Twente voor OPPOSITIE IN BARCELONA GROEIT moeilijke beslissing SPORT Dynamo kalm aan Stam: Hoop op gesprek W.K.16 teams SPORTIEF Eén winnaar in de lotto I i I V R IJ D A G 25 1975 APRIL SPORT 31 Su Onzekerheid Zelfvertrouwen Grote kans matra SIMCfl banken op woensdag 30 april (Koninginnedag) èn maandag 5 mei (Bevrijdingsdag) gesloten zijn. 1973 1973 1973 1972 1971 1973 1973 •ns ook 1 en mtie VAN I 700,- 1973 /m 1973 1972 ige 1973 1974 1972 De nationale voetbalcompetitie, bezig aan een spannende slotfase, zowel in de kopgroep als in de staart, beleeft zondag weer een topper: AjaxPSV. Voor de op de eerste plaats zetelende Eindhovense ploeg een uitermate lastig karwei, waarbij het o.a. krijgt af te rekenen met Arno Steffenhagen. Een jaar lang leefde hij bij Ajax in de schaduw, maar nu is hij een van de grote steunpilaren. „Steffie” werd zijn geld waard voor Ajax. „Dat ben ik altijd geweest”, zegt hij, „maar tot voor kort kreeg ik geen eerlijke kans”. De gezamenlijke banken: algemene banken, coöperatieve banken, spaarbanken antid 57980 I 51934 I Wij willen graag voorkomen dat u tevergeefs bij ons aanklopt. Daarom herinneren wij u eraan dat de kantoren van alle f men. u (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) 5 (ADVERTENTIE) 1973 1972 lotto van zondag: de aantal ICHRÏS1 DEN HAAG. Ofschoon er geen concrete toezeggingen zijn gedaan, heeft prof-stayer Cees Stam er goede hoop op dat het hoofdbestuur van de KNWU in overleg treedt met de ont slagen coach Martin Wierstra. „Knobels houdig heb ik ooit begre pen”, zegt hij nu. .Eerst haalt hij ons zelf voor veel geld naar Ajax en dan wil hij ons geen kans geven om echt in MSV Duisburg kwam, bereikte na een lang overleg geen akkoord en dus bleef Steffenhagen iü Amsterdam. Na MSV volgden FC Keulen en Eintracht Frank- Sinds die tijd is zijn plaats echter niet meer in gevaar geweest en na het ver trek van Arie Haan werd de positie van Volgens het dagblad Diario de Barce lona beging Michels een „ongelooflijke vergissing door een exotische opstelling DEN HAAG. Opnieuw heeft de lot to van de afgelopen zondag één winnaar opgeleverd die een half miljoen incas seert. Handbalclub Raak Swift heeft een nieuwe trainer: oud-speler Tan van Linder. Rinus Michels: „hij liet zich bij het ma ken van de opstelling leiden door angst’’, vond een van de Barcelonese bladen. het veld in te sturen: hij liet zich leiden door de angst tegenover Leeds. Het werd een waarachtige tragedie: Barcelona was een lappenpop waar de Engelsen naar plezier mee konden sollen!” Ten slotte verzekert deze sportredactie dat de diepe verslagenheid die er nu in Barcelona heerst helaas niet meer is dan een ver val in een oude gewoonte. ENSCHEDE (ANP). Het bestuur van FC Twente overweegt de tweede finalewedstrijd voor het toernooi om de UEFA--CUP op woensdag 21 mei tegen Borussia Mönchengladbach in het Feyenoordstadion te Rotterdam te spelen. Dit in verband met de voor de uit Nederland en West-Duitsland te verwachten invasie van voetballief hebbers te krappe capaciteit van het Diekmanstadion in Enschede. Jackpot voor 236.936. 1971 1970 at 1973 1970 1972 1974 1970 1969 illatie 1970 1974 gering is voor een televisieuitzending. Het elftal van Leeds heeft wat spannende minuten beleefd toen de reis uit Barcelona werd afgesloten met een noodlanding in Lon den. Er waren problemen met de banden van het landingsgestel, maar het toestel kwam zonder mankeren aan de grond. Dat is wel eens anders geweest. Ruim een jaar verkeerde de 25-jarige, conditi oneel ijzersterke Steffenhagen week in week uit in het onzekere over zijn plaats. Meestal hoopte hij vergeefs, en kwam hij eens een keer „aan de bal”, dan was het altijd in de slotfase van een wedstrijd Een ondankbare taak, die de Duitser dan ook bepaald niet met liefde vervulde. Ook de Westduitse olub speelt de thuiswedstrijd