Motie in Kamer: Dertig landen kunnen op televisie stembusslag volgen Toestand Rijn verbeteren verstikkingsbom in gebied van Redding Stille Oceaan DAF gebouwd uit veiligheid Baskenland lijkt tweede Ulster te worden Rotterdam Op 1 mei geen rode vlag in 3 k motor voorin,variomatic achterin; de ideale gewichtsverdeling vooreen kleefvaste wegligging Meins-commando: stadsguerrilla Knokkelkoorts’ „Saigon gebruikte achtergrond 9) ass*»» WASHINGTON GEEFT TOE: Duitse Starfighter neergestort >g ■L BINNEN- EN BUITENLAND 3 19 7 5 V R IJ D A G 25 APRIL 18 :ker Verboden wapen Concept Succesvol i men Gewapend past ken isme tort icht- intse zijn leer- letie, tling Dertig landen Misgegokt w Straat op tip Verkiezingsdag in Portugal adembenemend gebeuren Met (ADVERTENTIE) 2 (Van onze redacteur in Barcelona) i»-i- WASHINGTON. (Reuter) Het Ame rikaanse ministerie van Defensie heeft gisteren toegegeven dat de Zuidvietna- mese luchtmacht gebruik heeft gemaakt van door de Verenigde Staten vervaar digde verstikkingsbommen in de strijd tegen troepen van de Voorlopige Revo lutionaire Regering. verkregen op een wezenlijke verbetering van de toestand van de Rijn. LISSABON Het staatstoezicht op de verkiezingen in Portugal is streng: de partijen zijn verplicht hun verkiezingsboekhouding over te Ook de ambtenaren van het openbaar lichaam Rijnmond zijn vrij op 1 mei, de dag van de arbeid. Hiertoe heeft het dagelijks bestuur van Rijnmond gisteren besloten. Het bestuur volgt hiermee het voorbeeld van B. en W. van Rotterdam, die woensdag „hun” ambtenaren lieten weten dat zij op 1 mei niet behoeven te werken. het tl het horst gt in i tij- itier- ster- astic ken- moet een ngde teem ids- dis- :urd van ich- grond van een in 1925 gesloten interna tionaal verdrag verboden zijn. Het verdrag heet officieel het Geneef- se Protocol van 1925 inzake het verbod van het gebruik ten tijde van oorlog van verstikkings-, giftige of andere gassen en van bacteriologische strijdmiddelen. DE RAF heeft het concept van de stadsguerrilla als uitgangspunt verhe ven. Zij gaat ervan uit dat een revo lutionair gewapend is. Als de MRPP de straat op gaat, zal het leger klaar staan om genadeloos elk vertoon van onrust de kop in te druk ken, zeker onder het oog van zovele buitenlandse waarnemers. Daarom: ver kiezingsdag in Portugal blijft een zeer adembenemend gebeuren. De activisten van de RAF, maar ook van de splintergroepen, komen voor het grootste deel uit het acade misch milieu, alhoewel ook uit ande re maatschappelijke groeperingen le den komen. De moord op rechter Von Drenkmann in West-Berlijn, en de ontvoering van Peter Lorenz in deze stad, duidt erop dat men uiterst ge raffineerd te werk gaat en niet voor risico’s terugschrikt. Konings blijft nog vertrouwen in re delijk overleg met kracht van argumen ten en met uitzondering van de commu nist Van het Schip, die druk uitgeoefend wilde zien via onze aardgasleveranties, vertolkte hij daarmee wel de gevoelens van de Kamermeerderheid. De socialist Konings meende dat het moment om ten opziche van de Rijn partners tot harde maatregelen over te gaan nog niet gekomen is, maar hij wilde ze voor de toekomst niet uitslui ten. laakt mei, ndag. eling lelij- Kra- leeft r de lann, baar 589 niet leeft, d. uto- loor •den :r 1 lage het de met rho- met 'sdag een ge- ligt zal”. van i een ikket ij de traat los- De M. n, is ken- af- i. den e er de ge- ijn- maf ich- olg- t. van helpt uit- amse s op 3oer- in 'ersi- De Nederlandse regering is ernstig be zorgd over de geringe voortgang van het overleg inzake de bestrijding van de verontreiniging van de Rijn. „Voortgang van het overleg is echter de enige me thode waarover