Haarlem Nicols gaat beroep doen op het bedrijfsleven SPORTIEF Haarlem domineert HERENSOFTBAL IS NICOLS WAANT ZICH NU GEACCEPTEERD NU AL DE STERKSTE Tweedeklassers zijn tamelijk optimistisch Rayonklassen nu districten Heemskerk: „Er is nooit zo’n sterk team geweest” sm ZES PLOEGEN UIT DE REGIO I HONKBAL SOFTBAL beheer Sponsor 1, Verliezen Financiële basis Klasse Meerjarenplan Groot verlies p Ai L. nui( in bruin sr Zuinig r Hoog peil 29 o Ederveen zoekt naar sponsor (Van onze honkbalmedewerker) (Van onze softbalmedewerker) (Van onze honkbalmedewerker) Charles Urbanus: steunpilaar van OVVO. (Van onze honkbalmedewerker) HANS BOTMAN De realiteit van de laatste jaren in beeld: een zegevierend Sparta. PETER VAN DEN BOOM Een zuinig beheer gedurende de laatste gesponsorde jaren maakt, dat de geld huishouding van de Nieols er gezond uit ziet en voor het komende seizoen konden dan ook weer een tweetal Amerikanen bij de Haarlemse formatie worden inge- lijfd. Toch zijn er wel geldzorgen. Eder veen: „Zeker is dat we voor de Europa cup in Madrid moeten spelen. Dat kost de vereniging 15.000,Plaatsen wij ons voor de volgende ronde en dat zit er dik in, dan bestaat de mogelijkheid, dat wij weer uit loten en dan komt er nog eens 15.000,bij. Ik heb dus 30.000.nodig om zonder risico’s het seizoen door te ko men. Binnenkort ga ik een dringend be roep doen op het Haarlemse bedrijfsleven om ons te steunen. Ook gaat er een aktie beginnen om meer reclameborden en ge- luidsreclame in het Pim Mulierstadiön te krygen. Op de één of andere manier moe ten we geholpen worden anders bestaat er inderdaad de kans dat het fout loopt”. onder de tegenwoordige omstandigheden een moeilijke zaak geworden. Van het gemeentebestuur van Haarlem verwacht Ederveen geen steun. En dit on danks het feit, dat de verhouding van de Nieols met de wethouder van sportzaken Voskuilen en het bureau sportzaken van de gemeente beter is dan ooit. Ederveen is er van overtuigd, dat wanneer de ge meente de financiële middelen had om zijn vereniging te steunen dit zeker zou gebeuren. Hij zegt: „Voor honkbal is er eenvoudigweg geen geld. Bij de gemeen te weet men wat voor enorme kosten wij moeten maken om ons materiaal op peil te houden, wat de veldhuur ons kost en wat wij aan reiskosten moeten uitge ven. Men weet het allemaal en zou ons best willen helpen, maar waar niets is verliest zelfs de keizer zijn recht”. Geen gemeentelijke financiële steun dus voor de Haarlem Nieols. Bij Hoofddorp zijn de verwachtingen niet minder hoog gespannen. Coach Van Zuilen: „Onze selectie is vooral in de breedte gegroeid. Joop Peters en Hans Bodeman zijn veldspelers die van Haarlem Nieols afkomstig zijn, terwijl Huub Jan Tijl en René de Vries, respectievelijk als pitcher en catcher, van Aktie ’68 zijn gekomen. We hebben bepaalde verwachtingen, die we staven aan de vrij succesvolle oefen periode die achter ons ligt. Eerst werd een toernooi in Arnhem gewonnen, terwijl later de oefenwedstrijden met wisselend succes verliepen (o.a. werd er een wedstrijd tegen Rooswijk verloren). Uit het vertoonde spel evenwel kunnen optimistische conclusies getrokken worden”. Coach Kaart van OG ziet handhaving in de tweede klasse als eerste vereiste: „Misschien kunnen we aan de top een woordje meespreken, want we beschikken over een ambitieus negental, waarin een hoop routine schuilt. De gemiddelde leeftijd ligt tussen de 21 en 22 jaar, waarbij diverse spelers al vier jaar of langer in het eerste elftal honkballen. Ik geloof dat het krachtsverschil gering is. Rooswijk is vooral een geduchte tegenstander door het goede werpersmateriaal waarover die club beschikt. Alleen De Vries van SC Haarlem is onze gelederen komen versterken, terwijl we niemand zijn kwijtgeraakt. De coach van Bloemendaal, Arno Jansen, zoekt het meer in een soort meerjaren plan: „We beschikken over een jonge ploeg met spelers van 18 