het spelpeil van vorig seizoen wat kunnen opschroeven ben ik te vreden. De vooruitzichten zijn in ie der geval niet slecht, ook al omdat we, in tegenstelling tot vorig seizoen, vooralsnog blessurevrij zijn”. Voorzitter Driessen hoopt uiteraard op een hoge klassering maar mikt niét op een kampioenschap. Hij stelt: „Dat zou niet in het belang van de derdos. „Een verlies als dat van Wil Harmes en Karin van Ree vang je bovendien niet zo maar op”. De komst van Marjo Mulder-van Roon - de oud verreveldster van Terrasvogels - die na een onderbreking van een jaar weer terugkeert in het hoofdklassesoftbal be tekent ongetwijfeld versterking. HAARLEM. Dat Sportclub Haar lem zich aan het einde van het vorige seizoen, waarin de ploeg het kampioen schap van de tweede klasse behaalde, serieus moest buigen over de vraag of men gebruik zou maken van het aan dat kampioenschap verbonden recht op pro motie naar de eerste klasse, is tekenend voor de intentie waarmee deze oudste Haarlemse honkbalvereniging zijn sport bedrijft. Werper Ronald Groot: „We hebben eerst onderling goed doorgepraat of we eigenlijk wel wilden promoveren, omdat veertien dubbelwedstrijden een zware belasting betekenen, met name voor de spelers met een gezin. Pas nadat er bepaalde afspraken waren gemaakt, Gevaarlijke outsider is dit jaar Bloe- mendaai. ,>Wij zijn sterker dan in het voorgaande seizoen”, aldus voorzitter Noordhoff. „De bezielende kracht in ons team is derde honkvrouw Truus Ruiter, die de aanvoerderstaak van catcher Co rine de Wit heeft overgenomen.” Coach Co Hoefsmit, die er de afgelopen periode in slaagde Annelies Tesselaar weer hele maal naar haar oude vorm terug te brengen, zal vermoedelijk de eerste wedstrijden toch weer niet over deze speelster kunnen beschikken omdat zij de afgelopen week het slachtoffer werd van een verkeersongeval. Joke Maarle- veld. Henny Schut en zo nodig jeugd- werpster Yolanda Steyn staan klaar om de opengevallen plaats in te nemen. Si mone Tullenaar is na een meniscusope ratie volledig hersteld. Nog lang niet opgelost zijn de proble men in het kamp van Kennemer Inter- sport Onze Gezellen. Toon Verzeylberg de nieuwe coach, die ook Foresters uit Heiloo onder zijn hoede heeft, moet ten aanzien van zijn werpsters nog een keu ze maken uit: Marian Cops, Hieke Hoek stra, Nelleke Reijnders en Tineke Hoen- De competitxe-indeling voor de eerste en tweede klasse honkbal ziet er dit seizoen als volgt uit: De nummers acht uit de beide eerste klassen degraderen naar de tweede klasse; hun plaatsen worden ingenomen door de twee sterkste tweede-klasse kampioenen, die te voorschijn komen uit een halve competitie tussen de vier tweede-klasse kampioenen. Oud-speler Wim Hurkmans volgde Rasmijn op als coach bij Starko Birds; de laatste laat zijn studie pre valeren maar is eventueel na beëindi ging weer beschikbaar als speler. Verder verdween Jersy van Doom- speek naar de Nicols, terwijl werper Ronald Briessen definitief op de An tillen blijft en de werpstaf dus be staat uit Paap, Krop en Kuipers. wat mogelijk ook samenhangt met de verre van optimale seizoensvoor bereiding. Een trainingskamp in Spanje ging niet door, een trainings kamp in Almelo werd al na twee dagen vanwege de aanhoudende re gen afgebroken en de beschikbare tijd in het Pim Mulier-honkbalstadi- on moest uiteraard met andere ploe gen gedeeld worden. Die opstelling neemt niet weg dat Groot, die naast de teamtraining tweemaal per week een werpers- training volgde, zijn sport fanatiek be drijft, wat hem vooral vroeger nogal eens in moeilijkheden bracht; „Als ik een honkbal zie dan wordt ik blind voor mijn omgeving. Vroeger had ik dan ook altijd bonje met scheidsrechters en maakte ik me snel kwaad. Ik train nu zelf de jeugd en dan merk je eigenlijk pas wat een funeste invloed dat heeft op je prestaties. De laatste jaren ben ik veel rustiger geworden maar ik geef mezelf in en wedstrijd wel volledig. Dan ben ik ontzettend geconcentreerd; woensdags voor een wedstrijd wordt ik al stiller. Jongens als Arie Versloot en le klasse A: Aktie '68Kinheim, Dustbane Pirates, Montreu—Neptunus, OLA—UW, RCHCementbouw, SC Haarlem, SCR, Thamen. le klasse B: Dorias—Quick, Euro Stars, Gemako—Wassenaar, HHC, Luycks—Giants, De Spartaan, Starko Birds, De Volewjjckers. Het pure honkbalplezier staat ook bij de vierentwintigjarige Groot, die pas op zijn vijftiende met honkbal len begon, een jaar later zijn debuut maakte in het eerste negental en vorig seizoen en aantal goede werpprestaties leverde, voorop. Hij stelt: „Het is puur amateurisme wat wij bedrijven. Ik zou persoonlijk ook niet betaald willen wor den, dan zou ik dan liever voor SC Haarlem verdienen. Natuurlijk heb je door sponsoring meer mogelijkheden maar wij hoeven niet jaloers te zijn omdat we het zelf nooit anders gewend zijn. Bovendien loopt sponsoring vaak Uit op onenigheid binnen een vereni ging, beperkt het zich meestal