niet in het eigen stadi on op de Böckelberg, maar in het grotere Rheinsfadion in Dusseldorf. Voorts heeft de clubleiding van FC Twente via de NOS een afschrift van een brief van de Eurovisie ontvangen waarin wordt verklaard dat de licht sterkte van het Diekmanstadion te De laatste maanden oogst Steffenha gen - van geboorte een Berlijner, maar vanwege zijn aandeel in het Bundesliga- schandaal vier jaar geleden uit zijn geboortestad .verdreven” - alom bewon dering. Het is dan ook vaak een lust om te zien hoe hij onder alle omstandighe den zijn werk met de grootst mogelijke inzet probeert af te maken. „En toch”, zegt hij, „ben ik ervan overtuigd dat ik nu niet beter speel dan vorig jaar. Ik voetbal al een jaar of drie, vier op hetzelfde niveau. Wanneer ik vorig jaar een eerlijke kans had gehad, dan was hetzelfde resultaat uit de bus gekomen”. Steffenhagen: „Ik heb al die tijd geen echte kans gekregen. Elke speler, ook ik, moet regelmatig wedstrijden spelen, om in zijn eigen ritme te kunnen komen. Op de training bereik je dat nu eenmaal niet. Toen ik iut Zuid-Afrika (waar hij anderhalf seizoen in Helenique Kaapstad speelde - red.) terugkwam, had ik maar drie weken nodig om conditioneel weer in mijn oude vorm te komen. Wat ik miste, was de wedstrijdroutine. En het heeft lang moeten duren voor ik daar de kans voor kreeg”. "41 .1' ,(Van onze correspondent in Spanje) BARCELONA. „Uithuilen, verge ten, en opnieuw beginnen,” zo luidde het enige zinvolle commentaar dat FC Bar celona’s voorzitter Agustin Montal kon of wilde leveren op de uitschakeling van zijn elftal voor de Europa Cup. Maar de 72.000 leden van FC Barcelona zijn het er zeker niet mee eens dat men op AMSTERDAM. Het moet wel heel gek lopen, wil Arno Steffenhagen zon dag, in de voorlaatste topper van deze competitie tussen Ajax en PSV, niet op het middenveld staan. Sinds de korte, stevig gebouwde Duitser op 16 februari uit tegen FC Twente een uitstekende indruk achterliet en bovendien een goal scoorde is zijn plaatsje in de middenlinie verzekerd geweest. Elf wedstrijden ach tereen maakte hij zich in de Amsterdamse middenlinie zo verdienstelijk, dat hij met Gerrie Mühren en René Notten is uitge groeid tot de vaste keus van manager Hans Kraay. Arno Steffenhagen: „de komende twee, drie jaar zal ik het grote geld moeten f verdienen”. De Duitser past zich echter als een kameleon bij de nieuw ontstane situatie aan. Hij bekijkt de toestand nu nog slechts van de zakelijke kant en consta teert dan met genoegen dat de omme keer net op tijd 's gekomen. Steffenha gen: „De clubs die vorig jaar belangstel ling voor me hadden, zijn intussen al weer teruggekomen. Het is nu mijn kans om mijn grote slag te slaan. Bij Ajax, als ik hier tenminste genoeg geld kan verdienen, of in Duitsland. De komende twee, drie jaar zal ik het grote geld moeten verdienen. Het is niet meer zo dat ik al blij ben naar een grote club te mogen, zoals iVz jaar geleden, toen ik voor het eerst bij Ajax kwam”. THEO KLEIN. vorm te komen. Daar kan ik niet bij. Het was Knobel die het eerst met mij contact opnam in Zuid-Afrika. Hij wilde mij per se hebben. Zo graag zelfs, dat Ajax het aanbod van Bayem München (dat ook belangstelling voor Steffenha gen had - red.) overtrof. Ik weet niet met welk idee Knobel dat deed. Mis schien verwachtte hij van mij dat ik Cruijff zou kunnen vervangen. Maar dat dat er niet in zat had hij toch kunnen weten. Bovendien had hij mij dan toch tenminste de kans moeten geven om te bewijzen wat ik waard ben. Een speler moet op z’n minst een paar hele wedstrijden meedoen voor je een defini tief oordeelover hem kuht vellen. En was het nu nog zo dat het eerste van Ajax in die tijd uitstekend’ speelde, dan had ik zijn houding kunnen begrijpen. Maar het liep helemaal niet goed. Er was voldoende aanleiding om eens ande re mensen te