tot 20 jaar, zodat er gebouwd kan worden. Vanaf januari spelen we oefenwedstrijden, waarin ik de kwaliteiten van de spelers heb leren kennen (Arno Jansen trainde vorig jaar Celeritas uit Den Haag). We beschikken niet direkt over een kampioensploeg, maar ik ver wacht wel dat we een sterke middenmoter kunnen zjjn. De nieuwe spelers zijn: Bart Shouvour, korte stop en Harold Terbeest, catcher (beiden van Haarlem Nieols), Jaap Lindeman, pitcher van HRC en Peter Krul, verrevelder van de Foresters”. HAARLEM Europacuphouder Haarlem Nieols gaat het seizoen in zonder spon sor er> zonder voorzitter. Een weinig rooskleurige uitgangspositie. Gelukkig zijn er een aantal mensen, die zich het lot van de Nieols aantrekken en die er alles aan doen om de club een beter werkklimaat te bezorgen. Eén van hen is de grote man achter de Nicolsschermen, de man die acht jaar als voorzitter fungeerde, daarna een jaar als vice-voorzitter en die nu als waarnemend voorzitter de scepter binnen de club voert: Theo Ederveen. Deze zevenenvjjftigjarige Haarlemmer in het dage lijks leven is hij hoofd van de afdeling algemene zaken van de NRM is de spil waar de Nicolsorganisatie om draait. Twee jaar geleden trad Ederveen officieel af als voorzitter omdat hij het beter vond een jongere de vereniging te laten leiden. Van zjjn idee om de verrichtingen van de Nieols verder vanuit een luie stoel gade te slaan kwam niet veel terecht. Theo Ederveen zoekt naarstig door naar een sponsor. Op dit moment is de tijd er eigenlijk niet geschikt voor. Ederveen verwacht pas in de tweede helft van het jaar kans op succes te hebben. De bedrij ven weten dan meer over hun resultaten en wellicht ziet het er dan voor wat be treft de algemene recessie wat florissan- ter uit. Onlangs verklaarde Gerard de Lange in een interview, dat hij de naam van een zeer bekende honkbalclub te koop wist voor 100.000,Aangezien algemeen bekend is dat landskampioen Sparta niet in een sponsor geïnteresseerd is kan Gerard niet anders dan Nieols be doeld hebben. Ederveen: „Dat zou best eens kunnen. Voor ƒ100.000,kunnen ze ons krijgen. Voor dat geld kan de vereni ging op een gezonde basis worden ge rund. Meer geld dan een ton is daar niet voor nodig. Komt er iemand die minder biedt dan moeten we om de tafel gaan zitten om te onderhandelen. Overigens denk ik dat wanneer er iemand ons met ƒ80.000,wil sponsoren ik niet gauw „nee” zal zeggen”. Zoals de zaken er op dit moment bij de Nieols bestuurlijk voorstaan kan de ver eniging het nog een lange tijd zonder voorzitter uithouden. Grotere problemen zal het gaan opleveren wanneer er niet binnen korte tijd een nieuwe sponsor kan worden aangetrokken, want tophonkbal spelen zonder geldschieter is in ons land Zijn opvolgers deden weliswaar hun best, maar faalden toch op beslissende punten. Ederveen werd toen weer in ak- tieve dienst teruggeroepen. Zijn functie is nu waamemend-voorzitter en dat zal hij voorlopig wel blijven, want bij de Nieols weet men op het ogenblik niemand, die de voorzitters vakature zou kunnen ver vullen. Kandidaten voor deze post zijn dun gezaaid en door de ervaring wijs ge worden stelt Ederveen als eis, dat de nieuwe man eerst eens een tijdje als ge woon bestuurslid in de vereniging mee draait. Plannen om op een bepaald tijd stip definitief te stoppen zijn er niet. Ederveen: „Zo lang ik nog gezond ben ga ik er mee door. Als ik een datum zou stellen waarop ik er mee ophoud zou ik de zaak weer gaan forceren en daar schiet niemand wat mee op”. nog twee Amerikanen zal krijgen. Pit cher George Read komt op 6 mei aan en catcher Ronal Mc Donald arriveert de 17 mei. Nadere gegevens over deze spe ler zijn op dit moment ook in Schoten kringen nog niet bekend. Coach Hil van Maren rekent er vast op, dat zijn sterke veld het de tegenstanders bijzonder moei lijk zal gaan maken. Coach Gabes van Serac-TYBB heeft niet veel verwachtingen