wij beschikken”. zenders, pleegde bankovervallen, stal auto’s, huurde huizen, liet passen en persoonsbewijzen vervalsen, kortom: werkte in geheim. W Als in november opnieuw geen con crete reultaten worden geboekt lijkt een situatie te ontstaan waarin nader beraad van de regering geboden is, aldus de minister. SAN SEBASTIAN. Twee doden in drie dagen, die men moet optellen b(j een trieste lijst die al vele tientallen namen bedraagt, hebben de spiraal van het geweld in het Spaanse Baskenland weer een slag omhoog geschroefd, en wijzen in de richting van het meest uitzichtloze antwoord dat er voor 's we relds politieke problemen bestaat: de vendetta Met gevaar voor eigen leven heeft de 43-jarige Sander Majercik gisteren in Heerlen een vierjarig jongetje gered. Als enige uit een groep toekijkende mensen sprong de in Hongarije geboren Majercik, die niet kan zwemmen, in het water, waarna het hem lukte de kleine David van der Molen op het droge te brengen. „Wel zullen wij ons moeten beraden op tegenmaatregelen als het nu afge sproken overleg van de ministers niet tot resultaten leidt. Dit overleg vóór november 1975 beschouwen wij als ui terste grens”. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat maakte de grote zorgen van de regering kenbaar over „de situatie waarin wij ten aanzien van de Rijn verkeren”. De sterkte van de guerrilla is de vastberadenheid van elk individueel lid van onze beweging”. In „Stads- guerrila is klassestrijd” schrijft Ulrike Meinhof in april 1972 dat „niemand meer kan verhinderen dat de stads guerrilla zich zal uitbreiden”. Het is de 155ste Westduitse Starfigh- ter die verloren is gegaan „tijdens oe- fenvluchten”. Waarnemers bij de Verenigde Naties geloven dat een verstikkingsbom zoals door Zuid-Vietnam zou zijn gebruikt valt onder de categorie wapens die op de verkie- nog steeds Premier Francisco da Costa Gomes van Portugal tijdens zijn televisierede. Uit de betogen van de Kamerleden sprak een zekere machteloosheid ten aanzien van de mogelijkheden om iets aan de onrustbarende verontreiniging van de Rijn te doen. Portugal zal zelfs voor het eerst kleu rentelevisie kunnen zien. De Fransen hebben speciale apparatuur overgebracht om hun Secam-systeem aan te prijzen voor de toekomst. Portugal heeft een jaar van revolutio nair bewind en samenzweringen achter de rug. Het is nog steeds geen democra tisch land, het wordt nog steeds van bovenaf maar dan wel door niet- fascisten geregeerd. Het verloop en de uitslag van de verkiezingen hebben niet uitsluitend betekenis voor de bevol king zelf. Het is een politiek gebeuren dat ook internationaal verreikende consequenties zal hebben. Vandaar dat bijvoorbeeld eerste minister Den Uyl opdracht heeft gegeven hem voortdurend op de hoogte te houden. De sterkte van een commando blijkt nevenzaak. Veel meer het con cept geeft de doorslag. Eerst dezer dagen heeft het. ministerie van Bin nenlandse Zaken opdracht gegeven om de strategieën van de „Beweging van de 2e juni” te ontrafelen. De Portugese televisie zal non-stop programma’s uitzenden om aan het volk de verkiezingsgebeurtenissen mee te de len. Er zijn zeer omstandige technische voorzieningen getroffen om uitzendingen naar dertig landen mogelijk te maken. Ulrike Meinhof verklaarde in een vraaggesprek met het weekblad „Der Spiegel” van 15 juni 1970: „Wij zeg gen: het type in uniform is een zwijn, dat is geen mens, en op die wijze moeten wij ons standpunt ten aanzien van hen bepalenHet is onjuist om met deze lieden te praten, en natuurlijk kan worden geschoten”. Daarmee verliet men de weg van de buitenparlementaire actiegroepen, die geweld tegen taken wel propa geerde, maar