proberen”. zijn toekomstige positie bij Barcelona. Johan Cruijff beperkte zich tot de teneergeslagen bekentenis dat Leeds be ter is dan FC Barcelona. „In de eerste helft speelde Barcelona ronduit slecht, te veel zenuwen; in de tweede helft haalden we ook het benodigde peil niet.” Neeskens vertelde dat hij zich „diep teleurgesteld voelde” over de „pech” om dat hij >,er zeker van was dat we naar de finale in Parijs zouden gaan.” Even zeker als ten minste 8000 Barce- lonezen die zich, naar men vandaag in de plaatselijke pers kan lezen, al vast ingeschreven hadden voor speciale reizen naar de Franse hoofdstad voor de fina le. Een van Barcelona’s twee sportdagbla den, Mundo Deportivo, schrijft dat het onaanvaardbaar is deze teleurstelling op rekening van „pech” te schrijven: „Bar celona heeft het om verschillende rede nen niet gehaald in deze Europa-Cup- competitic waar, tenminste in theorie, alle krachten van het elftal op gericht waren. Het werd een van de meest alge mene en diep bedroevende teleurstellin gen die de club en de stad ooit hebben gekend.” Nog harder is het commentaar van het dagblad Mundo Diario. Op de voor pagina vindt men het volgende bij schrift van een foto: „Hier zien wij de De lotto en toto cijfers zijn: Lotto No: 16. aantal deelnemers: 1.072.882, bruto inleg: 4.165.739, prijzen- bedrag: 2.189.775. Ie prijs, 1 winnaar, die netto 500.000 ontvangt, 2e prijs: 8 winnaars, die elk bruto 24.734, ont vangen, 3e prijs: 144 winnaars, die elk bruto 2.061 ontvangen, 4e prijs: 13.288 winnaars, die elk per kolom f 34 ont vangen, 5e prijs: 9.926 winnaars, die elk per kolom 34 ontvangen. DAKAR (AFP). Joao Havelange, voorzitter van de internationale voet balbond (FIFA), heeft bij zijn aan komst in de Senegalese hoofdstad Da kar, waar hij een reünie bijwoont van het dagelijks bestuur van de FIFA, gezegd dat zestien landen zul len deelnemen aan de wereldkampi oenschappen voetbal in Argentinië. Er is sprake van geweest dat het aantal landen zou worden uitgebreid tot twintig, maar de FIFA vond slechts vijf stadions geschikt. Uitbrei ding is volgens Havelange alleen mo gelijk als er over negen a tien stadi ons kan worden beschikt. „meester” Cruijff orders uitdelen aan de „meestertjes” Heredia en Asensi. Cruijff wjjst beschuldigend naar de anderen, hoewel in werkelijkheid allen even schuldig waren”. Verderop, onder de ti tel „slecht inzicht van Michels”, schrijft deze krant: „Rinus Michels begon al met twee enorme vergissingen: de opstelling van Asensi, die alleen nog maar blun ders maakt sinds zjjn recente operatie, en het idee om Marinho te laten optre den als laatste verdediger.”. In het WCT-toernooi van Stockholm, re kende Tom Okker af met Patrice Dominguez: 7-6, 6-3. Okker haalde daarmee als eerste de kwartfinales in dit toernooi waarvoor een prijzengeld van 60.000 dollar staat. Vitesse-speler Nico Kunst (28 jaar) maakt een eind aan zijn voetbalcarrière. Hij wordt trainer bij de zaterdagclub Duno. Kunst (7 jaar in Vitesse’s eerste) begon bij Feyenoord en ging via Haarlem naar de Arnhemse club. Vooral Kraays voorganger. George Knobel, zag weinig in de Duitser. Stef fenhagen kwam bij de huidige bonds coach nog minder in het veld dan zijn huidige lotgenoot Zoltan Varga, die in middels teleurgesteld naar Duitsland is afgereisd. Knobel vond dat het duo niet in zijn concept paste. Dat was de enige verklaring die Steffenhagen een seizoen lang voorgetoverd kreeg. Christ van der Smissen is na twee ronden dé grote favoriet voor het kampioenschap bandstoten. Op grond van zijn moyenne is hij leider vóór De Kleine, Dekker en Vet die evenveel matchpunten hebben. Ajax-keeper Piet Schrijvers weet vana vond pas, welke straf hij krijgt voor zijn gele kaart opgelopen in de wedstrijd tegen De Graafschap. De zaak wordt namelijk monde ling behandeld. Van de donderdag uitgedeelde boetes