van het komende gebeuren: „Het resultaat van vorig jaar zie ik ons niet herhalen; niet omdat we kwalitatief minder zijn geworden, maar omdat we in een moeilijker competitie zijn ingedeeld. Het zijn vrijwel allemaal bekende ploegen, die TYBB goed kennen. Ik zal tevreden zijn met een plaats in de middenmoot. We hebben een jeugdspeler van Haarlem Nieols, Duiser, erbij gekregen. Hij is op meerdere plaatsen inzetbaar. Verder is Van Denen terug uit militaire dienst en is tweede honkman De Vries ook weer speelklaar”. Nieols coach Simon Heemskerk krijgt de moeilijke taak om de uitstekende Amerikaan Wade Jensen op te volgen. Tweede coach bij de Nieols wordt eerste honkman Boudewijn Maat. Aangezien het regelmatig zal voorkomen, dat Si mon Heemskerk - hij is autoverkoper- op zaterdag moet werken, moet er op worden gerekend dat Boudewijn Maat herhaaldelijk als coach zal fungeren. Voor de bezetting van de eerste honk- plaats zal dit geen probleem opleveren omdat de internationaal Henny Jenken zich bij de Nieols heeft aangesloten. Ver der kwam Jerry van Doornspeek over van Terrasvogels. De Amerikanen, die al eni ge tijd meetrainen en die ook de voorbe reiding op de competitie hebben meege maakt, zijn volgens Heemskerk van zeer goede klasse. Vooral catcher Steve Steitz is voor Hollandse begrippen uniek. Van Maren: „In de 70 oefeninnings, die wij hebben gespeeld heb ik geconsta teerd. dat het fielden bij ons weer op een hoog peil staat. Het zal geen gemak kelijke opgave worden om tegen ons rüns te maken. Als van ouds is de geest in de ploeg uitstekend en dat is bij honkbal ook heel wat waard. Drie spe lers zijn geselecteerd voor het nationale team: pitcher Wim Draaier, derde honk man Harm Horeman en korte stop Jim Sieval. Al met al een sterke ploeg, waarvan ik zeer goede verwachtingen heb”. «A Heemskerk: „Zijn aangooien op het tweede honk zijn zo formidabel, dat ik verwacht dat er dit seizoen maar weinig honken van ons zullen worden gestolen. Steitz is verder ook een slagman van uitzonderlijke klasse”. Bij de Nieols zal naast de internationals Jan Dik Leurs Opmerkelijk blijft echter dat ook bij het herensoftbal Haarlem een steeds grotere voorsprong op de andere distric ten aan het opbouwen is. Slechts het yayon Midden-Nederland kan enigszins concurreren met Haarlem. In Midden- Nederland werden zelfs al plannen ge opperd over te gaan tot de instelling van een landelijke klasse. Plannen, die in dien de overige rayons hier achterstaan wellicht al in 1976 gerealiseerd kunhen worden. Reden van de opmerkelijke groei in Haarlem en het achter blijven van de overige districten is terug te vinden in de aanpak van het geheel. Leefde aanvankelijk ook in Haarlem het idee, dat herensoftbal alleen was wegge legd voor de mindere honkballers, het laatste seizoen heeft aangetoond dat ook de aantrekkingskracht op de betere honkballers terrein heeft gewonnen. Daarnaast speelt ook de kostenfactor van het dure honkbal een niet te ver waarlozen rol, terwijl de noodzakelijke speelruimte voor het herensoftbal ge makkelijker te creëren is als die voor honkbal. Zo heeft Bloemendaal paal en perk gesteld aan de honkbalactiviteiten en adviseert het bestuur over te gaan tot de beoefening van het herensoftbal. Dat het herensoftbal inmiddels zijn bestaansrecht heeft verworven wordt het best gekenmerkt door het internatio naal contact dat binnen drie jaar tot stand kwam. Zo zal het jubilerende HCK di. jaar een internationaal tour- nooi met deelname uit Engeland en vermoedelijk ook Tsjecho-Slowakije or ganiseren, terwijl het niet uitgesloten is dat in september een nationale selectie de strijd zal aanbinden met een in Europa verblijvende selectie uit Zambia. Bij landskampioen Sparta gaat coach Cees Herkemij zijn tweede zeizoen in. Hij verwacht weer hoge ogen te gaan gooien, waarbij hij vooral voordeel denkt te putten uit de grote ervaring die de