tot het eerste team en brengt het inmenging van de sponsor in het clubbeleid met zich mee, vooral als het om grote bedra gen gaat”. In eerste instantie lijken alleen de ontmoetingen tegen SCR en Tha men perspectiefvol voor Sportclub Haarlem. Groot is in dat opzicht echter wat optimistischer: „Op papier gespro ken zijn we natuurlijk kansloos tegen een club als Aktie ’68 en moeten we onze slag slaan tegen de zwakkere ploe gen. Toch zie ik voor ons wel perspec tieven: onze verdediging zit in ieder geval goed in elkaar. Aanvallend zijn we niet zo sterk maar met al die dubbels komen er toch ook werpers op de plaat die wij moeten aankunnen. Ik ga er in ieder geval vanuit dat we ons handha ven. Het is toch al knap dat we met zo’n klein kluppie in de eerste klasse zitten”. van Rietje Sleeswijk en Hanneke Kockx voldoende gecompenseerd”. Eerste werp ster in de Santpoortse ploeg zal ook nu weer zijn de vorig seizoen als een ko meet near voren geschoten Cristian Ou dendijk. Jet Sikkema. die nog steeds niet de vorm van enkele jaren geleden heeft hervonden, completeert de werpstersstaf. Het aanvoersterschap is overgegaan van Elly Zweers - op eigen verzoek - in handen van Ludy van Mourik. Van der Berg, die ook nog kan beschikken over de jeugdspeelsters Ilona Vos en Gerda Laan, ziet zijn grootste vijand in de slechte toestand van het veld aan de Elta. Bij debutant EDO vertrouwt men vol ledig op de kracht van Marian van Ginhoven, die naast de training van haar eigen vereniging ook nog de zorg op zich nam van de werpsters van Kennemer Intersport. Playing-coach Su- ze van Breukelen is ondanks het feit, dat de voorbereiding buiten vrijwel vol ledig verregende toch enigszins optimis tisch. „Wij hopen in de middenmoot goed mee te kunnen komen”. Debutante in de ploeg is derde honkvrouwe Mar ja HAARLEM. De bekercompetitie van de KNBSB wordt dit seizoen vol gens een iets gewijzigde formule ver speeld. Het afvalsysteem is weliswaar gehandhaafd maar in eerste instantie versterkt voor de tweede- en in iets min dere mate voor de eerste-klassers. De hoofdklassers komen nu pas op twaalf juli in touw om dan de strjjd aan te binden met de acht ploegen die de voorgaande drie ronden hebben over leefd. Die concentratie en inzet zal SC Haarlem wel nodig hebben om niet na één seizoen weer te duikelen. Weliswaar werd de selectie versterkt met werper John Kops van Schoten, Ed Wiedijk van DSS en Johan Sliggers van RCH, maar daar staat tegenovéf dat coach Gé van Berkel, die de ploeg naar de eerste klasse bracht, in verband met verhuizing moest bedanken. Hij wordt opgevolgd door de oud-speler Nico Born, in wie Groot overigens 'alle vertrouwen heeft. HAARLEM. Als komend weekend de strijd in de softbalhoofdklasse ont- Uiteraard betekende de overgang van Wim Draaier een gevoelig verlies voor RCH-Cementbouw maar met Leo Kastner en de momen teel goed in vorm zijnde routinier Kröder hoopt men toch voldoende kwaliteit te hebben om een vooraan staande rol te spelen. Een indicatie daarvoor biedt ook het goede spel in de net verloren halve bekerfinale te gen Neptunus. RCH’s oefenprogram ma behelsde vooral de confrontaties met de Hahn Hawks, zowel in Neder land als vorig weekeinde in Duits land, waar het oefenprogramma met enkele clinics en oefenwedstrijden werd afgerond. club zijn. We zijn in de afgelopen jaren nogal wat leden kwijt geraakt maar de mogelijkheid zit erin dat we weer terug kunnen naar Elta in Santpoort en dan kunnen we aan een verdere uitbouw van het honkbal gaan werken. We hebben op het ogenblik een bijzonder talentvolle jeugd, waarvan de MC Bakker vorig jaar kampioen van Nederland is ge worden en ik verwacht dat die tegen die tijd ook rijp is om door te breken”. dat nodig is om het eerste klasseschap te prolongeren. Het IJmuidense de Pino’s, dat vorig seizoen goed debuteerde in de landelijke competitie, onderging in de wintermaan den geen enkele verandtering. Chris van de IJssel, die ook dit jaar weer belast is met de technische zaken hoopt opnieuw goed mee te kunnen komen. In de personen van Christel den Outer en Piëta Blüm beschikt de Pino’s over een goede werpsterstaf, In aanvallend op zicht beschikt Chris van de IJssel over goede slagmensen als Atie Voerman en Ria Snoek. Tegenstanders van formaat in deze afdeling zijn Zuidvogels uit Huizen en ORWO'HCAW uit Bussum. Vooral Zuid vogels, dat dit jaar kan beschikken over Nel Hoogmoed en Charlotte Fontein, die beiden het tenue van Vodo SC vaarwel zeiden, zal hoge ogen gaan gooien. De competitie is ook in de eerste klasse lang. Nadat alle ploegen een vol ledige competitie gespeeld hebben, zal splitsing in een kampioens- en degrada- tiegroep plaatsvinden. Voor de ploegen, die uiteindelijk bij de promotie betrok ken zullen zijn, staan dit seizoen mini maal tweeëntwintig wedstrijden op het programma. SS d<i' w - - '--'SB i

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 27