was er geen opzienbarend. Er werd één boeking genoteerd: voor Ruud Suuren- donk van AZ. KIEV (ANP). De Russische voetbalbond heeft Dynamo Kiev, fi nalist in het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars dispensatie gegeven voor de nationale competitie. Men wil de spelers, die ook voor het merendeel het nationale team vor men, niet te zwaar belasten in de maanden april en mei. Tot eind mei behoeft Kiev slechts drie wedstrijden voor de competitie te spelen. Het Nederlandse heren bridgeteam kwam steviger aan de leiding in het EEG-kampioen- schap te Vittel. Door een 16-2 zege op Engeland leidt het nu met 87 punten, gevolgd door Engeland met 69. Sparta speelde vriendschappelijk tegen Hertha BSC en verloor met 1-0. Er waren slechts 1150 toeschouwers, maar Sparta werd toch aardig wat rijker want de Berlijnse club sloot het contract af op 30 mille. De Raleigh-ploeg van Peter Post won de proloog, een tijdrit over 5 km, van de etappekoers Indre en Loire. „Steffie” dwong erkenning af k En onder de kop „Cruijff. teleurstel lend”: „Alleen een superster kon Barce lona nog redden, en wij verwachtten dat Cruijff. de gouden Nederlander, ditmaal alle registers zou opentrekken. Wat een vergissing! Voor wat hij presteerde had men geen miljoenen hoeven te beta len.;. Cruijff had meer met zijn voet balschoenen en minder met zijn mond moeten spelen.” Tenslotte ziet men op deze pagina een karikatuurtekening van een verklede Rinus Michels met een grote zonnebril op, die met een koffer vol Spaanse bankbiljetten op het vlieg veld smeekt: ,,Een biljet voor de eerst volgende vlucht naar Nederlands, alsje blief!” Steffenhagen gedroeg zich echter als een prof. Hij legde zich gedisciplineerd neer bij de beslissingen van de hoogste baas en maakte zich - uiterlijk althans - niet boos over de zwijgzaamheid van de coach. Steffenhagen: ,,Ik had toen wel graag gewild dat Knobel gezegd had waarom hij mij steeds bleef passeren. Dan had ik me daar tenminste tegen kunnen verdedigen. Maar ik hoorde nooit wat van hem”. Stam (actievoerder van de stayers) na een onderhoud op het bondsbu- reau waarbij ook enkele gangmakers waren: „Het bleek dat men vanuit technisch standpunt bezien geen be zwaren had tegen Wierstra. Toegege ven werd dat er andere oorzaken waren voor dat ontslag, maar men wilde niet zeggen welke. Daarop heb ik voorgesteld dat het hoofdbestuur dan maar eens met Wierstra moet praten. Ik kreeg de indruk dat men dat wel wil. In elk geval is het zo, dat wij in dat gesprek unaniem be zwaren hebben gemaakt tegen de aanstelling van Mahn.” Een programma in kleur is zelfs helemaal niet mogelijk. Voorzatter Masman van FC Twente zit met het geval eigenlijk een klein beetje in zijn maag. „Ik geef direct toe dat de accommodatie van het Diekmanstadi on voor een dergelijke wedstrijd te klein is. Maar aan de andere kant moeten we toch wel degelijk reke ning houden met onze supporters. Ik heb al reacties gehad van trouwe klanten, die zeggen: ,.Als jullie in Rotterdam gaan spelen komen we niet kijken.” Het clubbestuur zal zich de komende dagen met vertegen woordigers van de gemeente Ensche de over de kwestie gaan buigen. Naarmate het seizoen vorderde, nam zijn besluit om Ajax te verlaten vastere vormen aan. Met weemoed dacht Stef fenhagen terug aan de kansen die hij waarschijnlijk gemist had toen zijn transfer naar Bayern München niet doorging en het uiteindelijk Ajax werd. „Toen het seizoen afgelopen was, stond mijn besluit vast: „Ik wilde weg”, aldus „Steffie”. „Mijn zelfvertrouwen was on aangetast Ik ben er al die tijd van overtuigd geweest dat ik nog altijd goed kon voetballen. Ik wilde als een jongen van 24 jaar niet nog eens een seizoen op de bank zitten”. Johan Cruijff: „hij had minder met zijn mond moeten spelen”, oordeelde de Spaanse pers over hem. Op grond van artikel 18, lid 4 van het