kern van zijn team heeft. Hamilton Richardson ziet er geen probleem in om als bondscoach ook als speler aktief te zijn. Verder keerde infielder Fred Bec kers van Feyenoord terug naar het Kas teel. Catcher Hans Augustinus stopte met honkbal, maar in zijn plaats staat nu Alfio Truman en dat is eerder een versterking dan een verzwakking. Vol gens Herkemij is de kracht van zijn team gelijk aan vorig seizoen. OVVO zag zich versterkt door de jeug dige Nicolspitcher Jan Hijzelendoorn. Met Charles Urbanus en Herman Boeren zal hij de slagmensen van de tegenpartij in bedwang moeten houden. Verder bleef de Amsterdamse ploeg ongewijzigd. Hans Onverwacht fungeert als coach. ADO behield zjjn coach Hans v. d. Lande. Zijn team verloor enkele spelers waaronder Bon Clen en Gerard Sale mink. De lege plaatsen werden door jeugdspelers ingenomen. Haarlem. Voor wat het herensoft bal betreft, mag gesteld worden dat in Haarlem de definitieve doorbraak nu vaste vormen heeft aangenomen. Na een aarzelend begin drie jaar geleden is thans iedere schroom overwonnen. Naast de reeds enige jaren aan de competitie deelnemende verenigingen, hebben thans ook Rooswijk en Spaarnwoude zich aan gemeld, terwijl ook EHS overweegt in te schrijven. HAARLEM. De „oude” derde rayon klassen hebben dit seizoen plaats gemaakt voor zes nieuwe districtsklassen, waarvan de kampioenen automatisch promoveren naar de landelijke tweede klasse. Het district Noord-West bestaat uit een eerste klasse, die is onderverdeeld in twee afde lingen A en B, en een tweede klasse. De competitie-lndeling voor dit honkbal district ziet er als volgt uit: Eerste klasse A: Alcmarla, Amstelland, HFC Haarlem, Tackles ’72, HAARLEM. Als in het weekeinde van 3 en 4 mei de honkbalcompetitie voor de lagere klassen weer van start gaat (zondag worden er bekerwedstrijden gespeeld) zullen velen met spanning het verloop in de tweede klasse B tegemoet zien. Het lokale karakter vormt een interessant aspekt in deze competitie. VUC en Laak kwartier komen van buiten de regio maar voor het overige komen de negentallen uit Haarlem of directe omgeving. Bloemendaal, OG, TYBB, Hoofddorp, Rooswijk, Lgnden en de twee eerder genoemde verenigingen gaan een gooi doen naar het kampioenschap. Lottgering Schoten heeft een paar ge voelige verliezen moeten incasseren. Steef v d Sluis vertrok naar Aktie ’68 en de beide Amerikanen Pat Pontius en Ray Peloquin keerden naar huis terug. Martin Nijenkamp vertrok eveneens en Jan Stijger en Hennie v d Bovenkamp stopten met honkbal. Schoten mocht ook enkele nieuwe aanwinsten inschrijven. Nieols routinier Herman Beidschat en Wim Draaier de international pitcher van RCH. Een versterking zal zeker ook de komst zijn van outfielder El vin Mar tha, die vorig seizoen nog bij Giants Diemen speelde. Zeker is, dat Schoten Coach<De Jong van Rooswijk ziet de toekomst rooskleurig tegemoet: „Vorig jaar zijn we net een paar punten tekort gekomen, maar er wordt aan gewerkt om dit seizoen hoge ogen te gooien. Ik zie Lijnden, VUC en Hoofddorp als de gevaarlijke concurrenten voor Rooswijk. Wij kunnen dit seizoen beschikken over Marcelis van THB, die op een grote dosis ervaring kan bogen. Een nadeel voor Rooswijk is dat we niet op ons vertrouwde terrein kunnen spelen, omdat het veld wordt vernieuwd. Doordat we nu bij Starko Birds aan de andere kant van het kanaa^ spelen, zullen we ongetwijfeld een vaste kern van supporters missen”. Theo Ederveen: „Europa-cup in Madrid kost de vereniging 15.000”. Over Feyenoord is de laatste tijd in honkbalkringen nog al wat te doen ge weest. De club zou mogelijk door de voetbalafdeling worden afgestoten, waardoor de financiële basis met een kap zou zijn verdwenen. Voorzitter Geu- rens verwijst op dit moment deze theo rie naar het rijk der fabelen. Coach Wim Onderstal heeft de Rotterdamse club verlaten. Hij wordt opgevolgd door secretaris Jan Kramer. De