geweld tegen personen te ver vond gaan. Men heeft de terreur van de Baad- er-Meinhofgroep in het voorjaar van 1972 steeds als willekeurig afgestem peld. De leden van deze groep be schouwden ze echter als gerichte ac tie: „Onze acties tegen de vernieti- gingsstrategen van Vietnam begrijpt nu iedereen”, aldus Ulrike Meinhof in maart 1972. De bomaanslagen op het militaire hoofdkwartier van de Vere nigde Staten in Heidelberg en Frank furt werden ermee verdedigd. DEN HAAG. (ANP) Tien van de veertien Kamerfracties in de Tweede Kamer hebben een dringend beroep ge daan op de aan het Rijnoverleg deelne mende regeringen om een zodanig krachtig en actief beleid te voeren dat op korte termijn uitzicht zal worden De Baader-Meinhofgroep, maar ook de Beweging van de 2e juni en het Commando Holger Meins opereren geheel volgens het mini-handboek voor de stadsguerrilla van de Brazili aanse guerrillero Carlos Marichella, die onlangs om het leven kwam. De vraag of het voeren van deze stadsguerrilla op dit moment juist is wordt door Ulrike Meinhof als volgt beantwoord: „Of het juist is het ge wapend verzet nu te organiseren hangt ervan af of het mogelijk is; of het mogelijk is moet duidelijk wor den in de praktijk”. Na de ontvoering van Peter Lorenz, die voor de links extremisten in alle opzichten positief verliep, acht men blijkbaar thans het tijdstip voor verdere acties gekomen. De stichting OSL Politieke Bewust wording had nog het voornemen in alle Rotterdamse kranten (behalve Het Vrije Volk) op 30 april een oproep via een advertentie te plaatsen. De stichting wil de de Rotterdammers bewegen zoveel mogelijk het oranje-blanje-bleu te doen wapperen om het internationale rood te overstemmen. De advertentie zal niet in de oorspronkelijke vorm worden ge plaatst. Uiteindelijk doel is de omverwer ping van de maatschappijstructuur, zoals die in de Bondsrepubliek be staat. Methode is die van de stads- guerrila’s. Het is niet ongebruikelijk dat een lid van bijvoorbeeld de „Be weging van de 2e juni” nu onder de naam „Commando Holger Meins” deelneemt aan acties. De 34-jarige Angela Luther en de 18-jarige An dreas Vogel, die deelgenomen zouden hebben aan de ontvoering van de Westberlijnse christen-democratische politicus, Peter Lorenz, zouden nu bijvoorbeeld tot de overvallers van de Westduitse ambassade in Stockholm behoren. Naast de directe resultaten zoals de bevrijding van geestverwanten hebben al deze terroristische acties tot doel om een sfeer van onrust te kweken. Niet voor niets werd Peter Lorenz vlak voor de verkiezingen in West-Berlijn ontvoerd, en vond de overval op de Westduitse ambassade in Stockholm tien dagen voor de belangrijke verkiezingen in Nordrein- land-Westfalen plaats. Het commando Holger Meins is, zo zou men dit in het kort kunnen karakteriseren, het commando dat in het buitenland optreedt. Tot nu toe heeft de groep zich verantwoordelijk verklaard voor een bomaanslag op het Westduitse consulaat in Florence, terwijl in februari van dit jaar enke le molotov-cocktails in de etalage- ruimten van Mercedes-Benz in Parijs werden gesmeten. Het pompeuze gedenkteken op het Pom- balplein heeft zeker voor de vierde maal tijdens de revolutie zijn maagdelijke blankheid verloren. Eerder op de dag was al in Zuidviet- namese militaire kringen bevestigd dat de bom, die volgens Noord-Vietnam bij internationale afspraak is verboden, ge bruikt is bij de recente strijd van Xoean Loc. NOUMEA. (AFP) In het zuiden van de Stille Oceaan heerst knokkel koorts’ een virusziekte die door muggen wordt overgebracht. Op de Fidji- en Tonga-eilanden zijn 270.000 gevallen ge signaleerd waarvan vijftien met dodelij ke afloop De