reglement wordt het bedrag van de 4e en 5e prijs tezamen geteld en gelijkelijk verdeeld over de winnaars van de 4e en 5e prijs. Uw bank is op Koninginnedag en Bevrijdingsdag gesloten. furt. „De mensen van Frankfurt kwamen speciaal naar me kijken in de wedstrijd tegen Roda. Kraay liet me toen 45 minuten meespelen. Maar toen het later op onderhandelen aankwam, zei hij, dat ik niet meer te koop was. Dat was voor mij eigenlijk het eerste duidelijke teken dat er misschien toch nog toekomst voor me in zou zitten bij Ajax. Want tot op dat moment had ik ook bij Kraay wei nig kansen gekregen”, aldus Steffenhagen, die echter tot 16 februari op zijn eerst volgende wedstrijd moest wachten. Miguel Lasa is leider geworden in de ronde van Spanje door de 2e etappe te winnen. Kuiper was op 8 seconden met een 4e plaats de beste Nederlander. Theo Smit ein digde op 50 seconden als 69e en staat in het algemeen klassement 62e op 1.46 Betty Stöve is In Florida verslagen door Iga Morozova: 1-6. 2-6. Ex-wereldkampioen boksen George Fore man, komt zaterdag tijdens een „showge- vecht” in actie tegen 5 tegenstanders. „Als ik een partij verlies”, aldus Foreman, „stop ik met boksen”. de Duitser alleen nog maar sterker. Steffenhagen. van oorsprong linker- of rechterspits, ontwikkelde zich tot de mo tor van Ajax. Onvermoeibaar sjouwt hij van voor naar achteren, met een sterk accent op de aanval. Wanneer de tegen stander het toelaat, gedraagt hij zich als een volledige aanvaller. In die rol pro duceerde hij al acht doelpunten en on telbare magnifieke voorzetten, waaruit Geels en Brokamp menige goal konden scoren. Steffenhagen: „Ik had voor dit seizoen nog nooit op het middenveld gestaan, maar ik moet zeggen dat het me goed bevalt. Het ligt me uitstekend om uit de tweede lijn op te komen. Het is een opdracht die goed bij mijn aard past. Want ik ben van nature een aanvaller. Verdedigen ligt me niet zo. Ik blijf wel bij mijn man, maar een hele wedstrijd uitsluitend defensief spelen zou voor mij nites zijn”. Karpov is officieel tot wereldkampioen „gekroond”. Dat gebeurde op een bijeen komst in Moskou waar vertegenwoordigers van 15 landen de ceremonie bijwoonden. Dr. Euwe overhandigde Karpov de kleine gouden medaille die voor een wereldkampioen is geslagen. dezelfde voet kan doorgaan of opnieuw kan beginnen: in de Catalaanse hoofd stad begint men een dof verzet te mer ken tegen de meest in het oog lopende personen. Op de eerste plaats Rinus Michels, maar ook Cruijff en Neeskens, die de Barcelona-supporters diep teleur gesteld hebben. en in laatste instantie zelfs Montal met zijn hele bestuur. Offi cieel hebben die na een laatste herkie zing nog drie jaar om „opnieuw te beginnen”, maar als het seizoen zo rampzalig eindigt als het er nu uitziet, zal het niemand verbazen als er grote veranderingen in Barcelona zouden ko- En de belangrijkste verandering zou het einde zijn van de Nederlandse oppermacht in de Catalaanse topclub. Een Barcelonese krant opende donder dag de voorpagina met de zes kolom brede kop: „Fouten moeten betaald wor den, en de Nederlanders, met Michels voorop, hebben hun hoge kostprijs niet gerechtvaardigd!” Het zal echter nog wel even duren voordat deze stemming in harde feiten tot uiting komt. Rinus Michels, die zo langzamerhand het klap pen van de zweep in Barcelona wel kent, voorspelde na de wedstrijd al dat ■,de omvang van de teleurstelling later merkbaar zal worden.” Michels bevestig de dat hij voor het einde van deze maand met het bestuur zal spreken over Toto no 16: aantal deelnemers: 259.799, bruto inleg: ƒ719.851, prijzenbe- drag: 388.479, le prijs: 2 winnaars, die elk bruto f 91,661 ontvangen, 2e prijs: 40 winnaars, die elk bruto 2.137 ontvan gen, 3e prijs: 561 winnaars, die elk per kolom f 213, ontvangen. 5 km, L Ki

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 31