ploeg is ver zwakt door het vertrek van Fred Bec kers naar Sparta en Lourens Loisa naar Neptunes. Jeugdspelers zullen dit verlies moeten compenseren. en Bouke Vakkers ook de jeugdige Al- fons Beentjes regelmatig de heuvel op gaan Heemskerk moet hem wel laten gooien, omdat tijdens de Europacupwed- strijden geen Amerikanen meer zullen mogen meespelen. Beentjes zal dus on getwijfeld in juni in Madrid moeten optreden en om hem tegen sterke tegen standers al ervaring te laten opdoen zal Heemskerk hem veel voor de competitie inzetten. HAARLEM. Beter voorbereid dan ooit gaan Lottgering Schoten en Haarlem Nieols aan de hoofdklassecompetitie be ginnen. Bij Schoten gaat dit voor het derde jaar onder leiding van coach Hil van Maren en bij de Nieols gaat de oudspeler Simon Heemskerk de coaching op zich nemen. Beiden gaan de competi tie met veel optimisme in. Van Maren vindt zijn team ten opzichte van het vorige jaar minstens zo sterk al weet hij nog niet van welke kracht de twee Amerikanen zullen zijn, die de Schoten- ploeg nog moeten komen versterken. Voor wat betreft de Nieols vindt Heems kerk zelf dat hij op papier over de beste ploeg geschikt die er ooit in Nederland heeft rondgelopen. Of het er ook uit zal komen weet hij niet, maar hij meent toch zo’n gedurfde uitspraak te mogen doen omdat zijn team op elke plaats over een gelijkwaardige dubbele bezet ting beschikt. Nieols gaat ongetwijfeld evenals Lottgering Schoten een belang rijke rol spelen in de strijd om het landskampioenschap. Titelhouder Sparta zal met grote interesse de kwaliteiten van de Amerikanen van beide Haarlem se clubs af wachten. Van de kracht van deze buitenlanders zal inzake de strijd i om de top veel afhangen. Van de overige hoofdklassers zullen OVVO, HCAW en ADO voor verrassende uitslagen kunnen zorgen, waardoor de competitie een meer interessant verloop zal krijgen. Voorbestemd voor degradatie lijken Feye noord en het pas gepromoveerd® Storks. AMVJ, DSS, HFC Haarlem, Tackles ’72, Vikingen, WSV. Eerste klasse B: The Flags, Flying Pe trels, Foresters, Geel Wit, Kennemerland, Meteoor, Quick, THB. Tweede klasse: The Bears, BSM, Cromti- gers, Energia, Shell, Telefonia. Voor de zesde maal gaat Lottgering Schoten vrijdag 25 april tussen 7 en 9 uur 's avorids een try-out organiseren in het Pim Mulierstadion. Jeugdige honkballers, die geen lid zijn van een vereniging kunnen hieraan deelnemen. Een aantal prominente spelers uit het eerste team zal zich met de deelnemers bezig houden. Naast het doel de jeugd van de straat te houden hoopt Lottgering Schoten een aan tal jeugdige honkbaltalenten te ontdekken. Van niet te onderschatten betekenis is bovendien de tendens dat in de zo mermaanden dé actieve sport verscho ven gaat worden van het weekend naar de wt’ekse avonden. Een belangrijke reden, die juist het lagere baseball in Haarlem doet stilstaan en een stimule rende invloed heeft op de ontwikkeling van herensoftbal. Ook Orwo/HCAW heeft een nieuwe coach. Julio Hazel wil dit seizoen met vakantie naar de Antillen en heeft zich daardoor niet beschikbaar gesteld. Zijn assistent van vorig jaar Jan Schriek gaat het van hem overnemen Deze denkt zich met spelers als Ade Fijth, André Boddendijk en René Boin goed in de hoofdklasse te kunnen handhaven. Debutant Storks uit Den Haag gaat het in de hoogste klasse van het honkbal zwaar krijgen. Algemeen wordt ver wacht, dat het verblijf erin tot één jaar zal worden beperkt. Een groot verlies leden de Hagenaars door het vertrek van pitcher Win Remmerswaal naar Ameri ka. waar hij hoopt in de rijen der profs triomfen te gaan vieren. Als aanwinst kon Storks de Amerikaan Bill Sheridan inschrijven. Sheridan is in ons land bekend als coach van de basketballfor- matie van Raak Punch en het nationale basketballteam. De coach van Storks is Herbert Caster. ft - i

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 29