communisten hebben met hun laatste verkiezingsbijeenkomst woensdag avond toch nog misgegokt: verslagen ervan mochten niet meer verschijnen in de ochtendbladen van gisteren aangezien de campagne nu eenmaal om twaalf uur ’s nachts een einde had genomen. (Van onze redacteur in Bonn, Jan Kuiper) BONN Het „Commando Holger Meins” behoort evenals de „Be weging van de 2e juni” en bijvoorbeeld het „Commando Petra Schelm” tot de activisten van de zogenaamde Rote Armee Fraktion (RAF), in de wandeling beter bekend als de Baader-Meinhofgroep. Vaak bestaan er onderlinge tegenstellingen tussen deze verschillende groepen, maar over de methoden en doeleinden zijn ze het doorgaans eens. De politieke actie van de separatisten beweging ETA is de laatste tijd, wegens een onbuigzame reactie van de regering in Madrid (die de Baskische kwestie alleen als een politiezaak wenst te be handelen terwijl zij anderzijds valse hoop wekt met democratiseringsbelof- ten), steeds verder afgebrokkeld. Alleen de zuivere terreur bleef over, waarbij de slachtoffers steeds minder belangrijk ge acht werden zodat de zinloosheid van hun dood nog schrijnender is Tenzij een democratisch Spanje de Basken een socio-politiek aanbod kan doen dat de terroristen hun vruchtbare voedingsbodem van de haat ontneemt, dreigen de vier Baskische provincies in Noordoost-Spanje binnen afzienbare tijd het tweede Ulster van Europa te wor den. ANDREAS Baader formuleerde in een brief van 24 januari 1972 het doei zo: „Succesvolle berichten over ons kunnen alleen betekenen: gear resteerd of dood zijn. Bijna twintig dagen verkiezingsacties: zij hebben de burgerij ruim baan gege ven en het gevoel dat de politieke par tijen in het huidige Portugal toch bete kenis hebben, ondergeschikt als zij blij ven aan de beweging der strijdkrachten. Maar dat ook die strijdkrachten op de nabije toekomst niet geheel gerust zijn bewijst de verordening dat alle vuurwa pens en ander oorlogstuig vóór 17 mei moeten worden ingeleverd. Dertien jaar koloniale oorlog hebben ervoor gezorgd dat er enorm veel wapens in het land zijn en uit veiligheidsoverwegingen moet daaraan een einde worden gemaakt. (Na de revolutie is het aantal gewapende overvallen schrikbarend toegenomen). Verboden wapenbezit wordt voortaan gestraft met maximaal acht jaar gevan genis. Deze activisten van de RAF wor den in heit spraakgebruik anarchisten genoemd; zelf beschouwen ze zich echter niet als zodanig. Hun terroris tische acties zijn niet anarchistisch gemotiveerd. Zelf beschouwen ze hun acties als „tussenfase in de revolutio naire strijd”. Men kan echter niet ontkennen dat af en toe anarchisti sche elementen duidelijk worden als ook de strategie van deze links-extre- mistische groeperingen. „Moederbeweging” is de zogenaam de Baader-Meinhofgroep, die vooral in de jaren 1970 tot en met 1972 opereerde. Deze groep had evenals de nu actieve splintergroepjes ,een logis tiek opgebouwd, die de acties moge lijk maakte. Men stal wapens, kocht De groep is genoemd naar Holger Meins, een jong en veelbelovend filmregisseur, die kernlid van de Baader-Meinhofgroep was, en die in november van het vorig jaar aan de gevolgen van een hongerstaking, in de gevangenis van Wittlich, overleed. grote bezorgdheid hebben deze fracties kennis genomen van het uiterst trage tempo waarin het overleg tussen de Rijnoeverstaten verloopt. Zij verzoe ken de Nederlandse regering deze uit spraak ter kennis te brengen van de andere betrokken regeringen. AMSTERDAM. Het Rotterdamse ge meentebestuur heeft, geheel onverwacht, bekendgemaakt af te zullen zien van het op 1 mei hijsen van de rode vlag op het stadhuis aan de Coolsingel. Burgemeester Van der Louw verklaar de „de waardige weg naar een 1-mei- viering niet in gevaar te willen brengen” en de mogelijkheid open te houden om volgende jaren deze viering in een min der grimmige sfeer te kunnen laten plaatsvinden. AR-fractieleider Aantjes blijft bij zijn vragen aan de minister van Binnenland se Zaken over de rol van burgemeester Van der Louw in deze kwestie. En intussen worden er speciale her denkingspostzegels uitgegeven om een jaar van vrijheid te onderstrepen. Vrij heid: akkoord, maar van welke kwali teit? Intussen blijken toch niet alle Por tugezen even tevreden te zijn met het feit dat er verkiezingen plaatsvinden, zoals president Costa Gomes gisteroch tend in een bezwerende televisietoe spraak heeft doen geloven. De militante MRPP (links-radicale be weging voor de reorganisatie van het Portugese proletariaat) heeft voor van middag een massale betoging georgani seerd in Lissabons centrum. Deze MRPP heeft voornamelijk een reputatie opge bouwd door herhaalde gewelddadige verstoringen van partijbijeenkomsten, zoals bijvoorbeeld van de christen-de- mocraten in Porto. Zij werd dan ook van de verkiezingen uitgesloten. Gegeven het feit dat Lissabon sedert het officiële afsluiten van zingsacties al twee dagen kniehoog in de pamfletten staat en de muren tot waarlijke popart zijn bevor derd, met bovendien de wetenschap in het achterhoofd omtrent de zeer grote leningen die sommige partijen ter finan ciering van hun activiteiten hebben ge sloten, lijkt dit een van de voorschriften die ruimschoots werd overtreden. De Portugese hoofdstad was gisteren bevangen door een merkwaardige stilte sedert de kolonnes toeterende automo bielen uit het gehoor zijn verdwenen. Van muren en spandoeken alleen nog maar staren de slagzinnen een zo lang zamerhand ietwat vermoeid electoraat in het gelaat. Alleen al aan de latere reinigingswerken zullen straks opnieuw grote sommen moeten worden uitgegeven. De ziekte heeft zich nu ook uitgebreid tot nieuw-Caledonië, Tahiti en de Nieu we Hebriden. Er is een plan opgesteld om vanuit de lucht de insekten te ver delgen die de ziekte overbrengen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Defensie zei dat de CBU-55 compressiebom niet is ont worpen om tegen mensen te worden toegepast. De bom is in 1970 in Zuid-Vietnam beproefd „als middel om landingsterrei nen voor helikopters van mijnen te zuiveren.” Voor dit doel was hij „onge- bruikbaar gebleken”. Niettemin is een aantal van deze bommen in het land achtergebleven, aldus de Pentagon- woordvoerder. De CBU-55 bom haalt tijdens de ex plosie alle zuurstof binnen een straal van 200 meter uit de lucht, als gevolg waarvan elke leven in dit gebied door verstikking wordt gedood. KAUFBEUREN. (AP) Een „Star- fighter” van de West-Duitse luchtmacht is gisteren bjj Kaufbeuren in Zuid- Duitsland neergestort. Daarbij is de pi loot om bet leven gekomen. DUIDELIJK is geworden dat met de arrestatie van de harde kern van de Baader-Meinhofgroep de autoritei ten in de Bondsrepubliek te weinig hebben beseft dat er volgens een concept te werk werd gegaan. Dit gebeurde in de vorm van een motie, ingediend door het CHU-Kamer- lid Van Leijenhorst tijdens het debat over de verontreiniging van de Rijn. De motie was mede-ondertekend door PvdA, KVP, VVD, ARP, CPN, PPR, D’66, SGP en GPV. leggen aan de nationale verkiezings- raad. Die wil controleren of er wel de hand is gehouden aan het voor schrift dat per kandidaat achtdui zend gulden aan verkiezingspropa ganda mocht worden besteed tot een maximum van ruim anderhalf mil joen gulden voor alle partijen samen. n k ML **l i’ - V

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3